MERENWIJK NA VIJF JAAR Woningen en winkels in centrum Den Haag Gemeente wil Seinpost redden Buurtwerk platgeslagen door gebrek aan accommodaties Kamermuziek werd spontaan gebracht Uit de wereld van deBonneterie: Neem-mee-naar-zeetas. Uit de wereld van deBonneterie: Tiiin-tafeltje dekje Parkje bij gerestaureerde kerk Jongetje overle TROUW/KWARTET DONDERDAG 15 MEI 1975 REGIO DEN HAAG en LEIDEN door Dammis de Geus LEIDEN Vijf jaar geleden, om precies te zijn op 12 mei 1970, sloeg de toenmalige bouwminister ir. W. F. Schut in Leiden de eerste paal voor het gigantische woningbouwprojekt de Merenwijk, bedoeld om de sinds jaar en dag door een chronisch woningtekort ge plaagde sleutelstad aan huisvestiging voor zo'n 17.500 mensen te helpen. A. van Wel van het Hulp-' en Ad viescentrum Merenwijk u elders op deze pagina. Maar liefst twaalf Jaar voor die eerste aanzet, waarmee de bouw van 256 woningflats in het deelplan Slaaghwijk op gang kwam. was reeds door de gemeente Leiden in samenwerking met andere plaatsen een struktuurplan voor de Leidse agglomeratie gemaakt. De belang rijkste conclusie hiervan was dat een stuk grond van de gemeente Oegstgeest ten noorden van Leiden toekomstig woongebied zou moeten worden. In 1966 wist men pas zeker dat het bestemmingsplan Meren wijk in de Broek- en Simontjespol- der, die nu nauwelijks meer her kenbaar is, ondanks dat enkele waardevolle landschappelijke ele menten bewaard zijn gebleven, zou worden gerealiseerd. Veel publikaties Wat in de loop der jaren zoal over de Merenwijk, die globaal gezien wordt begrensd door de Kagerplas- sen, de spoorlijn Leiden-Haarlem, het riviertje de Zijl en Leiden- noord, is gepubliceerd grenst aan het ongelooflijke. Even verbazend en eigenlijk imposant is hét om, na die bouwstart in 1970, te zien wat van het belangrijkste deel van de Merenwijk terecht is gekomen. Van de in totaal 5600 woningen die in deze grootste woonwijk van Leiden over uiterlijk twee jaar moeten zijn gerealiseerd zijn er op dit moment circa 2.100 gereed gekomen. Eind dit jaar zullen nog eens 1.100 wo ningen worden opgeleverd aan toe komstige bewoners. In gezelschap van de heer M. A. Lpgtenberg, hoofd van de afdeling stadsontwikkeling, verkeer- en grondzaken van de gemeente Lei den maakte Trouw/Kwartet een ex cursie door de ongeveer 185 hectare Onderwijs Een deel van het plan Ztflwu'k van de Merenwijk met premiekoop huizen van de Stichting Eigen Huis. klaar was, een verklaring. Sociale bouw beslaande Merenwijk. Ook leden van de Leidse volksuniversiteit K. en O. namen hieraan deel. Van de geplande woningen in de nieuwe wijk zijn en/of worderi er, 'Want', zegt hij, 'de Merenwijk is 70 procent in laagbouw en 30 pro-, primair opgezet om het grote aan- cent in flatbouw uitgevoerd. Van de in totaal 5600 woningen worden er 4000 in de gesubsidieerde sector (woningwet- en premiebouw) gere aliseerd. Voor dit hoge aantal ge- premiëerde woningen heeft de heer Logtenberg die' bij de gemeente Leiden in dienst kwam toen het eerste deelplan Slaaghwijk al Vrye sector-koopwoningen van een opmerkelijke architectuur in aanbouw in de Leedewijk nabij het centrale wijkpark. tal woningzoekenden in Leiden aan goede huisvesting te helpen. De wijk is typisch doorstromingsge- richt. We moesten veel woningen in de sociale sector bouwen om door middel van rijkspremies en subsidies de maandelijkse huren zo veel mogelijk te drukken. Zonder de steun van de overheid zou bouw voor de. laagstbetaalden in feite tot de onmogelijkheden behoren'. De heer Logtenberg kan zich de kritiek die destijds over het eerste deelplan losbarstte levendig voor stellen. Slaaghwijk, de enige pure flatwijk van het totaalplan, bezit nu 1240 'meergezinswoningen' in de woningwetsector met huren tus sen 300 en 400 per maand. Het hoofd van de afdeling stads ontwikkeling geeft toe dat bij zijn komst in Leiden (1972) de 'ideeën met betrekking tot de stedebouw- kundige opzet van het overige deeZ van de wijk drastisch aan het ver anderen waren. Een opmerkelijke en toe te juichen wijziging, waartoe de gemeenteraad toen besloot, na melijk een drastische verandering in de verhouding laagbouw-hoog- bouw, leidt er nu toe dat het to- taalbeeld|- van de Merenwijk de toets derij kritiek kan doorstaan. De heer Logtenberg zegt er zich aan te ergeren dat het enige deel van de wijk waarvoor de nieuwe stedebouwkundige inzichten te laat kwamen;!.Slaaghwijk met zijn acht verdiepingen hoge flatblokken door yeel mensen als maatge vend voor de hele Merenwijk wordt gezien. Djat Slaaghwijk daarentegen met bijzondere sociale problemen heeft te maken vertelt pastor J. A. Mede door een dalend geboortecij fer moest ook de planning van de onderwijsvoorzieningen in de Me renwijk veranderd worden. De ge meente heeft in plaats van drie 'scholenvlekken' er nu in totaal twee voor ogen. De eerste is er al: omringd door de flatgebouwen van Slaaghwijk. Het tweede ga'at nu ge bouwd worden in de Leedewijk na bij de Broekweg, waar behalve de openbare, ook de prot. chr. en de r.k. kleuter- en lagere scholen wor den gevestigd. Het complex in de Leedewijk bestrijkt volgens het Leidse college van B. en W. een groter deel van de Merenwijk, dan vanuit de Zijlwijk (het oorspronke lijke plan) het geval zou zijn. De scholen in de Leedewijk kunnen in september klaar zijn. Het enige deelplan waaraan nog moet worden begonnen ligt op het grondgebied van de gemeente War mond. Evenals in de andere 'vlek ken' van de Merenwijk komen hier honderden woningen. Wat de be- -zoeker na een enkele uren durende wandeling door de wijk opvalt is het feit dat elke 'vlek' weer een totaal verschillend karakter heeft, waardoor het beeld in zijn totaliteit verrassend en levendig- aandoet. Ondanks een nogal flinke woning dichtheid van gemiddeld 425 wo ningen per hectare zijn de ontwer pers van de woningen en de plano logen erin geslaagd de wijk iets aparts te geven. Mevrouw Weenink, bewoonster van een koop-eengezinshuis van de Stichting Eigen Huis, welke destijds op initiatief van enkele gemeente ambtenaren werd opgericht, vindt de Merenwijk geweldig. 'Ik heb het hier erg fijn, er is ruimte genoeg, ik heb een mooie woning en kijkt u eens naar al dat groen', zegt ze. Mevrouw Weenink neemt het pionieren voor lief. Immers, er is uitzicht op belangrijke wijkvoorzie- ningen die op korte termijn worden opgeleverd. Wijkpark Temidden van "al' die woonbuurten met ruim vijftig verschillende hui zentypes voor gezinnen, echtparen, alleenstaanden en bejaarden doet de landschappelijke polderweg de Broekweg het bijzonder leuk. De weg, die fiets- en wandelroute is, loopt door het prachtige, door de afdeling plantsoenen van de ge meente Leiden aangelegde wijk park, dat de funktie van een groe ne long vervult en gaat in noorde lijke. richting over in het groehge- bied de Kagerzoom. In het wijkpark, dat volgens de heer Logtenberg nog veel te weinig bekend ls in Lelden, komen prach tige beschermde plantensoorten voor. Eelke Merenwijker hoeft maximaal maar zeshonderd meter te lopen om van dit stukje natuur te genieten. Het hart van het park vormt een oude boerderij, die de bestemming van kinderboerderij heeft. Aan nog meer recreatieplannen wordt druk gewerkt. In samenwer king met de gemeente Oegstgeest zal een recreatiegebied met sport velden worden aangelegd. Verder gaan de gedachten uit naar enkele volkstuincomplexen. Wankel lijken de plannen om ten noorden van de Merewijk provinciale wqg nr. 6 van Warmond naar de kust aan te leggen. Van allerlei zijden is daar veel tegénstand op gekomen. De bewoners zullen afstel van deze omstreden wegverbinding stellig niet betreuren, want in dat geval krijgen ze er als extraatje nog een flink en fraai stukje landschappe lijk schoon bij in aansluiting op het groene gebied van de Kager Zoom. Winkelcentrum Vlakbij het wijkpark is het winkel centrum Merenwijk in aanbouw, waarvoor men in Parijs inspiratie heeft opgedaan. Beter kan men van een grote wijkmarkt met overkap pingen en een lange passage spre ken, waarin zich niet alleen het winkelgebeuren zal concentreren, maar ook allerlei buurtactiviteiten zouden kunnen worden gehouden. In het centrum komt 7000 m2 ver koopruimte. De eerste winkel gaat eind dit jaar open. Naast het win kelcentrum is ruimte gereserveerd voor een wijkcentrum en een sport hal-op-poten waaronder me: auto kan parkeren. 1 6 Tenslotte nog dit, Van druk s merken de Merenwijkers alli1 op de rondweg, Ofwel de meerlaan, Zwartemeerlaan, meerlaan en Gooimeerlaa aanvullend op elkaar een i door de wijken vormen. C geasfalteerde weg komen, de mige buurtwegen uit van buiten gelegen woongroep! i Kortom: het kind in de Me kan op straat spelen. 'Het is gelijk om nog net in de, versnelling te gaan rijden', de heer Logtenberg op. La verkeer komt nergens in con. tie met snelverkeer, want he door tunnels onder de i doorgeleid. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het plan bestaat om- aan de Gedempte Gracht in Den Haag 86 woningen, een aantal winkels en showrooms eh een parkeerkelder te bouwen. De gemeenteraadscommissie voor stadsont wikkeling leek gisteren zeer ingenomen met het nog prille bouwplan, dat op geringe afstand van de Nieuwe Kerk verwezenlijkt zou moeten worden. Volgens wethouder Nuij (stadsont wikkeling) zijn er wellicht .moge lijkheden om de Markthof uit te breiden. Verder wordt gedacht aan een klein parkje rond de Nieuwe Kerk, waarvan de restauratie in volle gang is. Met het oog op de afstand tussen de nieuwe bebou- ADVERTENTIE Tas voor bad, strand, boodschappen en alles en nog wat. Zwaar linnen met leer afgezet, f 59,-. Deze en andere handzame tassen vindt u op het Haagse Buitenhof. Bij de Bonneterie. wing en' deze kerk benadrukte de raadscommissie, dat zeer veel zorg besteed moet worden aan de archi tectuur. Het mag allerminst zo zijn, dat de nieuwbouw een schril con trast zal vormen met de eeuwenou de kerk. De commissieleden bleken tevreden met het aantal woningen, waarvan in de plannen sprake is. Zij be klemtoonden dat een toename van de woonmogelijkheden in het cen trum van Den Haag zeer wenselijk is. De twee-, drie en vierkamerwo- ningen zullen in de premieseotor gebouwd wórden. Voor de bewoners en gebruikers van het complex, dat zes bouwlagen zal tellen, zullen 130 parkeerplaatsen beschikbaar zijn. De auto's kunnen ondergebracht worden dn twee ondergrondse bouwlagen. Een plan, dat eveneens veel in stemming kreeg van de raadscom missie, is dat voor een wijkpark aan de Jan van Gooyenstraat. Nu in dit gebied, dat als 'proeftuin Tenierstraat' bekend geworden is, de pogingen tot woningverbetering gestaakt zijn, gaan zowel stemmen op om er nieuwe woningen neer te zetten als om een wiikpark in te richten. De laatste suggestie hangt •nauw samen met bebouwingsplan nen voor het Zuidwalland, het eni ge groengebied van enige omvang in de Schilderswijk. Wethouder Nuij merkte op dat 'het Zuidwal land Inderdaad niet de meest ge schikte plek lijkt voor een wijk park'. De commissieleden beaamden dit. Taxi Delft Met ingang van heden zullen de taxi-tarieven in Delft verhoogd wor den: de eerste aanslag zal 2,30 bedragen, het vervolgtarlef per ki lometer 1.30. Wanneer tijdens de nachtelijke uren geen taxi's be schikbaar zijn, is het raadzaam contact op te nemen met de politie, die dan zal zorgen voor-vervoer. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN De Haagse wethouders van economische za ken en recreatie zijn begonnen met een onderzoek naar het even tuele behoud van Seinpost. Bekeken wordt of er mogelijkheden zijn om het uit 1886 daterende gebouw weer rendabel te maken. Blijken die mogelijkheden er inderdaad te zijn dan kunnen de plannen om het complex te slopen van tafel geveegd worden. Wethouder Nuij van stadsontwikke ling ('Ik vind Seinpost niet mooi, maar ik zou het gebouw echt niet willen missen') wees erop, dat de eigenaar van het complex-Seinpost niet zal kunnen rekenen op een gemeentelijke subsidie. De eigenaar had bij de presentatie van het sloopplan laten weten, dat finan ciële steun van de gemeente (tot een bedrag van enkele miljoenen) het behoud van Seinpost zou bete kenen. Verwacht wordt ook, dat het ministerie van CRM niet bereid is de exploitant geldelijke hulp te bie den. Momenteel zijn in Seinpost een bistro en een restaurant geves tigd. Een tweetal Haagse groeperin gen. het Werkverband Opbouw Scheveningen en de Stichting Oud Scheveningen, heeft inmiddels sug gesties gedaan om Seinpost een an- dere bestemming te geven. Zo zou den er het visserijmuseum, het mu seum voor het onderwijs (dat in ernstige ruimtenood verkeert) en het schelpenmuseum ondergebracht kunnen worden. Wethouder Nuij meende, dat via deze (gesubsidieer de) Instellingen wellicht nieuw le ven geblazen kan worden in het complex-Seinpost. De Leidse zakenman E. Teekens, eigenaar van Seinpost, hééft on langs de sloopplannen bekend ge maakt, evenals het voornemen om een zeer omvangrijk nieuw complex neer te zetten. Hierin zouden onder meer appartementen en congres ruimten móeten komen. De Stich ting Oud-Scheveningen en het Rijksweg 14 Het Tweede Kamerlid Van der Doef (PvdA) wil dat de minister van verkeer en waterstaat en diens col lega van volkshuisvesting en ruim telijke ordening een gesprek zullen hebben met de actiegroepen, die zich verzetten tegen aanleg van Rijkswijk 14 (de verlengde Land- scheidingsweg). Minister Wester terp (verkeer en waterstaat) heeft eerder dit jaar een gesprek gewei gerd. Werkverband Opbouw Scl gen zijn het volstrekt ont dit plan. 'Laat Schevenirigj tweede Torremolinos of B worden' zo zeggen zij tej gemeentebestuur. 'Zorg dat| plaats nu ook Seinpost n liest'. DEN HAAG In ziekenhui einde is de achtjarige Rola rau overleden. Hij was vori weer emstig gewond gers een brand in het huis v ouders aan de Rijswijksc Den Haag. De brand was oi uur 's morgens uitgebrokï nog onbekende oorzaak, was op dat moment alleen Het huis, een hofjeswoning, de geheel uit. door ADR. HAGER WASSENAAR Veel belangstelling bestond er voor het kamermuziek programma dat door de Kulturele Kern Wassenaar in het gebouw van de Protestantenbond werd georga niseerd in het kader van de Kunst- weken. Mede dankzij het aantrek kelijke programma kan dit onder deel geslaagd genoemd worden. Jan van Biezen bracht met zijn Klein Kamerkoor een pretentie loze naam voor een welluidend en semble op levendige wijze Fran se chansons en Engelse madrigalen onder andere van Jannequin en Dowland, voorts liederen van Die- penbrock en Hugo Distier. Alles bijeen een greep uit vijf eeuwen vokale muziek. En men gaf blijk van een goed stijl-besef en gevoel voor de tekstinhoud. Elisabeth Tenhaef vormde met een drietal leerlingen een gambo-kwar tet. Het was duidelijk, dat mevrouw Tenhaef er in geslaagd is de liefde voor het gamba-spel over te bren gen op haar pupillen. In composi ties van onder meer Praetorius de monstreerden de uitvoerenden een grote mate van affiniteit met dit verfijnde strijkinstrument*. Dat niet alles perfect verliep, kon het pu bliek zeker billijken, niet; dag krijgt men de gelegen j gamba te beluisteren. Janine Grabowsky, viool en Bondam, piano hadden een aan dit programma met con van Mozart en Dvorak. Eei op elkaar ingespeeld duo d en spontaan musiceerde. noegen dat zij zelf aan het ken beleven werkte inspire: de toehoorders. Het publiek werd ook actief programma betrokken, voor zang was er veel plaats ingi Het ging er zelfs vierstem in het lied 'Zum Lob der van de 17e eeuwer Ahler e leiding van Jan van Blezen men daarin zelfs redelijk. Collecte Angola Van 20 tot en met 24 mei Den Haag de collecte 'Geef go la' gehouden. Mensen d willen helpen kunnen zich leotant opgeven bij de We kei, Elandstraat 192 (070-33 bij het PAC, Obrechtstraat 333633 of 682686. Een overzicht van het voltooide deelplan Slaaghwijk dat door het gebrek aan eèn goede accommodatie een probleemgebied is geworden. LEIDEN De plaats van het Hulp- en Adviescentrum Merenwijk lijkt symbolisch voor blematiek waarmee met name Slaaghwijk, het reeds geheel voltooide deelplan met flatbouw, te kampen heeft. (ADVERTENTIE) Pastor J. A. A. van Wel probeert namelijk met de grootste moeite vanuit zijn centrum, dat in een woonflat van het woonblok Arendshorst is gevestigd, het typi sche wijkwerk van de grond te krijgen. Het betreft hier een ex perimentele vorm van dienstvér- ïening waarin de kinderzorg, het medisch-opvoedkundig bureau en de sociale dienst verenigd zijn met het doel te trachten daar hulp te" bieden waar dat nodig is. !De Merenwijk is straks een wijk met 18.000 /mensen zonder buurt voorzieningen. Dat heeft te ma ken met de moeilijke financiële situatie van de gemeente Leiden en veel belangrijker nog: een te kort aan visie waarmee deze wijk is gebouwd', aldus pastor Van Wel. Hij betreurt het dat nagenoeg geen accomodatie aanwezig is voor activiteiten, waar de sociale contacten zich kunnen voltrek ken. Voor de 8.000 huidige bewo ners is er uitsluitend ruimte in de aula van het scholencomplex Vrolijke tuintafellakens. Rond model in 3 ver schillende dessins. Diameter 155 cm. Honderd procent katoen, strijkvrij, f 48,50. U vindt ze op het Haagse Buitenhof, Bij de Bonneterie. fjjp Slaaghwijk, maar uitsluitend gebruik van de aula is niet moge lijk, omdat deze ruimte weer door andere scholen, die in aanbouw zijn, wordt benut. En 's zondags houden verschillende kerken er hun diensten. Als enige wijkvoor- ziening fungeert de onderruimte van het flatgebouw Arendshorst als dokterspraktijk, peuterspeel zaal, noodwinkel en ruimte voor de jeugd. Met nadruk stelt de pastor dat de Buurtvereniging 'Slaaghwijk' alle voorzieningen tracht te treffen. 'Maar alles is platgeslagen omdat er geen accomodatiebeschikbaar is', zegt hij. Vervreemding' Pastor Van Wel, die belast ls met de oecumenische opzet van het kerkelijk werk in Merenwijk en bovendien op verzoek van de ge meente Leiden een deel van zijn tijd aan opbouwwerk besteedt is van mening dat van de flats in Slaaghwijk een grote mate van 'vervreemding' uit gaat, veel min der dan in de laagbouw, bezoek merk je dat doet de deuren in de veel (sneller open dan in De I aanstelling van krachten die het opbouwwe Slaaghwijk krachtig tet kunnen nemen is een poodzaak. Er is nu al een durende doorstroming. I frappant dat veel mensen ui, -weer naar de laagbouw of dr nenstad verhuizen'. De pastor zegt het spijtig K den dat B. en W. van Leid2' bouw van het wijkcentrum e renwijk 4 min) voorlopigjn ben uitgesteld. Getracht een deel van dit centrum nje hoogst noodzakelijke voorz gen van de grond te laten k Inmiddels is dit kleinere pl$< het ministerie van sociale aangemeld als werkgelegen objekt. Maar of het er van dat-,de Merenwijk op ko.rtio mijn over deze noodzai voorzieningen zal beschikk aliermipst zeker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6