pk nu opkomen voor rechten van de mens 1 -t Nationale Ballet am thuis met pech 'Van Kemenade irriteert overbelaste leraren' 'iet naspel van de oorlog in Indo-China p i\ ÖJ i_ Promconcerten ^èderland Activerend toneel steunt gedupeerde Belgische groep Vakgroepen voortgezet onderwijs Vormingsinstituten en streekscholen moeten samengaan _JKWARTET ZATERDAG 10 MEI 1975 BINNENLAND/KUNST 9 ^arse Vietnam-oorlog, die 35 jaar geduurd heeft, loopt ten einde. De couranten hebben reeds an de schade van deze gruwelijke oorlog samengevat. De oorlogsschade, materiële, lichame- ntale en morele, die aangericht is onder de Vietnamese volkeren en onder de betrokken fien is ontstellend en zal nog jarenlang nawerken. Zoals de sawahs in Vietnam nog vol van \en zijn, zo zullen nog lang de relicten van deze vreselijke oorlog nawerken. y Jiden ons nu in het naspel 7 oorlog, de eerste die door Tigde Staten verloren is en forloren is tegen de troepen klein land in Azië. Het n deze oorlog zal nog wel leed en incidenten ge il. Maar dit naspel, hoe en vol smart ook, is in al te verkiezen boven de in een voortgezette oorlog. P amenleving zijn er, even- Verenigde Staten, velen het begin het Amerikaan- len in Vietnam hebben d als immoreel en als on- ïeb vanaf het eerste uur e tegenstanders van deze hoord en ik schaam mij Skier dan ooit voor. In 1966 e inleiding geschreven op le eerste Vietnam-boeken, olak en Van Gennep ver- Je kwestie Vietnam, feiten gronden' (1966). In 1967 Wt Piet Nak voorop gelopen *%te grote Vietnam-demon- n Amsterdam, waaraan id mensen deelnamen. En Qftg voor die tijd heb ik fct aan het Vietnam-rap- de Antirevolutionaire Par- deze oorlog veroordeelde, MSder dat die veroordeling ïen werd in de praktische ian de fractie, gen thans welke gedach- imgaan bij degenen, die ^pg hebben veroordeeld. Ik ^an uiteraard niet namens r antwoorden. Ik antwoord .(elf en ik wil dit antwoord I bruiken om mij met de dit blad af te vragen, kunnen doen voor het y Vietnam. en Zuid-Vietnam tegen de J bezetting en tegen het bruggekeerde Franse kolo- ïeeft vanaf het begin ge- der leiding van Ho Tsji oeang Tsjinh en generaal .p Giap. tf/Iinh en zijn medewerkers Azië terecht ge- nationale leiders, die zich ïoo fd stelden van de exo- het Franse kolonialisme -«{loei de daarin verzamelde groepen uit te leiden uit ialismè en feodalisme en ^Jden in een modernisatie- ij stonden daarin naast Is Nehru en Qandhl van ast U Nu van Birma, naast 1 en Hatta van Indonesië, turen als Nkroemah uit door prof. dr. J. Verkuyl Ghana, Nyerere in Tanzanië, Kwoe- nada uit Zambia en zoveel andere anti-koloniale strijders van het eerste uur. Overal in Azië was er groot en diep respect voor Ho Tsji Minh en de zijnen. Het verschil was alleen dat Nehru, Nyerére, Su karno, U Nu kozen voor een min of meer pluralistische opbouw, een open samenleving, en dat Ho Tsji Minh onder de invloed van de Franse communistische beweging koos voor één bepaalde ideologie, nl. de nationaal-communist iscjie, om op die basis Vietnam te conso lideren. In de beginperiode na de tweede wereldoorlog hebben bijv. Indonesi sche en Birmese leiders overwogen om hun strategie met die van Ho Tsji Minh te coördineren. Ze heb ben daarvan afgezien omdat ze vreesden dat door zijn eenzijdige keuze voor een nationaal-commu nistische ideologie de strijd voor hem veel langer zou duren dan in de andere Aziatische landen, die meer kozen voor een open, pluralis tische samenleving. Zelfexpressie Na de Vredesconferentie van Genè- ve in 1954, toen Vietnam verdeeld werd in Noord- en Zuid-Vietnam boven en beneden de 17e breedte graad, waren vérziende Franse poli tici als Mendès-France van mening dat bij de beloofde verkiezingen, die in 1956 gehouden zouden wor den (maar die nooit gehouden zijn) Ho Tsji Minh en met hem verwan te groepen ook in het Zuiden de overwinning zouden behalen en dat het het beste was om de Indoehi- nese volkerengemeenschap zelf de toekomst te laten bepalen. Hij was van mening dat in die volkerenge meenschap zelf dan langzamerhand ruimte zou komen voor de zelf expressie van groepen die minder enthousiast zijn voor een monoli- tisch Ideologisch systeem dan Ho Tsji Minh dat was. Zelfs De Gaulle heeft om die reden het Amerikaan se optreden in Vietnam gediskwali ficeerd en het met grote ergernis gadegeslagen. Velen van degenen in Nederland die zich tegen de Vietnamoorlog teweer hebben gesteld, deden dat omdat ze hoopten dat juist als het Vietnamese volk voluit de gelegen heid zou krijgen om zonder buiten landse interventie zijn eigen toe komst te bepalen, het op den duur veel meer ruimte tot culturele en religieuze zelf-expressie zou krijgen dan bijv. het volk van China onder Mao Tse Tung. En zij vreesden terecht dat de Amerikaanse oorlog in Vietnam juist leiden zou tot het tegendeel van wat de Ame rikanen wilden en hoopten. Dat wat we nu voor onze ogen zien gebeuren in Zuid-Vietnam, in Laos en vooral in Cambodja is de beves tiging van dit vermoeden. Twee veronderstellingen De Amerikaanse strategie en poli tiek ten aanzien van Vietnam ging uit van twee grote veronderstellin gen. De eerste veronderstelling was, dat Ho Tsji Minh en zijn opvolgers in Hanoi stonden onder de direc tieven van Peking. De tweede ver onderstelling was, dat de Revoluti onaire Regering in Zuid-Vdetnam stond onder de directieven van Ha noi. 'Op deze beide simpele veron derstellingen was de Amerikaanse strategie gebouwd. Het is echter de vraag, of deze veronderstellingen juist waren. Wie de levensgeschie denis van Ho Tsji Minh volgt en de consolidatie van zijn beweging in Noord-Vietnam, kan geen andere conclusie trekken, dan dat Ho Tsji Minh zeer beslist een soort Tito was. Ho Tsji Minh wenste aller minst de hegemonie van China over zijn land. Hij deelde met alle Vietnamezen de angst, dat Vietnam eens door China overheerst zou worden. Toen een bekende Japanse journaliste hem in 1968 vroeg: 'Staat u nu dichter bij' Peking dan bij Moskou?', herhaalde hij de woorden, die hij als student al zo vaak gebruikte: 'Ik sta niet dicht bij Peking of Moskou, maar op dezelfde grote afstand van beide.' De Amerikaanse politiek heeft hem en zijn opvolgers meer in de rich ting van China en Rusland gedre ven dan hem lief is. De bedoeling van de leiders in Hanoi is een nationaal communisme. Je tweede veronderstelling van de Amerikaanse strategie was. dat de VRR een willoos Instrument was in handen van Hanoi. Deze veronder stelling was echter zeer beslist in strijd met de feiten. De VRR is primair een nationalistische bewe ging. Het leger van de VRR ziet zichzelf als een bevrijdingsleger en in dat leger spelen niet alleen com munisten een rol, maar ook natio nalisten, Boeddhisten, aanhangers van de Cao Dai, Protestanten en vele progrossieve Katholieken. Door de Amerikaanse oorlog hebben de communisten echter zeker een do minante rol gekregen Ln de Revolu tionaire Regering, maar het is on juist om de VRR geheel als een monolithische organisatie te be schouwen. De tragedie van de Amerikaanse strategie en nederlaag in Vietnam is, dat terwijl zij opgezet was om de communistische opmars te voorko men, ze in feite heeft geleid tot een steeds grotere machtsvorming van het communisme en tot een steeds diepere deelname van de beide communistische grootmachen in Vietnam: China en Rusland. Ze heeft er niet alleen toe geleid, dat tijdelijk naar we hopen de zeggen schap van die beide grootmachten vrij groot zal zijn. Ze heeft er tevens toe geleid dat de '"manoeuvreerruimte van de Revolu tionaire Regering ten opzichte van Hanoi geringer zal zijn dan de VRR oorspronkelijk bedoelde. Als men deze averechtse werking van de Amerikaanse strategie volgt, dan is er reden om te denken aan de zinsnede van Goethe over die geest die steeds het goede wil. maar het tegendeel schept van wat hij wil. Een van de verschrikkingen die elkaar in Vietnam afwisselden waren de bombardementen op de aan regerings controle ontvallen dorpen in Zuid-Vietnam. Een vrouw doorwaad hier met haar kinderen een rivier om aan zo'n bombardement te ontkomen. Onze houding De vraag dringt zich op, wat onze houding moet zijn ten opzichte van deze nieuwe situatie. Het spreekt md. vanzelf, dat de Nederlandse regering het nieuwe regiem heeft erkend. Dat onze mi nister mr. Van der Stoel daarin wat terughoudender was dan velen van hem eisten, siert hem. Hij hoopte dat in de definitieve formatie van de nieuwe regering ook participan ten uit niet-communistische stro mingen benoemd zouden worden, dat die regering vanaf het begin in haar institutionele vormen een meer pluralistisch beeld te zien zou geven dan de regering in het Noorden. Ik denk, dat we daarop moeten blijven hopen. Toen in de eeuw der Reformatie de 30-jarige oorlog voorbij was en Protestanten en Ka tholieken elkaar gedecimeerd had den, moesten ze leren coëxisteren en samenwerken en ze leerden dat ook na bloed en tranen. Nu deze 35-jarige oorlog voorbij is, waarin het ging om een botsing van ideo logieën, zullen in Vietnam de ver schillende religieuze en ideologische stromingen moeten leren coëxiste ren en samenwerken. Alles wat vanuit het Westen vooral vanuit Frankrijk kan gebeuren om dat te versterken, moet gedaan worden. In zulke dagen als deze zijn er, die als het ware staan te applaudisseren omdat de communistische groepen hebben overwonnen. Ze doen den ken aan het oude Chinese spreek woord dat de halmen maar vast bulgen moeten voordat de storm opsteekt. Er is geen reden tot ap plaus en degenen, die nu applau disseren, zullen vermoedelijk over enkele maanden wel weer van stemming veranderen als ze horen, wat er nu gebeuren gaat. Maar is er wel reden contact op te bouwen met regering en volk van Vietnam. Voor onze regering om hulp aan te bieden in het opbouwwerk en voor kerken en jlarticuliere hulporganen om contact met particuliere groe pen te onderhouden. In ons land hebben wij gelukkig vele contacten, vooral met Boeddhistische groepen en met Protestanten en progressie ve Katholieken. Laten wij die con tacten verdiepen, laten wij meele ven met deze groepen in de nieuwe situatie. En wat betreft het contact met de regeringen in Hanoi en in Ho Tsji Minhstad: laten we opko men voor de handhaving en toe passing van de elementaire men senrechten, opdat de nieuwe machts hebbers gestimuleerd worden de macht ndet te misbruiken, maar aan te wenden in dienst van ge rechtigheid voor allen, van liefde voor allen en van vrijheid voor alle groepen. Cambodja Nergens in Indo-China is zo duide lijk te zien dat het Amerikaanse optreden het - tegendeel bereikt heeft van wat men ervan hoopte en beoogde als in Cambodja. Prins Sihanouk poogde in een be nauwende situatie tussen China en de Verenigde-Staten toch te werken aan een pluralistische samenleving, waarin niet één ideologisch-horlge groep, die der Rode Khmer, het machtsmonopolie zou verwerven, maar waarin ook andere groepen, vooral boeddhisten, de kans tot werkelijke participatie en zelf-ex- pressie hadden. Deze opzet werd totaal teniet ge daan, toen Richard Nixon, enkel en alleen om 'strategische redenen', ook dat land tot veld van operatie koos. het ten dele verwoestte en de balans der machten volstrekt ver stoorde. Prins Sihanouk werd zonder dat iemand hem verdenken zal tot instrument van de Chinese volksdemocratie te zijn geworden toch gedwongen op China ^te leunen en het monopolie van 'de macht aan de Rode Khmer te ge ven. Wat de Amerikanen wilden voorko men is nu 'bereikt': in Pnom Penh is het machtsmonopolie van een nationaal-communistische regering gevestigd en gevreesd moet worden dat het uur der wraak nu is, begon nen, heviger, bitterder dan ln Zuid- Vietnam het geval zal zijn. Het is te hopen dat vooral Frank rijk krachtens de vele relaties met het volk van Cambodja Iets doen kan om op matiging aan te drin gen. De vluchtelingen Het veemgericht van de haat is zolang opgericht geweest tussen de twee elkaar bestrijdende groepen in Zuid-Vietnam, dat velen die de re gering Thieu hebben gesteund, kennelijk vreesden op de zwarte lijst van de VRR te staan en van mening waren dat het betreden van de weg der capitulatie voor hen de ondergang zou betekenen. Ze vluchtten niet voor de oorlog, maar voor de vrede. Wat men ook denken mag van deze tienduizen den die Zuid-Vietnam ontvlucht zijn in grijze verwarring, dat de Verenigde Staten van Amerika de morele verplichting hebben het asylrecht toe te kennen aan de duizenden die naar hun eigen over tuiging in gevaar verkeren vanwege hun collaboratie met Thieu en de Amerikanen, staat vast. Op het laatste nippertje hebben de Amerikanen gehandeld en de vluchtelingen weggehaald en mee genomen op hun terugtocht. Het is te hopen dat de Amerikaanse Rege ring en het Amerikaanse volk deze vluchtelingen nu ook een tehuis verschaffen. Men kan daaraan slechts de hoop verbinden dat deze ontheemden ndet gemanipuleerd zullen worden voor nieuwe militaire avonturen en dat, als de relaties tot rust zijn gekomen, voor veilen de weg naar de Vietnamese bodem weer gebaand zal worden, waaraan Vietnamese ouders en kinderen dieper gehecht zijn dan de meeste mensen in het Westen zich kunnen voorstellen. •OïDAM In een uitverkochte Stadsschouwburg, waar aan ionale Ballet na het bezoek aan Canada een warm 'wel- r lis' zou worden geboden, beleefde dit ensemble de tegen- «rj zijn leven: de première 'Antieke dansen' van Barry More- het 'Antiche Danze ed Arie' van de Italiaanse componist Respighi, waarmee Het Nationale Ballet zijn thuiskomst en vieren, moest op het laatste ogenblik van het program- len teruggetrokken. ns W. Ledeboer een blessure van twee Een van de successtukken Canadese bezoek, het duet dat Hans van Manen had rafeerd. voor het dans- Alexandra Radius en Han kwam ervoor in de plaats. in geen repetities van Mo- ballet gezien. Maar het is dat veel van het werk van male Ballet de uiterste raakt van wat de leden groep kunnen opbrengen lien is het goed in dit soms nogal scherpe op- te bezien, welke enkele critici over hex optreden ïl:h )SCH In de provincie tabant zijn in de afgelopen n met veel succes aan het an ieder seizoen negen lerten georganiseerd. .Dat Stichting Promenadecon- oord-Brapant. De program- steeds gericht op het po- issieke genre, en ook tre- ;ten als Jasperina de team Farce Majeure en L Louis van Dijk erin op. De in het leven geroepen w heeft inmiddels een lan- atus aangenomen en wil en dat in de rest van Ne- ook meer promenadecon- orden gegeven. In de ko- Irie jaren hoopt men er vijftig te organiseren. van Het Nationale Ballet hebben laten horen. Zo schreven William Littler ln de 'Toronto Star' en John Fraser ln 'The Globe and Mail', dat er aan de danstechniek, vooral wat betreft de afwerking in de details, nogal wat ontbrak, hetgeen vooral naar voren kwam in de getoonde werken van Balanchine. Maar Littler schreef ook, dat het Nationale Ballet 'goed genoeg is om serieus te worden becritiseerd' en Fraser meende dat, 'als de dansers de techniek beter beheersen en zich een karakteristieke stijl verwerven. Het Nationale Ballet een zeer sterk ensemble belooft te worden'. In ieder geval bleek uit de kritie ken, dat Het Nationale Ballet in Canada, bijzonder serieus wordt ge nomen, al schreef Littler in een vergelijking met het Canadese Na tionale Ballet dat enkele weken geleden Nederland heeft bezocht dat beide ensembles nog niet kun nen worden beschouwd als gezel schappen, die in het internationale dansgebeuren vooraan staan. Die opmerking gold niet de choreogra fen Hans van Manen en Rudi van Dantzig. Littler constateerde na drukkelijk, dat hun werken ln de internationale danswereld wel de gelijk een vooraanstaande plaats innemen. De meeste indruk heeft 'Twilight' op beide critici gemaakt en Fraser beschreef het als een klein juweeltje. Uit wat de Canade se balletcritici hebben geschreven blijkt in ieder geval, dat de toernee over de Atlantische Oceaan voor Het Nationale Ballet heel belan grijk is geweest. Het ensemble heeft in Canada duidelijk voorge houden gekregen waar de kracht en ook waar de zwakheden liggen. Maandag 12 en dinsdag 13 mei wordt bij Mak van Waay te Am sterdam in het gebouw aan de Nes de verzameling schilderijen, antiquiteiten, tapijten en meubelen van wijlen de heer H. A. A. de Vos geveild. De heer De Vos was hoofddirecteur van de Amster damse Bank te Amsterdam. Vandaag (zaterdag) en zondag is de collectie nog te zien van 10.00 tot 16.00 uur. Daarbij bevindt zich dit fraaie meisjesportret van Suze Bisschop-Robertson, geschil derd op doek. formaat 80 bij 61 cm. ROTTERDAM Zaterdag 17 mei vindt in de Rotterdamse Schouwburg een toneelmanifestatie plaats van zogenaamd acti verend toneel. Elf groepen die in Nederland werkzaam zijn zullen eraan deelnemen. Drie van de stukken worden voor het eerst opgevoerd: Op herhaling door toneelgroep Sater, Het testa ment van der Joep door GL twee, en Informatie door de Nieuwe Ko medie. Andere deelnemende groe pen zijn Schafttijdtheater, Onaf hankelijk toneel, Werk in uitvoe ring, Diskus, Proloog en Penta. De opbrengst van de manifestatie is bestemd voor de Belgische to neelgroep 'Internationale Nieuwe Scène'. Dit gezelschap dat in Ne derland bekendheid kreeg "met Mis- tero Buffo en dat ook ln het aan staande Holland Festival weer in ons land optreedt, verkeert in fi nanciële moeilijkheden. Een paar maanden geleden verongelukte een vrachtwagen met decors van de groep, wat een strop van zeventig duizend gulden betekende. Interna tionale Nieuwe Scène, dat onlangs als eerste 'niet-letterkundige' de door Herman Telrlinck ingestelde 'Symbolische prijs van het vrije woord' kreeg toegekend, ls niet ge subsidieerd. De groep is nu groten deels aangewezen op hulp van -.ympathlsanten. De genoemde groepen zullen nu op 17 mei na afloop van hun voorstellingen col lecteren voor Internationale Nieu we Scène. Proces van ontslagen directeur Cas Baas tegen Groot Limburgs Toneel MAASTRICHT Cas Baas, de ont slagen directeur van het Groot Limburgs Toneel, wil dat het be stuur van de Belgisch-Nederlandse stichting zijn ontslag ongedaan maakt. Hij is een proces begonnen om de nietigverklaring van het ontslag. Het vormingstoneel GL- twee heeft zich achter de ontslagen directeur geplaatst. De leden van de vormingsgroep zeggen in een donderdag uitgege ven communiqué, dat de fouten die Cas Baas worden aangewreven vol strekt in het niet vallen bij de chaos die het bestuur zelf heeft geschapen. Om de stichting van de ondergang te redden zou de nu ontslagen directeur als artistiek lei der van het repertoiretoneel in zijn functie moeten worden hersteld en zou Albert van der Baan met de zakelijke leiding van het GLT moeten worden belast. De heer Van der Baan is momenteel medewerker bij de stichting Kunstzinnige Vor ming te Amersfoort. Indien het be stuur, dat zou moéten aftreden, de ze laatste kans op sanering in de weg zou blijven staan, zou de stich ting moeten worden, opgeheven, om ruimte te scheppen voor een nieu we stichting die wel in staat zou zijn een werkelijk regionale toneel- functie in Limburg te vervullen, aldus de vormingsgroep. 'Functies van tekenen'- in Kröller-Mülller Van een onzer verslaggevers OTTERLO In het rijksmuseum Kröller-Müller op de Hoge Veluwe wordt op 25 mei tot 4 augustus een tentoonstelling gehouden van 130 tekeningen uit de Jaren 1964-1974. Het motto 'Functies van tekenen'. De bedoeling is het materiaal te verdelen over de vier rubrieken, resp. tekenen als uiteenzetting, als ritueel, als definitie en als verken ning. Op deze tentoonstelling wordt werk van een twintigtal kunste naars opgehangen, hoofdzakelijk buitenlandse maar ook enkele Ne derlandse, onderraeer Lewitt, Broodthaers, Chrlsto. Morris, De Maria, Dekkers, Struycken en Vis ser. De tentoonstelling, waarvan de educatieve begeleiding wordt ver zorgd door een werkgroep van de Leidse universiteit olv drs. Rudi H. Fuchs, sluit aan op de expositie 'Diagrams and drawings', die enkele jaren geleden in Kröller-Müller te bezichtigen was. Bovendien beoogt zij aan te sluiten op de eigen col- Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De raad van vakgroepen bij het voortgezet on derwijs (23.000 leden) vindt dat minister Van Kemenade 'het overbelaste lerarenkorps' opzettelijk irriteert door zijn opmerkin gen inzake werktijdverkorting. Volgens de minister zou driekwart van de leraren minder dan veertig uur per week werken. 'Deze cijfers zijn lijnrecht in strijd met de wer kelijkheid', aldus de raad. Volgens de raad van vakgroepen baseert de minister zich alleen op een verouderd onderzoek uit 1970. Toen was de mammoetwet pas twee jaar ingevoerd. Sindsdien is het werk van de leraar aanzienlijk toe genomen. Het brugjaar maakte in tensieve begeleiding van de leerlin gen nodig. De invoering van vak kenpakketten eveneens. Er zijn veel meer vergaderingen dan vroeger, doordat overleg nodig is tussen ver schillende afdelingen. Ook de toet sing van leerlingen vergt meer tijd. De cijfers van i de minister zijn berekend op een J aartaak van 52 weken en houden dus geen reke ning met de (lange) vakanties. Daardoor ontstaat een scheéf beeld, aldus de raad. Want het schooljaar duurt maar veertig weken. Dat be tekent dat een leraar in deze perio de in ieder geval 50 uur per week werkt. Inspannend Tenslotte vergeet de minister dat vooral het lesgeven erg Inspannend ls. 'Een leraar die voor de klas staat zal zich voortdurend moeten bezinnen op de stof waar hij mee bezig ls. Voortdurend moet hij zoe ken naar de juiste woorden om juist die leeftijdsgroepen iets uit te leggen. Tegelijkertijd moet hij op de groep letten: een paar ogen die afdwalen, een leerling voor wie het te moeilijk wordt. Deze combinatie van de aandacht concentreren en - verdelen is volgens medici buiten- lectie tekeningen van dit museum, namelijk tekeningen van heden daagse beeldhouwers. Wanneer de nieuwbouw van Kröller-Müller 1976 klaar is, zal dit vaste bezit voor het eerst worden getoond in een speci ale prentenzaal. Na 4 augustus gaat 'Functies van tekenen' naar het Kunstmuseum te BaseL gewoon vermoeiend. Een leraar die zes, zeven uur op een dag les heeft gegeven ls vrijwel afgedraaid'. Minister Van Kemenade: Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM —Minister Van Ke menade wil waar nodig vormings instituten en streekscholen dwin gen tot samenwerking. Als dit niet gebeurt heeft de tweedaagse leer plicht volgens hem geen kans van slagen. In een interview met het maand blad 'Boemerang' laat Van Keme nade weten dat hij hiervoor een wetsontwerp zal indienen. De wet telijke verplichting zal gaan rusten op de zestienjarige werkende jon geren en niet op de instituten. De jongeren, zullen om aan hun ge deeltelijke leerplicht te voldoen, gecombineerde programma's moe ten vogen. Zij moeten dan één dag per week een vormingsprogramma en één dag per week meer beroeps gericht onderwijs volgen. Van Kemenade zegt tegen Boeme rang: 'Ik doe dit niet graag. Het is een noodmaatregel, een inbreuk op de vrije keuzemogelijkheden voor leerlingen. Ik zal van deze bevoegd heid ook zo min mogelijk gebruik maken. Als lk dat vaak moet doen is de tweedaagse leerplicht voor zestienjarigen eigenlijk mislukt. Waar al een gesprek tussen vor mingsinstituten en streekschool gaande is ga ik er niet met mijn ruwe klompen doorheen lopen'. Minister Van Kemenade vindt de protesten die hier en daar tegen de invoering van de tweedaagse leer plicht gehouden worden (maandag is er een demonstratie in Utrecht) niet Juist. Gezien de groeiende jeugdwerkloosheid is het wel een moeilijke beslissing geweest, zegt hij. Maar toch is het in het belang van de werkende jongeren. Andere Jongeren volgen tot hun 22e Jaar onderwijs. Ook al hebben ze geen zin, hun ouders sturen ze. Die lig gen maatschappelijk toch al voor op zestienjarige werkende jongeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9