Relatie Syrië en |*ak verslechtert Canadese correctie op Einstein zet klok gelijk Martelingen in Rhodesië door regering Smith |welddadigheden in iskenland laaien op Machtsvertoon VS Bevolking Saigon geniet van het nieuwe leven f rtugese minister wil middelen in Angola uwe inval Israël in Libanon «ter stervend na politieverhoor Verschil van miljoenste seconden per jaar W/KWARTET WOENSDAG 14 MEI 1975 :Np BUITENLAND PRH7-S0 1. D isn|AD, DAMASCUS, BEIROET (Reuter, UPIAP, DPA) Syrië heeft gistermiddag zijn lucht- ud( esloten voor Iraakse vliegtuigen. Deze beslissing betekent een verdere verslechtering van de cho ringen tussen de twee aan elkaar grenzende landen. ien üsche minister van vervoer '^termiddag dat de Syrische c heeft gekregen niet over s 1 grondgebied te vligen. De dei in zijn genomen uit protest ot« ^at Syrië noemt 'de barbaar- u onmenselijke behandeling ^'n ichtvaartemployé's op het )0U van de Syrische maat- .juj J in Bagdad en tegen de n tie van Syrische passagiers', dei esloot enkele dagen geleden iet kantoor in Bagdad en de 'i| vestiging in Damascus te 1U1!> De moeilijkheden tussen de in Irak en Syrië be- p uit rivaliserende Baath- cht i vloeien voort uit be- i gingen van Irak dat Syrië n ter van de Eufraat met een let. >u tegenhouden, zodoende de t) van Iraakse boeren in ge- 1 rengend. Het m eningsverschil s; e verdeling van het water ct Eufraat, die in Turkije ont- duurt al twaalf jaar. Zowel !Ou als Syrië hebben een aantal vocnunen aangelegd en reser- e s ebouwd, waardoor Irak aan ;d[( id van de stroom in een kr lelige positie zit. De moei- Ve^n zijn vooral verergerd door Zo, w van twee grote dammen, uil Turkije en één in Syrië. a4 Hddeling ptische president Anwar Sa- momenteel een bezoek aan abische landen brengt, heeft r ging gedaan te bemiddelen n van zijn naaste medewer- et zowel Syrië als Irak be- gen te laten voeren. De Q che president streeft naar lng tussen de beide landen i te kunnen concentreren op pk agstuk van Israël en de Pa- Tijdens zijn rondreis wil de meningen van de Arabi- ijknden verzamelen voor hij op ilflin Oostenrijk met de Ameri- gei president Ford zal spreken. Cche troepen zijn gisteren ie tweede maal in twee dagen ien van Libanon binnen ge- zo|Het twee kilometer over de deiggende dorp Aitaroun werd i Hit en volgens een militaire letteerder in Tel Aviv werden va ensen, die verdacht worden ddrrorisme' voor een verhoor :ol sraël gebracht. Een rege- ro; ordvoerder van Libanon in heeft verklaard de vrijla- id ,n de gevangenen te willen dï en via waarnemers van de sul Verenigde Naties. Een Israëlische póging om in een ander dorp een actie uit te voeren mislukte toen de twee helicopters, waarmee men een verrassingslanding wilde maken onder vuur kwamen te liggen. De al maanden durende kabinets crisis in Libanon verergerdé giste ren toen de ministers van justitie en defensie aftraden. T weederden van het kabinet hebben zich nu van premier Rasjid Solh afgekeerd. De ministers zijn afgetreden in verband met de manier waarop Solh heeft ingegrepen bij de ge vechten tussen Palestijnen en fa- langisten. Het Libanese parlement zal morgen de verslechterde situatie bespreken. Inmiddels controleren door pantsereenheden ondersteunde veiligheidstroepen bij tal van ver sperringen het verkeer naar de hoofdstad Beiroet. LONDEN (Reuter/AP) In het noorden van Rhodesië, waar de zwart-nationalistische guerrillabeweging actief is, heeft de veilig heidspolitie van de blanke minderheidsregering Smith de zwarte burgerbevolking stelselmatig gemarteld en gebrutaliseerd. Dit is de conclusie van een verslag dat is samengesteld door de in Sa lisbury gevestigde Rooms-katholie- ke commissie voor recht en vrede in Rhodesië. Het verslag is in Lon den gepubliceerd door het eveneens katholieke instituut voor internati onale betrekkingen, een Britse or ganisatie. Het verslag, aldus dit instituut wordt in Londen uitgegeven omdat iedereen die iets dergelijks in Rho desië zou proberen 'het grootst mo gelijke risico loopt te worden ver volgd'. Het verslag telt 22 pagina's en draagt de titel 'Mens tussen twee vuren'. Het bevat een zeldzaam ge- detaillerd overzicht van wat de zwarte bevolking moet lijden die klem zit tussen de guerrillabewe ging en de daar fel op jagende veiligheidstroepen van het blanke regiem. Het bevat uitvoerig gedocumenteer de verhalen over mannen en vrou wen die, zo wordt beweerd, tijdens verhoren door de veiligheidspolitie zijn gegeseld en met elektrische schokken gemarteld. De gevallen 10 (UPI, AP) Een nieuwe golf van geweld dreigt in het JjSe Baskenland nadat twee priesters door onbekenden in dn zijn geslagen, een andere priester na ondervragingen door Uitie stervend in een ziekenhuis is opgenomen, Baskische zijn overvallen en auto's in brand zijn gestoken. ef ii -ies worden gezien als het *%d van rechtse groeperingen de Baskische afscheidings- ïg ETA toegeschreven aan- op politiemannen. Naar aan- hiervan werd een 31-jarige twee dagen lang door de van Bilbao ondervraagd, moest hij in kritieke toe- n een ziekenhuis worden op- lUen, waar hij volgens woord- xs reeds zou zijn bediend '^Bisschop Antonio Anoveros. ^teft volgens het ziekenhuis J Ige bloedingen. p in elkaar geslagen pries- londen bekend als sympati- van de ETA. Een derde, le priester kreeg verwondin- n hoofd en rug toen hij bij ing werd aangevallen door >nge mannen, die gewapend met machinegeweren en pis- staatssecretaris van binnenlandse zaken van Spanje Luis Peralta in Bilbao een scherpe aanval deed op Frankrijk en het buurland er van beschuldigde de internationale re gels te overtreden door onderdak te verlenen aan leden van de ETA. Het Spaanse volk. zo ;zei Peralta, kan het ongelooflijke gedrag van de Franse regering niet gedogen. Hij vroeg de regering in Madrid om diplomatieke stappen te onderne men. Na afloop van de bijeenkomst, waar Peralta sprak, staken jongelui au to's met Franse nummerborden in brand en werd er gedemonstreerd bij het Franse consulaat. De ver nielingen in 23 Baskische winkels en hotels worden toegeschreven aan de uiterst rechtse groepering 'De guerrillastrijders van Christus Koning', een organisatie, die ge worden nader toegelicht door foto's van de slachtoffers en van volledig met de grond gelijk gemaakte dor pen. 'Als we de politie inlichtingen ge ven, vermoorden de guerrillastrij ders ons. Als we onze mond dicht houden, worden we door de politie gemarteld', zegt een van de slacht offers. 'Zelfs als we de politie alles vertelen wat we weten, worden we even goed geslagen en ervan be schuldigd dat we de soldaten in een val trachten te lokken. We weten ons geen raad meer'. Schrikbewind In de inleiding wordt gezegd dat dit dossier van een schrikbewind is samengesteld uit berichten die bij de commissie, een lichaam van de Rhodesische katholieke bisschop pensynode, zijn binnengekomen. 'Voor zover dat uitvoerbaar was', aldus het verslag, 'zijn de verhalen nagetrokken en alleen die welke konden worden geverifieerd zijn in dit verslag opgenomen. Andere ver halen zijn niet gebruikt'. Het verslag acht het zonneklaar bewezen, dat ook de guerrillastrij ders zich schuldig hebben gemaakt aan gruwelen. Maar zo vervolgt het: 'uit het volledige bewijsmate riaal blijkt dat de Rhodesische au toriteiten bij hun pogingen om de trouw van de bevolking in de be treffende gebieden terug te winnen, zelf hun toevlucht hebben genomen tot methoden die daar niet funda menteel van verschillen. 'Er is stelselmatig en op grote schaal gebruik gemaakt van illegale en gewelddadige verhoorsmethoden, van intimidatie en bestraffing van de onschuldige zwarte bevolking die toevallig woont in de gebieden waar guerrillera's actief zijn', aldus het rapport. Het is veelzeggend dat alle gevalen die in dit dossier zijn opgenomen mensen betreffen die noch zijn gearresteerd, noch in staat van beschuldiging gesteld onschuldigen in de ogen der wet'. Het Amerikaanse vliegdekschip Coral Sea is naar de Golf van Thailand gezonden in verband met de entering door Cambodja van het Amerikaanse containerschip Mayaguez. Vervolg van pag. 1. het Witte Huis wilde niet mee de len of president Gerald Ford mili taire acties tegen Cambodja over weegt. De president heeft onmiddellijke teruggaaf geëist maar daaraan geen ultimatum verbonden. Hij probeert thans langs diplomatieke kanalen het schip vrij te krijgen. Aangeno men wordt dat de besprekingen via Peking lopen waar zowel Cambodja als de Verenigde Staten bureau's hebben. De Chinese vice-premier Teng Hsi- ao-ping heeft in Parijs gezegd niets te weten over bemiddeling door Pe king .'Er is niets dat China kan doen', aldus de bewindsman. Amerikaanse verkenningsvliegtui- geh hebben inmiddels vastgesteld Het verslag stelt voorts dat de Rho desische luchtmacht terreurbom- bardementen heeft uitgevoerd op dorpen die van de aardbodem wer den weggevaagd en waarbij on schuldige mannen, vrouwen en kin deren werden gedood of blijvend verminkt. Monseigneur Donal Lamont, voor zitter van de commissie en bisschop van Umtali, waarschuwde in zijn voorwoord dat het beleid van de Rhodesische regering 'een ideale voedingsbodem schept voor toene mend geweld, voor de volledige mislukking van elk streven naar verzoening en voor de uiteindelijke ovewinning van een marxistische of maoistlsche ideologie'. dat de Mayaguez voor anker is ge gaan bij het eiland Kon Tang, der tig mijl uit de kust van Cambodja. Een woordvoerder van het Witte Huis had eerder gezegd dat het schip was opgebracht naar de Cam bodjaanse haven Kompon Som. Er is ook bekend geworden dat het schip een lading lichte wapens aan boord had toen het werd geënterd. Het Russische persbureau Tass zin speelde er gisteren op dat het ook voor spionage-doeleinden werd ge bruikt maar maakte dit niet 'hard'. Ford wordt voortdurend op de hoogte gehouden van de verwikke lingen rond het schip. Gisteroch tend vroeg belegde hij opnieuw een zitting van de nationale veilig heidsraad. Een woordvoerder heeft gezegd dat Ford het congres zal raadplegen vóór hij besluit tot het gebruiken van geweld. Hoewel het congres het inzetten van gevechtstroepen in Indo-Chlna heeft verboden wordt aangenomen dat de president krachtens de grondwet de bevoegdheid behoudt actie te ondernemen ter bescher ming van Amerikaanse levens en eigendommen. De democratische senator Robert Byrd, plaatsvervangend fractielei der in de senaat, zei dat de Vere nigde Staten een ultimatum moe ten stellen, van bijvoorbeeld 48 uur, en dan moeten overgaan tot maat regelen om het schip terug te krij gen. Sommige senators vielen hem bij, maar anderen drongen aan op voorzichtigheid en op een diploma- Een verslaggever van het Amerikaanse persbureau United Press International (UPI) verbluft op het ogenblik in Saigon. Gisteravond seinde htf het onderstaande relaas over de toe stand in de stad. SAIGON De bevolking van Saigon aanvaardt, en geniet zelfs van, het nieuwe leven onder communistisch bewind. De mo gelijkheid van een plotseling bloedbad is weggenomen en hoewel er nog enige onzekerheid bestaat over de toekomst is er geen angst meer voor het heden. De soldaten en officieren die de afgelopen tien vredige dagen Saigon binnenkwamen doen hun uiterste best zo aardig mogelijk te zijn. Inwoners van Saigon die tien dagen geleden angstig in hun huizen bleven terwijl tanks in overwinningsparades door de hoofdstraten rolden houden nu soldaten op straat aan om een babbeltje te maken. 'Ze zijn werkelijk erg aardig" zei een burger. 'Ze praten erg vriende lijk, niet zoals de oude soldaten van de vorige regering.' Tijdens de afgelopen dagen heeft zich bijvoorbeeld in Saigon nog geen incident voorgedaan waarbij sol daten betrokken waren. Ook zijn er geen gevallen gesignaleerd van dronken militairen die bars en restaurants veria/ten en wei geren de rekening te betalen. Integendeel, het garnizoen van Saigon en de militairen die naar de hoofdstad worden gebracht, kennelijk voor rust, recreatie en bezichtiging, zijn zeer zorgvuldig in het betalen van de consump ties. Als een Inwoner van Saigon of zelfs een buitenlander aan schuift aan het tafeltje van een soldaat van het nieuwe regiem voor het drinken van een glas cola of bier krijgt hij niet de gelegenheid te betalen. De sol daat diept zijn piasters uit een kleine portefeuille of een plastic portemonnee en roept om de rekening. Ongeveer 40 soldaten van de re volutionaire troepen kwamen enkele dagen na de machtsover name in een buitenwijk van Saigon aan en vroegen bewoners om slaaprulmte en wat te eten. Er werd wat rijst gekookt en vis. De andere morgen vertrokken de soldaten en de bewoners zaten met het probleem dat het weini ge voedsel dat ze bezaten ver dwenen was. Ongeveer 2 uur la ter kwam een Jeep In de buurt aan en funktlonarissen overhan digden de verraste en dankbare bewoners 200 kilo rijst. Dergelij ke kleine dingen betekenen veel in Vietnam, met name nu de werkloosheid hoogtij viert en ook degenen die geld op de bank hebben er niet over kunnen beschikken, omdat de banken gesloten zijn. Guerrilla-lessen De zorgvuldigheid in de omgang met mensen is altijd een deel geweest van de guerrilla-krijgs lessen in de afgelopen 30 jaar en er zijn weinig soldaten zo zorgvuldig als die van de VRR. 'Neem van de mensen zelfs geen naald of een stuk garen', luidt één van de regels die elke man, elke vrouw en elk kind in de Vietnamese revolutie indachtig moet zijn. Een buitenstaander komt onvermijdelijk onder de indruk te moeten constateren hoe goed de lessen zijn geleerd. Dit is ook de reden waarom het leven in Saigon zijn normale loop heeft herkregen, met hero pende winkels, bedrijvige mark ten en restaurants die weer'gaan funktioneren. Er is geen enkel bericht geweest van een wraak actie in het gebied van Saigon. Verhalen, toegedicht aan Ameri kaanse funktionarissen, over bloedbaden in enkele provincie steden worden nu tegengesproken door reizigers die geen reden hebben te liegen. In Saigon is sprake van verblijding dat er vrede in Vietnam is gekomen. En als er al onzekerheid bestaat bij velen wegens het niet aan vaarden van het communisme hetgeen in Saigon nog niet naar boven is gekomen is er toch een dankbaar erkennen dat het erger had kunnen zijn. 'Ik had dood kunnen zijn, er had den nog gevechten kunnen plaatsvinden en in ieder geval kan ik tegen deze soldaten pra ten omdat het Vietnamezen zijn', zei een inwoner van Sai gon. Groenteprljzen Dertigduizend bewoners van de agglomeratie Saigon-Cholon Gi- adinh, die meer dan 3 miljoen mensen telt, zijn met de hulp van de autoriteiten geïnstalleerd in de delta-provincie Banla. Dit meldt radio-Gial Phong die in Bangkok is opgevangen. De prij zen van de groenten op de cen trale markt van Ben Tanh in Saigon zijn volgens de radio met 60 procent gedaald. De zakken rollers en bedelaars zijn van de markten verdwenen. De bewo ners laten voorlopig hun siësta, van 12 tot 2, voor wat het is en zorgen voor een grote drukte In Saigon. De elf arrondissementen van Saigon hebben elk hun revoluti onair comité gekozen. Deze be schikken over een eigen militie voor de zelfverdediging. Het to taal aantal leden van deze mili tie beloopt voor de agglomeratie 11.000. Meer dan duizend werk nemers van het Internationale vliegveld Tan Son Nhoet hebben opdracht gekregen het werk te hervatten, maar een aanduiding over heropening van het vlieg veld voor het internationaal vliegverkeer is niet gegeven. De 'luxueuze' villa's, met minimaal tien slaapkamers, tuinen en ten nisbanen. die toebehoorden aan de vroegere commandanten van de strategische zones, evenals hun auto's, zijn door de revoluti onaire comité's gekonfiskeerd en genationaliseerd. tleke benadering van het Incident. Een woordvoerder in Washington zei gisteren ook dat een Cambod- jaans oorlogsschip ongeveer tien dagen geleden een Zuldkoreaans vrachtschip heeft beschoten in de golf van Thailand, maar dit schip niet heeft aangehouden. Een schip onder Panamese vlag werd wel aangehouden en 36 uur vastgehou den. Hij kon niet zeggen waarom de Amerikaanse inlichtingendien sten na deze incidenten niet had den gewaarschuwd. zworen heeft de ETA aan belde relddadigheden laaiden giste- zijden van de grens te zullen ver- nadat de plaatsvervangend nietigen. Leger wil Cabinda binnenvallen jg NDA (Reuter) De Portugese minister van buitenlandse IMelo Antunes, is gisteren onverwacht in Loeanda, de hoofd- 'an Angola aangekomen. Hij hoopt te praten met de leiders free van de drie bevrijdingsbewegingen in het land. Deze drie s n samen met de Portugese autoriteiten een overgangsrege- n Angola in afwachting van de onafhankelijkheid van het november. Met de vraag hoe laat het nu (en hier) precies is, kan iemand die zich met natuur- of sterrekunde bezighoudt, in lichte verwarring worden gebracht wanneer de nadruk in die vraag op het woord 'precies' ligt. aan Internationale Atomaire Tijd (AT). ni fist van de Portugese minis- dt verband met de herhaal- chten tussen twee bevrij- egingen, de MPLA (Volks voor de bevrijding van en de FNLA (Nationale or de bevrijding van Ango- arbij zijn naar schatting on- duizend mensen de afgeto gen om het leven gekomen, de beweging Unita (Nationa- voor de onafhankelijkheid gola) heeft samen met de [een Portugees plan verwor- samen met de MPLA een ferentie te houden. Minister otunes zei dat hij hiervan 'fideel op de hoogte was Roberto de leider van de in grenzende Zaire gevestigde bevrijdingsbeweging FNLA, verweet de MPLA gisteren dat zij met het internationale communisme heult en daarbij wordt gesteund door linkse Portugese elementen. De MPLA op haar beurt verwijt de beweging van Roberta dat zij wordt gesteund door 'rechtse, imperialisti sche kringen' ln het buitenland. Leden van de FNLA worden door hun tegenstanders veelbetekenend 'Amerikanen' genoemd. Volgens de leider van de MPLA Agostlnho Neto bereidt een groot leger zich voor om vanuit Zaïre Cabinda binnen te vallen. Cabinda is een olierijke 'losliggende' Angolese enclave. Neto zei niet welk leger hij op het oog had. Volgens de MPLA-leider trekt de FNLA troepen samen in het zuiden van Cabinda. Je zou namelijk naar de Universele Tijd hebben kunnen vragen (en dan maakt het nog verschil of je UT1 of UT2 bedoelt), maar het had ook kunnen zijn dat je de Interna tionale Atomaire Tijd (AT) wilde weten, of de Gecoördineerde Uni versele tijd (UTC), die bij de tijd gehouden wordt door hem precies één seconden te laten verspringen (na internationaal overleg) wan neer hij dreigt om te veel op UT2 te gaan voor- of achterlopen. Kortom, sinds we de tijd op een paar miljoensten van een seconde nauwkeurig kunnen bijhouden, is het er niet eenvoudiger op gewor den. Eenvoudig is het trouwens nooit geweest. De oudste en meest voor de hand liggende manier om de tijd bij te houden is het op- en ondergaan van de zon. Of, zoals we sinds een paar eeuwen weten, de draaïng van de aarde waardoor het lijkt of de zon op- en ondergaat hoewel die ten naaste bij stilstaat. Of die draaiende aarde nu een de gelijke klok oplevert, hangt er van af of hij altijd even snel draalt, en dat blijkt tegen te vallen. Maar daar was wel iets aan te doen: door op papier voor wat onregelmatighe den in die draaïng te corrigeren kon men achtereenvolgens tot UT1 en UT2 komen, universele tijdscha len die resultaten leveren alsof de aarde wél regelmatig ronddraait. Op dat moment was aardig afge sproken hoe laat het was, maar dat Teer punt werd door de techniek rap weer op losse schroeven gezet. Tegen het eind van de jaren vijftig werd na melijk de atoomklok ontwikkeld. De bewegingen van elektronen rond een atoomkern zijn aanzien lijk regelmatiger dan het tollen van de aarde (zelfs na correcties) Atoomtijd Het resultaat van die bewegingen ls ln veel gevallen het uitzenden van licht van een zeer bepaald aantal (miljarden) trillingen per seconde. Zodra op dat principe een klok te bouwen was, werden tijdmetingen van ongekende precisie mogelijk. Vandaar dat het Internationale Tijdbureau in Parijs (BIH) op 1 januari 1958 0.00 uur (UT2) een atoomtijd begon bij te houden, die werd aangeduid als Al. Maar er bleken piepkleine addertjes onder het gras te zitten. De sterrekundlgen. die er als wei nig andere wetenschapsbeoefenaars belang bij hebben te weten, hoe laat iets gebeurd is, bereikten dat men in 1967 overging op een tijd schaal A3 die berustte op het ge middelde van drie atoomklokken. Behalve de Parijse was dat er een ln West-Duitsland en een in Ame rika. De trillingsgetallen werden per radio vergeleken. Tussen de re gels door blijkt dat de atoomklok ken, hoewel atomen zich erg regel matig gedragen en Amerikaanse atomen in niets van Duitse ver schillen, toch niet helemaal gelijk liepen. Hoe laat het precies was, kon voortaan niet meer direct wor den gemeten, maar alleen op grond van verschillende metingen worden uitgerekend. Intussen werd de techniek weer verder ontwikkeld. Eind 1968 werd een wereldomvattend netwerk van dertig radiostations in gebruik ge nomen die elk heel nauwkeurige tijdsignalen gaven. Het systeem heette Loran-C, waarin Loran de Engelse afkorting was voor 'lange- afstand hulpmiddel voor navigatie'. Nauwkeurige plaatsbepaling bijna overal ter wereld was namelijk mo gelijk door de verschillen tussen de tijdsignalen ter plaatse op te ne men. (De radiosignalen van de ver schillende stations planten zich voort met de snelheid van het licht. Wanneer ze op een bepaalde plaats aankomen hangt dus af van de afstand tot de stations. Uit de ge meten tijdsverschillen kan de plaats van de ontvanger worden bepaald). Met dat radionetwerk werd het ge- lijkzetten van atoomklokken ook eenvoudiger, dat lukte tot op een vijfde van een miljoenste seconde. Het eerbiedwaardige gezelschap van standaardklokken die aan het In ternationale gemiddelde mochten bijdragen werd in 1969 uitgebreid tot zeven, en hun tijd heette voort- Dat nam niet weg dat ook deze zeven volgens de beste metingen niet helemaal gelijk liepen. Dat was kennelijk een teer punt, want over passende correcties is men het tot op vandaag niet eens geworden. Het internationale bureau in Parijs heeft zelf maar een serie correc- tietjes ingevoerd waardoor die ver schillen verdwijnen. Moeizaiher, maar wel veel mooier, ls de oplossing die de Canadezen W. H. Cannon en O. G. Jensen hebben uitgewerkt (Nature, vol. 188, pag. 317-328; aan hun artikel ls ook deze geschiedenis van de verschillende tijdschalen voor een belantrljk deel ontleend). Volgens de algemene relativiteits theorie van Einstein wordt de loopsnelheid van een klok beïn vloed door de zwaartekracht. Waar de zwaartekracht groter is, loopt een klok wat langzamer. Niet om dat er met die klok lets mis ls, maar omdat de tijd daar langzamer gaat. Dat is een moeilijk idee om aan te wennen, maar het hele werk van Einstein komt er nu eenmaal op neer dat ruimte, tijd en bewe ging niet alleen Iets met elkaar te maken hebben, maar elkaar beïn vloeden op manieren die niet zo erg voor de hand lijken te liggen. Hoe dat ook zij, in de theorie van Einstein komt een nogal eens vergeten veronderstelling voor, dat een beweging van de klok als geheel, geen invloed zal hebben op de loopsnelheid. Dat ls eigenlijk vrij wonderlijk, omdat de theorie overigens Juist neerkomt op een gelijkwaardigheid van versnellingen door zwaartekracht en door bewe gingsverandering. En de zwaarte kracht heeft nu Juist wél Invloed op een klok. Correctie Als beweging zo'n invloed nu ook had, dachten Cannon en Jensen. Die zeven klokken bewegen elk op een verschillende manier: de draaïng van de aarde geeft klokken dichter bij de evenaar een grotere snelheid. Zij werkten een aanvul ling van de theorie uit, en pasten de daaruit voortvloeiende correctie toe. En zie: toen bleken zes van de zeven klokken in wezen gelijk te lopen. Dat is een Indrukwekkende aanwijzing dat hun idee zinnig was, en dat de algemene relativi teitstheorie wat bijgeschaafd moet worden. Als zij gelijk heben, heeft dat op zijn minst twee opmerkelijke gevol gen. Ten eerste blijft het Britse observatorium in Greenwich zitten met de enige atoomklok die écht fout loopt. Ten tweede Is de aarde aan de evenaar één dag Jonger dan aan de beide polen. Omdat de tijd daar wat langzamer gaat. Dat ver schil van één dag op een leeftijd van 4.5 miljard jaar, laat overigens zien om hoe kleine verschillen het gaat. En hoe nauwkeurig men te genwoordig kan meten hoe laat het ls.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7