Werkloosheid in Zuid- Holland daalde amper Travellers Bronovo-IMebo viert 110-jarig bestaan met grote expositie 'Achter de cultuur aan' in Wassenaar Zoetermd bouwt nol 32 scholei W oningbouwverenigingen in Leidschendam samen Vijftig banen via de radio-vacaturebank Rectificatie Vijftal mishandelde man 'voor goede doel' Michael: aan één vrouw genoeg Noodlokalen voor Kraaijenstein Opnieuw overval in Boerenstraat Aanvragen opknapsubsidie morgen in Leidenvrijdag Haag en in Delft in Den Gewestelijk Orkest boos op Van Doo Buit 7.000 bij overval postkan Uitbreiding van Rijnsburgse jachthaven xrtJÜW KWARTET WOENSDAG 14 MEI 1975 Van een medewerker DEN HAAG Hoewel de werkloosheid op de Zuid-Hollandse arbeidsmarkt de afgelopen maand is gedaald, is deze daling aanzienlijk geringer dan het vorig jaar. Het aantal werklozen liep in april met 390 terug, terwijl vorig jaar een afname van 1600 werd geregistreerd. Vooral in de horeca, scheepvaart, bouw- en verkeerspersoneel daalde het aantal werklozen. Maar de da ling in de bouw ls ook al minder dan men had verwacht. In sommige gebieden in Zuid-Holland is zelfs sprake van een stijging van het aanbod, zoals Delft, Leiden en Alp hen. In de metaal stegen zowel het aanbod als de vraag naar arbeids krachten. Een voorbeeld van de niet op elkaar afgestemde vraag en aanbod, zoals Delft, Leiden en Al phen. In de metaal stegen zowel het kers, terwijl momenteel slechts een twintigtal ljzerwerkers werkloos is. In de horeca-sector is ook als gevolg van het seizoen een da ling van de werkloosheid merkbaar. De geregistreerde arbeidsreserve in de sector handels- en kantoorper soneel bleef in Zuid-Holland op hetzelfde niveau. Succes In totaal stonden eind april in de gehele provincie 22.956 mannen en 6404 vrouwen als werkloos geregi streerd. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten steeg aanzienlijk, namelijk met 2250. Dit is het ge volg van de vraagenquête, die het Districtsbureau voor de Arbeids voorziening onder een groot aantal bedrijven heeft gehouden. Deze be drijven konden daarbij opgeven of zij vacatures hadden. Op deze ma nier werden bij de arbeidsbureaus veel meer vacatures bekend dan anders het geval zou zijn geweest. De radiovacaturebank heeft bij de Zuid-Hollandse arbeidsbureaus zo'n 400 reacties van werkzoekenden op geleverd. In totaal zijn door Zuid- Hollandse bedrijven voor deze actie 1200 vacatures opgegeven. Van de werkzoekenden zijn er inmiddels 50 geplaatst. Illegalen In de gehele provincie zijn bij de arbeidsbureaus tot op heden 800 buitenlandse werknemers aange meld, die tot dan illegaal in ons land verbleven. Omdat nog veel aanvragen bij de vreemdelingenpo litie in behandeling zijn (dat ge beurt voordat zij naar de arbeids bureaus gaan) gelooft men dat zich in totaal ruim 3000 buitenlanders hebben gemeld. In Den Haag stonden eind april 6400 mannen en 1875 vrouwen als werkloos geregistreerd. De vraag was 3497 mannen en 1643 vrouwen. Ook hier is het aantal werklozen enigszins gedaald, maar ook in dit geval weer minder dan vorig jaar. De hoge vraagt komt ook in Den Haag door de vraangenquête die onder 4000 bedrijven is gehouden. De werkgelegenheid in de bouw ontwikkelt zich in Den Haag vrij gunstig. In de metaal en de horeca daarentegen is sprake van een ver slechtering. In april stonden in Den Haag 1094 rijksgenoten als werkzoekend geregistreerd. Op het Haagse arbeidsbureau waren eind april 146 illegale buitenlandse werknemers aangemeld. Het Leidse arbeidsbureau regi- CAFE RESTAURANT LEIDSCHENDAM: Winkelcentrum Leidsenhage, Weigelia 20, tel. 070 - 27 69 10 streerde eind april een totaal van 2619 werkloze mannen en 504 werk loze vrouwen. Het werkloosheids percentage in Leiden is met 4.86 het hoogste van de gehele provin cie. Men verwacht in de komende maand een lichte daling. Meer werk lozen kwamen er in de bouw, me taal en horeca, terwijl ook in de kantoorsector het aanbod daalde. De vraag naar bouwvakkers is vrij groot: 101 man. IV/ REGIO DEN HAAG en LEIDEN DLEFT Abusievelijk meldden wij gisteren dat Klaas Jan Mulder op zaterdag 17 mei een orgelconcert zou geven in de Nieuwe Kerk. Dit .concert wordt echter donderdag 15 mei om 20.15 uur gegeven. DEN HAAG Drie Zuid-Molukse jongeren, die begin dit jaar een 46- jarige landgenoot ernstig mishan deld hadden, hoorden gisteren voor de Haagse rechtbank ieder een jaar gevangenisstraf eisen. D e officier van justitie eiste tegen een vierde verdachte tien maanden gevange- nisstraf. Een vijfde Zuld-Molukker DEN HAAG De diaconesseninnchting Bronovo viert vandaag het 110-jarig bestaan. Bovendien zal nog terecht moeten staan we— 0 «n Trii-f ïoov powiünnrörb'f mol tiot Nohr\-7ipvpnhniq gens zijn aandeel in de grove mis- De heer W. Kor uit Den Haag won met zijn inzending (rechts op de foto) de eerste prijs van de ten toonstelling 'Het ziekenhuis in de beeldende kunst'. 'Het ziekenhuis in de beeldende kunst' WASSENAAR Michel, mannetjesputter van een Orang Oetan, die zijn domicilie heeft in Wassenaars Dierenpark verleent zijn gunsten uitsluitend aan zijn uitverkoren Nonja. De arme Connie wordt door hem genegeerd. Daarom heeft de direktie van het dierenpark, die met zorg de paring van deze apensoort bekijkt gemeend Connie naar artis te moeten sturen, waar ze waarschijnlijk wel aandacht van een mannelijke soortgenoot zal krijgen. Op de foto de monogame Michael. (ADVERTENTIE) handeling. Uit de woning van het slachtoffer had het vijftal een geld bedrag en een aantal schilderijen meegenomen. Het geld en de op brengst van de doeken zou bestemd zijn voor een fonds tot hulpverle ning aan gezinnen op Ambon. Het slachtoffer had eerder al geld be schikbaar gesteld voor dit fonds. De verdediger stelde, dat de man geld had toegezegd, maar zijn belofte niet was nagekomen, hetgeen de woede van de vijf Molukkers had opgewekt. 'Zij ontvingen vaak smeekbrieven van hulpbehoevende familieleden en kennissen', aldus de verdediger. 'Van hebzuchtige af persing is geen sprake'. Vonnis op 27 mei. DEN HAAG De nieuwe wijk Kraaijenstein iri Zuid-West Den Haag is toe aan schoolruimte voor het gewoon lager onderwijs. Aan het Forellendaal zullen daarom in de komende maanden zes noodlo kalen worden neergezet,bestemd voor leerlingen van de eerste en tweede klassen. De lokalen zullen bij het begin van het nieuwe schooljaar, in augustus, in gebruik genomen worden. De zes lokalen zullen dependances zijn van de openbare school aan de Luxem burgstraat 42. de protestants-chris telijke school aan het Laagveen 14 en de rooms-katholieke school aan de Loosduinse Hoofdstraat 8. Voor elk van deze drie richtingen zijn in beginsel twee lokalen beschikbaar. Voor inschrijving van leerlingen voor dit school paviljoen in Kraaij enstein ls het van belang te weten, dat deze dependances alleen be doeld zijn voor kinderen die wonen in Kraaijenstein, in de bebouwing langs de voormalige Nieuwe Weg tot aan de Duyvestelnstraat, of ln het tuinbouwgebied Medestein. Voor aanmelding van leerlingen moet men bij de drie genoemde scholen zijn. wordt stilgestaan bij het feit dat het ziekenhuis nu vijf jaar samenwerkt met het Nebo-ziekenhuis, dat in 1973 25 jaar bestond. Ondanks haar 110-jarig bestaan is Bronovo jong gebleven, want in de liefdedienst aan de zieke medemens in nood wordt men niet oud. De stichting is nog steeds bezig zich zelf te vernieuwen en haar plaats DEN HAAG Een jongeman van ongeveer 18 jaar met een nylon kous op zijn hoofd heeft getracht gistermiddag een postagentschap aan de Boerenstraat in de Trans- vaalwijk te beroven. De 67-jarige houder van het agentschap en diens 26-jarige docher gaven de gewapende jongeman die geld ieste echter geen kans door hem met kantoorapparaten te bekogelen. In de consternatie schoot de ongewen ste klant in het plafond. Toen de houder van het agentschap de jon geman met een telmachine raakte ging deze er ijlings met een fiets vandoor. Een klant die de mislukte overval ln de winkel volgde hield zich afzijdig. Het agentschap was in november vorig jaar ook al over vallen. De buit bedreog toen 5.000. iii te nemen in een grote agglome ratie. Ter gelegenheid van dit Bronovo- jubllèum was aan 150 kunstenaars gevraagd werk in te sturen voor een grote tentoonstelling, met als thema 'Het ziekenhuis in de beel dende kunst'. Tot en met 28 mei kan pien dagelijks van 10-20 uur de resultaten in het ziekenhuis bewon deren. Dr. J. C. Hooykaas, voorzitter van het bestuur van de Stichting Bro- novo-Nebo merkte gistermiddag bij deopening van deze expositie op dat één van de aspekten waarvoor een bestuur en dlirektie zich ge plaatst zien, is ervoor te zorgen dat het menselijk element in de verple ging de belangrijkste plaats in neemt. Na voorlezing van het jury-rapport door prof. Sierk Schroder ging hij over tot de uitreiking van de prij zen. Een cadeau onder couvert kre gen o.m. de kunstenaars Wout Kor uit Dén Haag (le prijs), Cees Wolf- rat uit Amsterdam (2e) en Sjef Hênderickx (3e) uit Schiedam. DEN HAAG Aan de officier van justitie in Den Haag zijn de 23- jarige Surinamer C. L. R„ zonder beroep en zijn landgenoot, de 21- jarige drukker J. J. N., voorgeleid, verdacht van verkrachting van een 14-jarig meisje uit Rotterdam. N. heeft bekend. Het meisje was op 6 mei j.l. ln Den Haag samen met haar 15-jarige vriendin meegegaan met de twee mannen. Na enkele bars te hebben bezocht ging het viertal naar een woonhuis in de Newtonstraat, waar marihuana werd gerookt. R. heeft toen het 14- jarige meisje onder bedreiging met een mes verkracht, terwijl N. haar vasthield. De vriendin wist uit de kamer te ontsnappen en ging naar de politie. De woningbouwverenigingen zijn hiertoe gekomen omdat, nu plan- zuid bijna voltooid is, het vele werk dat het beheer van' het woningbe stand meebrengt voor de twee be sturen te veel wordt om alleen in de avonduren te doen. De verenigiingen hebben samen bij na 1700 woningen. Hiefvan zijn 1224 flatwoningen in Leidschen- dam-noord en 266 eengezinshuizen in - zuid. - Administratie en onder houd zal voortaan gezamenlijk wor den gedaan, evenals de project ontwikkeling op het gebied van stedebouw en woningbouw en het optreden als intermediair bij de totstandbrenging van particulier woningbezit. Het bestuur bestaat uit voorzitter C. Willenswaard, vice-voorzitter is mr. J. C. de Waard, secretaris ing. G. J. van Dijk en penninmeéster S. J. Sampiemon. Bij de presentatie van het nieuwe eldi ie adsH kiel ïeen ZOETERMEER Verdeeld wijken Buytenwegh de Seghwaert en het Stai zullen in totaal' nog 32 kl< basisscholen in de gerneei termeer worden gebouwd. E te lezen in de onderwijsn gistermiddag door wethoudt. werd toegelicht. De bouw van deze schojk1 hoofdzakelijk in de vorm tweecluster-systeem worden Al liseerd. Per school zullen z#te, kalen moeten worden waarbij één vakloaal is pen. De wethouder onde$n dat, gezien het zeer grotef73 noodlokalen (170) van nu, gang van heden alleen pen"c complexen worden gebou eerste school in, tweeclusU, zal hoogswaarschijnlijk in j in deelplan A van Buytei >ei Leyens worden opgeleverd, kinderen van de eerste van deze wijk dichtbij huis wijs kunnen volgen. De heer Janse zei dat de p;e van het aantal te verwacht 1 lingen beter zullen zijn S' voor de wijken Palenstein.: manspolder zijn gemaakt, prognoses in het rapport b de onderverdeling naar ip schouwelijke richting is: openbaar onderwijs, 32 pet en 23 pet r.k. Tenslptte deelde de wethou j de dat de raad wordt vot om de schoolgrenzen af te s e dat de schoolbegeleidingsdlp dit jaar haar beslag gaat krjfk dat de Bond voor Veilig Veei Hilversum de gemeente Zoé^ een mobiele verkeerstuiif aangeboden. Dat laatste enthousiast ontvangen Zoetermeerse Schoolraad. tf Vervolgens zagen vele genodigden de première van de film 'Een dag in het ziekenhuis', waarin o.a. ver wachte en onverwachte indrukken van patiënt, medewerker en bezoe ker zijn vastgelegd. Guido de Moor van de Haagse .Comedie treedt in deze boeiende film van Floor Peters als speler op. Trins Snijders, even eens van dit Haagse toneelgezel schap, heeft de tekst ingesproken. Het ligt in de bedoeling de film ook te gebruiken voor beroepsvoor lichting. intro du ktie van nieuwe medewerkers en ouder-bijeenkom- sten. De produktie wordt vanmorgen ook voor de reünisten, die in groten getale in Bronovo en Nebo bijeen zijn in' het kader van het 52ste lustrum, vertoond. Mr. A. D. Kuiper, bestuurslid van de Stichting Bronovo-Nebo zal de Bronovo-reünisten om half tien verwelkomen in de Duinzlchtkerk en de heer L. Götzen, vlce-voorzit- ter van de Stichting zal de reünis ten van Nebo ontvangen. LEIDSCHENDAM De besturen van de 'Christelijke Woning bouwvereniging Leidschendam' en van de 'Algemene Leidschen- damse Woningbouwvereniging' hebben besloten samen te gaan in een stichting genaamd 'Samenwerkende Woningbouw Corpora ties Leidschendam'. bestuur heeft de voorzitter gister middag meegedeeld dat er welis waar een gesprek is geweest met de RK-Woningbouwverenigdng, maar dat deze van mening was 'self supporting' te zijn en geen belang stelling voor samenwerking bleek te hebben. De nieuwe combinatie blijft echter hopen in de toekomst nog eens samen te gaan. De nieuwe stichting wil een vaste bemanning op 'n kantoor dat zal worden ondergebracht in één van de flatwoningen in Leidschendam - zuid. Voornaamste reden voor de iusie is de wens taken over te dragen aan vaste, betaalde medewerkers zodat de besturen zich meer bezig kun nen houden met beleidszaken in de eigen vereniging. Benadrukt werd dat in de statuten alle ruimte is gelaten voor het toetreden van an dere woningbouwverenigingen. DLEFT Het Gewestelijk voor Zuid-Holland uit Delft ii ontwaardigd over de weiger minister van Doorn van C|c: rijkssubsidie voor 1976 toe nen. Door deze overheidssteun zo arbeidsvoorwaarden van de leden verbeterd kunnen Sinds de oprichting van heto telijk Orkest in 1968 woaf leden namelijk sterk onde in vergelijking met hun col[< de overige Nederlandse pro! k le orkesten. De provincie Zuid-Holland 1 1976 gean kans meer om d; 79 pet van het totale, sul drag op tafel te leggën. gemeenten aarzelen, hun fi verplichtingen jegens hét o; voldoen. Een nieuw bestel biedt vol vaste kamercommissie voi geen soelaas voor de leden orkest, nu provinciale sta gens het ontbreken van di financiële middelen tot 0 willen overgaan. Minister Van Doorn heeft commissie de toezegging dat hij met het college van praten om een oplossing orkest te bereiken. Het or! beraadt zich over de vraa stappen het in dit stadii ondernemen. Het seizoen is vrijwel volgeboekt met v tallen koorbegeleldingen, concerten en andere project orkest meent dat deze tak mer in die mate door de orkesten z&ou kunnen overgenomen. DEN HAAG Een ongev jarige jongeman heeft dins overval gepleegd op het 1 toor aan de Van Alkemadé Den Haag. De overvaller vandoor met een bedrag va veer 7.000. De jongeman, witte sjaal voor zijn mond getooid was met een muts de de loketbediende met ee wapen. Van de overvaller 0 elk spoor. DEN HAAG/DELFT/LEIDEN Waarschijnlijk kunnen bezitters van een eigen woning in Leiden morgen al formulieren halen ten behoeve van de 'opknapsubsidie' van staatssecretaris Schaefer (zie voor bijzonderheden over deze subsidie elders in deze krant). Om 8 uur kunnen aanvragers van deze subsidie terecht in de hal van het stadhuis, zo wordt verwacht. Wie zeker wil weten of donderdag inderdaad de formulieren verkrijgbaar zul len zijn, moet vandaag even contact opnemen met de gemeentelijke afde ling voorlichting (tel. 071-142847). In Den Haag zijn de formulieren voor 't eerst op vrijdag 16 mei beschik baar. Op die dag zal het bureau Woning- en Wijkverbetering aan de Burg. Patijnlaan 63 tussen 8 en 17 uur geopend zijn. In Delft zijn de formulieren eveneens op vrijdag verkrijgbaar. Vanaf 9 uur kan men terecht op het bureau Bouw- en Woningtoezicht, Oude Delft 3 en bij de gemeentelijke dienst stadsontwikkeling. Oude Delft 116. Van een onzer verslaggevers WASSENAAR Onder het motto 'Achter de kuituur aan' worden tot en met 28 mei kulturele we ken in Wassenaar gehouden. De Kulturele Kern Wassenaar (KKW) heeft een omvangrijk program ma met uiteenlopende activiteiten en evenementen georganiseerd. De serie kunstuitvoeringen wordt vanavond om acht uur ln de kerk- zaal van de Nederlandse Protestan ten Bond ingezet met een kamermu ziekconcert, waaraan het Klein Ka merkoor en een trio medewerking verlenen. Het programma vermeldt o.a. madrigalen, chansons en enke le sonates. Op 16 mei wordt ln het Rijnlands Lyceum een poëzie-avond gehouden, aanvang 20 uur. Hoogte punt daarbij ls een show die onder- leiding van de heer Th. van Groot- beest wordt opgevoerd door de leer lingen van het lyceum. Vervolgens heeft op 17 mei van 10- 13 uur ln de openbare bibliotheek aan de Luifelbaan een schrijvers- markt plaats. In het Asta-Theater wordt 22 mei 20 uur Marcel Carné's briljante film 'Les enfants du para dis' vertoond. Op 23 mei geven leerlingen van het Rijnlands Lyceum ir de aula van hun school om 20 uur een opvoering van Pieter Langendijk's 'De Wiskunstenaars'. Na de pauze volgt een optreden van de 'Rijnlandse Liedcëisten'. De organisatoren van de Kulturele Weken hebben ook volksdansen in het programma ingepast. Op 24 mei van 10-13 uur kan men nl. naar hartelust dansen op een volksdans- instuif op het grasveld voor het Raadhuis De Paauw. In de Sporthal wordt op 24 en 25 mei resp. om 20 en 14 uur een opvoering gegeven van de musical 'Achter de muziek aan' van de schrijver Albert Maurits en de com ponist Dick Borst. Aan deze bijzon dere produktie wordt medewerking verleend door leden van de vijf Wassenaarse amateurtoneelgezel schappen met steun van orkestle den van 'Excelsior' en de drumband 'Irene'. De musical speelt zich af in de tweede helft van de vorige eeuw en vertelt en bezingt het verhaal van een traditionele ingeslapen dorps gemeenschap waar de komst van een detachement huzaren enorme opschudding veroorzaakt. Tenslotte wordt op 28 mei om 20 uur op het Plein voor de historische Dorpskerk onder leiding van Rien Calis een muzikale happening on der het motto 'Muziek per toeval' gehouden. De deelnemers zijn o.a. leden van de oratoriumverenigin gen. cantorijen, kamerkoor, mu ziekschool, basisschool en spelers van Excelsior. De opzet van dit projekt Is alle muziekgroepen op muzikaal terrein te Integreren. Aan de manifestatie in Wassenaar wordt de komende weken ook me dewerking verleend door Kunstzaal Heuff. da Galerie Bibliotheek, het Raadhuis en Brinkhof die alle werk van Wassenaarse kunstenaars en architekren exposeren. RIJNSBURG Het is de bedoe ling, dat het jachtliaventje nabij de Waardlaan in Rijnsburg sterk uit gebreid wordt. De eigenaar, de Rijnsburgse kweker J. van Delft, is van plan voor circa 160 boten een plaats te vinden. Momenteel biedt het haventje ruimte aan 70 boten. Ook bestaan er plannen een groot botenhuis en een kantine te bou wen. Een deel van de uitbreiding zou dit jaar nog verwezenlijkt moe ten worden. De heer Van Delft wacht nog op de vergunning, die hem toestaat de haven te vergroten. Hij spoedige verlening van een ning, want een groot aanta bezitters heeft al een pU boekt. De belangstelling va\ bezitters vit heel Zuid-HolU de Rijnsburgse jachthaven groeiende.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6