Arabieren gispen verdrag Israël-EG Moeilijk t Nieuwe Leidse Courant PSV doorbreekt hegemonie westen >R-bestuur dreigde zullen aftreden et Nieuwe Haagse Courant en me Gesprek in Parijs in gevaar im N'. !n deze krant ii'ot Meer rechten Het onderwijs vraagt voor de jeugd - pag. 3 :ussie in kerngroep over verklaring yezcgd Zware bewaking bij koninklijk bezoek Italiaanse rechter ;ren poten enden ïepitten na ïnw' eisen vrijgelaten Hollands geld gevonden in Indonesië Verkiezingen voor gemeenteraden in Portugal y Veel Surmamers zonder pasooort na brand in bureau Man verdrinkt bij zeilen, zoon gered Abonneer eens iemand die ons aardig vindt. Welkomstvoordeel. L' hoorfc b J HÜ» 33e JAARGANG NO. 9518 - MAANDAG 12 MEI 1975 rouw Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn. ■GAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 SNEMENT 13,00 PER MAAND f 39,00 PER KWARTAAL f 154,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTE GIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Van onze sportredactie AMSTERDAM PSV heeft gis teren een einde gemaakt aan de 12-jarige 'westerse' hegemonie in de Nederlandse voetbalcom petitie. De Èindhovense ploeg maakte in het laatste duel van deze competitie in eigen uitver- cocht en uitzinnig huis (22.000 toeschouwers) tegen FC Den geen fout en de 3—1 over winning betekende groot feest. PSV is een kampioen van een :ompetitie, die in het teken van de nivellering heeft gestaan. )oor het wegvallen van onder neer Neeskens is Ajax niet meer le topploeg van weleer, Feyen- Dord miste ook de constante top en het gretige PSV kon mede lierdoor de greep naar de voet- lalmacht doen. Een kampioen- ichap derhalve, dat met vraag- ekens wordt omgeven en de itelling, dat de formatie van fees Rijvers nog heel wat te be- srijzen heeft. lan het feest in Eindhoven ïeeft dit gisteren na de wed- itrijd echter allemaal geen af- >reuk gedaan. Op de foto een leeld van de ontvangst van de ïieuwe kampioenen door het Èindhovense gemeentebestuur met van links naar rechts Re- né van de Kerkhof, burgemees ter J. J. van der Lee en aan voerder-doelman Jan van Be- veren. Vreugde en leed lagen gisteren tijdens de laatste compelitieron- de erg dicht bij elkaar. Vooral in Breda, waar NAC zijn tradi tionele eindsprint opnieuw met de prolongatie van het eredivi sieschap zag beloond door on danks een snel opgelopen 0-1 achterstand Haarlem met 3-1 te verslaan en terug te wijzen naar de eerste divisie. Uit die eerste divisie klimt NEC na een verblijf van één jaar weer naar de hoogste afdeling. Ondanks een gelijkspel bij Vo- lendam (1-1) kon er gister avond in Nijmegen toch een kampioensfeestje worden ge bouwd. Ook concurrent FC Gro ningen verspeelde een punt waardoor NEC op doelsaldo de titel greep en FC Groningen vanaf donderdagavond zich in de na-competitie met Eindho ven, Vitesse en PEC moet stor ten om te trachten alsnog de tweede promotieplaats te ver overen. Uitgebreid nieuws over de be slissende voetbaldag op de sportpagina's. BRUSSEL/BEIROET (AP, Reuter, UPI) In de Arabische landen was gis teren felle kritiek te horen op het handelsverdrag dat de Europese Gemeen schap en Israël gisteren hebben gesloten. 'Het akkoord tussen Israël en de EG zal zeker gevolgen hebben voor de Europees-Arabische betrekkin gen', zo reageerde de vice-minister van buitenlandse zaken van Koe weit. Issa Al-Achmed. Hij laakte het feit dat de overeenkomst werd gesloten juist op het moment dat sommige Arabische landen probe ren nieuwe akkoorden met de EG- landen te sluiten en pogen de Eu ropees-Arabische dialoog te bespoe digen. 'De Arabische landen zien zich gedwongen hun betrekkingen met de gemeenschappelijke markt nze parlementsredactie CHT De partijvoorzitter van de PPR, Ria Beckers, heeft ag in een kerngroep-vergadering gezegd dat het bestuur ou gaan beraden over aftreden als een motie van één van de roepleden zou worden aangenomen. motie werd de verklaring t bestuur, die begin vorige erd uitgegeven, betreurd. De ng behelsde het advies van erderheid van het bestuur t congres om de medewer- net het kabinet Den Uyl zetten. Op 31 mei moet het ingres van de PPR hierover n. ste zin (en daar ging het in !e om) luidde: 'Uit het bo- nde blijkt dat de huidige ;eving in de pers, in welke lies het Tweede-Kamerlid n Gorkum blijkbaar een rol ste twee jaar zijn zeer de waard geweest. Premier Den Uyl ij zonnig DAAG Vrij zonnig en meeste plaatsen droog Overwegend matige en [de kust tijdelijk krachti- kind, ruimend naar west taoord-west. Maximumtem- kturen van 11 graden aan tot 16 graden in het zuid- fen van het land. ftGEX EN OVERMORGEN: [zonnig, overwegend droog (iets hogere -temperaturen. jMorgen zon op: onder: maan op: onder: 04.50 20.23 06.16 22.50 heeft gespeeld, de waarheid niet dekt'. Deze zin was volgens Ria Beckers in de verklaring opgenomen naar aanleiding van perspublicaties, waarvan Van Gorkum de bron was. In die publicaties werd gesteld dat de meerderheid van de partijtop voor beëindiging van de samenwer king met het kabinet zou zijn. In een chaotische discussie wezen verscheidene leden van de kern groep er zaterdag op dat dergelijke conflicten binnen de partij beter binnenskamers opgelost kunnen worden, in plaats van deze via offi ciële verklaringen naar buiten te brengen. Ria Beckers antwoordde: 'Al drie maanden lang proberen wij de fractieleden ervan te weerhouden deze kwestie via de kranten in de publiciteit te brengen, maar zonder succes. Vandaar deze zin'. Nadat de partijvborzltter had ver- klaard dat het bestuur zich in een vandaag te houden vergadering zou beraden over de mogelijke conse quenties van deze moitie voor het bestuur, werd deze met zeer grote meerderheid verworpen. Een tweetal andere moties, waarin sprake was van de onduidelijkheid van de verklaring en waarin werd gevraagd deze in te trekken, kregen ook geen meerderheid. Opvallend zwaar was dè bewaking toen koningin J uliana en prins Bernhard zaterdag in de Leidse Groenoordhal het lustrumcongres van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffer bij woonden. Hier kijken met karabijnen bewapende p olitieniannen toe hoe het koninklijk paar zich na het congres naar de klaarstaande helikopter bege eft. te herzien', aldus de bewindsman. Volgens het gezaghebbende Libane se blad Al Anwar heeft Algerije de Arabische Liga gevraagd uit protest^ de voorbereidingen voor het ge sprek tussen Europese en Arabische vertegenwoordigers op te schorten. Dit belangrijke treffen kwam al eerder in gevaar doordat de Euro pese landen niet wilden dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) aan het overleg zou deelne men. Dit meningsverschil werd op gelost door af te spreken dat for meel slechts twee delegaties die van de Europese Gemeenschap en een Arabische zouden deelnemen in plaats van afzonderlijke landen. De delegaties zouden dan zelf over hun samenstelling kunnen beslis sen. Het gesprek had op ambte narenniveau op 20 juni in Parijs moeten beginnen. Volgende week zou de Hoge Arabische commissie voor de dialoog met Europa bijeen komen om voorbereidingen te tref fen. Aan dit comité zullen nu de Arabische ambassadeurs bij de EG mededelingen doen over de draag wijdte van het nieuwe verdrag. De Arabische Liga heeft hen om meer bijzonderheden gevraagd, zo werd gisteren in Caii;o vernomen. Zegs lieden in de Egyptische hoofdstad vertelden-ook dat de EG heeft ge weigerd om de ondertekening van het verdrag uit te stellen tot dat eerste een handelsakkoord was ge tekend met een Arabisch land. De Europese Gemeenschap is in onder handeling inet Marokko, Tunesië, Algerije, Egypte, Jordanië, Syrië en Libanon over soortgelijke verdra gen. Deze verdragen moeten de tarief- barrières (invoerheffingen e.d.) aan de grenzen verder verlagen en de handelsbetrekkingen tussen de Eu ropese Gemeenschap en de Middel landse Zeelanden versterken. Regionale samenwerking De Israëlische minister van buiten landse zaken, Yigal Allon, sprak hij de ondertekening van het verdrag tussen Israël en de EG de hoop uit dat het bijdraagt tot een vredesre geling tussen Israël en de Arabi sche landen. 'Dit akkoord voorziet niet alleen in een vrijhandelszone voor industrie- en landhouwpro- dukten maar het is ook van groot Martelingen De kerngroepsvergadering nam ver der nog een motie aan, waarin zij de regering vraagt haar afkeuring uit te spreken over de martelingen van politieke gevangenen die vol gens haar door het Perzische regi me werden uitgevoerd. De vergade ring vroeg de regering tevens in de motie er bij de Perzische regering op aan te dringen een internatio nale medische 'en juridische onder zoekcommissie toe te laten voor een onderzoek naar de situatie waarin veertigduizend politieke ge vangenen verkeren. Zij drjngt er tenslotte bij de Nederlandse rege ring op aan om actievoerders te beschermen tegen de activiteiten van de Perzische veiligheidsdienst. Koningin naar Roemenië, premier naar Amerika Buitenland Arabische wapenindustrie nog zonnig wor- TARAKAN Vlakbij het dorpje Sesanip op het eiland Tarakan bij Kalimantan (Borneo) zijn bij proefboringen drie kisten boordevol met Nederlands geld te voorschijn gekomen. Volgens de politie zijn het allemaal biljetten variërend van één tot tien gulden. Behalve het geld werden ook talrij ke documenten aangetroffen. Men neemt op Tarakan aan dat de kis ten door leden van de Nederlandse Inlichtingendienst zijn begraven vlak vóór de Japanse inval. Al jarenlang doen er in Tarakan geruchten de ronde dat er ln de buurt vele schatten zijn begraven, zowel door de Nederlanders als door de Japanners Tarakan was van strategische betekenis in de tweede wereldoorlog, eerst voor de Neder landers, later voor de Japanners. ROME (Reuter, AP) De Itali- RinnPnlsnd aanse rechter. Giuseppe di Genna- Diiuieiiianu ro, die vorige week werd ontvoerd is gisteravond vrijgelaten, nadat ook aan de laatste eisen van zijn ontvoer ders was tegemoet gekomen. Deze eisen hielden in dat zijn ont voerders niet gearresteerd zouden worden en hun gevangen gehouden kameraden bij' hun proces verdedigd zullen worden door vijf vooraan staande Italiaanse advocaten. De po litie kondigde de vrijlating van de rechter aan, enkele uren nadat de ontvoerders, de 'Organisatie van ge wapende proletarische eenheden', haar extra eisen had bekendgemaakt. De rechter werd vier dagen geleden ontvoerd toen hij met zijn auto op weg was van zijn wqrk naar huis. Vrijdag voerden drie gewapende ge vangenen een opstand uit ln de gevangenis. Zij staken twee cipiers met messen neer en hielden een derde als gijzelaar. De gewonde ci piers zijn naar een ziekenhuis ver voerd. Hun toestand is kritiek. De opstandelingen eisten dat een com muniqué zou worden voorgelezen voor de Italiaanse radio, waarin de ontvoerde rechter een reactionair genoemd werd. Dat gebeurde en de gegijzelde cipier werd vrijgelaten. Hun tweede eis, overplaatsing naar een ander gevangenis werd ook in gewilligd Bij niet inwilliging zou de rechter worden gedood. Een groep van ongeveer 18 gevan genen bracht de nacht van zater dag op zondag door op het dak, uit protest tegen een politieonderzoek dat na het vertrek van de drie opstandige gevangenen was begon nen. Volgens de politie was dit protest vreedzaam en had men de situatie onder controle. Kerk Pardon gevraagd voor 'ille galen' Geref. synode begint Economie Surinaamse economie viel tegen Nieuwe boeken Radio en t.v. Strips, feuilleton Mink van Rijsrtljk Uw probleem Is het t Goochelaar Fred Kaps houdt er nfet van goedlope goochel- effecten na te jagen. Zijn 'vakgeheimen' heeft hij in de loop der jaren allemaal geno teerd: het is een hele stapel notities geworden, vertelde hij tegen Fred Lammers. Diens verhaal staat op pagina 6. politiek belang. Europa maakt de weg vrij voor regionale samenwer king ln ons gebied', aldus de be windsman. Het akkoord werd be halve door Allon getekend door de Ierse minister van buitenlandse za ken Garrett Fitzgerald, die momen teel voorzitter van de EG minister raad is en door Francois-Xavler Ortoli, voorzitter van de Europese Commissie. De ondertekeningscere monie vond plaats ln het kasteel Val Duchesse ln een Brusselse voorstad. Door het akkoord krijgen veel Is raëlische Industrieën in 1977 toe gang tot de Europese markt zonder hiervoor speciale tarieven te hoe ven betalen. Israëlische importta rieven" voor EG-produkten zullen geleidelijk aan worden verlaagd en pas in 1985 helemaal verdwijnen. Het akkoord wordt 1 juli van kracht, maar zal pas later van toe passing worden op sommige Israëli sche landbouwprodukten als vruch tensappen en tomatenpuree. De EG moet eerst een regeling opstellen voor de Italiaanse producenten^ die nu concurrentie van hun Israëli sche collega's, krijgen. 0 Zie ook pagina 3: Mr. Van der Stoel. LISSABON (AFP, DPA) Een lid van de Portugese revolutionaire raad, kapitein Vasco Lourenco, heeft aan een verslaggever van de 'Jour nal do Commercio' verteld dat er nog dit jaar gemeenteraadsverkie zingen worden gehouden. Daarmee wordt een van de eisen ingewilligd die de leider van de socialistische partij. Mario Soares, na de overwin ning van zijn partij bij de verkie zingen van 25 april stelde. De verkiezingen worden gehouden nadat de grondwetgevende vergade ring met haar werk klaar is. Zij koipt 2 juni voor het eerst bijeen en moet binnen 90 dagen een grondwet opstellen. PARAMARIBO Bij een brand ln één van de gebouwen van het bu reau burgerlijke stand en bevol kingsregister in Paramaribo zijn naar schatting duizend tot vijftien honderd paspoorten en alle aanvra gen voor een nieuw paspoort (en kele honderden) verloren gegaan. Hierdoor kan een groot aantal per sonen, dat de komende dagen naar Nederland zou vertrekken, niet meer reizen. De totale paspoortenvoorraad wordt bewaard op het kabinet van de gouverneur van Suriname, dat overigens op een steenworp afstand van het verbrande gebouw is geves tigd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. ELBURG De zestigjarige heer T. Cuperus uit Olst is zaterdag ln het Veluwemeer verdronken, nadat zijn zeilboot was omgeslagen. Zij nzoon kon zwemmend aan de kant ko men. Politiek is ook zo moeilijk. Niet zodra heeft Max van der Stoel onze relaties met Egypte weer warm en mooi gemaakt of alle Arabieren (ook in Egypte) worden - weer boos op de hele EG (mét ons) vanwege een ak koord met Israël. Toch maar blij blijven. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats: -Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam:___ Adres:_ Plaats:_ Ik ontvane graag: Flinke flcsopencr. (Handig! Komt altijd van pas). O Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. n i v

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1