MP Cambodja zwijgt na actie Amerika Recht a ttNieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Vorster geeft toe: ik was in Ivoorkust Waarom krijgt Heertje altijd ruzie? Merenwijk in Leiden na vijf jaar - pag. 6 Vakantie nog regelen? Kennedy' j Korter werken voor 3200 man bij DAF-trucks Vermoedelijke dader moord aangehouden n-voeding' izcgd Den Uyl bij president Ford Koninklijk paar bezocht woningen, scholen en fabriek en buien f n; Schaefer: nieuw systeem Drie schepen tot zinken gebracht Twee doden en zeven gewonden bij ongeluk !n deze krant Abonneer eens iemand. Dat mag ook. Welkomstvoordeel. r,°Uiv hoort haj u. 33e JAARGANG NO. 9521 - DONDERDAG 15 MEI 1975 Trouw In de krant van morgen vindt u in onze advertentierubrieken weer volop mogelijkheid om uw keuze voor dit jaar te bepalen. TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL' 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 EMENT 13,00 PER MAAND f 39,00 PER KWARTAAL 154,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69,74.64.148 GEMEENTE GIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 N (AP) Jaqueline verandert haar haam in Jaqueline Kennedy, nog steeds van plan (Amerikaanse) poli- te gaan. De naam dy kan daarbij van nut adevergoeding !N (Reuter) De BBC tank Sinatra een 'aan- <t' schadevergoeding voor een televisiepro- ln. 1972 waarin was ;reerd dat hij contac- id bij de Mafia. Dit Sinatra woensdag ont- )ij zijn aankomst in W: i waar hij een concert en. 's advocaat Robert der zei dat in het pro- a was gesuggereert dat ent zijn rol in de film here to eternity* oor hij een Oscar te danken had aan invloed. EINDHOVEN Van half augustus tot half oktober van dit jaar zal voor 3200 werknemers van DAF- trucks een werktijdverkorting van twee dagen per week worden aan gevraagd. Het gaat- om 2000 werk nemers van de DAF-fabrieken in Eindhoven en 1200 van de assen- en cabinefabriek van DAF in Oevel (België). De werktijdverkorting is volgens DAF noodzakelijk omdat dit jaar de I export van vrachtauto's binnen Eu ropa minder gunstig is verlopen dan werd verwacht. Voor 1975 heeft DAF de produktie van trucks met duizend verlaagd tot dertiendui zend. Volgens een woordvoerder van DAF zal de werKtijdverkorting niet of in mindere mate gelden voor de fa briek van dieselmotoren. Vooral door de verkoop van losse diesel motoren aan derden is in deze tak van het bedrijf geen exportvermin dering ontstaan. In totaal werken I bij DAF-trucks negenduizend werk- I nemers, i !HT —In bedrijfskan- srordt in het algemeen ter beschikking ge- at men lekker vindt, evordert wan-voeding', de Wageningse voe- iskundlge prof. dr. J. at, die het bedenkelijk 3 om risicofactoren voor i rtinfarct in de hand te I door gehaktballen. J ïllenen patat ver on- kostprijs aan te bie- at het geval is in de '(door het bedrijf ge- ierde) kantines. Voor- vet aan hapjes te pas romen zou dat meor- onverzadigd moeten EINDHOVEN In bijzonder korte tijd heeft de Eindhovense gemeen tepolitie waarschijnlijk klaarheid gebracht in de moord op de 44- jarige Frans van den Bersselaar, die gisteren plaatsvond. Zevën uur na het vinden van diens stoffelijk overschot werd de 24-jarige J. M. aangehouden. Hoewel de verdachte nog niet heeft bekend, zegt de poli tie over voldoende aanwijzingen te beschikken om hem in arrest te houden. Gistermorgen omstreeks vijf uur werd het lichaam van Frans van den Bersselaar gevonden door een bezorger van het dagblad Trouw. De man lag min of meer verstopt achter een mobiel consul tatiebureau op het terrein van de plaatselijke kruisvereniging. Uit de sectie is gebleken dat het slachtoffer is overleden ten gevolge van slagen op het hoofd. Het voor werp waarmee dat moet zijn ge beurd, is niet teruggevonden. De politie heeft kunnen vaststellen dat het slachtoffer is beroofd van een portefeuille waarin enkele honder den guldens zaten. Na afloop van hun bijeenkomst in het Witte Huis brengt de Ame- x»i.aanse jfrdsident Ford premier Den Uyl door de tuin naar de auto. Vandaag vliegt premier Den Uyl naar Suriname om daar deel te nemen aan het koninkrijksoverleg. BOEKAREST De tweede dag van hun officiële bezoek aan Roemenië tÉve geen bona fide we- e hebben, blijft het zo- i schietgrage wildwest- dge City en iedereen tl graag een geweer bo- deur hangen. •Iko Gasich, vice-president n Northrop-vliegtuig- ieken (ADVERTENTIE) en met zon,, maar ook daar een bui. Zwakke itige wind uit zuid tot st en in het binnenland m-temperaturen circa len Celsius. Aan de kust ld van zee omstreeks 15 EN EN OVERMORGEN: buien, maar ook zon- N erioden en iets warmer. Drgen zon op: onder: maan op: onder: 04.06 20.28 09.36 00.16 n isserij beperkt „Ik voel ook wel dat ik moet deëscaleren, maar ik heb ontzettende moeite om niets van me te laten horen," zegt prof. Arnold Heertje tegen Ischa Meijer en Kees Tamboer. Een intrigerend interview over oorlog en onderduik, economie, politiek en contlictologie. Nü in de nieuwe HP. Waarin ook: de Vermogens Aanwas Deling, een lolly om de arbeidsrust af te kopen. Tevens: twistgesprek tussen Rudi Kross, Surinaams socialist en ex-vakbondsleider, en minister Jan Pronk, die toegeeft: „Suriname blijft afhankelijk." De HP-columnisten: Hans van den Doel over Lammers en de tirannie van de meerderheid Brugsma over Prins Joris: Juliana's echtgenoot rijdt de politieke arena binnen en kiest partijHofland over de overschatting van Vietnam. De HP-rubriek Eerste Mélange terug van even weggeweest en meteen al tranen in dc ogen. Buitenland: in Paraguay is het al twintig jaar Chili en Nederland kan dat veranderen. Televisie: Jet Rademakers verklaart dc middelmaat te Montreux. Filmgesprek met Rufus- regisseur Samuel Meyering. j Poëzie voor poëzie liefhebbers: K. Schippers over de zinderende erotiek van B. Servet. Seals Croftspop met een zeer hoge gelovigheidsgraad. Interview met de PSV-tweeling Van de Kerkhof, o.a. over meneer Frits Philips ip de kleedkamer. HP: voor 2 gulden overal te koop. Of wekelijks in de bus als u onderstaande bon gebruikt. Adres Woonplaats - "~1 i Ik geef mij op als abonnee van HP voor de volgende periode: D kwartaal (f 20,^0) D halfjaar (f 41,-) jaar (f 82,-) Studerenden of houders van het CJP: halfjaar (f 24.-) Collegekaart/CJP nummer. In ongefrankeerde envelop opsturen aan: HP, Antwoordnummer 8037, Amsterdam. HP, Antwoordnummer 8037, Amsterdam. ^Jj Staatssecretaris Schaefer heeft gis- I teren in de Tweede Kamer meege deeld dat een nieuw systeem wordt I toegepast voor bet verdelen van de subsidiepot die bestemd is voor het I opknappen van eigen huizen. Het principe 'wie het eerst komt, het eerst maait' wordt verlaten. De I heer Schaefer past een eerlijke ver- deling toe. Als het totaal van de aanvragen het plafond van tachtig miljoen te boven gaat zal er wor den geloot. (Zie ook pag. 3.). WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Vanmorgen vroeg had Cambodja nog niet gereageerd op de Amerikaanse actie, waarbij drie Cambodjaanse kanon neerboten tot zinken werden gebracht. De actie was volgens Washington bedoeld om, te voorkomen dat Cam bodja Amerikanen van het opge brachte containerschip Mayaguez zou halen. Ook hadden de Ame rikanen het vermoeden dat Cam bodja van plan was opvarenden van het schip, die eerder naar het eiland Koh Tang waren gebracht, naar het vasteland te brengen. De Mayaguez ligt nog steeds voor anker bij Koh Tang. Enige uren voor de actie was er volgens woordvoerder Joseph Laitin van het Pentagon geschoten op Amerikaanse vliegtuigen. Voordat de vliegtuigen tot de aanval over gingen hadden zij de betrokken schepen gewaarschuwd. Naast de drie schepen die tot zinken werden gebracht, werden er vier bescha digd. Thaise waarschuwing Gisterochtend vroeg waren onge veer 1.100 Amerikaanse mariniers op de basis U Tapao in Thailand aangekomen. Dit feit leidde tot een krachtige officiële veroordeling van de kant van de regering in Bang kok en anti-Amerikaanse betogin gen in Bangkok. Premier Kukrit Pramoj zei de VS tot donderdag de tijd te geven om de mariniers terug te trekken. 'Als er dan niets is gebeurd, zullen de betrekkingen KAAPSTAD (Reuter, AP) De Zuidafrikaanse eerste minister John Vorster heeft gisteravond toegegeven dat hij vorig jaar sep tember in Ivoorkust is geweest voor besprekingen met president Felix Houphouet-Boigny. van goede wil zeer ernstig zijn ge troffen'. aldus de premier die eer der had verklaard desnoods een verbreking r van de banden met Amerika te zullen overwegen. Thai land is de laatste bondgenoot van de VS in Zuidoost-Azië. Inmiddels is de Amerikaanse onderzee boo tj a- ger Holt in de Golf van Thailand aangekomen. Het viiegdekschip Co- ral Sea is op weg. Vóór het gewapende optreden van de Amerikaanse luchtmacht tegen Cambodjaanse militaire vaartuigen had de Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, John Scali, persoonlijk aan secretaris-generaal Kurt Waldheim een boodschap overhandigd, waarin de Amerikaan se regering verzocht met spoed aandacht te schenken aan 'de be dreiging van de internationale vre de' door de inbeslagneming van de Mayaguez. Voorts werd meegedeeld dat de VS zich het recht van zelf verdediging voorbehielden. Ongewapend hebben koningin Juliana en prins Bernard een toeristisch uitstapje gemaakt. Zij werden daarbij verge zeld door president CeaUsescu. en zijn vrouw Elena. Het eerste bezoek betrof het woon project Drumul Tabefei. Daarna reed het gezelschap voor een kort bezoek naar het Plytechonisch In stituut. Vervolgens bezichtigden de Koningin en Prins de grootste kle dingfabriek van Roemenië. 's Middags-werd de lunch gebruikt in het Prima-Verapaleis. ASSEN De 48-jarige K. P. Dijkstra en de 62-jarige Sjoerd Wiersma zijn gistermiddag om het leven gekomen bij een botsing tussen een busje en een personenauto. Van de inzittenden van het busje, verplegers en verpleegden van het psychiatrisch ziekenhuis in Franeker werden zes mensen gewond. De be stuurder van de personenwagen, de soldaat R. J. Hartink (20) uit As sen werd levensgevaarlijk gewond. De officiële mededeling, die volgt op maanden vol geruchten, wordt gezien als een doorbraak. De mede deling is gedaan met medeweten van Ivoorkust. Dit betekent dat ge matigde Zwart-Amerikaanse landen geen geheim meer willen maken van hun contacten met Zuld-Afri- ka. Vorster zei eerder deze week dat meer en meer van deze contacten spoedig boven tafel zullen komen. (ADVERTENTIE) Boterrepen van Beuk. Krokant. Voorfijnproevers.'nTraktatie voor onderweg. Beuk smaakt naar meer: Nogalino's, Crème Dessert Lunetta's, etc. Kwaliteitskoekjes van Pjj Altijd vers. Leimuiden Zuid-Afrika heeft groot belang bij betere betrekkingen met zwart A- frika. Een van de overwegingen is dat dan een grote markt komt open te liggen voor de Zuidafrikaanse industrie die zich de afgelopen ja ren sterk heeft ontwikkelt. Zuid- Afrika wil de eenzijdige nadruk op de mijnbouw verminderen. De Zuidafrikaanse grootindustrieel Harry Oppenheimer van de Anglo- American Corporation schrijft in het jaarverslag dat ontspanning met zwart-Afrika 'enorme' econo mische voordelen kan hebben. Op penheimer schrijft dat ontspanning afhangt van de dialoog in Zuid- Afrika en regelingen met de zwarte meerderheden in Namibië (Zuid west Afrika) en Rhodesië. 'Zuid- en mldden-Afrika zijn gebie den met enorme hulpbronnen zowel aan materiaal als aan mankracht. Als de ideologische verschillen uit de weg geruimd zouden kunnen worden en het internationale ver trouwen hersteld is. zou dit gebied zeer snel tot hoge ontwikkeling kunnen komen' De Amerikaanse regering heeft er op gewezen dat de Mayaguez onge wapend was. Volgens haar was de aanhouding onwettig en niet uitge lokt. Scali zei dat Washington al 'zekere stappen' via diplomatieke kanalen had gedaan om de onmid dellijke vrijlating van het schip en zijn bemanning te verkrijgen. De Amerikaanse afgevaardigde wilde niet zeggen of de VS overwogen de kwestie aan de veiligheidsraad voor te leggen. Wat dit betreft had eerder een lid van de Chinese afvaardiging bij de VN verklaard het te betwijfelen of de raad zich met de zaak zal bezig houden. Volgens hem zou de Veilig heidsraad dan 'alle gebeurtenissen in het verleden in Indo-China, met inbegrip van de agressie' moeten veroordelen. Van Chinese zijde is tot dusver verder geen reactie gegeven op de Amerikaanse aanval. De Chinese pers heeft trouwens in het geheel geen melding gemaakt van de aan houding van de Mayaguez. Ook prins Norodom Sihanoek, het staatshoofd van Cambodja, die nog steeds in Peking verblijft, heeft geen commentaar op het gebeurd^ gegeven. Het Russische persbureau Tass maakte in het kort melding van het gebeurde, zonder er com mentaar op te leveren. Voor kleine kerkelijke ge meenten wordt het steeds moeilijker, een dominee te onderhouden. In de lutherse kerk is een plan. dat neer komt op het herstel van het oud-christelijk bisdom-idee: een moedergeineente met een fulltime-predikant en kleine gemeenten daaromheen, waar leken het werk doen. Zie pag. 2. Binnenland I Opmerkelijk initiatief Suri naamse vakbeweging 3 Gratie geen lapmiddel voor falend beleid5 Buitenland Anti-Amerikaanse incidenten in Laos7 Kerk Het hemels prentenboek 2 Sport Ajax praat met Linder .15 Economie Organisatieteam betrekt ieder bij besluitvorming .17 Lezers schrijven 2 Radio en t.v4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 14 Commentaar 5 Dichtbij en verder 3 Weekbladen II Soms wordt het militaire strafrecht ineens reuze door zichtig. Als het uitdelen van VVDM-drukwerk op een kazerne niet verboden is, wordt een WDM'er die te rechtstaat wegens het uitdelen van drukwerk, gewoon vrijgesproken. Vrijheid blijheid. Nieuwe abonnee:_ Straat: Plaats:.. _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres:. Plaats:. Tk ontvang graag: Flinke flcsopcner. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. 1 Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. 1%.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1