Bij Menken in Wassenaar 'móet melk' al halve eeuw Den Haag wil huizen naast Couperusduin 'ASAF' herdacht "N'ieuvv Waldeck"? Het schetsplan. Informatie. Stoel Van standing Hollands plassengebied wordt ernstig bedreigd Omzet over 1974 tot f 203 miljoen gestegen Afkomstig van 1700 boerderijen Actie tegen straatvervuiling op komst Hagenaar hakte man tweetal vingers af Haagse arts hoort celstraf eisen na geschorst te zijn WHMOOMUS Mr. dr. Helmstrijd overleden Proef met duivenpil Meedenken en meespreken over Groot-Loosduinen Waarom TROUW/KWARTET ZATERDAG 10 MEI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een medewerker WASSENAAR 'Melk móet!' is een bekende reclame-slagzin. Voor het Wassenaarse zuivelbedrijf Menken moet melk al een halve eeuw. Want deze week vierde Menken Landbouw BV het vijftig jarig bestaan in de moderne melkfabriek, fraai gelegen in de Wassenaarse bossen. Bij Menken Landbouw ging deze week dus de vlag uit, alhoewel het bedrijf in deze vorm eigenlijk pas kort bestaat. Men herdacht dan ook ki de eerste plaats het feit dat twee melkhandelaren uit de Bollen streek, L. Th. Menken uit Oegst- geest en Th. Heemskerk uit Noord- wljkerhout, een hlave eeuw geleden zonder dat ze het van elkaar wisten een melkzaakje begonnen. In de loop der tijd schakelden beiden over van de melkhandel op de melkverwerking en produktie. De zaken gingen beide ondernemers zo goed dat zij steeds meer kleinere melkfabriekjes konden overnepien. In de na-oorlogse jaren ontstond een samenwerking tussen belde be drijven, Qlé uiteindelijk resulteerde In een fusie ln 1970. De firma naam 'Landbouw Noordwljkerhout' en Menken Melk werden gecombi neerd tot 'Menken Landbouw'. Het hoofdbedrijf werd gevestigd in de bestaande fabriek van Menken in Wassenaar Sinds de fusie tussen Menken en Heemskerk zijn de zaken steeds voorspoediger gegaan. Door de gro te concurrentie die er op de melk markt is, was het voor Menken lonend ook naar andere produkten uit te kijken. Dat resulteerde ln de overname van tal van bedrijven in heel Nederland. Menken Landbouw bezit nu de Utrechtse Melkcentrale ln Utrecht, de kaasfabrlek P. Stam ln Vlanen, de Melkcentrale ln Zeist, de LIKO-frlsdrankenfabrlek in Bodegraven (waar Jaffadrlng wordt gemaakt), de Bottelmaat schappij 't Gooi ln Soest (fabriek van Coca Col) en een 50 procent deelneming In Kips' Vleeswarenfa- brelk ln Amsterdam. Daarnaast is in Oud-Gastel (Nrd. Brabant) een melkfabriek neergezet, waarvan de produkten vooral naar België en Duitsland (waar men meestal geen dagverse melk kan krijgen) gaan. Menken produceert momenteel on geveer tien procent van de Neder landse consumptiemelk en 9 pro cent van alle frisdranken. De melk wordt betrokken van 1700 boerder ijen, vooral ln Zuid-Holland en Utrecht. De helft van deze boerder ijen beschikt over eigen koelinstal laties, zodat de melk maar enkele keren per week door de fabriek opgehaald behoeft te worden. BIJ de andere hedrijven geschiedt dit nog met de oude melkbussen, twee keer per dag, zeven dagen per week. Het ls duidelijk dat Menken de eerste methode prefereert. Maar door de hoge kosten (25.000 gulden per Installatie) zal het nog geruime tijd duren voordat de meeste boe- derljen op dit systeem zijn overge schakeld. Menken was overigens het eerste Nederlandse bedrijf dat hiertoe overging. Menken kent trouwens meer primeurs: het bracht o.a. als eerste de melk in pakken op de markt. In de zuiver- Jfabrieken worden 90 verschillende produkten gemaakt. Slechts 22 pro cent van alle produktie gaat nu nog ln flessen de deur uit. De grootste afenemers zijn "de leven- smiddelenbedrijven (52 pet.). Men verwacht dat in 1980 nog maar 30 pet. door d e melkdetallhandel zal worden verkocht. In de fabrieken wordt bijzonder veel aandacht besteed aan de kwa liteit van de produkten. Een eigen kwaliteitsdienst controleert de le veranciers (boeren) en stimuleert hen een zo goed mogelijk, produkt te leveren. Binnenkort wordt in het hoofdbedrijf een computer-systeem^ ln gebruik genomen, waardoor de meikopslag en verwerking groten deels automatisch kan geschieden, ln 1974 werd door Menkeii Land bouw 220 miljoen kilo melk gepro duceerd. Ondanks het dalend melk gebruik per hoofd van de bevolking steeg de omzet dat jaar van 156 tot 203 miljoen gulden. In het gehele bedrijf werken $99 mensen. waar van 307 in Wassenaar. Menken Landbouw is nog steeds een familiebedrijf, wat voor een onderneming van een dergelijke omvang opvallend genoemd mag worden. Vijf Menken-broers en vier Heemskerk-broers werken momen teel in het bedrijf. Ondanks de goede resultaten ziet men de toe komst op dit gebied met enige zorg tegemoet. Want het is de vraag of Een batterij van vier brikpak machines en een automatische inpakmachine voor rol-in-cont: ook de derde generatie in staat en bereid zal zijn zich zo volledig in het bedrijf te storten als de zonen van de oprichters hebben gedaan. Probleem blijft oök of het familie kapitaal de huidige groei kan blij ven dragen. Het 'in huis halen' van vreemde aandeelhouders brengt als gevaar wee dat deze mensen divi- dent willen zien. Zij zullen niet gauw bereid zijn om, net als de Menken en Heemskerk-families, datgene wat verdiend wordt, ook weer in het bedrijf te steken. Op Hemelvaartsdag werd in het be drijf in Wassenaar een feestdag ge houden voor alle medewkerkers en hun familie, waarop 1500 mensen waren. Maandag a.s is het feest voor de .1700 melkleveranciers\ ter wijl woensdag de relaties en mers worden onthaald. Maar niet alleen de onderneming i jubileert. Onder het persone in de afgelopen jaren 266 rissen geweest, die 25, 40 de volle 50 jaar bij Menl Heemskerk hebben gewerkl voor hetn is dezer dagen een lijke bijeenkomst belegd. (ADVERTENTIE) «ito-fodttenden brand glas Inbraak ongevallen rechtsbijstand reis storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ■mwji ziekte RING ziektekosten ....omTékeriejijnl vntfltincktiafMMiMrattMiiiMn Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Burgemeester en wethouders van Den Haag voelen veel voor woningbouw aan het Alexanderveld, naast het in aan bouw zijnde project Couperusduin. Het gaat om een gebied van circa 500 vierkante meter. (ADVERTENTIE) n*. verzekeringsmaatschappij DEN HAAG De officier van jus- tütde bij de Haagse rechtbank heeft tegen de 49-jarige kamerverhuurder B. D. uit Den Haag een Jaar gevan genisstraf geëist wegens het toe brengen van izwaar lichamelijk let sel. D. was begin dit Jaar zijn broer met een mes te lijf gegaan, waarbij deze twee vingers had ver loren. Verdachte zei dat hij door z'n halfbroer was aangevallen en zich wilde verdedigen, terwijl het slachtoffer volhield, dat J. hem met het mes had opgewacht. De Haagse politie was al enkele malen eerder te hulp geschoten toen moeilijkehe den tussen de halfbroers gerezen waren. De raadsvrouw betoogde, dat het de bedoeling van D. was ge- 'weest om de halfbroer schrik aan ft- Jagen, en zeker niet om hem te mishandelen. Uitspraak rechtbank top 23 mei. Medio vorig jaar hoeft de Haagse architect Sjoerd Schamhart, ont werper van het woningencomplex Couperusduin, ln samenwerking met een aantal collegae een bouw plan gelanceerd voor het nog niet bebouwde deel van 't Alexander- •veld. Dit plan voorzag onder meer ln de bouw van 700 woningen, kan toorruimte en een aantal winkels. Wethouder Nulj (stadsontwikke ling) zegde Indertijd toe, dat beke ken zou worden of en in hoeverre het plan uitvoerbaar ls. DEN HAAG De officier van Jus- tltia bij de Haagse rechtbank heeft vrijdagmiddag tegen de 67-jarige arts J. W. H. P. zes weken gevange nisstraf geëist wegens het onrecht matig uitoefenen van de genees kunde. Ook eiste de officier verbod tot uitoefening van het beroep arts, voor een .periode van vijf jaar. Hèt Medisch Tuchtcollege was van me ning geweest, dat. de arts te grote hoeveelheden verdovende middelen verschafte. Verdachte had gepro beerd een vervanger te krijgen voor de drie maanden, dat hij geschorst zou zijn. maar toen dat niet lukte, besloot hij zijn werkzaamheden voort te Uitspraak 'op 23 mei. Deze Wing Chair stoel van hoge Engelse komaf, met z'n gecapitonneerde rug, z'n 500 met de hand aangebrachte siernagels, z'n mahonie poten en bekleding van echt rundleder ademt een voorname chic. Een stoel voor mensen die niet tevreden zijn met gewone meubels. Een stoel van standing. Die stoel vindt u terug in de grote kollektie betaalbare klassieke meubelen van Vendomus. Waar u verder nog veel meer' vindt om uw interieur in stijl kompleet te maken. Zoals een bloemmahonie vitrinekastje in Sheraton Stijl. Of een tafellamp op antique-finish koperen voet. Of tapijten, biezondere karpetten en tjentallen andere klassieke-tijdloze woonaccessoires. Pure kwaliteit in alle prijsklassen. Enfin, als dit niveau u aanspreekt doet u er goed aan gauw eens uw hart te komen ophalen. het woonwarenhuis van Vroom Dreesmann Rijswijk winkelcentrum in de Bogaard B. en w. van Den Haag hebben de exploitant van een sexclub een café-vergunning verstrekt. Hiermee wil het college 'een excessieve ont wikkeling' tegengaan. 'Alleen door de sexclub als café-bedrijf te er kennen kan, dankzij de wettelijke voorschriften, het publiek voldoen de bescherming geboden worden', aldus B. en W. B. en W. zullen nagaan, of in de toekomst meer gezocht kan worden naar een 'breder gebruik' van schoollokalen, bijvoorbeeld voor -wijk- en buurtwerk. Q Het dagelijks bestuur van de gemeente heeft verder besloten toestemming te geven voor een ac- tJie tegen straatverontreiniging door honden. In het kader van de actie, die een appèl doet op alle honden bazen- en bazinnen zal een aantal zogenaamde hondentoiletten ln de stad geplaatst worden, met name bij winkelpromenades en bij de In gangen van parken. DEN HAAG - Op 75-jarlge leeftijd is ln Den Haag mr. dr. F. A. Helmstrijd overleden. De heer Helmstrijd ls griffier geweest van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Mr. Helmstrijd is na zijn rechtenstudie gemeentesecretaris geweest in ach tereenvolgens Zevenhuizen (zijn geboorteplaats). Boskoop, Alphen aan den Rijn en Arnhem. In 1948 promoveerde mr. Helmstrijd op het proefschrift 'De Woonruimtewet'. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot griffier van Provinciale Staten. Van de hand van mr. dr. Helmstrijd zijn diverse pu- plicatles verschenen. De heer Helmstrijd was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Drager van de Gulden Lis van de Provincie Zuid- Holland. Mr. dr. Helmstrijd ls geruime tijd bestuurslid van de Vereniging voor Chr. Voortgezet Onderwijs te 's-Gravenhage geweest. De rouwdienst wordt hedenmorgen 10.15 uur in de Duinzichtkerk, Van Soutelandelaan 2 gehouden, waarna de begrafenis om 11.30 uur zal plaats hebben op de Algemene Begraafplaats aan de Kcrkboflaan. (ADVERTENTIE) DEN HAAG De Dienst der Gemeenteplantsoenen begint experimenteel toiet een nieuw middel in de strijd tegen de duivenoverlast. Het is 'Ornl- trol', in de wandeling ook wel de duivenpil genoemd. Duiven die mals eten, dat met dit middel is behandeld, zijn ge durende ongeveer een half jaar steriel. Twee maal per jaar voederen met dit middel zou na verloop van enige tijd de duivenstand tot aanvaardbare proporties kun nen terugbrengen. In andere -steden, zoals bijvoorbeeld Londen en MUnchen, zijn met Ornitrol al goede ervaringen opgedaan. De gemeente Den Haag begint met een proef in het gebied begrensd door de Loevesteinlaan. de Meppel- weg, de Leyweg en de Gene- muidenstraat. Het publiek wordt verzocht de duiven ln de komende weken niet te voederen. De proef kan alleen slagen als de duiven aange wezen zijn op de met Ornitrol behandelde maïs die door de Dienst der Gemeentplantsoe- nen wordt verspreid. De proef wordt gehouden om te onder zoeken of op deze wijze een alternatief gevonden kan worden voor de minder sympathiek gevonden metho de van afschieten. DEN HAAG Ook het Christelijk gemengd koor 'Asaf'da dagayond met een receptie het vijftigjarig bestaan herdacht, in die halve eeuw hoogte- en dieptepunten gekend. LEIDEN Het Noord- en Zuidhollands plassengebied „(Kaag, Braassem, Westeinder) wordt ernstig bedreigd door 'planologische wildgroei'. Dit is de mening van het Koninklijk Nederlands Water sport Verbond (KNWV)Het verbond spreekt over sterke aantas ting van het landschap en vervuiling van wa,ter en oevers. Steeds meer wordt het plassenge- stoorde lamdbehappeilijke en recrea- bled gebruikt voor doeleinden waar tieve genot van oever en water, zal de gemeenschap niets aan heeft, aldus net KNWV. Gedacht wordt hierbij o.a. aan de toename van het aantal 'verkapte' woonboten (boten die tenonrechüe een vaste ligplaats hebben ingenomen), het plaatsen van tenten, de verkoop van oever gedeelten voor de bouw van recrea tiewoningen e.d. Sliechts enkelen zijn gebaat bij deze gang van za ken. 'De planologische wildgroei richt steeds meer schade aan, die gedurende vele jaren het onge- belemmeren of teniet zal doen. De 'recreatie-druk' op het plassenge bied wordt allerminst in goede ba nen geleld', aldus het KNWV. 'De oorzaak daarvan is, dat een gecoör dineerd beleid voor hetplassenga- bied ontbreekt'. Daarom pleit het verbond voor de spoedige oprich ting van een recreatieschap, dat de ontwikkeling van het bedriegde ge bied ter hand moet nemen en be geleiden. Opgericht op 7 april 1925, met als geestelijke vader dr. S. O. Los, groeide Asaf in korte tijd naar 120 leden. De eerste dirigent, J. Spoel, werd in 1930 Asaf telde toen nog 70 ledep opgevolgd door M. Hoddenbach. Een jaar later stond E. J. Koog voor het koor en onder zijn leiding werd in 1934 de Lucas Passion uitgevoerd. In 1937 hing het voortbestaan van 'Asaf' aan een zijden draadje, men telde slechts 25 leden! De oorlog zette alles op losse schroeven, doch daarna startte men opnieuw met 45 leden. De heer G. Westdijk werd dirigent, ds. J. C. J. Kuiper ere-voorzitter. Na een con cert in de NCRV-studio kwam Westdijk bij een motorongeval om het leven. Hij werd in februari 1950 opgevolgd door Jan van der Waart en die benoeming betekende de start voor een bloeiende période. In 3 jaar tijd kwam men op 270 leden! In 1950 en 1953 zong men voor de eerste maal ln K. en W. Het 30- Jarlg bestaan werd gevierd met 2 concerten met o.a. Le roi David van Honegger. Meerdere malen toog men naar hét buitenland met als hoogtepunten Stutgartt (1968) en Joegoslavië (1974). Deze laatste tournae wwrd geleld door de in 1972 benoemde Chris Hanegraaff, die helaas enkele weken geleden plotseling overleed. Zoals wij reeds ln deze kolommen vermeldden staat Frits Kox op de nominatie de vakatureplaats te gaan vervullen. Het thans 130 leden tellend geeft op 11 november a.s. he leumconcert met het Requl: Brahms. Nadat Asaf voorzitter de Terlaak enkele woorden h: sproken- ter herdenking van Hanegraaff, werd het wool voerd door wethouder Vinl van de zeven grote oratorlun nigingen in onze stad draai eigen stempel. Asaf draagt he merk van grote bezieling, wa het koor tegenslagen te bove komen. De leden vormen een band met enkele krachtige s! laren ln fiun midden'. De w der memoreerde het aandeel predikaten Los en Kuiper en nerde aan het werk van d Jan .van der Waart onder leiding gedenkwaardige uit' gen tot stand kwamen. Name gemeentebestuur onderscheid thouder Vink het Asafbestui de medaille van cultuur en i tie van de gemeenten 's-Gra: ge. Tot je volgende sprekers be de heer H. F. Brune, voorzitt de Kon. Bond van Chr. Zal Oratoriumverenigingen. Aai slot van zijn féestrede onder: de de heer Brune drie lede Asaf met het bondsinsigne dames N. Nleuwpoort,, A. Mo en K. Pas De talloze aanv hadden allen élechts één moge het mef; 'Asaf' excelsior (ADVERTENTIE) RIJSWIJK In de nacht van donderdag op vrljda g zijn in een apparatenfabrlek aan de Vissering laan te Rijswijk twee mannnen aangehouden, die waarschijnlijk met behulp van vlase sleutels bin nengekomen waren. Begin deze week waren de mannen, een 26- jarlge schoonmaker en een 25-jari- ge dakmonteur, beiden uit Den Haag, door de politie aangehouden omdat zij zich verdacht ophielden ln de buurt van de fabriek. De Rijswijkse politie heeft sterke ver moedens, dat belde mannen be trokken waren bij een eerdere in- btaak ln de fabriek. Bij die gele genheid was voor dertig mille aan apparatuur ontvreemd. Het tweetal ontkent nog. orsenin raldeck Nieuw Waldeck is de naam van het gebied tussen de Oude Haagweg, Groen van Prinstererlaan, Mozartlaan en het Pauline de Haan-Manifarges pad, dat is bestemd voor de bouw van zo'n 2500 woningen. Een nieuwe wijk, onderdeel van het grotere geheél Groot Loosduinen waarvoor plannen volop in ontwikkeling zijn. De naam Nieuw Waldeck is gekozen om het onderscheid aan te geven met het reeds bebouwde gedeelte van Waldeck. Nieuw Waldeck is dan ook de naam van een zojuist verschenen „schetsplan met uitgangspunten". Dit is een voorlopig plan, een voorstel eigenlijk voor de mogelijke invulling van het gebied in grote lijnen, dat vervolgens gestalte moet krijgen in een bestemmingsplan. Daarna kan een begin worden gemaakt met het maken van concrete plannen, voor woningbouw, groenaanleg, straten, scholen en dergelijke. Met de verschijning van het schetsplan is nu de discussie geopend over de toekomst van een voormalig tuinbouw gebied. dat straks als woonwijk van Den Haag en onderdeel van Groot-Loosduinen zal fungeren. Zoals dat bij alle plannen voor het gebied Groot-Loosduinen het geval is, worden uitgangspunten voor Nieuw Waldeck eerst vast gesteld nadat er gelegenheid is geweest erover mee te denken en mee te spreker. Daa. oor zijn de volgende regelingen getroffen. Met ingang van vandaag ligt voor iedere belangstellende, gedurende vier weken, het schetsplan voor Nieuw Waldeck ter inzage op de volgende adresien: stadhuis, Burgemeestcr'de Monchy- plein 14, kamer 2311; Gemeentelijk Informatiecentrum, Groenmarkt; Hulpsecretarie loosduinen, Loosduinse Hoofdstraat 101; Opbouwwerk Loosduinen, Arnold Spoelstraat 3h; leeszaal Waldeck, Alphons Diepen- brockhof. In het Gemeentelijk Informatiecentrum is de nota ook te koop (voor 10,-) of te huur. Op kamer 2023 van het stadhuis is de nota ook te koop. Op de laatste vier adressen is een bulletin over Nieuw Waldeck met informatie verkrijgbaar, dat ook is toegezonden aan de organisaties én belangstellenden die zich in de afgelopen tijd al met de ontwikkeling van Groot-Loosduinen bezig hielden. Op dinsdag 27 mei organiseert de gemeente een informatie-avond over Nieuw Waldeck in de Ontmoetingskerk aan de Aaltje Noorderwierstraat, aanvang 20.00 uur. Deze avond zullen de wethouders Van Hagen en Nuij met hun ambtenaren aanwezig zijn om de plannen toe te lichten, te luisteren naar uw op- en aanmerkingen en uw eventuele vragen beantwoorden. Schriftelijke reacties op de uitgangs punten en het schetsplan voor Nieuw Waldeck kunnen tot half juni worden gezonden aan het stadhuis. Burge meester de Monchyplein 14. Adresse ren aan: het College van Burgemeester en Wethouders. Deze reacties zulien worden betrokken in de verdere discussie en ook aan de gemeenteraad worden voorgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6