Film over sprookje van Grote en kleine Klaas Zendamateurs worden per 1 juli geweerd van de 27 mhz-band Rr.:':o cn televisieprogramma's KOLONISTEN IN MINNESOTA Weer vier maanden geëist tegen oud-agente, die Aage M. in huis ontving Kostganger bij vechtpartij met kostbaas gedood Na vrijmaak door de rechtbank: Twee jaar geëist tegen man wegens poging tot doodslag Even puzzelen Prinsenbeek Teleurgestelde PvdA vergadert over keuze F16 Tractor kantelt: dode pot-te? TROUW/KWARTET DINSDAG 27 MEI 1975 BINNENLAND/RADIO EN TV KARELTJE KNETTER HILVERSUM Pieter Verhoeff heeft zich gewaagd aan de ver filming van het sprookje van Hans Christian Andersen 'Grote Klaas en Kleine Klaas' die vanavond wordt uitgezonden (Neder land 2; 22.20 uur). Toen Verhoeff in opdracht van crm een film mocht maken gingen zijn gedachten terug naar meester Dragt uit de vierde klas in het Friese Lemmer, waar hij 'vroeger bij in de klas had gezeten. Pieter ver telt: 'Meester Dragt uit de vierde klas was klein en grijs. En gerefor meerd. Hij was geliefd en gevreesd. Gevreesd, omdat hij graag en veel vuldig de elkelat, die achter de kaart van Nederland hing, hanteer de. Maar hij was geliefd omdat hij zo prachtig kon vertellen. Voor vakantie Hij had een voorkeur voor de meer ruige verhalen uit het Oude Testa ment. Maar één verhaal scheen hem bovenal te bceien. Het stond niet in de bijbel en hij vertelde het alleen op de middagen voor de vakantie: Grote Klaas en Kleine Klaas. Tijdens een avondje praten over Apparatuur verkopen aan PTT Van een verslaggever DEN HAAG Voor zendamateurs, die gebruik maken van de 27 mhz-band komt er per 1 juli een definitief einde aan hun hobby. Dan wordt een wijziging van de telegraaf- en telefoonwet van kracht waardoor het in bezit hebben van radiotelefonen strafbaar wordt gesteld, tenzij men in het bezit is van een machtiging. Voor de huidige gebruikers van de 27 mhz-band zal echter een moge lijkheid worden gecreëerd hun hobby op legale wijze te beoefenen. Er zal namelijk een adspirantmach- tiglng. ook wel D-machtiging gehe ten, worden Ingesteld, die na een eenvoudig examen In radiotechniek kan worden verkregen. Voor dit legale gebruik zal een aan tal kanalen op de 2 meterband (144 mhz) beschikbaar worden gesteld. Het behalen van bet examen moet binnen twee jaar geschieden met eventuele verlenging van een jaar. De wetswijziging was volgens de overheid noodzakelijk omdat de re gels omtrent het In bezit hebben van de diverse vormen van radio- zendapparatuur niet gelijk waren. Zo was voor de radiotelefonen niet voorgeschreven dat het onder machtiging in bezit hebben verbo den was. Voor de ir de wet ge noemde radio eleotrhche zendin- richtingen gold dit voorschrift wel. Overlast Het. enorm toegenomen gebruik van apparatuur on de 27 mhz-band zou de laatste Jaren g/o'e overlast, hij het publiek hebben veroorzaakt Herman van Veen in serie van onderwijs-tv HILVERSUM 'Eenentwintig van een kwartje' heet de nieuwe vierde lige televisieserie van de Neder landse Onderwijs Televisie waarin cabaretier Herman van Veen een hoofdrol ln speelt. Enkele andere medespelenden zijn Paul van Vliet en Llselore Gerritsen De serie die bedoeld is voor de derde klas van het basisonderwijs en ook kan worden gebruikt voor de tweede klas begint vanmiddag twee uur op Nederland I. Een Jongetje van acht jaar. ge speeld door Joris Franssen, ls de figuur waar alles om draalt. Hij uit zijn emoties zoals angst, verdriet en machteloosheid tegenover volwasse nen. De bedoeling is dat kinderen die emoties leren uiten ln plaats van ze te verdringen. In leder verhaal is er de ijscoman. die steunpilaar ls voor het Jongetje omdat hij steeds wil luisteren. Her man van Veen speelt en zingt die ljscoman. NIEUW WEERDINGE -- Bij een vechtpartij ln Nieuw-Weerdinge (gemeente Emmen) is de 36-jarige ongehuwde G. Bos om het leven gekomen. De heer Bos kreeg met zijn kostbaas, de 24-jarlge A. van D. moeilijkheden over de te betalen pensionprljs. De ruzie liep uit op een gevecht, waarbij Bos een paar klappen kreeg van zijn kostbaas. HIJ liep weg en werd later gevon den ln een droge sloot ln de directe nabijheid van de woning waar de vechtpartij zich afspeelde. Het bleek dat de man was overleden. De vermoedelijke doodsoorzaak ls het breken van de nekwervel. Er zal nog sectie worden verricht. De 24-jarlge heer Van D. is aangehou den. door storing ln de radio- en tv- ontvangst, bij gebruik van gram mofoons, bandrecorders enz. Omdat de bezitter van apparatuur voor de 27 mhz-band met ingang van 1 juli strafbaar is bestaat voor hem de mogelijkheid voor die da tum hiervan rfstand te doen door inlevering op een van de ruim drie honderd postkantoren De PTT zal dan een ontvangstbewijs afgeven. Voor iedere Ingeleverde zend-ont- vanger zal door het rijk een premie worden uitgekeerd, die ongeveer dertig procent zal bedragen van de catalogusprijs van de apparatuur per 1 januari 1975. met een maxi mum van f 350 per apparaat. Als een bom Op een protestbijeenkomst ln Dronten hebben de zendamateurs laten weten dat deze maatregelen voor hen als ec-n bom zijn ingesla gen omdat ze nog in onderhande ling zouden zijn met de PTT en het ministerie van verkeer en water staat De PTT merkt daarentegen op. dat uit een bespreking met de z-ndamateurs van hun kant sugge sties zijn gedaan voor instelling van een D-machtiging De zendamateurs zouden echter lie ver gezien hebben dat het gebruik van de 27 mhz-band gelegaliseerd was vroeger, kwam meester Dragt weer te voorschijn. Bij Andersen vond ik het verhaal, bijna te compleet, weer terug. Ik wilde het verfilmen. Nu is een speelfilm maken een vreselijk moeilijk vak. zoals me gebleken is. Wat wij hebben geprobeerd is öm het oude verhaal opnieuw zo te vertellen dat het niet te veel ver liest van de geheimzinnigheid en kracht, die het vroeger als kind voor je had. Het is echter niet de bedoeling geweest speciaal een kinderfilm te maken en nog minder een 'geactu aliseerde' film. Wel heeft er een proces van ontleden en Interprete ren plaatsgevonden, maar daarna ls het verhaal weer. om zo te zeggen dichtgenaaid. We hebben gekozen voor een fragmentarische, bijna statische 'beeldverhaalachtige' aan pak. waarmee je hoopte te benade ren wat je vroeger beleefde bij het beluisteren van zo'n verhaal of het doorbladeren van een platenboek.' In de rolbezetting speelt Hermine Heyermans de rol van de groot moeder van Grote Klaas. Hans Veerman is Grote Klaas en Bruce Gray is Kleine Klaas. Vlootrevue bij opening van Holland Festival AMSTERDAM Een Vlootrevue noemen de organisatoren de muzi kale boottocht die in de Amster damse grachten zondagmiddag wordt gehouden ter gelegenheid van de opening van het Holland Festival. Tussen 15 00 en 17.00 uur vertrekken, ongeveer om de drie minuten, diverse soorten vaartuigen vanaf de. Oude Schans voor een tocht die over de Amstel, begin Prinsengracht. Korte Leidse Gracht, langs de Westertoren naar het eind van de Prinsengracht varen. Op de twintig sleepboten. dekschuiten, een rondvaartboot en een pontje spelen de meest uiteenlopende mu ziekgezelschappen. zoals: Amster dams Strijkkwartet, een draaiorgel, het Radio Blazersensemble. Tokkel- orkest Caecilia, Resistentie Orkest, Collegium Musicum Judalcum, Pop groep Sail. Harry Mooten en de Jeugdharmonie Excelsior. Bij de Westertoren bevinden zich twee niet varende ensembles: Studio La ren in middeleeuwse costuums (Bloemgracht) en Amsterdam Sin- fonietta (op een plezierboot ln de Leliegracht). De bedoeling is dat het pubüek zich langs de grachten en op de vele brugge^ opstelt voor het zien en horen van deze merk waardige muzikale vlootrevue Voor de feestelijkheden die zich 's middags om 14.30 en 's avonds om 20 00 uur in het Concertgebouw afspelen (verschillende orkesten van de NOS en het Amsterdams Philharmonisch) zijn vanaf heden gratis kaarten verkrijgbaar aan de kassa's van het Concertgebouw en bij de Cisca Ticketshop ln de Am sterdamse Schouwburg DEN BOSCH De advocaat-gene raal bij het gerechtshof mr. Pfeil in Den Bosch heeft gisteren tegen de 34-Jarige straatmaker P. Op den B. uit Maastricht wegens poging tot doodslag twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De rechtbank had hem tot twee Jaar en es maanden veroordeeld. De man heeft op 20 Juli van het vorig jaar ln een café te Maastricht een zekere Asselmans een aantal messteken ln zijn buik toegebracht. Van een verslaggever DEN HAAG De procureur- generaal bij het Haagse ge rechtshof, mr. G. Bos, heeft gis teren- vier maanden met aftrek geëist tegen Helma V. uit Rijs wijk. die als hoofdagente bij de Rijswijkse politie de beruchte in en uitbreker Age M. enkele ma len in haar flat in Rijswijk ont vangen heeft. Helma V. was door de rechtbank (na een eis van vier maanden) vrijgesproken. Aage M. was, ln de tijd dat hij Helma V. bezocht (juli vorig jaar), ondergedoken na zijn ontsnapping uit de gevangenis in Leeuwarden. Helma V. had uit on vrede met de werksituatie bij de Rljswijkse politie, opgezegd en zou per 1 september 1974 vertrekken. Aage M. had (ïaar enkele malen opgebeld maar zij dacht dat het een grap was. Waarom Aage juist haar opbelde, wist Helma gisteren niet meer. Na enkele langdurige nachtelijke telefoongesprekken stond hij op een avond voor haar deur. Na die eerste ontmoeting volgden er nog enkele. Aage bleef enkele nachten over, tot hij werd gegrepen op zijn onderduikadres aan de Schenkkade ln Den Haag. Door het afluisteren van telefoongesprekken was de po litie van de relatie met Helma op de hoogte. Mr. Bos noemde het vonnis van de rechtbank, dat ongemotiveerd was, een dooddoener. Hij vond dat er sprake was van een ernstig feit: Helma had als politie-agente on derdak geboden aan een voort vluchtige misdadiger. Helma had na de eerste ontmoeting moeten kap pen. vond hij. Dan was zij nooit voor het dilemma gekomen: of de liefdesrelatie beëindigen of een strafbaar feit plegen. Buiten diensttijd De raadsvrouw van Helma, mr. A. G. Later, was het niet met mr. Bos eens. Zij wees erop dat de relatie bulten Helma's diensttijd tot stand is gekomen, dat Helma nooit de politie heeft tegengewerkt bij het onderzoek en dat zij Aage slechts ontvangen heert ln haar woning. Dat Is heel Iets anders dan onder dak bieden: Aage M. had al een dak boven zijn hoofd, aldus de raadsvrouw. Een politie-ambtenaar is niet verplicht een goede kennis aan te geven als die kennis, hele maal buiten de relatie om ook nog eens iets strafbaars heeft begaan. Zij concludeerde tot vrijspraak. Helma heeft de verloving met Aage inmiddels verbroken. 'Wij gaan Ie der onze eigen weg', zei zij gisteren. Uitspraak: 9 juni. 1 2 3 U 5 6 7 8 9 2 5 4 5 6 7 8 9 Horizontaal: 1. zangspel-vette vloeistof, 2. telwoord-ik (Lat.)- boom, 3. tennisterm-vroegere titel in Algiers-wereldtaal, 4. deel van een trap-landtong-boom, 5. rang telwoord-akelige, 6. kerkgebruik- spil van een wiel-koor, 7. rund- bezitt. voornaamw»-oningewijde, 8. traag-plaats in N.Br., 9. voor het ogenblik Veticaal: 1. schaaldier-boom, 2. vrucht-vordering-onder officier (afk.), 3. eenjarig kalf-leidsel, 4. toespraak-vreemde munt-pers. voornaamw., 5. vertegenwoordiger- noorse goden, 6. vrouwelijk schaap plaats in de N.O.P.-Europeaan, 71 Chinese lengtemaat-zijtak Donau- lof, 8. elk-plaats in Zeeland, 9. hel dendicht-vrucht van de eik. Oplossing van gisteren: 1. ageren, 2. retina, 3. enigma, 4. elkeen, 5. klagen. 6. regent. 7. oleïne, 8..niëllo, 9. rammei. Opnieuw zijn er spanningen ln het bejaardenoord Hagedonk te Prinsen beek. De TROS bracht daarvan verslag uit in Aktua TV. Volgens de voorzitter van het stichtings bestuur worden de moeilijkheden vooral veroorzaakt door een 'handjevol linkse doordrammeis' die aansturen op meer mondigheid voor de bewoners. Of hij daaronder rekent het hoofd bejaardenwerk van het ministerie van CRM werd niet duidelijk Je zou het wel kunnen veronder stellen, want deze topambtenaar zei het verstandig te achten als hel bestuur zich op sommige delen van het beleid een beetje zou terug trekken. Dat is krek wat een aantal bejaarde bewoners van Hagendonk ook ver langt. Het zal hun wat kunnen schelen overigens of dat links of rechts wordt genoemd. Als ze eindelijk maar eens ln rust en harmonie hun oude dag kunnen beleven. Daar draalt het om. Nie mand schijnt dat echter te kunnen verwezenlijken in Prinsenbeek. Aktua haalde een jonge journalist uit Hongkong voor de camera om zijn licht te'laten schijnen over de achtergronden van de schietpartijen tussen Chinezen in Amsterdam. Ik denk dat elke agent van de afdelingen narcotica, gokken en moordzaken nog wel iets meer van de verwikkelingen afweet dan Harold Chan. Hij vertelde in elk geval geen nieuws. Het medische preparaat Duogynon is weer in het nieuws. De staatssecretaris van volksgezondheid heeft alle huisartsen geadviseerd dit middel niet meer te gebruiken als zwangerschapstest. Misvormingen bij het kind kunnen namelijk het gevolg zijn. Dat aan dergelijke gevaren bekendheid dient te worden gegeven spreekt vanzelf. Ik heb mij slechts afgevraagd of het in de actualiteitenrubriek van de TROS met de nodige voorzichtigheid is gedaan. Oneerustheid en emoties worden sneller verwekt dan weggenomen. André van Duin en Frans van Dusschoten, aan wie de Televizier- rlng is toegekend, heben verdrietig gedaan over critici die niet zo te spreken zijn over het niveau van hun humor. Volgens Frans zou dat wel eens op een gemene manier gebeuren. André klaagde erover dat een artiest geen verweer heeft als de kritiek hem in de kraag pakt. De mogelijkheid tot verweer bestaat natuurlijk wel. Iedereen die meent dat hij door een journalist onheus is of wordt bejegend, kan in actie komen. De Nederlandse journalistiek kent zelfs een soort tuchtrecht. TON HYDRA Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het bestuur van de PvdA heeft gisteravond zijn grote teleurstelling tegenover premier Den Uyl uitgesproken over de keus van het kabinet voor de Ameri kaanse F16-jager als opvolger van de Starflghter. Het PvdA-bestuur heeft besloten op 14 juni 's avonds een speciale partijraadsvergadering bijeen te roepen om de beslissing van het kabinet over de Starflghter te bespreken. De partijraad zal dan ook de hou ding beoordelen die de PvdA-frac- tle ln de Kamer tijdens het debat op 5 juni over de Starfighterver- vanging heeft Ingenomen. Zoals bekend heeft de PvdA zich tot nu toe zonder resultaat steeds sterk verzet tegen de keus voor de Ame rikaanse F16-jager als opvolger van de Starflghter. De PvdA wil dat er een goedkoper toestel komt. MIJDRECHT De negentienjarige P A M. van Wijk uit Mijdrecht is bij het maaien van een steil talud in zijn woonplaats met de tractor waarop hij zat gekanteld en in een sloot terechtgekomen. Zijn vader haalde hem direct uit de sloot maar hij was toen al overleden. HAARLEM De n.v. Watertrans- portmaatschappij Rljn-Kennemer- land moet haar produktiecapaciteit uitbreiden. Dat is nodig om de sterk groeiende behoefte aan drinkwater en water voor de Industrie in Noord Holland te dekken. 62. 'Hoe kwam u daar op dat oude bruggetje terecht?' wilde smidje Verholen weten. 'Ik was te voet op weg naar Gravendrecht'. antwoord de Humfrie H. Puckelton. 'Ge kent mij langzamerhand. Ik ben een stakkerd. Bij alles wat ik moest doorstaan, raakte ik mijn beurs na melijk ook n,og kwijt. Ik was dus niet in staat per elektrische tram naar de stad te gaan. Bovendien kon ik mijn beschadigde jasje niet laten herstellen, want ook de kleer maker jïst 'zijn geld'. Hij klom nu op het dak van het kajuitje en vervolgde: 'Ik ben echter zo ver standig altijd naald en draad mee te voeren. Dies naaide Ik zelf mijn schone zakdoek op het brandgat in mijn rug. Het staat wel niet mooi, maar het ls tenminste heel. Kijk maarDe geplaagde Brit toonde zijn rug aan de smid en Kareltje, die ervan moest grinniken. 'Wat mal', zei hij. Toen riep de smid plotseling: 'Meneer Puckelton! Kijk PELLI. PINGO EN HUN VRIENDEN A JE OP REIS, uit!' Maar hij was al te laat. kend smakte Humfrie met kaak tegen de brugboog en ri lings viel hij in het kombof je, hij wenend op een bank ging gen. 'Hebt u zich bezeerd?' smidje Verholen angstig, goed steunde Humfrie. 'Mi auto in het water een gat jas..., de beurs verloren..., de brug gezakt en nu bijna kaakfraktuur. Zeg nu nog eens Humfrie H. Puckelton geen kerd is DUS GA IK MEE..,H P6AATS GENOEG V0C MUN SCKEPt Rad.o vanr'"i";g HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws 7 02 Het levende woord 7 07 (S) Badlnerie: klassieke mu ziek. (7.30 Nws. 7.41 Echo.) 8.24 Overwe- Ki-.ig 8 30 Nws 8.36 Gym. voor de huis vrouw. 8.45 De wonderlijke letter M: eon progr. voor Het Hollandsche Huishouden. 0 40 Schoolradio. ÏO 00 (S) Aubade: klas voor schippers. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: KRO's pauzeprogr. (12.22 WIJ van het land 12.26 Med. 12.30 Nws. 12.41 Echo. 13 00 Raden maar.) 14.00 Hulsbez. 14.15 Schoolradio. 14 45 (S) Interlokaal op dinsdag (15.30 Nws.) Overheldsvoorl.: 17.00 Nws uit de Nederlandse Antillen. no. PP: 18.19 Boeren Partij. KRO: 18 30 Nws. 18 41 Echo. 18.50 Progr. voorbe schouwing. 19.00 (S) Zin ln muziek: amateurs geven de toon aan. 19.45 In stemmen met velen: het gezongen woord ln de liturgie. AVRO: 20.00 (Si Vana vond: muziek, gezelligheid en verstrooi ing. 22.30 Nws 22 40 Radlojourn. 22 50 (S) Vanavond laat nws 23.20 (S) Er floot een vogel ln de wel 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7 00 Nws. 7 11 Ochtendgym. 7 20 (S) Dag met een gaatje, met o m. 8 00 /Nws en 8.11 Radlojourn. 8 50 Mor genwijding. NOS: 9 00 Uitgebreide repor tage. 9 35 Waterstanden. AVRO: 9.40 (S) Inleiding tot muziekbegrip. 10.00 (S) Voor de kleuters, 10.10 Arbeidsvitaminen: populnlr verzoekplaten progr. met om 11 00 Nws. en om 1 1.03-1 1.05 Radlojourn. 11.30 (S) Rondom Twaalf: een uur aller lei voor ledereen. met om 11.55 Beursbe richten. OVERHEIDSVOORLICHTING' 12 30 Ultz. voor de landbouw. AVRO: 12.40 (S) Amusementsmuz. 13 00 Nws. 13.11 Radlojourn. 13.21 (S) Bariton en plano: moderne liederen 14 00 (S) Niet na middernacht, hoorsnel 14.35 (S En gelse koormuz. 15.08 (S) Radio Kameror kest. met soliste: klassieke muz. 15.25 (S) Met muziek op stap 16 00 Nws. 16 03 4ad!oJourn. 16 05 (Si Kindermagazine. 17.00 (S) Mobiel: een beweeglijk pro gramma voor beweeglijke mensen. 17.55 Med HILVERSUM II AVRO: 18.00 Nws 18 11 Radlojourn. 18 21 Gesproken brief. 18 25 Tout a tol. 18 50 Toppers van toen (gr.. 19 25 (S) Bary-nage: praten en platen NOS: 19 50 Den Haag vandaag 20 00 Nws. KRO: 20 05 Overweging. 20.15 (S) Radio Kame rorkest met solisten: moderne muziek. 21 15 Babel-publlek: literatuur en samen leving 22.15 (S) Viool en planoklassleke muziek. 23.15 Babel-kalender: kort kultu- reel nws. 23.30 (S) Klavecimbel en orgel: Speciaal TV vandaag 0 In het EO-programma praten vertegenwoordigers van ARP, PvdA en VVD over Abortus, wet en gewe ten. Ned. 2 20-21 0 In Nader Bekeken achtergron den en drijfveren van de Baader- Meinïioffgroep, bekeken door drs. K. Veling van de tkeol. hogesch. geref.-vrijgem. te Kampen en door ir, J. v. d. Graaf, hoofdbest.lid ge- ref. bond. Ned. 2 21.35 0 Actualiteiten in Hier en Nu van de NCRV Ned 1 22.05 0 Mïct Nationaal Jeugdorkest speelt de Gospel Rhapsody van Pi Scheffer. Ned. 1 22.45 0 De VPRO vertoont de door Pie ter Verhoeff geregisseerde film Grote Klaas en Kleine Klaas, geba seerd op het sprookje van Ander sen. Ned. 2 22.20 0 Donauschiffer is een in de oor log gemaakte Duitse film met Ililde Krahl en Attila Hörbiger in de hoofdrollen. Duitsl. 2 19.30 0 Marijke Smit Sibinga Klave cimbel en Albert de Klerk orgel, vullen het laatste half uur van het KRO-programma. Ililv. 2 23.30 klassieke muziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III VAR: 7.02 Drie op je boterham. 9.03 (S) Pep-op-drie. 11.03 (S) Drie draalt op verzoek van mensen uit de sportwereld. 12 03 (2) Drie draait tussen de middag: VARA's visitie vanuit 14.03 Gesode- meurders: een mieters progr. 16.03 (S) Mix, met o.a LP-top 20. HILVERSUM III NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 Joost mag niet eten. 18.35 Olympla's Ronde van Nederland, vara: e.aen drie loop achter: Pop rekonstruktle. 20.02 (S) Nashville. 2102 (S) Jazz en Blues. 22 02 iS) (P)opdonder. 23è02 Wachten op mid dernacht. 0.02 (S) Nacht-drie-draal. 2 02 HELP! Voor werkers ln verplegende en verzorgende beroepen. 4 02 Truck, progr. voor vrachtwagenchauffeurs. KRO: 6 02- 7.00 (3) Scheer je wegg. ANP.21.05 NEDERLAND I NOS-NOT 11.35-12.00 Schooltelevisie 14.00-14.25 Schooltelevisie NOS 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Boij Dominic 19.30 Naar de eilanden van Indonesië 20.00 Journaal 20.21 Bartje, tv-serie 21.15 Mini-voetbalshow 22.05 Hier en nu 22.45 Nationaal jeugdorkest NOS 22.55 Den Haag vandaag 23.10 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 Het menselijk lichaam (11) NOS 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal EO 19.05 EO-kinderkrant 19.30 Citij of the bees, pop. wetensch. film 20.00 Journaal 20.21 Abortus, wet en geweten, inf. prog. 21.05 Looft den Heere, muziek prog. 21.35 Nader bekeken VPRO 22.00 Film, portret van Buster Keaton 22.20 Grote Klaas en kleine Klaas, film 23.05 Journaal door Vilhelm Mober C'np.vriKlK UoUniidiii Ii.V. 11aor 56 Ze zouden helemaal bij het begin moeten beginnen. Ze moesten een bestuur kiezen voor gemeente en school, een onderwijzer benoemen, en bovendien een soort van recht bank instellen, waar onderlinge twisten in hun eigen taal behan deld konden worden; verder wilden ze nog een eigen kiesdistrict vor men met een vertrouwensman, die hun zaken bij het bestuur van het Territorium behartigde. Er werden aan hen ln hun nieuwe situatie eisen gesteld, die hun to taal onbekend waren geweest in Zweden. Zij alleen waren verant woordelijk voor hun maatschappij, ze hadden geen hulp van buitenaf te verwachten, ze moesten zichzelf maar redden. Er werd een prijs gevraagd voor de vrijheid in het nieuwe land. Van hen die tot nu toe geen verantwoording gekend hadden werd nu gevraagd dat ze mede verantwoordelijk zouden zijn. va.i hen die tot nu toe alleen op eigen belang uit waren, vroeg men nu een wil tot samenwerking, en de eigengerelden moesten leren luiste ren naar de mening van andere mensen. Ze moesten hun pas ver worven vrijheid Ieren gebruiken: ze moesten in Noord-Amerika de proef vrije burgers 10 zijn met vrucht doorstaan. Door de eisen die het nieuwe va derland aan hen stelde, kwamen er krachten in hen tot ontwikkeling, die ze thuis nooit gebruikt hadden. Ze veranderden Amerika en Amerika veranderde hen. 2 Vier Zweedse kolonisten in het St. Croix-dal wachtten op een vroege 'juriimorgen elkaar op en liepen ge zamenlijk door de velden. Ze had den met hun vieren op zich geno men een geschikte plek voor een kerkhof te zoeken. Ze waren echtei ook al eens op zoek geweest, die keer was het naar land. waar ze zich konden vestigen om er de rest van hun leven door te brengen. Nu wilden ze het stukje grond uitzoeken, waar ze na hun dood begraven zouden worden. Het was een stille, heldere morgen. Het dal van de St. Croix lag daar onder een klare hemel uitgestrekt. He, had sterk gedauwd ln de nacht, de grond was erdoor verkwikt, krul den en bladeren glansden nog vochtig en geurden als na een re genbui. De vruchtbare grond begon al wat warm te worden door de gloed van de zon. Het was nog niet drukkend heet. alles groeide en bloeide fris en welig, de bomen stonden vol ln het blad, en de velden beloofden een rijke oogst aan korrels en stengels, aan blade ren en bloemen, aan gras en hooi, aan knoppen en takken, aan al dat helle, frisse groen op aarde. De vier mannen liepen in zuidoos telijke richting door een gebied met dichte loofbossen. Daar ston den rode en zwarte eiken, zwarte en witte notebomen, espen en lin den. Ze drongen door struikgewas heen en zagen hier en daar wilde pruimebomen in bloei staan. Rond om hen groeide en bloeide heel die wilde heerlijkheid van de zo mer, die zou rijpen tot een over vloed aan bessen en vruchten. Ze liepen ernstig en stil, het onher roepelijke van hun emigratie stond hun duidelijker dan ooit tevoren voor de geest. Hier in dit land zouden ze de rest van hun leven doorbrengen, hier zouden ze ook na hun dood blijven. Toen ze wegtrok ken hadden ze zich dat gevolg niet zo gerealiseerd: dat hun graf gegra ven zou worden in een geheel an dere aarde dan die van hun voorge slacht. Het woud werd dichter, de boom toppen verhieven zich hoger, vier mannen volgden een Indian pad dat zich voortslingerde la zandsteenklippèn en ravijnen, waadden door beken waar het ter met luid geklater uit de stei spoot. Ze kwamen bij een o] plek. waar een paar grafheui waren, met lang gras begroeid. In anengraven. Onder het welige wi gras lag het gebeente van vroeg heersers over deze terreien te v gaan. Blanke mensen die In christelijk land geboren waren v den na hun dood niet ln de bu van die heidense graven ligg Hier was de aarde besmet en v ontreinlgd door heidendom en goderij. Hier was het de plek n voor het kerkhof van de nleu gemeente. Ze liepen verder en kwamen aan oever van het Ki-Chi-Saga-me Ze volgden de oevers en liepen een grote Inham heen en hield weer halt. Was het hier misschi een geschikte plek? De begrai plaats moest in een mooie omf ving liggen, dat kon het verdri van de n:ab'>-"- n 'Meen ma verzarhipn het e hooaeeien M. zodat t goed zich: ba.ii \v is

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4