oedan zoekt zijn weg tussen Afrika en Arabië i/KWARTET VRIJDAG 16 MEI 1975 "J^JjITENLAND RH15 l SOEDAN ico Kussendrager m de belangrijkste successen van de Soedanese president iri is nog steeds de beëindiging (in 1972) van de toen zeven- ar oude burgeroorlog tussen Noord- en Zuid-Soedan. Uit danste de president door Joeba, de zuidelijke hoofdstad, om de te vieren. Noemeiri uit het 'arabische' noorden ;en Afrikaanse hoofdtooi en een speer om de band met het negroïde zuiden te benadrukken. vonden in dezelfde straten (ba ernstige onlusten plaats ;n terug te voeren op de ieds bestaande - angst voor rsing door het 'noorden', lensen werden gedood, tien gewond, honderden gear- Directe aanleiding voor de aren geruchten dat 2,5 mil- yptische boeren zich wilden aan het nieuw te graven anaal in Zuid-Soedan. Ze- duizend militairen zouden chermen. De eersten waren naleerd. zo werd in de stad ;eld. De verhalen werden kanten ontkend. Volslagen ucht gegrepen, zei de rege- e militairen die waren ge- iren Britten, bezig met de an een brug, geen Egyptena- loet het feit dat zulke ge- kunnen opduiken en zich iel verspreiden een waar- g zijn: de angst voor alles het 'noorden' komt zit er eds diep in bij de Zuid zen. De koloniale jaren en iek van Khartoem sinds de ikelijkheid in 1956 uitlo- een burgeroorlog die een slachtoffers eiste heb- bij de bevolking in het nu eenmaal diep ingeprent uit het noorden niet veel verwachten is. ger eeuwen kwamen Arabi- ilavenhandelaren uit het die meedogenloos jacht op de zuiderlingen. Om handen te blijven zakten og verder af, zodat het nie- ind tussen Noord- en Zuid- groter werd. Het woestijn noorden wordt van de sa- in het zuiden gescheiden dampige Soed dm oer assen, itact tussen de twee lands- aaardoor altijd schaars ge- Het noorden werd overwe- lamitisch en Arabisch, het ïleef animistisch, werd deels nd door zending en missie het noorden niet mochten en behield een sterk Afri- ;arakter. •i, die als officier tegen de [ya-verzetsbeweging had ge- heeft zich sinds zijn jvername in 1969 ingezet regeling met het zuiden, eigen inzicht hem daartoe noopte zouden buitenlandse het wel hebben' gedaan, imunisten ondernamen al n staatsgreep tegen hem en :i vermoedde daarachter de De betrekkingen met Mos-, ramen daardoor zo onder staan dat verdere leveran- Söedans belangrijkste wa- :el twijfelachtig werden, en had de oorlog tegen het iet noorden op de rand van ikroet gebracht. Zo kreeg den een zekere mate van onafhankelijkheid. Leiders van de Anya Nya-beweging kwamen zelfs op hoge bestuursposten. Er werden schone beloften gedaan maar wie nu de verhalen hoort en de verslagen leest krijgt de indruk dat maar aan één ding in 't zuiden geen gebrek is: plannen en ideeën. 'Een slagveld van goede bedoelin gen', noemde de Londense Guardi an het onlangs. Op papier moet economische onafhankelijkheid de nog steeds bestaande ontevreden heid wegnemen maar in de praktijk komt er bitter weinig van terecht. Aan alles is gebrek, ook aan voed sel, hoewel er zoals African De velopment fijnzinnig schreef 'niet overal meer werkelijke hon gersnood voorkomt.' Op vier hon derdduizend mensen is één arts wat zelfs voor een ontwikkelingsland zuinig is. Aan watervoorziening in het zuiden is nog steeds weinig gedaan zodat het geen uitzondering is dat vrouwen tien kilometer moe ten lopen om bij een put te komen. De mensen leven er in even erbar melijke omstandigheden als des tijds, zegt een Nederlander die lange tijd in Zuid-Soedan gewerkt heeft. Zuid-Soedan krijgt veel internatio nale hulp: wie keni. niei. da drui die Nederland bij Joeba heeft ge bouwd? Soedan is een zgn. 'concen- tratieland' van het Nederlands ont wikkelingsprogramma. Gebrekkige verbindingen zowel binnen als naar buiten is nog steeds één van de belangrijkste handicaps in het zuiden van de Soedan. Dat is onder andere de oorzaak dat dit deel van het land intern veel verdeelder i^ dan het noorden. Transporten naar andere delen van het land kunnen weken duren evenals telegrammen. Joeba bijvoorbeeld kent geen telefoon. De problemen voor het zuiden zijn nog vergroot door de terugkeer na de vrede van zo'n anderhalf miljoen vluchtelingen die in het oerwoud of in de buurlanden zaten. Steden raakten overbevolkt: Joeba zwol op tot honderdduizend jnwo- ners terwijl het normaal een kwart daarvan heeft. Ambtenarij en bu reaucratie tieren welig en er is een gebrek aan bestuurskracht in Zuid- Soedan waardoor veel plannen nooit van de grond komen. Op alle niveaus kan uren worden gepraat over een bepaald protocol in plaats van over werkelijk belangrijke za ken. Na de onafhankelijkheid wer den kersverse ambtenaren, zo wil het verhaal, met drie maanden sa laris en het verzoek ,er wat van te maken het land ingestuurd. Wat daarvan t erecht is gekomen laat zich raden. Bovendien zouden veel noordelijke bestuursambtenaren nog steeds tegenwerken wat de ontwikkeling van Zuid-Soedan nu ook niet ten goede komt Ironisch genoeg zou juist het Jong- leikanaal de aanleiding tot de Dr P. M. E. Volten oktober 1973 voeren de militaire organisaties van Oost en West, respectievelijk het War- iu-Pact en de NAVO, onderhandelingen over vermindering van wederzijdse troepen in Cen- 1-Europa: de MBFR-onderhandelingen. Sinds de presentatie van elkanders voprstellen is er irende de twee jaar die volgden, nauwelijks enige vooruitgang geboekt. Naast andere mili- problemen vormt het verschil van mening over de soort te reduceren troepen (land- of ïtmacht met of zonder nucleaire wapens) een grote hindernis. De vraag is of het Westen het itel om dlleen conventionele troepen en hun bewapening in de besprekingen te betrekken, kunnen handhaven. voorstellen van deze onder- lelingen dateren van 1968, NAVO-ministers van buiten- se zaken, in Reykjavik bijeen, ,'Warschau-Pact-landen uitno- n voor onderhandelingen 'wederzijdse en evenwichtige jenvermindering in Centraal- <pa.' Deze voorstellen waren ekkelijk vaag; er werd niet in welke onderdelen van ie defensies gereduceerd zou- moeten worden, hoeveel beide en zouden moeten verminde- of om welk gebied het zou Wel werd gesteld, dat het Mfltaat van de conferentie niet mogen leiden tot 'militair na- yj voor één van de partijen.' Dit cipe werd min of meer over- men door de landen van Warschau-Pact onder de bena- l van 'equal security' (even- tige veiligheid), i de Sowjet-Unie positief rea- fle op de NAVO-uitnodiging in bleek na enkele jaren van il bereiding binnen de NAVO i moeilijk het eigenlijk was tot 5 rete voorstellen te komen. Zo achtte een Amerikaans amb- ar van het State Department: kostte ons twee jaar en de al mag weten hoeveel geld om j de gezamenlijke conclusie te Jen dat stabiliteit het best ge- dhaafd kan worden door niets fioen.' ;JVO-voorstellen au de onderhandelingen begon- en het Westen moest met stellen op tafel komen. Tij de eerste dagen maakte de O het de landen van het War- u-Pact duidelijk dat MBFR gaan over conventionele troe- en bewapening; de lucht- 5.2tlU en tactische nucleaire wa- ll werden uitgesloten. Voorts bevatte het NAVO-plan zg. gelijke •plafonds' voor de grondtroepen in Centraal-Europa. NAVO en War schau-Pact zouden ieder een maximum van 700.000 man in het reductiegebied mogen legeren. Dit betekende een nogal forse eis en tevens een zekere verrassing aan gezien noch in de uitnodiging van Reykjavik, noch in diens herha ling te Rome in 1970 onderscheid gemaakt werd door de NAVO tus sen verschillende troepen en be wapening. Bovendien betreft de keuze van conventionele troepen juist het onderdeel waarin het Warschau-Pact superieur is aan het Westen, and»rs gezegd de on derdelen waarin de NAVO de meerdere is, worden niet aan de orde gesteld. De aandrang van de NAVO is overigens zeer begrijpe lijk, gezien de overmacht met 150.000 man en 9000 tanks aan Oosterse zijde. Niettemin is het voorstel van gelijke platfonds van 700.000 man, zonder te willen spre ken over andere onderdelen, een nogal harde eis en kan uitgelegd worden zoals ook wordt gedaan door het Oosten als niet stro kend met het overeengekomen principe van onverminderde veilig heid. Immers, reductie van één be paalde categorie uit het gehele de fensiesysteem zonder een eenzijdi ge bevoordeling van één der par tijen. kan slechts plaatsvinden wanneer beide partijen ongeveer gelijk zijn in»aantal en de opbouw van hun verdediging enige gelijke nis vertoont. Echter van symmetrie is geen sprake. Het Westen wordt gecon fronteerd met een superieure con ventionele macht, maar het Oos ten met een Westerse overmacht van luchtstrijdkrachten en tacti sche atoomwapens Het is even eens begrijpelijk dat de landen van het Warschau-Pact deze on derdelen ter sprake willen bren gen in MBFR, wat hun opvatting over een stabiel evenwicht ook moge zijn. Escalatie Gedurende de onderhandelingen heeft het Westen steeds vastge houden aan de genoemde eis. Vol gens hun woordvoerder (in 1974) schuilt het gevaar van escalatie van een conflict niet zozeer in het aantal nucleaire wapens aan beide zijden, maar 'komt het risi co dat een conflict zou uitbreken voert uit de ongelijkheid van de grondtroepen aan beide zijden'. Om te voorkomen dat een partij in de verleiding komt om zijn grondtroepen in te zetten in een eventueel conflict, moeten deze strijdkrachten zoveel mogelijk van gelijke sterkte gemaakt worden. Het is evenwel de vraag of deze redenering opgaat met betrekking tot de situatie in Europa. Zouden de conventionele troepen en wa pens de enige factoren vormen bij een berekening van de krachts verhoudingen? Dit lijkt niet erg waarschijnlijk. Een militaire berekening van de krachtsverhoudingen zal ook luchtmacht, strategische en tacti sche nucleaire wapens, kwaliteit, aantal reserve's enz. bevatten. Dat de uiteenlopende sterkte van con ventionele troepen en wapens de doorslaggevende factor in de be rekening van een conflict in Eu ropa zou zijn, is een onbewezen stelling en zal (let ook wel blij ven De Westerse landen hebben even wel geen enkele interesse getoond d* luchtstrijdkrachten (en tacti sche nucleaire wapens) te betrek ken in MBFR. De door de NAVO genoemde redenen hiervoor zijn: terugtrekking van vliegtuigen uit het reductiegebied betekent maar heel weinig, aangezien ze In zeer korte tijd weer kunnen te rugkeren. de toch al ingewikkelde on- derhandelingen zouden er enorm door gecompliceerd worden. opnemen van de luchtstrijd krachten zou de deur openen voor het Warschau Pact om de nucle aire bewapening ter discussie te stellen Het eerste argument kan even goed gebruikt worden om de luchtmacht in MBFR te betrek ken, aangezien de plaats van de bases van gering belang is. Het tweede klinkt al evenmin overtui gend. Natuurlijk zal niemand ont kennen dat toevoeging van een factor de zaak ingewikkelder maakt, maar evenmin zal iemand ontkennen dat deze beslissing meer zal afhangen van de beteke nis en waarde van de factor dan van een verhoogde moeilijkheids graad. Wanneer de luchtmacht wordt geacht een essentieel on derdeel te zijn-in de defensie, dan zal de krachtsverhouding van deze strijdkrachten een belangrijke plaats innemen in de militaire berekeningen. (Ook nu ze niet op de MBFR-agenda staan) Het derde argument geeft blijk van de Westerse tegenzin om de Amerikaanse 'Forward Based Systems (FBS) vooruitgeschoven systemen binnen de onderhande lingen te halen. (Het gaat om kernwapens waarmee Ruswisch ge bied direct aangevallen kan wor den) Dit zou gebeuren als luchtmacht met een nuceaire taak ter sprake zou komen. FBS vormt een belang rijk onderdeel van de Westeuro- pese verdediging. Bovendien vormt FBS een schakel met de Amerikaanse strategische atoom- macht en de Westeuropese landen zien niet graag dat er aan de Amerikaanse garantie getornd wordt. Nucleair overwicht Toch zal het moeilijk zijn voor het Westen bij voortduring de be spreking van de onderdelen, waarop het Oostblok aandringt, te weigeren. Wanneer de landen van het Warschau-Pact de reductie van nucleaire wapens voorstellen, zijn zij kennelijk bereid hiervoor een plafond te accepteren. Boven dien spreken ze niet over ee.u gelijk plafond voor belde zijden van luchtmacht en nucleaire wa pens. Ze willen deze onderdelen tezamen met de conventionele troepen beoordelen en tot een af spraak voor de totale strijdmach ten 'aan weerszijde komen. Met andere woorden de tot dusverre gevolgde NAVO-strategie, waarin conventionele inferioriteit wordt 'goedgemaakt' door een sterke nu cleaire defensie (of althans door het vertrouwen daarin), wordt in principe niet aangetast. Een mo gelijke uitkomst van de onder handelingen zou kunnen zijn dat het Westen nucleair overwicht be houdt. De NAVO-landen hebben tot nu toe geen enkele bereidheid ge toond het luchtmachtpersoneel en vliegtuigen (en evenmin de tacti sche nucleaire wapens) te willen reduceren. De enige concessie in dit opzicht het vorig najaar, hield de toezegging in dat er 'geen toe name in de totale sterkte van het luchtmachtpersoneel zal plaats vinden gedurende de eerste fase.' (In de eerste fase zullen er alleen Russische en Amerikaanse troe pen worden gereduceerd, dat wil zeggen teruggetrokken, volgens de Westerse voorstellen) Lastige positia De NAVO ten aanzien van de hierboven beschreven vraagstuk ken zit in een lastige positie. De landen van het Warschau-Pact dringen aan op reducties van on derdelen. waarvan de NAVO meent het zich niet te kunnen permitteren, terwijl de NAVO van het Warschau-Pact een forse con ventionele reductie eist.en in feite niet anders kan vragen dan een gemeenschappelijk plafond. Het zou immers moeilijk te verko- pen zijn aan de Westerse parle menten, wanneer de NAVO het Oost-blok in een verdrag meer conventionele troepen en bewape ning zou toestaan. Of zo'n voor deel voor één kant wordt niet toegestaan, of het toekomstig ver drag bevat tevens nivellerende maatregelen tegen zo'n eenzijdige bevoordeling. In het laatste geval zal er over meer gesproken moe ten worden dan alleen over con ventionele verhoudingen. Het huidige NAVO-standpunt biedt weinig speelruimte, zowel tegenover het thuisfront als tegen Deze maand viert president Ga'afar el Noemeiri van Soedan zijn zesde ver jaardag als staatshoofd. Hoe ziet zijn toekomst en die van zijn land eruit? Ga'afar el Noemeiri rellen in Joeba het zuiden voor een deel uit het isolement kunnen halen. Het kanaal moet een einde maken aan de verdamping van" mil jarden nubieke meters Nijlwater in de Soeddmoerassen. Door het 280- kilometer lange kanaal worden de moerassen 'afgesneden'. Het water kan voor irrigatie worden gebruikt waardoor één van de armste dalen van Soedan een welvarend land bouwgebied zou kunnen worden. Nieuwe wegen op de oevers en het bekorten van de boótreis naar het noorden met een paar dagen zal althans de ruimtelijke scheiding tussen noord en zuid verkleinen. Ook Egypte heeft belang bij de aanleg van het kanaal omdat de Nijl veel meer van haar water be- over het Warschau-Pact. Gege ven het dilemma van de NAVO. de standvastigheid van de landen van het Warschau-pact en de wei\ nig overtuigende argumenten te gen diens-voorstellen, zal het voor de Westerse alliantie zeer moeilijk zijn haar standpunt te handhaven als men tenminste de stil staande MBFR-onderhandelingen weer op gang wil brengen. Ten aanzien van de hier ©mschrp^en militaire problemen.nog maar een deel van de totale betekenis van MBFR. is de NAVO in de verdediging; Concessies zijn dan moeilijk, te Vermijden. De heer Volten is politicoloog en verblijft op het ogenblik in Cali- fornië upof een onderzoek naar de Oost-Wi$'t-verhoudingeh. Zuid-Soedan werd gekerstend eigen Vbevolking met elkaar te ver zoenen zal zij een stuk opbouwend pionierswerk hebben verricht voor het hele werelddeel', heeft Toynbee gezegd. S'oedan is op het ogenblik hard b&ig zowel de bandeD met Afrika afs met Arabië aan te halen en zijn Internationaal prestige te vergroten. Een oovallemd blijk daarvan zijn Noemeiri's pogingen een akkoord te bereiken tusfcen Ethiopië en haar opstandige pnovincie Eritrea. Drie jaar geleden 'kwam aan de strijd tussen Noord- en Zuid-Soedan een einde dank zij .Ethiopische bemid delingen. Dat betekent niet dat het diplomatieke offensief van de Soe danese president als 'dank' moet worden opgevat (zo iets bestaat in de politiek niet). Veeleer leeft bij Noemeiri de angst dat een onaf hankelijk Eritrea nieuwe impulsen zal geven aan nationalisme in ^uid-Soedan. Noemeiri zoekt ook verdere toena dering tot de Arabische wereld en hij is welkom. Zeker weer in Egyp te waarmee Soedan in de loop der eeuwen steeds in een haag-liefde verhouding heeft geleefd. Hoewel de Soedanezen vaak weinig op had den met de Egyptenaren-, maken culturele, godsdienstige en econo mische banden de twee volken in het Nijldal tot bijna natuorlijke bondgenoten Ook de afgelopen jaren zijn er wel Incidenten geweest zoals het terug trekken van het Soedanese regi ment van het Suezkanaal, het op treden tegen Egyptische onderne mingen toen Noemeiri's reeering nog radicaal-socialistisch wa; en bovenal het afzeggen van de fede ratie tussen de twee landen door Noemeiri. De Soedanese president kon die federatie aan een belang rijk deel van zijn volk niet verko pen. De betrekkingen met Egypte mogen dan weer wat beter zijn geworden, men kan ook overdrij ven. In plaats daarvan kwam de afspraak dat Noemeiri. en Anwar Sadat van Egypte elkaar regelmatig zullen ontmoeten en de oprichting van een comité van ministers van de twee landen dat gezamenlijke problemen moet bestuderen. Ook in de betrekkingen met Libië is enige verbetering te bespeuren. Wat wel nodig was na de pogingen van de Libische president Moeam- mar Khadaffi om de regering van Noemeiri een beentje te lichten. Zij zou niet radicaal genoeg meer zijn. Noemeiri beklaagde zich er verder over dat leiders, die hij in 1969 heeft afeezet in Libië asiel hebben gekregen. Er gingen zelfs geruchten dat Soedanezen in Libische kampen werden getraind en er was sprake van infiltratie. De inkeer van de Libische president en de toenade ring tot Soedan zou wel eens kun nen voortkomen uit het feit dat hij in de Arabische wereld allengs meer alleen komt te staan. Nog meer vijanden zou hem in een wel bij zonder ongemakkelijke positie brengen. Dat Soedan ook bij andere Arabi sche landen goed ligt blijkt hieruit dat Noemeiri daarvandaan meer le ningen heeft gehad dan wie ook. Oliegelden vanuit bljrfa alle 'Ara bische landen stromen t&ë.^DSt^-is geen goedgeefsheid maar wëdfcfzljds belang. Landbouwdeskundigen'*èg- -gen dat Soedan het grdefKrte land van Afrika met een uitge strekte vlakte het broodmartaje van de wereld kan worden, met een grotere graanproduktle dan bijvoor beeld Canada. Het zou, aldus deZe deskundigen, in veertig procent van de wereldbehoefte aan voedsel kun nen voorzien. Niet alleen Europa maar vooral de Arabische landen zouden daarvan kunnen profiteren. Dat is voor hen des te belangwek kender omdat de Verenigde Staten al enkele malen met het voedsel- wapen hebben gekletterd. Onuitge sproken werd er toch ongeveer te verstaan gegeven: 'Maken jullie 'de olie duurder of gaat de kraan .weer dicht, dan verschepen wij /geen voedsel meer.' De Arabische landen willen zo snel mogelijk onafhanke lijk worden van voedselleveranties uit de VS. Soedan kan daarbij een belangrijke rol spelen. Er is land. er is water, er is arbeid en de olielanden kunnen voor het geld zorgen. Hoe belangrijk Soedan voor hen aan het worden is beseft het zelf: vorig jaar werd een lening geweigerd omdat het te weinig zou zijn. Een en ander'verschaft het Soedan van Noemeiri internationaal een steeds betere positie, hetgeen blijkt uit het toenemende aantal confe renties en congressen dat in het land wordt gehouden. Hoe sterk Noemeiri binnenslands staaf valt moeilijker te zeggen. Zeker is dat de zes jaar van zijn regering afge zien van de communistische coup poging in CC rücigitc geweest sinds, ae onarn$mkelljkheid., Zeker is ook "dat Noemeiri allengs' OP economisch gebied voorzichtiger is geworden. -Jie uitgebreide natio nalisaties van na de staatsgreep leiciden tot grote economische moieilijkhederk' Tegenstanders vindt Noemeiri daardoor bij "hen die radicale eco nomische hervormingen willen, voor oen deel communisten. Alle communisten zijn sinds de mislukte staatsgreep uit het bestuurs- en ambtenarenapparaat verwijderd, maar het is niet aan te nemen dat één van de grootste en meest in vloedrijke communistische partijen in Afrika zich zo maar monddood heeft laten maken. Tegenstanders vindt Noemeiri verder onder demo craten die zijn optreden dictatori aal noemen. Daartegen wordt dan ingebracht da\t een democratisch bestuur oude tegenstellingen (tus sen stammen en godsdienstige en politieke groepen) weer zou aan wakkeren. een argument dat opgaat voor veel Afrikaanse ontwikkelings landen. Noemeiri zelf bepleit voort durend een grotere invloed van het volk en beseft terdege dat een vol strekt dictatoriaal optreden uit-^ zichtloos en onmogelfflk is in een zo groot land met zoveed tegenstellin gen. Onlangs nog wecden twee zeer bekwame ministers gedegradeerd (die van buitenlandse .zaken en die vari defensie) met als- enig argu ment dat zij zich niet democratisch genoeg gedroegen. Overigens on derstreepte Noemeiri hiermee ook zijn positie als onomstreden leider van Soedan. Een mobiele raket-eenheid van het Russische rode leger tüdens" e^n oefening in de sneetrw. houdt. Daarom hebben Egypte en Soedan samen het project opgezet: een nieuw bewijs wan samenwer king van Soedan met arabisch* landen. Door z'n 'Awibische' noor den en z'n 'Afrikaanse' zuiden vormt Soedan een brug tussles deze twee werelden. 'Afrika's lot hs in Soeda nese handen. Als Soedan erin slaagt de twee elementen van haar

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15