KOLONISTEN IN MINNESOTA Radio en televisieprogramma's VU moet adressen a studentenblad geven Tjerk Vermaning toont vindplaats vuurstenen Pharetra wint kort geding Goede koop kareltje knetter Kunst Voznesensky naar Poetry International Rechter beslist: Abortusklinieken behoren bij NVSH TV voor velen soms moeilijk te verstaan Ruim halve ton voor klein werk Jan van Kessel Nederland wil reorganisatie Theaterinstituut 'Schuld brand Paramaribo bij oppositie' Zaakgelastigde blijft Criteria uitgewerkt voor steun aan pers in werking treedt Twee jaar cel voor mishandelen taxicha TROUW/KWARTET WOENSDAG 14 MEI 1975 BINNENLAND/RADIO-TV Pi Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Het college van bestuur van de Vrije Universi teit te Amsterdam moet aan het studentenblad Pharetra het toe gezegde adressenmateriaal voor het jubileumnummer alsnog ter beschikking stellen. Dat heeft de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, gisteren in kort geding uitgesproken. Volgens de rechtbank moet het College van Bestuur volledig op de hoogte geweest zijn van het karak ter van Pharetra. De toezegging dat DEN HAAG De president van de rechtbank in Den Haag vindt dat de drie abortusklinieken van de Stichting Direkte Hulpverlening (SDH), waarvan er in Zwolle één is en er in Den Haag twee zijn. bij de NVSH behoren. In een kort geding heeft hij beslist, dat de SDH in augustus vorig jaar fout was de statuten zo te wijzigen, dat de SDH onafhankelijk van de NVSH werd. Het kort geding was aanvankelijk door de SDH aangespannen, maar de NVSH had daarop over dezelfde zaak een tweede geding aange spannen tegen de SDH. Mr. Blaauw, de president van de recht bank heeft in beide uitspraak ge daan. De SDH is in 1971 door de NVSH opgericht om de abortusklinieken onder te brengen in een aparte rechtspersoon. De SDH was dus een onderdeel, een instrument, van de NVSH, aldus het standpunt van de NVSH. In augustus vorig jaar wij zigde het bestuur van de SDH in het geheim de statuten van de stichting, zette op die manier de NVSH eruit en nam bovendien een kleine negen ton mee uit de kas van de NVSH. Daarnaast droogde de geldstroom van de SDH naar de NVSH geheel op. De NVSH kon de activiteiten van de vereniging niet meer financieren. Dit was in strijd met de onderlinge afspraken tussen de SDH en de NVSH. De statutenwijziging had door de NVSH of daartoe bevoegde organen van de NVSH moeten wor den goedgekeurd, aldus de presi dent in zijn vonnis. Het argument, dat de SDH, door zich van de NVSH los te maken wilde voorko men, betrokken zou geraken bij de woelingep binnen de NVSH, wees hij af. De statutenwijziging was bo vendien in strijd met de goede trouw, omdat de SDH-bestuur wist dat de NVSH ontevreden over hen was en hen binnen korte tijd zou ontslaan. Parethra het adressenmateriaal mocht gebruiken voor verzending is een duidelijke beleidsbeslissing ge weest, waarop men achteraf niet kan terugkomen. Het verweer van het bestuur, dat de redactie van Pharetra het later door Godslaster lijke en kwetsbare publikaties ver bruid heeft, gaat niet op, aldus de president. 'Gelet op het reeds dertig jaar be staan van Pharetra als kritisch stu dentenblad, kan niet met recht worden staande gehouden dat het bestuur eerst nu de schellen van de ogen gevallen zijn ten aanzien van het ware karakter van Pharetra'. De rechtbank veroordeelde het Col lege van Bestuur tot de kosten van het geding (ruim vijfhonderd gul den). De toegezegde adressen moe ten voor de afgesproken prijs ter beschikking gesteld worden. Er is geen dwangsom gesteld, omdat de president erop vertrouwt dat het bestuur van de VU zijn toezegging nu zal nakomen. Volgens de redac tie van Pharetra zal het moeilijk zijn alles nog op tijd klaar te krijgen, omdat het jubileumnum mer omstreeks 15 mei moet ver schijnen ter voorbereiding op een symposium op 23 mei. Van een verslaggever HILVERSUM Ongeveer 46 pro cent van de Nederlandse bevolking van twaalf jaar en ouder heeft vaak of nu en dan moeilijkheden met de verstaanbaarheid en/of de leesbaarheid van de Nederlandse TV-programma's. Bij het luisteren naar de radio heeft vier procent vaak en zestien procent af en toe last met de verstaanbaarheid. Dit is gebleken bij een onderzoek dat de afdeling kijk- en luisteron derzoek van de NOS in februari gehouden heeft. Vijftien procent van de ondervraagden zou het op prijs stellen dat TV-programma's die in de Nederlandse taal worden uitgezonden ook ondertiteld zouden worden, 52 procent was hiertégen. Met de leesbaarheid van de onder titeling heeft negen procent vaak moeite, dertig procent af en toe. Die klachten komen vooral voor onder oudere leeftijdsgroepen. Van een verslaggever ASSEN De amateur-geoloog Tjerk Vermaning uit Meppel beschuldigd van het vervalsen van vuurstenen voorwerpen uit de pre-historie heeft gisteren aan vertegenwoordigers van de pers een plaats getoond, waar hij ee ndeel van zijn vondsten zou heb ben gedaan. Ook heeft hij laten zien hoe hij op een vindplaats te werk gaat om de werktuigen te verzamelen. De plaats waar de journalisten mee naar to egenomen zijn, was de Ha- velterberg in de gemeente Havelte. Op de uitlopers van deze dilluviale heuvel, aan de grens van water- en moerasgebieden moeten volgens Vermaning nederzettingen van ja gers en vissers geweest zijn. Naar zijn zeggen heeft hij op een akker in dat gebied de vuurstenen voor werpen gevonden, die hij ook al getoond heeft. Hij noemde het niet zo'n waarde volle collectie als de vondsten, die hij gedaan heeft in Smilde en die uit de oude steentijd (100.000 jaar voor Christus) stammen. B ij de in Havelte gevonden voorwerpen (6000 jaar voor Christus) zijn twee primi tieve kembijltjes en twee schrab bers. Verder nog ln groten getale splinters en mesjes. Grondig bewijs? Het zoeken ging niet zo systema tisch, want graven is Vermaning, in tegenstelling tot erkende archeolo gen, niet toegestaan. 'Mijn tijd komt, wanneer de akkers omge ploegd zijn', aldus de heer Verma ning. De toeschouwers kwamen ook met stenen aandragen, maar weini ge daarvan konden de goedkeuring van de amateur-archeoloog wegdra gen. De heer Vermaning toonde een vuursteen, die hij zal gebruiken als 'grondig bewijs' tegen de verden king van vervalsing, die door prof. dr. H. T. Waterbolk en drs. C. Stapert tegen hem is ingebracht. Deze steen zou hij gevonden heb ben in de 'stenenbak' van de aar- dappelenfabriek 'Oranje' in Hijken. De steen moet volgens hem ln een keileemlaag in Smilde tenminste honderdduizend jaar bewaard zijn gebleven. Hij mist de windlaklaag, het patina en de hoogglans, die dergelijke oude stenen volgens drs. C. Stapert moeten hebben. Volgens de heer Vermaning is dat alleen mogelijk, wanneer deze stenen aan de oppervlakte liggen en niet ln een keileemlaag bewaard blijven. ROTTERDAM De Sowjetrussi- sche dichter Andrej Voznesensky zal dit jaar deelnemen aan Poetry International, dat op 9 juni te Rot terdam begint. Al sinds jaren wordt door de Rotterdamse Kunststich ting getracht medewerking te krij gen uit de Sowjet Unie. Nu kwam het initiatief van Russische zijde: Voznesensky kondigde zijn komst telefonisch uit Moskou aan. Vorig jaar was er voor het eerst sprake van Russische deelname aan het festival. Toen was het de bal ling Joseph Brodsky, die uit eigen werk las. Voor dit jaar was de in Noorwegen verblijvende Rus Alek- sandr Galic uitgenodigd. Ook hij heeft toegezegd te komen. Andrej Voznesensky is in de Sowjet Unie zeer populair. In 1962 bezoch ten niet minder dan 14.000 mensen een poëzie-lezing. Van zijn bundel 'Akhillesovo serdtse' werden inder tijd 500.000 exemplaren verkocht. Intussen breidt het aantal deelne mers aan Poetry International zich gestadig uit. Nieuwe aanmeldingen werden ontvangen van T. Carmi, Israël: Adonis Ali Ahmed Esber, Libanon: Peter O Chotjewitz, Bondsrepubliek; Jacques Izoard, Wallonië; Raphael Rudnik, V.S.: Edward Bratwaite. Jamaica en de balling Keorapetse Kgositsile, Zuid De deelname van tenminste 22 dichters ut 15 landen staat hiermee vast. Er worden nog bevestigingen ver wacht uit Scandinavië, Groot-Brit- tannië, de DDR, Spanje, Frankrijk en Turkije. AMSTERDAM Twee kleine schil derijtjes van Jan van Kessel heb ben begin deze week op de veiling van 'Mak van Waay, Amsterdam, een prijs van 58.000 opgebracht. De twee stillevens, groot 21,5 bij 15,75 cm, werden ingezet op 30.000, maar er bleken zoveel lief hebbers te zijn, dat de prijs snel omhoog vloog. Op deze druk be zochte veiling, waarop ook veel bui tenlanders meedongen naar de honderden werken, bracht een schilderij van Adam Willaerts, Drie oorlogsschepen voor een rotskust ƒ49.000 op; een Jan van Noordt, voorstellende de glorieuze terugkeer van David na de strijd met Goliath, kreeg voor 47.000 een nieuwe ei genaar. Hoge prijzen ook voor twee werken van Jan van Goyen, 32.000 en ƒ29.500, schilderijen van Isaak Ou- water, Daniel Seghers, Hendrik Comelisz. Vroom en Willem Roelofs (elk 30.000), Adriaen van der Werff (ƒ28.000), Gerrit Heda 29.000), Pieter Claesz (ƒ26.000) en Michel Simons en Jan Mlense Molenaar (elk ƒ24.000). Er werd ook nog een bedrag van 24.000 neergeteld voor een ongesigneerd werk uit de Hollandse School. AMSTERDAM Het Nederlands Centrum van het 'Internationaal Theater Instituut* (ITT) gaat op het tweejaarlijkse congres van de ITI ln juni a.s. in Berlijn, een plan indienen om de taken en de moge lijkheden van het ITI te verruimen. Het ITI werd in 1948 opgericht op initiatief van de Unesco. Doel was uitwisseling van ervarin gen met de theaterkunst. Zeventig landen zijn bij het ITI aangesloten. Het Nederlandse centrum consta teert dat er een steeds bredere kloof ontstaat tussen het beleid van de internationale organisatie en de Nederlandse behoeften. Ook vindt het, dat de activiteiten van het ITI geen verband meer houden met de theaterpraktijk. Be halve plannen om hierin verbete ring te brengen gaat het Neder lands Centrum een motie indienen voor het stichten van een soort Amnesty International op artistiek gebied. Deze commissie zou het recht moeten krijgen vermoede ge vallen van inmenging in de werk- vrijheid van theatermensen te on derzoeken, en waar nodig maatre gelen te nemen om de bewezen inmenging ongedaan te maken. Met de BBC-serie over wetens waardigheden in Indonesië heeft de NCRV een goede koop gedaan. Ik vermoed dat ook kijkers die nooit in dat fascinerende eilanden rijk zijn geweest, met belangstelling de aflevering volgen. Tijdens mijn verblijf daar heb ik vele verhalen gehoord over de uitbarsting van de Krakatau in 1883. Ook van men sen die de gevolgen zelf hadden meegemaakt. Maar de meest sug gestieve schildering van deze im mense natuurramp heb ik pas dinsdagavond te horen gekregen van David Attenborough. Nog één deel wacht ons van het Engelse feuilleton Sam. Een bij zonder knap werkstuk uit de Gra- nada-studio. Het scenario van de suksesvolle schrijver John Finch heeft de best denkbare visualisering gekregen. Soms lijkt het erop, dat de Britten het monopolie hebben van een zo gave artistieke ont plooiing. Bij Granada liggen nog meer afleveringen van deze voor treffelijke serie op de plank. Of we ook die te zien zullen krijgen, schijnt door de programmaleiding van de NCRV nog niet te zijn beslist. De Berichten uit de Samenleving zijn bij de VPRO niet meer wat ze eens geweest zijn. Het lijken verplichte nummertjes te zijn geworden, waarvoor de samenstellers zelf niet meer warm kunnen lopen. Het 'item' over de van vervalsing beschuldigde ama teur-geoloog Tjerk Vermaning trok als kleurloze rij showbeedjes aan de kijker voorbij. En ook de reportage van de bevrijdingsbijeenkomst van vrienden van de Sowjet Unie was de kosten van opnemen en uitzenden niet waard. Van het verstrekken van interessant achtergrondnieuws was geen sprake. En dat moet toch wel de bedoeling zijn van informatieve rubrieken. Jan Hokse heeft de NCRV- springtorfee 1974-'75 gewonnen. Tijdens de wedstrijd in de Arnhemse Rijnhal werd meege deeld dat dit ruiterfestijn zal worden voortgezet. Ik ben benieuwd in hoeverre dan aan de uitzending zal worden gesleuteld. Zij die zelf paardrijden zullen het commentaar misschien leerzaam vinden; voor mij echter hoeft deze samenspraak tussen twee heren niet. Hier en Nu maakten een reportage over de zogenaamde 'Satanskerk' die onderdak heeft gekregen in een oud Hervormd kerkje op de hoek van Purmerend. Dorpsbewoners zijn verontwaardigd en verontrust. Er heerste ontstemming vanwege de duistere bestemming die het kerkje heeft gekregen, maar ook omdat 'hogepriester' Maarten Lamers een bord met verboden toegang erop heeft laten plaatsen op het pad naar het kerkhof, waar hun verwanten begraven, liggen. Lamers ontkent dat hier sprake is van een sexclub, al heeft le als beheerder van een dergelijke gelegenheid in Amsterdam de benen moeten nemen nadat de politie in de gaten kreeg dat er van alles werd gedaan, behalve aan godsdienst. Lamers deed voor de kamera erg gewichtig pver occulte wetenschappen. Hij zou daarin hebben gestudeerd, maar de verslaggever vroeg niet waar hij dat dan heeft gedaan. Zeer waarschijnlijk is hij niet verder gekomen dan het lezen van een paar boeken. Genoeg voor enige camouflage techniek. Lamers zegt acteur te zijn geweest, 't Kan waar zijn; hij zat in elk geval zeer doorzichtig te acteren. Ton Hydra PARAMARIBO De brand van het afgelopen weekeindé ln het bevol kingsregister van Paramaribo is aan de vooravond van het laatste overleg over de onafhankelijkheid hier nieuws van de eerste orde. Gistermorgen belegde de minister van binnenlandse zaken, prof. dr. C. D. Ooft eigenhandig een pers conferentie om zo niet de feitelijke, dan toch wel de morele schuld voor deze brand in de schoenen te schuiven van de leider van de op positie, de heer Lachmon. Dat er bij de brand opzet in het spel was, is inmiddels wel duidelijk. Volgens de minister zijn er nu twee mogelijkheden. De eerste is: een inbraak door mensen, die op de kortste termijn naar Nederland wil den, daarom paspoorten wilden ste len en vervolgens hun sporen uit wisten door brandstichting. De tweede mogelijkheid was echter volgens de minister dat er mensen aan het werk waren geweest, die Lachmons verzet tegen de onafhan kelijkheid wilden steunen (of door hem waren opgehitst) en nu tot daden kwamen. 52. Doch plotseling vermande de heer H. H. Puckelton zich weer. Hij slikte even een traan weg, verwij derde een prop uit zijn keel en zei nu met vaste stem: 'Neem het de kolonel niet kwalijk, knaapje. De grillen van het rauwe leven werden mij even te machtig. Maar nu be schouw ik de zaak als afgedaan. Tien liter in de tank dus en drie druppels in de aansteker'. Tot uw orders, meneer Puckelton', zei Kareltje en hij begon handig met de slang te werken. Hij voorzag de auto van tien liter kostbare brand stof en liet de laatste druppels uit de slang in de aansteker van de kolonel druppelen. 'Wat kost mé die grap nou? vroeg deze, ijzig kalm en flegmatiek. Kareltje moest even nadenken en antwoord de toen: 'Dat kost u geen cent, meneer. U heeft me zo'n fijne boot gegeven, dat ik...' 'Al goed! Al goed!' interrumpeerde Humfrie. 'Al wéér een bewijs voor mijn stelling, San dat het leven vol vreemde zit. Zó moet je betalen en i je de benzine voor niks! knaapje, en tot ziens!' i stapte in zijn wagen, stai"j scheurde er loeiend vando» c meneer! Kijk uit! U bent Moss niet!' gilde Kareltj Maar het hielp niets. Op frw> len rondde Humfrie H. Pilt! de bocht om te verdwijnenp richting van de brug over c vendrechtse Beek pelli, pingo en hun vrienden door Vilhelm Moberg Copyright Ifollamlia b.V. Haarn 46 Maar ik geloof dat Onze Lieve Heer soms graag wil dat de mensen Hem wat helpen, als Hij wonderen doet, zei Ulrika. En ze vervolgde: Karl Oskar was in elk geval een werkzame en vlijtige kerel, en kin deren maakte hij onafgebroken, daar had hij geen hulp bij nodig. Op dat punt moest hij maar wat minder flink zijn en zijn vrouw af en toe wat sparen, dat zou goed voor haar zijn. Weer stampte er iemand de sneeuw van zijn schoenen, ditmaal was het een man. Petrus Olausson stapte naar, binnen met een grote drilboor in de hand. Hij begroette de vrouw des huizes en keek daarna vragend naar Ulrika. Kristina bedacht dat haar gasten elkaar nog nooit eerder ontmoet hadden. Dit Is Ulrika uit Stillwater die bij mij op bezoek is. Ze kon zich niet herinneren ooit met Petrus over Ulrika gepraat te hebben en ze begreep dat ze iets naders over haar moest zeggen. Maar Ulrika nam zelf het woord al: Ik ben missis Henry Jackson, een goede vriending van missis Nelson. Ik understand dat u een van de nieuwe buren bent. That's right, missis Jackson. Petrus Olausson wierp een scherpe, onderzoekende blik op Ulrika, net of hij het onaangenaam vond een hoogzwangere vrouw te zien. Hij wendde zich tot Kristina en vertel de waar hij voor gekomen was: hij had voor morgen een paar Zweedse vrienden uitgenodigd voor een geestelijk gesprek in zijn huis.Hij hoopte nu dat zij en haar man ook wilden komen om gesticht te wor den.We houden een spiekmie- tlng, zie je. Kristina zou wel willen, maar om dat Ulrika de zondag bij haar bleef, ging het niet zo goed. Ze zette een derde kop op tafel: Neem een stoel. Petrus en drink een kop kof fie met ons! Olausson nam plaats. Terwijl Kris tina koekjes op een schaal legde, begon hij een gesprek met Ulrika: de Zweden die hier woonden had den behoefte aan geestelijk contact met elkaar. Nu had hij in de herfst een grote schuur gebouwd, waar er .plaats genoeg was voor hen allen, als het graan gedorst was. Hij had gedacht dat ze, terwijl ze nog met de bouw van de kerk bezig waren, hun godsdienstoefeningen best in zijn schuur konden houden. Want een dienst elke zondag e n twee diensten door de week, behalve de dagelijkse gebedstonden 's morgens, 's middags en 's avonds, dat was toch wel het minste voor een goede Lutheraan, zo lang hij gezond en flink was. Maar Mrs. Henry O. Jackson schud de haar hoofd: Het is wel erg onmatig om zo vaak godsdienstoefeningen te hou den? God expect dat niet zo vaak! Petrus Olausson sperde zijn ogen wijd open en keek haar ontzet aan. Ulrika vervolgde: God wilde dat ze maat zouden houden, ook in dienst van Hem. Je moest nooit overdrij ven. Haar man kwam uitgeput van zijn reizen thuis. Al dat reizen over de miserabele wegen ln het Terri torium maakte hem doodmoe. En noch God. noch de mensen hadden iets aan een overwerkte predikant, die zo moe van zijn reizen was, dat hij geen avondgebed meer op kon zeggen en niets terechtbracht van Radio vandaag Speciaal zijn plicht als echtgenoot. De mond van Petrus viel langzaam open, ter wijl Ulrika praatte, hij vroeg: Bent u met een man van de kerk getrouwd, missis Jackson? Yes, dat ben ik. Dat hdd ik niet expected. Toch is het true. Mijn man is dominee. Waar preekt hij dan? Mijn echtgenoot serveert als do minee bij de Amerikaanse Baptis- tentemeente in Stillwater. Petrus Olausson knipperde met zijn ogen en vloog toen overeind. Juist kwam Kristina binnen met verse koffie: Kom, blijf nog even zitten, Pe trus! Ik zou net inschenken... Dank je.Ik wil vandaag geen koffie, Wat?? Kom nou, Petrus! Nee, dank je wel. Maar eigenlijk moest ik Nelson even hebben. Ik wil hem zijn grote drilboor terugge ven, die ik van hem geleend heb. Hij knikte stijfjes, greep zijn hoed en haastte zich zonder nog een blik op Ulrika te werpen, met lange passen de kamer uit. Kristina keek hem door het raam na. helemaal ontdaan: Wat had hij ineens? HILVERSUM I TROS: -7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbljt-Soos. (7.30 NWs. 7.41 Aktua. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de huisvrouw.) 9.00 (S) Wegwezen - met tips voor trips. 9.30 Van heinde en verre: licht muziekprogr. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.30 Nws. 10.33 (S) Sphinx, progr. voor de vrouw. 11.45 Cafe-chantant: liedjes en muz. uit de goede oude tijd. 12.26 Med. 12.30 Nws. 12.41 Aktua-magazlne. 13.15 (S) Sport na sport, progr. voor de jeugd. 13.45 (S) Akkordeonorkest met zangsollsten: amu- sementsmuz. 14.15 (S) Close-up: licht muziekprogr. 15.30 Nws. 15.33 (S) After"4 sesjun; lichte muz. NCRV 16.00 Evang. lutherse middagdienst. 16.20 (S) Klank- snoer: klass. muz. 16 55 (S) De magische cirkel, seriehoorspel (9). OVERHEIDS VOORLICHTING: 17.20 Tekst en uitleg, driewekelijkse rubriek van het Ministerie van O. en W. NCRV: 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en Nu. NCRV: 18.00 (S) Bandstand. 18.30 Nws. 18.41 Spectrum: aandacht voor het chris telijk organisatlelevèn. 18.46 (S) met uw instemming: het lied van de week. 19.00 Populaire soloconcerten: klass. muz. 19.30 Theologische etherleergang. TROS; 20.00 Eight o'clock special: muz. klankbeeld. 21.15 (S) Specialiteiten a la carte: muz. wensprogr. 22.30 Nws. 22.40 Aktua. 23.00 Pappie, monoloog. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) In de Roode Cirkel: nieuws- progr. me takt achtergranden. commen taren en muz. (8.00-8.10 Nws.). 9,00 (S) Licht orkest met zangsolisten. 9.35 Wa terstanden. 9 40 Schoolradio. 10.00 (S) Radioweekblad. 11.00 Nws. NOS: 11.03 Jazz uit het Historisch Archief: oude jazz. 11.30 Progr. over Roemenië. VARA: 12.00 Bladel - Centraal: rechtstreeks ge sprekken. 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 (S) Een middagje Stoomradio: een progr. vol goede jeugdherinneringen. 16.00 Nws'. 16.03 (S) Een zoen van Jossy. hoorspel. 16.55 (S) Metropole Orkest. RVU.: 17.35 Borrelend, borrelendwan neer loopt het over? Aandacht voor da vooruitgang van wetenschap en techniek. 17.55 Med, VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag P.P.: 18.20 Ultz. van de PPR. VARA: 18.30 (S) Tekst en muz carbaretprogr. 18.55 De Scale 1925-1950: oude opera aria's (gr.) NOS: 19.40 Openbaar Kunst- bezoek. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws 20.05 (S) Woensdagavond Muzlek- magazlne. 22.10 En Toch....: De positie van de vrouw in onze maatschappij, EO: 22.40 Woord der waarheid: theologie naar de Heilige Schrift. 22.55 Klankbord. 23.05 (S) Postludium: klass. muziek progr. (gr.). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 7.02 (S) Drie op Je boterham. 9.03 Pep op drie. 11.03 (S) Drie draalt op verzoek. 12.03 (S) Drie tussen de mid dag: KRO's pauzeprogr. 14.03 Pop-kon- takt: De Theo Stokkinkshow. 16.03 De Httmeesters: De Vincent van Engelen StlNOS- 18.03 De vakaturebank. 18.10 Joost mag niet eten. 19.02 (s) Drie loopt achter, met om 19.30 Paardekoersen. 20.02 (S) Woensdagavondshow: sport en akt. (22.30 Effectentips.) 0.02 (S) Metros Midnight Music: Metropole Orkest, licht trio en solisen. 1.02 (S) Take it easy. 2 02 De Meurders Methode. TROS: 6.02- 7.00 Drie op je boterham. 0 In het KRO-programma Wat heet oud?, wordt het bejaardenhuis doorgelicht. Ned. 1-15.39 0 Eindpunt van een eeuwenoude pelgrimstocht in Wales is de kathe draal van St. David. Meer daarover in Als je toch in de buurt bent. Daarna volgt Kenmerk, waarin on der meera andacht voor contrasten tussen Pax Christi en de Russisch- orthodoxe kerk, de kritiek van de vakbonden op bedrijfsvestiging in ontwikkelingslanden, de Zuid-Mo- lukkers en een actie tegen de han del met Rhodesië. Ned. 2-19.05 0 Dynamo Kiev en Ferencvaros uit Boedapest spelen in Bazel de finale om de Europa Cup II. De NOS zorgt voor een rechtstreeks verslag. Ned. 1-20.10 0 De EO zendt een film uit van een muzikale eredienst in Grand Rapids. Daaraan vooraf gaat Nader Bekeken. Onderwerpen zijn: de we zen van Vietnam, de situatie in de Molukse kerk en de problemen van de pluimveehouders. Ned. 2-21.50 0 Friedhelm Busch vindt dat er te veel geld wordt gestoken in het Duitse bestuursapparaat. Zijn docu mentaire heet dan ook De dure dienaren. Duitsl. 1-20.15 0 De theologische etherleergang van de NCRV is gewijd aan het 400-jarig bestaan van de Leidse Universiteit. Hilv. 1-19.30 0 In de rubriek En toch.bespie gelt Hans Paardekoper de positie van de vrouw in onze maatschap pij. Hilv. 2-22.10 0 Cantates van Telemann en Bach zijn te beluisteren in Postludium van de EO. TV vandaag NEDERLAND I |i NOS-NOT F, 9.15-11.10 Schooltelevisie ir KRO 15.30 Wat heet oud: program? voor en over de ouder 5 wordende mens 16.10 De rode autobus 17.00 Wickie de Viking I NOS 18.45 Paulus de boskabouter j, 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest5 SOCUTERA i 19.50 De Groe eilanden van <J< Sahel nos 19.55 Trekking staatsloterij F P.P. 20.00 Uitzending van de AH, i NOS 20.10 Finale Europacup n 21.05 Journaal .21.13 Finale Europacup II 22.10 Kijken naar kinderen 22.35 Panoramiek. 22.50 Den Haag vandaag 23.05 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Paulus de boskabouter- 18.55 Journaal IKOR 19.05 Als je toch in de buurt bent IKRO-KRO-RKK 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal EO 20.20 Holland ze zeggen: gevarieerd programma 21.50 Nader bekeken 22.20 Alleluia: koorprogram NOS 22.50 Journaal Van een verslaggever DEN HAAG De heer 3 Tu, zaakgelastigde in Den 1 de inmiddels verdreven Zie mese regering-Thieu, keer erkenning door onze regéf het nieuwe bewind in Saj naar zijn land terug ma voorlopig in Nederland. 1 De heer Tu zei gistermol niet te weten of hij in N asiel zal vragen of dat i naar elders zal vertrekken. Van een verslaggever DEN HAAG Voordat de in de media-nota aangekondigde steun maatregelen aan de pers in wer king treden, zullen duidelijke eco nomische criteria worden uitge werkt. Ook zal een verdeelsleutel worden vastgesteld. Dit deelde mi nister Van Doorn gisteren mee in de Eerste Kamer, waar het beleids debat over zijn begroting werd ge voerd. Op het departement van erm worden genoemde criteria uitge werkt en een onderzoekbureau heeft opdracht gekregen de ver deelsleutel te bepalen. In antwoord op kritiek van VVD- woordvoerster mevr. Van Someren- Downer wees de minister erop dat de overheidssteun primair gericht moet zijn op de krant als journalis tiek produkt. Redelijk is het dat niet alleen de uitgever het beleid bepaalt. Vandaar de niet-economi- sche voorwaarden, dat bladen op basis van een redactiestatuut uitge geven moeten worden willen ze voor overheidssteun in aanmerking komen. Nogal aan de gemakkelijke kant noemde mr. Van Doorn de opmer king van mevr. Van Someren dat de journalisten de lezers wegschrij ven. Over de pluriformiteit: kran ten die geen weerklank vinden zul len niet automatisch in stand wor den gehouden. De abonnementskos ten zullen wel degelijk een rol spe len, want de overheid springt slechts ten dele bij. ALKMAAR De rechtban! maar heeft gisteren de 19- H. D. uit Den Helder voor mishandeling van een taxil veroordeeld tot twee jaar g< met aftrek en een voorws t.b.r. met een proeftijd varn Hij heeft op 19 januari in di germeer een taxichauffeur mes in hoofd, hals en bove gestoken. Het was de bedoi D.' de taxichauffeur te bero De chauffeur, hoewel ernstlf verzette zich hevig en sla) door op de claxon te drukke dacht van passerende autoE te trekken. De eis wi en t.b.r. 3 anderhalf jaar u

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4