)en ELag: bekergeschiedenis gaat voor de Spelen' Geen zekerheid over naeompetitie Duitsla met twee debutanten t gariet FC Twente door doelpunt van Henk van Leeuwen verslagen in finale van KNVB-toernooi Spitz Kohn teleurgesteld Belgische bekerfinale k premier Trudeau achter prioriteiten in Montreal Coerver biedt excuses aan Forse winst AFC /KWARTET VRIJDAG 16 MEI 19/5 SPORT —At: PS15-RH17 Bize speciale verslaggever ?ERDAM FC Den Haag, al weken lang toelevend naar de i om de Nederlandse voetbalbeker, heeft gisteravond in het ioord-stadion geschiedenis geschreven. Voor de eerste maal ferden de Hagenaars de erekelk die recht geeft op deelname [et Europa Cup-tóernooi voor bekerwinnaars. De 10 over- hg op Twente kwam tot stand in de tweede helft toen Henk geeuwen na een door Mansfeld geraffineerd genomen vrije je beslissende treffer voor zijn rekening nam. Cup-belangen. FC Den Haags lichte aandringen leidde na een kwartier plotseling tot twee uitstekende kan sen. Eerst kwam Van Heykoop vo gelvrij voor Gross na een voorzet van Martin Jol. vervolgens kreeg de veelal geïsoleerde spits Henk van Leeuwen een kans. Zowel Van Hey koop als Van Leeuwen misten toen evenwel al koppend de mogelijkhe den. rente heeft gisteravond niet iormaal spelpatroon kunnen fa. Toegegeven, de formatie aitz Kohn liet bij vlagen weer i tiwkerk op het middenveld (laar met uitzondering van het ie inzet van Johan Zuidema, jurd ln het prille begin van 't fc FC Twente nauwelijks ge- geweest. irente liet binnen het eerste er al twee riante mogelij k- iliggen om afstand te nemen c Den Haag. In de zevende t raakte Johan Zuidema na jappe actie van Kees van Ier- paal en na een kwartier miste Pahlplatz uit een open posi- jdat Epie Drost hem ind e had gezonden. Pahlplatz wist in Ton Thle bij die gelegen- og te ontwijken, maar schoof bet zijnet. :cht igelijkheden onderstreepten lichte veldoverwicht dat FC vrijwel steeds had. Een meerderheid, die FC Den :hterin evenwel goed wist op ;en. Onder leiding van aan- Aad Mansveld controleerde Haag in eerste instantie de joed. De weer keihard wer- Jan Jeuring was van een de Simon van Vliet voorzien in Zuidema en Jaap Bos kon- ianks hun geswitch ook maar loskoben van respectievelijk Caluwe en Joop Korevaar. 's aanvoer stokte tevens op iddenveld, waar technicus Thijssen met een verbeten la veel had te stellen en Theo tz en Rob Ouwehand even- n tegenstander van formaat rente reageerde op het niet- van de aanvallende acties, juten voor rust met een fout ie Drost, die de razendsnelle res vrij voor doelman Volk- ross bracht. Bres, die kort na een duel met Kalle Ora- jlesseerd raakte en door Ba an Heykoop vervangen moest speelde de bal te ver voor waarna het voor Drost geen - m meer was afdoende in te Inmiddels was toen duide rorden dat het overwicht van ente bij gebrek aan overtui- ren zoden aan de dijk zette, chedese formatie leek nad e kansen in de eerste perio- zelfvertrouwen enigszins te verloren. Zeker in het laat- rtier voor rust verzandde de telljk niet onaardige partij; de hand gewerkt door een end toen nog onmachtig FC ag. siever ld door de FC Twente enigs- tmoedigende 0—0 stand, wil- )en Haag in de tweede helft en wat offensiever aanpak- n schot voorlangs van Mar- getuigde al snel van dat ïdurfder speltype, ofschon ïtigheid toch nog stroef ^JC Den Haag leek ook te gok- die remise met eventueel temeer, daar. de tijd, met verschiet een mogelijke ver in het voordeel van de Ha- werkte. FC Twente had ouide bekerfinale op Europees tenslotte ook nog UEFA- OMMEKEER Die kansen betekenden echter wel een ommekeer. Want gesteund door hetp ubliek, dat de kans voor FC Den Haag aanvoelde, durfden de Hagenaars nadrukkelijker uit de schulp te kruipen. Een ontwikke ling, die FC Twente op zich wellicht goed uitkwam, maar die na 23 mi nuten uiteindelijk fataal werd voor de Enschedeërs. Juist nadat Aaad Kila met een onbehoorlijke overtre ding Jan Jeufing uit de wedstrijd had getrapt, mocht Aad Mansveld iets buiten het strafschopgebied een vrije trap nemen. Een free kick, die de soms teveel gedogende scheids rechter Frans Derks FC Den Haag had toegewezen vanwege een tegen Van Heykoop gemaakte overtreding. Mansveld schoof onverwacht naar Dujcin Perazic; die de bal in de doel- mond plaatste, waarna Henk van Leeuwen uiteindelijk raak rommel de: 1—0. Die sensationele goal leid de vervolgens tot een vaak te bitter duel. Zo werd Theo Pahlplatz bij een doorbraak door Leo de Caluwe bruut onderuit" getrapt. In positieve zin onderscheidde zich tien minuten voor tijd Rob Ouwe hand, De speler, die zondag tegen PSV al opzien baar de door een ju weel van een goal te scoren, waag de van 40 meter afstand een knal lend schpt, dat buiten bereik van Gross op de paal eindigde. Dat was in de slotfase, toen FC Den Haag FC Twente inmiddels was uitge groeid tot een ware Cup-finale. De spanning en de uiteindelijke 10 uitslag stonden al met al garant voor een der betere KNVB-beker- finales uit de laatste jaren. Toen ook kreeg de confrontatie het karakter van een onvervalst beker duel, waarin FC Twente in de reste rende periode met man en macht ge tracht heeft de nederlaag te ontlo pen. De wilskrachtige Hagenaars hielden hun defensie echter subliem gesloten, al moesten De Caluwe en Van Vliet dan regelmatig aan de noodrem trekken. Het pleit voor FC Den Haag. dat het in de enerveren de slotfase niet louter het accent op de defensie legde, maar zelf nog en kele moedige pogingen via Rob Ou wehand, invaller Barend van Hey koop en Henk van Leeuwen in het werk stelde ten einde de score uit te bouwen. FC DEN HAAG-FC TWENTE 1—0 (0—0) 67. Henk van Leeuwen 1—0. Scheids rechter: Derks. Toeschouwers: 25.000. FC DEN HAAG: Thle; De Celuwe. Mans veld. Van Vliet. Korevaar; Ouwehand. Parazic. Klla: Bres (Heykoop), Van Leeu wen. Jol. FC TWENTE: Gross; Van Ierssel. Drost. Overweg. Oranen; Thijssen. Van der Vall. Pahlplatz; Bos. Jeuring (Mühren). Zuide- Jaap Bos haalt uit voor een schot op het FC Den Haag-doel. Kore vaar ^n Kila (rechts) z(jn te Iaat. 't Werd overigens geen doelpunt MATTY VERKAMMAN Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Vujaddn Boskov.' de trainer van FC Den Haag is door gaans geen man, die na afloop haar scherpe analyses ten beste weet te geven. Na het verrassende succes van zijn formatie, volstond hij slechts met het ventileren van een aantal algemeenheden: 'Ik feliciteer beide ploegen en het arbitrale trio met deze wedstrijd', was-ht eerste wat de Joegoslavische oefenmeester had te melden. Boskov was van mening dat de over winning van zijn équipe gerecht vaardigd was. 'In de eerste helft speelde FC Twente beter, later wa ren wij aanzienlijk sterker. Dat kwam', aldus Boskov. 'omdat de vol gens e.en Joegoslavische zegswijze niet alleen met een hoed op hebben gespeeld, maar ook- met iets daar onder'. En dat was dan alles wat Boskov, die met FC Den Haag in één seizoen toch een opvallend succes heeft be haald, had te zeggen. Spitz Kohn, de trainer van FC Twen te was uiteraard een enigszins gedes illusioneerd man. 'Natuurlijk ben ik teleurgesteld. Voor rust hadden we het duel onherroepelijk moeten be slissen. Dat is helaas niet gebeurd en dan kom je in moeilijkheden'. De Luxemburger was van oordeel dat zijn ploeg kracht tekort was geko men. Dat vond naar zijn mening zijn oorzaak in het grote aantal .wadstrijden, dat FC Twente tot nu toe in dit seizoen heeft afgewerkt. Kohn: 'Dat zijn er nu al meer dan vijftig. Let wel, dat is geen excuus voor dezs nederlaag, maar het feit blijft toch dat zo'n wedstrijd ,dan extra kracht kost'. Kohn zei het te betreuren dat zijn team de kansen in de eerste helft niet had benut.' 'Toen hadden we op 20 moeten komen. Het waren nota bene drie reële kansen voor Pahlplatz, Vos en Zuidema'. Het doelpunt van FC Den Haag voerde Kohn terug op een fout in de Twentse verdediging, die Pera zic volledig vrij de bal liet aanne men, waaruit Van Leeuwen uiteinde- Tijk raakschoot: 'Als je zo'n speler niet in de gaten hebt, ja dan ben je natuurlijk verloren'. RICHARD MATTHIJSSE Beslissing valt pas op 21 mei Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM/AMSTERDAM De complicaties rond de naeom petitie/in de eredivisie zijn gisteravond door de bekertriomf van FC Den Haag op FC Twente onverwacht toegenomen. Pas na vol gende week woensdag (21 mei). Wanneer FC Twente al dan niet via Borussia de UEFA Cup heeft gewonnen, zal bekend worden of er om nog een plaats in het komende UEFA Cup-toernooi zal wor den gespeeld en zo ja door wie. BRUSSEL De finale van de Bel gische bekercompetitie zal gaan tus sen FC Antwerp en Anderlecht. Ant werp won met 1—0 van RWD Molen beek door een doelpunt van Lund in de 40ste minuut. Anderlecht zege vierde met 30 over Diest. Hier wer den de doelpunten alle ln de eer ste helft gemaakt door Rensen- brink, De Bolle en Ladinsky. De finale tussen Antwerp en Ander lecht wordt op 1 juni gespeeld in het Heyzelstadion. Ajax overweegt overigens bij de UEFA (Europese voetbalunie) een protest" in te dienen over de manier waarop de KNVB van p(an is de tweede Nederlandse deelnemer voor het toernooi om de UEFA 'Cup aan te wijzen. 'De na-compétitle is een flop', zegt Ajax-voorzitter .Ja^ap van Praag. 'De periodekampioenen doen niet mee, dat waren PSV en Feyen- oord. Het kan nooit de bedoeling van het- UEFA-reglement zijn. dat middenmoters middels een na-com petitie de kans krijgen aan *het toernooi mee te doen'. In het. UEFA-reglement wordt overigens gesteld, dat de hoogst ge klasseerde niet-deelnemer aan het onze sportredactie iWA-ROME Premier Pier- tudeau van Canada heeft dat hij niet van plan is te nemen om de Spelen van 1976 in redden. Een conflict werk aan de bouw van projecten stilgelegd, stelde dat hij helemaal Robert Bourassa, premier provincie Quebec staat die verkaarde dat hij de soci- belangrijker vond dan de van de Spelen, geheel achter Bourassa'. zei 'De sociale rust is nog dan de Olympische ben tevreden! dat hij de prioriteiten stelt en ik ben overtuigd dat hij er in zal de sociale rust te verzeke- dat tegelijk de Olympische doorgang zullen vinden.' provincie Quebec Is de rust le arbeiders echter nog weergekeerd. De nieuwe begonnen een week Een speciale commissie jouw bestudeerd had, met hoofd rechter Robert Cli- toen een rapport uit lek werd geleverd op die te weinig deed de vakbonden gehan- en het gebruik Het rapport van de had ook kritiek die met om- proberen te voorko- de vakbonden ongehoo- stellen, terwijl op de- manier geprobeerd werd ar- met echte grieven zo weer werk te krijgen. kritiek had de commls- op de vakbondsleiders. Zo had Canada zich het Olympisch complex voorgesteld. By ge brek aan financiën en door stakingen, aan tyd zyn de oorspron kelijke plannen al sterk gewyzigd. Deze ontvinge soms grote bedra gen van bedrijven door te dreigen methstakingen. Ook werknemers werden bedreigd met het verlies van hun baan of met geweldda den als zij de vakbonden niet zouden willen volgen. De commissie Cliché deed een aantal aanbeveingen om van de omkooppogingen af te komen. Zo werd een nieuw systeem van ar beidsplaatsen verdeling voorge steld waarbij de vakbonden iet langer een stevige greep zouden houden. Onmiddellijk nadat het rapport gepubliceerd was. riep de QFL (Quebec Federation of Labour) zijn leden van het werk. Daarmee kracht bijzettend aan de eis dat de regering zich niet met deze zaken diende te bemoeien. Enkele dagen later bleek de regering het eens te zijn met de aanbevelingen van de commissie en wenste een snelle wettelijke regeling. Dat zou betekenen dat vier rgote vakbon den onder toezicht zouden komen te staan, terwijl niet gewenste maatregelen van deze organisaties uitgebannen zouden worden. Maar de staking opde Olympische bouwwerken ln Montreal-oost is een troef-kaart voor de vakbon den. De regering moet nu kiezen tussen een complex van half af gebouwde en verder, niet meer te gebruiken bouwwerken, of de in perking van de macht van de vakbonden. Het is echter niet helemaal zeker dat de regering ook zo ver zal gaan. Een van de leden van de commissie Cliché stelde namelijk dat alle moeiijkheden opgeost kunnen worden als de regering zelf een bouwbureau opzet. Daar is echter in Quebec officieel nog niet over gesproken. De vraag is ook of het kabinet Éourassa tot uitvoering van Cliché's voorstellen kan en wil gaan. Met behulp van de vakbonden zijn in 1973 drie liberalen gekozen en enkele rege ringsleden hebben al laten bijken weinig zin te hebben in een harde confrontatie met de vakbonden. Toch heef Bourwssa a in het openbaar gezegd dat hij zelfs de Olympische S.eelen wil opofferen om deze zaken in Quebec nu voor eens en altijd te regelen. Bourras- sa: 'De Spelen of in 1976 gehou den worden, of ze zullen helemaa niet gehouden worden.' Het rapport van de commissie Ciché maakt wel duidelijk dat de gewone arbeider Ier op het ogen blik slecht aan toe is, ondanks de macht van de vakbonden. 'Het dagelijks menu van onze hearings bracht ons dikwijls in contact met oplichters, boeven en schuim', aldus het rapport. Het spreekt verder over vakbondslei ders die werknemers tot illegale stakingen dwongen met steun van sterke mannen, vakbondsleiders die op het oog beseheiden salaris verdienden maar bankrekeningen hadden met een saldo van .meer dan 100.000 dollar. Onofficiële wel- zijnsfondsen. leningen die werden verstrekt door vakbondseiders en concessies voor de illegale ver koop van loten. Cliché's commis sie ontdekte ook dat een lagere vnkbondseider de orde op een bouwwerk handhaafde door met een revolver té zwaaien. Het rapport dat zoveel opzien heeft gebaard en voor nieuwe sta kingen heeft gezorgd, is in Cana da met instemming ontvangen. Bourassa wil zelfs Cliché opnemen in zijn kabinet om deze zaken verder te regelen. Het is echter wel duidelijk dat op zeer korte termijn geen voor alle partijen zeker niet voor de vakbonden bevredigende oplossing wordt ge vonden. Met die gevolgen zal :het IOC volgende Week ongetwijfeld worden geconfronteerd. Waarbij het steeds minder aannemlijk is geworden dat de Olympische Spe len volgend jaar op 17 juli l Montreal zulen beginnen. In Ca nada gaan echter ook stemmen op om de Speen in dat geval over heel het land te sme-en. Dat zou dan een experiment worden waar het IOC, gezien de steeds hoger wordende kosten van de Spelen die voor een stad alleen niet meer to dragen zijn, weer wel mee ge diend zou zijn. toernooi om de Europa Cup 1 (landskampioenen) en 2 (beker winnaars) het recht heeft deel te nemen aan het toernooi om de UEFA Cup en dat de nationale bonden de overige deelnemers van het land mogen aanwijzen, eventu eel door middel van een competitie. Ajax, derde op de competitie-rang- lijst, is door het KNVB-standpunt de vier 'vervangende' periodekam pioenen te laten strijden om én plaats in een moeilijke positie ge raakt. 'Financieel', aldus Jaap van Praag, 'kan Ajax het best zonder de inkomsten van een jaar Europees voetbal. Er staan voldoende buiten landse uitnodigingen tegenover. Maar aan de andere kant is een dat vorig Jaar reeds met PSV en Feyenoord tegen de instellingen van deze na-competitie stemde tij- i dens de vergadering van de sectie betaald voetbal, zegt slechts 'onder bepaalde conditites eventueel te willen deelnemen. 'Wij hebben', al dus Van Praag en manager Hans Kraay, 'er onze gedachten over. Omdat de tijd wel erg kort wordt voelt Ajax wel eventueel voor het spelen van twee wedstrijden. Ajax en AZ, de twee hogst geëindigde ploegen, zouden dan thuiswedstrij den moeten spelen. De winnaars strijden vervolgens om ,de ene UE FA Cup-plaats'. Met deze regeling denkt Ajax ook de te verwachten tekorten ('we betalen nu eenmaal hoge premies en verwachten nu ook weer niet zoveel toeschouwers') te kunnen ontlopen. Voorlopig is de visie van Ajax pre matuur. FC Den Haag heeft door de 10 zege ln de KNVB-finale de pro blematiek opnieuw Ingewikkelder gemaakt. Er resten nog twee mo gelijkheden, die pas op 21 mei aan de werkelijkheid kunnen worden ge toetst. Of er komt een naeompetitie (FC Twente plaatst zich via UEFA Cup-winst automatisch) of FC Twente zal zich met Ajax, AZ '67 en Sparta ln de naeompetitie moeten werpen. Een strijd, die dan voor 29 mei moet zijn beslist. pe;ter onvlee Lotto Uitslag lotto no. 9. Aantal deelnemers: 923.846. Bruto Inleg: 3.614.657,-. Prijzenbedrag: j( 1.716.962.-. le prijs: 2 winnaars, die elk bruto 300.468,- ontvangen, le! prijs: 7 win- naa.s, die elk 24.528.- ontvangen (bru to) 3e prijs: 514 winnaars, die elk per kolom 501.- ontvangen. 4e prijs: 22.052 winnaars, die elk per kolom 16.- ont vangen. 5e prijs: 20 618 winnaars, die elk per kolom 16.- ontvangen. Op grond van artikel 18. lid 4 van het reglement wordt het bedrag van de 4e en de 5e prijs tezamen geteld en gelijkelijk ver deeld over de winnaars van de 4e en de 5e prijs. TOTO Uitslag toto no. 19. Aantal deelnemers: 218.784. Bruto Inleg: 627.052.-. Prijzenbedrag: 297.850.-. le prijs: 19 winnaars, die elk bruto 6.270,- ontvangen. 2e prijs: 220 winnaars, die elk per kolom 338.- ontvangen. 3e prijs: 1.863 winnaars, dl- 55.- ontvangen. Van onze sportredactie AMSTERDAM -— Feyenoords 1 ex-trainer Wiel Coerver is gisteren naar zijn nieuwe baan in Indonesië vertrokken. Hij zal daar gedurende twee jaar als bondscoach opereren, i' Voor zijn vertrek uit Neder- T land heeft Coerver ook nog 1 het geschil met radio-verslag- gever Peter van Brakel gere- li- geld; Vorige week 'zondag wei gerde Coerver na het duel te gen Telstar de pers te woord te staan. Coerver deed dat omdat hij, zoals hij vertelde, zich bedrogen voelde door Van Brakel. Deze had een deel van een vraaggesprek met Coerver uitgezonden voor de VARA, terwijl hij, nog steeds volgens Coerver, had gezegd, de opname te maken voor de Werldomroep. Coerver voelde zich door Van Brakel bedrogen. Van Brakel heeft daarop ge reageerd met een 'open brief', waarin hij Coerver nog eens herinnerde aan het gesprek en aan een nog later gevoerd telefoongesprek waarin Coer ver. toestemming gaf een deel van. het Interview uit te zen den ln het programma ZI- sport. Van Brakel: 'De waar heid is namelijk dat u, be wust, of onbewust, tegen mijn collega's die u op 4 mei, wei gerde te woord te staan, hebt gelbgen.' Coerver heeft kort voor zijn vertrek naar Indonesië aijn excuses aan Peter van Bï&£el aangeboden. GRÜNBERG U- Met slechte vijf spelers uit het«lftal dat de wereld cup won eii tw4è debutanten treedt West Duitsland 'morgen aan in de Jubileum-landenwedstrijd tegen Nederland. Na dé training van don derdagmiddag in de Hessische Sportschool Grünberg, niet ver van Frankfort waar de wedstrijd plaats vindt, verraste de Duitse bondstrai- ner de verzamelde pers met de mededeling dat hij de twee Berilj- nèrs Erich Behrl en Uwe Kliemann zal laten debuteren. 'Belde spelers hebben deze kans verdiend, nu zij de laatste weken en maanden in hun vereniging zo goed voor de dag komen', aldus Schön. Uit het elftal, dat de we reldcup won, zijn slechts vijf spe lers overgebleven: Maier, Vogts, Bonhof. Beckenbauer en Hölzen- bein. Helmut Schön formeerdehet elftal als volgt: Maier; Vogts, Kllemann, Beckenbauer, Bonhof; Wimmer, Körbel, Behr; Ritschel. Seel, Hölzenbein. Reserves zijn: Kleff, Schwarzenbeck, Cullmann, Danner en Herzog. Aangezien ook de Ne derlanders nog slechts vijf finalis ten in de gelederen hebben, kan men nauwelijks meer spreken van een revanche van de finale van München. 'Ik kan me nauwelijks een Inter landwedstrijd herinneren, waarover ik mij van tevoren geen zorgen heb gemaakt, maar dit keer te het wel heel erg', aldus ergerde Helmut Schön zich over de vele afzeggin gen. Nadat reeds Netzer, Breitner, Höness, Heynckes en Dieter MUller niet beschikbaar bleken voor Schön's 'Wunschelf', werden de zor gen gisteren nog groter: Bert/i Vogts klaagde tijdens de training in de middaguren over pijn in de maagstreek. Later werd de kleine speler uit' Mönchengladbach nog eens licht getest. 'Het zal tot zaterdag wel zijn uit te houden', deelde de 'terrier' de ge plaagde bondscoach mee. Berti Vogts, die met 21 wedstrijden tij dens de laatste negen weken bij Gladbach en ln het nationale elftal onder voortdurende spanning staat, wil er tegen de Nederlanders bui tengewoon graag weer bij zijn, 'ook al speelt Johan Cruljff nu niet mee'. 314 dagen na de finale van München zien de toeschouwers ln het Frankfurter Waldstadion en de miljoenen voorhet televisiescherm dus slechts twee 'rompelftallen van destijds'. Desondanks heeft Helmut Schön aangekondigd: 'We nemen deze wedstrijd volstrekt serieus. Men verwacht van de wereldkampi oen eenvoudig een overwinning. Dat zijn wij aan het publiek ver plicht'. In Nederland is de belangstelling ■voor de zo groot aangekondigde re vanche van het wereldkampioen schap na de definitieve afzeggingen van Cruljff en Neeskens zo gering geworden, dat de KNVB enkele dui zenden kaarten heeft moeten te rugsturen naar de Duitse bond. Het ziet er dan ook niet naar uit dat het Waldstadion (61.070 plaatsen) uitverkocht zal geraken en dat de gehoopte inkomsten van 1.2 mil joen mark inderdaad binnen zulle komen. Gisteren waren nog meer dan tienduizend kaarten lnalle prljscategoriën tussen 13.00 en 66.00 mark te koop. Tegelijkertijd echter werd bekend, dat de ontmoeting zaterdag ln zijn geheel vanaf 15.00 uur door de ARD zal worden uitgezonden. BIJ wedstrijd van zaterdag zijn belde landen overeengekomen dat ln 'élk elftal drie spelers uitgewisseld mo gen worden en wel twee v^ldspelers en de doelman. GOUDA Voor de degradatiecompe titie van de zondagamateurs, hoofd klasse A, -zijn twee wedstrijden ge speeld. pe uitslagen daarvan zijn: Gouda—Zilvermeeuwen 0—0, De Spartaan—AFC 0—6. De stand 1st AFC 2 1 1 0 3 7—1 Gouda 2 0 2 0 2 11 Zilvermeeuwen 2 0 2 0 2 00 De Spartaan 2 0 111 0—6

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17