ooral georganiseerde vrouwen geïnteresseerd MANCIPLE' BEJUBELD EN VERGUISD Wat er te doen is op de Emancipade Wie gaan er eigenlijk heen? Jaarbeurs Utrecht Huishoudbeurs-idee schrikte veel actiegroepen af gr je zo'n grote manifestatie als de Emancipade (kosten is een miljoen gulden) gaat opzetten, is het natuurlijk wanneer je van te voren een beetje zou weten of zo'n ent zal aanslaan of niet. Juist omdat hier sprake is van inifestatie, die louter en alleen met een ideëel doel: 'de patie helpen bevorderen', is opgezet, is de vraag, of je zult hebben nog belangrijken In het maandblad heeft deze orga- n/isaifcie regelmatig de aandacht ge vestigd op het gebeuren in Utrecht. Ook heeft men een brief aan alle afdelingen geschreven, waarin de Emancipate werd genoemd als mo gelijkheid voor een bezoek. Men heeft in deze brief gewoon melding gemaakt van de Emancipade, maar de zaak niet speciaal aanbevolen (of afgeraden). op de Emancipade name- om een beurs, waar niéuwe en gratis kopjes soep wor- itretot; hiet gaat hier om een tatie, die op touw is gezet Nederlandse mannen en heel duidelijk te confron- let het begrïp: emancipatie, topt de emancipatie ermee rtje in de goede richting te peilen of er de komende veel vrouwen een bezoek •aan brengen aan die Eman- hielden wij een klein on- onder een aantal Neder- vrouwenorg anisétiesWij of zij de indruk hod- fe hun leden geïnteresseerd Bi de Utrechtse manifestatie. Begen wij hen hoe zijzelf als wie ten opzichte van de Jpade stonden. otste vrouwenorganisatie in d, de Nederlandse Christen- Lbond (NCVB) met 813 af- a en 83.000 leden, is al een sig met de voorbereiding op ncipade en het Jaar van de het algemeen. Er zijn ai de studiedagen belegd, st thema 'emancipatie' cen- ond. In hetmaandblad is nd veel reclame gemaakt Emancipade en de jaarver van de bond Is, zoals bij andere bonden ook, tegelij- met de Emancipade georga- waardoor ongeveer duizend an deze bond, die de jaar ring bezoeken, 's middags itstapje' maken naar de iade. rekent het hoofdbestuur er- de meeste afdelingen van B voor het zogenaamde af- eisje de Emancipade als zullen kiezen. Er is in ieder roldoende toe opgewekt om doen. Deze bond hecht dus aarde aan de Utrechtse ma- ie en staat er zeer positief er. "d zijn niet alle leden even Sseerd in het onderwerp >atie. Er zijn nog altijd o, ook binnen de NCVB, die incipatie niet zo nodig vin anderen bestaat de misvat- at emancipatie hetzelfde zou buitenshuis werken (tegen Tegen beide foutieve probeert de bond zoveel mo- doen. achterblijven ind van Plattelandsvrouwen fdelingen, 69.000 leden), was dcelijk niet zo 'pro-Emanci- Men vond dat zo'n hoop geld andere en betere manieren «den zou zijn geweest, bij- ïld aan plaatselijke projek- oen de beslissing tenslotte ijk laat) viel, dat de Emanci- °ch zou doorgaan, wilde men °te vrouwenorganisatie niet 'lijven en heeft zich voor thing gemeld. Bij het bureau van de bond van plattelandsvrouwen heeft men wel de indruk, dat de leden redelijke belangstelling hiebben voor de raa- nifestatie. Zo wil de afdeling Ter schelling, een nachtje In Utrecht overblijven, om toch maar genoeg tijd voor de Emancipade te hebben. Een ander lid belde het bondsbu- reau met de vraag of zij niet een soort pasje kon krijgen, want ze had uitgezocht, dat ze vijf verschil lende dingen op vijf verschillende dagen wilde meemaken op de Emancipade. Een van de bezwareh diefde bond, ook nu nog, tegen de Emancipade heeft, is dat hier toch wel weer voornamelijk georganiseerde vrou wen zullen komen, terwijl de onge organiseerden weer niet be reikt dreigen te worden. Die zou Je, volgens deze bond. nu juist veel beter kunnen bereiken met activi teiten op plaatselijk niveau. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (tweehonderd afdelin gen en zestigduizend leden) ziet nd>et zoveel bezwaren aan de Emancipade. Deze- vereniging heeft dit hele jaar al een actie gehouden, die straks zijn hoogtepunt moet vin den op de Utrechtse manifestatie. Bovendien heeft deze vereniging de jaarvergadering speciaal laten sa menvallen met de Emancipade, waardoor vijfhonderd vrouwen, die deze vergadering bezoeken, de ge legenheid hebben naar de Emanci pade te' gaan. Verder heeft deze vereniging al heel lang in haar maandblad gewe zen op de komende 'emancipatie- beurs'. Over het algemeen heeft men de indruk, dat er best wat leden naar de Emancipade zullen gaan, hoewel er ook afdelingen zijn, die er niets voor voelen. 'Bah nee, al die emancipatie, dat komt ons de neus uit' was de reactie in één afdeling van deze vereniging. Veel kritiek Zeer kritisch ten opzichte van het Utrechtse gebeuren staat de Vrou wenbond van het NVV (220 afde lingen, 17.00^ leden). Deze bond heeft heel lang nagedacht voordat besloten werd aan de manifestatie deel te nemen. De bezwaren van deze organisatie komen vooral voort uit het feit, dat door de korte voorbereidingstijd een heel belang rijk, eigenlijk onmisbaar aspect is weggevallen: namelijk een uitge breide voorbereiding op de Emanci pade. Daardoor heeft de Emancipa- De Emancipade wordt van 20 mei tot 8 juni in de Utrechtse jaar beurs gehouden. Elke dag van tien tot zes en op donderdag tot tien uur 's avonds kan men voor 4,50 terecht en in groepsverband voor drie gulden. Kinderen kunnen in een crèche ter plekke worden on dergebracht. Dinsdag wordt de Emancipade door de Koningin ge opend, nadat uit elke provincie een hardloper een letter van het woord emancipade met bijbeho rende tekst heeft afgeleverd. De voorzitter van het Nationaal Co mité Internationaal Jaar van de Gegroepeerd om hoofdthema's Vrouw, mevrouw X. de Ruiter, en mevrouw T. Schilthuis. commissa ris van de koningin in Drente, zullen in de openingsbijeenkomst spreken. De Emancipade is geconcentreerd om vier hoofdthema's: 9 arbeid, betaald en onbetaald werk, de ombudsvrouw; O school, scholing van peuterop- vang tot en met tweede kans on derwijs; 0 huis/thuis, wonen, woonomge ving; O beleid, ontwikkelingssamen werking, politiek, vrouw en vrede en allerlei andere maatschappelij ke vraagstukken. Rond die hoofdthema's worden themadagen georganiseerd; (in leidingen met paar discussies toe) 22 mei: een dag over gezin en samenleving, 24 mei: over vrede, 26 mei: over 'Marie word wijzer', 27 mei: over bewustwordingstrai ningen, 29 mei: over jongeren en politiek en over tweede-kans-onderwijs voor vrouwen. 30 mei: over consumentenvraag stukken, 31 mei: over gelijktrekking van schooltijden, 2 ^uni over emancipatie door kwaliteit, een discussie over onder meer korter werken voor man en vrouw, 5 juni: over woonvraagstukken, over emancipatie van Surinaamse vrouwen, over vrouw en sociale wetgeving, en over beroepskeuze voorlichting. Daarnaast worden er dagelijks to neel-, zangr, cabaret-, en film voorstellingen gegeven. De, Nieuwe Komedie speelt een paar keer 'Voor een bloemetje en een zoen'. Farce Majeure brengt een speciaal programma, het Wext-Nederlands Jonge Vrouwenkoor Peen en Ui brengt Hits van toen ed nu, Coby Schreijer komt een paar keer zin gen, er is een antieke badmode- show(!), Saskia en Serge zingen er een avond op los, er worden films gedraaid over emanciperen de vrouwen in binnen- en buiten land, over SOS-kinderdorpen, over abortus etc., etc. Om precies te weten te komen, wat, waar en hoe Iaat al die speciale evenementen plaatsvin den, is het het beste op de infor matieborden te kijken die bij de ingang staan opgesteld. Of op te bellen: 030-914914, toestel 3.14. de, volgens de Vrouwenbond NW, heel veel van haar waarde verloren. Men vindt dat het nu een soort veredelde huishoudbeurs is gewor den. Onder de leden van deze bond, wordit ook heel verschillend gedacht over de Emancipade. Er zijn vrou wen, die er wel heen zullen gaan, maar ook heel wat die Het hele gebeuren persé afwijzen. Het be stuur van de bond zegt tegen de leden: wanneer je van plan was om te gaan moet je het zeker doen, maar men zegt zeker niet: ga toch alsjeblieft naar de Emancipade, want dan werk je tenminste aan je emancipatie'. Over het algemeen zijn de geluiden, die uit de afdelingen bij het hoofd bestuur doordringen, nogal nega tief. 'Voor ons hoeft het zo niet', is een veelgehoorde opmerking. Er zijn zelfs afdelingen, die zo fel té gen zijn. dat ze allerlei tegenacties organiseren, maar dat is maar een kleine minderheid. Als belangrijk ste bezwaar oppert het hoofdbe stuur, dat de manifestatie aanzien lijk meer pretendeert, dan ze ooit zal kunnen waarmaken. Men moet niet pretenderen dat je hiermee de bewustwording op gang kunt bren gen.'Dat is gewoon niet zo. Verder wordt dé vrouw, die niet georgani seerd is en die bij wijze van spre ken nog nooit van emancipatie ge hoord heeft, weer niet bereikt. En dat is natuurlijk zonde. De vraag blijft toch, of we het geld niet beter hadden kunnen gebruiken voor plaatselijke emancipatiepro jecten. Daarmee bereik je namelijk veel makkelijker ook ongeorgani seerde vrodwen, stelt de bond. De Vrouwenbond CNV (23 afdelin gen, 1500 leden) staat erg positief ten opzichte van de Emancipade. Ook deze bond heeft zijn algemene vergadering tegelijk met deze ma nifestatie georganiseerd, waardoor de bezoeksters twee vliegen in één klap kunnen slaan. Men staat voor al zo positief ten opzichte van de Emancipade, omdat men dit een democratisch gebeuren vindt, waar aan iedereen op zijn eigen manier kan meewerken. Tegen andere ui tingen van het Jaar van de Vrouw (bijvoorbeeld het blad Zijwijzer en de demonstraties op de officiële openingsdag van het Jaar) staat men zeer afwijzend. Deze bond vindt dat er nogal eenzijdig, teveel aandacht is voor de 'hardste schreeuwers', zoals Dolle Mina en te weinig voor de gerenommeerde vrouwenbewegingen. Graag Ook de Bond van Gereformeerde Vrouwenverenigingen in Nederland (achthonderd afdelingen en twin tigduizend leden) doet van harte mee aan de Emancipade, hoewel men toch wel een beetje het be zwaar kan meevoelen, dat er zoveel geld wordt uitgegeven aan een ma nifestatie, terwijl dat ook zo goed gebruikt had kunnen worden voor kleinere plaatselijke projecten. Maar goed, toen de Emancipade er toch kwam, deed men graag mee. Ook hier werd de Jaarlijkse ont moetingsdag tegelijk met de Eman cipade georganiseerd, zodat de on geveer driehonderd vrouwen, die op deze bijeenkomst komen, ook een blik op de Emancipade kunnen .werpen. Afgezien daarvan gelooft men dat er best flink wat leden van deze bond een bezoek aan de manifestatie zullen brengen, ook al zijn er in deze bond nog aardig wat vrouwen, die de hele emancipatie niet zo nodig vinden. Met name het feit, dat men op de Emancipade de kans krijgt een dui delijk beeld van de eigen bond en diens werkzaamheden te geven, vindt men erg aantrekkelijk bij de ze bond. De Christelijke Platte landsvrouwen Bond (CPB) met driehonderd afdelingen en twintig duizend leden, heeft, na aanvanke lijke aarzeling, besloten aan de Emancipade mee te doen. 'Wanneer de anderen allemaal meedoen, wil len wij niet schitteren door afwe zigheid', aldus de bond. Ook hier werd de jaarvergadering gepland in de tijd van de Emancipade. Voor deze vergadering zijn alleen maar combinatiekaartjes verkrijgbaar: deze geven behalve tot de jaarver gadering ook toegang tot de Eman cipade. Het zit er dus in, dat heel wat bezoeksters van de jaarverga dering ook naar de manifestatie zullen gaan. In het maandblad ls regelmatig ge schreven over de Emancipade, waarbij de leden werden opgewekt naar Utrecht te reizen. Of deze oproep veel respons heeft, weet men niet bij het hoofdbestuur. Het Katholiek Vrouwengilde Neder land (honderd afdelingen, 33.000 leden) staét redelijk positief ten opzichte van de Emancipade. Men heeft hier ook de indruk, dat er best wat afdelingen samen naar toe zullen gaan. Men vindt het binnen het vrouwengilde met name goed, dat alle meewerkende vrouwenor ganisaties nu eens gedwongen wor den zich hun ^identiteit duidelijk te realiseren en openbaar te maken. Dat er straks misschien toch voor namelijk georganiseerde vrouwen naar Utrechtzullen komen, vindt men hier niet zo'n bezwaar, omdat er ook aan georganiseerde vrouwen nog heel wat voor te lichten valt op dit punt. Want er zitten toch altijd nog genoeg vrouwen ook in allerlei organisaties, die zeggen: 'e- mancipatie? Dat hoeft voor mij niet' Vrouwenbelangen Een van de kleinste, maar wel de oudste en zeer strijdbare vrouwe norganisatie Nfederlandse Vereni ging voor Vrouwenbelangen (vijf tien afdelingen en 2500 leden) is best blij met de Emancipade, om dat het thema 'van deze manifesta tie precies m het straatjfe van Vrouwenbelangen past: namelijk het tonen van mogelijke alternatie ven, voor vrouwen, die hun leven niet precies zo willen inrichten als hele generaties voor haar gedaan hebben. Op zo'n manifestatie krygt men, volgens Vrouwenbelangen, ge woon een goéde kijk o^de moge lijkheden, die er zijn "voor een vrouw. Men weet niet of 'er veel leden naar de Emanicpade zullen" gaan. Zelf hoopt men het'bezoek aan de manifestatie wel te "bevor deren. doordat men ln Utrecht, te gelijk met de Emancipade de Jaar vergadering wordt gehouden. De Rooie Vrouwen (een organisatie van vrouwelijke leden, van de Par tij v.d. Arbeid) hebben, "na lang dubben, tenslotte hun medewerking gegeven aan de Emancipade. Zij vinden het hele gebeuren nogal kostbaar, waarvan je Je kunt afvra gen, wat het resultaat zal zijn. Ook deze organisatie meent, dat er nog zoveel geld nodig is om allerlei projecten op poten te zetten, dat de vraag gerechtvaardigd ls, of het miljoen, dat nu aan de Emancipade besteed wordt, niet beter gebruikt had kunnen worden. Men heeft de indruk, dat heel wat groepen hun slotdag die meestal in mei gehou den wordt, zullen besteden aan een bezoek aan de Utrechtse manifesta tie. (ADVERTENTIE) Jaar van de Vrouw «MANCIPMB 20 mei t/m 8 juni Voordelige trrin-toegangbiljetten op vele stations verkrijgbaar. WARTET VRIJDAG 16 MEI 1975 Jisca Dresselhuys kje Holtrop icipade die dinsdag ln de Utrechtse jaarbeurs s niet alleen het hoogtepunt in de idse viering van het Jaar van de Vrouw, maar rtljd het meest verguisde evenement ln dit ke jaar. een huishoudbeurs over emancipatie, je uit voor huisvrouwenverenigingen waar pjes en drankjes geconsumeerd kunnen maar stencils over werken buitenshuis, crèches lijkheden om alsnog onderwijs te volgen, ihoudbeurs-idee heeft vanaf het begin veel atie-groepen afgeschrikt. Emancipatie is niet lligs, maar moet worden bevochten, vindt ouwenemancipatie is niet een onderwerp dat niddagje rondlopen in de Jaarbeurs afgedaan den, maar betekent een eitsverandering waarvoor veel meer komt Emancipade (het oorspronkelijke idee om de tatie 'Uitgekookt' te noemen is Jammer üet doorgegaan) is er nu eenmaal, was zelfs :ht lang voordat er over het Jaar van de ?erd nagedacht, en om die reden hebben veel ndsters zuchtend alsnog hun medewerking d. Iets is beter dan niets. Je weet nooit of er 1 die gezelligheid niet ook echt goede tie verstrekt kan worden waarover de s thuis gaan nadenken, en bovendien is het die groepen die al jarenlang werken aan iatie-projecten nuttig eens in het openbaar te in waarmee ze bezig zijn en anderen te en die ook met emancipatie bezig zijn. Emancipade niét zal worden is: een tatie van verschrikkelijk tevreden mensen die n op alles wat er nu al gebeurt of een ische toestand waar alleen gillende Dolle foto Frans Kuypers Mina's acties voeren; of een politieke beurs, waar onophoudelijk eisen en wensen geformuleerd worden. Wat de Emancipade wél wordt, ls moeilijker te zeggen. De bedoeling is emancipatie ontwikkelingen té verduidelijken en te stimuleren, vrouwen en mannen die ln het emancipatiestreven actief zijn elkaar te laten ontmoeten en gemotiveerde medestanders voor emancipatie te maken op alle terreinen van de samenleving. Daartoe zijn zo'n 150 verenigingen, actiegroepen, organisaties met stands en informatiemateriaal aanwezig. Om een greep te doen: de vrouweftverenigingen, politieke vrouwenorganisaties, actiegroepen als Tijd voor School, Marie word Wijzer, Eenmaal getikt altijd getikt, de stichting Ombudsvrouw, de werkgemeenschap kindercentra, verenigingen voor beroepskeuze, vormingswerk voor werkende Jongeren, de Nederlandse Onderwijs Televisie, d8, werkgroep kinderboeken en arbeidsbureaus. Dat klinkt helemaal niet erg huishoudbeursachtig, zodat de tegenstanders van teveel gezelligheid nu opgelucht adem kunnen halen. Om het niet te streng en te saai te maken, zijn er ook heel wat amusements- en culturele activiteiten gepland. Kortom: de Emancipade biedt iedereen wel wat interessants en leuks. Al was het alleen om eens te gaan kijken hoeveel mensen zich druk maken over zich en actief Inzettenvoor de emancipatie van de vrouw. 'En als tot nu toe ongeïnteresseerden er vla de Emancipade achter komen dat de emancipatie niet de vrouwen uit het huishouden de arbeidsmarkt op wil jagen, maar er vooral op uit ls de vaste rolpatronen voor mannen en vrouwen eens wat kritischer te bekijken,, dan is dat mooi meegenomen. ^INNENLAND 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13