4 van Commenée bepleit f Y natiging van looneisen Middenscholen draaien proef in Amsterdam, Franeker en Heythuysen Overheid geeft 50% voor onderhoud huis, Amro Bank helpt u aan de andere 50%. De mensen van de Amro Bank weten er alles van. dieners wetsontwerp mkeuring willen 3n criteria inbouwen orzitter CNV-bond: leiding van ondernemingen kiézen Ambtenaren wijzen spreidingsbeleid van regering/af Werkloosheid te bestrijden door meer werkoverleg? -verzoek opent weg willekeur' X. Deelexperimenten op zes andere scholen De scholengemeenschappen die geheel experimenteren estatie in zaak rd op chauffeur vrachtwagen Meningen verdeeld over gewijzigdë regeling 'illegalen' Eindelijk besluit nieuwe Willemsbrug in Rotterdam '/KWARTET VRIJDAG 16 MEI 1975 dill BINNENLAND c t H M1 4 sociaal-economische redactie CHT 'Als totale bevolking en in het bijzonder als werknemers, zullen wij bereid moeten zijn linder de nadruk te leggen,op de jaarlijkse procentjes loonstijging, opdat er ruimte overblijft trkgelegenheidsproblemen en welzijnsaspecten in en buiten de arbeid aan te pakken', iproep tot matiging van looneisen, was niet de enige opmerkelijke uitspraak, die de voorzitter Hout- en Bouwbond CNV, de heer D. van Commenée, gisteren op de algemene vergadering is jubileumvergadering wegens het 75-jarig bestaan) van deze bond deed. Van Commenée baseerde ltspraak op zijn gevoel (een die tevoren ook al door- in de rede van prof. dr. W. dat de afremming van de lische groei met grote zeker- voorspellen is. Hij tekende aan, dat de westerse onder en alleen op deze nieuwe kunnen inspelen en voor trachttoer' alleen de nodige en fantasie kunnen opbren- s zij weer oog krijgen voor ns in de consument, de mens arbeider en de mens in de ;r'. Intussen stelde hij vast, bedrijven nog té uitsluitend gezien als instrumenten ter (ring van de economische en onvoldoende als instru- om de eigen verantwo orde- als mens te kunnen bele- aarbij tekende hij als zijn ging aan dat geen mens als van Gods beeld mag worden tot een onzelfstandig en element in een groter ge- Ingr kiezen lel voor de komende jaren fetieprogramma bevat 49 pun- epleitte hij met name dat er (kozen leiding In de onderne mingen zou komen, van hoog tot laag. De christelijke vakbeweging meent, dat werkgevers ten opzichte van hun werknemers (ook) verant woording hebben af te leggen en niet alleen aan de aandeelhouders. Het welzijn van de werknemers hangt namelijk in belangrijke mate af van hun werkgevers. Er is echter ook een verantwoording andersom, zo hield de heer Van Commenée zijn gehoor voor, namelijk van werknemers tegenover de werkge vers ook voor hun welzijn. Maar wil men die belde verant woordelijkheden vorm geven, dan komt men tot een gezamenlijk stuur van de onderneming door werkgevers en werknemers en over- leg-structuren op alle niveaus, tot overleg op hét laagste niveau toe. Alleen al daarom, juichte hij de vermoge nsaanwasd el ing toe. Hij noemde het een instrument om de nze parlementsredactie HAAG De Tweede Kamerleden Voogd en Haas-Berger zullen niet ingaan op de wens van de KVP, ARP en CHU ijhun voorstel de filmkeuring voor volwassenen af te schaf- )ch enkele criteria te handhaven aan de hand waarvan het en van films kan worden verboden. delijk voor de samenleving - zou kunnen* zijn. De pijnen van de groei naar een, volwassen maat schappij zijn te betreuren, maar te verkiezen boven een samenleving die van willekeur en censuur geen afstand kan doen'. e christen-democratische hebben tegen de initiatief- Voogd en Haas-Berger tot fiug van de filmkeuring tlwassenen, en invoering van euw keuringssysteem voor en meerdere bezwaren. Zij dat films waarin seksueel met dieren, seksueel sadis- zijn ergste vormen, seksueel k van kinderen en grof en ich geweld te zien zijn, geen ut hebben voor de .samenle- een ernstig gevaar inhou- or de misvorming van het éven van velen. Volgens IRP en CHU lijdt het geen t op het terrein van de ■afie en het geweld sprake is i aanzienlijke verharding en ing. waarmee wordt inge- op een proces van ontmen- g dat in onze samenldvlng antwoord vragen Voogd en Haas zich af of ongenuan- van 'verharding en vergro- kan worden gesproken. Zij de mening dat er van een iselijking'sprake is en wijzen op de apartheidspolitiek, de op Allende en het lot van de de Sowjet Unie. Ook heb- oog voor 'de vaak weerzin- Kic wijze waarop seksueel sa- of sadistisch geweld op het oek verschijnen'. De vraag is zo vervolgen zij, wie de bepaalt en of volwassen niet zelf datgene moeten :n wat hen afstoot. eners van het Initiatie f-wet- rp houden vast aan de me at volwassen mensen ook als moeten worden erkend. bieden wat schadelijk voor enleving zou zijn, achten zij ijk, omdat dan de weg wordt ld voor 'de meest volstrekte W, voor de meest uiteen lo- 'e interpretaties van wat scha- Kamerbehandeling De voorbereiding van de initia tief- wet tot afschaffing van de filmkeu ring voor volwassenen, die al in 1970 is ingediend, is nu zover vol tooid dat deze nog voor de zomet in de Tweede Kamer zou kunnen worden behandeld. ;v dv^n D. van Commenée gezamenlijke verantwoordelijkheid voor het voortbestaan van de on derneming, waarin men werkt, te bevorderen. De kanttekening die hij plaatste was, dat de opzet zo wordt geregeld, dat de verdeling van h^t vermogen aan de eigeiï werknemers van de onderneming toevalt. (Dit ls in tegenstelling tot de veel gehoorde mening, dat alles in één pot moet worden gestopt). Meer werkoverleg Vanzelfsprekend roerde de heer Van Commenée ook de werkloos heid met name in de bouw aan. Behalve praten oVer werktijd verkorting, bepleitte hij ook te be zien of in de bouw de werkloosheid niet bestreden kan worden door een 'fikse' uitbreiding van het werk overleg. 'Daarin gaat immers ook een enorm stuk normale arbeidstijd zitten'. Een belangrijke kant van deze gedachte achtte hij dat met die methode de mensen zinvoller kunnen werken en hun totale mens-zijn meer tot ontplooiing komt. Als desondanks toch de werktijd verkort kan en moet worden, «kiest de heer Van Commenée voor uit breiding van de vakarttie en vroe gere pensionering, tenzij de werk tijd zo kan worden ingekort dat aan een vier-daagse werkweek wordt gedacht. Tevoren had prof. Albeda de Franse schrijvers Lamour en Chalendrier aangehaald, die met het voorstel zijn gekomen iedereen trekkings rechten te geven op basis van het pensioen. Zulke rechten zouden de mogelijkheid geven om gedurende een beperkte tijd, vooruit te lopen op een na het 60e of 65e jaar te nemen pensioen. Dat wil zeggen, op veertig- of vijftigjarige leeftijd al een of twee Jaar op te rjemen, die dan Ln mindering worden gebracht op de pensioen jaren. Zodat het pensioen evenzovele jaren ingaat. Als er minder te verdelen valt doordat de economische groei weg valt, dan zal dat niet mogen ver- hinderen om tóch wat aan een rechtvaardiger inkomensverdeling te doen. De heer Van Commenée voegde hieraan toe, dat als dat niet kan via de extra toedeling aan lage inkomens, de bestaande verdeling moet wórden aangepakt. En dat betekent, dat té hoge Inkomens naar beneden moeten om daarmee de verhoging van'de té lage inko mens te betalen, i Opmerkelijk was ook de mening van de heer Van Commenée, dat de verhouding tussen hoogste en laag ste inkomen er niets toe doet. Veel belangrijker dam zo'n verhouding vindt hij. dat we met elkaar de normen vaststellen, waarlangs we bepalen of het Inkomen rechtvaar dig is. Over die normen zou hij zich drukken willan maken, dan over de verhouding. Eén van die normen zou zijn dat. het loon niet afhangt van de intelligentie, maar van de mate waarin verantwoordelijkheid wordt gedragen. Een andere norm noemde hij lichamelijk zwèar en smerig werk en geestdodende ar beid zou, hij ook hoger beloond willen zien dan afwisselend en ple zierig werk. Als taak voor de toe komst zag hij (zodoende) om de mentaliteit van de mensen te ver anderen en bij het handelen reke ning te houden met bijbelse nor men en maatstaven van naasten liefde en gerechtigheid. In plaats van het 'mens erger je niet', waar bij met ellebogen wordt gewerkt, zou hij graag een ontwikkeling zien naar het 'halma-spel', waarbij mét en dóór samenspel met de mede spelers ln het eigen hokje komt of beter gezegd tot de eigen bestemming komt. Positieve houding Na opgemerkt te hebben dat de bezwaren tegen routine-arbeid niets met de maatschappelijke orde te maken hebben ('ook in de Sow- jet-Unie is er vervreemdende ar beid'), zei prof. Albeda dat het niet zo gemakkelijk is de kwaliteit van de arbeid te verbeteren. Al te lang, zo voegde hij hieraan toe. heeft men alleen maar aan produktiviteit en efficiëntie gedacht en de mens vergeten. 'In het ziekteverzuim en overdreven verloop wordt ons de rekening gepresenteerd'. Hij vond dat een positieve houding past in het streven de kwaliteit van de arbeid te verbeteren. Maar het wil er bij hem niet in, dat het alleen een zaak zou zijn van de werkgevers zich zorgen te maken over de arbeidsvreugde. 'Een vakbe weging die het om de mens ted oen is als verantwoordelijk medewerker Gods, kan zich niet beperken tot onverschilligheid en nog minder de kwaliteit van de arbeid te verschui ven naar de droomwereld van het socialisme'. 'Neen', zo besloot hij, Tiier past een vastberaden Houding van het ne men van initiatieven en het zich niet door de domme polarisatie van de voor de hand liggende taken laten afleiden'. l v'K --t' Van een verslaggever Rechercheurs van de Gelderse politie halen pakken koffie weg, die deel uitmaken van een lading gestolen goederen die in een boerderij in Duiven gevonden zijn. DEN HAAG De vijf centrales van ambtenaren hebben de bijzon dere kamercommissie voro het spreidingsbeleid gevraagd het be leid van de regering Inzake de spreiding "van rijksdiensten van de randstad naar Oosten, Zuiden en Noorden van het land af te wijzen. De vijf centrales zeggen dat het beïeid. zoals de regering dat heeft voorgesteld geforceerd, schadelijk voor de betrokken diensten/ en kostbaar is. f De centrales wijzen erop dat de oorspronkelijke plannen, ook na uitvoering overjég met bonden en andere perstjneelsvertegenwodrdi- gingen, nauwelijks gewijzigd .zijn. Zij houden dan ook onoverkomelij ke bezwaren. De centrales zijn niet tegen elke vorm van spreiding, maar deze aanpak vinden zij on aanvaardbaar. De bezwaren $chten zich ^ooral op et voledig falen van de overlegpro cedure, het verschli in financiële en andere tegemoetkomingen tus sen ambtenaren die gespreid gor den en ambtenaren die 'gewóón' worden overgeplaatst en het gebrek aan studie op en onderzoek naar alternatieven. De kamer zq? de regering moeten opdragen het overleg met bonden en betrokkenen te heropenen op basis van de volgende uitgangspun ten: overplaatsing moet groei- dan wel nieuwe diensten betreffen (zo als de giro-dienst ln Leeuwarden) en diensten moeten zelf kuAnen onderzoeken wat zij kunnen doen aan spreiding door bedrijfsonderde len over te plaatsen, aldus de cen trales. <3UU31U3AaV) -4 Van onze onderwijsredactïe ZEIST De eerste drie experimentele middenscholen komen in Amsterdam-Bijlmer, Franeker en Heythuysen. Minister Van Kemenade is gisteren akkoord gegaan met het advies van de commissie middenschool die deze scholen had voorgedragen. Hij heeft zes scholen aangewezen voor een deel- experiment. De scholen moeten voor 8 juni hun hun medewerking aan het experiment bevestigen. Bij de drie volledige experimenten gaat het om_ scholen 'die èlle leer lingen na dë basisschool toelaten zonder verdere selectie. Deze leer lingen bijven dan nog vier jaar ang bij elkaar in gevariëerde ba sisgroepen. De uiteindelijke school keus wordt zo vier jaar (van het twaalfde naar het zestiende) uitge steld. In de loop van deze vierjarige middenschool zullen de eeringen we steeds meer hun eigen weg kiezen. onzer verslaggevers SM Met de arrestatie van 'n ar uit het Gelderse Duiven de politie een nieuw spoor te gevonden in de moord op de larige transporteur Gerrlt 'it Nij kerk. In de nacht van ag op dinsdag werd het echt- e 48-jarige J. van B. en zijn 5e echtgenote, gearresteerd. !ek in het bezit te zijn van en afkomstig uit twee gestrien »agens: koffie, verrekijkers *e drank. De heer Bouw was il dood aangetroffen bij een tfagen bij de rijksweg onder slachtoffer werd doodge- 1 tijdens de achtervolging van intwagen, die van zijn eedrijf t 'tolen. Er zijn volgens de po- :rke aanwijzingen dat het ge arde echtpaar betrokken is bij de moord op de Nij- transporteur. Vanaf 15 mei krijgt elke huiseigenaar een bijdrage van het rijk in de onderhouds kosten van zijn woning. Dat wil zeggen een subsidie van 50% tot een maximum van 3.000 gulden, die niet fiscaal wordt belast Voor de andere 50% - en meer - kunt u terecht bij de Amro Bank. Want de Amro Bank stelt de huiseige naar in staat voor de onderhoudskosten gebruik te maken van het Amro Financieringsplan voor Woningverbetering. Voor bedragen vanaf 3.000 tot 15.000 gulden. Met een looptijd van 36 tot 96 maanden. (Rente fiscaal aftrekbaar.) Als u plannen hebt, ga dan naar de Amro Bank in uw buurt Doe het wel snel, voordat het budget van de overheid (80 miljoen) op is. Proeven De zes deelexperimenten zullen ge richt zijn op speciale problemen in verband met de middenschool. Zo zal de rijksscholengemeenschap te Breukelen een verlengde brugklas beproeven. De openbare scholenge meenschap in Diever moet ervaring opdoen met het doorbreken van de bestaande sitsing van vakken. De lagere technische school Nyswiller moet een vormingsplan maken. De IVO-mavo in Oosterbeek zal zich richten op de individuaisering. De Harmsmaschool in Gorredijk gaat werken aan 'vertikale integratie' en de scholengemeenschap in Wychen moet het vak 'algemene technieken* verder ontwikkelen. Naast deze volledige experimenten en deel-experimenten zijn er nog 28 scholen die als resonansschool verbonden zijn aan een bepaad experiment of als contactschool mee blijven denken over de mid denschool. In Den Haag en Gro ningen lopen nog twee afzonderlij ke onderzoeksprojecten, waaruit mogelijk nog een volledig experi ment zal voortvloeien. De uiteindelijke verantwoordelijk heid voor de experimenten zal be rusten bij de besturen van de scho len. Voorwaarde is dat alle betrok kenen meedoen in de besluitvor ming. Op elke school moet een experiment-groep gevormd worden, waarin bestuur, schooleiding. pro jectleiding, personeel, leerlingen en ouders vertegenwoordigd zijn. De school zal verder van buitenaf be- geeid worden door deskundigen. Open Scholengemeenschap Bijl mer (OSB) te Amsterdam. Deze school telt thans bijna 600 leerlingen en zal uitgroeien tot 1200 a 1400 leerlingen. De school is nu in haar vierde jaar en heeft 6inds de oprichting al gewerkt op de manier van een middenschool. De OSB kent nu een tweejarige brugperiode, waarin alle kinderen nog bij elkaar blijven. Het is de bedoeling tot een driejarige brug periode te komen. Na de brugperio de zijn er vijf afdelingen: VWO. Havo, Mavo, LTS en huishoud school. De vakken Nederlands, re kenen. aardrijkskunde, geschiedenis en vanaf augustus ook Engels wor den door één leraar gegeven. Deze leraar geeft ongeveer de helft van het aantal wekelijkse lesuren. De OSB is een samenwerkingsschoo, waarin zowel openbaar als bijzon der onderwijs deelnemen. Christelijke scholengemeenschap te Franeker. Heeft onder begeleiding van het christelijke pedagogisch studiecen trum al enkele jaren geëxperimen teerd met samensmelting van mavo en lager technisch en agrarisch on derwijs. De komende cursus zal de, school 600 leerlingen telen. Terwij men ln Amsterdam een voorberei dingstijd van één jaar overbodig vindt, had men in -Franeker nog een jaar extra wilen hebben. R.k. streekschool Heythljysen (bij Roermond). Volgens directeur G. W. Beurskens Is deze school al vijftien j^ar bezig naar het experiment toe te groeien. De school heeft destijds gepionierd met het vierjarig lager technisch onderwijs. Nu telt de school zeven honderd leerlingen. Werkplannen De commissie-middenschool wil dat de scholen in augustus beginnen met de voorbereiding van school werkplannen. In augustus 1976 kan dan begonnen worden met de eer ste leerlingen. Later kan het aantal experimenten vergroot worden. De commissie heeft verder een eer ste ontwerp van een onderwijsleer plan gemaakt. De middenschool moet een leef- en werkgemeen schap worden, waar de leerling een veelheid van ervaringen opdoet. Onderwijs en vorming moeten een breder karakter hebben dan op de afzonderlijke schooltypen die nu bestaan. Volgens het advies zal het onderwijs een emanciperende func tie hebben. Dat wil zeggen dat leer lingen hun verantwoordelijkheid leren kennen en zelf tot een be wuste keus kunnen komen ln de sameneving. De middenschool moet niet te groot wor.den, al zegt de commissie niet wat met 'groot' wordt bedoeld. Voorkomen moet worden dat de leerlingen op de middenschool al vast voorgeselecteerd worden. Aan Van een verslaggever UTRECHT Het overlegorgaan van de drie Nederlandse vakcentra les vindt de gewijzigde regeling van de regering voor illegale buiten landse werknemers 'veel menselij ker'. Door deze versoepeling is aan een groot aantal bezwaren van de vakbeweging tegemoet gekomen', aldus het overlegorgaan. De vakbeweging vindt, dat op zo kort mogelijke termijn overleg dient te komen tussen het overle gorgaan en de bewindslieden om trent de praktische toepassing van de gewijzigde maatregelen. De voedingsbond NKV, de AVG, distantieert zich van de verklaring van het overlegorgaan van de drie vakcentrales. De nieuwe opstelling van de regering gaat volstrekt voorbij aan de bijzondere proble men van buitenlanders in ambach telijke en kleine ondernemingen, aldus de voedingsbond. De illegale gastarbeiders bij deze bedrijven ko men volgens de AVG in een onmo gelijke en oncontroleerbare situatie terecht. De AVG streeft ernaar dat een selectief beleid tot stand komt, waarbij nagegaan wordt waar toe lating van 'illegalen' wel kan en waar niet en "-aarb "IJ de buiten landse werknemers in een contro leerbare situatie terecht komen. het eind van de middenschpol moe ten de eerlingen toelaatbaar zijn tot alle sopften van vervolgonder wijs. As zé van de middenschool af komen krijgen ze een 'proflebe- schrijvinê' mee, waarin hun kennis, inzicht, vaardigheden en houding beschreven staan. Ook moet de middenschool een advies meegeven over de meest- geschikte schooljeus. Op de middenschool zullen niet al- een tweede en' derde gra»ds «ra- ren les geven# maar ook eerste graadsleraren ,(die bevoegd zijn voor gymnasium en atheneum).. De inhoud van de leerstof verdeelt de commissie in vijf gebieden: communicatie: oriëntatie op soci aal/cultureel/ecologisch gebied: oriëntatie op arbeid/techniek/pro- duktie/consumptie: oriëntatie op waarden en normen: en creativi teit. De nu bestaande vakken moe ten ln die indeling een plaats krij gen. De vakken moeten zoveel mo gelijk in samenhang gegeven wor den. De leerstof zal bestaan uit een verplicht deel, een deel met gebon den keus (een bepaade richting) en een deel met vrije keus. De leerstof wordt niet vastgepind op leerjaren. Zittenblijven kan da£r- ROTTERDAM De gemeenteraad van Rotterdam-^ "heeft gisteren be sloten de bijna honderd jaar oude Willemsbrug, die de beide Maasoe vers^ en het noordereiland met el kaar verbindt, te vervangen door een nieuwe brug. Het plan van een tunnel gaat hiermee van de baan. De brug zal 120 miljoen gulden kosten en rroet ln 1980 klaar zijn. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9