Gratie geen lapmiddel voor een falend beleid dichtbij Bescherming tegen straling berust niet op duidelijke normen mentaar strafomzetting frustrerend voor rechterlijke macht reep (1) Jfreep (2) Maatregel moest niet buiten het parlement omgaan Inbouwen in EG-programma moeilijk Afkoop straf voor rijken gemakkelijk Vaten vergif bij school gedumpt het weer - Warmer weerrapporten dieren met menselijke trekjes profetisch jolig bede KWARTET DONDERDAG 15 MEI 1975 BINNENLAND •taris Schaefer heeft in min- geen tijd een subsidieregeling ind gestampt voor het groot jd van eigen woningen. Het is !e Kamer, - en'meer in het de A.R, afgevaardigde geweest die de staatssecre- ^3' eft bewogen, deze regeling te en en, vooral, daarbij spoed te »n. De snelheid van in- en ig van de regeling is namelijk grootste belang voor het be- van de werkloosheid in de en dat is tenslotte het eerste voi ermee wordt nagestreefd, dd legrijpelijk - zij het natuurlijk billijken - dat bij zoveel spoed autc'jn gemaakt. Het aanvankelij- I. i o van de regeling dat wie het zij i subsidie zou komen, ook het malen, mogen wij zelfs een ut noemen die heeft geleid tot zi in van een chaos in de ge- v jke bureaus die voor de uit- van de regeling waren inge- Verder dan tot een begin, is orde niet gekomen, want de ïtaris heeft - naar hij gister- 5g in de Kamer met ongebruike- nhartigheid heeft toegegeven - tijdig ingezien. tal ;eliu. Jt de regeling nu zo veranderd meer de domme wet van de wie sterk of slim is wiijt - naar het nog altijd willekeurge van loting uitmaakt wie wel liet subsidie krijgt. Ook dat is r^nig bevredigende manier om te verdelen, maar het ziet fyt dat wij daarmee genoegen loeten nemen om'te bereiken rerkgelegenheid in de bouw de ijgt die algemeen wordt be- ')r. W. Drees jr. heeft gelijk :gt dat loting als basis voor •echtelijke regeling absurd wanneer hij terwille van dat ijk kille beginsel de werk- in de bouw maar wil laten dan wordt het betere een in het goede. wordt het bezwaar tegen ira van loting natuurlijk min- |ig gevoeld naarmate het aan- |n stijgt. Het totaalbedrag aan op tachtig miljoen bepaald Jdat is een betrekkelijk wille- igrens. Het kabinet Den Uyl foed aan doen. nauwkeurig te pn of het gunstige effect voor gelegenheid zich niet zal ver- digen naarmate het 'prijzen- dt verhoogd. Als dat zo zou zijn dan zou er alle aanlei- dieper te putten uit de pot miljard extra die het kabinet eken geleden ten behoeve van gelegenheid ter beschikking steld. De belangstelling voor liercgeling die nu is afgekon- 1 :o groot dat een uitbreiding Dgelijk tot een aanmerkelijke aan weer werkende bouw- kan leiden. zinken brengen van enkele van de Cambodjaanse marine lie op het enteren van het anse (met wapens geladen) lip Mayaguez door een een deze marine is een regelrech- eep. Deze daad is tekenend overgevoeligheid die na de ;e aftocht uit Indo-China in on heerst In het Witte Huis president Gerald Ford en seurs - van wie de minister [inlandse zaken Henry Kissin- elangrijkste is - nog moeite dig af te rekenen met een in de wereld van vandaag. I male niet meer .past. J waarop de Verenigde Staten llijk op de onrechtmatige Cambodja hadden gerea- fas al verre van verstandig. In grote woorden te gebruiken lijk vrijlating van schip en ig te eisen, had Washington - i toevlucht kunnen nemen tot ;eprezen geheime diplomatie, de schermen had het dan on i gedaan kunnen krijgen, wat iciis gelukt, ip poging om Peking in te om de Cambodjanen onder zetten, was onverstandig. te geven zouden de nieuwe i Phnom Penh de verdenking hebben geladen, van China ijk te zijn. Nu de Verenigde et al op een gewapende actie laten aankomen, kan nauwe- ei r op bemiddeling van Chinese rden gerekend. machtsvertoon hebben de r°nen ook Thailand in moeilijk- ebracht, dat zich als gevolg floop van de oorlog in Indo- ch al in een weinig benijdens- positie bevindt. Er bestonden >blemcn rond de vier Vietna- [Öfegtuigen, die naar Amerikaan- 1 in Thailand waren uitgewe- ook nog een groot aantal anse mariniers naar het land opgebracht, als onderdeel van r druk zetten van Cambodja, Egering in Bangkok zich bijna de banden met de Verenigde verbreken, wil zij haar ge ldigheid niet verliezen. aIpen de Verenigde Staten maar Door onze juridische medewerker, mr. N. D. Jörg De door staatssecretaris Glastra van Loon aangekondigde omzetting van korte onvoorwaardelijke ge vangenisstraffen van maximaal veertien dagen in geldboeten is een opmerkelijke noodmaatregel in een; langzamerhand uitzichtloos geworden situatie. De gevangenissen zijn vol, 8500 veroordeelden wachten op tenuit voerlegging van hun opgelegde ge vangenisstraffen gedurende een on toelaatbaar lange termijn, ontoe laatbaar omdat die ernstig strafverzwarend werkt. Het in stituut van de gratie wordt hier voor gebruikt. Gratie is een recht dat aan de Kroon toekomst, om in beginsel in individuele gevallen door de rechter opgelegde straffen ongedaan te maken, te verlichten of te verwisseen voor een andere, ook lichtere, straf. Er kan twijfel rijzen over een aan tal punten, waarvan het eerste is of collectief gratie wel mogelijk is. De grondwet en het gratiebesluit gaan daar in elk geval niet vanuit. In het verleden is echter meermalen collectieve gratie toegepast, bij voorbeeld in 1919, toen aan alle militairen voor bepaalde delicten opgelegde straffen, gratie werd ver leend. Is gratie nog aanvaardbaar te achten in zo'n geval als in 1919. of ter gelegenheid van het huwelijk van een koningskind, zij kan stellig Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Bescherming tegen radioactieve straling iss niet op een ordelijke manier in het actieprogramma voor het milieu van de Europese Gemeenschap in te bouwen .Daarin wordt name lijk wetenschappelijk het verband vastgesteld tussen blootstelling aan verontreiniging eri de daaruit voortvloeiende gevolgen of risico's. Op grond daarvan zal de Europese Commissie bijvoorbeeld binnenkort maximumnormen voor zwaveldioxi de in de lucht voorstellen op een niveau dat op het ogenblik in de praktijk nog geregeld wordt over schreden. Zo komt er een norm voor koolmonoxide, voor lood. Maar niet voor straling. Want de metin gen van de afgelopen dertig jaar hebben nog steeds geen gevolgen of risico's aan het licht kunnen bren gen van de hoeveelheden radioacti viteit waar het hier om gaat. Met dit betoog van EG-milieudes kundige dr. Pierre Recht begon de tweede dag van het congres van de Internationale vereniging voor stralingsbescherming ICRP. We kunnen, aldus Recht, alleen de ver schillende veronderstellingen bekij ken, die uitgaande van de grote stralingsdoses die wèl meetbare ge volgen hebben, terugredeneren naar de gevolgen die kleine doses zouden kunnen hebben. Hij zag geen geldige reden om de interna tionaal aanvaarde ICRP-normen, die berusten op zeer zwartgallige veronderstellingen, te veranderen. Hetzelfde betoogden met nog grote re nadruk Kahan en Feige (Israël). 'Het is onmogelijk gebleken om ge volgen van 10 rem ongecontroleer de atoombomstraling aan te tonen onder meer dan 50.000 overleven den. Het'is uiterst onwaarschijnlijk dat enige andere vorm van kunst matige straling potentieel even ge vaarlijk zal zijn'. (De door de ICRP aanbevolen toelaatbare hoeveelheid straling per jaar bedraagt 0,17 rem). De Israli's wezen er op dat nog strakkere normen, met name voor arme landen, onbetaalbaar zouden worden, en wellicht de aan vaarding van andere risico's zouden aanmoedigen die de gevaren van kernenergie verre zouden overtref fen. Ook Walinder (Zweden) zette zich scherp af tegen de gebruikelijke pessimistische schattingen van de gevolgen van kleine hoeveelheden straling. De 'extra veroorzaakte kankergevallen' in zulke berekenin gen wekken een schijn van nauw keurigheid die alleen op papier be staat. Het zou realistischer zijn, al dus de Zweed, alleen een orde van grootte van risico's op te geven. Een aparte zitting van het congres was gewijd aan bouwmaterialen voor huizen, die wisselende hoe veelheden natuurlijk radioactief materiaal bevatten. Kolb en Schmier (West-Berlijn) hadden huizen in de hele Bondsrepubliek doorgemeten, en vonden gemiddel de stralingsniveaus per deelstaat van 0,05 rem per jaar in Bremen tot 0,11 in Saarland (met individu ele uitschieters tot 0,60). Bepaalde materialen moeten maar liever niet gebruikt worden, vonden zij, of in ieder geval met enig overleg. Bouwmaterialen Pensko^ (Polen) liet op zulke gege vens dè gebruikelijke risico-bereke ningen los en kwam voor zijn land tot 15 procent meer kanker en aan geboren afwijkingen wanneer in het begin van de volgende eeuw alle houten huizen en een deel van de bakstenen, zouden zijn vervan gen door woningen van nieuwe bouwmaterialen. Dat was dus wel een bovengrens, zei hij, omdat die risico-berekening zo pessimistisch was. Had er iemand nog vragen? Er waren- geen vragen. Een aardig grapje hadden de Hon garen, Fehér, Gémesi en Tóth be dacht. Het was tegen redelijke kos ten mogelijk om de meer radioac tieve bouwmaterialen in een zoda nig tempo te vervangen dat de straling door invoering van kerne nergie daarmee juist werd gecom penseerd. niet bedoeld zijn als lapmiddel voor een weergaloos falen van het beleid van het ministerie van justitie. De meest terechte opmerking van Glastra van Loon was dan ook wel dat het gevangeniswezen in zijn hemd staat (hijzelf dunkt me niet minder). Een even belangrijke vraag is: Hoe zou de rechterlijke macht, waarvan toch mag worden aangenomen, dat zij conscentieus te werk gaat, deze maatregel erva ren? Frustrerend lijkt daarvoor een zwak woord. Wat zal die rechterlij ke macht, vanaf gisteren moeten oordelen over gevallen, waarvoor hij eergisteren nog veertien dagen gaf? En wat zal de waarde zijn, die aan de wettelijke voorgeschreven adviezen van alle rechters wordt gehecht? Het besluit ieder over een kam te scheren laat geen ruimte voor indi viduele adviezen, terwijl een alge mene afwijzing van de maatregel wel haast onmogelijk is, bij gebre ke van een werkbaar alternatief. Kolderiek wanbesluit Het lijkt een redelijke veronder stelling, dat een maatregel als deze gratie eigenijk niet buiten het par lement om' genomen had mogen worden. In elk geval zijn voor het gevangeniswezen toe te wijzen gel den een zaak van de volksvertegen woordiging. Er is in de afgelopen jaren een fout beleid gevoerd: dat dient op het Binnenhof te worden gewijzigd en niet via zulke kolderie ke wanbesluiten van een staatsse cretaris te worden in stand gehou den: Zoals bij alle dingen, die in feite niet deugen, zitten er ook goede kanten aan deze affaire. Om te beginnen voor de ongeveer vijfdui zend veroordeelden, die hun gevan genisstraf geheel of voor een deel kunnen 'afkopen'. Vrij willekeurig lijkt de datum van 1 januari, voor al voor diegenen die in de laatste veertien dagen van 1974 voor poli tierechters geen afstand van hoger beroep hebben gedaan, waardoor hun vonnis in tegenstelling tot diegenen die dat wel deden eerst na 1 januari onherroepelijk werd. Maar vooral: deze omzetting via gratie van gevangenisstraf in geld boete zal de discussie over de korte gevangenisstraf mogelijk opnieuw voedsel verschaffen. Recente voor stellen terzake op basis van het rapport van de commissie vermo- gensstraffen, zullen ongetwijfeld nog meer aandacht krijgen in de media en in het parlement. Dat de (korte) vrijheidsstraf niets oplost, eigenlijk niet meer 'van de ze tijd 'is en makkelijk te vervan gen door geldboete, is, met deze stap van de staatssecretaris, nog eens bewezen. Kritiek Van Dam: Van onze parlementsredactie DEN MAAG Mr. G. C. van Dam, Tweede Kamer-lid voor de ARP. vindt dat staatssecre taris Glastra van Loon het in strument van gratiëring van ge straften heeft gedevalueerd. Hij heeft van dit middel bij de om zetting van gevangenisstraffen in boetes een niet juist, gebruik gemaakt. Bij het verlenen van de gratie ligt de reden buiten de gestraften. Maar dat is bij dit collectief gratiever zoek niet het geval. Als argument wordt immers gebruikt, dat de lan ge wachttijden voor opsluiting een verzwaring van de straf betékenen. De reden heeft direct met de ge straften te maken. Eén ander moeilijk punt is. <lat het plan voor de collectieve gratie is bekend gemaakt, vóórdat men het advies had ontvangen van de rech terlijke macht. De rechterlijke macht is nu door de publikaties onder druk gezet. Verder heeft mr. Van Dam het be zwaar, dat een vrijheidsstraf over het algemeen voor iedereen even zwaar aankomt. Dit is niet het ge val met het oplegge nvan een boe te. De één kan gemakkelijker vij fentwintig gulden per dag betalen dan de ahder. In tweede instantie, zo zegt hij, wordt dus een verschil in strafmaat aangelegd. De heer Van Dam betreurde het. dat de staatssecretaris de indruk wekt, dat de hoofdoorzaak van ach terstand in de opsluiting van de veroordeelden ligt bij zijn voorgan ger Grosheide. De stagnatie deed zich al onder de vorige staatssecre taris voor. De tegenwoordige staats secretaris had dus alle maatregelen kunnen treffen. Maar hij heeft het herstructueringsplan van het- ge vangeniswezen zelfs versneld uitge voerd en meer gebouwen gesloten dan aanvankelijk de bedoeling was. Mr. Van Dam is van plan de staats secretaris vandaag over deze zaak vragen le stellen. Van een verslaggever EINDHOVEN Vlak naast een middelbare school zijri gisteren en kele vaten met in totaal vijftig liter fluor-waterstof, een zwaar-vergifti- ge stof die gebruikt wordt bij ge velreiniging, gedumpt. De brand weer heeft de stof ter plaatse on schadelijk gemaakt en de omgeving schoon gespoteii. De rest van de vaten is door de gemeentereiniging afgevoerd. De lessen op de school konden gewoon doorgaan. De poli tie stelde gisteren nog een onder zoek in. d Aanklacht overwogen tegen Surinaamse minister Ooft Van een verslaggever PARAMARIBO Oppositieleider Lachmon van de VHP in Suri- naenie overweegt een aanklacht in te dienen tegen minister Ooft, na diens uitlatingen dat liet optreden van Lachmon een van zyn aanhangers ertoe gebracht kan hebben het bevolkingsregister in Paramaribo in brand te steken. Daarbjj gingen ruim duizend nieuwe paspoorten verloren. Alle verloren gegane gegevens kun nen overigens binnen twee weken weer worden gebruikt. Lachmon meent in zjjn goede naam en eer te zyn aangetast, maar heeft in overleg met zijn partijraad besloten de aanklacht niet meteen in te dienen, maar het juiste moment daarvoor af te wach ten. i Van ome weerkundige medewerker Het weer is gisteren al wat fleuri ger geworden. De zon had vooral in het noordoosten een veel hetere inzet. Dat kwam onder invloed van weersverbeteringen in Duitsland. De temperatuur in de DDR liep gisteren op tot waarden tussen 20 en 24 graden. Zover kwamen wij bij lange na nog niet: om 4 uur 's middags moesten wij aankijken te gen temperaturen van 13 tot 15 graden, maar een aanzet tot verbe tering was toch overal te bespeu- ook de andere westelijke landen die hun betrekkingen met hun landen van Indo-China drastisch moeten herzien, zullen er goed aan doen zich te realiseren dat politieke en militaire druk in die gebieden meer dan ooit averechts zullen werken. Bovendien brengen zij het gevaar mee dat deze landen tegenover Peking en Moskou niet de nationale onafhankelijkheid kunnen bewaren, voor hun huidige leiders zeggen te hebben gevochten. De Verenigde Staten hebben zich al onder president John Kennedy bij de strijd in Indo-China laten, betrekken, omdat zij vreesden dat China en de Sowjet-unie bezig waren het binnen hun machtsbereik te brengen. Na veel teleurstellende ervaringen als gevolg van verkeerde beslissingen zal het Washington moeilijk vallen te geloven, dat de huidige leiders van Cambodja. Laos en Vietnam er niets voor voelen, de ene afhankelijkheid (van de Fran sen en later van de Amerikanen) te rullen voor een andere. ren. nadat de zwakke regenuitloper uit Engeland verder oploste. Zoals verwacht namen na half vier 's middags de radiokrakers toe. Vlissingen meldde onweer sachtige middelbare bewolking, maar achter af is het allemaal erg meegevallen. Eerder in de middag had het 'ge donderd onder meer in Honington aan de Engelse oostkust, op het vliegveld Cardington en in Bir mingham. Veel uitgebreider onweer werd echter gemeld van de Balkan: in Oostenrijk. Hongarije en Tsje- choslowakije bliksemde het. maar het was er dan ook veel warmer dan bij ons: 27 tot 28 graden gere kend voor Hongarije. In oost-Polen gaf de zomer vol-gas. Ketrzyn in het noordoosten kwam op 27 graden, de stations Mlawa en Plock respectievelijk ten oosten en ten zuidoosten van Warschau haal den 28 gr. In zuid-Rusland bereik ten enkele waarnemingsposten de tropische grens van 0 gr. C. onder meer het station Boyucar ten noord oosten van Rostov. Salzburg kwam gisteravond met 10 mm regen aan de markt, in Acklington in noord- oost-Engeland viel in 24 uur tijd 32 mm water. In de voorafgaande nacht was het bij ons niet verder afgekoeld dan 10 a 11 gr. C., waarmee we de inarmste nacht beleefden tot nu toe. Enkele stations in zuid-Rus- land kwamen niet lager dan 20 gra den. Vandaag zal het in meer delen van Nederland zonniger zijn dan gisteren met temperaturen tot 18 a 21 gr. C. bij zuidelijke of zuidoostelijke wind. Helemaal 'zui ver is de bovenlucht niet. Er kan dan ook voornamelijk in de namid dag of vooravond plaatselijk een regen- o) onweersbui tot stand ko men. Welk weer wij precies met Pinkste ren zullen hebben is nu nog niet te zeggen. Eerst moet worden afge wacht hoe onze atmosferische huis houding reageert op de te verwach ten temperatuurstijging. Het zou OPKLARINGEN BEWOLKING ■AX.TEM». MIN. TEMP. WINDRICHTING niet de eerste keer zijn dat een warme en droge situatie bij geringe luchtdrukverschillen zichzelf auto matisch ophief. Als gevolg van de op het vasteland zich ontwikkelende warmte gaat dan de luchtdruk da len, wat zich uit als de zogenaamde onweer szak in de isobaren (een soort Jus). Het proces begint in veel gevallen in Frankrijk, van waaruit de dan bin nenvallende koele zeelucht, meestal vooraf gegaan door een min of meer uitgesproken onweersfront, aan het mooie weer een einde maakt. Een markant voorbeeld in de bleoimaand was het zware on weer op de avond van de Staten verkiezingen op 29 mei 1946 (naar ik meen de eerste verkiezingen na de oorlog).Vooral in de streek ach ter de tuin van h&t Westland tot Castricum was het onweer zivaar en langdurig. Vrijwel geen enkel deel van Nederland bleef onberoerd. De Bilt ontving van die dag 123 rap porten. Wij herinneren ons van die avond een schitterende ontwikkeling van hele series machtige bloemkool wolken. Hoog wafer voor vrijdag 16 mei Vlissingen: 5.02-17.27; Haringvlletslulzen: 6.42-19.13: Rotterdam: 7.56-20.09; Scheve- ningen: 6.05-18 33; IJmuiden: 6.49-19.17; Den Helder: 10 54-23.22: Harllngen: 1.10- 13.22- Delfzijl: 3 06-15.13. Weerrapporten van gisteravond 7 uur. weer. maximum temperatuur en neerslag. Amsterdam- De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrllck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid 17 1 14 0 15 0.4 16 0.1 13 0.5 17 0.2 9 0.1 Mallorca Mtlnchen Nice Oslo Parijs Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv licht bewolkt zwaar bewolkt 7.waar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt regenbul zwaar bewolkt 20 0 half bewolkt 19 0 licht bewolkt 22 0 zwaar bewolkt 18, 0. half bewolkt 16 0 licht bewolkt 20- O zwaar bewolkt 20 0 onbewolkt 16 0 zwaar bewolkt 17 0 geheel bewolkt 16 0 geheel bewolkt 18 O licht bewolkt 23 O zwaar bewolkt 15 1 zwaar bewolkt 15 O licht bewolkt 20 0 zwaar bewolkt 26 0 zwaar bewolkt 22 0 onbewolkt 17 0 onbewolkt 21 0 regen 15 0 geheel bewolkt 16 0. zwaar bewolkt 24 O licht bewolkt 21 0 onbewolkt 20 0 licht bewolkt 20 0 licht bewolkt 36 0 onder redaclie van loessmil 'En jij vraagt me iets te begrij pen? Weet je dat ik wel twintig, dertig lieve hondjes in het park heb laten lopen, alleen maar voor jou? Weet je dat ik vorige week noa een aanzoek kreeg van een rijke weduwe, zonder kinde ren? En dat ze wel drie boom gaarden bezit en dat ze graag een kindje van me wou? Maar ik heb kordaat geweigerd. Voor jou! Hij stond gestrekt vóór me, kop iets hoger dan gewoonlijk en in zijn ogen brandden kleine vuurtjes. Dan was het een oger - blik zeer stil. Hij keek me recht in de ogen en zijn grijze boven lip trilde. Dan was het alsof de klok diepe gaten in de middag sloeg. Ik weet, hoe het gaat. ver volgde hij. Ze komt bij je wo-t nen. Ik vlieg uit het bed naar het washok. Zij laat mij vasteil. Ik word mager. -De mensen zeg gen dat ik een lelijk dier ben. En zij laat mij afmaken. Zijn ogen stonden groot en droevig.' De Vlaamse schrijver Walter Haesaert is blijkbaar erg op die ren gesteld en heeft ze scherp geobserveerd. In alle achttien verhalen, gebundeld onder de ti tel 'Onder de Dierenriem', zijn de hoofdpersonen dieren, die op een 'menselijke' manier met el kaar en met de schrijver om gaan. Zodoende kan Haesaert ze ook steken onder en boven wa ter in de richting van de mens laten geven, want niets mense lijks is hun vreemd. De, merel bijvoorbeeld is uit zijn booni verjaagd 'alleen omdat we zwart zijn. En daar komt dan nog die gele snavel bij. Het moet zijn dat de meesten niet van geel en zwart houden. Ik begrijp het niet.' De miss-Regenworm- verkiezing wordt gewonnen door de vrouw van de voorzitter, hoe wel ze het op geen stukken na haalt bij de 'in het buitenland', drie tuinen verderop, afgestu deerde dochter van een onbe kende vader en een moeder van niet al te beste reputatie; bo vendien staat dat 'buitenland' bekend als een oord des ver- derfs. En de meikever, wiens vrouw opnieuw naar een andere boom is gevlogen, drinkt zich uit woede een flink stuk in de vleu gels alvorens op het gemeente huis 'scheiding van boom en blad' te vragen. Het loopt vaak slecht af in de dierenwereld: een egel die zijn Erina wil schaken omdat haar vader hun omgang verbiedt, komt bij zijn vlucht samen met zijn geliefde om onder een auto: een mug die zich inzet voor maatschappijvernieuwing, mist in zijn enthousiasme de eerste bocht aan de jasmijnstruik en komt in een spinneweb terecht; een rut die zijn zoon wegen a verregaande wandaden streng wil straffen, herinnert zich net op tijd vroeger ook zo'n schooier te zijn geweest en laat zich hui lend in de klauwen van een gereedstaande kat vallen; miss- Regenworm wordt zó van het erepodiuih door een zwarte me rel tussen de nijptang van zijn gele snavel weggepikt en het Nog geen maand nadat Sonja ('s avonds) Barend in het voorjaar van 1967 voor het eerst als om- roepster-op-proef op de beeld buis verschenen was, kreeg Tele- vizier een brief van een Amster damse onderwijzeres die Sonja te goed vond om alleen maar om te roepen: 'Volgens mijn be scheiden mening is ze een meis je dat eigenlijk met mensen vóór de televisie zou moeten praten. Ze is het type van een gespreksleidster, die de mensen tot praten en ontboezemingen zou kunnen stimuleren. Ik acht haar zelfs in staat om met meer dan één persoon een boelend gesprek over verschillende on derwerpen op de televisie te hebben. Maar die kans zal ze bij de Nederlandse televisie wel niet krijgen, want daar geldt: eens een omroepster, altijd een om- roepster'. Die Amsterdamse mevrouw blijkt een profetische blik gehad te hebben, niet wat dat 'eens een omroepster. altijd een omroep ster', maar wat Sonja's capaci teiten betreft. Het omroepblad trouwens ook. Dat gaf als veel belovend antwoord op de brief dit commentaar: 'Mies Bouwman is ook als omroepster begonnen'. haasje Flora, dat een race van een grijze windhond wint, wordt direct daarop door een Duits herder doodgebeten. Hoogmoed komt voor de val (de flat die de vinken zich gewenst hebben stort nog vóór de ingebruikne ming m) en wie een kuil graaft voor een ander valt er zelf in. want de meikever die zijn on trouwe echtgeonte de ogen laat dichtdoen in de hoop dat ze onderdehand door een groene grasvink zal worden weggegrist, wordt zelf het slachtoffer van zo'n vraatzuchtig vogeltje. Het werk van Walter Haesaert is in België al meermalen be kroond. Tot nu toe heeft hij het vooral op gedichtenbundels ge houden en ook in 'Onder de Dierenriem' komt de dichter Haesaert af en toe om de hoek kijken. Het boek is twee jaar geleden bekroond met de literai re prijs van de provincie West- Vlahnderen. Elf van de vieren zestig pagina's worden in beslag genomen door potloodtekenin gen, uiteraard van dieren, van Cyr Frimout. 'Onder de Dieren riem' is nu als coproductie ver schenen bij Orion in Brugge en Scheltens en Giltay in Den Haag en kost 24.50. Meikevers, een van de elf zwart wit potloodtekeningen van Cyr Frimout in het boek 'Onder de Dierenriem'. De amateur-cartoonisten die hun tekening al ingestuurd heb ben voor de wedstrijd onder het motto 'De vreselijke gevolgen voor lezers als boeken 't zonder binders moesten stellen', blijken helemaal niet erg onder de in druk te zijn van die gevolgen. De bond van boekbinders, die de wedstrijd organiseert ter gele genheid ten de manifestatie Boek en Stad Amsterdam (tus sen 23 en 31 mei op het Mu seumplein in de hoofdstad), concludeert uit de stapels inzen dingen tenminste dat de teke naars de chaos van ongebundel de vellen als een jolige boel beschouwen. Wie nog steeds plannen heeft om zijn-haar visie in verf, inkt. potlood, lapjes of welk materiaal ook op papier te geven, moet zich wel haasten. Vóór dingdag moet de tekening (minstens 30 bij 40 centimeter) weggestuurd ziji} naar de Neder- landsche Bond van Boekbinders, Vondelstraat 172, of postbus 6178 in Amsterdam. Wie het naar het oordeel van de jury het beste doet zal zijn produkt in de Werkplaats van het Van Gogh Museum of op de boekenmarkt kunnen zien, of er misschien wel een boekenbon (er zijn er van tien tot Vijfhonderd gulden) mee winnen. Het feit dat het huidige kabinet de bede 'God zij met ons' 'in de troonrede heeft laten vervallen doch deze heeft gehandhaafd op de rand van de gulden, is moge lijk een indicatie dat de inflatie- bestrijding zijn krachten te bo ven gaat. Aldus de laatste stelling bij het proefschrift van P. J. Lemstra, die op 2 mei aan de Rijksuniver siteit te Groningen is gepromo veerd. Zijn één na laatste mag er trouwens ook wezen: De in voering van de verplichting tot het dragen van autogordels kan de automobilist ten onrechte de indruk geven dat zijn leven niet meer aan een zijden draadje hangt. fto to- looq 'Nee, Sitnpkins. je hebt het nog steeds niet onder de knie

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5