WAAROM GAAN ZIJ 'IN DE ZENDING' De gave der onderscheiding We maken er weinig werk van Vandaag Vijf gesprekken in het zendingshuis Fietser onder vrachtauto Nieuwe boel Onze adressen TROUW/KWARTET ZATERDAG 17 MEI 1975 KERK door Ton van der Hammen Met Pinksteren dacht je vooral aan de zending, Zo was het vroeger en zo is het eigenlijk nu nog, al leven we op een andere manier mee. Dat hangt nu eenmaal samen met zending-toen en zending- nu, wat niet hetzelfde is. Daarom, dacht ik, is het misschien interessant en hoopvol eens wat jonge mensen die op het punt staan ver weg assistentie te gaan verlenen waar de kerken daar nadrukkelijk om verzochten te vragen wat van hun kant de be weegredenen zijn. Keus genoeg, want alleen via de Hervormde Kerk gingen pas of gaan binnenkort acht gezinnen naar overzee. Ik sprak er vijf van, die allemaal in het zendingshuis te vinden zijn om zich zo goed moge lijk op de nieuwe werksituatie voor te bereiden. Door lessen, lezen, maar vooral ook door gesprekken met mensen uit de landen-zelf en met verlofgangers, die je in het zendingshuis net zo goed kunt ont moeten. Daarom volgen nu hun reacties uit 'Oegstgeest', waar je altijd in de zelfde ^prettige familiaire sfeer wordt gedompeld en waar je iets van 'Christus brengt bijeen', het motto van Pinksterzendingsweek 1975, iets van de wereldkerk ook, ervaart. Luisterend Dokter Peter en EUy Soetekouw, die verpleegkundige is, vertrekken in juni naar Nigeria. Op verzoek .van de presbyteriaanse kerk werken daar meer Nederlandse artsen. Pe ter en Elly reizen na een inwerkpe- Peter Soetekouw riode van enkele maanden in het zuid-oosten door naar het nabij ge legen Uburu, Daar staat een streek ziekenhuis. De opdracht is, om van daaruit de gezondheidszorg in de regio, waar-driekwart miljoen men sen wonen, uit te bouwen. Ik tref Peter alleen in zijn tijdelij ke huiskamer van het zendingshuis om naar hun beider waarom te vragen. Voorzichtig formulerend zegt hij:- het was voor ons een langzaam rijpingsproces. Op de middelbare school speelde je al met de gedachte. In de studiegroep ont wikkelingssamenwerking van m'n faculteltsvereniging nam het alle maal duidelijker vormen aan. Het belangrijkste element want er zijn toch wel een heleboel factoren in het geding is, dat je iets van het evangelie wilt proberen waar te maken in de samenleving hier en daar. Nu kan je natuurlijk zeggen: daar hoef je geen kilometer-ro- mantiek voor te bedrijven en dat is ook zo. Gaan we dan naar Nigeria omdat de medische nood daar veel groter is dan hier? Ik kan niet zeggen dat het'dat nu juist is. Met idealisme heeft bet wei wat te ma ken, maar net zo goed met avon tuur, met nieuwsgierigheid naar andere culturen: om via de (werke lijk) grote afstand Afrika-Europa ook (figuurlijk) afstand te kunnen nemen van je eigen cultuur. Het is een uitdaging, waar ie tegen opge wassen hoopt te zijn. Voor je ou ders betekent zo'n besluit heel wat, want we gaan om te beginnen voor een periode van twee jaar. Mis schien volgen er n^eer. We gaan in Nigeria proberen in de relatie tus sen kerk eri medisch werk vooral luisterend bezig te zijn. Gastarbeiders Eind juli gaan drs. Christiaan Krij ger, zijn vrouw Marianne en hun dochtertje Femke naar Ndoungué, Kameroen. Hij wordt docent kerk geschiedenis aan de theologische school van de evangelische kerk (relatie met de hervormde kerk sinds 1961). Marianne hoopt als bibliothecaresse iets op de school te kunnen doen en contacten te on derhouden met de gezinnen van de studenten. Beiden zeggen over hun beweegre denen dat het verzoek van de kerk daar om over te komen voor hen van doorslaggevende betekenis is geweest. Hun status zouden ze wil len omschrijven als: gastarbeiders in dat land. De Krijgers vinden het belangrijk, dat de hervormde kerk heh uitzendt.' Toch zouden ze zich best kunnen voorstellen dat niet de raad -voor de zending, maar bij voorbeeld de hervormde commissie voor het theologisch wetenschappe lijk onderwijs het deed. Formalis me? Nee, maar omdat je dan als kerken meer op gelijk niveau zit, want de hervormde kerk heeft bui tenslands geen 'zendingsvelden'. Wel in Nederland. In Kameroen is zending opdracht voor de kerken daar. Juist in Afrika ligt die zaak en terecht heel gevoelig. Fijn vinden beiden het dat daaraan ook van hieruit wordt gewerkt: dr. Al- bert van den Heuvel, als synode secretaris, bezocht daarvoor on langs niet voor niets ook Kame roen. Christiaan en Marianne willen daarom straks proberen aan dubbe le relaties Kameroen-Nederland te bouwen. Bijvoorbeeld door uitwisse ling van kerkelijke informatie (hoe doen jullie dit en dat?) tussen een Ruurd Veldhuis Christiaan Krijger of meer gemeenten uit de 'zenden de' classis Schiedam en een óf en kele gemeenten, in Kameroen te helpen stimuleren. Als een eerste begin. Christiaan: noem het plaat selijke adoptie over en weer, maar dan zonder dat er geld aan te pas komt. Want zou in de plaatselijke gemeente niet het begin van grote woorden, zoals 'wereldkerk en 'we derzijdse assistentie' liggen'? Solidariteit Een paar maanden later dan Chris tiaan en Marianne, in september, hoopt de afgelopen week gepromo veerde Ruurd Veldhuis naar de the ologische school van de evangeli sche kerk in Kameroen te gaan. HIJ gaat in Ndoungué de vakken dog matiek en filosofie doceren. Typerend voor dr. Veldhuis is, dat hij zijn beweegredenen snel en exact onder woorden brengt. Na vijf minuten weet ik alles wat hij erover kwijt wil. Hij zegt: ik ben theoloog met belangstelling voor on derwijs en de wetenschappelijke kant van theologie. Was weten-, schappelijk medewerker in Gronin gen en doceerde godsdienstwijsbe geerte en ethiek. Toen kwam heel concreet de vraag: Kom Je ons in Kameroen helpen bij-het theolo gisch onderwijs? Je overweegt: wat doe je met je mogelijkheden, je capaciteiten? Je behoort tot een christelijke kerk. Een kerk, die we reldwijd is. die juist over grenzen van groepsbelangen en wat dies meer zij, heen wil. Daarom zeg je: ja, ik kom. Je hebt een bepaalde verbondenheid met mensen elders in de wereld: weet, dat. je hier vervangbaar bent. Mijn voornaam ste motief is dus de internationale solidariteit van christenen hier met christenen daar. Waar natuurlijk een hele serie problemen aan vast zit, maar daar zullen we het nu maar niet over hebben. M'n proefschrift? .Ruurd Veldhuis vist een exemplaar uit de boeken kast. een forSe paperback waarop ik lees. 'Realism versus utopianism' (Van Gorcum, Assen). Het gaat over de theologie van Niebuhr, licht hij toe. Met name over de vraag van politieke ethiek. Ik zeg hem gehoord te hebben over een van zijn stellingen, die direct verband moet houden met die soli dariteit waar hij het. net over had. Die kan ik krijgen. Hier is hij: (15) 'Indien het de Nederlandse Her vormde Kerk ernst is met de er kenning van de zelfstandigheid en gelijkwaardigheid van de kerken in Azië en Afrika, kan zij het zich niet langer veroorloven de relaties met deze kerken uitsluitend of hoofdza kelijk via een Raad voor de Zen ding te onderhouden. Eventuele as sistentie aan deze kerken zal zoveel mogelijk via multilaterale (ver schillende kahalen red.) organen moeten worden verleend, teneinde eenzijdige afhankelijkheidsverhou dingen te vermijden'. Bescheiden Ook al naar Ndoungué. maar nu naar het regionale ziekenhuis waar nog drie westerse artsen werken, gaan dokter Arnoud Hellemans en zijn gezin. Zijn exacte taak in Ka- - meroenweet hij nog niet precies, omdat pas besloten is dat hij hier^ heen zal gaan. Arnoud heeft al even aan Afrika 'geroken' omdat hij vier maanden, naar hijzelf zegt, als particulier in Rwanda was. Het 'waarom' vinden Arnoud en Lzijri vróuw Renneke een erg moei lijke vraag. Dat willen ze voorop stellen. Heel nuchter zeggen ze het gewoon erg leuk te vinden een periode van hun leven iets in een ontwikkelingsland té mogen probe ren. Verwachtingen willen ze bij voorbaat niet hebben. Hij formu leert het zo: je wilt iets van saam horigheid met andere christenen waar maken, uit een solidariteitsge voel met de kerk daar. Alles heel bescheiden, alsjeblieft. Dat geldt nog sterker als het gaat over de! religieuze achtergrond. ,'Het woord gedrevenheid is wel het laatste dat dit echtRaar in de mond durft ne- men. Hij: wat dat bètreft hebben we geen enkele pretentie, wel een mo tivatie. We zijn bewust lid van een kerk. Van daaruit en vanuit'onze opvoeding in een christelijke cul tuur gaan we. Zij: al zijn we niet 'in' voor het oude standpunt van 'erheen gezon- Arnoud Hellemans Gert Scheepstra den worden', ik bedoel: zo lijdelijk allemaal, we gaan wel vanuit een geloof. Een geloof, dat de mensen daar ook hebben en daar moeten we elkaar op kunnen vinden. Dat is voor ons toch wel de basis van alles. Juist die dimensie doet ons uit overtuiging via de kerk gaan en niet via een neutrale organisatie voor ontwikkelingswerk. Boden De derde arts die ik ontmoet is Gert Scheepstra die met zijn vrouw Marga en twee kinderen aanstaan de dinsdag haar Irian Jaya, voor- malig._Nieuw Guinea, hoopt te ver trekken. Ze gaan naar de Jalimo- vallei in het centrale bergland om in Angguruk de pioniers Wim en Enny Vriend af te lossen. Een geï soleerde post, die je alleen met een klein vliegtuigje kunt bereiken. De bedoeling is dat we daar twee maal drie jaar zuilen zijn, vertellen ze. Gert kreeg na zijn studie voor arts praktische bijscholing op ope ratief en verloskundig gebied in Leeuwarden en zal in Indonesië eerst worden ingewerkt. Halverwege de studie werd voor Gert en zijn vrouw de vraag heel concreet of ze niet eerst elders hun diensten aan zouden bieden vóór zich in Neder land te vestigen. Hun voornaamste overweging is dat ze geïnspireerd .wanuit het evangelie hpn werk wil len proberen te doen. Ze vinden verder, dat meer. eenheid en vrede in de wereld gediend zijn met meer intensieve internationale contac ten, want onbekend maakt onbe mind. Daaraan willen ze heel be scheiden' hun bijdrage geven. Ze •zien zichzelf niet als mensen die alleen het zendingsbevel ter harte nemen, maar als boden van de hervormde kerk, die door hun werk in staat zijn een speciale' taak te vervullen voor eeri zusterkerk. OP ALLE VLEES (Pinksteren Met Pinksteren streden de ten om de voorrang. Gaat h het persoonlijk geestelijk lev persoonlijke band die de Ge« Christus legt? Gaat het c kerk? Is Pinksteren zending Of is het allemaal nog grot wat is dan de prioriteit? Als op de eerste pinksterdag in d stane vórwarrlng het woord dan stevent hij zonder oma op de profetie van Joël (2, Heel direct klinkt het: 'Dit waarvan gesproken is door d feet Joël: dan zal het gebeut zal mijn geest uitstorten ov vlees; uw zonen en uw di zullen profeteren, uw gri dromen zien, uw jonge mam sioenen krijgen'. Om zo te een prioriteit 'voor het groo meest omvattende werk v Heilige Geest. Ds Spilt sch1 zijn herderlijke brief over i borgen omgang en de solidai en buiten de kerk, hier is van het wijdste perspectief, storing van de Heilige Gees kent een grote inkeping in schiedenis der mensheid. aan het voorlaatste van zijn nen begonnen. De Geest g een machtige beweging de in met de bedoeling om breedste zin van het woo mensenleven te verzoenen bevrijden. De kerk mag in dj vooraan staan omdat haar toevertrouwd is en leder mens mag zich in die be meegenomen weten. Op we een andere wereld, een weri redding en werkelijk welzijn schepper. Geest. Wanneer later de kerkgeschie denis van deze tijd geschreven zal worden, zal als een van de kenmerken van de jaren zestig worden aangeduid, dat plotse ling over de gehele wereld de 'pinksterverschijnselen' zich ook gingen voordoen in de histori sche kerken. Het is dat feno meen, dat men charismatische beweging is gaan noemen.. Vele predikanten en geestelijken kre gen de ervaring van de, geestes- doop. Vooral voor het spreken in tongen en de gave der ge nezing is de aandacht sterk toe genomen. En de pinksterman David du Plessis reist onvermoei baar de wereld af, om kerk en pinksterbeweging bij elkaar te krijgen. Bij Voorhoeve in Den Haag is nu eeri boe< verschenen, dat zich aan dient als een bijdrage in de docu mentatie van de charismatische be weging: 'Kom o Geest, doorwaai mijn hof' (147 blz.; prijs 16,90). De samenstellers, F. A. Stroethoff en M. A. van den Heuvel, zijn medewerkers van het maandblad 'De Oogst'. Daarin houden zij hun lezers al jaren trouw op de hoogte van de ontwikkeling van de charis matische beweging in de wereld door korte artikeltjes en nieuwsbe richten, meestal vertaald uit bui tenlandse bladen. Hieruit hebben zij nu een selectie gebundeld, en dat stelt toch teleur, want het boek draagt daardoor onvermijdelijk een oppervlakkig en fragmentarisch ka rakter. De lezer wil weten: Waar is de charismatische beweging begon nen? Wie heeft dat moeilijke woord, dat de goegemeente nog al tijd niet aanspreekt, bedacht? Hoe heeft zij zich in Nederland ontwik keld? Al zulke vragen blijven onbe antwoord. De geschiedenis van de charismatische beweging is dus be paald nog niet geschreven. Wat 'Vuur' en de Charismatische Werk gemeenschap Nederland met al die groepen daaromheen en daarin wil len, wordt niet uit de doeken ge daan. Geruchten Mijns inziens zou ook een meer kritisch toetsen van al het nieuws de schrijvers niet misstaan hebben. Een voorbeeld: door middel van een verslagje van een conferentie uit 1967 wordt iets medegedeeld over de fameuze opwekkingsbewe ging op Timor, waar zelfs doden zouden zijn opgewekt. De lezer vraagt zich af: Is dat gerucht nu echt waar? Zijn er werkelijk op Timor doden weer levend gewor den? Dan had zoiets toch wel veel door L. M. P. Scholten meer accent mogen krijgen. Of is het oncontroleerbare kletspraat ge weest? Waarom het dan nog weer Kathrvn Kuhlman tijdens de wereldconferentie over de Hei* lige Geest, die verleden jaar april in Jeruzalem werd gehou den. eens in dit boek vermeld? Intussen verzekert ,ds. E. Durkstra te Dinx- perlo, die tot 1971 vóör de her vormde zending op Timor gewerkt heeft, mij, dat het verhaal over de dodenopwekklngen Uit de duim ge zogen is. Ondanks een diepgaand onderzoek heeft hij nooit iets kun nen vinden van de herkomst van deze geruchten. Een andere vraag: Wat is er in al die geestesverschijnselen en gaven werkelijk rechtstreeks van de Heili ge Geest, en wat komt uit de on peilbare diepten van de geest tvan de mens zelf op? Dat laatste gaat dan zeker niet buiten God om, HIJ kan er Zijn wijze bedoeling mee hebben, maar het moet dan toch niet als mirakel geduid worden, zo als in de charismatische beweging door te velen gebeurt. Hoeveel is er 'bovennatuurlijk' en hoeveel 'na tuurlijk' te verklaren? Of is dit onderscheid helemaal verkeerd? Onderuit De schrijvers delen in hun inlei ding mee, bijzondere aandacht te hebben besteed aan de Amerikaan se evangeliste Kathryn Kuhlman. omdat 'God haar wel op een zeer uitzonderlijke wijze met het charis ma 'de werking van krachten' (1 Co-r. 12 vers 10) heeft bedeeld.' Inderdaad, wel zeer uitzonderlijk. Want we lezen als specialiteit van deze vrouw, die avond aan avond in samenkomsten van duizenden men sen preekt en zieken geneest, dat degenen, die door haar gezegend worden met handoplegging, op een mysterieuze wijze even achterover vallen, 'onderuit gaan', wat toege schreven wordt aan de kracht van de Heilige Geest. Ik citeer uit het verslag van Ben Hoekendijk (pag. 132, 133): Een vrouw komt naar de microfoon toe. Kathryn Kuhlman strekt haar hand uit om haar te zegenen en. daar gaat ze achterover.' Een man achter haar vangt haar op en legt haar voorzichtig op de rug neer. 'Er is nog Iemand genezen van kanker.' Jimmy McDonnald. de beroem de zanger, is druk In de weer men sen het podium op te leiden. Een lege rolstoel wordt het podium op getrokken. Hij behoort bij een van de tien mensen, die nu al op het podium staan. De vrouw, die bij de rolstoel hoort, zegt dat ze genezen is van kanker. O, daar gaat ze!! Je durft je oog geen moment van het podium af te houden, want elk moment gebeurt er iets bijzonders. De mensen om me heen juichen, prijzen God en lachen. De vrouw komt weer overeind en maakt haar getuigenis af. Ze is luthers. Kathryn Kuhlman zegt: dat zou in elke lutherse kerk moeten gebeu ren. De mensen lachen. De prediker naast me vergist zich en slaat hard op mijn knie in plaats van de zijne. Het is sensationeel, wat daar vijftig meter van me vandaan op het po dium gebeurt. Ze had kanker. 'Ik prijs u, Jezus', zegt mrs. Kuhlman. Mrs. Kuhlman gaat nu door de rijen van het koor. Drit doet ze nooit, zegt de prediker naast me. En rijen gaan achterover tegen de grond, of vallen terug op hun stoel. Niemand schijnt zich te bezeren. Éven verder lezen we een 'uitspraak van Kathryn zelf De bijbel vertelt dat Saul tegen de grond sloeg toen God hem ont moette bij Damascus. Onze licha men zijn te zwak om de geweldige kracht van de Geest te kunnen verwerken. Je weet dat de Romein se soldaten op de Paasmorgen te gen de grond gingen. Wat is het? De lezer vraagt zich af: is hier sprake van suggestie, hypnose, massahysterie? Of gaat er inder daad een bijzondere kracht van de ze vrouw uit? Vooralsnog kunnen we echter niet geloven, dat God Zich alleen in de nabijheid van deze vrouw op zo'n overweldigende wijze manifesteert. Zoals we ook niet geloven, dat als God iemand wil genezen, het nodig is, daarvoor de moeilijke reis naar Amerika te maken om genezing te vinden aan de voeten van Kathryn, en zij dan nota bene zelf zegt: I have nothing to do with these healings. It is the Holy Sriirit'. (Ik' heb met deze ge nezingen niets te maken. Het is de Heilige Geest.). Dat klinkt heel ootmoedig en vroom, en we nemen aan, dat het ook zo bedoeld is, maar het zou ook grenzenloze hoogmoed kunnen zijn. De charismatische beweging stelt de kerken voor belangrijke vragen, waarvan zij zich zo niet een, twee, drie af kunnen maken. Theologen, medici, psychologen en sociologen zouden zich eens samen over deze verschijnselen moeten buigen. Dat klinkt allemaal erg nuchter, maar dat heeft toch ook te maken met de gave van de onderscheiding der geesten, die de schrijvers in hun inleiding, Paulus eiterend, als een van de gaven des Geestes noemen. Van een verslaggever HONTENISSE De zeventigjarige fietser G. Gijsel uit het Zeeuws- vlaamse Hulst is in Hontenisse door een vrachtauto geschept toen hij een voorrangsweg overstak. Hij was vrijwel op slag dood. 'Nu vieren we ook pinksteren ge scheiden, terwijl het toch juist het feest van de gemeenschap is', schreef Bonhoeffer in de gevange nis naar zijn familie. In die brief vertelt hij dat hij alleen de stappen hoort van zijn medegevangenen, die in hun cellen op en'neer lopen. 'Hoeveel trieste en onpinksterlijke gedachten spelen in hun hoofd', bepeinst hij. Ik citeer nog wat uit die brief: 'Het merkwaardige verhaal van het ta lenwonder heeft me weer sterk be ziggehouden. De babylonische spraakverwarring, waardoor de mensen elkaar niet meer kunnen verstaan omdat ieder zijn eigen taal spreekt, 'moet overwonnen wordem door Gods taal die allen begrijpen en die het enige commu nicatiemiddel is waardoor de men sen elkaar weer kunnen verstaan', zegt Bonhoeffer. Het lijkt er bij ons niet op dat pinksteran het feest van de ge meenschap is. Zo grif als wij op of omstreeks kerst bij elkaar kruipen in kerken en lokaliteiten, zo weinig doen we dat met pinksteren. Eigen lijk helemaal niet. Vroeger konden we de zaak nog wat aankleden met de zendingsgedachte, maar sinds in de derde wereld de kerken bloeien terwijl ze hier wegkwijnen, roepen we niet meer zo uitbundig dat pinksterfeest zendlngsfeest is. Dat" we met piriksteren wat ont hand zitten en het doen zonder speciale gerechten voor ziel en li chaam, is wel begrijpelijk. We heb ben het gevoel dat, als je pinkster feest viert, er iets heel bijzonders moet gebeuren, dat we op z'n minst moeten losbarsten in een fors hal leluja. Maar dat ligt je niet, dat laat je over aan de pinkstermensen, je houdt je mond en maakt een pinkster-wandeltocht of zoiets. In het reilen en zeilen van de kerk is de hoofdpersoon van pinksteren, de Heilige Geest, erg naar de kant geschoven. Wordt Hij eigenlijk wel serieus genomen? Op kerkelijke vergaderingen heb ik meermalen horen bidden om verlichting van de Heilige Geest, maar ik heb nooit meegemaakt dat bij de beraadsla gingen, ten gerieve waarvan die verlichting was aangevraagd, ie mand ernstig rekening hield met de mogelijkheid dat die bede wel eens verhoord zou kunnen worden. Opmerkelijk is in dit verband ook dat je nimmer kerkelijk gekrakeel door A. J. Klei Van pinksteren maken' we weinig werk. Elk jaar wordt dit mis prijzend vastgesteld in preek en dagsluiting, maar er verandert geen zier. We peinzen er niet over, pinkster wij dingen en pinkstër- zangdiensten te gaan houden en we lezen geen pinksterverhalen voor (zouden die trouwens wel bestaan?). NED. HERV. KERK Beroepen:-te Streefkerk J. 1 bertsen te Boven-Hardinxv Voorthuizen P. H. van Ha Dinteloord. Aangenomen: naar Poor tug; G. H. Cohen Stuart te Heerl Intrede: op 18 mei te Uit meeden J. de Roo uit Raalte GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Rotterdaj A. Griffioen te Doorn. GEREF. KERKEN (VRIJGEM Beroepen: te Opende en S terveen J. A. Boersema, ki Amersfoort. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Chatham (Cj de Graaf te Maarssen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Zaandam A. te Soheveningen. NED. PROT. BOND Aangenomen: naar Haarlen Marwitz te Laren (NH). GEREF. KERKEN Beroepen: te Leeuwarden I koek te Waddinxveen. Dr. B. Rietveld DEN HAAG Dr. B. Riet\ van het moderamen der i meerde synode, deelt ons n. ze publikatie van gisterei 'Met alle sympathie, ook v Confess. Geref. Beraad, n hier opmerkeri dat ik geen van enige organisatie in d formeerde kerken, behalve predikantenvereniging'. Jezus Christus, de Bevrijder houd van de missionaire vi ging, door prof. dr. A. G. E Uitg. Kok, Kampen. Nr 25 reeks Kamper Cahiers, prij: Uitwerking van de rede, gi op de geboortedag van de t sche hogeschool Van de meerde kerken te Kampei decembbr 1974. verneemt vanwege iemands opvat tingen omtrent pinksteren. Je kunt ongestraft in de 'plnkster-achtige' hoek zitten en je krijgt evenmin last wanneer je met een boog om de uitstalling van Geestesgaven heenloopt. Wat dit betreft, kijken ze in de kerk heel wat meer door de vingers dan wanneer Je kijk op de maatschappij of de bewapening in het geding is. We moeten er van af dat we bij pinksteren aan geestelijke hoog standjes denken. We zijn al een heel eind wanneer we inzien hoe 'onpinksterlijk de voortgaande ver harding van standpunten is, waar bij de één de ander niet verstaat en ook niet wenst te verstaan. Ker kelijke discussies hebben meer te maken met het verhogen van aan zien bij de eigen aanhang dan met luisteren naar en overwegen van wat de tegenpartij in 't midden brengt. Pinksteren gaat niet over allerlei ongrijpbare toestanden. Pinkster feest vieren houdt in: je best doen om elkaar weer te verstaan. Wie daarmee doende is zal merken dat een brandende kaars veel weg kan hebben van pinkstervuur (en hier mee is tegelijk aan bijgaand gete kend grapje een ernstig trekje meegegeven). HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijde Voorbt 276-280, Amsterdam Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rol dam. Tel. 010-11558 Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den I Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leid Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1. D' drecht. Tel. 078-333 Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwol Tel. 05200-17030. Postbus 3.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2