bouwvakkers worden ^oor regering aan un lot overgelaten Verplichte autokeuring: wie keurt wat? w drijf sleiders chanteren diefstal betrapte man Scotch-Brite Puttershoek ruimt V-l op Vrachtautodief bekent doodschieten expediteur Eisen van ontvoerders afgewezen yschuldiging bouwbonden vis - ans als proef examenpakket jtien scholen Brandstichter legde ook na^eakhom neer Acht mensen m arrest Zoekactie naar twee vermiste sportvissers De beste tuin-, bloemen- en plantenboeken Ambassade weigert ontvangst petitie Joodse jongeren Tweede Kamer behandelt voorstel van minister Westerterp Senator PPR verdacht van dronken rijden Grote brand in San Nicolas op Aruba 'KWARTET DINSDAG 27 MEI 1975 BINNENLAND 3 V--JiÊÊStÈÊm sociaal-economische redactie ECHT, AMERSFOORT 'De manier waarop deze regering jerkloze bouwvakkers aan hun lot overlaat is ver beneden de Het is ook tekenend voor het weinig trefzekere beleid van abinet.' de benarde bouwnijverheid. De ex tra injectie van een miljard gulden voor de bouw noemden zij onvol doende. De regering maakt nog steeds de indruk er niet van overtuigd te zijn dat de schoksgewijs hard groeiende werkloosheid voor de bouw langza merhand onaanvaardbaar wordt en mening verkondigden de tters van de bouwbonden n NKV, respectievelijk de |A. Buys en de heer L. Brouwer ;n op afzonderlijke vergade- van hun organisaties in sfoort en Utrecht. Belde svoorzitters drongen bij de re- opnieuw aan op hulp voor honderd gulden, dan blijft de politie erbuiten' een verslaggever tej HAAG De 33-jarige P. P. uit Benthuizen en de 31-jarige C. K. uit Den Haag, bedrijfsleider en assistent-bedrijfsleider |een zelfbedieningsgroothandel in Den Haag, hebben toegege- leen klant te hebben gechanteerd die betrapt was op diefstal groothandel. Het tweetal werd aangehouden na aangifte klant, die niet aan de financiële eisen van de bedrijfsleiders en zich ten einde raad tot de politie wendde, de -r autQ gec}aan. Hij ging daarna terug om hondevoer te halen. Bij de kas sa werd hij erop betrapt tussen het voer een radio van honderd gulden mee te willen nemen. De bedrijfsleiding stelde de winke lier voor de keus: het hondevoer, de radio en de wèl betaalde bood schappen uit zijn auto terug te geven of een afkoopsom va ndui- zend gulden te betalen omdat an ders de politie erin gemengd zou worden. Toen S. zei de politie er dan maar bij te halen omdat hij het geld niet had zakte de afkoop som tot vijfhonderd gulden. Hij be taalde toen maar om van de narig heid af te zijn vijfhonderd gulden, waarmee zijn schade opliep tot 620 gulden. nt, de 28-jarige winkelier J. Den Haag, had voor 120 tn boodschappen gedaan en g die boodschappen al in zijn onze onderwijsredactie ITERDAM In augustus nen 13 scholen met een ex- nent Spaans voor het eind- gien. Op deze scholen kun- y de leerlingen vanaf het de leerjaar mavo-havo-vwo ins kiezen naast of in plaats een van de drie moderne ta- Tans, Engels en Duits. Voor eerst zal het dan mogelijk 'ook eindexamen Spaans te nxp. brochure over 'Spaans in voortgezet onderwijs' heeft de id nissie leerplan Spaans de voor van Spaans als keuzevak voor examen op een rijtje gezet. ?el slechts 220 miljoen mensen ns als eerste taal spreken, is aantal mensen die naast hun taal Spaans spreken aanzien- ;roter. Zo gezien is het Spaans jJhinees en Engels de belan- t"ste voertaal. In et internatio- verkeer is het Spaans een van ijf belangrijkste talen. J^ens de commissie is het Spaans groot belang vanwege de in taal geschreven literatuur en clnschappelijke geschriften, ie naast is er een belangrijk han- 'erkeer met Spaans sprekdende j-Jen. Steeds meer mensen willen flndien Spaans leren omdat zij i vakantie naar Spanje gaan. bleek onder andere uit het es van de Teleaccursus. waar in 1969 ruim 27.000 cursisten deden. inclusle van de commissie was ook dat Spaans ingevoerd jst worden als eindexamen-keu- Tot nu toe waren er alleen |len die Spaans als facultatief I hadden waarvoor geen ein- men bestond. :ommissie meent dat er inmid- ook argumenten zijn om nog K er te gaan en het Spaans volle- gelijk te stellen met Frans, s en Engels. (Adres va de com- ie: Hinthamereinde 72', Den IN DE BOEKEN Toen de bedrijfsleiding hem de an dere dag belde met de mededeling dat de directie geen genoegen nam met vijfhonderd gulden en dat er nog eens zo'n bedrag op tafel moest komen, desnoods via een afbeta lingsregeling. haalde d e winkelier er zelf de politie bij. Bij het onder zoek bleek overigens dat, de be drijfsleider en diens assistent de winkelier niet ten eigen bate had den gechanteerd. Het bedrag van vijfhonderd gulden was ln de boe ken van de groothandel opgenomen en de directie was ervan op de hoogte. De politie onderzoekt nog het ver haal van de bedrijfsleiders dat de winkelier al eerder uit de groothan del zou hebben gestolen. moet worden verzacht met ingrij pende maatregelen, aldus de heer Brouwer van de bouw- en houtbond NKV. Ook een eventuele afbouw van het produktie-apparaat ln de bouw is volgens hem geen geldig motief voor het laten bestaan van de huidige noodsituatie. De heer Buys van de bouwbond NVV constateerde dat de marges waarbinnen een verantwoordelijke vakbeweging moet opereren aan zienlijk zijn versmald door de eco nomische stagnatie en de groeiende werkloosheid. Er kan volgens hem in de toekomst niet bij voorbaat worden gekeken naar de verbete ring van het reëel beschikbare in komen. Een pas op de plaats met betrekking tot het reëel beschikba re inkomen ten behoeve van de collectieve sector zou ook een gro tere bijdrage aan de welvaart kun nen leveren. Kiezen De particuliere en de overheidsuit gaven kunnen niet blijven toene men zoals in het verleden. Er zal dus een keus moeten worden ge daan. Wie meent dat dit niet nodig is. doet volgens de heer Buys aan struisvogelpolitiek. De bondsvoorzitter wees erop dat eind april 45 574 bouwvakkers zon der werk waren 'Met zo'n vijftien procent werkloosheid is de bouw wel zeer onevenredig getroffen door de slechte werkgelegenheidssitua tie'. aldus de heer Buys. Hij voor spelde dat er dit jaar naar schat ting 10.000 bouwvakkers meer werkloos zullen zijn dan de rege ring aanneemt. Met de uitgangs punten van de regering is de bouwbond NW het dan ook vol strekt oneens. De heer Buys was van mening dat de onderhoudskosten aan eigen huizen weer fiscaal aftrekbaar ge maakt zouden moeten worden Hij vindt dit een betere maatregel om de werkloosheid in de bouw te be strijden dan de subsidiemaatregel van staatssecretaris Schaefer. HEERENVEEN De 24-jarige J C. van B. uit Heerenveen. die tegen over de politie van Heerenveen be kend heeft twee branden te hi-boen gesticht in het gebouw van de so ciale dienst en het Ijsstadion in Heerenveen. waarbij voor ruim een ton schade werd aangericht heeft ook bekend dat hij op 15 november in het Brabantse Bergen op oZom voor paniek heeft gezorgd. Hij belde daar de politie dat er voor het stadspostkantoor een bom was neergelegd. Toen de politie arriveer de bleek er inderdaad iets dat leek op een bom te liggen. Alles leek griezelig echt De explosievenoprui mingsdienst maakte de bom onscha delijk. Later bleek dat het een na- maakbom was (ADVERTENTIE) 31»<" t Isgroenen 't is geel'treinigt perfekt ent komt voor inde beste families Scotch-Britede meest nagemaakte dubbelspons van Nederland De meest nagemaakte dubbelspons van Nederland. Van een verslaggever PUTTERSHOEK In Puttershoek is een complete vliegende bom uit de tweede wereldoorlog gevon den. Het is een V-l, een van Hitler's 'geheime wapens', waarmee hij tegen het eind de krijgskansen dacht te keren. De explosievenopruimingsdienst van de landmacht zal het projectiel onschadelijk maken. j, i—i rnn» mini w «li j—w w m 11 ««j"»!—imii»»hii>h -ii (ADVERTENTIE) Van een verslaggever EDE De 29-jarige P. W. B. heeft bekend de veertigjaiige expedi teur Gerrit Bouw uit Nijkerk te hebben doodgeschoten. Dit ge- Z^D AEEIR AFg/FDIJ beurde, toen de expediteur hem in de gestoien vrachtauto probeer- Het rechercheteam uit Gelderland moest om de zaak tot klaarheid te brengen eerst een grootscheeps on derzoek instellen naar de vorig jaar begonnen reeks vrachtautodiefstal len. Aan de praktijken van de vrachtautodieven kwam een einde toen Gerrit Bouw in de nacht van Van een verslaggever STEENBERGEN Gisteravond laat was nog geen spo rgevonden van twee sportvissers, de 31-jarige Wijnand van Zundert uit Kruisland (eemeente Steenbergen) en de 24- jarige Paul Iriks uit Roosendaal. De twee mannen zijn zondagmorgen vroeg met een kaiuitboot van vier meter lengte gaan vissen op het Hollands D ep of op het Volkerak Eén van de twee zou volgens af spraak zondagmiddag om vier uur weer thuis zijn. want op dat tijdstip had hij een afspraak met familiele den Toen de beid mannen zonda gavond nog niet terugwaren is de po'itie gewaarschuwd. Die verdere avond en nacht is gezocht met schepen, maar zonder resultaat, G'stermoreen is ook een vliegtuig van de dienst luchtvaart van de rlikspo'lt'e ingezet om naar het verm'ste tweetal te zoeken. De rijk- snol't'e t.e water opereerde vanuit Bruinisse. In Steenbergen hebben de beide mannen zondagmorgen hun auto neereezet. De zoekacties hadden gisteren geen enkel resultaat opveleverd Ook van de vlet waarmee de beide mannen zijn uitgevaren, is niets gezien. 10 april zijn gestolen vrachtauto, geladen met negen ton sterke drank, ontdekte en een achtervol ging inzette. De diieven bemerkten, dat zij ge volgd werden. Zij zetten de wagen stil en renden naar de volgauto, die zij altijd bij hun tochten gebruik ten. Gerrit Bouw wilde de mannen niet laten ontkomen en reed met zijn auto op een van hen ln. Deze, naar later bleek P W. B. schoot zijn pistool op de expediteur leeg. Zij vluchtten zo snel mogelijk ln hun volgauto weg. De heer Bouw lieten zij zwaargewond achter. Op weg naar het ziekenhuis overleed de expediteur. Het zoeken naar de dader en zijn medeplichtigen heeft de politie veel tijd en moeite gekost. Alle vracht wagendiefstallen vanaf januari 1974 werden opnieuw doorgenomen. Een zekere lijn werd in de diefstallen ontdekt. Omstreeks 13 mp' beschik te men over zoveel aanwijzingen, dat men besloot tot een inval in e;n boerderij ln het Gelderse Dui ven. Bij de inval vond de politie een grote hoeveelheid goederen die met de vrachtautodiefstallen te maken hadden. Het op de boerderij wo nende echtpaar werd aangehouden, waarop snel daarna nog enkele aanhoudingen volgden. In totaal zijn acht personen in deze zaak gearresteerd. Drie vrouwen zijn in middels weer op vrije voeten ge steld. De verdachte P. W. B die uiteinde lijk bekend heeft dp dodelijke scho ten gelost te hebben werd op een camping in Ouddorp aangehouden. Hij leefde daar nogal onopvallend om van zijn verwondingen te beko men. die hij had opgelopen bij de aanrijding met de auto van Gerrit Bouw. Het rechercheteam van de Rijkspolitie verwacht, dat nog meer diefstallen aan het licht zullen ko men. Van een verslaggever DEN HAAG De Russische am bassade heeft gisteren geweigerd een petitie van Joodse jongeren in ontvangst te nemen. Een woord voerder van de ambassade zei dat hij de petitie niet in ontvangst kon nemen omdat die werd gezien als inmenging in binnenlandse aange legenheden en dat ze maar bewaard moesten blijven voor de geschiede nis. In de petitie, uiten de jongeren hun bezorgdheid over het geringe aantal Russische joden dat naar Israël mag emigreren en over de verhoogde druk op Joden die om een uitreisvisum vragen. Zij doen een beroep op de Russische rege ring, die de verklaring van de rech ten van de mens heeft onderte kend, deze rechten inderdaad te garanderen en die Russische Joden die dit willen het recht op vrije emigratie te verlenen. Het aanbieden van de petitie had het slot moeten zijn van een actie van de jongeren die op donderdag en vrijdag een dertig uur lange hon gerstaking hielden.. (ADVERTENTIE) 'eg nou zelf. u bent ook niet altijd in dezelfde stemming. Daarom zijn er ook elf verschillende smaken. gf IMPORT ANDRE KERSTENS TILBURG. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer zal deze week nauwelijks moeite hebben de zin te onderschrijven van een verplichte jaarlijkse keuring voor auto's. Toch houdt de behandeling van de voorgestelde 'Periodieke keuring van motorrijtuigen, aan hangwagens en opleggers' de gemoederen nogal bezig. Want over de vraag wie nu precies die keuringen moet verrichten, bestaat geenszins eenstemmigheid. Aanvankelijk zou de ANWB een landelijk net van keu ringsstations opzetten, waarbij de mogelijkheid zou bestaan ook het particuliere bedrijfsleven in te schake len. Vanuit de Tweede Ka mer kwamen toen nogal wat bezwaren naar voren, met name omdat het bedrijfsle ven, dat zich eerder al via de BOVAG, de organisatie van zevenduizend auto- en garagebedrijven had ge roerd, best wat meer zou kunnen worden ingescha keld. De bouw van keurings stations, waarvoor reeds 6. miljoen gulden was uitgege ven, werd toen voorlopig stopgezet. De stichting Periodieke Vei ligheidskeuringen Motorrij tuigen (PVM), die met de Rijksdienst voor het wegver keer toezjcht op de keurin gen moet houden, bracht echter naar voren dat slechts een gering aantal (15 procent) bezitters van auto's die ouder zijn dan vijf jaar hun auto regelma tig laten onderhouden of een jaarlijkse grote onder houdsbeurt laten geven. De stichting PVM heeft daarom voorgesteld eerst alle oudere auto's in onafhankelijke keuringsstations te keuren en voor nieuwere auto's het grote onderhoud als een vrijwillige keuring te laten gelden. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) wil nu 27 keuringsstations af bouwen. zodat in januari 1977 kan worden begonnen met de verplichte keuring voor auto's van negen of tien jaar en ouder. Geschat wordt dat dan 67.000 auto's van negen jaar en ouder moeten worden gekeurd. De Consumentenbond, die voorstander van onafhanke lijke keuringsstations is, heeft gisteren in een brief aan de Tweede Kamer erop aangedrongen niet aan de wens van de BOVAG toe te geven, dat onderhoudsbeur ten in garages in alle geval len in de plaats kunnen tre den van een onafhankelijke keuring. Volgens de Consu mentenbond vertonen met name oudere wagens grote tekorten en het valt te ver wachten, dat uit verplichte keuringen veel werk zal voortkomen. De eventuele vrees van de BOVAG dat de keuringen in stations nade lig zullen werken voor de garages, acht de Consumen tenbond indien ln de keu ringsstations alleen wordt gecontroleerd, volledig on gegrond. In andere landen is de keu ring reeds ingevoerd en daarbij blijkt dat 25 tot 40 procent van de wagens ern stige gebreken vertoont. In dien, zo heeft minister Wes terterp becijferd, door de keuring slechts drie procent minder, ongevallen zullen plaatsvinden (de kleinste schatting) zou dat in 1974 toch 75 doden en 2000 ge wonden hebben gescheeld. Chemisch afval De Tweede Kamer probeert deze week ook opnieuw een stukje van de uitgebreide milieu-problematiek dichter bij een oplossing te bren gen. Het gaat nu om de chemische afvalstoffen, waarover minister Vorrink (milieuhygiëne) meer toe zicht wil. In de voorgestelde wet wordt aangegeven wat chemische afvalstoffen zijn. Deze stoffen worden ingeza meld en tenslotte op verant woorde wijze onschadelijk gemaakt. De wet richt zich verder ook op het beperken van het ontstaan van derge lijk chemisch afval, waarvan er jaarlijks ongeveer een half miljoen ton ontstaat. Bedrijven zullen, als de wet wordt aangenomen, moeten melden van welk chemisch afval zij zich willen ont doen. De uiteindelijke ver werking van dat afval kost jaarlijks 50 tot 100 miljoen gulden. De kosten voor de overheid, die voortvloeien uit het toezicht en de con trole en die enkele miljoe nen guldens zullen bedra gen. worden verkregen uit heffingen. De wet geldt niet voor par ticuliere huishoudens, zodat alleen enkele duizenden be drijven en naar schatting tienduizend garages (onder de wet valt ook afgewerkte olie) er mee te maken zul len krijgen. De verwerking van dat afval is. aldus mi nister Vorrink, niet meer of minder gevaarlijk dan de normale chemische Industrie en kan gebeuren ln installa ties, waarvan het principe al bekend is. Er is overleg met een aantal bedrijven, terwijl de bouw van ëen verbran dingsschip in voorbereiding is. Ook op een eventueel aan te leggen industrie-ei land in de Noordzee kan chemisch afval worden ver werkt. Glastra van Loon De Kamer zal zich donder dag bezig houden met het conflict tussen minister Van Agt en staatssecretaris Glas tra van Loon. rond de reor ganisatie van het gevange niswezen. De Kamerleden Kruisinga (CHU), Van Dam (ARP) en Geurtsen (VVD) zullen de minister en de staatssecre taris mondelinge vragen stellen over deze affaire. Deze vragen zouden al eer der aan de orde komen, maar ze zijn uitgesteld, om dat binnen het kabinet het conflict eerst uit de wereld geholpen moest worden. Daarmee waren minister Van Agt en premier Den Uyl gisteren nog druk bezig. Lot Nederlandse studente nu onzeker ter) In Tanzania heerst enig optimisme over de mogelijkheid dat de drie nog gegijzelde studenten, waaronder de Nederlandse Emily van Zinnicq (24) ongedeerd bevrijd kunnen worden. Dit hoewel de Tanzaniaanse regering gisteren de eisen van de ontvoerders, de volks- revolutiepartij PRP die een gebied in het aangrenzende Zaire onder controle zou hebben, afwees. De Amerikaanse ambassadeur Car ter baseerde gisteren zijn optimis me op het feit dat de Tanzaniaanse .egering via geheime kanalen werkt aan de bevrijding van de twee Amerikaansen en de Nederlandse studente. De studenten werden vo rige week ontvoerd uit het wildon- derzoekscentrum Gombe aan het Tanganjikameer. De eisen van de ontvoerders be reikten de Tanzaniaanse regering zondag met de vrijgelaten Ameri kaanse Barbara Smuts. Geëist werd ongeveer een miljoen gulden los geld, enige honderden wapens en munitie en de vrijlating van twee leden van de PRP die in Tanzania gevangen zitten. Binnen zestig da gen zou aan de wensen moeten zijn voldaan. De Tanzaniaanse regering liet zon dag echter, na het bereiken van de eisen de twee betrokken PRP-le- den, die bij een algehele amnestie eerder al waren vrijgelaten, onmid dellijk weer arresteren. 'We weige ren gechanteerd te worden. We moeten nu afwachten', aldus en woordvoerder van de Tanzaniaanse regering. De ontvoerden zelf zijn blijkens een via Barbara Smuts ontvangen brief, weinig optimistisch over hun overlevingskansen, nu de eisen niet worden ingewilligd. 'We zijn er van overtuigd dat het dreigement onö neer te schieten wanneer de eisen niet binnen zestig dagen worden ingewilligd, zonder aarzelen wordt uitgevoerd, aldus een briefje van de ontvoerden, die overigens goed ver zorgd zouden worden in het kamp van de PRP in Zaïre. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Het Eerste Ka merlid voor de PPR. de 48-jarige fysicus dr. Th. A. M. van K. uit Amsterdam is in de nacht van zon dag op maandag na een wilde ach tervolging aangehouden door de Amsterdamse politie. Hij is in ar rest genomen, verdacht van rijden onder invloed van sterke drank, poging tot doodslag van een agente en verzet tegen de politie, maar werd later vrijgelaten. Het kamerlid reed door een rood stoplicht, waarna twee agenten ln burger hem in hun auto achterna reden. Toen hij stilstond in de Vijzelstraat wilde een vrouwelijke agent hem vragen, waarom hij door een rood stoplicht was gereden. Van K zou toen vol gas hebben gegeven. De agente kon net voor de auto wor den weggetrokken door een collega, aldus de lezing van de politie. Daarna ontstond een wilde rit door Amsterdam, waaraan behalve een aantal politieauto's ook taxichauf feurs deelnamen. Tenslotte werd Van. K. klemgereden in de Beetho- venstraat. Volgens de politie wilde hij niet uitstappen, waarna de agenten zijn autoruit insloegen om hem naar buiten te trekken. Een blaasproef (op zijn verzoek) wees uit dat Van K. meer dan 0.5 promille alcohol in zijn bloed had. De uitslag van de bloedproef is nog niet bekend. Van K. is na een nacht op het politiebureau te hebben doorge bracht gistermorgen weer vrij gela ten. Hij zegt zelf zich niets van de wilde taferelen te kunnen herinne ren. Vorige week werd in Amsterdam een ander PPR-Eerste Kamerlid H. aangehouden, die. eveneens onder invloed, geparkeerde auto's met een sleutel bekraste. ORANJESTAD. ARUBA Door het ontploffen van een gascilinder brak brand uit in een café-restaurant in San Nicolas op Aruba. Het vuur greep io snel om zich heen dat ook een winkelpand, een kleermakerij en enkele woningen in de as werden ge legd. Een tweede restaurant liep veel schade op. De brandweer had ruim twee uur nodig voor het blussings- werk. De totale schade wordt geschat op anderhalfmiljoen gulden. Ai I 'Eens kijken vijf zilveren gebakvorkjes, vijf zilveren telepels en één zilveren sui kertang. Tk heb alles geno teerd'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3