Stormloop op stadhuizen voor subsidie BL ppositie in Suriname zou ^afhankelijkheid steunen Kamer akkoord met verkorting studie DAF Allemaal e fiets Taxi rijdt (op proef) volgens dienstregeling Mammie Prins huldigt ontwikkeiings-werksters Overgrote meerderheid Nederlandse wagen botst: elf doden en acht gewonden 'De Groene' krijgt lening 'DNL' niet gebouwd uit veiligheid \ek over mogelijkheden niet eenvoudig sneïleicceleratie bij iedere snelheid,dank zij deVariomatic Huiseigenaren in de rij ondanks Schaefers verklaring as i MARIBO Er komt in Suriname een gesprek tussen de regeringspartijen en de oppositie le mogelijkheid of (en hoe) de oppositie, zon-der in de regering te worden opgenomen, steun kan aan de komende onafhankelijkheid. oppositie meegedeeld, za! worden gedemonstreerd en zal de Neder- landse premier een verklaring van Hindostaanse zijde worden over handigd tenminste, als men daar gelegenheid voor krijgt. De Suri-, naamse regering schijnt namelijk het plan te hebben de enige heli kopter waarover het land beschikt (het ding is eigendom van de Shell) te vorderen om premier Den Uyl ongehinderd over de 45 kilome ter tussen stad en vliegveld te ver voeren. Op de conferentie is overeenstem ming bereikt over de associatie van Suriname met de Europese Ge meenschap na de onafhanklijk- heid, over het lidmaatschap van de Verenigde Naties en de culturele betrekkingen. Wat dat laatste punt betreft: Suriname stelt er prijs op eigen culturele uitvoeringsorganen te scheppen en dat betekent dat er in november een einde zal komen aan het werk van de Sticusa in Suriname. Verder is besloten tot een overeen komst, die de pensioenen over en weer garandert en zal de onafhan kelijke Surinaams^ staat alle over eenkomsten overnemen die in de loop der eeuwen (soms als in de achttiehde eeuw door de West-In dische compagnie) zijn gesloten met de üïch zCw vrij en onafhanke lijk voelende bosnegers en indianen in de Surinaamse binnenlanden. ns< enijkt een aardig succes voor de ec ïefnemers, de Surinaamse i veging, als er niet tegelijk tot (zingen waren dat dat ge- m onder de slechtst denkbare d ndigheden zal worden gevoer- en ïkaëerste plaaté zijn in de nacht oensdag op donderdag in Pa- ibo op drie plaatsen tegelijk brandjes gesignaleerd: bij de ementen van onderwijs en toistrictsbestuur en aan de ach- e van het parlementsgebouw, allemaal vrij goed afgelopen, de brandjes snel ontdekt tajfa. Maar het is duidelijk, dat té ake was van brandstichting nu denkt iedereen aan poli bijbedoelingen bij die bran- zegt niemand het (nog) oub. Alleen gaf op een perscon- tiëpe een Surinaams journalist ;re tieleider Lachmon de gele- h$d zich zeer nadrukkelijk en ijn erst verontwaardigd van de- ïidjthoden af te wenden. rsconferentie was belegd om Cjtieleider Lachmon gelegen- aife geven een officiële procla- te publiceren namens de op- in de staten van Suriname proclamatie van tien pun- ze^ie het de regeringspartijen niet gemakkelijk zal maken i oppositie tot overeenstem- te komen. •ing van de wensen van de tie zou niet alleen bijzonder zoèijd vergen (zodat de zaken m óór de onafhankelijkheid in ber kunnen zijn géregeld), bovendien blijkt uit Lach- toelichting dat zijn tien pun- als minimum-voorwaarden nfc worden gezien. a net allemaal leest en hoort. Oipch niet aan de indruk ont- dat hoeveel gelijk er lien ook in Lachmons stand- lit de oppositie er voorl is om mee te werken om op anier effectief te kunnen te rken. Bovendien: wat te den- f| an Lachmons voorkeur een M k onder het toeziend oog van evisie camera te doen plaats gen ondermeer een referendum over de nieuwe grondwet of anders verkiezingen voor een speciale grondwetgevende vergadering, hij wil een uit twee kamers samenge steld parlement (om alle bevol kingsgroepen de gelegenheid te ge ven vertegenwoordigd te zijn en te blijven), een door het volk recht streeks gekozen president met de bevoegdheid om toe te zien op .de uitvoering van de grondwet en de rechten van de mens (niet om de kamer te ontbinden of ministers te ontslaan) en tenslotte een speciaal rechterlijk orgaan om die rechten van de mens te kunnen toetsen en te waarborgen. Lachmon voelt zich gesterkt in deze opvattingen door allerlei buitenpar lementaire acties ook van uiterst links, die om dezelfde punten vra gen. Toch zal men aan die zijde waarschijnlijk wel wat vreemd aan kijken tegen Lachmons eis. dat in de grondwet wordt geregeld hoe nationalisatie van buitenlandse be drijven moet geschieden. Bij het overleg tussen de Suri naamse en Nederlandse ministers over de onafhankelijkheid is giste ren en eergisteren wat klein goed afgehandeld. Minister Pronk komt wat later dan was gedacht en pre mier Den Uyl kan pas vandaag aan de besprekingen deelnemen. Dij zijn aankomst op vliegveld Zande rij, zo is van de zijde van de n? [d( ion wil blijkens zijn stellin- ADVERTENTIE) Geld op de groei? if veel levensverzekeringen in E&L groeit het bedrag van de er Ikering regelmatig. Zonder dat i premie hoger wordt, it belooft wat. goede verzekeringadviseur snt E&L Als de beste. \K Levensverzekeringen vy helder als glas Korte Voorfiout 20 Den Haag Tel. 070-469262* Aan vulling op schaarse busdiensten Va neen onzer verslaggevers ARNHEM/BATENBURG De kleine gemeente Batenburg in het Land van Maas en Waal gaat tot eind 1975 experimente ren met een nieuwe vorm van openbaar vervoer: een volgens diensttijden rijdende taxi- Op drie dagen van de week dins dag, donderdag en vrijdag zal een taxi dagelijks twee re- tourritten uitvoeren op het traject Batenburg-Wijchem. De taxiritten moeten gezien worden als een aanvulling op de diensten v%n de Zuid Ooster Vervoermaatschappij te Gennep. De bussen van de maatschappij rijden hier alleen 's morgens en 's avonds. Aanvankelijk moest het experi ment afgelopen dinsdag begin nen: B en W VAN Batenburg zouden de eerste rit meemaken. Er waren al bloemetjes besteld voor de, bestuurder van de taxi. Maar de riiksverkeerinspectie gooide roet In het eten. De toes temming werd ingetrokken, ver moedelijk omdat gedeputeerden van Gelderland een besluit van de raad, eaarbij de gemeente zich garant stelt voor 3255 gul den in de kosten, nog niet had den goedgekeurd. Intussen js dat gebeurd en verwacht wordt nu dat er begin juni kan worden begonnen. De taxi zal bij dezelfde halte plaatsen als waar de bus pleegt te stoppen, althans in Baten burg. Wie er gebruik van maakt betaalt dezelfde prijs als door de Zuid-Ooster Vervoermaatschap pij wordt gevraagd. Slaagt de proef, ook in financiëel opzicht, dan moeten de ritten volgens gedeputeerden in de gewone be- drijfsexploitatie worden opgeno men. Gedeputeerden van Gelderland hebben minister Westerterp over het experiment ingelicht. Zij menen dat er ook in andere gemeenten met kleine kernen belangstelling voor zal bestaan Zij hebben er wel op gewezen dat het bieden van goed open baar vervoer een zaak van de rijksoverheid is. Prins Claus heeft gisteren in Den Haag als voorzitter van de stichting Nederlandse Vrijwilligers (SNV) twee oud-vrijwilligsters gehuldigd voor het werk, dat zij hebben verricht'iii'Kameroen, Columbia en Brazilië. De -Prins overhandigd mej. Trees Bolland (op de foto rechts) uit Driehui,s-Velsen en mej. Lida Post (links) uit Koog aan de Zaan een (leeg) foto-album en en kele boekjes. Mej. Bolland hooft tien jaar in Kameroen gewerkt, het eerste land waar vrijwilligers van de SNV heengingen. Ferst als medewerkster en later als leidster van pro jecten voor gemeenschapsvoorzieningen, onder meer voor plattelandsvrouwen. Mej. Post heeft jarenlang gewerkt in Latijns-Amerika. In Columbia was zij ingeschakeld bij 'Moeder-en- kind'-projecten; in Brazilië tilde zij in haaV eentje twee kindercentra van de grond. Dit nadat zij wat de SNV nooit doet inzamelingsacties had gehouden in de Zaanstreek, die in totaal enkele tienduizenden guldens opbrachten. Mej. Bolland kreeg voor haaar werk als eerste SW-er van de regering van Kameroen de onderscheiding 'Chevalier du merite Camerounals'. Beide vrijwilligsters behoorden tot de eerste groep van vrijwilligers die door de SNV werden opgeleid en uit gezonden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met overgrote meerderheid het wetsontwerp herstructurering wetenschappelijk onderwijs aangenomen. Alleen de fracties van de CPN en de PSP en de Kamerleden Kruisinga (CHU) en Beekmans (D'66) stemden tegen. (ADVERTENTIE) ANKARA Bij een botsing tussen een volle Turkse bus en een Neder landse vrachtwagen zijn gisteren elf mensen om het leven gekomen en acht gewond geraakt. De vrachtwa genchauffeur liep verwondingen op. Het ongeluk gebeurde in de buurt van Sivas in het oosten van Turkije. (ADVERTENTIE) 'n METZLER- brïl: ieders oogmerk! Als de Eerète Kamer ook akkoord gaat (en dat lijkt waarschijnlijk), zullen de universitaire studies voor taan niet langer dan vijf jaar mo gen duren. De studenten krijgen twee jaar extra als uitloop en mo gen dus maximaal' zeven jaar stu deren tot hun doctoraal examen. In de academische wereld (zowel onder studenten als docenten) be staat grote weerstand tegen dit wetsontwerp. Men is bang dat de kwaliteit van het academisch on derwijs in het gedrang zal komen. De heer Kruisinga vindt dat dit wetsontwerp vooruitloopt op de vernieuwing van het hele hoger nderwi'js. Hoewel hij het er mee eens is dat het wetenschappelijk onderwijs aan herstructurering toe is, vindt hij dat dit niet als los staand geheel beschouwd kan wor den. De minister krijgt in de nieu we structuur de bevoegdheid tot het vaststellen van de cursusduur van de faculteiten en subfaculteiten. Het Kamerlid vindt dat de minister daardoof teveel invloed krijgt op de universiteiten. 'Instellingen van wetenschappelijk onderwijs mogen geen afdelingen van het departe ment van onderwijs worden', aldus de heer Kruisinga. Dwangbuis De CPN. de partij die de felste tegenstand bood tegen het wetsont werp noemde deze wet een dwang buis voor de universiteiten. Bet Kamerlid De Leeuw van die partij, vroeg de uitloopmogelijkheid voor de stüdnten niet op twee maar op drie jaar te stellen. Dit amende ment werd verworpen, mede omdat minister Van Kemenade had verkl aard dat eendergelijke regeling de marge te groot zou maken. Een amendement van de heer De Leeuw om de cursusduur als regel op vijf jaar te stellen, en daarbij de mogelijkheid open te laten om die langer te laten zijn werd eveneens verworpen. Een dergelijke wijziging zou het kernpunt uit de wet wegne men. Een uitzondering op de cursusduur van vijf jaar is gemaakt voor stu dies als bijvoorbeeld filosofie. Voor het volgen van deze studie is een kandidaatsexamen in een andere =tudieinrichting vereist. Minister Van Kemenade ontraadde, het amendement van het Kamerla Van Leljenhorst (CHU) om deze uitzon dering te maken, met klem. maar dat mocht n ie baten. De Kamer nam de wijziging met algemene stemmen aan. Ook het mandement van hetzelfde Kamerlid waarin wordt geregeld dat alle voorstellen van studieprogramma's die langer dan vier jaar düren getoetst moe ten worden door de onderwijsraad, werd aangenomen. In het oor spronkelijke wetsontwerp Werd het aan de minister overgelaten of deze toetsing wel of niet zou plaatsvin den. (ADVERTENTIE) met Pinksteren naar de Efteling hoi, hoi, hoi! (mag mijn vriendinnetje ook mee?) Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het opinieweek blad 'De Groene Amsterdam mer' krijgt een renteloze lening van 330.000 gulden uit het be drijfsfonds voor de pers, zo heeft minister Van Doorn (CRM) gisteren bekendge maakt. De aanvraag om steun van het opinieweekblad 'De Nieuwe Linie' daarentegen is. zoals al eerder be kend was, verworpen. Dit v/eekblad had om een renteloze lening van 2:691.000 gulden gevraagd. De bezuinigingen die De Nieuwe Linie onlangsin aanvulling op de aanvraag heeft voorgesteld zijn vol gens minister Van Doorn onvol doende om tot een rendabele ex ploitatie te komen. Bij deze bezui nigingen is rekening gehouden met een mogelijke samenwerking op het gebied van de exploitatie met de bv Weekbladpers (onder meer Vrij Ne derland). Maar, aldus minister Van Doorn, tot op heden is nog geen vorm van samenwerking tussen De Nieuwe Linie en de Weekbladpers tot stand gekomen. Ook de haal baarheid van de groei in oplage wordt door minister Van Doorn in twijfel getrokken. Indien samen werking tot stand komt. kan De Nieuwe Linip alsnog een verzoek om steun indienen. De Groene Amsterdammer krijgt over een periode van vijf jaar een bedrag vari 3330.000 gulden ter be schikking. Dat. bedrag komt uit de rente van een bedrag, dat het be drijfsfonds vor de pers daartoe blokkeert. Deze regeling is getrof fen omdat, de groene geen financië le verplichtingen wil aangaan die latere generaties belasten en die de volstrekt onafhankelijke positie aantasten. De Groene Amsterdammer, wil het geld gebruiken om het aantal re dactionele pagina's met vier per week uit te breiden. De Groene hoopt hierdoor een groter publiek te bereiken en een geleidelijke groei van de oplage te realiseren. De redactie zal met een lid worden uitgebreid. Blijft kanaalwater Zeeuwsch-Vlaanderen voorlopig smerig? Van een verslaggever DEN HAAG Zal het water van het Kanaal Gept Terneuzen niet voor 1980 op een redelijke kwalftteit worden gebracht: met ajftdere woorden: smerig blijven? Afgaande op berichten in Belgische kranten zal dat inderdaad heft gevfal zijn, maar dat zal dan in strijd 'zijn met- afspraken die minister^ wësterterp heeft gemaakt met aijn Belgische collega. Er zijn op ministerieel niveau af spraken gemaakt over een spoedige zuivering van "het water in het ka naal. Minister Westerterp heeft nu een brief geschreven aan zijn Belgische collega De Saeger. In die brief gaat de heer Westerterp ervan uit dat de berichten in de Belgische pers op onjuiste informatie- berusten. Hij heeft minister. De Saeger gevraagd deze zaak op te helderen. (ADVERTENTIE) Goede raad voor fietstochten In h«t boekje "Goede raad voor fietstochten' vmdt u adviezen en tips me u nodig heeft a& u een lange-stocht gaal i:,'on. Routeplanning, kaarten en gidsen, tassen en wijze van bepakking. Maak f4,60 (ind. btw en verzendkosten) over op postgirol 234 56 7 tnv stichting fiets', A dam en vermeld efbrj: Het geluid is uitgevallen. Nu doe ik het even zelf.' /KWARTET VRIJDAG 16 MEI 1975 Jan Kuijk BINNENLAND (ADVERTENTIE) Van een verslaggever DEN HAAG.Op de gemeentehuizen van vele plaatsen in het land is het gister morgen ongewoon druk geweest: veel mensen kwamen formulieren halen om in aanmerking te komen voor subsidie voor het groot onderhoud van hun eigen wo ning. Onder hen waren er velen die niet wisten, dat staatssecretaris Schaefer van volkshuisvesting het principe 'wie het eerst komt, het eerst maalt' niet zou toepassen. De bewindsman maakte na melijk woensdagavond be kend, dat nu door loting, be slist zou worden, wie' weu en wie niet in aanmerking komt voor een deel van de tachtig miljoen, die de rege ring uitgetrokken heeft voor subsidies voor onderhouds werkzaamheden aan eigen huizen. Deze maatregel is vooral genomen om werkge legenheid te creëeren. In Utrecht en Rotterdam stonden 's ochtends rijen van vier evijfhonderd man te wachten tot de deuren van het gemeentehuis geo pend zouden worden. In Alerhló heeft zelfs ie mand de gehel nacht op de stoep van het gemeentehuis doorgebracht. Velen dachten nog steeds, dat slechts een beperkt aantal formulieren uitgereikt zou worden. De gemeenten hadden echter toestemming gekregen de door het ministerie uitgege ven formulieren te copiëren. In Den Haag zijn de ope ningstijden van het stadhuis verlengd vanwege de enor me toeloop. Ook s' middags konden formulieren gehaald worden. In Utrecht waren te weinig exemplaren. Aan de wach tenden werd 's morgens me degedeeld naar huis te gaan en tegen de middag terug te komen, omdat dan nieuwe formulieren zouden zijn ge drukt. Volgens een woord voerder van de gemeente Utrecht regende het klach ten. Alle verantwoordelijk heid ervoor erwees hij even wel naar staatssecretaris Schaefer. In Rotterdam bleek niet ie dereen te weten dat een ei gendomsbewijs vereist was. Desondanks kregen de men sen toc)i de formulieren mee. De aanvragers kunnen een subsidie krijgen van de helft van de onderhoudskos ten. maar dit bedrag kan niet meer zijn dan driedui zend gulden. Wanneer de kosten lager zijn dan vijf honderd gulden, wordt geen subsidie verleend. Erkende aannemers moeten de werk zaamheden uitvoeren en dat mag ten hoogste een half jaar duren. Vrijwel alle onderhou aan Gisteren stond een lang rij huiseigenaren voor het Arnhemse stadhuis te wachten om een subsidieformulier af te halen. eerste woningen, behalve voor de subsidie in aanmer- 28 mei 18.00 uur de tijd hun binnenschilderwerk, komt king. Gegadigden hebben tot formulieren in te sturen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3