hulp voor indonesië beperkt, jiaar gericht toegepast Stormloop op stadhuizen lijkt afgewend itemerdink overlegt liet Gelderland Ver oefenterreinen Voordeel en risico van straling worden zorgvuldig gekozen Op uwgewone spaargeld kunt ubij de ABN nu2%% extra rente maken. Met het Spaar-Extra-Boekje. de ABN Korte straf eel drie' kan ét verkleuren ^gebreide inspraak-procedure Algemene Bank Nederland een goede grote bank Onderwijsdebat in Kamer Deskundigen: Onafhankelijk oordeel Aanvraagformulieren voor subsidie onderhoud woningen niet meer beperkt Formulieren inleveren: RITA rW KWARTET WOENSDAG 14 MEI 1975 BINNENLAND 3~ ï'KTERDAM Nederland zal minder ontwikkelingshulp aan Indonesië verlenen in het Indonesi- tep begrotingsjaar 1975/76. Die hulp zal nog meer dan voorheen niet algemeen zijn maar gericht Speciale projecten. Dat heeft minister Pronk meegedeeld na afloop van de tweedaagse conferentie !ti de Intergouvernementele Groep inzake Indonesië. Over politieke problemen is op de conferentie '4 gesproken. het begrotingsjaar 1975-76 Indonesië 150 miljoen gulden er ƒ191 miljoen in 1974-75. roor twee jaar kreeg Indonesië reel projecthulp als algemene in de vorm van deviezen, sinds het optreden van drs. ik als minister van ontwikke- menwerking is de nadruk op de projecthulp komen te :n. Vorig jaar werd tegenover miljoen projecthulp slechts miljoen verstrekt in de vorm deviezen ten bate van de Indo- iche betalingsbalans. Ditmaal is leviezenhulp zelfs geheel ver ten. Naast 125 miljoen gulden projectassistentie is evenals in •75 25 miljoen uitgetrokken technische bijstand. De lijn ej Pronk is dus verder doorgezet. Nederland minder geeft dan de i keer heeft zo zei Pronk op [persbijeenkomst na afloop van tcnferentie niets te maken bezwaren tegen de binnen- Q onze Haagse redactie )0* HAAG Bij de rijksdienst het wegverkeer is geen enkel bekend van een verbleken dêel 3 van het kentekenbewijs, 'op de voorruit van auto's moet aangebracht. (ster Westerterp antwoordt dit •agen van het Tweede Kamér- mevrouw Smit-Kroes (VVD) het door de zon verschieten deel 3. Minister Westerterp va dat de plastic hoesjes zijn [zien van een ultra-violet be- idige lijmlaag en dat maanden- proefnemingen geen aan wij len hebben gegeven voor een J-[eruitgang in kwaliteit. Minister tterterp meent verder dat deel 3 kan worden vervangen door sticker, zoals mevr. Smit-Kroes Deel 3 moet invorderbaar blij- terwijl het bovendien door het wordt beschermd als de breekt. landse politieke situatie in Indone sië, maar des te meer met het stellen van prioriteiten bij de hulp verlening. Nederland vindt dat lan den, die het zwaarst door economi sche moeilijkheden zijn getroffen de meeste hulp moeten krijgen. In donesië behoort niet tot de landen, die er het slechtst aan toe zijn. De politieke toestand in het eilan denrijk, met name het met voeten treden van de rechten van de mens, is geen punt van discussie geweest, maar wel heeft minister Pronk als hoofd van de Nederland se delegatie de andere delegaties 'geïnformeerd' over het Nederlandse standpunt. Pronk wees er in dit verband op dat zijn mededelingen geen verklaring waren. Een onderdeel van die mededelin gen hield echter wel degelijk een ernstige waarschuwing aan het adres van de Indonesiërs itf. Pronk zei dat als in de positie van de verdrukten geen verandering op treedt een herziening van de Ne derlandse hulp aan Indonesië niet is uitgesloten. De minister infor meerde zijn conferentiegenoten verder over het feit, dat binnen de regeringspartijen steeds meer kri tiek gehoord werd over de hulpver lening en dat de Nederlandse rege ring zeer bezorgd is over de situa tie. Geen commentaar De Indonesiërs hebben niet op de mededelingen gereageerd en ook tij dens de persbijeenkomst wilde dele gatieleider Widjojo Nitisastro (mi nister van economische zaken) niet op de politieke vragen ingaan. De bilaterale hulp (van het ene land aan het andere) zal in totaal dit maal geringer zijn dan vorig jaar, vooral ook omdat behalve Neder land ook de Verenigde Staten aan zienlijk minder verstrekken. De Amerikaanse bijdrage zakt van 250 miljoen tot 61 miljoen dollar. De bilaterale hulp zal teruggaan van 500 miljoen dollar in 1974/75 tot 400 miljoen in het komende begro tingsjaar maar daar staat tegen over dat de hulp van internationale instellingen als de Wereldbank en de Aziatische ontwikkelingsbank zal toenemen van 350 miljoen tot 500 miljoen dollar. Minister Widjojo verklaarde tevre den te zijn over het bedrag van 400 miljoen dollar aan bilaterale hulp en zei naar Amsterdam gekomen te zijn met de gedachte dat het 350 a 400 miljoen zou worden. Wanneer over hulp gesproken wordt, bete kent dat overigens niet steeds gif ten. Van de Nederlandse bijdragen aan projecten komt 110 miljoen gulden in de vorm van leningen en 15 miljoen als gift terwijl de tech nische bijstand geheel de vorm van giften krijgt. Minder zacht In totaal is de verhouding giften leningen niet ingrijpend gewijzigd, wel zijn de leningvoorwaarden minder 'zacht', wat inhoudt dat In donesië wat meer rente zal moeten betalen bij nieuw verstrekte lenin gen (2V2 tot 4 procent). Dat heeft te maken met de verbeterde econo- ADVERTENTIE) Minister Pronk mische toestand van het land, een gevolg van de sterk gestegen prijs van de olie. Indonesië's belangrijk ste exportproduct. Op de conferentie is door vertegen woordigers van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank verslag uitgebracht over hun on derzoek naar de economische toe stand van Indonesië. Naar aanlei ding van de rapportering wordt in het slotcommuniqué gezegd dat on danks het gunstige effect van de olie een versnelde ontwikkeling van de economie noodzakelijk is. Er is gediscussieerd over de gevolgen van een zesjarenprogramma voor ver snelde investeringen dat produktie en werkgelegenheid zou verhogen en dat belangrijk ten goede zou moeten komen aan de lagere inko mensgroepen. h een onzer verslaggevers INHEM Staatssecretaris Stemerdink van Defensie heeft van- lidag een bespreking met het provinciaal bestuur van Gelder- Hl over de militaire oefenterreinen op de Veluwe. Er zal overleg den gepleegd ten aanzien van de vraag wat in dit opzicht f* worden opgenomen in de streekplannen. eputeerde Staten van Gelder- jA,vinden de kwestie van de mi- re oefenterreinen zeer belang- Gedeputeerde mr. O. W. A. Van Verschuer deelde dat ■pren mee, toen hij een bundel natieve ontwerpen voor een ikplan midden-Gelderland pre- ge!erde- opzou gisteren op het Arnhemse i 1 imoiehuis ook een bespreking en plaatsgehad met minister kj1 Iters van volkshuisvesting en e telijke ordening. De bewinds ik zegde deze ontmoeting met ie provinciaal bestuur van Gelder- to echter kort van tevoren af, neger opgaaf van redenen, id erland, dat op het gebied van inspraak tot de koplopers in rland behoort, en ook met de es bereiding van streekplannen ■ai rimenteert ('een langdurige, ook kostbare procedure', al- ra de heer Van Verschuer) heeft e« betrekking tot het streekplan eefcen-Gelderland een uitgebreide reiraak procedure opgezet, die t van mei tot november 1975. t drie andere delen van deze 1 incie zal een soortgelijke ge- slijn worden gevolgd. midden-Gelderland zijn door planologen vijf alternatieve ■e|ïontwerpen gemaakt. Eén van >elangrijkste zaken hierbij is of B, gebied tussen de steden Am en Nijmegen een open karak- ee moet houden, ook ten gerieve land- en tuinbouw, dan wel t te worden bebouwd. In het (Vte geval wordt verstedelijking ie Over-Betuwe voorkomen, in andere geval krijgt men een a elijkheid tot nieuwbouw, die 'f! :om zou kunnen zijn omdat ijds is beslist dat Nijmegen niet Ooypolder langs de Waal mag 61 relden. aanzien van de aanleg "an nieu- 'egtracé's zijn alle gegevens nog nt n iet bekend. Deb evolking zal is de inspraakprocedure derhalve al geen eindoordeel kunnen ge- n over de wegen. Toch vindt rbi tputeerde Staten van Gelder- ]2 mag de discussie over de ,d« ^problematiek niet achter- blijven. Eén van de punten lal hier gaan spelem, is of rijksweg n (autosnelweg van zuid naar d 'd, waarvan al een gedeelte is rk aliseerd) al dan niet tussen «te Hoeve en rijksweg 12 bij hem moet worden aangelegd. gebied waarin ook het Deeler- d ligt). Voor zover nodig hoopt Gelderland ook met de Duitse buren over de streekplannen contact op te ne men. evenals met de aangrenzende provincies. Zo mogelijk is in 1978 alles afgerond. 'Een gigantisch kar wei', aldus gedeputeerde Van Ver schuer. Een tussen-mogelijkheid is dat de uitstraling van de zuidelijke Veluwezoom zowel naar de Over- Betuwe als naar de Lijmers wordt geleid en dat de uitstraling van Nijmegen beneden de Waal blijft. Trouwe spaarders, mensen die van plan zijn hun spaargeld lange tyd niet te gebruiken, maar die toch op ieder moment over hun geld willen kunnen beschikken, krijgen van de ABN een Spaar-Extra-Boekje. (Of, indien gewenst, een Spaar-Extra-Rekening.) Dat levert 2'/a% extra rente op! Als u geld opneemt, brengt de ABN dan wel 1% van het opgenomen bedrag in rekening. Bent u gewend om van uw spaartegoed vaak een deel weer op te riemen, dan is een gewoon spaarboekje of-rekening het meest geschikt. Maar bent u een trouwe spaarder, dan kunt u met het Spaar-Extra-Boekje zo maar 2%% extra verdienen. Stap vandaag nog een ABN-kantoor binnen. (ert niet alléén voor spaarders) Staatssecretaris Klein (voorgrond) en minister Van Kemenade vanmiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de her structurering van het wetenschappelijk onderwijs. Voor verslag zie pagina 5. Vervolg van pag. 1. maatregel in nood geboren. Het is voor het eerst in de geschiedenis van het gevangeniswezen, dat zo iets gebeurt. Het moet ook de laat ste keer zijn, zei de heer Glastra Van Loon. Het gevangeniswezen, zo voegde hij eraan toe. staat in zijn hemd. Op het ogenblik zitten de gevange nissen boordevol. Dat wil zeggen, dat de capaciteit door het tekort aan personeel meer dan onvoldoen de is. Op het ogenblik bedraagt de achterstand 8.500 gevallen. Hiervan mag men zo'n duizend onvindbaren aftrekken. De 'normale reserve' aan veroordeelden bedraagt vijftienhon derd. De gemiddelde wachttijd om opge sloten te worden is nu ongeveer tien tot elf maanden. Door de gra- tiëring hoopt men deze maatregel terug te bregen tot zeven a acht maanden. Om meer plaats te kun nen maken zal men. naast deze maatregel de inrichting Banken- bosch met 160 plaatsen uitbreiden en hoopt men nog zo'n 180 plaat sen vrij te kunnen maken in de huizen van bewaring. De achterstand is ontstaan sinds 1972. In dat jaar, zo bekende de staatssecretaris, is een beoorde lingsfout gemaakt op grond van de beschikbare gegevens De gemiddel de straf duur. die in 1952 nog 23.4 dag was. was tot 11.3 gedaald in 1971. Maar deze tendens zette niet door. In 1972 nam de strafduur door onbekende oorzaken weer toe en was in 1974 opgelopen tot 14. Het gevolg was, dat er een 'prop' ontstond, die nu door deze nood maatregelen weggewerkt moet wor den. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De internationale vereniging voor stralings bescherming ICRP zoekt met moeite naar het evenwicht tussen risico's en voordelen, terwijl de elektriciteitsbedrijven met een vertrouwenwekkende glimlach 'veilige kernenergie' aanbieden., Dat sprekende beeld gebruikte de Leidse erfelijkheidsdeskundige dr. K. Sankaranarayanan als inleiding voor zijn hoofdvoordracht gisteren op het derde Europese congres van de ICRP in Amsterdam. Bij de ope ning had ICRP-voorzitter dr C. Polvani al verzekerd dat het pu bliek kan rekenen op het onafhan kelijke oordeel en de deskundigheid van de mensen die zich op stra lingsbescherming hebben gespecia liseerd. De directeur-generaal voor milieuhygiëne ir. W. C. Reij, die het congres namens minister Vorrink opande, had op de deelnemers een beroep gedaan, zich bewust te zijn van de kloof tussen hun gevorderde inzichten en wat het publiek weet en aanvaardt, en dat gat zo veel mogelijk te dichten. Intussen weten de erfelijkheidsdes kundigen op grond va nde jongste gegevens minder zeker dan vroeger, hoeveel extra aangeboren afwijkin gen zullen worden veroorzaakt door de toegelaten maximum hoeveel heid straling voor de hele bevol king. In 9.44 procent van alle baby's is volgens Canadees onderzoek eni- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met de beslissing het aantal aanvraagformulieren voor de eenma lige subsidie op het onderhoud van eigen woningen niet meer te beperken, lijkt staatssecretaris Schaefer (volkshuisvesting) een dreigende chaos op de gemeente huizen te hebben afgewend. Veel gemeentebesturen al thans vreesden problemen, omdat zich de laatste dagen steeds duidelijker een stormloop op de loketten begon af te tekenen. De meeste gemeenten verwach ten wel twee of drie keer zoveel aanvragen als er for mulieren ter beschikking zouden zijn. Tot welke situ aties het 'wie het eerst komt het eerst maalt' dan kaft leiden, laat zich gemakkelijk raden. De verwarring nam bovendien nog toe, doordat duidelijke en eensluidende instructies achterwege ble ven. In diverse gemeenten waren de afgelopen dagen al maat regelen getroffen om de stroom aanvragen in redelij ke banen te kunnen leiden. De gemeente Rotterdam had al een loting georganiseerd, omdat, aldus een woordvoer der, zij onder geen voor waarde de haantjes-de-voor- sten de meeste kansen wilde geven. In Rotterdam was het bovendien al bekend dat er. net als bij koopjes in de uitverkoop, mensen voor het stadhuis de nacht wilden doorbrengen. De regeling is, aldus de Rotterdamse woordvoerder, goed bedoeld maar ondoordacht en on zorgvuldig opgezet. Ondoordacht Die ondoordachtheid blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat de gemeenten nu zelf mogen bepalen wanneer de formu lieren worden uitgegeven. Aanvankelijk zouden vol gens hef ministerie de ge meenten de formulieren na 15 mei (dus vanaf 16 mèi) mogen verstrekken. De ge meente Den Haag heeft dat dan ook gezegd tegen de mensen die zich tot de ge meente hebben gericht, en meent daarom nu niet meer van 16 mei als eerste dag te kunnen afwijken. Het kan echter wel beteke nen dat de mensen in Den Haag (en de andere ge meenten die vrijdag de for mulieren verstrekken) daar door in het nadeel komen. Want hoewel de gemeenten niet meer hoeven te selecte ren wie voor aanvraag van subsidie in aanmerking komt, blijft het principe dat 'wie het eerst komt. het eerst maalt' gewoon gehand haafd. De provinciale direc ties van volkshuisvesting en de bouwnijverheid werken de aanvragen in volgorde van binnenkomst af. Vol gens het ministerie van volkshuisvesting wachten die directies niet met de be handeling totdat in alle ge meenten de formulieren verkrijgbaar zijn. Werkgelegenheid De regeling die door staats secretaris Schaefer vorige maand werd aangekondigd, is in de eerste plaats als stimulans voor de werkgele genheid bedoeld. De subsidie bedraagt vijftig procent van de onderhoudskosten (met een maximum van driedui zend gulden) voor een eigen woning, dat betekent, als het rijk tachtig miljoen gul den beschikbaar stelt, dus ccn injectie van minstens 160 miljoen gulden. Het ligt dan ook voor de hand dat alleen subsidie wordt gege ven op werk dat door erken de bedrijven wordt uitge voerd en waar normaal BTW over is betaald. De regeling geldt voor alle eigen woningen, die door de eigenaar worden bewoond, ongeacht of de woningen voor of na de oorlog zijn gebouwd. Tweede woningen vallen buiten de regeling, evenals kerken en pastorieën. Als de onderhoudskosten la ger dan vijfhonderd gulden zijn. wordt geen subsidie verstrekt. De subsidie is fis caal niet belastbaar. De financiële tegemoetko ming is alleen be doeld voor onderhoud, voor verbetering van woningen bestaan andere subsidierege lingen. Onder onderhoud wordt verstaan buitenschil derwerk. vochtbestrijding en reparaties aan funderingen, vloeren, wanden daken, ko zijnen, ramen, deuren, schoorstenen, trappen, regen- afvoer, gas-, water- en elek triciteitsinstallaties en riole ringen. Binnenschilderwerk valt niet onder de regeling. Wie een formulier heeft ge haald (er hoeft nu niet meer om gevochten te wor den), moet daarop onder meer verklaren eigenaar-be woner te zijn en dat het werk nog niet is gestart. Ei gendomspapieren behoeven bij de aanvraag niet te wor den overlegd. Dat formulier moet binnen een maand worden opgesruurd naar de provinciale directies van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid. Zes maanden Deze directies versturen de beginseltoezeggingen, uiter aard voor zover de tachtig miljoen gulden_ toestaat. De werkzaamheden moeten bin nen zes maanden zijn uitge voerd. te rekenen vanaf de datum die op de beginsel toezegging is vermeld. Bin nen die periode moet dan de rekening en een tweede for mulier (dat met de beg n- seltoezegging is toegestuurd) worden teruggestuurd. Meer geld ïan de tachtig miljoen is. zo heeft staatsse cretaris Schaefer al eerder laten weten, niet beschik baar. Om toe te zien of aan de voorwaarden waaronder subsidie wordt verleend, wordt voldaan, zul len bovendien steekproeven worden gehouden. Een ver keerde opgave daarbij zal strafbaar zijn. Het aantal eigenaar-bewoners dat van de regeling kan profiteren, zal slechts gering zijn. Het zal uiteindelijk (het juiste aantal hangt van de gemid delde subsidie hoogte al) toch niet om meer dan en kele tienduizenden eigena ren-bewoners gaan. ge vorm van erfelijke afwijking op te sporen. De toegelaten hoeveel heid straling zou daar op de lange duur iets tussen 0,01 en 1,15 pro cent aan kunnen toevoegen, aldus dr. Sankaranarayanan. Nauwkeuri ger schattingen zijn nog niet te maken. Overigens liggen de feite lijk toegelaten stralingshoeveelhe- den voor de bevolking aanzienlijk onder de officiële ICRP-norm, zo dat de cijfers In de praktijk veel lager zullen liggen. Over de gevolgen van straling voor het ontstaan van kanker had dr. W. Jacobi (West-Duitsland) nieuws. Het tralingsrisico wordt nog steeds benaderd door aan te nemen dat het gelijk op loopt met de ontvan gen hoeveelheid straling. Daarbij wordt dan teruggerekend vanaf de grote hoeveelheden straling die een meetbaar risico veroorzaken. Er ko men steeds meer aanwijzingen, al-, dus dr. Jacobi, dat dat rechtlijnig terugrekenen vaak een te pessimis tische schatting van het kleine risico oplevert. Maar het blijft uitkijken. Leenhouts en Chadwick (Arnhem) demonstreerden later dat het omgekeerde effect in een aan tal gevallen ook mogelijk is. Jacobi kwam, zelfs met zijn opti mistischer risico-schatting, tot de conclusie dat de vrij grote hoeveel heid straling die 'stralingswerkers" mogen oplopen, toch wel een aan merkelijk beroepsrisico inhoudt. Hij wees met nadruk op de aanbeve ling van de ICRP dat de gemiddel- de dosis voor het hele personeel - beneden eentiende van het indlvi- duele maximum moet blijven. Ei- genlijk moet die hele norm maar omlaag, vond hij, vooral omdat in de industrie de neiging bestaat om werknemers 'hun' maximum ook te laten gebruiken. Dat werd later nog ongedwongen geïllustreerd door Ju- lius en Va»n der Lugt (Arnhem), die een uiteenzetting gaven over het nieuwe Nederlandse systeem van centrale dosisregistratie voor stra- lingswerkers. De staatjes vermelden niet alleen de ontvangen hoeveel-, heden straling, maar ook wat elke werknemer 'nog hebben kan' vol-, gens die maximumnorm. De directies van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid, waar de formulieren moeten worden ingeleverd, zijn geves tigd in: Groningen Groningen Westerkade 10 Friesland Leeuwarden Willemskade 27 Drente Assen V. d. Feltzpark 2 Overijssel Zwolle Welh. Alferinkw. 300 Gelderland Arnhem Pels Rijckenstr. 1 Utrecht Utrecht Maliebaan 13 Nrd.-Holland Haarlem Dreef 24 050-126847 05100-39215 05920-12845 05200-77333 085-431021 030-331125 023-319033 Zd.-Holl. 's-Gravenhage Mauritskade 29 070-469580 Zeeland Middelburg Seissingel 4 01180-14056 t/m 14056 N.-Brabant 's-Hertogenh. Koningskade 2 073-125311 Limburg Maastricht Stokstraat 37 043-11751 'Voordat li deze brief van school leest, zou u eerst mfln lezing van het geval moeten horen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3