Nieuwe ronde in Den Haag 1 juni: gordels vast! r Bruin Nieuwe Haagse Courant en met. Nieuwe Leic Ise Courant cialistische iiisters zullen ilitie boycotten Ajax-Kraay: onbeslist. Geen akkoord in Paramaribo: !n deze krant r" LH M Ti-o Vakantie nog regelen? idooi voor onings in foonboek Bruine kroegen in Groningen krijgen schildje eke crisis in Portugal duurder i Voorlopig geen proces-verbaal tegen instituut Van Agt houdt voet bij stuk Trouw herkent u zo wel. Abonneer eens iemand. Welkomstvoordeel. L> hoort bij u. I TtQUWf 33e JAARGANG NO. 9526 - DONDERDAG 22 MEI 1975 Klein wil minder eerstejaars medici - pag. 3 In de krant van morgen vindt u in onze advertentierubriekén weer volop mogelijkheid om uw keuze voor dit jaar te bepalen. TE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 EMENT 13,00 PER MAAND 39,00 PER KWARTAAL 154,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTE GIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.50 HAAG De Tweede Ka- sden Nagel en Hartmeijer en PvdA) vinden dat in het Donboek voor de provincie ingen functies van tele- ibonnees best in het Gro- dialect mogen worden gegeven. Dit blijkt uit vra gen die zij staatssecretaris Van Huiten gesteld hebben. Volgens de Kamerleden heeft de directeur van het telefoondis trict Groningen aan de alge meen voorzitter van de 'Gronin ger Bond' geweigerd in de tele foongids achter zijn naam te vermelden 'Aalg. Veurz. Gronne- ger bond'. De directeur wil het gebruik van dialect alleen toe staan in de naamgeving van za ken en bedrijven. Daartegen protesteren de Kamerleden. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Staatssecretaris W. Meijer (CRM) heeft gisteren in het Groningse Boertange een 'bruine kroegenschildje' onthuld. In Groningen krijgen de weinige nog overgebleven (dertig) brui ne kroegen zo'n schildje. Achtergrond is het streven van de Compagnie tot instandhouding van bruine café's en tapperijen in Groningen om de laatste van dit soort kroegen te behouden. Vooral de laatste tien jaar zijn er veel verloren gegaan. Er zijn te weinig om er een speciale toeristenroute van te maken, zo als aanvankelijk de bedoeling was. Ze worden nu in bestaande routes opgenomen en er wordt een bruine kroegen-boek uitge geven. Groningen heeft met dit initia tief het spits afgebeten. Ook in enkele andere provincies zijn thans pogingen om tot een soortgelijk initiatief te komen. )N (Reuter, UPI, AP) De twee socialistische ministers Drtugese regering, Mario Soares, minister zonder porte- minister van justitie, Francisco Salgado Zenha, hebben besloten de regeringscoalitie te boycotten uit protest sluiting van het socialistische blad 'Republica'. Dit is in socialistische kringen in Lissabon vernomen. ïs één van Portugals ranten die niet door de iten werd beheerd, nd kwam de 28 leden tel- tugese revolutionaire leger- loedzitting bijeen nadat de (Advertentie) imboterringen, li)ke onderbreking van de ik smaakt naar meen :n, Bitterkoekjes, ergaletten etc. ^ÊÊÈk itskoekjes van 11 tijd vers. socialistische partij president Fran cisco da Costa Goihes had laten we ten dat zij haar ministers misschien uit de coalitieregering zou terugtrek ken. Volgens doorgaans betrouwbare bronnen in de Portugese hoofdstad zouden sommige leden van de raad voorstander zijn van vestiging van de militaire dictatuur omdat dit de enige manier zou zijn om Portugal uit de economische en politieke cri sis te helpen. Indien de officieren van de harde lijn hun zin krijgen, aldus de bronnen, zou dit waar schijnlijk betekenen dat Da Costa Gomes, een gematigd politicus, zal worden weggestuurd. Volgens de socialistische kringen hebben Soares en Zenha onderling afgesproken geen kabinetsbijeen komsten meer bij te wonen tot het geschil rond Republica is opgelost en de publikatie van het blad kan wor den hervat. In kringen van de cen trumlinkse partij van de volksdemo craten (PPD), naast de communis ten en socialisten de derde rege ringspartij, werd gezegd dat de twee ministers van deze partij 'voorlopig' de kabinetsbijeenkomsten nog bij wonen, maar dat men zich ernstig bezorgd maakte over de situatie. Kerk Geref. Bond niet uit op macht Raad van Kerken kijkt naar de jeugd Advertentie) |»r niemand gezond dat partij de baas wordt, t is ook niet gezond te aren in tien tot twintig 5. ieleider mr. W. Aantjes. elend bewolkt tnd bewolkt met enkele buien. Matige tot krach- Q het waddengebied nu ii harde noordwestelijke Maximumtemperaturen en graden aan de kast fraden in het zuidoosten et land. EN EN OVERMORGEN: lerlijke bewolking met elijk een bui. Koud. n zon op: 04.36 onder: 20.38 Maan op: 18.51 onder: 03.21 „Het oude Ajax is weg en komt nooit meer terug, welke trainer er ook komt." In een lang en openhartig gesprek blikt Ajax-manager Hans Kraay samen met Cees van Cuilenborg en HP's Frans Nypels terug op een verloren seizoen. Nóg een portret in de nieuwe HPAR-leider Willem Aantjes over de politiek en zijn oorlogsbelevenissen, het gezag en zijn emoties. Onthullendhoe helicopter- piloten met de boodschappen lijstjes van hun commandanten in Duitsland neerdaalden om met zóveel belastingvrije artikelen weer op te stijgen, dat de co-piloten niet meer mee konden, of: het complete verhaal van de miljoenen fraude bij het Nederlandse leger. Strafprozessordnungs- reformerganzungsgesetze de voor-veroordeling van de Baader-Meinhof kern. Visserijverhuist Urk naar Canada? Hofland over de Mayaguez: de VS werpen zich schaamte loos op hun troostprijs. Van theorie tot speculatie: Erich von Daniken - auteur van „Waren de Goden kosmonauten?" - ontmaskerd. Nieuw licht op D.H. Lawrence ?Jan Donkers over de memoires van Lawrence's vrouw. FilmFred van Doorn over Antonioni's come-back. IIP: voor 2 gulden overal verkrijgbaar. Of wekelijks in de bus als u onderstaande bon gebruikt. Van onze parlementsredactie we voordeliger op taart- gappen. Ad res Woonplaats Ik geef mij op als abonnee van LIP voor de volgende periode: kwartaal (f 20,50) O halfjaar (f 41,-) O jaar (f 82,-) Studerenden of houders van het CJP: O halfjaar (f 24,-) Collegekaart/CJP nummer- In ongefrankeerde envelop opsturen aan: HP, Antwoordnummer 8037, Amsterdam. Van een verslaggever ROTTERDAM Een woordvoerder van de Rotterdamse politie heeft gisteravond meegedeeld, dat er voorlopig geen reden is proces-ver baal op te maken tegen iemand van het tandheelkundig instituut Epivan in Rotterdam. Hier kreeg de 27-jarige mevrouw G. M. Gerrits- van Delden uit Meppel een narcose toegediend, waaruit zij niet meer ontwaakte. Het onderzoek van de 'patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust is nog niet afgesloten. Hij constateerde, dat een bloeding de dood veroor zaakt had, maar waardoor die bloe ding ontstaan is wist hij nog niet. De directeur van instituut Epivan verklaarde, dat de vrouw onder narcose is gebracht door een hui sarts. Daaraan vooraf zou een an dere arts haar onderzocht hebben. De regel. De uitzonderingen. En nog een paar tips. Zie pag. PS 14/RH 16 (Advertentie) Ministerie van Verkeer en Waterstaat door Jan Kuijk PARAMARIBO Nederland en Suriname zijn er niet in geslaagd een afsluitende regeling te treffen voor Surinames onafhankelijk heid per eind november van dit jaar. Er is geen overeenstemming bereikt over de hoogte van de ontwikkelingshulp en het verkeer van personen tussen Nederland en Suriname na de onafhankelijk heid met andere woorden: over de vrije toegang van Surinamers tot Nederland na november van dit jaar. Het is de bedoeling dat het overleg zal worden voortgezet op 25 en 26 juni in Den Haag, als de Surinaam se premier Arron m ons land is om het huwelijk van prinses Christine bij te wonen. Er is geen overeenstemming bereikt over de hoogte van de ontwikke lingshulp. wel over de voorwaarden waarop deze zal worden gegeven (en aanvaard). Suriname Is ak koord gegaan met. de door Neder land gestelde voorwaarde van de minimale toetsing, in die zin dat er een speciale commissie van zes man zal komen (drie Nederlanders en drie Surinamers), die deze toet sing zal uitvoeren en er op toezien. Er is besloten dat deze commissie zich mag laten bijstaan door des kundigen en dat mocht de com missie er niet uitkomen de rege ringen van Suriname en Nederland weer rond de tafel zullen gaan zit ten om tot overeenstemming te ko men. Dat betekent dus dat ook na de onafhankelijkheid de kwestie van de toetsing weer opnieuw aan de orde kan komen derland voorstellen doen voor de financiering van deze plannen met andere woorden: Aangeven welk deel Suriname uit eigen be sparingen kan betalen, welk deel Nederland zal moeten betalen en voor welk deel hulp van buiten landse investeerders of hulpverle ners kan worden verwacht. Zie verder pagina 5, 1ste kolom. Advertentie Een beeld van de brand die een deel van het oude Paramaribo in de as legde: een hotel, een apotheek en twee woonhuizen gingen verlo ren. In het hotel logeerde onder meer Trouw-redacteur Jan Kuijk', die inderhaast het brandende ge bouw moest verlaten (het grootste deel van zijn bagage kon hij mee nemen) om elders een onderkomen te vinden. Op pagina 5 doet hij verslag van de gebeurtenissen. Projecten Vv pr B lng DEN HAAG Minister Van Agt VKj (justitie) blijft op het standpunt %HT' staan, dat zijn staatssecretaris Glas- v/7' tra van Loon moet verdwijnen. Gis teravond hebben Van Agt en D'66- fractievoorzitter Terlouw enige uren FC Twente is in de tweede finale- vergaderd. Echter zonder resultaat, wedstrijd om de UEFA Cup gedegra- Het wachten is nu op premier Den deerd tot een gezelschap hardwer- Uyl die vandaag terugkomt uit Su- kende maar kansloze spelers. Het riname. Naar verwachting zal hij Duitse Borussia Mönchengladbach nog vóór het kabinetsberaad van was met uitvallen tegen het voort- morgen met Van Agt spreken. Ko- durend machteloos aandringende FC men zij er niet uit, dan zal de kwes- Twente zo gevaarlijk, dat uiteinde- tic in het kabinetsberaad verder lijk een 15 nederlaag voor de En- worden besproken, schedeërs op het scorebord ver- Minister Van Agt vindt, dat de zaak scheen. Daarmee nam Borussia de niet iets is van het kabinet, maar UEFA Cup over van Feyenoord, dat alleen van hem zelf. Hem is de zaak de grote beker vorig jaar had ge- overigens geen kabinetscrisis waard, wonnen. De PvdA verwijt Van Agt dat hij de beslissing om zijn staatssecretaris Binnenland te vragen op te stappen heeft ge- nomen, voordat hij daarover con- Trouw/Kwartet zag omzet tact met Den Uyi had. De PvdA is groeien 16 het overigens met Glastra van Loon eens dat er veel schort aan de orga- Buitenland nlsatiestructuur van het departe ment van justitie. De KVP vindt de Proces Stuttgart verdaagd 7 kwestie een zaak die tussen de mi- i.ezers schrijven 2 nister en de staatssecretaris uitge- Nieuwe boeken 2 vochten moet worden. Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Zie verder pagina 3 Puzzel 4 Het uitgangspunt voor het geven van ontwikkelingshulp zal zijn het door een gemengd Nederlands-Suri naamse commissie opgestelde rap port van deskundigen, waarin plan nen voor Suriname zijn geïnventa riseerd. Deze projecten zullen alle gericht moeten zijn op de verho ging van de economische weerbaar heid van Suriname, de verbetering van de werkgelegenheid in Surina me en de verhoging van het levens peil van de bevolking en (als laat ste door Suriname toegevoegde wens) op de regionale spreiding binnen dit land. De plannen zullen per Jaar worden ingediend. Afgesproken is dat de vaststelling van de plannen een Surinaamse aangelegenheid is. Jaarlijks zal Suriname ook aan Ne- Dit is de dag om uw 1 paspoort uit zijn winterslaap te halen. Blijkt namelijk dat veel f mensen dat uitstellen tot de laatste dag. En als 't dan spoorloos blijkt te zijn, begint uw vakantie niet al te zonnig. Of kan zelfs volledig int watervallen. De politie Groningen houdt velerlei aspecten van zijn cultuur bezit in ere. Kon men vroeger alleen aan het interieur zien of een café een bruin café was, nu hoeft men slechts te letten op de aanwezigheid van een bruine- kroegenschildje. Ordelijke geesten daar. Nieuwe abonnee:- Stra at Plaats -Giro: Betaalt per kwartaal I Opgegeven door: Naam: Adres:_ Plaats:- Ik ontvang graag: Flinke flcsopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. M "I TV,,...1 vn

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1