Ds. Bleij'Theologisch addertje onder het gras' <1 Vandaag Amro-bank: geen boycot Zuid-Afrika lllSlllal Synode moet oppassen voor 'papieren paus' Financiële actie van Het Zoeklicht Onze adressen Bijbeis in het Taiwanees in beslag genomen Synode op komst in Chileense kerk Orthodoxen willen verder praten met Pax Christi Visser 't Hooft wil Amerikanen weer horen Namibië discussieert over kerkeenheid Japanse zending naar Indonesië Nieuwe boek rROUW/KWARTET WOENSDAG 14 MEI 1975 KERK /BINNENLAND Lutherse synode en raad van kerken DEN HAAG Met algemene stemmen heeft de lutherse sy node zich achter de tien beleids punten gesteld van de kerken- conferentie van de raad van kerken, vorig jaar november in Lunteren, ondanks een 'theolo gisch addertje onder het gras', dat met name synodepresident ds. W. Bleij signaleerde met be trekking tot de katechese. Speciale nadruk in de synodedis cussie kregen het werk van 'Evan gelie en industrie' (de synodale commissie kreeg de aanbeveling, hiervoor een landelijke collectezon dag uit te schrijven) en de nieuwe levensstijl. De lutherse vertegen woordigers in de raad van kerken vertelden, dat over twee weken een oecumenische 'krant' uitkomt, die gewijd is aan de nieuwe levens stijl. Daarin wordt ervoor gewaakt, dat deze actie geen élitair karakter krijgt, onder meer door een zeer gevarieerd aanbod van mogelijkhe den om een verantwoorde christe lijke levensstijl in praktijk te bren gen. Het gaat daarbij echt niet alleen om minder of anders eten, maar even goed om bijvoorbeeld een andere wijze van tijdsbeste ding. De lutheranen toonden zich alleen duidelijk gereserveerd ten aanzien van de zg. oecumenische katechese, vraagt de raad van kerken 'wegen te zoeken voor gezamenlijke oecu menische katechese, die recht doet In een van de tien beleidspunten aan de verscheidenheid van de ver schillende christelijke tradities. Naast praktische bezwaren van ver schillende synodeleden, betoogde ds. Bleij dat hierachter de gedachte van de 'eenheid in pluriformiteit' (veelvormigheid) schuilging. Blijk baar vooral doelend op de roomska- tholieken, zei ds. Bleij: er is een stroming in de oecumenische bewe ging, die wil, dat er een theologie komt, die die 'eenheid in plurifor miteit' moet wettigen. Hij noemde dit een doekje voor het bloeden, omdat het oecumenisch probleem daarmee niet in het hart wordt aangepakt: de gebroken tafelge meenschap. Je kunt de veelkleurig heid goedpraten door te wijzen op de schoonheid van de verschillende tradities, maar daarmee wordt de gebrokenheid van het lichaam van Christus nog niet geheeld. Ds. Bleij noemde de traditie overigens 'nau welijks een theologische notie'. Drs. A. K. van der Meij stelde voor, dat men voor een eventuele oecumenische katechese uit zal moeten gaan van de erkenning van eikaars doop (die er al is: tussen de lutheranen en de rooms-katho- lieken is er zelfs al een erkenning van eikaars doopliturgie). De doops- erkenning zou op de duur kunnen lelden tot de volledige erkenning van eikaars ambt en tot gezamen lijke avondmaals-eucharistievierlng. Ds. A. Burghoorn vatte de discussie samen: het plan wegen te zoeken voor gezamenlijke oekumenische katechese kan gebruikt worden als een startpunt naar iets goeds, maar ook als de legitimatie van iets ver keerds. Vandaar dat de synode het uiteindelijk toch aanvaardde, maar met vele vraagtekens. Ds. W. Bleij AMSTERDAM Op 7 augustus be gint de vergadering van het uit voerend comité van dg lutherse we- reldrederatie (LWF) in Amsterdam. Mede in verband hiermee woonden gisteren twee afgevaardigden van de LWF de synodezitting bij. De penningmeester van de LWF, de Duitser Hans Krogmann, zei, dat de wereldfederatie zich veel voorstelt van de ontmoeting met de Neder landse lutheranen. De Nederlandse kerk heeft veel betekend voo r de ontwikkeling van het lutheranisme elders in de wereld. Op het punt van de toenadering tot de kerken van calvinistische belijdenis is in Nederland baanbrekend werk ver richt. Op de vergadering in Amsterdam zal vooral aandacht worden besteed aan de rechten van de mens, speci aal in Zuidelijk Afrika. Ook zullen de beslissingen vallen over de lu therse wereldassemblee, die in 1977 in Dar-es-Salaam (Tanzanië) wordt gehouden. Ds. Bleij kondigde aan, dat op woensdag 20 augustus in de Am sterdamse Augustanakerk een open ontmoetingsdag zal worden georga niseerd tussen de Nederlandse lu theranen en de vertegenwoordigers van het wereldlutheranisme. De synode aanvaardde na lange discussie een nieuwe ordening op de ongeschiktheid (vam predikan ten). UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Humor Ja, de stukjes van de heer Klei kan ik niet altijd voor honderd procent waarderen dat behoeft ook niet. Maar als ik de reactie lees van ds. Hegger over wat geschreven werd t.a.v. de predikanten-vergadering dan krijg ik sterk de indruk dat hij geen gevoel voor humor heeft. Dat is een groot gemis, want een oud predikant zei eens tegen mij: 'hu mor is een gave Gods.' Jammer dat ds. Hegger in zo scherpe bewoor dingen die vergadering lelijk kwali ficeerde. Dat verdiende ze totaal niet. Bruinisse, J. M. de Waal Toiletpapier Het is mij niet duidelijk of A. J. Klei de draak steekt met het kopen van ongekleurd toiletpapier en de niet geringe zaken, waarmee de ge reformeerde jongeren zich bezig houden. Ongekleurd toiletpapier (Satino o.a.) is altijd in voorraad bij mijn leverancier, een kleine zelfstandige. A. H. komt er toch wel, die heeft mijn en uw klandizie niet nodig. Geen pakpapier of plas tic zakken als dat niet echt nood zakelijk is e.d.; kan aanleiding zijn voor een 'gesprek' in de winkel. Enfin, zo zijn er legio, op zichzelf onnozel aandoende dingen, maar die toch ook horen bij een andere levensstijl. Het gaat er niet alleen om dat wij ons matigen in onze consumptie, maar vooral nadenken over ons leefpatroon en erover pra ten met elkaar. Utrecht B. M. van Drenth Duurzame vrede 'Arbeiden voor een duurzame vrede en vrijheid voor alle volken' zelden de Sowjetautoriteiten in hun op roep, die ook in Trouw - Kwartet van 10 jl. afgedrukt stond. Ze heb ben in hun oproep echter wel iets vergeten: 'vrijlating van alle poli tieke gevangenen en daadwerkelijk ten uitvoer brengen van de rechten van de mens.' Dit zou dan voor alle volken gelden, maar zeker voor de Sowjet-Unie zelf. Doorn Laurens Reitsma Waarschuwing ds. I. de Jong: Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT De gereformeerde synode heeft gisteren een nieuw moderamen gekozen. De leden daarvan zijn dr. H. B. Weij- land (praeses)ds. G. van Halsema Thzn., Bolsward, ds. C. Mak, Hengelo en dr. B. Rietveld, Den Haag. Van een onzer verslaggevers DOORN Het Zoeklicht is een financiële actie begonnen ten be hoeve van het conferentiecentrum Het Brandpunt te Doorn. Het Brandpunt is het centrum van de Zoeklichtarbeid, die indertijd gesticht is door Johannes de Heer. Thans is ook de evangelische bij- belschool er gevestigd. De toeloop van studenten overtreft alle ver wachtingen. Het zijn er thans 65, die voor het merendeel op Het Brandpunt wonen. Om binnenkort geen studentenstop af te moeten kondigen, moet er ruimte komen. HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. De oude barakken zijn niet meer bruikbaar. Plannen voor de bouw van een dependence zijn in een vergevor derd stadium. Dat zou dan tevens in de zomermaanden kunnen func tioneren als een jeugdbij belcen- trum voor trainingen en kampen. Na een half jaar bescheiden actie voeren is er al 150.000 gulden bin nengekomen. De nu begonnen ac- tie-Berea wil de tweede 150.000 gul den bijeenbrengen. 'Onder jong Nederland is een grote bewegingen gaande voor de zaak van Jezus Christus. Deze maakt nieuwe initiatieven nodig om beter, meer en directer de behoefte aan geestelijke vórming op tekunrien vangen', aldus J. A. de Heer, een kleinzoon van Johannes de Heer, die thans voorzitter is van Het Zoeklicht. In de loop van deze eerste zittings dag van de Maastrichtse synode dieed zich het merkwaardige gebeu- re voor dat dr. Weijland naar aan leiding van zijn tevoren niet bij synodeleden bekend zijnde sollici tatie ook op een voordracht stond voor de functie van actuarius. Toen deze zaak in besloten zitting aan de orde kwam, verliet hij de vergade ring na het presidium over te heb ben gedragen aan het oudste mo- deramenlid, dr. Rietveld. Na afloop van dit beraad, bleek dr. Weijland ook de benoeming van actuarius te hebben gekregen. Twee functies op één dag, die onverenig baar zijn. Tot februari volgend jaar, wanneer hij met emeritaat gaat is ds. K. J. Schaafsma nog de man van het actuariaat, een volle dig vrijgestelde functie, die een permanent karakter heeft. De vori ge synode besloot het actuariaat te verzwaren in die zin, dat de opvol ger van ds. Schaafsma ook een adviserende taak zal hebben om op die manier te gaan bijdragen tot de beleidsvorming in de synode en in verband daarmee ook spreekkracht zal krijgen. Beide elementen be hoorden tot nu toe niet tot de instructies die op die functie be trekking hadden. Dr. Weijland zei door deze ontwik keling overvallen te zijn en vroeg om een tijd voor nader beraad. De waarnemend praeses adviseerde de synode dit toe te staan. De zaak werd er niiat duidelijker op, toen ds. J. L. van Apeldoorn, Bilthoven, een voorstel van orde indiende, waarin dr. Weijland werd verzocht onmid dellijk een beslissing te nemen. Dit in verband met stagnatie bij het synode werk, een onzekere indruk naar buiten en het voorbehoud dat dr. Weijland 's morgensal na zijn benoeming tot praeses gemaakt had. Er volgde e'en nogal verwarde dis cussie, waarin dr. Wijeand, die een stemming over deze zaak niet juist vond, desgewenst al wel wilde ver klaren, dat hij voor het actuariaat koos. Prof. dr. J. Plomp, - Kampen, als pre-adviseur, kon zich met deze procedure niet verenigen. Al zegt het kerkrecht over een bótten mo del zaai als deze. niets, hij vond het weinig elegant- om dr. Weijland geen tijd te gunnen. De synode ging daarin mee door in grote meerderheid uit te spreken, dat er een beraadperiode moet zijn. Mocht dr. Weijland bij zijn al uitgespro ken keus blijven, dan zal te zijner tijd uit alle synodeleden, inclusief de al gekozen leden van het moder amen een andere praeses moeten worden gekozen. Tot zover de ge beurtenissen na de verkiezingen voor het moderamen. De leiding had tot op dat ogenblik berust bij ds I. de Jong, predikant van de roepende kerk te Maas tricht. Hij had in' zijn openingstoe spraak om. opgemerkt hij durf de zo parmantig te zijn dat de synode zich gelukkig mag prijzen met kleine kerken in de verstrooi ing als die van Maastricht. Ze kun nen andere kerken van tijd tot tijd behoeden voor verstarring en zelf genoegzaamheid. In Limburg, dat in kerkelijk opzicht de laatste tijd zo veel besproken is, houd je je hart wel eens vast bij de vraag hoe de nieuwe synode leiding zal geven aan onze kerken, zo zei hij verder. Met nog geen half procent van de bevolking zijn we hier erg verbon den met hen die in gewetensnood zijn geraakt, omdat in plaats van priesterlijk geduld, zich haastige versimpeling gelden liet. Vanwege duidelijkheid en verlangen naar ze kerheid werden snel knopen door gehakt. Ook onze synode, aldus ds De Jong, mag weten van het gevaar van de 'papieren paus', waarbij de Schrift onvertolkt en dus te snel te hulp geroepen wordt om ons uit de moeilijkheden te helpen. Ook onze synode krijgt weer levensgroot te maken met de aard van het gezag van de Schrift. Vergeet daarbij dan De gereformeerde kerk te Maas tricht, waar de generale synode van de gereformeerde kerken is geopend. niet de streek én. de stad, waar u ■werd samengeroepen. De kerken in het zuiden, zo zei hij, zullen alleen dan hun aangevochten geloofsgeno ten in hun nood geloofwaardig te gemoet "kunnen treden, als ook wij dat' vraagstuk geduldig durven uit werken.- - Avondmaal De avond tevoren was er een bid stond voor de synode gehouden, waarin behalve ds De Jong ook dr A. Kruyswij-k, de vorige synode- praeses, voorging. Deze dienst waarin behalve de burgerlijke ge meente ook de raad van kerken in Maastricht in onder meer de per spon van deken dr. L. Pelzer en de provinciale, raad van kerken in de persoon van zuster Francesca Haak vertegenwoordigd was, werd beslo ten met een gezamenlijke avond maalsviering. De ontvangende kerk had voor let terlijk alles gezorgd. Inclusief een hartelijk welkom door de luidspre kers van het station Maastricht na aankomst van elke trein die maan dagavond tusseri zes en acht uur binnenrolde. TAIPEH De regering van Tai wan, het vroegere Formosa, heeft tweeduizend bijbels in de oorspron kelijke taal van het eiland in be slag genomen. Onderhandelingen tussen het bijbelgenootschap op Taiwan met de regering zijn op niets uitgelopen. De inbeslagneming der bijbels wordt gezien als integraal onder deel der regeringspolitiek. Deze po litiek is erop gericht 'de taal en de cultuur van het eiland één te ma ken'. In de praktijk betekent dit, dat de taal der oorspronkelijke be woners moet wijken voor die der Chinese nationalisten, die onder Tsjang Kal Tsjek na de vestiging van de Chinese Volksrepubliek op het vasteland van China haar rege ring op het vroegere eiland Formo sa, thans Taiwan, vestigden. SANTIAGO Op 31 mei wordt in Santiago, de hoofdstad van Chili een buitengewone synodevergade ring gehouden, waar gesproken zal worden over hoe het nu verder moet, nu steeds meer Duitstalige gemeenten uit het kerkverband tre den. Na de uittreding van de gemeentes in Puerto Montt en Frutillar zijn nu ook de Verlossersgemeente in Santiago en de gemeentes van La Union en Osorno uit het kerkver band gegaan. In de komende twee weken wordt over uittreden nog gestemd in de gemeentes van Val paraiso, Concepcion, Valdiva en Te- muco. MOSKOU Volgens het officiële mededelingenblad van het patri archaat van Moskou is men in deze kerk zeer te spreken over het ge sprek dat het gehad heeft met de katholieke vredesbeweging Pax Christi, vorig jaar november in We nen. De delegatie van Pax Christi stond onder de leiding van kardi naal Alfrink, de aartsbisschop van Utrecht. Het patriarchaat hoopt dat In de toekomst opnieuw zulke ge sprekken zullen volgen. Een vol gende ontmoeting 'zal plaats heb ben in de Sowjet-Unie. NEW YORK Dr. W. A. Visser 't Hooft, de vroegere secretaris gene raal van de Wereldraad van Kerken heeft de Amerikaanse christenen aangeraden op de komende assem blee van de wereldraad in Nairobi 'eindelijk weer hun mond open te doen'. Visser 't Hooft vindt dat de Amerikanen niet met een slecht geweten naar Nairobi toe moeten gaan, omdat niemand zich -daar moet beschouwen als vertegenwoor diger van een staat of politieke groep. WINDHOEK Binnen de blanke Dujtstalige evangelisch lutherse kerk (DELK) in Namibië is een hef tige discussie ontstaan over het be sluit van de synode te streven naar eenheid met de zwarte lutherse kerk. In de Windhoeker Allgemeine Zeitung wordt de opvatting van probst Kurt Kirschnereit gesteld te genover die van het vrouwelijke synodelid Thea Halbich, die haar lidmaatschap van de synode neer legde toen deze het besluit tot een heid na-m. Zij zei dat de blanke kerk haar speelruimte heeft opge geven door in een zo vroeg stadium te komen met een verklaring van haar bedoeling. De Allgemeine Zei tung heeft inmiddels een medede ling opgenomen waarin gezegd wordt dat over deze kwestie geen brieven van lezers geplaatst zouden worden. maaJ-I DE GEEST DIE LEVEND 1 Zo tussen Pasen en Pinksterei helemaal in deze laatste weekgr vreugdetijd, kunnen ons deze j den van Paulus gemakkelijk te nen komen: het is de Gees P levend maakt. Als Paulus het d de Geest heeft bedoelt hij de van Christus, die hij heeft 1 stort op de Pinksterdag. De (r van God in Christus. Die iw levend. Die geeft uitbreiding, uitwerking aan het Paasgebe|v Dat is ook de bedoeling van Pöv Hij stond op tot onze ops tan, tot onze levendmaking. Zo ge r kelïjk die woorden een Christy binnen mogen schieten als hiL sen en Pinksteren op één da& vallen, zo moeilijk kan hij he.r mee hebben zo halverwege de j zeventig. Juist omdat hij wee j die levendmaking meer omvat d een persoonlijke gemeenschap sc de opgestane Heer, namelijk di levendmaking van de menseni reld en zelfs van de kosmos,, redding en bevrijding op schaal. De Geest zelf zal hem bij moeten helpen om dat te i ven, om daarin God te gelovi} Zijn belofte aan Israël en d< h meente. Gelukkig dat we mogen hoe die noodzakelijk j want wie houdt dat in z'i. fi( vast? verkregen kan wi want bij alle verborgenheid dl_ werk van de levendmakende vaak kenmerkt, is er ook eet blieke zaak van de Geest. D daar de kerk in schade en scl als de plek waar de woorden verhalen doorgegeven worden woorden van diezelfde Geest. I heel nabij. 'Nabij U is het wool Uw mond, in Uw hart'. We weten waar we moeten zijn. KOBE (Japan) De Lutherse kerk van West-Japan, (ELKWJ) heeft bekendgemaakt dat zij zending wil gaan bedrijven in Indonesië. Vorig jaar juli heeft de kerk, die bijna vijftienhonderd leden in West-Ja pan telt, twee missionaire predi kanten naar Indonesië gestuurd. Op de zojuist gehouden synode van de ELKWJ Is besloten de mogelijkhe den voor zending In Indonesië ver der te onderzoeken. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Gouda: R. J. vaj Hoef te Zeist. Aangenomen naar Oegstgeest: ij A. ter Linden te Hoogvliet. Bedankt voor Oldebroek: J.f( Dikken te Benthuizen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Beverwijk: K. Foi: ma te Musselkanaal. r GEREF. KERKEN (VRIJG. B.ïi Bedankt voor Hardinxveld-Giep dam: H. Smit te Den Helder. L CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Boskoop: Chr. Vel-i te Den Haag C'; te Culemhon' van de Weert te Damwoude. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor St. Philipslanl Goudswaard:! P. Blok te Dirk: voor Apeldoorn: J. W. Verweij tj Ambacht: voor Hoogvliet: P. koop te Kampen; voor Klaai R. Boogaard te Leiden. BAPT. GEMEENTEN Bedankt voor Amsterdam-1 Bouritius te Arnhem. Hans Warren/H. J. Slijper. B. fende vogels. Amsterdam, Thomas Rap 1974. Gebonden kleurd stofomslag. 64 blz. ƒ28.' Vierentwintig vogelgedichten hier vergezeld van evenzoveel aturen in kleur van de voge naar H. J. Slijper. Wat oj eerste gezicht een heel mooi 1 is, blijkt bij nader toezien maar een heel duur boekji tekeningen geven duidelijke i stellingen van duif, slechtvalk vaar, de noordse stormvogel, de uil, de wielewaal, de zwartkoi fluiter om er enkele te noeme vogels komen binnen hand en gezichtskring, wat in de lijkheid maar zelden het gev i De stylering van de plaatjes wat gekunsteld aan, maar i delijkheid laten ze niets te w i over. De gedichten van Warrö gelegenheidsgedichten met ee makkelijke symboliek, een eei dige verteltechniek die meli gelbeschrijving een fragme sche levensgeschiedenis geeft in nogal wat nostalgie en steekt. Een mooi cadeau. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De AMRO-bank is niet bereid tot een economische boycot van Zuid-Afrika. Zij schrijft dit aan de Wereldraad van Kerken, die haar om zo'n boycot had gevraagd. De wereldraad heeft dit verzoek gericht aan een zestal banken, die aandeelhoudsters zijn van de European Ameri can Banking Corporation. De AMRO-bank weigert aan het verzoek uit Genève te voldoen omdat de bank vindt dat daarmee politieke invloed zou worden uitgeoefend, een 'bedrijfsvreemd doel' in de woorden van de brief van de AMRO-bank. De bank wijst er op dat zij werk zaam is in alle lalden ter wereld waarvoor geen rechtsgeldige em bargo's door de Nederlandse rege ring zijn uitgevaardigd. 'Van de meer dan 130 landen, waarmee ons land diplomatieke betrekkingen on derhoudt. bestaat een kleine min derheid uit werkelijke democratie ën. In het merendeel der gevallen is sprake van min of meer ernstige vormen van discriminatie, onder meer omdat in vele van deze lan den grote groepen burgersedan po litieke zeggenschap in feite zijn uitgesloten'. Hoewel de leiding van de bank zegt zich wel te interesse ren voor de Internationale politieke ontwikkeling is zij vast van plan het bankapparaat niet voor politie ke doeleinden te gebruiken. Behou dens steun aan immorele doelen 'zal de bankman zich moeten laten leiden door de vraag: zijn de trans acties waarvoor de medewerking van onze instelling wordt gevraagd wettelijk toelaatbaar?' Oneens Inzake de eventuele boycot van Zuid-Afrika zegt de bankdirectie dat deskundigen het oneens zijn over de gevolgen van zo'n boycot. De brief maakt onderscheid tussen de tegenstanders van de apartheid die hun doel willen bereiken door het isoleren van Zuid-Afrika en te genstanders van apartheid die de sociale verheffing van de zwarte bevolking willen. In het standpunt van de gereformeerde synode her kent de bank een afwijzing van de boycotgedachte en zij stelt die te genover de opvatting van de wereld raad van kerken en het program ma tot bestrijding van het racisme. De bank zegt dat zij alleen bereid is tot deelneming in een Zuidafri- kaanse bank, wanneer die instel ling het beginsel van gelijk loon voor gelijke arbeid toepast en aan alle medewerkers gelijke promotie kansen geeft. 'Wij vragen ons af of deze visie die zich op een meer praktische wijze tegen rassendiscri minatie keert niet getuigt van meer wijsheid dan het standpunt van hen die, bij slagen van hun streven, Zuid-Afrika in een econo misch en geestelijk isolement zou- nu in Zuidelijk Afrika ontwikkelin gen aan de gang zijn, waarbij van een zekere toenadering tussen de Republiek Zuid-Afrika en een aan tal staten met een overwegend zwarte bevolking en een zwart be stuur kan worden gesproken'. Gesprek Dr. J. R. M, van den Brink den brengen. In het bijzonder lijkt deze vraag de overweging waard, De lange en uitvoerige brief besluit met een uitnodiging aan de verte genwoordigers van de wereldraad tot een verder gesprek. De aanlei ding tot de brief, die is onderte kend door de voorzitter van de raad van bestuur van de AMRO-bank, dr. J. R. M. van den Brink, wordt gevormd door de resolutie die het centraal comité van de wereldraad vorig jaar in Berlijn aannam en waarin de financiële afdeling van de wereldraad werd opgedragen aan de European American Banking Corporation te vragen geen lenin gen meer te verstrekken aan Zuid- Afrika. Dit verzoek werd in januari aan de AMRO-bank overgebracht en is besproken in de vergadering van het bestuur van deze internati onale bank In maart. Ingrid Arlenborg en Ulla Fel FINS WEVEN. Oorspr. 'Finnvav. Ned. bew. Eva Bi Uitg. Zomer Keuning B.V. ningen. Handwerk-Bibliotbee blz. prijs 13.50 Het dubbelweefsel is een techniek, die in 'Fins weven dern wordt toegepast. Voorda voerig (met vele voorbeelde aanwijzingen) op het dubbel zelf wordt ingegaan, worde voorbereidingen besproken, w enkele practische raadgevinge volgen. Dit goed uitgevoerde werkje i de eerste plaats interessant voorw ie over een flinke dosis ervaring beschikt. Men zal mede aan de hand van een van mooie traditionele voorbi uit de Scandinavische li ruimschoots voorlichting vindi deze 'oude' techniek met succi toe te passen. De mooie pal kunnen hoewel dit wel n bedoeld zal zijn ook goed doen voor b.v. kruissteekwerk

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2