De.-.dominee, de deken en de professor Twee dubbeltjes voor krant nieuwe levensstijl i Vandaa Nabije Oosten verlangt naar vrede Onderwegdiensten beginnen weer Nieuwe wereldorganisatie voor christelijke radio; tv en pers" Onze adressen Nog 25 vragen om premie kerkenbouw Overijsselse boeren tegen de zomertijd Etalage geplunderd Pastorale brief van ds. Spilt Excursies door Alblasserwaard Ds. Kapteyn over naar geref. kerken Nieuwe opzet kringwerk Theologie nog autoriteit- gebonden fllSllli Nieuwe bot TROUW/KWARTET VRIJDAG 16 MEI 1975 KERK dgorvA. J. Klei Aan de vooravond van de openings zitting van de gereformeerde synode is in de gereformeerde kerk te Maas tricht een bidstond gehouden, die be sloten werd met de viering van het heilig avpndmaal, waaraan ook een notabel rooms-katholiek geestelijke aanzat: de deken van de Limburgse hoofdstad. Voor de EO-microfoon vroeg Meindert Leerling aan het synodelid ds. E. J. Oom- kes, een notabel verontrust predikant, hoe deze daar nu tegenaankeek, samen met een roomse prelaat aan één avondmaalsta fel. Ds. Oomkes gaf ten antwoord dat hij de deken niet gezien had en pas achteraf vernam van diens aanwezigheid. Zo zie je maar weer hoe verwarrend het is wanneer paters en priesters er net zo bij lopen als gewone mensen. Abraham Kuyper klaagde al dat eenvormigheid de vloek van het moderne leven is en ds. Oomkes tuint er ln. Ds. Oomkes zei verder dat hij, als hij van tevoren van het meedoen van de deken op de hoogte was geweest, moeite met de zaak gehad zóu hebben, omdat hij tegenstander is van een open avondmaal. Maar, vervolg de hij, ik zou er waarschijnlijk mijn mond over gehouden hebben, ik wil niet op alle slakken zout leggen. De aandachtige radioluisteraar kon con cluderen, dat ds. Oomkes zijn kruit droog wil houden voor de behandeling van de zaak-Wiersinga, wanthij vindt (en hij verklaarde dat ook nu weer met nadruk) dat voor deze Amsterdamse dominee geen plaats mag zijn op «en gereformeerdé kan sel. Doch de terughoudendheid van ds. Oomkes vloeit voofal voort uit zijn besef dat hij niet in de synode zit als vertegen woordiger van de verontrusten, maar als afgevaardigde van de (Groningse) kerken. Hij liet daar geen twijfel over bestaan. Dat doet deugd. Ik heb er dan ook een beetje moeite mee wanneer ik in het vrijgemaakte Nederlands Dagblad met .fik se letters zie staan dat de gereformeerde synode een 'behoudend moderamen' koos. De krant wijst erop dat op ds. Van Halse- ma na de nieuwe moderamenleden allen lid van het 'zich vrij behoudend opstellen de confessionele gereformeerde beraad (CGB), een groepering binnen de (syn.) gereformeerde kerken, die vaak één lijn trekt met de zgn. verontrusten'. ïk wil nog wel verder gaan en het CBG zeer behou dend noemen, maar ik geloof niet dat de predikanten Weijland, Rietveld en Mak vanwege hun CGB'erschap gekozen wer den. Waarom zou, bijvoorbeeld, dominee Weij- land tot voorzitter gekozen zijn (hij werd trouwens later op de dag nog op een andere troon getrokken?) Hebben de verse synodeleden alvorens naar Maastricht te reizen, kerkbode-artikelen van hem opge vraagd en zijn ze hem misschien eens gaan horen in Arnhem om zich van zijn 'ligging' te verzekeren? Ik geloof er niets van. De zusters en broeders zijn de naam van de heer Weijland nogal eens tegenge komen in synodeverslagen, onlangs stond z'n foto nog in Trouw..nu, dan herinner je je die naam.Bovendien ziet de mens aan wat voor ogen is en dr. Weijland is ook letterlijk een niet weg te vlakken figuur. Kortom, wat bepeinst een nieuw synodelid? Die denkt: och, dat kon best es wat wezen. En omgekeerd mogen we aan nemen, dat de CGB-mensen achter de moderamentafel een synodale zitting niet zullen ver,warren met een toogdag van hun club. Iemand vraagt: wat' betekent dat '(syn)' in die geciteérde regels uit het Nederlands Dagblad? Dat staat voor 'synodocratisch' en dat wil zeggen dat de 'gewone' gerefor meerde kerken zich naar het vrijgemaakte oordeel door synodes ln de luren laten leggen. In dit dagblad worden alleen bin- nenverbandse vrijgemaakten als gerefor meerd beschouwd. Vandaar ook dat je onlangs in het Nederlands Dagblad van dr. P.' Nijkamp kon lezen dat hij 'de enige gereformeerde hoogleraar aan de Vrije Universiteit' is. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Wanneer een nieuwe levensstijl ook inhoudt dat we niet in 't wilde weg met ons geld smijten, heeft dé werkgroep 'nieuwe levensstijl' van de raad van kerken in ons land alleen al een goede greep gedaan door maar twee dubbeltjes te vragen voor de informatie-krant 'Nieuws is an ders'. Met dezé krant wil de werkgroep het zoeken naar een nieuwe stijl van leven op gang zetten en begeleiden. Hierpiee wordt gehoor gegeven aan de oproep die de raad heeft gedaah op dé bijeenkomst in Lunteren in november 1974. Bij het zoeken naar een nieqwe stijl van, het leven gaat "het, aldus "de informatie-krant, niet in de eerste plaats om vasten &n versobering. Het is meer een bezin ning op het omgaan met elkaar, met de aarde, het geld etc. Deze bezinning zal gestalte moeten krij gen in plaatselijke groepen, liefst met een interkerkelijke samenstel ling. De informatie-kranf wordt aan alle parochie- en kerkeraden toegezon den met een aanbevelingsbrief van de eigen kerk. De parochies en gemeenten kunnen de krant dan bestellen. Hij kost, zoals gezegd, twintig cent per stuk. Er is een eerste oplage van tweehonderddui zend exemplaren, maar de werk groep rekent op een verkoop van 600.000. De secretaris van de raad van kerken, dr. H. A. M. Fiolet, zei ons dat het idee om aan het-chris ten-zij ri een nieuwe gestalte te ge ven 'van onder op' gegroeid is. 'We hopen nu antwoorden uit te lokken om samen een nieuwe stijl van leven te kunnen vinden.' Prinsjesdag De werkgroep wil een jaar lang het zoeken naar de nieuwe levensstijl begeleiden, van prinsjesdag 1975 tot prinsjesdag 1976. Het samenval len met het regeringsjaar is met opzet gekozen om duidelijk te ma ken, dat het niet alleen gaat om een verandering in het persoonlijke leven, maar om de verandering van een klimaat, ook wat betreft de koers van het landsbestuur. Vanaf de derde week van september zal iedere derde week van de maand aandacht worden gevestigd op de vernieuwing via allerlei bestaande kerkelijke bladen en tijdschriften. De werkgroep ziet het als haar taak om gedurende dat jaar informatie te geven. Deze is gegroepeerd rond om vijf thema's:arme en rijke landen, consumptiepatronen (hoe besteed je je geld), productie en werkgelegenheid, vrije tijd en min derheidsgroepen. Over deze thema's zal een set met materiaal worden uitgegeven. Delegatie wereldraad: GENÈVE Een delegatie van de wereldraad van kerken, die twee weken in het Nabije Oosten geweest is, heeft daar een toegenomen verlangen naar vrede opgemerkt. 'Maar de tragedie van de situatie schijnt te zijn, dat iedere kant gelooft, dat de andere zijde niet op vrede uit is', aldus delegatielid John Taylor. :-a De afvaardiging bezocht Egypte. - Jordanië, Syrië Libanon en Israel en sprak met religieuze en politieke leiders, ielamiten, joden en christe nen. Zij werden in Israel vergezeld door ds. J. Schoneveld, theologisch adviseur in Jeruzalem van de Ne derlandse hervormde kerk en in de andere landen door Gabriel Habib vap de raad van kerken voor het Nabije Oosten. Terug in Geneve citeerde Taylor een Arabisch politicus, die gespro ken had van 'de onvermijdelijkheid van vrede.' Dat verwees zijn inzierts naar de diepste verlangens van al len. Ondanks de wijd verspreide vrees voor voortduren van oorlog en geweld en een gevoel van groei end isolement van de staat Israël, bespruden de bezoekers bij de meeste mensen, met wie zij contact hadden, een werkelijk verlangen naar vrede, gebaseerd op een recht vaardige regeling met de Palestij- nen en op wederzijdse erkenning van Israelischen Palestijnse volk en staat. Het bezoek samenvattend zei dr. Leopoldo Niilus, directeur van de commissie voor internationale aan gelegenheden van de wereldraad, dat het verrassend was, dat de standpunten aan beide kanten va ker wel, dan niet bleken samen te vallen. Ondanks de tekenen van hoop is de situatie echter voorals nog gevaarlijk explosief. De werel draad blijft érnaar streven, bruggen te bouwen voor begrip en weder zijds vertrouwen, opdat de partijen in ht conflict naar elkaar beginnen te luisteren. welke taal? Aangenomen dat het in bi menvan het Amerikaan» nerschip Mayaguez vólkern of zeerechtelijk eer onrecl ge handeling was, kan toch afvragen, of het antaj de Amerikanen in de vorm tot zinken brengen van dn bodjaanse kanonneerboten dere acties het eige denkt woord was. Velen zullen daad het hart hebben vas den en zich hebben afgevi dit misschien het begin nieuwe oorlog in dit to< zwaar geteisterde deel vaj reld moest betekenen, meldt hèt zwijgen van C van prins Norodom Sihac China en Rusland. Betel dat men deze harde taal geweld verstaat en er begrip voor heeft en dai zaak voor gesloten wil hoy zou enerzijds een escalatie weid kunnen verhindere anderzijds erop wijzen ho ver wij nog gekomen zijn verzinnen van andere mid op onrechtvaardige daden ren. Dit zullen vooral moeten overdenken wan tenminste eerlijk Pinkster vieren. Want juist op gaat het om een andere faal 4ie weliswaar evenzei doeling heeft om allen te maar met. een totaal ai houd. Eeh taal die er toe niet de weg van het gewe prijzen, waarop alles maar de weg van verzo vrede die de volkeren uitbreken in gejuich om c ling van Gods beloften, dat zo naast elkaar zet da ineens hoe ver hét daar daan is en hoe wij het n ben om ons te stellen in i adem van de Geest .Oi vuur. Prof. dr. H. A. M. Fiolet UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Piraten Een Cambodjaans marinevaartuig heeft het Amerikaanse koopvaardij schip Mayaguez, waarschijnlijk ge vuld met wapens, opgebracht naar een Cambodjaanse haven. Een ver ontwaardigde president Ford heeft dit gekenschetst als een 'daad van piraterij'. Aangenomen dat dit een gerechtvaardigde karakteristiek is, hoe moeten we .dan noemen: het afzetten van 'een-wettig staatshoofd en diens vervanging door een Ame rikaanse stroman, het platbranden en kapot bombarderen van een heel land? Dit alles gedurende een reeks van jaren en dat alles, gezien ook de afloop van de strijd, tegen de wil van een heel volk? Dit is nl. precies wat de Amerikanen in Cambodja hebben gedaan. En van verontwaardigd zijn- over 'piraterij' van je slachtoffers: je moet maar durven.Hoe zou een verontwaar digde Cambodjaan het Amerikaanse optreden in zijn land eigenlijk' moeten noemen? Scheveningen L. van Oyen Humor .(slot) Wanneer 'ik bij mijn familie in Limburg ben, geniet ik telkens op nieuw Thtens van die gemoedelijke roomse humor, die ik bij protestan ten vaak mis. Ik waardeer humor dus -beslist als een belangrijke gave Gods. Maar wanneer men (in dit geval: een predïkaritenkonferentle) zich openlijk vrolijk maakt ten koste van een ander over zijn een- HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859- BOTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-^31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. - - Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181* ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. voudig, misschien wat stuntelig uit gedrukt, geloof in het Woord Gods, dan vind ik dat een wrange en misplaa.tste grap, maar geen humor, geen-gave Gods. Velp H. J. Hegger Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op de valreep, ln januari en februari, zijn er bij de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening nog 25 aan vragen binnengekomen voor toe kenning van een kerkbouwpremie. Gelijk bekend, is het sinds 1 maart niet meer mogelijk, premie voor kerkbouw aan te vragen. De wet premie kerkenbouw trad in februari 1964 in werking. Deze wet gaf een kerkelijke gemeente, die een nieuw kerkgebouw stichtte, aanspraak op een rijkspremie van dertig procent van de stichtingskosten. Deze pre mie gold alleen, als er werkelijk sprake was van nieuwbouw (bijv. in nieuwe woonwijken), dus niet voor vervangende bouw. In totaal zijn er deze elf jaar 984 aanvragen ingediend. Hiervan werd in 767 gevallen gunstig beschikt, 157 aanvragen werden afgewezen, 38 ingetrokken en 22 zijn nog in behandeling. De aanvragen, die werden gehand haafd, waren van de volgende ker ken afkomstig: rooms-katholiek 307, hervormd 181, gereformeerd 174, anderen 259. In 25 gevallen was sprake van de stichting van een kerkgebouw voor gezamenlijke rekening van meer dan één kerk. Tot eind vorig jaar was in totaal 113 miljoen gulden uitbetaald. Van een verslaggever ZWOLLE De Overijsselsche Landbouw Maatschappij heeft zich tegen invoering van de zomertijd uitgesproken. Invoering van de zomertijd zou vol gens de maatschappij onredelijke gevolgen hebben voor de landbouw: het 'zou erop nerkomen dat voor de boer de werkdag met een uur wordt verlengd; men zou .een hoger, be drag voor hulp van loonwerkers moeten betalen (door overwerk). 'Tevens zou het voor de boer niet plezierig zijn de stedeling al recreë- erend tegen te komen terwijl hij zelf nog volop aan het werk Is'. Van een verslaggever NIJMEGEN —Uit een etalage van een juwelier in de Broerstraat in Nijmegen is gistermorgen voor on geveer twintigduizend gulden aan horloges geroofd. De onbekende da der vernielde een ruit en verdween ln een gereedstaande auto. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG —'Het pinksterfeest maakt ons bewust, dat wij slechts één roeping hebben: getuigen van Christus te zijn, altijd overvloedig in het werk de,s Heren'. Dit schrijft de praeses van de hervormde syno de ds. G. Spilt in een brief aan alle predikanten en hulppredikers in de hervormde kerk. ter gelegenheid van pinksteren. Hij vraagt zijn collega's in deze brief de verborgen omgang met God, liefst dagelijks, niet te ver waarlozen. Naast inkeer geeft pink steren ook kracht tot dienst, tot onderlinee solidariteit. Ds.Spilt noemt in dit verband de nood van de naasten in de wereld in honger, verdrukking en gevangenschap,, maar ook de zorgen van hen, die hun dienstwerk doen op posten in de hervormde kerk, waar de finan ciële toestand zorgelijk is. Verborgen omgang met God en so lidariteit, dat zijn wezenlijke ele menten in de opbouw ven de ge meente, aldus ds. Spilt. Waarschuwing tegen dijkverhogingen Van een onzer verslaggevers SLIKKERVEER De Stichting Dijkgroep Lek en Merwe heeft de minister van verkeer en waterstaat drs. Th. Westerterp, een aantal ka merleden, statenleden en burge meesters van dijkgemeenten uitge nodigd volgende week woensdag deel te nemen aan een excursie door de Alblasserwaard. De Stich ting wil de politici vooral tonen wat er in dit gebied kapot zaE worden gemaakt als de dijkverho gingen langs de Lek en de Merwe doorgang zullen vinden. Na de ex cursie kunnen de genodigden een tentoonstelling over de dijkverzwa ring in Ammerstoel bezichtigen. Vier kamerleden, vijf statenleden en vijf burgemeesters en wethou ders hebben al toegezegd dat zij aan de excursie zullen deelnemen. Of minister Westerterp naar de Al blasserwaard komt is nog niet be kend. Volgende week donderdag en vrij dag organiseert de Stichting Dijk groep Lek en Merwe een aantal fietstochten över de dijken van de Alblasserwaard. Er zijn routes uit gezet vanuit Rotterdam, Ridder kerk, Dordrecht Gouda en Gorin- chem. Ook tal van kleinere plaat sen in de Alblasserwaard uit kan de tcht begonnen worden. Wie op deze unieke manier kennis wil maken met én van de mooiste stukjes rivierlandschap van Nederland, kan een fietskaart bestellen bij M. de Visser, Stadhouderslaan 299 in Slik kerveer (met een extra postzegel van minimaal vijftig cent). DEN HAAG In een aantal plaat sen, waar dit in voorgaande jaren ook gebeurde, zal dit jaar weer een reeks diensten-voor-mensen-onder- weg worden gehouden, bedoeld voor toeristen en andere mensen,die zondags op pad zijn. Appelscha: Trefkerk De Klokkestoel in Oud-Appelscha aan de weg Smilde-Drachten. Van 18 mei tot 31 aug. elke zondag 10 uur. Van 29 juni tot 3 aug. tevens om 9 uur. Blauwkapel: tot begin november om 10 en 11 uur. In juni en juli tevens om 9 uur. Gulpen: Toeristenkerk ip het cen trum, elke zondag half elf, Van 15 juni 17 aug. tevens om 9 uur. Heerenveen: Rotondekerk nabij verkeersplein ten noorden van Heerenveen. Van 18 mei 31 aug. om half tien en half elf. Hoog Soeren: kapel aan de weg Amersfoort-Apeldoorn. Van 1 juni, 31 aug. om 9 uur en half twaalf. Huis ter Heide: Witte kerkje aan de weg Utrecht-Amersfoort. Tot 12 oktober elke zondag 9 uur. Kats (Noord-Beveland): herv. kerk. Van 29 juni 3 aug. elke zondag half tien. Nulde: wegrestaurant De Postiljon aan de weg Amersfoort-Zwolle. Tot ARNHEM Naar wij vernemen, is ds. K. J. Kapteyn, die gisteren voorging in een oecumenische hu- welijksdienst in Rheden, dezer da gen overgegaan naar de gerefor meerde kerken. Zondag is dit mee gedeeld in een kerkdienst van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt: buiten verband) te Arnhem, waar van ds. Kapteyn, gepensioneerd luchtmachtpredikant, lid was. eind september elke zondag 10 uur. Sueek: recreatiegebouw starteiland in het Sneekermeer. Van 18 mei 17 aug. elke zondag (behalve 3 aug.) om-half tien. Spaamdam: herv. kerk. Tot 7 sept. elke zondag 9 uur. Staverden: trekkersdienstenin de kapel, elke zondag half twaalf. Zwijndreeht: Pietermankerkje, rijksweg Rotterdam-Dordrecht. In mei elke zondag half tien. In juni, juli en augustus om 9 uur en kwart voor tien. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG —Alle hervormde pre dikanten en kerkeraden hebben de ze dagen een handreiking voor het onzetten van kringwerk in de ge meente ontvangen. Daarin wordt de aandacht gevraagd voor een nieuwe opzet, die hier en 'daar ont staan is, namelijk plaatselijke 'dienstkringen'. Gespreksgroepen plegen na enkele jaren slijtage te gaan vertonen. Daarom hebben deze 'dienstkrin gen' een dubele opzet. De deelne mers komen periodiek bijeen als gespreksgroep voor bezinning op onderdelen van het zeer gevarieer de geheel van het gemeente-zijn (eredienst, katechese, jeugdwerk, apostolaat, gezinsweek, samerile- vingsvragen). Bovendien verbinden zij zich actief te zijn in een vorm van dienstverlening. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het belang, dat gehecht wordt aan de vraag in hoeverre Karl Barth socialist was en in hoeverre dit zijn theologisch denken heeft bepaald, 'illustreert hoe autoriteit-gebonden er vaak nog in de theologie gedacht wordt, zowel ter rechter als ter linker zijde.' Aldus een van de stellingen van de heer R. Veldhuis, die gisteren aan de universiteit van Groningen tot doctor in de theologie promoveerde. Zijn proefschrift, getiteld 'Re alism versus utopianism?', ging in op het denken van de Amerikaanse theoloog Rein- hold Niebuhr. De heer Veld huis (32) wordt docent syste matische theologie en filoso fie aan de theologische hoge school te Ndoungué (Kame roen). LONDEN In Londen is een nieuwe Vereniging voor christe lijke communicatiemiddelen (WACC) gevormd. Hierin zijn 241 organisaties uit 61 landen opgegaan. Ter gelegenheid van het ontstaan van deze nieuwe WACC heeft dr. Philip'Potter, de secretaris-generaal van de wereldraad van kerken een rede gehouden over het verstaan van de tekenen des tijds. De nieuwe WACC komt voort uit het samengaan van de vroegere "WACC, die zich vooral toelegde op radio en televisie en het agent schap voor de ontwikkeling van christelijke lectuur (ACLD). Het doel van de fusie is hiermee een doelmatiger instrument te worden voor christelijke communicatie in de derde wereld. De bijeenkomst, tijdens welke de fusie plechtig werd bezegeld, werd geleid door de Nederlandse journa list ds. N. van Gelder. Naast het gebruik van alle communicatieme dia voor de verkondiging van het evangelie, legt de WACC zich ook toe op de bestudering en uitwer king van de ethiek van de pers, 'terwille van een rechtvaardige en vreedzame samenleving', zo zegt de preambule van de WACC. Dit jaar zal de WACC een program ma van twee miljoen dollar uitvoe ren voor de ontwikkeling van pers, radio en televisie, bijna uitsluitend in Afrika, Azië en Latijns Amerika. De gelden hiervoor komen voorna melijk uit Europa en Noord-Ameri- ka. In zijn rede zei dr. Potter dat godsdienstige en politieke leiders veelal weigeren de tekenen des tijds te verstaan, omdat dit te ge vaarlijk is voor hun veiligheid. Hij waarschuwde dat de WACC, als zij haar taak ernstig neemt, begonnen is aan een gevaarlijk werk, 'want het evangelie brengt vuur en schei ding, wanneer het werkt aan het brengen van gerechtigheid en vre de'. ned. herv. kerk Beroepen te Akkerwoudi1 Glashouwer te Giessen-( te IJmuiden-Zuid: R. G mers te Den Helder; te Z J. Wisgerhof te Bergschei bedankte voor Numansdoi Aangenomen naar Dronti menwerking met de gere, (toez.) A. K. van Kooy (bijz. werkz.; jeugdpred.). Bedankt voor Lexmond: land te Scherpenzeel. Afscheid op 18 mei van ven: dr. W. Balke, ber Ham. Intrede op19 mei te H< T. J. Kamerbeek uit Ws Kootwijk: F. Luitjes uit E geref. kerken Afscheid van Wetservoort: Nijen, wegens benoeming tenschappelijk medewerkt theol. facult. VU. Bevestiging te Winschbtei zendingsarbeid te Manokwi Irian): drs. J. H. Buike te Leiderdorp. geref. kerken (vrijl Afscheid van Alphen a.d, degraven: H. J. J. Feenst Brunssum. geref. gemeenten Bedankt voor Scherpenis Lamain te Grand voor Zwolle: F. Harinc Haag-Zuid; voor Frank (VS) en Tricht: J. van Amersfoort. oud geref'Agemeenti Afscheid op 2ï mei vah W. Slager, bef. te Werkef Hendrika van der Vijst in september Uitgave BV Bussum. Prijs: ƒ14 De dag, Waarom het hier zeventiende september raakte de onderwijzeres Van der VI 1st, middenin dersej oorlogsgeweld. 'Schoonoord'te Oosterbi Wi haar vader eigenas waar zij ook woonde, kwa geallieerde luchtlanding frontlijn te liggen. H< werd een lazaret en - door zowel de Airborn Duitsers bezet. Zij heel kans gezien, van de geb< en ook van die er volg evacuatie van de be vol onder meer Apeldoorn boek bij te houden. In de de bevrijding bleek daail nig belangstelling te bestj lange tijd in de kast blijf ook al hebben luiten# Th. A. Boeree en de An auteur Cornelius Ryan n raadplegen. Het feit, dat het epos 'Een brug te Ryan heeft uitgegeven, vreemd zijn aan de omsti dat thans dit dagboek toen amateur-verpleegs het licht heeft gezien. He vele opzichten sober, eer waarin telkens de mens doorspeelt. De aantre schuilt mede in het ié haar gesprekken met n beide kampen onverblo neergeschreven. Vandaar; dag in september' mag schouwd als een vorm aanspreekbare oorlogsdoi

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2