laise ambassadeur VS terug geroepen Wat gaat Vietnam met z'n overwinning doen Nieuw gesprek nodig in Angola Egypte en Libië nader tot elkaar ibardementen toen fanning van yaguez al vrij was terij i,aos Handel in bloed is medisch gevaarlijk icilent rond Mayaguez de kameraden' houden in gon emotionele reünie |idja beschuldigt VS: Portugese minister Antunes: Spaanse advocten protesteren tegen arrestatie collega's Wereldgezondheidsorganisatie: Ook relatie Sadat-Irak verbeterd Nieuwe klap voor Britse economie IWAR'ET ZATERDAG 17 MEI 1975 BUITENLAND (AP, Reuter) De regering van Thailand heeft haar ambassadeur in Washington, lyarachun, voor overleg naar Bangkok ontboden. fcrit Pramoj deelde na tsvergadering die vier mee dat hiertoe was dat zijn land, 'ontevré- de manier van optreden lerikaanse regering je- levriend land'. Hij wil. testeren tegen de wijze VS Thailand betrokken zaak van de 'Mayagu- anse regering had het verzoek om onmiddel- Amerikaanse mariniers die naar de basis Uta- jezonden om de operatie het ontzetten van het koopvaardijschip, in slagen. eschouwt dat als een Van haar soevereiniteit. 'Wij zullen niet toestaan dat derge lijke incidenten zich herhalen', al dus de eerste 'minister. Inmiddels hebben gisteren de Amerikaanse mariniers Thailand verlaten. Thailand, Amerika's laatste bond genoot op het vasteland Zuidoost- Azië heeft ook aangekondigd dat alle militaire en economische over eenkomsten met de Verenigde Sta ten opnieuw zullen worden bezien. Gevraagd of alle Amerikaanse troe pen die krachtens de militaire ak koorden in 't land zijn. zullen wor den teruggetrokken, zei Kikrit Pra moj: 'Ik denk het wel maar dat hangt van de omstandigheden af'. Volgens afspraak zouden de 27000 nog resterende Amerikaanse mili tairen in het land uiterlijk maart volgend jaar het «land verlaten se(tte hemden en op plastic sandalen (REUTER) De eerste f die de nieuwe leiders jid-Vietnam ter gelegen- in htm overwinning'heb- ,-Qkeven. is uitgegroeid tot pttionele reünie van 'oude Jen' in Saigon, ft-bijeenbomst, georgani- joor de Voorlopige Revo- —te Regering, werd gehou- de ceremonie-zaal met .jers en kandelaars waar )i$neer dan drie weken ge en grimmige Nguyen van Sjn aftreden als president ^igde. irtte deelnemers waren ge- dd witte hemden en broe- 4 plastic sandalen, jreceptie, die gegeven werd tgerste avond van een drie ctdurende viering van de bevrijding', leken de liet graag politieke dis te houden. Zij gingen over eventuele hereni- ~.n Noord- en Zuid-Viet- iei de weg. [laanisatoren van de ont- 14— de voorzitter van het >Cje bevrijdingsfront, ei Huu Tho, het hoofd van Huynh Tan Phat, de itL minister van buitenlandse zaken, mevrouw Thi Binh, en de minis ter van defensie, Tran Nam Trung, brachten toasts uit en omhelsen de gasten. Uit Hanoi waren aanwezig presi dent Ton Due en leger-stafchef generaal Van Thang, d£ onder handelaar voor het Parijse vre desakkoord, Le Due Tho, Tieng Dung. 'U kunt ons niet op deze dag tot werken verplichten', ieiden Le Due Tho en mevrouw Binh op vragen over een hereniging van Vietnam, Maar Nguyen Huu Tho zei dat deze zaak bestudeerd werd. Hij zei ook dat de aanwe zigheid van leiders van de VRR op het podium tijdens een mili taire parade eerder op de dag 'een soort presentatieplechtig heid' was. Installatie van de VRR zou moeten wachten tqt het land verder gestabiliseerd is. Waarnemers merkten op dat lei ders van de VRR en Hanoi spe ciale aandacht wijdden aan no tabelen van de Vietnamese neu- tralistische beweging. De leider van de VRR deelde journalisten mee dat de regering in de toe komst zou worden uitgebreid. ff PHNOM PENH (Reu- De Amerikaanse Jit heeft bombarde- itgevoerd op de steden en het naburige pen het opgebrachte ipaguez en zijn beman- aren vrijgegeven. ■ibodjaanse woordvoerder n Peking meegedeeld. Hij dj de Amerikaanse acties ■oimbodjanen zijn gedood, xlfagton is meegedeeld dat a ikaan om het leven is n dat nog steeds dertien re rmist. Zij zaten in een die door Cambodjaans hut boven de Golf van OE (AFP/Reuter) On- ityo man van de Laotiaanse op de belangrijkste in Vientiane zijn clan het muiten geslagen. n het ontslag van hun iperbevelhebber, generaal '0 Phothivongsa, ondanks it deze zich kort geleden aard achter de coalitiere- i, onder wie zich officie- djn de rang van kolonel n verwijten hun comman- i| hij zich verzet tegen de r.de nationale eendracht. soldaten en officieren op wijze de basis bezetten, deputatie naar de waar- Uinister van defensie- bri- raal Kham Ouan Boupha, pperbevelhebber van de iten, generaal Markthep- met het verzoek llte komen bespreken. Deze e ien ook in dat alle Ame- ^ffunctionarissen het land >1 storten van het georgani- hts in Laos werd vrijdag 'Jpt toen de belangrijkste Dlitieke partij, de Laoti- ontbonden werd. had 20 van de 60 zetels ttionale vergadering toen nd onder druk van de die daarin niet verte- gd was, ontbonden werd. van de partij, Ngon Sana- andere leiders ont- het land nadat zij bij eihonstraties tot aftreden Iwongen. moeten hebben. Ongeveer 7500 zul len eind maart al naar huis terug keren. Thailand heeft de afgelopen 'jaren één miljard dollar militaire steun van de Verenigde Staten ge had en 600 miljoen dollar, economi sche hulp. .De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Kissinger heeft ge zegd dat Washington bereid is de kwestie met Thailand door te pra ten en zo mogelijk in der minne te schikken. Hij zei begrip te hebben voor de zorgen die men zich in Bangkok maakt en gaf toe dat het land niet van tevoren was geraad pleegd. Toch liet Kissinger blijken dat hij weinig geduld heeft met Thailand. Hij zei dat de mate van wederzijdse vriendschap in de toe komst geheel van Bangkok zal af hangen. Delegatie VRR Inmiddels is een delegatie van de voorlopige revolutionaire regering (VRR) van Zuid-Vietnam in Bang kok aangekomen om te spreken over de voortdurende Amerikaanse aanwezigheid in Thailand. De leider, Nguyen Min Phung, zei bij aankomst dat het vertrek van de Amerikaanse troepen 'dringend noodzakelijk en onmisbaar was voor de vestiging van een werkelij ke vrede' in Zuidoost-Azië. 'Wij zijn gekomen om alle goede ren. waaronder de vliegtuigen en schepen, te ontvangen die leden van het voormalige bewind in Sai gon naar Thailand en het leger bij hun vlucht naar Thailand hebben gebracht'. De delegatie die op uitnodiging van de regering van Thailand in Bang kok is, zei dat de VRR bereid is vriendschappelijke betrekkingen met alle Zuidoostaziatische landen te vestigen. Thailand heeft de VRR nog niet erkend, maar de aanwe zigheid van een officiële delegatie op uitnodiging van Bangkok komt neer op een de facto-erkenning, aldus waarnemers. Tijdens het bezoek aan Bangkok zal ook gesproken worden over de kwestie van de repatriëring van de 40.000 Vietnamese vluchtelingen in Thailand. LISSABON (AFP, Reuter) De Portugese minister van buiten landse zaken, majoor Melo Antunes, heeft, na een bezoek aan An gola, verklaard dat de drie Angolese bevrijdingsbewegingen het eens zijn over de noodzaak van een nieuwe topconferentie. Er zou daar moeten worden gesproken over de ontwikkelingen sinds het 'akkoord van Alvor', waarbij de drie bewegingen met Portugal een regeling voor de onafhankelijkheid overeenkwamen. Het initiatief tot de topconferentie moet volgens majoor Antunes uitgaan van de drie bevrijdingsbewegingen. In Bangkok werd tegen het Amerikaanse optreden in de zaak van de Mayaguez geprotesteerd. Studenten verbrandden een afbeel ding van de Amerikaanse president Ford. Volgens de Portugese minister zou op de conferentie met neme ge sproken moeten worden over de oprichting van een nationaal leger voor Angola, en over de verkiezin gen. die voor de onafhankelijkheid soverdracht 11 november plaats zullen hebben. Voor een stabilisatie van de politieke situatie is het no dig dat de drie bevrijdingsbewegin gen het eens worden over een ge meenschappelijk politiek program voor na de verkiezingen, aldus Melo Antunes. Een vreedzame oplossing van de Angolese problemen vereist volgens hem dat een begdn wordt gemaakt met de integratie van de troepen van de drie bevrijdingsbe wegingen in één nationaal leger. Portugal zal geen 'buitenlandse ele menten' in deze geïntegreerde strijdkrachten dulden. De minister zag geen noodzaak om versterkingen te sturen naar de 30.000 man Portugese troepen die nog in Angola gestationeerd zijn. Bij gevechten tussen leden van de bevrijdiingsbeweging zijn de afgelo pen weken naar schatting duizend mensen om het leven gekomen. 'Het gevaar bestaat dat het conflict uitmondt in een burgeroorlog, en zelfs, in de meest pessimistische visie, in een internationaal con flict'. aldus Melo Antunes, -maar hij achtte een dergelijke ontwikkeling niet waarschijnlijk. Hij zegde toe. dat Portugal in dat geval zorg zou dragen voor het leven van Portuge se kolonisten in Angola, en alleen tot militaire onterventie zal over gaan ter verdediging van de onaf hankelijkheidsovereenkomst. Lissa bon staat ook in contact met buur landen van Angola en met de orga nisatie van Afrikaanse eenheid om te proberen de crisis in Angola tot een oplossing te brengen. Van uit stel van de datum voor de onaf hankelijkheid kan geen sprake zijn, aldus minister Melo Antunes. 30.000 WILLEN WEG Dertigduizend Portugezen in Angola hebben zich laten inschrijven voor terugkeer naar Portugal, schrijft vrijdag de 'Diario de Lisboa' op grond van een inlichting, die de correspondent van het blad in Loe- anda van officiële zijde heeft ge kregen. Bij de gegadigden voor terugkeer naar Portugal zijn talrijke bewo ners van de voorsteden van Loean- da. die hun woningen moesten ver laten wegens de onlusten en die thans zijn ondergebracht in school gebouwen. In de loop van deze week zijn ongeveer 1500 uitgeweke nen per vliegtuig in Lissabon aan gekomen. Thailand werd getroffen. Volgens de woordvoerder had de Cambodjaanse regering in de och tend van 15 mei (donderdag) be sloten de Mayguez. in goede staat, en zijn bemanning, gezonde en wel wel, vrij te geven. Maar toch stuur den de 'amerlkaanse imperialisten' hun vliegtuigen voor 'barbaarse bombardementen op de haven en de olieraffinaderij van Sihanoekvil- le en op de marinebasis en de luchtmachtbasis van Ream waarbij grote schade werd aangericht. De zegsman herhaalde dat de May guez een sfilonageschip was en dat de Verenigde Staten al eerder van dit soort schepen naard e Golf van Thailand hadden gestuurd. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Henry Kissinger, heeft vrijdag gezegd dat de herove ring van de Mayguez een les moet zijn dat -de Verenigde Staten niet met zich laten spotten. Kissinger meent dat de militaire reddingsoperatie' voor het vracht schip Mayaguez gerechtvaardigd was omdat een diplomatieke benade ring van de kwestie geen kans op succes had. Phnom Penh had, niet gereageerd op een diplomatieke be nadering. Kissinger zei dat het ri sico van een militaire actie, waarbij de levens van de bemanningsleden van de Mayaguez gevaar liepen 'genomen moest worden. Dat ver diende de voorkeur boven een ver nedering van de Verenigde Staten door langdurige onderhandelingen over de vrijlating van schip en be manning. MADRID (AFP) Vierhonderd ad vocaten hebben zich gisteravond op gesloten in het gebouw van de balie aan de Calle de las Salesas in Ma drid 'om te protesteren tegen de aan houding donderdag van 26 collega's die in vergadering waren. Volgens welingelichte kringen hebhen de ad vocaten stappen genomen om de vrijlating van hun collega's te ver krijgen. Deze werden na hun aan houding overgebracht naar hèt ge bouw van de binnenlandse veilig heidsdienst. Het motief voor de aan houding was dat meer mensen aan de vergadering deelnamen dan is toegestaan. Voor een bijeenkomst van meer dan negentien mensen is een speciale vergunning nodig. GENÈVE (Reuter, UPI) Een wijdverbreide internationale handel in men selijk bloed bedreigt de gezondheid van verkopers en afnemers terwijl de handelsorganisatieszeer forse winsten maken. De Liga van Rode-Kruis organisaties' onderzoekt deze zaken al sinds 1973, maar heeft nu pas vol doende bewijsmateriaal kunnen verzamelen voor een rapport in samen werking met de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Het rapport werd gisteren verspreid onder de óelegaties die in Genève bijeen zijn voor de jaarlijkse assemblee van de WHO. Het komt volgende week in bespreking. Het commerciële inzamelen van bloedplasma schijnt een jaar ,of tien ge leden in Midden- en Zuid-Amerika begonnen te zijn en heeft zich sinds dien verspreid naar Afrika en Azië. In het algemeen worden de rode bloed lichaampjes uit het afgetapte bloed geïsoleerd en weer bij de gever inge spoten. Die procedure kan tot verscheidene keren per week worden her haald zonder dat de gever daar accuut ziel^van wordt, maar op een wat langere termijn is dit medisch volstrekt onverantwoord. Uit het bloedplasme worden verschillende preparaten gemaakt, die in het algemeen naar geïndustrialiseerde landen worden verkocht omdat daar de gezondheidszorg op een technisch hoger niveau staat. Intussen schept ma teriaal dat op een dergelijke manier is verzameld, een verhoogde kans op het overbrengen van hepatitis, een door virus veroorzaakte leverziekte. De inkoopprijzen voor bloedplasma liggen tussen vijf en tien gulden per liter; de verkoop brengt het tienvoudige op. In het rapport worden noch betrok ken landen noch handelsondernemingen met name genoemd CAIRO, AMMAN, TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) Egypte en Li bië zijn van plan hun verschillen van mening bij te leggen. Dit concluderen waarnemers uit de mededeling dat president Sadat e nde Libische leider Khaddaffi binnenkort een ontmoeting heb ben. waarbij ook Syrië aanwezig zal zijn. De verhouding tussen Egypte en Libië is de afgelopen tijd eer slecht geweest en op een zeker ogenblik stond men op het punt met elkaar te breken. In deze peri ode voerden president Sadat van Egypte en kolonel Khaddaffi een ware woordenoorlog met elkaar. Aanleiding hiertoe was de kritiek van Khaddaffi op het Midden-Oos- tenbeleid van Egypte. De afgelopen week gaf Libië echter te kennen weer goede betrekkingen met Egyp te te willen en Khaddaffi noemde Sadat zelfs 'vader'. Ook Irak en Egypte zijn nader tot elkaar gekomen, zo is na afloop van het bezoek van Sadat aan Irak in Bagdad meegedeeld. Sadat zei dat hij met het Iraakse staatshoofd Bakr de Saddam Hoessein, de plaatsvervangend voorzitter van de Hanoi heeft zijn overwinning in de volgende woorden uitgemeten; 'De kracht van het Vietnamese volk heeft de agressieve macht van het Amerikaanse imperialisme, de machtigste imperialistische leider, verslagen en heeft diens wereldstrategie van de contra-revolutie ontwricht, waarmee het een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de verbreiding van de wereldrevolutie'. Deze woorden uit het legerblad Kwan Doi Nhan Dan worden op tientallen verschillende manieren herhaald in dagbladartikelen en ra dio-uitzendingen, die het historisch karakter onderstrepen van de ne derlaag die 'vier opeenvolgende Amerikaanse presidenten' is toege diend. De Verenigde Staten, die na de Tweede Wereldoorlog in econo misch en militaL opzicht het sterk ste land ter wereld werden, gingen geloven dat het door die materiële kracht 'een internationale gendar me' kon worden, de krachten van het internationale kapitalisme kon bundelen om de krachten van het socialisme te weerstaan. De VS zagen Vietnam 'terecht' als het brandpunt van de tegen stellingen tussen socialisme en ka pitalisme, onafhankelijkheid en ne- o-kolonialisme, zo schrijft het par tijblad Nhan Dan. Daarom probeer den ze in Vietnam 'een dijk op te werpen tegen de rode golf die over Zuidoost-Azië spoelde'. Daardoor werd Vietnam het proefveld voor Amerika's kracht en prestige 'zoals de agressors zelf dikwijls bevestig den'. Maar wat de proef uitwees was dat de macht van de VS be grensd is en dat de grenzen waren bereikt. Hun nederlaag bewees dat de VS nooit weer zouden kunnen optreden als internationale, zelfs niet als regionale, gendarme. Ernstige crisis De Amerikaanse onderzeebootjager Holt sleept het 'heroverde' contai nerschip Mayaguez in de Golf van Thailand. Nooit heeft de wereld 'er beter voorgestaan dan nu'. Nooit heeft het imperialisme 'ernstiger crises WantfOUWBn en tegenstellingen doorgemaakt, of is het zwakker geweest dan nu'. De krachten van de wereldrevolutie .'zitten duidelijk Ln de beste stellin gen, die zij ooit hebben gehad', terwijl het vermogen van de impe rialisten om oorlog te voeren 'steeds meer beperkt' begint te ra ken. 'Daardoor heeft de wereldrevo lutie betere voorwaarden om zich verder te ontwikkelen'. Maar wat zal Hanoi doen met de overwinning, die het nu behaald- heeft? Eind vorig jaar stond er in de dagbladen van Hanoi een reeks artikelen van generaal Vo Ngoejen Giap, de Noord Vietnamese minister van defensie. Zij waren van dezelf de geest als de stukken die hij vaak heeft gepubliceerd aan de voora vond van een belangrijk offensief. Hij bleef hameren op het belang van de Marxistisch-leninlstische uitgangspunten, maar diende deze op met een nationalistisch Vietna mees sausje, dat noch Moskou noch Peking goed gesmaakt zal hebben. In een soortgelijke serie verhalen, die hij meer dan vijftien jaar gele den schreef om de overwinning op de Fransen bij Dien Bien Phoe te vieren, heeft Giap uitgelegd waar om de Vietnamese revolutie zich onderscheidt van zowel de Russi sche als de Chinese en haar eigen weg moet gaan. Sindsdien heeft Hanoi steeds ge probeerd aan te tonen daf zijn eigen revolutionaire model beter tegemoet komt aan de behoeften van de vele landen, die nog gebukt gaan onder 'het neo-koloniale Juk'. Deze mengeling van marxisme en nationalisme werd doorgaans met discretie gepresenteerd zo lang Ha noi afhankelijk was van wapens uit de Sowjet-Unie en China, maar het glorieuze einde van de oorlog kan wel eens enkele van de vroegere belemmeringen uit de weg ruimen. Er wordt nu m/inder nadruk gelegd op Hanoi's rol als brandpunt van de wereldrevolutie, die zowel door China als de Sowjet-Unie is verra den. Maar dit thema, dat eens de grondslag was van de commentaren van Hanoi op de bereidheid van Moskou en Peking om de deuren open te zetten voor Nixon, verraadt een heftig wantrouwen jegens zijn bondgenoten. Hanoi beschuldigde de grote mogendheden ervan hun eigen belangen na te jagen ten koste van de kleinere landen. De dankbaarheid, die Noord-Vietnam nu misschien voelt voor de wapen leveranties van de Sowjet-Unie en China, zal worden gematigd door de vrees voor de nieuwe strijd om invloed in Indochina tussen Peking en Moskou. Zowel Peking als Moskou ziet Indo china als de weg naar invloed Ln grote gebieden van Azië. Zij zien het misschien net zo verkeerd als Washington deed. maar grote mo gendheden leren niet van, eikaars fouten. Bij hun streven haar in vloed in Hanoi gaan zij misschien proberen om. zoals grote mogend heden vaker doen, een mate van controle te verwerven, diie de Viet- namezen zullen zien als aantasting van hun onafhankelijkheid, zoals eerder is gebeurd als de Chinees- Russische rivaliteit zich toespitste op Hanoi. Andere bondgenoten Toen generaal Giap schreef over de duizenden jaren van de Vietnamese geschiedenis, waarin het land de invasie van Chinese vijanden weer stond, verried hij iets van Hanoi's vrees voor de Chinese bedoelingen in de toekomst. De grotere afstand maakte Rusland eens tot de minst gevaarlijke bondgenoot, maar een verzoek van Moskou voor een mari ne-basis aan de Kamrhan Baai kan de Sowjet-macht niet alleen in het hartje van Azië brengen, maar ook op de strategische punt van Viet nam. Zowel het Kremlin als Peking mag zich bevoegd voelen iets terug te vragen voor de hulp aan wapens, maar Hanoi zal waarschijnlijk lie ver met landbouwprodukten afbeta len dan met strategische facilitei ten en politieke invloed. Om zich zelf te beschermen tegen een al te Lnnige qmhelzing door zijn gjote broers, van wie het wel economi sche hulp wil blijven ontvangen, heeft Hanoi bondgenoten nodig in de internationale communistische beweging en de 'nationale bevrij dingsbeweging', waar Moskou en Peking met elkaar strijden om in vloed. Eén van de manieren om die bondgenoten te- krijgen is het ver werven van erkenning en, zo moge lijk. het inspireren tot navolging van Hanoi's eigen revolutionaire model. Blij met VS In dit opzicht kan het heftige nati onalisme van de Vietnamese com munisten, dat hen er toe brengt een unieke rol op te eisen omdat zij een model hebben ontwikkeld dat bruikbaar is voor andere lan den, er de oorzaak van zijn dat de Vietnamezen een bedreiging wor den voor zowel Moskou als Peking. In de lofzangen op de overwinning wordt dit thema verzwegen, terwijl de VS worden uitgejouwd. Maar de VS trekken zich uit dit gebied teru g- Op langere termijn kunnen Rus land en China een grotere bedrei ging vórmen voor Vietnam, Juist- omdat alle drie communistisch zijn en, de grootste twee de ambitie hebben hun vleugels uit te strekken over dat gebied. Het mag nu nog ondenkbaar lijken dat Hanoi er nog eens mee zal instemmen dat Amerika een belan grijke rol blijft spelen in Zuidoost- Azië en in Azië als geheel. Toch is het precies dat wat China momen teel doet, hoewel dat nog maar een paar jaar geleden ook ondenkbaar geweest zou zijn. revolutionaire raad volledige over eenstemming van Inzicht had be reikt. Sadat heeft geprobeerd te be middelen ln het geschil tussen de regiems in Syrië en Irak en ver wacht wordt dat er na het bezoek van Sadat aan Damascus enige ontspanning zal komen. Bevriezen Het Egyptische dagblad Ai Achram heeft gisteren gesteld dat zowel de VS als de Sowjet-Unie momenteel proberen de huidige situatie te be vriezen. De reden is de patstelling, die is ontstaan door de weigering van de PLO, de overkoepelende Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie, om het bestaansrecht van Israël te er kennen. Deze weigering heeft er toq geleid dat de Palestijnse leider Arafat tijdens zijn bezoek aan Mos kou niet tot overeenstemming kwam met de Sowjet-Russlsche lei ders. Zolang de PLO bij zijn weigering blijft kan de organisatie, aldus Al Achram. niet deelnemen aan het Geneefse overleg over het Midden- Oosten, omdat dit overleg uitgaat van het bestaansrecht van Israël. Een uitweg is volgens het dagblad om Jordanië in Genève de plaats van de PLO te laten Innemen. Egypte. Saoedi-Arabië, Katar en de Verenigde Arabische Emiraten, die kortgeleden een organisatie hebben opgericht voor het vervaardigen van wapens, hebben besloten voort te gaan met het ontwikkelen van een lichte straaljager, de Cairo-300. Het kapitaal van de nieuwe militai re industriële onderneming be draagt 1.04 miljard dollar. De op richting van de onderneming zou vooral door president Sadat van Egypte zijn ondersteund omdat de ze wat de levering van wapentuig betreft minder afhankelijk zou wil len zijn van de Sowjet-Unie. LONDEN (Reuter) De prijslnfla- tie in Groot-Brittannië is in april met een record van 3.9 procent gestegen, aldus blijkt uit cijfers, die de regering-Wilson gisteren heeft vrijgegeven. Het bekend worden van de cijfers had meteen z'n weerslag op de positie van het pond, dat zich de afgelopen dagen leek te herstellen. De prijsinflatie bereikte met de nieuwe stijging een hoogte van 21,7 procent. Gebleken is ook dat de prljzeq de afgelopen drie maanden sterker zijn gestegen dan in de maanden daarvoor. De Conservatieve oppositie ln het Engelse parlement noemde de cij fers, bij monde van schaduw-mi- nister Sally Oppenhelm van consu mentenzaken, catatsrofaal en stelde dat er binnenkort nieuwe crisis maatregelen nodig zullen zijn. De Confederatie van Britse Industrieën vroeg eveneens om maatregelen omdat anders de werkloosheid zou toenemen. Minister Healey van fi nanciën heeft naar aanleiding van de cijfers nog meegedeeld dat de belastingmaatregelen, die hij vorige maand heeft voorgesteld, de infla tie nog eens met 2.75 procent zal doen stijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7