Ierland: alleen voor de toerist met een fijn afgestelde antenne >e Hollanders ontvangen hun ood uit bek van de haring' Rivera's greep mislukt Hoe kom je er en wat kost het PINKSTEREN IN IERLAND _JjW/KWARTET WOENSDAG 14 MEI 1975 BINNENLAND RH9 rland is er niet voor iedereen. Wie vakantie wil in het land, it jarenlang van Europa in de hoek moest staan, moet wél be- iffen wat hij doet. jn zonaanbidder voelt er zich niet thuis als op een zomerdag it ruig golvend groene landschap wordt ingepakt door een grijze •vel. Evenmin als de toerist, die graag op een kluitje verzorgd kantie viert met een zwembad onder de tienhoge hotelkamer K een palmenboulevard met kroegjes, die pas vroeg in dé mor- Kn hun deuren sluiten. Kant dat heeft Ierland ook niet. Pret is ver te zoeken in de wat Worsige en ongezellige pubs, die al om half elf de deuren sluiten dan verwijzen naar het barretje in het hotel. —ie Ierland kiest, moet uit ander APiut zijn gesneden en traditionele binnen, die in veel andere landen slagen van een vakantie bepa- opzij durven zetten. Ierland lt eisen aan de toerist. Hij moet lvldualist zijn, zélf zijn weg we- te vinden, niet geprikkeld ra- i als hij onderweg niet even op terrasje kan uitblazen en 'sa nds vroeg naar bed wordt ge- iurd. land is eigenlijk een antl-vakan- land. Tenzijja tenzij je er speciale antenne voor hebt. or dat in feite gekke landje, ar altijd een betrekkelijk begrip Waar je wordt overrompeld door i wat dreigende verlatenheid, lar in de honderden ruïnes, uit leger eeuwen de spoken uit de iral geloofde pubverhalen haast tbaar op Je afkomen. Waar je de [els weer hóórt in het groen dat holle weggetjes vriendelijk over- ilft. Waar je gezelschap soms een r lang niet meer dan wat scha- op het door rommelig gebouw stenen muurtjes verdeelde land, i een boer, die onverstaanbaar legt, dat je op de verkeerde weg jland ls een ruig land. Rotsig aan J kust, waar de oceaangolven 'puimend uiteenspatten, soms meer in het binnenland iljk. Maar altijd uitdagend. Ier- moet Je nemen, niet onder- ADVERTENTIE) Ierland Prim-Air, 10 Jaar de grote Ierland specialist, biedt u al onvergetelijke reizen v.a f 290,-. Van 28/3 tot 31/10 SJHi 4 vluchten per week.^£7 Aigarve (Zuid Portugal) Prim-Air/Algarvair met het meest complete Aigarve programma. Va. f425,-. gaan. Maar weinigen blijken dat, getuige de statistieken, te kunnen. Slechts 25000 Nederlanders brachten er vo rig Jaar hun vakantie door. Wél een kwart meer dan het Jaar ervoor, maar het blijft een schijntje. Dat zelfde geldt trouwens voor de to taalcijfers: 420.000 mag dan voor de Ierse toeristenorganisatie een resepectabel aantal lijken, het blijft een mager cijfer als Je het projec teert tegen de 30 miljoen, die Spanje te gast krijgt. De Ieren zélf tillen daar echter nauwelijks aan. Hoewel ze het geld van de toerist best kunnen gebrui ken (het land is nog steeds zeer arm) zien ze ook het nadeel in van massatoerisme. Daarom wordt maar zeer aarzelend gewerkt aan voorzie ningen. Hotels zijn er wel en vaak zeer goede maar veel meer niet. Echte mondaine centra zijn er nauwelijks. Bij de meren zal men lang moeten zoeken voor een boot verhuurder ls gevonden. Dublin wil het milieu rein houden, een instel ling, die er ook de oorzaak van wat de aanleg van een kabelbaan van het meer van Klllarney naar de bergen rondom werd verboden. De Ieren zijn wars van pretcentra en willen hun land graag houden zoals het altijd is geweest: een paradijsje van ongereptheid, een land, waar geen comfortabele bussen voor je hoteldeur klaar staan, maar waar je zelf moet zwerven en klauteren om te zien wat je wil zien. Vissen en paardrijden Twee provincies komen daarvoor vooral in aanmerking: Cork en Kerrey in het zuidwesten. Dat is het meest ruige stukje Ierland, waar het grootste deel van het toeris tisch gebeuren zich afspeelt. Tn de eerste plaats ls dat het para dijs voor de sportvissers, met Kln- 1975 (doorhalen wal rooi i Adres: Plaats: TTi 1 I Ierland: ruig en verlaten. sale en Cork als de centra, waar zowel vistuig als boten worden ver huurd. Zowel voor het vissen op de binnenwateren (forel en zalm) als op zee (haaien!). Maar daarnaast is het ook bij uitstek het gebied om stapvoets met de huifkar door te trekken (In totaal heeft Ierland zo'n 500 wagens ter beschikking). Vooral dat laatste blijkt bijveel Nederlanders populair. Je huurt zo'n kar met een paard, krijgt daarbij een routebeschrijving met de plaatsen, waar je 's nachts je paard kunt stallen en voeren en na een paar uur Instructie kan de zwerftocht beginnen. Niet iets overigens voor verwende toeristen. De meeste wagens mogen dan zijn uitgerust met een gascom- foortje en watertank (het koelkast- Je ontbreekt) voor de op comfort Maar één van de mogelijkheden ren: het huren van een cottage aan de ruige zeekust. om in Ierland vakantie te vie- aan een van de vele meren of door Dick Ringlever gestelde vakantieganger zal het wat behelpen. Aan te raden is dan ook zo'n experiment niet gelijk voor twee weken te wagen. Meer comfort krijgt men op de cruisescheepjes, die in verschelde plaatsen langs de 130 mijl lange Shannonrlvier worden verhuurd. Comfortabele bootjes voor drie per sonen, maar ook veel grotere krui sers voor zo'n acht personen. De boten zijn eenvoudig te bestu ren en bieden over het algemeen royale ruimte voor zowel luie zon- ners als vissers. Wie van watersport houdt en daarnaast ook een open oog heeft voor de natuur (de oevers van de rivier, die op vele plaatsen overgaat in brede meren) zijn zeer ruig) zal zo'n tocht als een avon tuur beleven. Wie van nature geen ontdekkings reizigers is, kan overigens ook in Ierland terecht. De laatste jaren wordt het vakantievleren op de boerderij nogal gepropageerd. En kele honderden farms zijn daarvoor uitgebreid met vrij comfortabele en goedkope guest-houses, die comple te verzorging bieden (een gezellige kamer, soms met douche en bad op dg kamers en maaltijden). In de meeste gevallen betreft het hier boerderijen, die nog in vol bedrijf zijn. Ideaal dus voor kinderen, die overdag met de boer het land op kunnen. Daarnaast werden met na me in Cork en Kerry veel nage bouwde cottages verhuurd: witte huisjes met rieten dak, meestal ge legen aan zee of aan de meeroevers (speciaal iets voor hen, die op pri vacy zijn gesteld én-ook-op com fort, want de meeste huisjes zijn ruim en van alle gemakken voor zien). Eigen vervoer Mogelijkheden genoeg dus om de vakantieweken door te brengen. En exclusieve mogelijkheden, al was het alleen maar om de sfeer, die een vakantie in dit land om geeft. Van Ierland gaat een milde betove ring uit. 't Is zo volledig anders dan de andere vakantlegebleden, dat het al is het dan misschien naar gebruikelijke nonnen een an ti-vakantieland eigenlijk alleen maar iets is voor de verwende toe rist, die uitgekeken ls op de gla mour en het commercieel getint vermaak van de costa's, die voor het overgrote deel de zonbrochures vullen. Het stelt, in technische zin, slechts één voorwaarde: je moet over eigen vervoer beschikken. Als Je er niet met de huifkar op uit gaat, bete kent dit het bezit van een auto. Want wi: Ierland wil zien vanuit zijn hotelraam met hooguit een stevige wandeling, doét zichzelf te kort. Door Ierland moet je gaan zwerven. Langs de vele honderden smalle en holle weggetjes (snelwegen zijn er nauwelijks). En til dan vooral niet te zwaar aan aan dat links rijden, Hoe kom je in Ierland en hoe regel je zo'n vakantie? Dat kan op twee manieren: indivi dueel of met een reisorganisa tor. Wie op de centjes moet letten kan het beste de tweede mogelijkheid kiezen, omdat de ze soms vele honderden gul dens goedkoper is. Er zijn in Nederland zo'n tien touropera tors, die Ierland in hun pakket hebben, maar slechts drie, die er geheel in zijn gespeciali seerd: Prim Air in Bussum, Holland Ierland Tours in Oegstgeest en BBI in Gronin gen. Deze organisatoren bieden vrijwel alle arrangementen, die mogelijk zijn in Ierland: visva kanties (met boot), cruisen op de Shannon, een trektocht per huifkar (voor een week of lan ger), boerderij-vakanties, on derdak in een cottage en een arrangement, waarin het huren van een auto is opgenomen en men zelf voor het onderdag moet zorgen ('t zijn nog lang niet alle mogelijkheden). Het vervoer gaat per vliegtuig (veel goedkoper omdat het hier chartervluchten per Air Lingus betreft en men dus geen duur lijnticket hoeft te kopen). Voor wie zelf zijn hotel wil zoeken: de prijzen van een tweepersoonskamer in een eer ste klas hotel variëren van 10 tot 12 pond (een pond: 5.80), maar voordeliger kan het ook. Een vijfgangs maaltijd kost vrijwel nooit meer dan zo'n 12 gulden. In de goedkopere res taurantjes krijgt men zelfs voor minder dan een tientje geserveerd, drankjes in niet zoveel Een biert- 1.25 uit de goedkoper Irish coffee een goede maaltijd De prijzen van de pubs verschillen van de Nederlandse, je komt voor rond tap. Whiskey is 1.75, een stevige ook 2.75). Wie persé op eigen gelegen heid per boot met de auto wil oversteken, staan verscheidene mogelijkheden ter beschikking. Directe verbinding tussen het continent en Ierland is de ferry van Le Havre naar Ross- lare, maar dat kost (retour) voor twee personen met auto dan wel zo'n 1200 gulden. Voordeliger is per Hoovercraft over het Kanaal naar Ramsga-, te te nemen, dan door Enge land naar Swansea te rijden en daar over te steken naar Ier land. Een week verblijf op een boerderij kost rond 125 gulden voor bed, ontbijt en diner (kinderen krijgen doorgaans 20 tot 25 pet korting). De prijzen van de cottages variëren van 200 tot 400 gulden per week (naar gelang de grootte). De huur van een huifkar ligt tus sen 180 en 360 gulden per week (naar gelang het seizoen). Nogmaals: wie per reisorgani sator gaat krijgt, ook op deze tarieven een aanzienlijke kor ting. Datzelfde geldt voor de huur van een auto. Uitgebreide inlichtingen krijgt men bij het Iers ver keersbureau in Amsterdam (Heilige weg 14, tel. 020 25.03.06). want na een dag praktijk heeft vrijwel iedereen dat onder de knie. Bovendien: de wegen zijn vrijwel nooit druk, zelfs in het hoogseizoen. En, net als de Britten, zijn de Ieren rustige rijders, die zelden haast lij ken te hebben. Zo avonturierend, adem je de sfeer het puurst. De sfeer van de wat trieste dorpjes, die veelal niet gro ter zijn dan een straat met wat brokkelig gebouwde huisjes en pubs; van de cottages op het veld, waar soms nog in onvoorstelbare armoede wordt geleefd; van de ro mantische haventjes; van onverge lijkbare vergezichten over ruig groen en meren, die er in de tijd van de schepping net zó moeten hebben uitgezien. Ook van de haast onuitspreekbare namen van de dor pen: Glenngarlff, Klllallee, Cahlrcl- veen, Clonakllty. Laat zulke ervaringen gewoon over je komen en tien tegen één, dat je verliefd wordt op dat stiefkind In vakantieland, dat oncomfortabel is. eisen stelt, maar er ook iets voor teruggeeft, dat je eigenlijk nergens elders in Europa krijgt. Als je dat beseft en ervaart ls de weg naar Tipperary lang zo lang niet als hij wordt bezongen. Dan kom Je graag terug om even in een andere wereld te zijn en Je zelf terug te vinden. (ADVERTENTIE) vanaf 299,- U vertrekt vrijdag 16 mei a.s. voor een heerlijke week in Ier- lands prachtige natuur. Inbegrepen zijn vliegreis van Schiphol naar Shannon v.v. Op het vliegveld staat uw Volks- wagen-kampeerbus klaar en u kunt starten voor een onvergete lijke tocht door het ontspruitende voorjaar. Op alle andere arrangementen 100,korting p.p. Indien de relssom minder dan ƒ299,bedraagt zal het restant in coupons worden aangevuld. Bel snel, het aantal plaatsen ls beperkt! HOLLAND-IERLAND TOURS B.V. De Kempenaerstraat 113, Oegstgeest. Tel. 071-55770 of 55767. J. H. Kruizinga wtterdag 17 mei en dinsdag 20 mei varen de vleetloggers van - eningen, Katwijk, Vlaardingen en IJmuiden weer voor de e gvisserij uit. In de havens liggen de loggers klaar voor vlag- 1 dag. Langs dezelfde wanden, waar straks stalen kabels zullen en, zitten nu schippers met wollen lappen de laatste krasjes Wrijven. I' leèrd. Zo'n duizend gulden »ger is de prijs om weer een schip te krijgen. Hollandse nieuwe, reeds vele vermaard. Spandau's lof- nog steeds niet geheel ver .1 11 lollanders ontvangen hun uit de bek van de haring', zo i een rapport van een gezant Britse koningin, Elizabeth I. Jpllanders vissen en varen en m schepen en doordat zij In hebben om haring te van- "ebben zij schepen om graan n in de Oostzee en zout in ijk. Omdat zij schepen heb- ibben zij werven waar sche- tnaakt worden en kuiperijen, - e vaten gemaakt worden. En is ontstaan door, uit en een vis, die men haring [fitse gezant had het niet zo jis. En nog steeds is de ha- fserij een belangrijke bron volksbestaan. Een ware Pin werd de 'kleine visserij' Willem Beukelszoon zes eeu- [eleden het kajten had uitge- 'Amsterdam is op harlng- gebouwd', werd wel voor set buitenland beweerd. geval, Karei V sprak bij het graf van de uitvinder: 'Beukels heeft meer' voor Holland gedaan dan ik ondanks mijn macht ooit zal kunnen doen'. Het volksgeloof weefde om de haring een krans van fabels. Eet waren vooral de zwerf tochten van deze vis, die tot de fantasie spraken. Als vaderland gold het hoge noor den, vandaar trokken, als het lente werd, de haringen in grote scholen naar de zuidelijke zeeën. Aan het hoofd van de haringschool zwom de haringkoning. Hij droeg een kroontje op zijn kop. Staart en vinnen waren hel rood gekleurd. Geraakte een haringkoning in een net, dan haastte de visser zich het gevangen dier in zee terug te wer pen. Het was een soort majesteits schennis zich aan de haringkoning te vergrijpen. Onderzoekingen heb ben aangetoond dat de haring in de zeegedeelten, waarin zij gevan gen wordt zich ook ontwikkelt. De ze ontdekking berust in hoofdzaak op het rasonderzoek. Zou de haring inderdaad in het barre noorden zijn vaderland hebben, van daaruit naar de zuidelijke zeeën trekken en zich daar In vele scholen verdelen, dan zou het ras hetzelfde moeten blijven. Dit is echter niet het geval. Aan de Schotse kust wordt niet één haring gevangen, die van hetzelfde ras is als de haring uit het zuidelij ke deel van de Noordzee en van Het Kanaal; er is geen haring in het Kattegat, die gelijk ls aan een uit de Klelerbaal. Vast staat echter, dat de verschillende haringsoorten dicht bij elkaar leven en dat de scholen geen al te grote afstanden afleggen. Verschillend voedsel Aanleiding tot de zwerftochten van de haring moet gezocht worden in het voedsel dat van plaats veran dert en dus de vissen tot verder trekken noodzaakt. Sinds 1950 heb ben deskundigen uit IJsland en Noorwegen 14.000 haringen gemerkt met een roestvrij stalen strookje, dat door een klein sneetje in de lichaamsholte is aangebracht. Zo kwam men heel wat te weten over de haringtrek; ook dat de haring die aan de noordkust van IJsland gevangen wordt, deel uitmaakt van dezelfde scholen, die voor de Noor se kust verschijnen. Hoe komt het echter dat haringen op deze of gene plaats één of meer soms zelfs tientallen jaren wegblijven? Dit is oorzaak geweest van het te gronde gaan van menig welvarend vissersdorp. Men beweert, dat op Helgoland omstreeks 1550 tweedui zend haringvissers woonden, 25 jaar later hadden nauwelijks hon derd vissers er hun brood. De ha ringvissers van Helgoland -r zo gaat het verhaal hadden een be schermheilige. Een beeld van deze heilige werd in de jaarlijkse processie langs het strand gedragen om de zegen over de haringvangst af te smeken. Toen Luthers leer ook op Helgoland doordrong, wilde men er niets meer van processie en heiligenbeeld we ten. En de haringen bleven weg! Het volksbijgeloof zag in de haring ook menig middel tot genezing. Ei genlijk bestond er geen deel van de vis. waar niet een of ander heilza me werking aan werd toegeschre ven. Voor de haring verdwijnt de ziekte als sneeuw voor de zon; hij maakte gezond en in geen deel van het jaar is een dokter meer overbo dig dan juist in de haringtijd. 'Elke morgen gedurende een hele maand een haringhart, houdt maagzweer verre; de gal vermengd met honing helpt tegen kiespijn; de kieuwen tot een poeder gestampt weren de één of andere epidemie; de haringziel (zwemblaas) is een uistekend voorbehoedmiddel tegen nierziekten en haar water is een uitstekend middel tegen uitslag. De hom van de haring in boter geroosterd, is een -buitengewoon middel tegen bevroren ledematen, hoest en heesheid. Een over de rug opengesneden haring op de voetzo len gelegd, verdrijft de ziekelijke ophoping van water in enig li chaamsdeel en lenigt het vuur van de koorts'. Dergelijke huismiddeltjes waren vroeger erg populair. Afbeeldingen van gekroonde haringen kwamen veel voor. Ze prijken nog immer in het wapen van Enkhulzen. In enke le plaatsen van Nederland en Bel gisch Limburg doet men nog aan haringbijten of haringrijden. Men moet een haring, die aan een touw opgehangen is, de kop afbijten. Er volgt op dit feest een maaltijd met haring en witte bonen. In Maaseik en Posterholt, bij Roer mond, is dit gebruik tot op de huidige dag in ere gebleven. Sterspeler van AC Milan stopt met voetballen MILAAN Dé greep naar de macht in zijn club AC Milan is voor Gianni Rivera niet gelukt. Het bestuur van AC Milan stelde zich unaniem achter voorzitter Buticchl door zijn voorstel om af te treden en zijn meerderheidsbe lang in de club te verkopen, te verwerpen. Enkele weken geleden waren er problemen ontstaan tussen de voorzitter van AC Milan en zijn sterspeler Rivera. Buticchl had in een interview verklaard dat AC Milan bereid zou zijn Rivera te verkopen. Rivera, die zijn hele carrière bij de Milanese club heeft gespeeld, boycotte daarop de trai ning en dreigde de macht in de vereniging over te nemen door een meerderheidsaandeel te ver werven. De plannen van Rivera om via een door hem gevormd syndicaat het merendeel van de aandelen in handen te krijgen, is nu echter mislukt. Gianni Rivera heeft na zijn ne derlaag besloten met voetballen te stoppen. 'In deze omgeving is geen plaats meer voor mij. Ik kan niet omgaan met mensen, die be paalde zaken niet ernstig nemen'. De 31-jarige Rivera die zestig keer in het Italiaanse elftal speel de en daarin 14 doelpunten maakte, zei het te betreuren dat hij dit besluit moest nemen. 'Con ditioneel en technisch gezien zou ik nog zeker een of twee jaar aan de top mee kunnen draaien.' Rivie ra ontkende geruchten dat hij over zou gaan naar Juventus. 'Ik zou geen andere kleuren dan het rood zwart van AC Milan kunnen dragen. Ik stop met voetbal'. Topscorers AMSTERDAM De kans, dat AJacied Ruud Geels gehuldigd kan worden als Europees topscorer lijkt bijzonder klein. Weliswaar bezet Ruud Geels met Hector Ya- zalde van Sporting Lissabon en Delio Onnis van Monaco de ge deelde eerste plaats op de schut- terslijst, maar van dit drietal heeft Onnis nog drie wedstrijden te spelen, terwijl Geels en Yazal- de reeds zijn uitgespeeld. Een doelpunt kan Onnis dus over de streep van de dertig doelpunten helpen. Achter de drie lijstaan voerders delen Willy van der Kuylen en Alfred Rledl van FC Antwerp de vierde en vijfde plaats met 28 treffers. Riedl heeft inmiddels aanbiedingen gekregen van FC Küln. Eintracht Frank furt. Hertha BSC en Hannover'96 Netzer afwezig MADRID Günther Netzer zal zaterdag niet met het Duitse elf tal tegen Nederland uitkomen in Frankfurt. De middenvelder van Real Madrid was wel door bonds coach Helmut Schön geselecteerd en ook door zijn vereniging vrij gegeven, maar in het duel van zondag tegen CF Barcelona (0—0) liep hij in een botsing met Rife een sleutelbeénbreuk op. Daarbij ontstonden complicaties in de linkerschouder. Deze bleken zo ernstig dat hij gisteren is geope reerd. Hij zal zeker vier weken niet kunnen voetballen. Mihic ontslagen BELGRADO Miljenko Mlhlc. coach van het Joegoslavische Ro de Ster Belgrado, die vorig jaar de leiding overnam van Miljan Mil- janic, is ontslagen. De zakelijke leiding van Rode Ster maakte dit na een buitengewone vergadering bekend. Als reden werd opgegeven dat Mihic niet deskundig genoeg zou zijn om Rode Ster nog verder te coachen. Onder zijn leiding be reikte het meest succesvolle Joe goslavische voetbalteam de halve finale van het Europese toernooi voor bekerwinnaars. Het werd hierin uitgeschakeld door het Hongaarse Ferencvaros. In de competitie staat Rode Ster mo menteel op de derde plaats en met nog zes wedstrijden te spelen heeft het nog een kleine kans op het kampioenschap. Stemming over China TOKIO De internationale voet balfederatie (FIFA) zal op 30 Juli een schriftelijke stemming hou den onder zijn leden over de wenselijkheid van toetreding van China. 'Indien', aldus FIFA-voor- zltter Joao Havelange tijdens een verblijf in Tokio, 'ten minste drie-kwart van de 143 leden zich uitspreekt voor China's terugkeer, zullen wij direct een bestuursver gadering beleggen om een officiële beslissing te nemen'. De uitslag van de stemming zal in de loop van september bekend worden. Cramer blijft MüNCHEN Manager Robert Schwan van Bayern Mlinchen heeft een eind gemaakt aan de hardnekkige geruchten dat de on langs voor Udo Lattek in de plaats gekomen trainer Dettmar Cramer al weer zal worden ver vangen. Na een telefoongesprek met clubvoorzitter Neudecker deelde Schwan mee: 'Dettmar Cramer zal ook het komende sei zoen de FC Bayern trainen. Wij zijn niet van plan met Max Mer kel in zee te gaan'. Het eiftal was bij déze uitspraak aanwezig.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9