K-revanche zonder waarde Basketbalteam speelt slecht Nieuwe stakingen treffen Montreal mpong start met 1-1 (en Spaanse kampioen ZUID-VIETNAM GIRO 29.14.600 Pele mogelijk toch bezweken voor geld sen isteld "ie rond Oranje verre van optimaal, ook weer gekrakeel rond premies tf Uie Nastase gediskwalificeerd DAADWERKELIJKE CHRISTELIJKE HULP COMITÉ HULPVERLENING ZUID-VIETNAM POSTBUS 1527 GRONINGEN ARTET ZATERDAG 17 MEI 1975 SPORT PSR21/H23 eciale verslaggever IT Hoe de uitslag van de vriendschappelijke inter- West-Duitsland en Nederland vanmiddag in het nog uitverkochte Wald-stadion van Frankfurt ook zal zijn, ie sectie betaald voetbal althans) en bondscoach George en zeker niet bij de verliezers behoren. De KNVB niet, ere-wedstrijd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan (de Duitse voetbalbond) het ileve sommetje van twee t en Knobel niet, omdat hij al weken lang kan uit- de ideale situatie rond Oranje op dit ogenblik ver te Knobel zijn dus geen ezers. Wel, en dat ïijnlijk, de wedstrijd ik dat in het stadion ;elevisiebuis de uitvoe- ,j22 op het veld volgt. iuitsland-Nederland, de die tevens de revanche eldtoernool van vorig eten wordsn. is' in'de niet meer die revan- an de helft van het rs dat nu in het veld die WK-finale in t actief meegemaakt. E SITUATIE [staat nauwelijks meer eciale verslaggever Ondanks een zoek van FC Twente- Kohn om Frans Thijs- n Züldema to ontzien ni8jpedstrijd tegen West verband met het zwa- iladen programma van ïeeft bondscoach Geor- >ide spelers toch in zijn opgesteld. Frans mt met Jan Peeters en Hanegem de middelste Johan Zuidema als lin- reedt naast de PSV-ers ng Kerkhof en Willy„van het besluit toch met Zuidema te stRTEN1: van Kohn is heel reO- )k zeker rekening mee uden. Het gaat daarbij izèoornamelijk om Frans Widema is fysiek sterker, dstrijd ook wel a$n; kpt met een slepende ntjen daar hebben we tij- strijd België-Nederland aken gehad. Wanneer gaat zal Thijssen dan irden vervangen'. wedstrijd West Duits- ind zullen in totaal p. spelers (of twee spe- doelman) vervangen Knobel zal daardoor „A de enige debutant in kunnen zetten: Niels fcntraal verdediger van Overwis is volgens en Kohns liet in de basisformatie Zelf zegt Overweg, die -/na lang in de anonimi- Amsterdam en Go Ahe- n gespeeld tenslotte bij doorbrak en Willem de ploèg speelde: 'Het is s een volslagen verras- in dat ik bij de selectie Jdstrijden tegen West- Joegoslavië zit. Glste- *ik mijn platenzaak in at is, hoewel lk nu dus rt zat gewoon doorge- v» ook maar enigszins op r had gerekend, zou die ander tijdstip zijn ge- tenslotte is dat Willy [duylën na enkele duels servebank te hebben toe er in de ploeg is opge- spits, die tegen de - ongetwijfeld een meer een rol zal moeten ver- ilubgenoot René van de Twentes Johan Zuide- te voor de snelle coun- in. elftal begint ln de [opstelling: Schrijvers, Ijsbergen, Van Kraay, Van Hanegem, Thijs- fn de Kerkhof, Van der "dema. PETER ONVLEE voorop. Niet bij het sectiebestuur hetaald voetbal van de KNVB, dat met de financiële zelfstandigheid in het achterhodfd weer een aantal gaatjes met de nu vrijkomende twee ton (netto zal er ongeveer 50.000 gulden minder overblijven, omdat de wedstrijd nogal enige kosten met zich meebtengt) kan stoppen en ook niet bij George Knobel, die in wezen bij een neder laag niet echt verliest. 'We zijn wel naar Grankfurt gekomen om deze wedstrijd te spelen en te winnen', zegt hij, 'maar ik moet uitgaan van de praktische situatie van dit mo ment en niet van de ideale. Dat zou nigt reëel zijn'. West Duitslarid-Nederland een an ti-revanche? Een ^monster zonder waarde? Beslist, hoewel een moge lijk aantrekkelijk duel veel goed kan maken. Een monster zonder waarde ook voor Knobel en zijn zo ambitieus aangekondigde verjonge- ninsplannen rond het Nederlandse team? Knobel ontkent het. Hij zegt, op een gegeven ogenblik ook eigenlijk zelfs wel niet ongelukkig te zijn, met de nu ontstane situatie. En als toelichting: 'Noodgedwongen misschien. Ja ik kan nu het poten tieel zo breed mogelijk maken. Jon gere spelers die straks mogelijk de opvolgers moeten worden van de gearriveerde spelers, krijgen nu de kans zich internationaal waar te maken. Met zo iets moet je natuur lijk altijd blij zijn. Ik' hoop wat dat betreft dat beleid van België ook wordt doorgetrokken. Toen kwam er', aldus Knobel, 'een duidelijke doorbraak van enkele spelers'. UIT DE HAND GELOPEN België. De ondanks Knobels po sitieve uitlatingen toch grotendeels geflopte vriendschappelijke in terland in Antwerpen is een ex treem voorbeeld. 'Het is'l geeft Knobel toe, 'in die wedstrijd mis schien wel een beetje vuit de hand gelopen wat de nieuwe spelers be treft. Zes spelers in een wedstrijd is inderdaad wel wat teveel van het goede. Nu met West Duitsland en straks 31 mei in Belgrado-Joe - goslacië krijgen we in ieder ge val nog de kans te kijken Wat de jongeren waard zijn. Je hoeft dan in de toekomst, wanneer je een afzegging van een bekende speler krijgt, niet direct met je handen in je haar te gaan zitten. Je weet dan dat er een volwaardige vervanger klaar staat'. België is zonder dat Knobel het zegt —toch wel een keerpunt ge weest. Een aanpassen van zijn lijn min of meer. 'Niet alleen laat de bondscoach nu heel wat minder directe ert indirecte debutanten op draven, tevens heeft hij zich uitge sproken voor" een andere benade ring van het vriendschappelijke in terland-voetbal door de groep. In tegenstelling tot de laatste Jaren gebruikelijk was, wil Knobel geen eenheidspremies meer geven bij winst, verlies of gelijkspel (1000 of 1500 gulden). Tegen West-Duits- land zei (wanneer Knobel althans zijn zin krijgt en de nu onplezierig getroffen spelersgroep niet alsnog op het laatste moment een 'voet tussen de deur krijgt in het al aangevraagde gesprek met sectie voorzitter Hogewoning en secretaris Huybrechts) een overwinning heel wat beter worden gehonoreerd (2.000 gulden) dan een nederlaag (750 gulden). Een gelijkspel lpvert 1250 gulden op. Voor Krol, Suurbier en Van Hanegem, de vertegenwoor digers van de spelers, echter te weinig 'zekerheid'. Zij hebben om het vaste basisbedrag van 1500 gul den gevraagd. Een standpunt, waarmee Knobel het niet eens is. 'Ik heb ook bij MW altijd het standpunt gehuldjgd dat de spelers hun geldop het veld moesten ver dienen met premies en niet met de hoge basiscontracten'. FEESTEN George Knobel lk spreek niet graag over geldzaken, ik noem ook zeker geen bedragen voert zijn nieuw voorgestelde premieregeling echter wel aan als één van de punten, waardoor vanmiddag een meer gemotiveerd nationaal team verwacht mag worden dan gezien de situztle mogelijk lijkt. Die situa tie leert keihard, dat kampioen PSV New York Cosmos verhogen bod aanzienlijk SAO PAULO De kans dat Pele toch voor de Noordamerikaanse voet balclub New York Cosmos zal gaan spelen is nog steeds aanwezig. Na nieuwe onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van Warner Com munications Incorporated de grote sponsor van de Cosmosclub en de vermaarde Braziliaan verklaarde vice-president Jay Emmet van - Warner dat de definitieve beslissing niet voor volgende week woens dag te verwachten is. 'Maar we kunnen nu tenminste naiar de Verenigde Staten terugreizen in de wetenschap dat Pele het contract praktisch al getekend heeft'. Indien Pele inderdaad op het aanbod ingaat zal hij vermoedelijk op 4 juni in een wedstrijd tussen Cosmos en het Israëlisch selectieelftal zijn debuut maken voor de Noordamerikaanse ploeg. Pele zal voor een driejarig contract aanmerkelijk meer ontvangen dan de zes miljoen dollar, die hij enige tijd terug afwees. Pele had bij die gelegenheid verklaard dat er na belastingaftrek voor hem nog hooguit 1 miljoen dollar zou overschieten. Forse nederlaag tegen Roemenië HAGEN Het Nederlands basketbalteam is er niet in geslaagd zonder verlies de eindronde van de Europese B-kampioenschappen te bereiken. De belangrijke wedstrijd tegen Roemenië, waarvan het rsultaat meetelt in de finalepoule, werd royaal verloren: 8461. een week van feesten achter de rug heeft, dat enkele Twente-spelers langzaamaan geen bal meer kun nen zien (en er toch nog tot zeker volgende week woensdag tegen moeten trappen en mogelijk indien Borusia Mönchengladbach niet voor UEFA-Cup wordt verslagen, ook nog een week langer) en dat voor de overige spelers de competitiè al bijna een week is afgelopen. Knobel: 'Ik ben het met Iedereen eens, die stelt dat zo'n groep ogen schijnlijk niet: de meest gemoti veerde i$. Maar het enorme verschil in premies, het feit dat de wereld kampioen West Duitsland tegen stander is en de toezegging dat de jongeren die nu goed spelen ook in de toekomst hun kansen zullen krijgen, dat alles moet de ploeg zeker stimuleren. Maar nogmaals: ook ik weet dat de huidige situatie niet de meest ideale is. Maar daar kan ik ook niet van uit gaan. Ik moet de praktijk (afzeggingen van het Barcelona-duo Cruyff en Nees- kens, van Anderlecht aanvaller Rob Rensenbrink en de blessure van Feyenoorder Wim Jansen) rekening houden. Zo is mijn positie. En het is bekend: de positie van de bonds coach is door de Jaren heen al niet de meest gunstige geweest in Ne derland'. Komt er in die situatie mogelijk binnenkort verandering? Knobel weet het niet. Hij zegt dat er van Barcelona-zijde nog steeds geen uitsluitsel is gegeven over het vrij zijn van de heren Cruyff en Nees- kens en wijst op de altijd aanwezi ge vormverschillen bij de spelers. Desondanks is Knobel toch opti mistisch. 'Ik zal zelf beslist niet aandringen op vriendschappelijk voetbal. Ik ben dan ook blij, dat er voor het komende seizoen geen vriendschappelijke wedstrijden meer zijn gepland. Alleen staan er wedstrijden voor de voorronde van het Europese kampioenschap op. Mocht die kwalificatie een feit zijn dan volgen er nog zeker twee wed strijden. Er blijft dan weinig tijd over voor andere dingen. Trou wens: Het ls in de praktijk geble ken dat vriendschappelijk, voetbal in Nederland weinig belangstelling heeft. Van de spelers en van het publiek. Het heeft volgens mij ook weinig zin om clubs, die toch al Europacup of voetbal spelen, extra te belasten'. George Knobel ziet het Nederlands elftal dan ook niet primair als de club, waar jong talent een kans moet krijgen. 'In het Nederlands elftal komen die spelers die zich in de clubs tijdens internationaal voetbal hebben waargemaakt. De taak van de bondscoach is de bo venlaag van het clubvoetbal in het nationaal elftal in te passen'. PETER ONVLEE IOC: 'Niet speculeren over andere plaatsen' MONTREAL/ROME jIn Montreal hebben de vakbonden nieuwe akties aangekondigd tegen de voorstellen die de regering van Que bec wil aannemen, om de vakbonden aan banden te leggen- Voor volgende week is een staking voor 300.000 arbeiders aangekondigd. Hoe lang die staking zal gaan duren is niet te zeggen. Duidelijk is wel dat de bouw volledig stil zal komen te liggen, waardoor de orga nisatie van de Olympische Spelen van 1976 opnieuw verder in ge vaar komt. \Cuphockeyin Frankfort begonnen De QFL (Quebec Federation of La bour) liet gisteren via voorzitter Louis Laberge weten, dat de staking van volgende week woensdag Is uit geroepen als protest 'tegen de ak ties van de regering tegen de vak bondsleden'. Eerder al verklaarden premier Trudeau en regeringsleider Bourassa van Quebec, dat de socia- le rust belangrijker wordt gevonden dan de organisatie van de Spelen. Inmiddels heeft IOC president lord Killanin gisteren nog eens verze kerd dat Montreal nog steeds de plaats Is waar in 1976 de Olympi sche Spelen zullen worden georga niseerd en dat 'het verkeerd is te speculeren op mogelijke andere plaatsen'. Killanin zei dit tijdens een gisteren in Rome gehouden persconferentie. Ook hij ontkende nog eens dat er deze week een spoedvergadering van het IOC over de kwestie Mon treal is geweest. Die zaak zal, aldus de Ierse lord, volgende week 'in Lausanne helemaal doorgesproken worden. Dan zal ook het lidmaatschap van China ter discussie staan. Killanin vertejde dat de aanvrage van China geheel bekeken zal worden op de sportieve gronden en niet op poli tieke. Gezocht wordt vooral naar •een oplossing die Taiwan zijn plaats niet zal kosten. Die oplossing zou gelegen kunnen zijn in de naam die aan beide landen wordt gegeven. Taiwan als 'de Chinese republiek' en China als 'de Chinese Volksrepubliek'. In Rome is tijdens de vergadering van de nationale Olympische coml- té's de kwestie Rhodesië niet ter sprake gekomen. Afgevaardigden van Rhodesië waren tijdens de ver gadering niet aanwezig en lord Kil lanin vond het onjuist de zaak dan ter discussie te stellen. De zaak Rhodesië zal nu ook besproken worden op de IOC vergadering van vólgende week in Lausanne. Slechts heel even gloorde de tioop op een positief resultaat. Na vier minuten prijkte er een voorsprong voor Oranje op het scorebord: 9-4. Maar twee minuten later spatte de droom als een zeepbel uiteen. Roe menië nam de leiding over en liep daarna met de regelmaat van de klok verder weg. Via een ruststand van 43-29 maakten de Roemenen duidelijk dat er slechts eerf ploeg aanspraak mocht maken op de overwinning. Bill Sheridan, de coach van de Nederlandse ploeg, stak zijn bewon dering voor het Roemeense spel niet onder stoelen of banken. 'Wij hebben verloren van een erg -sterk team. De Roemenen waren op alle fronten beter. Wij hebben erg slecht gespeeld. De zaken, die wij donderdag op de training en tij dens de teambespreking hadden doorgenomen, werden niet uitge voerd en bovendien ls er zwak ge schoten'. Dat slechte schot kwam het duide lijkst tot 'uitdrukking in de koele cijfers: het schotpercentage van Nederland was 33, Roemenië no teerde liefst 59 procent. Onder het bord waren de Roemenen heer en meester. Zowel in de rebound als in het benutten van de kansen staken de Balkanbewoners met kop en schouders boven hun tegenstanders uit. Roemenië scoorde onder de Ne derlandse basket ongeveer 80 pro cent, Nederland kwam niet verder dan 25 procent. Nederland begon in zijn sterkste opstelling met Van Tuyll, Van Vliet, Sikking, Akerboom en Cra mer. Aangevuurd door 2100 toe schouwers werd een kleine voor- sprqng genomen. Toen Roemenië echter eenmaal de juiste tactiek had gewonnen was het snel gedaan met de formatie van Bill Sheridan. Vooral de uitstekende spelverdeler Dlaconescu bezorgde de Nederland se defensie veel problemen. Het Nederlandse spel verkrampte meer en meer en de Roemenen maakten een goed gebruik van de onzekerheid bij Oranje. Halverwege was de strijd in feite al beslist. Roemenië had op dat moment al een voor sprong van 14 punten. Toen Nederland na rust, waarin het" ongewijzigd van start ging, deze achterstand niet kon reduceren, was het duidelijk dat de winst naar Roemenië zou gaan. In de slotfase werd Oranje zelfs totaal van het veld gespeeld. Tussen de 13e en 18e minuut scoorde Roemenië 14 pun ten. waartegenover Nederland slechts een punt kon stellen. De Roemeense coach Mih&i Nedev was zeer verrast over het grote verschil. Vooral in vergelijking met de vorige ontmoetingen tussen bei de ploegen. Het verschil bedroeg steeds enkele punten en beide te- teams wonnen tweemaal. Bill Sheri dan blijft desondanks optimist met het oog o plaatsing voor de A- kampioenschappen, die volgende maand in Joegoslavië worden ge houden. 'De wereld is niet vergaan. We moeten dit zo snel mogelijk vergeten en slechts kijken naar de wedstrijden die volgende week wor den gespeeld'. Topscores Nederland: Cramer 14, Akerboom en Harrewijn 8, Sikking 7, Van Tuyll 5. (Advertentie) JRT Het Utrechtse is gisteren het toer de Europa Cup voor dskampioenen begon nen gelijkspel tegen het Igara Terrasa: 11. nam in de dertigste in voorsprong via 'spe- iul Lit j ens, die een r benutte. Negen mi ff het einde van deze lijke ontmoeting werd dijk door een doelpunt panpjaard Bousquet. ooi om de Europa Cup Frankfort tot maandag. kampioen Kampong dn (vandaag) nog een poulewedstrijd voor de boeg. Die strijd zal ln de middaguren gaan tegen Bohemians uit Praag. Deze ploeg speelt in de ochtenduren te gen Egara Terrassa. Dat betekent dat Kampong dan weet hoeveel doelpunten er ge maakt zullen moeten worden om de eerste plaats ln de poule (B) te veroveren. Verwacht wordt niet dat Bohemians over de kwaliteiten be schikt om roet in het eten te gooi en. Kampong ls ambitieus aan dit toer nooi begonnen. Sinds enige tijd ls de relatief oude ploeg, weer fors in training gegaan. Dat gebeurde dan vooral met het oog op deze Europa Cup wedstrijden. Vorig jaar organi seerde Kampong dit toernooi zelf in Utrecht. Toen werd in de finale verloren. Duidelijk is echter wel dat Kampong over de kwaliteiten be schikt om opnieuw ver te komen. Tot de Europa Cup zelf heeft een Nederlandse ploeg overigens nog nooit gereikt. Voor het toernooi begon, sprak coach Gerard Stroes de verwachting uit, dat bij een overwinning op Egara Terrassa een nieuwe finale plaats tot de goede mogelijkheden zou behoren. Zo ver kwam hét gis teren niet. Maar de Spanjaarden behoren dan ook totfde paar favo rieten van het toernooi. Het werd echter wel een aantrekkelijke en snelle wedstrijd waarin Kampong er echter nooit lang in slaagde een overwicht op te bouwen. Met veel lange slagen werd wel voor openin gen gezorgd, maar de Spaanse de fensie bleek behalve hard ook zeer safe. BOURNEMOUTH De grillige Roemeen Ilie Nastase is gisteren gediskwalificeerd in het internatio nale tennistoernooi van Bourne mouth (Eng). Aanleiding was zijn argumenteren met een lijnrechter over een van diens beslissingen. Het incident vond plaats bij een stand van 5-4 in Nastases voordeel in'de eerste set van de kwartfinales tegen de Fransman Patrick Prolsy. In de tiende game stond Nastase met/0-30 achter toen een smash van'hem werd uitgegeven. HIJ ren de langs het net om de plaats aan te wijzen waar de bal volgens hem de gr.ond binnen de lijn had ge raakt. Hij weigerde verder te spe len. Hoofdscheidsrechter Eric Auger trachtte de Roemeen nog aan te sporen, ,maar toen deze bleef weige ren de wedstrijd te hervatten, werd de titelverdediger gediskwalificeerd. Proisy werd reglementair winnaar. Nastase. was woensdag ook al be trokken bij een vergelijkbaar inci dent. Zijn partij tegen de Oosten rijker Hans Kary hield hij toen twaalf minuten op, ook in verband met een volgens hem foutieve be slissing van een lijnrechter. AAN DE SLACHTOFFERS VAN DE COMMUNISTISCHE OVERWELDI GING VAN In 1954, toen Noord-Vietnam communistisch werd, vluchtten 1 miljoen mensen naar het zuiden. Onder hen waren vele christenen. De kleine christelijke gemeenschap die achterbleef kon slechts ondergronds voort bestaan, hoewel het regiem met de hulp van de verraderlijke geestelijken de indruk van godsdienstvrijheid trachtte te wekken'. Nu is ook Zuid-Vietnam gevallen. Massa executies zullen zeker niet uitblijven. De wereld zwijgt over het lot van de christenen. Zes zendelingen zijn in de handen van de COMITÉ VAN AANBEVELING: Us. K. A. Abelsma, Wateringen; Da. H. G. Abma. Put ten; H. Algra, Leeuwarden; Mr. W. Beernink, Dor drecht; G. van der Berg, St. Phlllpsland: B. S. van der Bill, Eerbeek; Ad. de Boer, NIJkerk; Ltn.-gen. b.d. M. R. H. Calmeyer, Den Haag: Prof. dr. A.-C. Drogen- dljk, Amstelveen; P. C. Elferlch, Delft; Ds. W. Glas houwer, Driebergen; Ir. J. van der Graaf, Hulzen; Ds. C. M. Graafstaal. Ermelo; B. Hamming. Gronin gen; Jac. Heltlnk, Abcoude; Mr. L. van Heynlngen. Den Haag: P. Jongeling, Amersfoort: Drs. J. Klatter. Amstelveen; Meindert Leerling, Hilversum; Prof. dr. G. A. Lindeboom, Amsterdam; Ds. J. B. van Meche- Zo handelen Vietnamese commu nisten met de Kerk. Dit zijn de restanten van het Franse Protes tantse Kerkje in Dalat, dat in 1968 door de Vietcong werd ver woest. Vietcong gevallen. Getrouwe kerkelijke lei ders worden met de dood bedreigd. Zware vervolging staat voor de'deur. Voorgegaan door hun overheid, juichen vele Nederlanders de communistische overwin ning in Vietnam toe. Met de communisten valt te praten, zo hoort men overal. Maar de Vietnamese predikant zei ons: „Indien men in uw land een gesprek wenst met het communisme, dan is dat een verschrikke lijke vergissing. Hoe kan het licht gemeen schap hebben met de duisternis?" len, Urk; Prof. dr. J. P. A. Mekkes, Den Haag; Mr. dr. J. Meullnk. Enschede; Bob Meyer, Maartensdijk: Ir. F. J. Philips, Eindhoven; Prof. dr. H. N. Rtdder- boss. Kampen; Prof. dr. Ir. H. Van Rlcssen. Aerden- hout; Ir. H. van Rossum, Zeist; Ds. H. RIJksun, Zoe- termeer; M. W. Schakel. Hoornaar; Ds. J. Schelhaas. Delft: Ds. P. Sneep, Driebergen; Drs. A. D. W. Tila- nus. Arnhem; Prof. dr. C. Trlmp. Kampen: Frof. dr. A. Troost, Amsterdam; Dre. B. J. Udlnk. Rotterdam. Rik Valkenburg, Veenendaal; Prof. C. Veenhof, Kam pen; Prof. dr. W. IL Velema. Apeldoorn; Dr. A. J Verburgh. Dordrecht; H. Verwey, Slledrecht; Ds. A. Vroeglndewey. Veenendaal: Jkvr. mr. C. W. 1. Wtte- waall van Stoetwegen, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 23