Wilde tonelen in Lissabon Geheim V h a Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidlse Courant Geen record: ruim 725.000 toeristen bezochten ons land Oranje weer stap verder Nieuwe krachmeting op komst? In deze krant Den Haag zet metro in ijskast - pag. 9 Uw kleine advertentie ólat: VS en weer ens leveren Turkije #zegd Brandstichters teisteren Paramaribo in met elijke trekjes Vrouw aangerand en mishandeld Abonneer eens iemand. Desnoods op straat. Welkomstvoordeel. hoort bij u 33e JAARGANG NO. 9524 - DINSDAG 20 MEI 1975 vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben. TE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 EMENT 13,00 PER MAAND 39,00 PER KWARTAAL f 154,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTE GIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 jleen onzer verslaggevers TERDAM Ongeveer 00 buitenlanders hebben het jsterweekeinde ons land be- dat is 25.000 minder dan jaar en 75.000 minder dan in toen met 800.000 toeristen rekord werd geboekt. Nationaal Bureau voor Toe- W'ijt deze daling aan het dat aan dit weekeinde twee weekeinden vooraf zijn waardoor het toeristen- ik aan ons land sterk ge- is geweest. De raming van »JBT is gebaseerd op steek een bij zeventien doorlaat- Daat in de avond is het op egen naar d. grens gistera- 1 vrij druk geweest. Files de- zich met name voor in de iving van de rotonde Hee feen, op de weg van Brielle Rotterdam en op de weg Den Haag naar de Duitse k. De rijkspolitie kon de te echter vrij gemakkelijk ptiegetrouw waren het weer luitsers, die het sterkst wa- vertegenwoordigd. Na hen ten op zeer ruime af- B de in Duitsland wonen- i^allieerde militairen en gast- (ders. Britten, Scandinaviërs, ben. Belgen en Zwitsers, [belangstelling gold met na- Ie kust. Amsterdam en de rsportgebieden. Dit leidde bruikten om hun kampeeruitrus ting uit te proberen voor de zomervakantie. Trekpleisters Duizenden mensen trokken gisteren naar Zandvoort. ertoe, dat de Randstad op zater dag en zondag vrijwel was vol geboekt. Verscheidene VW's moesten van hun particuliere noodadressen gebruik maken om de toevloed van bezoekers te kunnen opvangen. Ook de cam pings waren zeer goed bezet; eveneens met Nederlanders, van wie er velen dit weekeinde ge- De grootste trekpleister was, evenals het Paasweekeinde, de Keukenhof, die 45.000 bezoekers noteerde. Maar ook andere at- tractiepunten registreerden be hoorlijke bezoekersaantallen, die die van Pinksteren vorig jaar doorgaans overtroffen. Zo boek ten de Beekse Bergen 40.000 be zoekers (vorig jaar 30.000), Ma- durodam 36.500 (v.j. 29.500), ponypark Slagharen 35.000 en Avifauna 30.000 bezoekers. De Pinksterdrukte kwam don derdagmiddag al op gang. Het hoogtepunt was vrijdagmiddag. Zaterdagmiddag rond drie uur zakte vooral de stroom Duitsers vrij snel in, vermoedelijk door de voetbalwedstrijd Duitsland- Nederland. Daarmee verklaart het NBT eveneens dat ook zon dag nog veel Duitsers naar Ne derland trokkenwaarschijnlijk hebben zij eerst thuis de wed strijd op de tv willen bekijken. De spoorwegen meldden gister avond, dat zij het zowel op de tweede als op eerste Pinksterdag nauwelijks drukker hebben ge had dan op normale mooie zon dagen. Pas later op de avond, gisteren, was iets te merken van een massale thuisgang. 3TON (Reuter) De Ame- Senaat heeft zich voor op- an het verbod op wapen- :s aan Turkije uitgespro- 42 tegen 39 stemmen ver- Ie Senaat zich voor beëin- n het wapen-embargo dat hden geleden tegen Turkije ssteld. lit van de Senaat is een ruggesteun voor minister enlandse zaken Kissinger, week nog naar Ankara met de Turkse regering te ver de kwestie-Cyprus. De tvan Turkije in deze kwes- Irie maanden geleden voor rikaanse Congres aanlei- r/een eind te maken aan de nse wapenleveranties aan Het Congres nam dat be- eerder, zeer tegen de zin inger en president Gerald nieuwe besluit van de Se- nog geen eind gekomen wapen-embargo tegen Tur- irvoor is nog de instem- het Huis van Afgevaar- odig. in levend vlees worden n. inister Duiseriberg over de mende begroting voor 1976 Het gebouw van de inspectie van het lager onder wijs in Paramaribo is afgebrand nadat het door onbekenden in brand was gestoken. Van het to taal uitgebrande gebouw staan alleen de buiten muren nog overeind. Dit is de eerste telefoto die ooit rechtstreeks via een satelliet van Suriname naar Nederland werd overgeseind. Op pag. 3 geeft onze redacteur Jan Kujjk verslag van de gebeurtenissen in Paramaribo. mg en zonnig. Matige tot :achtige noordelijke later a oostelijke wind. Maxi- emperatuur van 13 gra an zee tot 18 graden in idoosten van het land. 1EN EN OVERMORGEN: algemeen droog weer ■jionnige perioden, weinig lering in temperatuur. op: 04.39 hider: 20.35 op: 16.13 hlder: 02.26 toch niet 'honds' meer Van onze sportredactie AMSTERDAM Het uiteindelijke 11 resultaat en het feit, dat in het Nederlands elftal zich duide lijk twee nieuwe en volwaardige internationals hadden aange diend, vormden na de 'revanche die-geen'revanche-was' tegen West-Duitsland tenslotte toch de overheersend positieve indruk van het Nederlands team. Met de 11 score, bereikt doordat Willem van Hanegem in de tiende minuut van de tweede helft een vrije schop ineens achter doelman Maier schoot, en daarmee de in de eer ste helft opgelopen 10 achter stand (doelpunt van Wimmer. zie foto) goedmaakte, werd Oranje de smaad van verlies tegen aartsri vaal Duitsland bespaard en de doorbraak van middenvelder Jan Peters en vrije verdediger Adrie van Kraay verstevigden de vreug- de alleen nog maar. 'We zijn", zo concludeerde bondscoach George Knobel na afloop dan ook, 'nu alweer een stap verder dan we tegen België waren'. Het Nederlands elftal, dat op 31 mei in Belgrado overigens de laatste van de serie van drie vriendschappelijke interlands speelt, zal ln de toekomst zo min mogelijk afhankelijk zijn van de nukken van spelers en clubs. 'Ik zal', zegt Knobel, 'nog slechts die spelers opstellen, die steeds be schikbaar zijn en geen gebruik maken van spelers met een hand leiding'. Knobel wil daarmee voorkomen, dat zijn selectie zoals in het verleden óók onder andere bondscoaches op een duiventil gaat lijken. In de ploeg debuteerde zaterdag in Frankfurt overigens opnieuw één debutant: Niels Overweg. Het lange (sport) pinksterweek- einde bracht verder de spanning in de na-competitie van de eerste divisie helemaal terug. Eindhoven en Vitesse wonnen hun thuiswed strijden tegen resp. PEC en FC Groningen, waardoor na twee ronden alle teams twee punten hebben. Voor uitgebreide reportages: zie de sportpagina's. LISSABON (Reuter, UPI, AP) Gedurende de Pinksterdagen hebben zich in Lissabon nieuwe, felle demonstraties voorgedaan, waarbij nu ook on enigheid binnen de Portugese strijdkrachten naar buiten is getreden. Twee explosieve gebeurtenissen hielden de gemoederen in Lissabon bezig: ten eerste werd het radicaal linksgezinde regiment lichte artille rie, dat het vliegveld van Lissabon beheerst, gedwongen twintig gevan genen af te staan die het zei te hebben gearresteerd omdat zij een wijdverspreid complot binnen de strijdkrachten hadden opgezet. Ten tweede bezetten de communis tisch georganiseerde drukkers van het socialistische blad Republica het gebouw van deze krant en slo ten zij de hoofdredacteur Raul Rego op in diens kamer, hetgeen tot een woedende demonstratie van socia listen buiten het gebouw leidde, die echter door parachutisten op een afstand gehouden werd. Vergadering 'Ondertussen vergaderden de 250 of ficieren en manschappen van de assemblee van de Beweging van de Strijdkrachten op de marinebasis aan de overzijde van de Taag over een voorstel van de radicaal-linkse groepering om de politieke partijen voortaan te negeren en een eigen volksbeweging rondom de Beweging van de Strijdkrachten in het leven te roepen. Volgens zegslieden van het persbureau Associated Press zou dit voorstel ook gericht zijn tegen de president. Costa Gomez, wegens diens pleitten voor een parlemen taire democratie naar Westeuropees model. AP berichtte voorts dat er een krachtmeting op komst was met meer gematigde leden van de as semblee en dat nu 'niet langer neuzen naar tanks worden geteld'. In een van de discussiestukken van de radicale officieren wordt gezegd dat de socialistische partij verant woordelijk is voor het gebrek aan solidariteit onder de werkende be volking en ook op onenigheid bin nen de Beweging van de Strijd krachten uit is. Excuses Inmiddels heeft de Portugese rege ring zijn excuses aangeboden voor de demonstraties van de Maoisti- sche MRPP voor de Amerikaanse ambassade op Eerste Pinksterdag waarbij het gebouw met leuzen werd beklad en waarbij de veilig heidschef van de ambassade, Way ne Combs, korte tijd in arrest zou zijn geweest. De lichte artillerie-eenheid bij het vliegveld van Lissabon, die onder invloed staat van de maoisten, die ook Alvaro Cunhal's Moskougezinde communisten verketteren, meldde zondag de ontdekking van een 'grootscheeps fascistisch complot' en begon op eigen houtje verdach ten te arresteren. Dit 'complot' zou zijn onthuld door een onderofficier van de nationale garde die door de maoïstische groe pering werd opgepakt. Na zijn 'be kentenis' werd de onderofficier door de maoisten aan het bewuste artillerieregiment overgedragen, waar hij 50 namen van vermeende contra-revolutionaire samenzweer ders noemde. Twintig werden door de artilleristen opgepakt. De artilleristen werden door andere legeronderdelen gedwongen hun gevangenen af te geven terwijl een menigte van 150 maoisten ertegen protesteerde. Er werden schoten af gevuurd over de hoofden van de betogers en traangasgranaten ge worpen. Onder de gearresteerden was een rechter van het hoogge rechtshof. De verbintenis tussen de maoisten en het artillerieregiment baarde vooral de communistische partij zorgen: haar leider Alvaro Cunhal zei dat dit er wel eens toe zou kunnen leiden dat de Beweging van de Strijdkrachten alle politieke partijen verbiedt. Bezetting Gisteravond eisten de socialistische ministers Soares en Zenha toegang tot de vergadering van de assem blee van de Beweging van de Strijdkrachten teneinde het woord te mogen voeren. Eerder op de dag hadden zij de demonstratie geleid voor de kantoren van hun door de communistische grafici bezette dag- ROTTERDAM Een 45-jarige vrouw is op de avond van eerste pinksterdag in Rotterdam aangerand en daarbij ernstig mishandeld. Het gebeurde omstreeks tien uur bij de diergaardetunnel tegenover de Heemraadssingel. De aanrander ta kelde de vrouw zo toe, dat zij moest worden opgenomen in eenz iekenhuis blad Republica. De bezetters heb ben ook in redactionele zin het blad overgenomen. In een hoofdar tikel deelden zij de lezers mede: 'Wij weigeren partijgebonden dwa lingen. Wij weigeren de strijd van de arbeidersklasse te negeren. Wij weigeren het negeren van ideolo gieën, welke die ook zijn, zolang die zich permanent tegen het fas cisme opstellen'. Beschuldiging De 175 werknemers op de drukkerij van het blad hadden volgens een woordvoerder eenstemmig besloten het blad over te nemen en de hoofdredacteur Raul Rego en zijn Binnenland Vikingschat vervalsing van SS 3 Tegen landverraders gruwe lijk opgetreden5 Buitenland Ruzie VS-Thailand geluwd 7 Indonesische moslims willen staatsgodsdienst 9 Kerk Dr. Thomas ere-doctor 2 Kunst Toneelmanifestaties werd leuke ontmoetingsdag 5 Pinkpop: record bezoek 5 Lezers schrijven 2 Uil de kerkbladen 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Weer 5 Probleem 8 Mink van Rijsdijk 8 Mode 8 staf de laan uit te sturen. Rego wordt ervan beschuldigd een als geheim bedoeld communistisch do cument te hebben gepubliceerd, dat aan de Revolutionaire Raad was overhandigd. Daarin werd erop aangedrongen, dat meer dan zeven tig medewerkers van de televisie zou den worden 'uitgezuiverd' omdat zij hetzij reactionair, hetzij homosexu- eel waren. Volgens de eveneens voor het gebouw protesterende re dactieleden van Republica hadden de drukkers hun hoofdredacteur eerst willen dwingen het pand te verlaten, maar deze had hen toege roepen, dat zij hem daartoe eerst zouden moeten doden. Daarop was hij in zijn kamer opgesloten. In werkelijkheid gaat het bij het ontwikkelingswerk altijd anders toe dan op papier. Meestal moet je veel teleurstel lingen incasseren, zegt Trees Bolland, teruggekeerd na sinds 1963 in Kameroen te hebben gewerkt. Fred Lammers sprak met haar en laat haar vertel len wat je als ontwikkelings werkster allemaal kdn meema ken (pagina 8). Het wezen van een geheime dienst is dat hij toch op zijn minst een beetje geheim moet wezen. Daarom is er iets bijzonders aan de hand als CIA-agenten in Lon den toeristische trekpleisters worden. En omdat wij eigenlijk tegen geheimen zijn, vinden we dat leuk. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal ;ven door: Naam:_ Adres:-. Plaats:.. Ik ontvang graag: Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. 1 Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. ""fin"

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1