Vlaggetjesdag 1975- tussen hoop en vrees? Eeuwfeest zet Leiden op z'n Scheveningen verwacht duizenden bezoekers KORPEL Nieuwe snelboten voor Haagse reddingsbrigade Historische rechtszitti Wij zijn begonnen ons kapitaal zelf te consumeren Produktschapï prijzen 1974 Man wilde bra eigen huis stici Kerkdiensten en meer nieuws uit de regio - pag. li TROUW/KWARTET ZATERDAG 17 MEI 1975 door mr. W. C. A. Riem Vis SCHEVENINGEN Van oudsher ia Vlaggetjesdag, aan de vooravond van het uitvaren van de vloot voor de nieuwe teelt, een dag van vreugde en van verwachting. Vooral in Scheveningen, waar de haringvissers altijd zo belangrijk is geweest, leeft men sterk mee met het wel en wee van die visserij. Maar opgemerkt moet wél worden dat de haring niet meer de alles overheersende plaats inneemt. Vormde twintig jaar geleden de haring nog 90 pet van de totale aanvoer in hoeveelheid en 78 pet in waarde, de verhoudingen zijn nu zo, dat vorig jaar 46 pet van de aanvoer bestond uit haring, die 42 pet van de aanvoerwaarde op leverde. De rest is andere vis. vers en diepgevroren. Het is dan ook begrijpelijk dat Vlaggetjesdag niet alleen meer de dag is van de haringvisserij, maar van de hele Nederlandse visserij. Voor iedereen die met de visserij te maken heeft is dat een dag van bezinning, van hoop en verwach ting. Vrees? Ook een dag van vrees? In de loop der eeuwen heeft de visserij, zeker die van Scheveningen, veel ups en downs gekend. Iedere Scheveninger weet van de storm rampen, van de antl-Raakwetten (pas na 1857 mogen de Scheve- nlngse vlsserds haring op zee ka ken), van de oorlogen die de vis serij teisterden. Onvermijdelijk koesterden de vissers bij het uit varen naast hoop veelal ook grote ongerustheid. Dit jaar zijn het niet de vroeger vaak voorkomende rampzalige omstandigheden, dia aanleiding .kunnen geven tot bezorgdheid, maar zijn daar heel andere rede nen toe. Een samenstel van on gunstige factoren bedreigt de vis serij: kosten die zijn verdubbeld (netten) of verdrievoudigd (gaso- lie), visserijzones die verschillen de landen invoeren, en waarbin nen schepen van andere landen niet mogeh vissen, en last but not least de overbevisslng. lijk zijn en vast staat wel dat de visserij aanzienlijk zal moéten in krimpen, want het zal voor de meeste schepen niet mogelijk zijn een uitweg te vinden door zich te werpen op vissoorten, die (nog) niet overbevist en gequoteerd zijn. Niet alleen de reders en vissers, maar ook zeer velen die econo misch met het visserijbedrijf ver bonden zijn, van de werkers op de sleephellingen tot de visventers toe, zullen de schadelijke .gevolgen van verminderde aanvoer kunnen voelen. Bezorgdheid Overbevissing De overbevissing begon bij de ha ring en had een aanzienlijke te ruggang in de vangsten tot ge volg. Zo werd twintig jaar geleden nog meer dan 57 miljoen kilo haring (gezouten -en vers) in Scheveningen aangevoerd tege» 17 miljoen kilo in 1974. De ha ringvangsten werden al In de af gelopen Jaren door overheids maatregelen beperkt. Gelukkig kon de achteruitgang in haringaanvoer jarenlang worden 'opgevangen door toenemende vangsten van vooral tong en schol. De totale aanvoer van alle vis in Scheveningen bleef daar door de laatste vijf jaar vrijwel constant op rond 40 miljoen kilo. Ma,ar nu worden ook de voorraden tong en schol in de Noordzee aan getast: wij zijn bezig meer dan de rente van ons in de zee aanwezige kapitaal te incasseren, wij zijn begonnen ons kapitaal zelf te consumeren. Met als gevolg dat de rente-opbrengst gaat dalen. De biologen waren al lang pessimis tisch en de feiten geven ze gelijk. De visserij op de bedreigde soor ten moet beperkt worden om de visstand de kans te geven zich te herstellen tot weer een evenwich tige situatie is bereikt. Wij moe ten weer goede rentmeesters van de ons toevertrouwde zee worden. Vangstbepèrkingen De vangstbeperkingen, waar toe in internationaal verband werd besloten, brengen voor ons land mee, dat de tongvangsten met een derde, en de scholvang sten met een kwart moeten wor den verminderd. Hoewel nog pas enkele beperken de maatregelen zijn afgekondigd (korter vissen, verboden zones voor grotere schepen) zullen ver dergaande regelingen onvermijde- Redenen tot bezorgdheid te over dus op Vaggetjesdag 1975. Maar bevreesd zijn, de moed laten zak ken is voor de visserman onge bruikelijk en is er dan^ook nu niet bij. Hij mag verwachten, dat hij ook dit jaar weer zijn brood In de visserij kan verdienen en ons het heerlijke gezonde voedsel uit zee kan bezorgen. Daarvoor zijn naast zijn eigen in spanningen ook die van de over heid en van de wetenschap nodig geen visserij is tegenwoordig mogelijk zonder begeleiding van bijvoorbeeld biologen en technici maar de visserman heeft ook nog andere hulp nodig, hulp waarop van oudsher de beman ning doelde als men bij het schie ten van de vleet zei: als 't de baes belieft. Geen vrees dus op Vlaggetjesdag, maar hoop. Hoop op zegen. /En wij, aan de wal, wensen onze vis sers bij deze gelegenheid een al leszins goede nieuwe teelt. Op verzoek van onze redactie schreef mr. W. C. A. Riem Vis, direkteur van de Gemeentelijke Dienst van Haven- en Marktwe zen, dit artikel over de huidige situatie en de toekomst van de Schevenlngse visserij met als aanleiding: Vlaggetjesdag 1975. REGIO DEN HAAG, LEIDEN Een beeld van Vlaggetjesdag in vroeger jaren. Duizenden waren op de been in de Scheveningsej I SCHEVENINGEN Het Comité 'Vlaggetjesdag' dag van de Nederlandse visserij', heeft v< daag een uitgebreid progïamma georganiseerd, dat zich weer afspeelt in het Schevenlngse gebied. Er worden 'duizenden belangstellenden verwacht. SCHEVENINGEN De Haagse Vrijwillige Reddlngs Brigade neemt vandaag twee nieuw e snelboten, waarvan er één op de' foto is afge beeld, in gebruik. Door medewer king van de gemeente Den Haag is een en ander mogelijk geipaakt. De reddingsbrigade heeft na de officië le overdracht in het Palace-restau rant om half elf dan de beschik king over vier snelboten. Een Haags bedrijf heeft bovendien radi- otelefonie-apparatuur ter beschik king gesteld voor de communicatie tussen twee van de boten en de centraal-post van de reddingsbriga de op het Noorderstrand. Overige boten, Land-Rovers en .strandpos- ten beschikken .over döor de BB in bruikleen afgestane mobilofoons. De Haagse Reddings Brigade die nu zestig jaar bestaat heeft ruim dui zend badgasten van een wisse ver drinkingsdood gered. Op het ogen blik beschikt men over een vloot van zes motorreddingsvletten, de genoemde vier snelle motorpa- brouilleboten en drie Land-Rovers. Nieuwe leden zijn van harte wel kom. In het zwembad 'De Regentes' aan de Weimarstraat kan men zich elke donderdagavond vanaf half acht aanmelden. Inlichtingen wor den verstrekt door de heer A. Har- teveld, Maartensdijklaan 150, Den Haag. tel. 664132. Overal zal de driekleur wapperen, van gebouwen, van woningen en, van de bussen en trams die naar Scheveningen rijden. Gisteren be gon men al aan liet pavoiseren van de vloot. Ook het hospitaalkerk schip 'De Hoop' dat in de tweede binnenhaven ligt afgemeerd is feestelijk versierd. De vloot zal na Pinksteren, en. wel op dinsdag 20 mei, naar zee vertrekken en die dag ook stellig worden uitgezwaaid door de vele familieleden en kennissen die aan wal blijven. Uit hetprogramma voor vandaag ichten we de volgende activiteiten. Als vanouds is natuurlijk het unie ke Visserij museum aan de Neptu- nusstraat 92 van 11-17 uur geo pend. Op de Dr. Lelykade, zijde Zeeslulsweg, zijn tussen 12.00 en 16.00 uur haringhapjes verkrijgbaar. Er zullen in totaal drieduizend tractaties worden aangeboden. Wielerwedstrijd In de Visserijschool aan de Vissers- haventveg 56 worden van half elf tot vier uur films over de zeevisse rij vertoond. Tussen 10 en 12 uur wordt een wielerwedstrijd verreden van 'De Kapioen' over 80 kilometer. De finish Is op de Strandweg nabij de Vissershavenweg. De heer L. W. Leenman, voorzitter van het Comi té Vlaggetjesdag zal aan-de win-* naar een beker 'uitreiken. Voorts (ADVERTENTIE) voor al uw bloemwerk telefoon 46.92.21 LEIDEN Het is niet alleen opmerkelijk dat veel Leidenaren weinig weten van de universiteit, het is oók zo, dat de universitaire gemeenschap de stad slecht kent. Dit schrijven de inleiders van het boekje '400 jaar Leidse universiteit', dat liet programma voor de komende feestweek vermeldt. Het grootste eeuwfeest van 19 tot 24 mei is 'de gelegenheid bij uitstek om de bevolking van Leiden en het 'universitaire wereldje' wat meer van elkaar te weten laten komen. Hiertoe is in de eerste plaats het zogenaamde Massakansspel georga niseerd. Dit spel-voor-ledereen draait om een computer en 82 'o- pen huizen'. Vijftig faculteiten, la boratoria, gebouwen van studenten verenigingen enz. zetten hun deu ren opep voor iedereen die iets (meer) wil weten van de universi taire gemeenschap. Zo zullen ook 32 nlet-universitalre instellingen, bedrijven, gemeentelijke diensten enz. 'open huis' houden. Alle open huizen stoppen gegevens over hun programma, openingstijden en be zoekerscapaciteit ln een computer geheugen. Ook de deelnemers aan het Massakansspel verstrekken de computergegevens, bijvoorbeeld over beschikbare tijd, vervoersmo gelijkheden en voorkeuren. De computer (met tien 'dochtermachi nes', verspreid over de stad is in staat Iedere deelnemer op elk ogen blik te vertellen waar hij of zij terecht kan. Aan het Massakansspel is een wedstrijd verbonden, die vol gende week vrijdag - z'n finale krijgt. Een speciaal boekje (prijs twee kwartjes) vertelt iedere toe komstige deelnemer alles over het spel. De boekjes zijn verkrijgbaar bij het Secretariaat Eeuwfeest Rijksuniver siteit Leiden, Rapenburg 4 (tel. 071-46686). Overigens, de open hul zen zijn er ook voor niet-deelne- mérs aan het spel. Op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag is iedereen ook buiten de computer om welkom op de ruim tachtig adressen. De programmaboekjes voor de feestweek (een gulden per stuk) zijn aan het Rapenburg 4 en -olj de VVV verkrijgbaar. Maandag. Twee de Pinksterdag, wordt de week offi cieel geopend. De rector-magnifi- cus, de "oorzitter van het college van bestyur en hun gevolg worden ihorgens om elf uur ontvangen op de trappen van het stadhuis, alwaar de sleutels van de universiteit plechtig overhandigd zullen wor den. Daarna barst de feestweek los. Het is ondoenlijk In deze kolom men een opsomming te gevep van wat Lelden te wachten staat. Daar om volstaan we, verwijzend naar het genoemde programmaboekje, met een greep uit de enarme hoe veelheid evenementeji. Hoogtepunten van maandag, de eerste feestdag, zijn de geijzenloop, een historische maaltijd, twee 'o- penluchtfeesten' en het galaconcert van Lyra Academia. Met de geuzen- loop, een prestatieloop in estafette vorm, wordt herdacht dat deze toch van de Geuzen (oktober 1574) re sulteerde in Leidens ontzet en daarmee in de de stichting van de universiteit. Omstreeks kwart over vijf wordt de aankomst van de laatste lopers voor het Leidse stad huis verwacht. In Pijnacker, gele gen op een afstand van 24 kilome ter, wordt de geuzenloop om drie uur begonnen. De Breestraat, om precies te zijn het stuk tussen de Korenbrugsteeg -en 't gangetje, zal vanaf vijf uur herschapen zijn in een openlucht- herberg, waar toneelspelers, min strelen en troubadours een histori sche maaltijd opluisteren. Kaarten voor dit gebeuren waar mensen in historische kostuums het liefst gezien worden zijn o.a. te krij gen op het Rapenburg 4 en bij de VVV op het Stationsplein. Geen toegangsbewijzen zijn er nodig voor het Breede Straet Feest, dat direct na de maaltijd begint. Ook elders in de stad wordt er 's avonds buiten gefeest, en wel op het Stadhui splein. Hier ls Iedereen eveneens zonder entreekaart welkom. Een plechtige noot in het feestgedruis van Tweede Pinksterdag is het ga laconcert, dat Lyra Academia in de Pieterskerk geeft. Op het programma staat onder meer een uitvoering van 'Wat baet de1 vrijheid', speciaal voor deze ge legenheid gecomponeerd door Wil lem Laman. Het thema van de vrij heid zal in talrijke onderdelen van de feestweek naar voren komen. Want niet-alleen luidt het motto voor de komende week 'Breng uni versiteit en stad in' contact met elkaar'. Met name de wetenschap pelijke manifestaties zijn geënt op het devies van de 400-jarige uni versiteit, Praesidum Llbertatis ofwel Bolwerk der vrijheid. Voor het Ga- Laconcert, dat om kwart over acht begint, zijn toegangskaarten a vijf gulden verkrijgbaar aan het welbe kende adres Rapenburg 4. Het hoogtepunt van de tweede feestdag, dinsdag 20 mei, is de Goeie Ouwe Tijdrevue. geheel ge speeld en gezongen door mensen die de 'oude tijd' hebben meege maakt. De révue in de Burchtzaal begint om 20.00 uur. In de Pieters kerk wordt door Lyra Academica het tweede concert gegeven. Woensdagmiddag om half drie be gint de cortège een plechtige op tocht van hoogleraren en lectoren, eredoctoren 1975 en vertegenwoor digers van binnen- en buitenlandse universiteiten en hogescholen. De stoet' zal zich van het Academiege bouw naar de Pieterskerk begeven, terwijl koperblazers op de transen van de Pieterskerk het gezelschap muzikaal begeleiden. In de Pieterskerk wordt de Acade mische Zitting ghouden, slechts toegankelijk voor bezitters van een toegangsbewijs. 'Toegang vrij' gledt voor het feest op de Burcht, dat 's avonds 'rond negen uur begint. Het oudste gebouw van de Leidse universiteit op de lioek van de Nonnensteeg en het Rapenburg. geeft de reddingboot 'Bernard van Leer' tussen 12.00 en 14.30 uur acte de présence. Eén der hoogtepunten van Vlagge tjesdag 1975 zal tussen 13.00 en 14.00 uur de demonstratie parachu te-springen zijn door leden van 'The Flying Dütchman'. Het strand tussen het noordelijk havenhoofd en Delflands hoofd nr. 41 fungeert als landingsplaats. Een en ander wordt opgeluisterd door de majo- réttenvereniging 'Scheveningen' met begeleiding van de band van het oud-Strijderslegioen van Den Haag. Muziekshow Op de Dr. Lelykade, zijde Ze^sluis- weg, wordt tussen 14.30 en 16.00 uur de traditionele muziekshow ge houden. Deelnemende korpsen zijn drumfanfare 'Duindorp' (Scheven ingen), Show-band 'Pijpers' (Vlaar- dingen), IJmuider Harmonie met Showband, de chr. muziekvereni ging UNI (Katwijk) en de Haagse Hooglanders. Tevoren zullen de korpsen een korte mars van diverse punten in Scheveningen naar het showterrein maken. De Eendracht Het nationale zeilend zeeschip 'De Eendracht' zal tussen 12.00 en 14.00 uur voor de Schevenlngse kust kruisen tussen haven en Pier. Te gen 14.00 uur zal het schip worden afgemeerd in de eerste haven aan de korte zijde. De mogelijkheid be staat het schip onder deskundige leiding, tegen een kleine vergoe ding, te bezichtigen. De festivitei ten worden vanavond om 22.00 uur knallend 'afgesloten met een Chi nees bloemenvuurwerk, georgani seerd door het Algemeen Haags Co mité, op het strand voor de boule vard ter hoogte van de Palace- straat. En dan nog Zaterdag 17, zondag 18 en maandag 19 mei worden weer na- tuurexcursles gehouden naar reip. de Voordes (vertrek Gunterstein- weg 14.00 uur), Clingendael (verza melpunt ingang park 10.00 uur) en Meijendel (start" bezoekerscentrum om 10.00 uur). Zatardag houdt Gemeenteplantsoenen aan de Kwe- kerijweg van 10-12 uur weer open huis. Circus Renz treedt belde Pinksterdagen om 15 en 20 uur op in Zoetermeer; plaats Evenemen tenterrein. 0 Mr. K. J. Cath, voor zitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit opent 22 mei *ep Rapenburg 6 in Lelden de International Fancy Fair; ook geo pend op 23- mei van 10-18 uur. 0 In de Rijswijkse Centrale Bibliotheek wordt van 26 mei tot 17 juni een tentoonstelling van Amnesty Inter national en het Chlll-Comlté ge houden over 'Marteling- onder ogen'. De heer H. H. J. van Lum mel, één van de oprichters van de Christelijke Gymnastiekvereniging 'Door Inspanning Ontspanning' gaa^ liet, i.v.m. zijn 86-jarige leef tijd wat rustiger aandoen en hoeft zich als bestuurslid van deze vere niging teruggetroken. Donderdag 29 mei van 19-20.0 uur kan men in gebouw 'Irene', Herenstraat 44B ln Rijswijk afscheid van hem nemen. In het Nederlands Congpt bouw. worden vandaag da duktschapsprijZen 1974, f het Produktschap voorje en Visproduktcn uitgie aan acht trotse schlppefl aan boord van hun v|t vaartuigen zeevis en te het best hadden verzorg gelukkigen zijn de scb| C. Kuyt van de KW 124r sum Corda. W. de Vriet de UK 64 Wouter en Klaa Hoek jr. van de KW 214- tha, H. Klein van de Sui Johanna, D. van Duiver de van de VL 110 Jan, C. Roeleveld van I 105 Elisabeth, J. Westi van de SCH 307 Margj en K. van der Plas KW 42 Rijnmond V. Sport-instuif Ter gelegenheid van het bestaan van de Stichting] lang Gehandicapte Kihd u terdag 17 mei door de Haal teurvoetbalvereniging VC1 het vaandel van 'Sparte gehandicapte kinderen aan* ders een sport- en spelin houden, die om half tien b half elf zal loco-bur| Happel. een gedenkteken i dat de Stichting aan b( leden van VCS aanbiedt enthousiaste inzet in een jaren voor het. gehandica Het sportfeest waaraan ruim 300 gehandicapten familieleden- deelnemen 12.00 uur opgeluisterd voetbalwedstrijd tussen, nationals' en 'oud-Haags-i leid door scheidsrechter Ravens. Kinderen van d gingen 'Cromvüef en 'Groi zullen ook aan de instul: men. De toegang voor ai teiten Is gratis. De orgn hopen dat. men-echter wei drage in de collectebus van de Stichting wil doei DEN HAAG De rech Den Haag heeft de 31-jar se koopman H. W. de J. tot ..zes maanden ge van voorwaardelijk (met een van drie jaar) en psychiat 1 zicht wegens poging tot b tfng. Met behulp vaii een ze installatie had verdacl beerd in zijn woning aan Hertoginnelaan brand te Er waren draadjes verbo een sleutel van een wek! ne'er de wekker zou afloj een hoeveelheid hooi ln spiritus ln de vlam geze De J. was niet in zijn slaagd, volgens de psycl l verdachte op het momer poging tot brandstichtinf heel tperekenöngsvatbaar. Rapenburg 73. De discussie wordt 's middags ln de Pieterskerk voort gezet. Het begrip 'vrijheid' staat centraal op donderdag, wanneer de facultei ten van de jubilerende universiteit de gehele dag symposia presnete- ren. Onderwerpen o.a. 'Het vrij- Me6UWfe6St heidsbegrlp in de theologie' (fac. der godgeleerdheid) en 'De vrijheid van pijn' (fac. der geneeskunde). Donderdag, de vierde feestdag, 'pend- wordt als trefpunt voor alle Aan het Rapenburg 6, waar eind dit jaar het International House biedt o.a. de tweede voorstelling van de 'Goele-ouwe-tijdrevue'. een festival van folkmuslc in sociëteit Horus en een programma-met-ver rassingen, verzorgd door (zeer) jeugdige musici en acteurs in de Stadsgehoorzaal.-, Op de laatste dag van de eeuw- feestweek begint 's morgens om tien uur het Forum Academlcum, een openbare discussie over 'Gren zen aan de vrijheid van weten schappelijk onderwijs en onderzoek' ln het Academiegebouw aan het buitenlanders aan de universiteit, wordt van tien tot vijf uur êen grote fancy-fair gehouden. De feestweek wordt afgesoten met een daverend Meeuwfeest, te houden in de zalen van het Academiegebouw, de universitaire Eettafel De Bak en alle tussenliggende cafe's. Dit feest zal tot diep in de nacht voortduren. Op het Rapenburg tenslotte wordt 's avonds om elf uur een theaters how gegeven, en wel op vier dek schuiten die bij de Kaiserstraat lig gen. Leiden 'Gerecht op gerecht, een strafproces te Leiden en 1975'. Zo heet bet juridisch spektakel dat dinsdag om elf opgevoerd bij bet Leidse Gravensteen, in het kader van het ecu* rechtzaak tegen een van diefstal verdachte schrijnwerker wordt gevoerd zoals dat in 1575 gebeurde en zal vervolgens behande volgens de huidige rechtspleging. De schrijnwerker Jacob Fr Merwe is dan een 32-jarige ambtenaar van de Gemeentelijke N heidsdienst. Belden hebben geld uit het gemeentehuis ontvre Merwe niet alleen in de opvoering, maar ook in' werkelijkheid, werd in 1575 veroordeeld tot verbanning. Hoe het dinsdag zal niet bekend: de schout (officier van justitie) en de taehnan (v zullen bekijken of en in hoeverre verdachte strafbaar is. Mocht dag gaan regenen, dan zullen beide zaken ln het Gravensteen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6