meer voor BVD werken Oud-krijgsgevangenen na 30 jaar bijeen Zonder noodzaak mag de politie voortaan niet Rijkspostspaarbank HRISTUS en Uyl in alle rust i Paramaribo aangekomen Ruim de helft wil liever niet in Amsterdam wonen J- HE RPS, U HOEHOOGZbNJE RENTETARIEVEN OP'TO&ENBUK'? GOED HOOG !l IKHBBZ6NBT - OP'NRyrJE GEZET! m\ uw nationale spaarinstelling •n METZLER- Vooral vroegere beroepsofficieren naar reünie in Breda INKSTERZENDINGSCOLLECTE Nog duizend zijn in leven eerdere rellen ging demonstratie niet door Kamercommissie waarschuwt minister i ZATERDAG 17 MEI 1975 BINNENLAND Jeugd sparen Spaar- deposito's Gewoon sparen Termijn sparen Rente rekening (voor houders vaneen postrekening) Plus rekening (voor houders van een postrèkenirtg) RPS- spaar- rekening (zonder boekje) Beleggingsrekeningen met opzegtermijn Beleggingsbewijzen Zilvervloot sparen met10% premie RPS- boekje coupures van 1.000,- en J 5.000, 1e inleg minimaal 1.000,-; voor jongeren t/m 20 Jaar 100, Opzegtermijn 3 maanden Opzegtermijn 1 jaar Opzegtermijn 2 jaar Opzegtermijn 3 jaar Direct opvraagbaar zonder kosten 4 jaar vast ADVERTENTIE Wilt u meer weten? Ook over de direkte opvraagbaarheid van het termijnsparen? *Bel gratis 0017 Vraag informatie bij het postkantoor ★Schrijf - zonder postzegel - naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam. la^MARIBO In het holst van de nacht is minister-president Den Uyl gisteren op het vliegveld erij aangekomen en per auto met politie-begeleiding naar de stad gereden. Door dat late uur is :g; ;ts terecht gekomen van het plan van Hindostanen en Javanen de Nederlandse minister-presi- 'ri een petitie te overhandigen bij de ingang van de stad. Jan Kuijk Jil Itejs donderdagavond weer vrij rustig geworden in de stad, duidelijk werd dat Den Uyl a middernacht zou aankomen. Eu ite tijdstip is düs zeker bevor- g|k geweest voor de rust in de k maar het is voor velen ook evestiging geweest van de in- dat Den Uyl liever het Suri- «Ise volk uit de weg gaat. yUyl. houw je niiet schuil' staat op een muur gekalkt en er ^ongetwijfeld heel wat Surina- zijn, die grif geloven dat Den lit eigen beweging de bevol- uit de weg gaat. het is duidelijk dat de Surl- se regering geen enkel risico •men. Den Uyl en met hem idere Nederlandse bewindslie- De Gaay Fortman, Pronk. De Kooymans en Van Lent goed opgesloten in het streng ikte hotel Torarica, waar zij !tyn en waar de conferentie gehouden, nlwijfeld zal Torarica een oord 'ei waar het goed toeven is voor v?r van houdt: één van die nfle hotels, zoals het moderne me die bij duizenden over de heeft uitgestrooid: met een ■ntuin, een zwembad met ilanw water, een casino nds en 'shachts bij een half bar een floorshow. maar Suriname natuurlijk niet en Javanen bijvoorbeeld zul- niet in doordringen, lags om drie uur hadden zij il in de stad opgesteld bij hun -artier, waar de Nederland- Surinaamse en de rood-witte lesische vlag uithing veel er stille, zeer bedeesde en vi'Chijnlijk zeer arme mensen: HP in traditionele kleding en 5 en oud met een rood-wit petje raat om die Javanen, die zich niet vertegenwoordigd weten door de politieke partij KTPI (met twee ministers in de coalitie-regering vertegenwoordigd), maar die zich geschaard hebben achter Salim So- mohandjo een statenlid van de (Creoolse) Nationale Partij Surina me. Hij is deze' week echter officie el uit de fractie gezet, omdat hij zich tegen de regering en de onaf hankelijkheid heeft verklaard. Naar Nederland Somohardjo kwam een paar maan den geleden in het nieuws, omdat hij aankondigde en schip te z.ullen charteren om zijn Javaanse volgen lingen naar Nederland te brengen. Hij verzekerde mij gisteren dat dat plan nog steeds niet van de baan is. Vooral zijn mensen is een pasp- port aangevraagd (de brand in het bevolkingsregister interpreteerde hij dan ook als een tegen de Ja vanen gerichte actie! en in princi pe is in Panama al overeenstem ming bereikt over het huren van een schip. 'Moeten die mensen hier nu al die tijd, misschien wel tien uur, wach ten op Den Uyl en hebben ze wel te eten?', vroeg ik, hem verontrust. 'Wij kunnen wachten mi hebben al zoveel honger geledeü, dat één maaltijd overslaan niet erg is', meende Somohardjo, maar zijn woorden zijn grootspraak gebleken. De teleurstelling zal echter wel groot zijn. Ook de Hindostaanse actie is mis lukt, nadat vroeg in de avond een resoluut optredende politiemacht (rieten schilden, wapenstokken, traangas) samenscholingen van Hindostanen uit elkaar had gesla gen. Ook oppositieleider Lachmon werd het slachtoffer van traangas en tegelijk daarmee mislukte het politiek gesprek tussen oppositie en (Advertentie) Daardoor weten Christenen in Indonesië, Afri- Daardoor weten Christenen in Indonesië, Afri- regering dat voor die avond was vastgesteld. Gesprek mislukt Lachmon namelijk had het gesprek even onderbroken om naar zijn partijbureau te gaan om 'zijn men sen' toe te spreken. Dat mislukte (door dat traangas) en toen hij weer bij de besprekingen terecht kwam. was premier Arron opge stapt. Hij had niet langer kunnen wachten. Nu heeft Lachmon voor maandag opgeroepen tot een grote demon stratie. Teder, die geen schade on dervindt in zijn broodwinning' (zo als hij het voorzichtig formuleert) wordt opgeroepen^ naar het stand beeld van mahatma Gandhi in de binnenstad te komen om daar te demonstreren. Een staking dus van het vervoer en de markthandel, dde in handen zijn van Hindostanen. Lachmon zelf zegt tot deze opro'ep te zijn getart door de regering, die hem h&d verweten een leider zon der volgelingen te zijn. Maandag wil hij nu bewijzen in hoeverre dat waar is. waarbij slim genoeg is een voorgehoud in te bouwe: 'Je mag tonen mijn volgeling te zijn. maar laat het je alsjeblieft geen geld kosten'. Hij kan maandagavond zijn demonstratie vrijelijk interpre teren. Ontwikkelingshulp Gisteren en vandaag wordt 'er in Torarica gesproken over het belan grijkste punt van het slotverleg, namelijk de ontwikkelingshulp. De Surinaamse minister-president Ar ron heeft inmiddels al laten weten dat er wat hem betreft geen be zwaar is tegen controle van Neder landse zijde op de besteding van de ontwikkelingsgelden, mits de Suri naamse prioriteiten gehandhaafd blijvëh. Minister Cambridge an opbouw (de RECTIFICATIE In ons artikel over de emancipade (de krant van gisteren) stond abu sievelijk dat driehonderd vrouwen de jaarlijkse ontmoetingsdag van de bond van gereformeerde vrou wenverenigingen bezoeken. Dat aantal is ongeveer drieduizend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Agenten van de rijks- en gemeentepolitie, die voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) werken, moeten een s.cherpe grens trekken tussen de eigen plaatselijke inlichtingentaak en het werk voor de BVD. De. Tweede Kamercommissie voorde BVD, die bestaat uit de fractievoorzitters van de grootste partijen, doet deze aanbeveling in haar twee-jaarlijkse verslag van de Kamer over de aktiviteiten van de Nederlandse veiligheidsdiensten. man die het grootste deel van dat geld zal moeten uitgeven) heeft gezegd, dat niet zozeer de hoogte van het bedrag van belang is. als wel de geest waarin het gegeven wordt een rijkelijk vage uitdruk king, die misschien goed bedoeld is, maar die de minister toch niet overal in Suriname, zelfs niet bin nen de regering, in dank zal zijn afgenomen. Minister Bruma van economische zaken houdt er heel andere opvat tingen op na en hij is eveneens bij het gesprek aanwezig. Dat twee daagse overleg over de ontwikke lingshulp wordt typisch een zaakje van ministers onder elkaar. Er zul len, op aandrang van Nederland, geen ambtenaren bij aanwezig zijn. Dat betekent dat er een hard ge sprek zal worden gevoerd: twee da gen uitsluitend over principes en beginselen van de ontwikkelingssa menwerking en niet over details en uitwerkingen. Het is rijkelijk lang en het' zal niet eenvoudig zijn. Deze scherpe grens is nodig, aldus de Kamercommissie.- om -onnodig en daarmee ongewenst optreden van de politie voor de BVD te voorkomen. Verder brengt, de com missie nog eens met nadruk onder de aandacht van de regering, dat politie-agenten volgens de voor schriften aliieen in 'nauw. en voort durend overleg' met het hoofd van de BVD voor deze dienst kunnen werken. Geen verplichting Ambtenaren, die niet tot de politie behoren, zo hééft" de minister de commissië desgevraagd verzekerd, hebbén geen enkele' verplichting om aan de BVD mee te werken. Ambtenaren hoeven zelfs de vragen van de BVD niet te beantwoorden. De Kamercommissie heeft zich in de afgelopen twee jaar verder uit- vuerig bemoeid met de kwestie van de bij Vrij Nederland werkzame journalist Rudie van Meurs, over wie de BVD bij een collega van hem inlichtingen inwon. Die in Van een verslaggever AMSTERDAM Van alle volwassen Nederlanders wil 57 procent beslist niet in Amsterdam wonen. 33 procent heeft" er geen uitgesproken mening over en tien procent zou er best willen wonen. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie heeft ingesteld. Van alle Amsterdammers ipoont 64 procent graag in de hoofdstdd, dertig procent zou xpel weg willen. Wat betreft de politieke voorkeur van de on dervraagden: van de PPR-stemmers wil vijftien procent graag in Amster dam wonen ten de PPR ligt met deze pro-Amsterdam groep voorop) van de VVD-stemmers elf procent, van de CHU-stemmers nog niet één procent. Voor 'juist niet in Amsterdam' sprak 75 procent van de ARP-stemmers zich uit, gevolgd door 65 procent van de VVD-aanhangers. Van de (915) ondervraagden was negentig procent wel eens in Amsterdam geweest, zes procent was zelf Amsterdammer en 88 procent wist dat Amsterdam dit jaar zevenhonderd jaar bestaat. lichtingen wilde de BVD hebben in verband met een publicatie van de ze journalist. De minister verzekerde de commis sie echter, dat de BVD géén be langstelling had voor Van Meurs wegens zijn journalistiek werk. Men interesseerde zich voor hem in verband met zijn relaties met de rode jeugd. Dit antwoord overtuig de de Kamercommissie echter niet onverdeeld. De BVD zou op gespan nen voet hebben gestaan met de vrijheid van nieuwsgaring. De commissie komt tenslotte tot de conclusie, nadat ook het bestuur van de Nederlandse journalisten vereniging het probleem met de minister had besproken, dat de BVD op de grens stona van het inbreuk maken op de vrijheid van nieuwsgaring. Het ging namelijk om de bescherming van de bron van de journalist. Aan de andere kant was de bescherming van de democratische rechtsorde in geding. V ertron wensf uncties De Kamercommissie doet verder een duidelijke aanbeveling aan de regering om een mogelijke wille keur als' gevolg van het onderzoek van de BVD naar ambtenaren, die voor een zogenaamde vertrouwens functie solliciteren, te beperken. Bij dit veiligheidsonderzoek moet de BVD niet- alleen letten op de contacten van de sollicitant en de staatsgevaarlijke aktiviteiten, maar ook rapporteren over de 'persoon lijke gedragingen en opistandighe- den'. Deze laatste formulering is zeer subjectief. Daar kan men alles mee doen. De commissie heeft daarom de minister gevraagd om Advertentie bril: ieders oogmerk! een strakkere formulering, die min der ruimte laat voor willekeur Een andere suggestie is om het aantal vertrouwensfuncties, dat nu rond de 65.000 bedraagt, te vermin deren. De commissie vindt het wel wat overdreven. Bij de ministeries van buitenlandse zaken en van de fensie worden alle functies ook de boden en portiers vallen er on der als vertrouwelijk aange merkt. JJit het verslag van de commissie blijkt verder, dat ze het niet eens is met de conclusie van de minister" van binnenlandse zaken, dat de BVD zich niet kan bezighouden met de intimidatie van buitenlandse gastarbeiders in Nederland door vertegenwoordigers van buitenland se dictatoriale regiems. De minister ontkent overigens niet, dat deze politieke druk wordt uitgeoefend. De commissie heeft de minister te verstaan gegeven,, dat het hier gaat om meer dan de veiligheid van de staat: het gaat hier om de integri teit van de Nederlandse staat, na melijk om het ongestoord functio neren van de Nederlandse rechtsor de. (Advertentie) van de Vrouw 20 mei t/m 8 juni Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur (ook in de weekends) en op donderdagavond tot 22.00 uu Jaarbeurs Utrecht Voordelige trein-tocgangbiljetten op vele stations verkrijgbaar. ka en Nederland zich nauw met elkaar ver bonden. Deze weken vertrokken weer enkele predikan ten, artsen en een anthropoloog naar hun standplaa ts-overzee Het werk gaat door! Kerken helpen kerken! Maar niet ponder uw bijdrage! RAAD VOOR DE ZENDING DER NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Leidsestraat.weg 11 Oegstgeest Giro 6074 Bank ABU-Leiden nr. 56.67.45.577 Van een onzer verslaggevers 11 BREDA Naar schatting vijfhonderd voormalige Nederlandse krijgsgevangenen uit vier Duitse kampen zullen elkaar na dertig jaar terugzien op een reünie, die op vrijdag 30 mei in de Koninklijke Militaire Academie' te Breda zal worden ge houden. De samerïkomst Is 'georgani seerd voor alle (oud-officie ren, adelborsten, cadetten en overige militairen van de drie krijgsmacht-onderdelen die in de jaren 1942 tot 1945 gevangen zaten in de kam pen Colditz, Nthnberg-Lang- wasser, Stanislau en Neu- brandenburg/Tittmoning. In totaal hebben in deze vier kampen ongeveer tweedui zend Nederlandse krijgsge vangenen gezeten, van sie er naar schatting nog dui zend in leven zijn. Het voorbereidingscomité onder leiding van ir G. van Am- stel heeft tot nu toe ruim 350 aanmeldingen binnen gekregen; naar verwachting zal dat aantal oplopen tot ongeveer 500. Het betreft hier voorname lijk beroepsofficieren, aan wie kort na de capitulatie in mei 1940 door de Duitsers de keuze werd gelaten in krijgsgevangenschap te gaan. dan wel een ere woordsverklaring te teke nen, dat zij niets tegen de bezetter zouden onderne men. Een groep van onge veer zeventig offlciéren wei gerde dit en werdd Irect af gevoerd naar het krijgsge vangenenkamp Colditz. De overige beroepsofficieren te kenden die verklaring wel, waarbij hun werd meege deeld dat zij op gezette tij den ter controle zouden worden opgeroepen. Dit ge beurde de -eerste keer in 1941, waarna zij weer naar huis kondenterugkeren. De tweede controle-oproep vond plaats mei 1942. Ir. Van Amstel: 'Toen zijn we eigenlijk allemaal in de val gelopen. We moesten ons op kazernes melden, dat was al wat vreemd, en voordat we het wisten werden we inge sloten en af-gevoerd. Later begrepen we waarom de Duitsers deze maatregel hadden genonfen. Er was namelijk aan het licht geko men dat een groot aantal officieren zich had aange sloten bij verzetsbewegin gen. Dat bleek bijvoorbeeld duidelijk tijdens de straf processen tegen de O.D. en üe Geuzen'. Ir. Van Amstelz egt wel een verklaring te hebben voor de massale ondertekening van de erewoordsverklarin gen aan de bezetter: 'Het ontbrak ons gewoon aan duidelijke richtlijnen en in structies over wat te doeni n tijden van oorlog en bezet ting. Daarbij kwam nog dat er sprake was van een totaal gebrek aan oorlogservaring. Sedert Napoleon had Neder land geeno orlog meerm ee- gemaakt. Men was mentaal noch materieel voorbereid'. 'Ook bestond er in die tijd nog steeds een misplaatst vertrouwen in de goede trouw van de bezetter. Pas bij de jodenvervolgingen gingen onze ogen open. want gezegd moet worden dat de bezetter zich vóór die tijd aan de afspraken hield. Ook kregen wij in die perio de eenc irculalre van wijlen generaal Winkelman, des tijds de hoogste in Neder land aanwezige bevelhebber, waarin -verklaard werd dat tegen het ondertekenen van de erewoordsverklaringen geen bezwaar bestond. Later bleek pas dat generaal Win kelman die circulaire nooit ondertekend had'. De reüniez al worden opge luisterd door een diaverto ning van ontvluchtingspo gingen. een tentoonstelling van tekeningen en souvenirs uit de kamptijd en tenslotte muziek van het Fanfare korps der Genie. Behalve uit Nederland worden ook reü nisten verwacht uit Spanje, Engeland, Zwitserland, Bel gië. en zelfs Nieuw-Zeeland. (Advertentie)

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3