bei^asol*^ 'Waterwinning kan wél in een natuurgebied' weerrapporten Stabiel Kwart miljoen schade bij brand zoeken naar de kip columbus goot gebroken ster-vrouw jmmentaar hsporing en heeft geleden als Libanon. Het ongevraagd zijn portie gekregen het Palestijnse vraagstuk en het zich er niet van afgemaakt, koning Hoessein van Jordanië in mber 1970, door de commando's roeien of te verjagen. Waren de pende Palestijnen in het absolu- ch geregeerde Jordanië een be ing voor Hoesseins troon in lemocratische Libanon heeft hun r bewapende aanwezigheid voort- id het wankele evenwicht tussen maronistische) christenen en de lieten bedreigd. e hoop dat Libanon de comman- 1 eruit zou gooien of zou ontwape- zodat zijn noordgrens veiliger zou en. heeft Israël de afgelopen ja- telkens weer achtervolgingsacties ichtaanvallen op Libanees grond- ;d gedaan. Maar van een land zo'n kwetsbaar politiek bestel, zo levend bij compromissen, kon dergelijk rigorcus ingrijpen een- lig niet verwacht worden. Ge- bij een ernstige economische jgang in dit voor kort welvarende hebben deze Israëlische acties de spanningen tussen de christenen moslems op kookhitte gebracht. - Use falangisten onder de christe- die vonden dat de regering te ant bleef jegens de bewapende J itijnen hebben hen nu zelf de >g verklaard hetgeen tot de huidi- dloedige taferelen geleid. 11 P twee machtswisselingen van de v te twee dagen bewijzen dat de rs van de verschillende gemeen- r ppen alles willen doen om de bij elkaar te houden en de e :ate balans te herstellen, maar op J inlusten heeft dit nog niet veel r >ed gehad. r >r de hoop van de falangisten en icht ook van Israël dat een nieuw ind onder druk van de Israëlische 'allen korte metten zal gaan maken de Palestijnse guerrilla's blijft mis- tst. alve tot een burgeroorlog, waarbij huidige onlusten kinderspel zijn, dit kunnen leiden tot een ingrij- van het tot de tanden bewapende "fe dat het onafhankelijke Libanon zijn ontstaan af maar nauwelijks t^ft geduld. En daarmee zou het iflict in het Midden-Oosten een aarlijke nieuwe wending krijgen. (ADVERTENTIE) Van onze weerkundige medewerker Vrijdagmiddag vielen er hier en daar buien en buitjes. Het was erg kil, 8 tot 10 graden. Toch zag ik toen enkele boeren rustig hun gras keren. Kennelijk verwachtten zij droger weer. Ze moeten het gezien hebben aan het afplatten van bui enwolken door een warmer plafond in de hogere niveau's. Die wolken stoten hun koppen door de 'on zichtbare hand' van het Fahrör- hogedrukgebied, en konden niet hoger uitgroeien. Gevolg: zware buien konden niet ontstaan. Onze voorouders kenden het rijmpje 'noorderstof komt mooi weer op of'. Het kwam er goed uit dit keer met de wind op het klassieke ruimtoer van noordwest via noordoost naar oost. Na een sombere zaterdag is de zon de afgelopen twee dagen als de grote overwinnaar uit de strijd ge treden. Ook gisteren was het veelal stralend maar niet van de regen) in Nederland, Duitsland, maar toch vooral in Noorwegen en Zweden. Ten zuiden van een lijn van Brest naar Warschau was het daarente gen bewolkt, vooral in Italië leven dige onweersactiviteit. Rechtstreeks via de meteorologische dienst van Rome ontvingen we volgende neer slagaf tappingen van gister avond over de voorafgaande twaalf uur: Milaan 16 mm. Pisa 17 mm Ancona 18 mm. Turijn en Bari 20 mm, Skopje 26 mm onweersregen. In de luchtdrukverhouding komt weinig verandering. Het maximum van de Shetlands tot over Scandi navië handhaaft zich uitstekend. Be langrijk is ook vooral die uitloper van 1020 millibar tot Zweden, die doorloopt tot West-Rusland (1020 millibar) en die zich nog langzaam verder in zuidoostelijke richting uitbreidt. Aan de zuidzijde ervan blijft de aanvoer van droge conti nentale lucht doorgaan. Hierin kan de temperatuur de komende dagen, in het bijzonder in de tweede helft van deze week, tot enkele graden boven de grens van 20 graden Cel sius uitkomen. Gistermiddag was het in Zuid Duitsland al 21 graden, plaatselijk in Oostenrijk 20, Roe menië 25 tot 27, Zuid-Joegoslavië 29 graden celsius, evenals in Larissa in Noordwest-Griekenland en cul minerend in 32 graden op Kreta. In de vooroorlogse Van Everdingentijd heetten op het KNMI temperaturen van 20 tot 25 graden 'warm', na de laatste oorlog was dit plotseling 'vrij warm'. Nu is 25 tot 30 graden 'warm', vroeger 'zeer warm'. Blijk baar is het latere KNMI-valkje koeler van aard. Op het oude insti- t0*" etZSh sneeuw tuut. zonder hypermoderne tempe ratuur. heerste er nog die onverval ste romantiek. Toen kon een weer man nog met het weer opstaan en er mee naar bed gaan. BINNENLAND 3 Directeur C. Sprey: ...water winning niet strijdig met goed natuurbeheer... als nationale parken worden aan gemerkt, een bestemming hebben voor de drinkwatervoorziening. 'Het doet vreemd aan dat de regering in twee door haar uitgegeven nota's tegenovergestelde standpunten in neemt.' Ook vindt de heer Sprey het niet juist dat CRM en het ministerie van landbouw bij het samenstellen van de nota nationale landschap sparken geen overleg met betrok ken instanties als de waterleidings bedrijven, het VEWIN en de pro vincies hebben gepleegd. Hij vraagt zich af of, bij uitvoering van de in de nota neergelegde wensen, de be langen van drinkwatervoorziening en ook van de recreanten in het duingebied tussen Wijk een Zee en Bergen (er zijn twee kampeerter reinen, die ook als 'strijdig' met het natuurbeschermingsbelang worden gezien) wel zijn gewaarborgd. Compromis 'Ik heb er begrip voor dat in een geval van een natuurterrein waar nog geen recreatie is toegelaten, dit wordt geweigerd, maar hier bestaat het al jaren en zijn de kampeerders afhankelijk van ons. De natuurwe tenschappelijke belangen in ons gebied worden trouwens nauwlet tend in het oog gehouden door een natuurwetenschappelijke advie scommissie, samengesteld uit Wa- geningse en Amsterdamse hooglera ren. Natuurlijk leidt dit samengaan van waterwinning, natuurbeheer en recreatie tot een compromis, maar daarom behoeven die verschillende belangen elkaar nog niet uit te sluiten en strijdig met elkaar te parken wordt gezegd. Wellicht ga randeert dit samengaan, op grond van de in het openbaar in de pro vinciale staten behandelde beheers- nota's, zelfs een deugdelijk beheer.' Van een onzer verslaggevers GRONINGEN In het Groningse dorp Leek zijn gisteren vier huizen afgebrand. Het vuur kon zich ver plaatsen via de betimmering, die van het ene huis in het andere overliep. Deze situatie was gehand haafd hoewel de ongeveer 80 jaar oude huizen kortgeleden nog waren verbeterd. Weerrapporten van gisteravond 7 uur. maximumtemperaturen en neerslag tus sen 7 en 19 uur: Amsterdam onbewolkt 19 0 De Bilt onbewolkt 20 0 Deelen licht bewolkt 20 0 Eelde onbewolkt 18 0 Eindhoven onbewolkt 20 0 Den Helder onbewolkt 16 0 Luchth. R'dam onbewolkt 20 0 Twente onbewolkt 19 0 Vllsslngen licht bewolkt 19 0 Zd.-Llmburg half bewolkt 19 0 Aberdeen geheel bewolkt 12 0 Athene licht bewolkt 0 ■Barcelona zwaar bewolkt 18 0 Berlijn half bewolkt 18 0 Bordeaux zwaar bewolkt IR 0 Brussel zwaar bewolkt 19 0 Frankfort onbewolkt 21 0 Genève regen 11 10 Helsinki half bewolkt 15 0 Innsbrtlck onweer 20 3 Kopenhagen onbewolkt 15 0 Lissabon zwaar bewolkt 20 0 Locarno regen 14 12 Luxemburg zwaar bewolkt 18 0 Madrid geheel oewolkt 28 O Malaga ncht bewolkt 22 O Mallorca licht bewolkt 21 0 München zwaar bewolkt 11 0 Nice onbewolkt 20 0 Oslo onbewolkt 23 0 Parijs geheel oewolkt 18 O Rome onbewolkt 22 0. Split zwaar bewolkt 22 3 Stockholm onbewolkt 17 0 Wenen geheel bewolkt 18 O Zürich y.waar bewolkt 18 0 Casablanca licht bewolkt 21 0 Las Palmas onbewolkt 23 0 Tel Aviv onbewolkt 29 0 onder redactie vanloessmil 'KWARTET DINSDAG 27 MEI 1975 overwegend zonnig De Voedingsraad heeft het al zo vaak gezegd'Het overgrote deel van de Nederlandse bevolking neemt teveel calorieën uit zijn voeding op in verhouding tot zijn lichamelijke activiteit'. An ders gezegd: we eten meer dan we nodig hebben, worden te dik en krijgen daardoor allerlei el lende met hart en bloedvaten, althans veel eerder dan met een normaal lichaamsgewicht het geval zou zijn. Er zijn intussen al heel wat mensen die al of niet op aanra den van de dokter proberen te vermageren, maar voor de mees ten is dat makkelijker gezegd dan gedaan. Vandaar dat diverse fabrikanten zich als af slank hulp opwerpen en allerlei etens waren op de markt brengen die minder calorieën bevatten. Te genwoordig leggen ze zich er bo vendien op toe in zulk vermage- ringsvoedsel ook nog een paar gezonde ingrediënten te stoppen, zodat de gebruiker niet teveel noodzakelijke bouwstoffen mis loopt. Er is nu weer iets nieuws op dat gebied te koop: een ome let die er uitziet als een echte eier-omelet (als ie klaar is ten minste). maar waarin maar een snippertje eigeel zit. wel veel eiwitten en magere melkpoeders. Een Zweeds produkt, in ons land uitgebracht onder de naam Ca- loraldat in pakjes met drie zakjes omelet-poeder er in voor 6.95 verkocht wordt. Eén zo'n driedubbele verpakking moet volgens de fabrikant drie keer in de week een warme maaltijd vervangen; je krijgt dan mar drie keer 115 calorieën binnen en dus slank je af. want met een gewone maaltijd zit je al gauw tussen de 800 en 1000 ca lorieën. En dan natuurlijk niet meer er bij eten, anders heeft zo'n omelet geen enkel nut. Voor de doorbijters is het nog veel simpeler een poosje bepaalde dingen te laten staan. Gewoon dooreten niet al te veel en alleen consequent niet komen aan al die dingen waarvan je gewoon teveel gebruikt (koffie, zoetigheid, snoep, koekjes, maar voor anderen kunnen dat weer heel andere versnaperingen zijn). Eigen ervaring heeft ons geleerd dat je op die manier zonder honger in tien weken een pond of acht kunt afvallen. Dat eigeel waarvan de omelet zo weingi heeft, is vooral af te ra den omdat dor het eten van veel eigeel teveel cholesterol in het bloed verzeild raakt, wat weer kan leiden tot allerlei enge ziek tetoestanden. Maar wie van een vers eitje houdt (of nog erger: van meer dan één) komt niet onder het geel uit. In Engeland, schrijft het blad De Bejaarden, proberen ze nu het kwade ei bij de wortel aan te pakken. Ze schijnen daar te experimenteren met een ei dat een dooier met 35 procent minder cholesterol zou bevatten als het eenmaal kant en klaar uit de kip komt. Als dat lukt mag zo'n kip Co lumbus heten. De man die hier doet alsof liij geen comfortabeler rustplaats op de hele wereld kent dan deze doodkist, is de 50-jarige stuntman Mike Costello. die zich ook wel Blondini laat noemen. In deze kist laat hij zich vandaag in een park in de Engelse stad Manchester 'begraven' in een zelf gedolven graf. omdat hij de wereld wel eens wil laten zien dat alleen een Blondini er na honderd dagen weer springlevend uit stapt. Je vraagt je wel af wat zo'n stunt voor zin heeft; waarschijn lijk is meneer Costello in het vergeetboek geraakt en wil hij op deze manier de aandacht weer eens op zich vestigen. Den Haag heeft een aantal zoge naamde 'bruine zones', straten en plantsoenen waar iedere dag weer overmatige hoeveelheden hondepoep gedeponeerd worden. Omdat het juist daar voor ieder een prettig toeven zou zijn zónder uitwerpselen gaat de .ge meente er nu iets tegen dóen. Onder het motto 'een hond in nood doet het in de goot' begint deze week een actie met ad vertenties. stickers en folders die hondeneigenaars op het bestaan van de goot wijzen en met trot toirtegels met ook een verwij zing naar de goot. Omdat niet iedere hond zich in de goot laat zetten, zal de gemeente ook nog 25 hondentoiletten plaatsen. Honden mogen zich helemaal niet vertonen ook niet aan de riem op een stuk van het Sche ven ingse strand tussen haven en pier, maar dat geldt voorlopig alleen voor het badseizoen. John Waayer, Everhard Hofland. Martin Bontje en Harry Hen driks. alle vier leerlingen van het Tinbergencollege in Den Haag. hebben het wereldrecord klaverjassen gebroken door ge vieren zestig uur achter elkaar te spelen. Dat niemand het tot nog toe zo lang heeft volgehou den staat vast, maar toch wordt hun record niet officieel erkend, omdat de Nederlandse Klaver- jasfederatie er niet ter controle Wij geweest is. Dat zou de leer lingen duizend gulden hebben gekost en dat hadden ze niet op zak. Helemaal voor niets is hun moeite niet geweest, want de school heeft hun een echte me daille uitgereikt. De vrouw in de reclame, we weten het zo langzamerhand al lemaal, is een incomplete, on echte vrouw. Niet helemaal ge woon in elk geval. Ze is dol op vuile was die ze met het witste wasmiddel lekker schoon kan krijgen, op afstoffen, afwassen niet te vergeten op bepaalde margarines en met haar vrien dinnen spreekt ze uitsluitend over bh's, slechte adem en de lijn. Verder interesseert haar praktisch niets en dat is onge woon. De reclamemakers begrij pen dat zo langzamerhand ook. In Amerika hebben ze een studie aan het 'vrouwenprobleem' in de reclame gewijd, waaruit inder daad blijkt dat er heel wat te verbeteren valt. Volgens het re clameweekblad Adformatie zou het volgens dat onderzoek 'mo reel juist en commercieel ver standig' zijn als de vrouw in de reclame mens mag worden. De commissie die de studie ver richtte, heeft geen regels voor de reclamemakers willen stellen. Wel is er een lijst opgesteld met negatieve dingen die niet in de reclame zouden mogen voorko men. Bijvoorbeeld; 'Volhard ik in de stereotiepe uitbeelding der geslachten? Het zwakke vrouw tje, is zij er weer? Zitten er weer van die domme vrouwen in mijn advertentie, dom doch mooi? Ga ik me weer te buiten aan ver kleinwoordjes en prietpraat? Zijn de vrouwen in mijn adver tentie altijd neurotischer dan de mannen? Doe ik het voorkomen of de vrouw tot het bezit van de man behoort? Pas als een recla memaker dit en nog meer nega tiefs niet meer in zijn adverten ties doet, maar er positieve din gen voor in de plaats stelt, zal de vrouw in de reclame mens geworden zijn. Uitgelaten goudvis jtslag van de Nipo-enquête, ge- via het PvdA-congres over len veiligheid is niet in de eerste van belang vanwege het feit, procent van de ondervraagde nders meent dat Nederland lid j NAVO moet blijven. zo interessant zijn de gege- laten zien, hoeveel (of beter: ïinig) ondervraagden vóór uit- uit deze defensie-gemeenschap .ij geven ook een betere indruk at er in Nederland leeft, omdat niet zo gemakkelijk toegeven t ij een nu eenmaal veel geld ide organisatie als die van de v iie (al of niet binnen het raam e NAVO noodzakelijk vinden, ij iudiger is het antwoord op de of Nederland uit de NAVO treden. Slechts vijf procent van g ndervraagden vindt dat nodig. Tiend is in dit bericht dat maar rocent van de PvdA-kiezers on- len uittreden noodzakelijk acht. veel zeggender is dat slechts procent van de ondervraagde üezers er ook zo over denkt, zal men in die kringen wel van Directeuren waterleidingbedrijven boos over regeringsplannen voor nationale parken door Huib Goudriaan BLOEMENDAAL Niet alleen de boeren, ook de directeuren van de waterleidingbedrijven voelen zich in hun wiek geschoten over de regerings- nota's voor nationale landschapsparken. Direc teur C. Sprey van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland wil zijn grieven wel kwijt. Hij zegt: 'Wij beheren een duinreservaat van 4800 hectare, waarin water wordt gewonnen; als dan in de nota nationale parken ons duinterrein wordt aangewezen als een toekomstig nationaal park en tevens wordt opgemerkt, dat de waterwinning strijdig wordt geacht met zo'n park, dan schrik je toch even'. issenoplossing die de heren Den Van der Stoel en Vredeling op vdA-congres hebben weten te ;en, namelijk dat er voorwaarden moeten worden aan voortdu- van het lidmaatschap en dat *?j, rland zonodig over drie jaar zou beslissen over een eventueel len, heeft bij de ondervraagden eun van slechts 25 procent van vdA-kiezers. Dit percentage ligt iger dan het algemeen gemiddel- i 19 procent. voorzichtige conclusie is dat zelfs oor het PvdA-congres onder van de partijleiding aanvaar- ussenoplossing weinig weerklank 'JL bij de Nederlandse kiezer. Uit- a is volgens de enquête de me- van een te verwaarlozen kleine erheid, ook binnen de PvdA en PR. Het is dan ook niet gewaagd •onderstellen dat de afgevaardig- óp het PvdA-congres in dit op- niet representatief kunnen wor- geacht voor degenen die zij zeg- Ie vertegenwoordigen, uitslag van de enquête die in ïlijking met vorige onderzoekin- een meer genuanceerd denken de NAVO te zien geeft (in 1969 974 was nog respectievelijk 13 en icent voor uittreden) is geen steun rug voor de PvdA-fractic in de ■de Kamer, die de besluiten van partijcongres nu al gestalte wil en zich daarbij vooral tegen ster Vredeling keert. Voor de be- slieden uit de PvdA kan zij een >oring zijn om zich er niet van te weerhouden, het landsbelang bo- het partijbelang te plaatsen. Het VEWIN (waarin de waterlei dingbedrijven zijn verenigd) wees er vorige maand in een brief aan Kamervoorzitter Vondeling op, dat bij de behandeling van de nota nationale parken ook de vaste Ka mercommissie voor volksgezondheid moet worden betrokken. Het VE WIN vindt het nogal vreemd, dat nu de waterwinning strijdig wordt genoemd met de status van natio naal park CRM en het ministe rie van landbouw de nota's hebben samengesteld, zonder daarbij volks gezondheid en drinkwatervoorzie ning te betrekken. 'De grondwater winning is immers een van de pij lers van onze openbare watervoor ziening. Wanneer de instelling van een aantal nationale parken naar de maatstaven van de CRM-nota tot gevolg zou hebben, dat hierdoor een belangrijk stuk grondwaterwin- milieubelang het volksgezondheids belang gaan schaden en dat kan nooit de bedoeling van het over heidsbeleid zijn', aldus het VEWIN in de brief. Directeur Sprey leidt een van de waterleidingbedrijven, die na infil tratie grondwater halen uit een na tuur-wetenschappen j k waardevol gebied, dat in de nota als een mogelijk nattionaal park wordt ge noemd. Het betreft hier 4800 hecta re duinen van Wijk aan Zee tot Bergen, eigendom van de provincie Noord-Holland. Ofschoon de provincie dit terrein heeft gekocht terwille van de drin kwatervoorziening, is het beheer (in handen van het Provinciaal Waterleidingbedrijf) gericht op het behoud van de landschappelijke en natuurwetenschappen j ke waarde De heer Sprey: 'Wij zijn er trots op dat het natuurbeheer nog nooit heeft geleden onder de waterwin ning in ons gebied. Wij hebben een wijze van beheer gevonden, waarbij de verschillende belangen van wa terwinning, natuurbeheer, zeewe ring en recreatie niet met elkaar in botsing komen.' Niet interen 'Als in de nota nationale parken de waterwinning strijdig wordt geacht met het natuurbeschermingsbelang, dan vragen wij ons af: weet men wel waarmee men bezig is? Het natuurbehoud in de duingebieden is immers voor een deel te danken aan het behoudend karakter van de waterwinning. Zo hebben water wingebieden vaak de aanleg van wegen en parkeerplaatsen kunnen tegenhouden. Overigens beweer ik niet dat de waterwinbedrijven in het verleden altijd juist hebben ge handeld. Dit bedrijf heeft echter nooit zo gehandeld dat schade werd veroorzaakt. Wij onttrekken slechts zoveel water als jaarlijks ook wordt ingebracht: dan teer je niet in. Indien meer wordt onttrokken komt een verlaging van de grond waterstand.' Directeur Sprey vindt het 'wonder lijk' dat de nota nationale land schapsparken de waterwinning strijdig noemt met het natuurbe schermingsbelang, terwijl het structuurschema drink- en indus triewatervoorziening 1972 (ook een regeringsstuk) de terreinen, die nu lanon i geen land dat de laatste jaren zo r het conflict in het Midden- Een duinmeertje in het gebied, dat het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland beheert. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5