)elen in overwinst zal Sit jaar moeten ingaan Detaal der natuur. VeiliM goedkoop op Raadsman voorziet in dringende behoefte Grootste deel voor oudedagsvoorziening werknemer Nota I Capitulatie ras wél in rageningen Onze adressen Ggarros Autenticos. Kritiek op arrest Hoge Raad over transseksuelen Dam van autobanden Beperking cadeau-acties zou duizenden het werk kosten Ruim helft is vóór vorming van het CDA Nederlander (van spionage verdacht) Bangladesj uitgezet de band de groene stip Veel mensen kennen hun rechten en mogelijkheden niet Onmisbare wegwijzer Kok (NW): VAD nog maar begin JtfW/KWARTET ZATERDAG 10 ,MEI 1975 BINNENLAND anii onze soc.-economische redactie Nederlandse werknemer nog dit jaar laten delen in de overwinsten f HAAG Het kabinet wil de I Bhet bedrijfsleven. it,j deel van de vermogenswinst in de vorm van aandelen of re waarde-papieren gaan naar 'eigen' personeel van de onder ingen. die winst maken. Het in beginsel zeven a tien jaar :eerd. Het overige, grootste is bestemd voor aanvulling de oudedagsvoorziening van al- •rknemers. Ie gisteren gepubliceerde inte- ïota inkomensbeleid bereke- de ministers Boersma, Lubbers isenberg, dat er bij .een be- van tien procent van de over- it per 900 miljoen gulden aan irmogensaanwasdeling zal toe- De werknemers-aandelen worden beheerd door één nationaal fonds, dat in be- •1 zal worden bestuurd door l°|egenwoordigers van de werkne- >n|6 Interim-nota stelt het kabi- uitser nfêrwart dingen' 1 fan een onzer verslaggevers S [AGENINGEN De Cana- ese generaal buiten dienst e leorge Kitchiing heeft er in 'een door de gemeente Wage- ingen op de band vastgestel- e verklaring op gewezen, dat e voormalige Duitse generaal Reichelt zich vergiste toen ij dezer dagen voor'de radio ES ertelde dat de capitulatie re iet in hotel De Wereld )ai laats had gevonden maar er- A ens in een ruïne tussen Wa- rg eningen en Rhenen. ch eicheLt was destijds chef- esi af vain Johannes Blaskowitz, n, e commandant van het 25ste uitse leger in Nederland, eichelt heeft meegeholpen e ondertekening van de ca- •Ofl itulatievoorwaarden voor te ereiden. K itching vertelde at zijn baas, generaal Char les Foulkes, de commandant A an het eerste Canadese le- "P erkorps, er nog kwaad over eweest is dat Blaskowitz de aken aanvankelijk aan een Qdergeschiktè overliet, Wag endog en denkt men op ■ond van Kitchimgs verhaal t het misverstand waar- ijnlijk hierin zit dat Rei- m jhelt (nu 77) twee dingen fj srwart. Enige tijd vooraf- rl lande aan de capitulatie waarneer- precifes is niet be- md hebben er onderhan- am stagen plaats gehad en zijn A* stukken getekend met be- ekking tot voedseltranspor- en naar het westen van Ne erland. Dit gebeurde op een lek tussen Wageningen en 5 henen. er e capitulatie vond metter- me aad op 5 mei in hotel De Gereld plaats Op die plek eantwoordde Reichelt de wi em door Foulkes gestelde U ragen inzake de capitulatie en iet 'Jawohl' Zoals bericht. erden een dag later wegens ira?et ontbreken van een ihrijfmachine. de handteke- ingen onder het historische okument gezet. Dart. gebeurde :;erfi de naast De Wereld gele en aula van de landbouwho- eschool. Van dit alles zijn aJ oto's aanwezig. 'Als de capi tulatie zich niet in De Wereld (ad afgespeeld, was prins ernhard er maandag niet joor naar Wageningen geko- 'K1 nen'. zegt men op het ge- >rt neentehuis. nvipOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. chi OTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. besf:N HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. j IDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. ™fRDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. n Postbus 118. s^ON INGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. s3 Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ".WOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel.'05200-17030. Postbus 3. net een reeks maatregelen, plannen en studies in het vooruitzicht. Al die beleidsvoornemens zullen moe ten uitgroeien 'tot een aanvaardba re verdeling van de inkomens'. Als voorbeeld van een aanvaardbare verdeling tussen de netto-inkomens van de hoogst- en laagstbetaalden noemt het kabinet de verhouding bij het overheidspersoneel. Daar ligt de verhouding één op vijf. Maar ook los van de grote verschil len tussen de hoogste en de laagste inkomens bestaat er volgens het kabinet bij velen een gevoel van onvrede met hun inkomenspositie, omdat zijdaarin een weerspiege ling zien van een maatschappelijke ongelijkwaardigheid. Daarom streeft het kabinet naar opheffing van ongelijkheden die geen maat schappelijke functie vervullen en daarmee naar het terugdringen van de bestaande verschillen in inko men en vermogen. In de praktijk kan dat voorlopig niets anders betekenen dan extra aandacht voor de laagstbetaalden, weinig reële groei voor de daar boven liggende groepen en een jaarlijkse reëleachteruitgang voor de werkelijk hoge inkomens. Met nadruk wordt er op gewezen dat de inkomensverhoudingen slechts geleidelijk zullen kunnen -verande ren. 'We leven niet op een eiland', zo wordt er in de nota opgemerkt. Adviescommissie Behalve de vermogensaanwasdeling kondigt het kabinet onder andere de oprichting aan van een advies commissie voor inkomenspolitieke vraagstukken (AIV). Vervolgens worden genoemdeen raamwet op de inkomensvorming, een passieve openbaarheid van de inkomens, een minimum-inkomen voor zelfstandi gen. een studie naar systemen van functiewaarderingen, een heroriën tering op het trend- en pensioen- beleid voor ambtenaren en ten slotte een studie over de inkomens vorming van de beoefenaren van de vrije beroepen. In een zogenaamde vervolgnota zal het kabinet nog nader op een aan tal beleidsvoornemens ingaan. Nu al wordt opgemerkt dat de grenzen om langs de weg van belastingen of met behulp van de sociale voorzie ningen inkomensoverdrachten te bewerkstelligen zo langzamerhand zijn bereikt. Vervolgens kondigt het kabinet aan dat in de raamwet op de inkomens vorming de openbaarheid van inko mens, de adviescommissie AIV en de overleg- en planningsprocedures met het bedrijfsleven zullen wor den geregeld. Het kabinet wil de openbaarheid van inkomens en de daaraan gekoppelde functies bevor deren. Maar mede op grond van de vrees dat daardoor de privacy wordt aangetast geeft het kabinet aan de inkomensopenbaarheid een passief karakter: dat wil zeggen dat gegevens over inkomens alleen op aanvraag worden verstrekt met na me "de rol die de belastingdienst daarbij zou kunnen spelen moet nog nader worden onderzocht. Zelfstandigen Onder bepaalde voorwaarden wil het kabinet ook aan zelfstandigen een minimum-inkomen garanderen. Uitgangspunt daarbij is dat er maatschappelijk bezien behoefte bestaat aan de functie die wordt uitgeoefend. Onderzocht zal worden onder welke voorwaarden de winst uit de onder neming van zelfstandigen beneden de 65 jaar kan worden aangevuld tot een minimum-inkomen. Het met veel moeite bereikte compro mis. over de vermogensaanwasde ling houdt in dat er bij het toeken nen van een nog niet exact be paald percentage van de overwinst (ADVERTENTIE) sWIEDEs "l= GI UARÏbLO S; De Wilde Cigarillos van La Paz spreken de taal der natuur: zonder opsmuk, met flos, zuiver van melange, eerlijk van tabak. Zo'n treffend stukje natuur kost 24 cent (het Wilde Havana- type) of 26 cent (het aromatische Brazil- type). rekening zal worden gehouden met het verschil tussen de productivi teitsontwikkeling en de reële ar beidskosten. Dit betekent dat het percentage zal 'schommelen.' Het kabinet wil de werknemers in de overwinst laten delen omdat de ze in samenwerking tussen arbeid en kapitaal is ontstaan. Ook is de loonmatiging van de werknemers in meer dan gemiddeld renderende bedrijven volgens het kabinet slechts aanvaardbaar indien de me de daardoor ontstane overwinst ook aan de werknemers ten goede komt. Er wordt naar gestreefd het wets ontwerp nog dit jaar aan het par lement aan te bieden. Daarbij wordt er vanuit gegaan dat de re geling nog betrekking zal hebben op de vermogensaanwas, die dit jaar zal ontstaan, bij de bepaling van de overwinst gaat de voorkeur van de regering uit naar een aftrek voor een primaire vergoeding voor het eigen vermogen. Om praktische redenen zal de regeling alleen be trekking hebben op ondernemingen die vennootschapsbelastingen beta len. Twee manieren De vermogensaanwasdeling moet volgens het kabinet op twee manie ren over de werknemers worden verdeeld. Elke onderneming brengt haar voor de werknemers bestemde vermogensaanwas in. Een deel hiervan wordt bestemd voor de ei gen 'werknemers', de rest is be stemd voor verdeling over alle meerderjarige Nederlandse werkne mers (ten bate van de pensioenop bouw). Een werknemer kan dus aandelen ontvangen krachtens zijn werkzaamheid in een bepaalde on derneming en hij heeft een aan spraak uit hoofde van de algemene verdeling. Het kabinet vindt het daarbij miet onredelijk dat werknemers in winstgevende bedrijven meer ver mogensaanwas ontvangen dan an dere werknemers. Om dit verschil niet te groot te ma-ken. is bepaald dat van de opbrengst in een zekere onderneming maximaal vijftig pro cent ten goede kan komen aan de eigen werknemers. Het feit dat de vermogensaanwas deling alleen geldt voor ondeme- miingen die vennootschapsbelasting betalen, betekent dat er in eerste instantie 2.9 miljoen werknemers aan mee zullen doen. UTRECHT Het argument waar mee de Hoge Raad verandering van het geslacht in de geboorte-acte van een transseksueel afwijst (aan tasting van de bewijskracht van de geboorte-acte en daardoor de rechtszekerheid van de registers van de burgerlijke stand) lijkt meer voer voor juristen dan voor ifiedici. Dit schrijft Medisch Con tact in een commentaar op het arrest. De jurist mr. F. A. van der Reijt gaat in een korte bijlage nog wat verder. Voor de mensen van de burgerlijke stand 'lijkt de rechtsze kerheid van hun registers zo'n groot goed te vertegenwoordigen dat ziel en zaligheid (in dit geval van de transseksueel) daaraan moeten worden opgeofferd'. Mr. Van der Reijt ziet nog twee licht punten. Het arrest van de Hoge Raad verwijst nadrukkelijk naar de mogelijkheid dat de wetgever als nog een regeling ontwerpt voor een aanpassing van de geboorte-acte die naar 's Raads inzicht volgens het nu geldende recht niet mag. In Hongarije is een nieuwe methode uitgedacht om erosie in kleine ravijnen tegen te gaan. In plaats van dammen van steen op te werpen metselt men nu oude autobanden aan en op elkaar. Het resultaat voldoet in de praktijk goed, bovendien liggen de bouw kosten zeventig procent lager. Van een verslaggever DEN HAAG Aanneming van het wetsontwerp, dat het ca deaustelsel moet beperken, betekent dat duizenden arbeids plaatsen in ons land verloren zullen gaan. Dit heeft de Goudse Kamer van Koophandel na een onderzoek in haar regio aan de Tweede Kamer medegedeeld. De Kamer heeft het onderzoek ingesteld bij de bedrijven in haar gebied, die geschenken ma ken voor acties en de bedrijven, die de acties voeren. Een aantal bedrijfstakken, aldus blijkt, zal ernstige gevolgen ondervinden van beperking van cadeau-ac ties. Het gaat hierbij vooral om de zilver- en pleetnijverheid en de aardewerknijverheid. De geschenkindustrieën hebben met verschillende problemen te kampen. Verkoop op het weste lijk halfrond wordt bemoeilijkt door de zwakke positie van de dollar. De geschenken voor de acties zijn daarom extra belang rijk geworden. Bovendien pas sen ze in produktieseries en vor men ze vaak een aanvulling van het orderbestand. Ook de bedrij ven. die de acties voeren, heb ben grote bezwaren. Alleen al in de regio van de Goudse Kamer zullen als het wetsontwerp wordt aangenomen honderden arbeidsplaatsen weg vallen en bovendien wordt dan het voortbestaan van enkele be drijven in gevaar gebracht. De Kamer van Koophandel noemt hel onjuist dat in de toelichting op het wetsontwerp niet is inge gaan op de consequenties voor de werkgelegenheid en vraagt de Tweede Kamer hiermee rekening te houden. De consument, zo zegt de Goud se Kamer verder, heeft in Ne derland een grote keuzevrijheid, die door de bestaande cadeau- regeling niet wordt bedreigd. Er bestaan bovendien grote ver schillen van mening over het nut van beperking van cadeau- acties. bonden in het midden- en kleinbe drijf, het Koninklijk Verbond van Ondernemers Vervolg van pagina I vond en ook vandaag in Driebergen voor onderlinge bezinning: van de ze kant was nog geen commentaar beschikbaar. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO) heeft in een reactie gezegd dat de nota een ka binet toant. dat bevangen is door een ongebreideld paternalisme ten aanzien van de inkomensvorming van burgers. Het verbond verwijt het kabinet dat het oordeelt op ba sis van gegevens, die voor het groot ste deel acht jaar oud zijn. Het Ne derlandse Christelijk Werkgevers verbond (NCW) spreekt van een nuttige inventarisatie van discussie punten en problemen, waarvan één is het ontbreken van recente statis tische gegevens. De VAD past niet in een economisch beleid dat juist gericht moet zijn op lastenverlich* ting voor bedrijven, aldus het NCW. De drie centrale ondernemersver- Ondernemers. het Nederlands Katho liek Ondernemersverbond en het Nederlandse Christelijk Onderne mers Verbond, hebben waardering voor de aandacht voor de samenstel ling van het inkomen van zelfstan dige ondernemers. De nota biedt wat het totale inkomensbeleid betreft on voldoende basis voor een beleid, zo als dat de regering voor ogen staat, aldus de drie verbonden. Het NW sprak gisteren in eén eerste en voorlopige reactie waardering uit voor het feit dat met de nota een aanzet wordt gegeven tot een brede discussie over een algemeen inko mensbeleid. Het NW stemt in met het uitgangspunt van de fundamen tele gelijkwaardigheid van alle in komenstrekkers dient te omvatten. Op een groot aantal punten zal vol gens het NW nadere uitwerking van het in de nota aangekondigde beleid moeten plaats vinden, voordat een oordeel hierover kan worden gege ven. Dit geldt ondermeer voor de raamwet op de inkomensvorming. Voorstanders vooral in KVP, ARP en CHU ""Van een verslaggever DEN HAAG Drieënvijftig procent van de Nederlanders is voorstander van de vorming van het CDA, (samengaan van KVP. ARP en CHU). Dit concludeert het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie uit een enquête die op 14 eri 15 april 1975 is ge houden onder 1.039 personen vanaf achttien jaar. Vijfenzeventig procent van de on dervraagden bleek op de hoogte te zijn van het streven tot samengaan van de drie christelijke partijen. PvdA-stemmers zijn niét zo voor vorming van het CDA, concludeert het NIPO. Onder de KVP AR.- en CHU-stemmers zijn de percentages voor vorming van een CDA groter dan onder de overige kiezers. De namen van de heren Aantjes, Andriessen, Steenkamp en Biesheu vel werden het meest genoemd, toen werd gevraagd wie unn<en helpen het CDA rond te maken. De KVP-sf,emmers hebben het meest hun hoop gevestigd op Andriessen. Steenkamp en Biesheuvel. Onder de AR-stemmers worden volgens het NIPO de namen van Aantjes. Bies heuvel. Andriessen en Steenkamp het meest genoemd. Bij de CHU- stemmers in volgorde: Aantjes. Biesheuvel. Andriessen. Kruisinga en Steenkamp. De ondervraagden kregen daarvoor een lijstje van acht namen onder ogen: die van Aantjes. Andriessen. Steenkamp. Biesheuvel. Schmelzer. Kruisinga. Tilanus en De Zeeuw. Van die namen erd die van KVP'er De Zeeuw het meest ge noemd als antwoord op de vraag: staan er ook namen op van mensen die het CDA tegenwerken? HAARLEM De autoriteiten van Bangladesj hebben gisteren de 28- jarige Nederlander W. B. het land uitgezet. B. werd zes weken geleden gearresteerd op verdenking 'van spionage. Hij is op een vliegtuig naar Bangkok gezet. Morgen of overmorgen zal hij in ons land aankomen. B. verbleef ruim anderhalf jaar in Bangladesj. Hij was in dienst van de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers en werkte als technicus in ziekenhuizen in Bangladesj. B., een verwoed radioamateur, bleef in Bangladesj zijn hobby uitoefenen. Zijn arrestatie werd dan ook in verband gebracht met zijn activi teiten als zend-amateur. In Neder land was B. in het bezit van een vergunning. Voor de ouders van B„ die in Haar lem wonen, kwam het bericht van zijn uitwijzing als een hele opluch ting. Hoewel zij wel een brief van hun zoon uit de gevangenis hebben gehad, verkeerden zij in enorme spanning. In zijn brief schreef B. dat hij in de gevangenis goed be handeld werd. Hjj zat niet in een cel opgesloten, maar in een grote kamer waar hij enige vrijheid van handelen had. (ADVERTENTIE) NKV Het NKV zegt in een voorlopig com mentaar te vrezen dat de regering er onvoldoende in is geslaagd een beleid te schetsen dat kan leiden tot inkomens- en vermogensverhoudin gen die fundamenteel rechtvaardiger zijn dan de huidige. Met de weinig concretp maatregelen is het NKV te leurgesteld. Het CNV dat in de nota nog geen sprake is van een aanzet tot een werkelijk inkomensbeleid. Zelfs de doelstelling van een op lan gere termijn meer aanvaardbare in komensverdeling kan pas na verder tijdrovend onderzoek worden gefor muleerd. Beslissingen worden naar de toekomst verschoven, aldus het CNV. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De raadsman, de functionaris die informatie verschaft, adviezen geeft, verwijst en bemiddelt op maatschappelijk, cultureel en recreatief terrein, voorziet in een dringende behoefte van d e burger. De samenleving ls voor de burger steeds ingewikkelder en onoverzichtelijker gewor den. Velen kunnen de weg niet meer vinden in de doolhof van wetten, regelin gen, procedures, diensten en instellingen. Zij kennen vaak hun rechten en moge lijkheden niet. Het nog jonge instituut van de raadsman (er zijn momen teel vele plaatselijke en re gionale instituten, waarvan er 21, met negentig raadslie den, door het rijk worden gesubsidieerd) heeft zich duidelijk ontwikkeld tot een# onmisbare wegwijzer voor de burger. Drs. K. Laansma, hoofd van de directie samenlevingsop bouw van het ministerie van CRM, schrijft dit in een voorwoord bij de uitkomsten van een onderzoek onder de bezoekers van de raadsman. Het onderzoek werd van 8 tot 13 oktober 1973 in 22 instituten (waarvan vijftien gesubsidieerde) gehouden. Uit het onderzoek blijkt dat de meeste informatie wordt gevraagd door gescheiden mensen. weduwen-weduw naars en ongehuwde vrou wen. Wat leeftijd betreft, het zijn vooral bejaarden die informatie komen vra gen. De gemiddelde leeftijd van de bezoekers bedroeg bijna 54 jaar: 62 procent van de bezoekers was 'zon der beroep' (vijftig procent mannen. 76 procent vrou wen). De meeste problemen deden zich voor op het ter rein van belastingen: daar naast werden ook veel huis vestingsproblemen, juridi sche kwesties, bijstandskwes ties, problemen met sociale verzekeringen of sociale voorzieningen en andere fi nanciële problemen aange sneden. Volgens drs. Laansma stuit de raadsman (die wordt bij gestaan door een begelei dingscommissie. onder meer om de onafhankelijkheid van de raadsman te waar borgen) bij zijn werk op te korten en leemten in voor zieningen op het welzijns terrein. Instellingen' blijken nogal eens langs elkaar heen te werken en de wijze waarop de instellingen wer ken ls onvoldoende op el kaar afgestemd. Het instituut van de raads man is nog betrekkelijk jong. Amsterdam heeft als eerste gemeente de behoefte aan een raadsman onder kend. In november 1967 heeft de minister van CRM de mogelijkheid geopend de raadsman te subsidiëren. Van de 22 instituten die aan het onderzoek hebben deelgeno men. bestond de helft min der dan vijf jaar. De insti tuten die in 1972 reeds werkten, ontvingen toen ge middeld 10.2 bezoeken per tienduizen inwoners boven de twintig jaar. Van een verslaggever DEN HAAG De vakbewe ging ziet de VAD. de vermo gensaanwasdeling nog maar als een begin. Dit zegt NW- voorzitter Wim Kok in een readvies voor de vergadering van de Nederlandse Maat schappij van Handel, die 22 mei in Rotterdam gehouden wordt. Volgens Kok is de invoering van de VAD voor de collecti viteit van de werknemers 'slechts een eerste stap op weg naar een meer rechtvaar dige verdeling van het totale produktieve vermogen'. Hij zegt ook dat het onderne- mersbeleid nog steeds niel. voldoende afgestemd is .op de werknemersbelangen en ook niet op de belangen van de gemeenschap. De eisen van het rendement staan te zeer voorop. Dat leidt ertoe dat het ondernemersbeleid onvol doende rekening houdt met maatschappelijke behoeften, zoals werkgelegenheid, regio nale ontwikkeling en milieu. Er moet daarom een maat schappelijke controle op het. ondernemersbeleid komen. ADVERTENTIE METZLER- bril: ieders oogmerk! RITA p. Ujrf i\ [Qj 2 'Kunt u me helpen om hier van een meisje te maken, dat morgen naar een schoolfeest kan?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3