Brundageprediker van het amateurisme weer op 't laatst VRU CP RECHTQ Sponsorcommissie huiswerk overdoen -eybalteam it Spanje SWunderink "it zich in _e Carlo niet rcoureur eden )r staking lontreal Vianen en Knetemann aan leiding \voerder-doelman Jan de Jong: Ik word gek van alle positie ve praatjes ~"ze speciale verslaggever 1 Als Charles Corver morgen het beginsignaal geeft voor intisch gewichtige treffen tussen NAC en Haarlem wéét Jong, doelman en aanvoerder van de Bredase ploeg, exact te wachten staat. Want de afgelopen dagen riep Jan de tens de herinneringen aan de laatste competitiedag van Izoen bij zichzelf in gedachten terug. Toen immers ploe- IAC ook noodgedwongen tot het laatst toe tegen de schier ndbare degradatie, die uiteindelijk via een winst van 10 enoord alsnog werd ontlopen. 'Er is geen verschil', beweert g. 'Vorig seizoen moesten we die twee punten pakken, nu weer moeten. Het enige is dat vorig jaar de nieuwe kam- reyenoord, onze tegenstander was en dat we nu tegen een pelen die net zo in doodsnood is als wij.' de Inzet van het duel NAC- de apotheose van het sei- i al dagen terug volledig Hit (22.000 toeschouwers). beter voetballende team -ln-jaar-iiiit toch nog aan ontkomt Haarlem 'In luden door Barry Hughes de meest omstreden het betaalde voetbal) toch maar via een magi- ipurt nèt boven de rode i gebleven. Afgelopen zon- ht Haarlem 'belager' NAC ïnltlef van zich te hebben M de Club wón zelf (van en rekende volledig op rlaag van NAC in en tegen Dat gebeurde niet ook I en Haarlem zal de strijd ol van de leeuw diene nte "7 Jan de Jong: 'Dat die omtrent degradatie niet 'gevallen, dat betekent een ,«J;ische dreun voor Haarlem, ïlfs uitspraken van Hughes dat zijn spelers, bevrijd pn, met champagne in de e volleybalmedewerker - Het Nederlandse heren- team is de kwalificatieron de Europese kampioen- gisteravond tegen Spanje begonnen. Het werd 30. 1 pinden van deze vrij een- "wedstrijd waren 1510, 1 154. Vooral in verdedi- Klcht was de Nederlandse srieur aan de statisch be- r, Spanjaarden. Bondscoach cead in de opstelling Jan 1 Johnny Groen als spel- neergezet. Voor de laatste )rftnde rol die hij overigens llijk vervulde. Z3JARL0 (UPI) De Ne- I autocoureur Rolf Wun- teft zich vrijdag tijdens de niet weten te plaatsen bij en rijders, die gerechtigd ag deel te nemen aan de Ijs van Monte Carlo. Hij een rondetijd van 1 ml- 31.60 seconden, terwijl de r Alan Jones zich met een 1.29.12 als achttiende kwa- De snelste tijd werd ge- »or Niki Laudd met 1.26.40. uda zal ook de Brit Tom de voorste lijn starten. Hij en ronde van 1.27.25. GEN (ANP) In het aca- I ziekenhuis van Groningen j Westdiuiitse motorcoureur Blumhoff overleden. De 1 inwoner van Huckeswa- fte afgelopen zondag tdj- motorcross in Norg ernstig Hij bracht drie dagen door iekenhuos van Assen, werd ivergebracht naar Gronin- r hij overleed. IAL (UPI) De bouwvak - [betrokken zijn bij de bouw Mympische installaties voor fspelen van 1976 in Mon- tbben opnieuw het werk (d. Naar alle waarschijn- 4s dit gebeurd na het be dden van de resultaten van llsch onderzoek naar cor- I gewelddadigheden in de terheid van de provincie In het rapport worden ri- i maatregelen aanbevolen. ;er wordt voorgesteld vier n onder regeringstoezicht len. iomma bus naar Breda zouden komen. Dat zal nu wel dunne poep worden WINNAAR Ook dat is een voordeel voor NAC. De ploeg is gelouterd door de sei zoenen vol degradatiezorgen, zal ongetwijfeld morgen ook stikner- veus zijn, maar ként de entourage rond zo'n alLesbeslissende wedstrijd. Vandaar dat talloze insiders NAC al tot winnaar bestempelen. 'Ik word daar gek van, van al die positieve praatjes', verklapt De Jong. 'Waar je ook komt. telkens hoor Je kreteh als: juHIe redden het weer, hé? Natuurlijk we hebben een betere ploeg, we spelen het beste voetbal, we krijgen ook fanatieke steun van het publiek. Maar dat alles telt niet in zo'n wedstrijd. Dan wordt er gespot met elke wet. Daarom ook heb ik deze hele week nog geen positief geluid laten horen. Ik ben pessimistisch, gewoon om anderen wakker te houden. Nu wij tot favo riet zijn uitgeroepen verkeert Haar lem in ónze positie: die van under dog. Ik vind dat een slecht voorte ken ónder zulke omstandigheden bakken we er meestal geen moer van'. Deze Jan de Jong, nog twee jaar. bij NAC onder contract, is de afgelopen dagen dan ook niet bijs ter geliefd bij zijn omgeving, die hem 'onhandelbaar' noemt. De Jong is een 'zenuwenpees', die des ondanks ieder seizoen weer zijn beste prestaties tegen het einde le vert. Zo hield hij vorige week, in Utrecht, de 'nul' vast. waardoor NAC met 1-0 won en in de race bleef. VERWONDERING Juist die uitslagen van de laatste weken verwekten nogal verwonde ring. NAC droogde eerste Go Ahead af en pakte vervolgens Utrecht. De Jong: 'Er wordt vaak zomaar iets beweerd. Alsof wij die vier punten cadeau hebben gekregen. Nou, dit NAC speelt beter voetbal dan Go Ahead en wie die wedstrijd tegen FC Utrecht heeft gezien wéét hoe hard die mannen er tegenaan gin gen. Het leek wel of ze een extra premtie kregen als ze ons naar de eerste divisie zouden spelen. Die Van Maurik, die liep met het ischuim om zijn mond'. NAC over leefde die eerste aanval op zijp eredivisieschap; een eredivisieschap NAC's aanvoerder en doelman Jan de Jong kreun end (van pijn) breediachend? dat eerder dit seizoen door velen al als verloren werd beschouwd. Jan de Jong: 'Ik was, geloof ik, de enige die nog kansen zag. Omdat óns programma in de laatste maan den veel gunstiger was dan dat van de concurrentie. Toch heb ik net zo gewanhoopt als de anderen. Soms dacht ik: waar doe ik het voor, zo slecht werd er gespeeld. Maar na FC Amsterdam-uit kwam de omme keer'. DIEPTEPUNT Die wedstrijd in het Olympisch Stadion was een triest dieptepunt voor NAC. Er werd kansloos verlo ren, nadat zeven dagen tevoren AZ '67 nota bene in eigen huis was vernederd (2-4). 'In Amsterdam speelden wij zo slecht, dat iedereen besefte dat degradatie bijna onont koombaar was', aldus De Jong. 'We zijn als ploeg wakker geschrokken. Tot die tijd was er wel getraind, maar nooit intensief. Daarna werk te iedereen. Onverklaarbaar, dat het toen wel ineens ging, maar ik ben allang opgehouden om naar verklaringen te zoeken. Dit NAC is niet te peilen'. Met spelers als Vreijssen, Brouwers, Smits, Mujkic, Budisic en De Jong mag NAC gewoon niet degraderen. 'Het zou een schande zijn', oordeelt ook Jan de Jong. Maar ééns. zo hoopt men bij Haarlem, moet NAC toch over zijn eigen nonchelance strui kelen. De Jong: 'Ik heb altijd al tegen degradatie gevoetbald. Ook bij DFC ging het jaar-in-jaar-uit mis. Ik denk wel eens, misschien zou ik een veel betere keeper zijn als ik niet tedere week oncjer zo'n enorme druk stond. Ik kan nou nooit eens rustig naar een wed strijd toeleven. Gelóóf me, ik ben pas 30, al zie ik er dan als 40 uit'. KEES JANSMA IE irdam-Roda JC Ite-Feyenoord Ahead «en-FC Utrecht Irlem 11 f-AZ '67 J| fe Graafschap rvFen Haag DIVISIE in|8C Cambuur dft-NEC Hem II Jsfoort-FC Groningen iadsse 76fl-Fortuna SC a*echt-FC Vlaardingcn jBosch-Heracles een-Eindhoven A alle wedstrijden 14.30 uur) Oud-voorzitter IOC op 87-jarige leeftijd overleden SANTA BARBARA (ANP) A- very Brundage, oud-voorzitter van het Internationaal Olympisch Co mité (IOC), is donderdag in zijn woning in West-Duitsland over ie- den. Dit heeft een vriend van de familie in het Amerikaanse "Santa Barbara (Californië) bekendge maakt. Brundage was 87 Jaar. Naar verluidt overleed Brundage aan de gevolgen van een hartaan val. Hij verbleef in zijn woning in het Beierse Alpenoord Gannisch- Partenkirchen. Brundage, eigenaar-miljonair van een Amerikaanse bouwonderne ming maar vooral vurig hoeder van de amateurstatus in de sport, trok zich na de Olympische Spe len van 1972 terug als voorzitter van het IOC. Hij had deze functie toen 20 jaar lang bekleed. Op 20 juni 1973 huwde hij in Garmisch met Marianne de Reuss, een Duit se prinses die 49 jaar jonger was dan hij. Het was zijn tweede hu welijk. Zijn eerste vrouw, de Ame rikaanse Elizabeth Dunlap, stierf in 1971. Avery Brundage, geboren op 28 september 1887 in Detroit (Michi gan), besteedde het grootste deel van zijn leven en een aanzienlijk deel van zijn fortuin aan de strijd om de amateursport niet te laten bezoedelen door politiek en pro fessionalisme. Dat het vaak een verloren strijd was die hem meer bijnamen eten eer opleverde leek hem niet te raken. 'Op verschil lende momenten werd ik een ka pitalist genoemd, een communist, een socialist, een fascist en een heleboel andere dingen die niet geschikt zijn om aan te halen', zei hij eens. Toen de aanslag op de Israëlische atleten tijdens de Olympische Spelen van MÜnchen (1972) de grofste inbreuk vormde op het Olympisch ideaal zei de bejaarde IÓC-voorzltter. zijn stem trillend van emotie: 'We kunnen niet toestaan dat een groep terro risten de kern van internationale samenwerking en goede wil, die In de Olyihpische beweging beslo ten ligt, vernietigt De Spelen moeten doorgaan'. Voor de sport had Brundage altijd voldoende tijd over. Na zijn studie aan de universiteit van Illinois werd hij lid van de atletiekvereni ging van Chicago en begon zich te ontwikkelen tot een all round- atleet. In 1914, op 26-jarige leef tijd, won hij de Amerikaanse kampioenschappen allround-atle- tiek, waarbij in een enkele mid dag tien verschillende onderdelen moesten worden afgewerkt. Hij ging daarna handbal spelen en bedreef deze sport tot zijn 70ste jaar. In 1005, toen hij op school ging in Chicago, werd hij uitgeroepen tot de 'ontdekking van het jaar'. Tussen 1909 en 1918 behoorde hij tot de allround-topatleten. Drie maal werd hij kampioen van de Verenigde Staten. In 1912 nam hij deel aan de Olympische Spelen van Stockholm. Hij 'werd toen vijfde bij de vijf kamp en 15e bij de tienkamp. Drie jaar later stichtte hij een bouwonderne ming. Ook als zakenman slaagde Brundage volkomen. Hij maakte tevens naam als verzamelaar van Oosterse kunstwerken. Toen hij in 1918 zijn actieve sportloopbaan beëindigde was hij reeds een gefortuneerd man. In 1928 werd hij met algemene stem men gekozen tot president van de Amateur Athletic Union, het over koepelende lichaam van de sport in Amerika. Zes maal achtereen werd hij herbenoemd. Een Jaar later werd hij eerste man van het Amerikaanse Olympische Comité, een functie die hij 25 jaar heeft vervuld. Vanaf 1936 was hij lid van het Internationaal Olympisch Co mité, van welke organisatie hij in 1945 vice-president werd. Sedert 1940 was Brundage voorzitter van het Panamerikaanse Comité. In 1952 werd hij opvolger van de Zweed Siegfried Edstroem als pre sident van het IOC. In 1972 droeg hij die functie over aan de Ier, Lord Killanin. Volgens de huidige voorzitter van het IOG, de Ierse Lord Michael Killanin, zal de naam van zijn voorganger met die .van Baton Pierre de Coubertin in de Olympi sche geschiedenis blijven voortbe staan. 'Voor Brundage was de Olympische beweging een gods dienst', aldus Killanin. 'Hij week nooit af van zijn Innerlijke Over tuiging dat de beweging de groot ste sociale kracht ter wereld was. Hij stopte ook nooit zijn pogingen politiek en sport te scheiden. Ge durende twintig Jaren ben ik on der zijn voorzitterschap lid ge weest. In al die jaren heb ik de gelegenheid gehad te kijken hoe hij (Je zaak met grote vastbera denheid leidde. Voor hem als ide alist was het een religie. Zonder onderbreking predikte hij dat de amateursport in dienst van de mensheid moest staan en moest worden gevrijwaard van elk winstbejag en commercialisering. De ontoegeeflijkheid in zijn idee ën leverden hem een/hoop kritiek op, maar dat is nu eenmaal het lot van mensen wier Ideeën even onbuigzaam als vastberaden zijn'. op de grond. Morgenavond weer GRUYERES Ger Knetemann heeft de derde etappe van de Ron de van Romandië op zijn naam gebracht en tevens de leiding in het algemeen klassement genomen. Hij legde de 190 kilometer van Pruntrut naar Gruyeres af in vijf uur, 18 minuten en 44 seconden en had een voorsprong van 1.23 minu ten op de Belg Eddy Merckx. Joop Zoetemelk werd derde met een se conde achterstand op Merckx. Derde etappe: 1. Ger Knetemann (Ned) 190 km la 5.18.44, 2. Eddy Merckx (Bel) op 1.23, 3. Joop Zoetemelk (Ned) op 1.24, 4. Walter Godefroot (Bel), 5. Luclen van Impe (Bel), 6. Charles Rouxel (Fra allen z.t.. 7. Wladlmlro Panlzza (Ita op 1.26, 8. Raymond Dellsle (Fra), 9. Walter Riccomi (Ita), XO. Glancarlo Belllnd (Ita) allen z.t. Algemeen klassement: 1. Knetemann 14.57, 27, 2. Merckx op 1.28, 3. Paollnl Itaop 1.39, 4. Godefroot op 1.41, 5. Baronchelll (Ita). 8. Riccomi belden z.t.. 7. Zoetemelk op 1.42. 8. Talbourdet (Fra) op 1.46. 9. Salm (Zwl) op 1.47, 10. Fucha (Zwl) op 1.48. 'DUINKERKEN SAINT AM AND De Belgische wielrenner Mare Demeyer heeft in Saint Amand, de derde etappe van de Vierdaagse van Duinkerken ge wonnen. Hij versloeg in de eind sprint de Nederlander Gerard Via nen na een rit over 144 kilometer van Saint Quentin naar Saint Amand. Gerard Vianen veroverde door zijn tweede plaats de leiders positie in het algemeen klasse ment. Derde etappe: 1. Demeyer (Bel) 144 km in 3 uur 6 min en 33 sec (met bon. 3.06213); 2. Vianen (Ned) z.t. (met bon. 3.06.28)3. De Waal (Ned) op 24 sec («net bon. 3.06.55) 4. Le GuiUoux (Fra) 5. Maertens (Bel) 9. Pijnen (Ned) 10. Schuiten (Ned) IB. Raas (Ned) Algemeen klassement: 1. Vianen 13 uur 41 min 44 sec. 2 MaertenK op 1B sec. 3. DangrulUoume op 13 sec. 4, Platens (Bel) op 23 sec. 5. Schuiten op 27 aec. RONDE VAN SPANJE BILBAO De zeventiende etappe van de Ronde van Spanje is giste ren gewonnen door de Australiër Allan Donald. Hij legde de 123 kilo meter van Durango naar Bilbao af in drie uur en 15 minuten. Rweede werd de Italiaan Marino Basso en derde de Spanjaard Tamames. De Spanjaard Perurena blijft leider in het algemeen klassement. Zeventiende etappe: 1. Allan Donald (Aus) 128 km In 3.15.00 2. Marino Ba6SO (It). 3 Augustan Tamames (Spa) 4. Do mingo Perurena (Spa) 5. Roeiers (Bel); 6. Manzaneque (Spa) 7. Roger Swerts (Bel) 8. Crepaldl (Ita) 9. Lasa (Spa) 10. Vrljdere (Bel) 11. Kuiper (Ned) 56. Ko ken (Ned) alien z.t. Algemeen klassement: 1. Perurena (Spa) 78.55.31; 2. Lasa (Spa) 78.56.28 3. Tama mes (Spft) 78.56.51; 4. Luis Ocana (Spa) 78.57.40; 5. Kudper (Ned) 78.58.21; 6. Lazcano (Spa) 78.59.28: 7. Perletto (Ita) 7859.50; 8. Mendes (Por) 79.01.13; 9. Martos (Spa) 79.01.32; 10. Torree (Spa) 79.01.53 31. Koken (Ned) 79.14.50. NOORD-HOLLAND DEN HELDER Martin Venix heeft in Den Helder de tweede etappe gewonnen van de Ronde van Noord-Holland. Over de 177,8 kilometer van Alkmaar naar Den Helder maakte hij een tijd van 4 uur, 12 minuten en 52 seconden. In de einsprint versloeg hij Mathieu Dohmen. Peter van der Kruijs be houdt de leiding in het algemeen klassement. Tweede etappe: 1. Martin Venix (Zeven- bergsehoek) 4.12.52 (met bon 4.12.37); 2. Mathieu Domen (Bom) Z.t. (met bon 4.12.42) 3. Hans Koot (Eindhoven) 4.13.15 (met bon 4.13.10) 7. Jules Brtls6ing (Am stelveen). 5. Jan Huisjes (Kloosterhaar) 6. Arle Hassink (Neede) 7. Peer Maas (Roosendaal); 8. Andre Gevers (Schljn- del) 9. Wlm Al be reen (Wterden) 10. Harry van de Groezen (Made) 11. Gerrlo Mohlmann (Beekbergen) 12. Ger Slot (Alkmaar)13. Wlm Pater (Barneveld) 14. Fran6 Thijs (Oploo) 15. Albert Schel ler (Zelhem) allen z.t. Algemeen klassement: 1. Peter van der Kruijs (Helmond) 7.23.41; 2. Adrie van Houwellngen (Hes6elt) 7.23.46; 3. Ger van Gerwen (Olland) 7.24.26; 4. JUles Brtlssing (Amstelveen) 7.24.26; 5, Andre Gever» (Schljndel) 7.24.31; VARTET ZATERDAG 10 MEI 1975 SPORT 23 door Ruud Verdonck AMSTERDAM De Nederlandse Sport Federatie heeft deze week op de algemene vergadering bij nader inzien toch maar geen dis cussie gevoerd over het rapport dat de Commissie Sponsoring en Reclame had opgesteld. Voorzitter jonkheer mr. A. Feith, meende een 'complexe materie die een grondige bestudering eist' te ont dekken in het rapport en verwees het naar een volgende vergade ring. Gelukkig ook nog even de tijd de zaken nog eens opnieuw op een rij te zetten en zelf te concluderen dat het nu aangebo den rapport zwaar onvoldoende is. De Commissie Sponsoring en Re clame heeft een poging onderno men de zaken rond de sponsoring eens een beetje te ordenen en de clubs een stuk voorlichting te verschaffen. Drie hoofdthema's kent het rapport: aanbevelingen aan sportbonden en sportvereni gingen, een model overeenkomst tussen een sportvereniging en een sponsor en de instelling van een arbitrage-instituut. Eerst nog wat sponsoring historie. In de jaren zestig steeg het aantal sportbeoefenaren plotseling sterk, ten gevolge van een veranderend levenspatroon. Het gevolg was dat de verenigingen kwamen te zitten met sterk stijgende kosten. Een oplossing daarvoor werd gezocht bij de overheid en detoen steeds beter lopende toto. Voldoende gelden kwamen daaruit echter veelal ook weer niet beschikbaar. Daardoor ging een kwantitatieve vooruitgang ook gepaard met een kwalitatieve stilstand of soms achteruitgang. In het begin van de Jaren zeven - stig ontdekte het bedrijfsleven welke mogelijkheden de sport ei genlijk had als publiciteitstrekker. Zo ontstond op steeds groter wor dende schaal de sportsponsoring. Na verloop van enige tijd bleken er echter ook nadelen aan die sponsoring te kleven. Nog los van het feit dat er geen uniforme regelingen bestonden. De betrok ken bonden probeerden een beet je orde in de ontstane chaos te scheppen. Maar kwamen uiteinde lijk toch maar naar de NSF met het verzoek de zaken eens goed op poten te zetten. In het najaar van 1973 kwam de NSF met de Commissie Sponso ring en Reclame. Een commissie die al snel tot de ontdekking kwam hoe moeilijk de zaken ei genlijk lagen. Veel schbt zat er dan ook nog niet in het werk, toen enkele maanden later, voor jaar 1974 inmiddels, de sponsors zich verenigden in de Vereniging Sportsponsering Nederland. Ter plekke greep NSF-secretaris dr. Wim van Zij 11 die gelegenheid aan, om de eigen werkzaamheden wat te versnellen. Gezamenlijk startten NSF en VSN het overleg, waaruit dan het, door de VSN inmiddels al wel geaccepteerde, model sportovereenkomst tevoor schijn is gekomen. Niet zo vreemd ook eigenlijk dat de VSN zo weinig moeite had met het belangrijkste onderdeel uit het NSF-rapport: het model sport overeenkomst. Dat model Im mers, is precies wat de sponsors wilden en waarop de gesponsor- den nou net niet zaten te wachten. Zoveel vraagtekens kun nen er geplaatst worden bij de behandelde zaken. Wat is precies sponsoring? De NSF formuleert het als volgt: 'Sportsponsoring is een overeen komst waarbij de ene partij (sponsor) een op geld waardeer bare prestatie levert waartegen de andere partij (de gesponsorde) communicatiemogelijkheden ver schaft, voortvloeiende, uit zijn sportbeoefening, welke overeen komst mede gericht Is op bevor dering van deze sportbeoefening'. Dat klinkt heel mooi en ambi tieus. Maar wat is de waarde van zo'n overeenkomst. De ene sponsor schat de tegenwaarde van de communicatiemogelijkheden op 800.000 gulden in drie' jaar. de andere sponsor schat die waarde slechts op een fractie van dat bedrag. Daarover echter niets dui delijks in het rapport. Maar het vreemdste van alles is dat er bij sponsoring in feite iets gekocht wordt, waar de aanbieder (de ge sponsorde) geen zeggenschap over heeft. Met die communicatiemo gelijkheden, worden immers voor namelijk de media, radio» televi sie, krant, bedoeld. En niet zo zeer de borden aan de randen van de velden en de reclames op de shirts. De vergoeding daarvoor is aantoonbaar kleiner. Nee, waar de sponsor op mikt zijn de publici teitsmedia. En daarover heeft de gesponsorde nu niets te vertellen. Hoe wordt naar het idee van de sponsor die communicatiemoge lijkheden het beste gebruikt? Door het voor de naam van de vereniging plaatsen van de naam van de sponsor, of zelfs het geheel weglaten van de clubnaam. Wor den die namen niet door de pu bliciteitsmedia gebruikt (het me rendeel gebruikt ze tot genoegen van de sponsor nog wel) dan spreekt men meteen van nleuws- vervalsing. Terwijl het 4n feite neerkomt op het ontduiken van advertentietarieven. Maar zelfs van nleuwsvervalsing kan men nauwelijks spreken. In het rapport van fle Commissie Sponsoring en Reclame van de NSF staat als toelichting bij arti kel 9 ('De vereniging het stan daardteam zal gedurende de looptijd van de overeenkomst worden genoemd.dat statutair naamswijziging niet noodzakelijk is. Sterker nog, het blijkt nogal onhandig, want bij het aflopen van de overeenkomst moeten dan weer allerlei juridische formalitei ten worden afgewerkt. In de meeste gevallen wordt iedereen dan ook slechts vriendelijk ver zocht tijdens de duur van de overeenkomst de club naar de sponsor te noemen. De commissie heeft zich ook nog eyen verdiept hoe de pers dan wel reageert op die sponsoring. Dat valt, zo constateert men, nogal mee. Slechts enkele kranten (o.m. Trouw-Kwartet, red.) weigeren de sponsornamen te noemen. Maar, zo staat er ook. 'diezelfde media we ten echter ook dat tal van sporte venementen zonder reclame In komsten niet meer zouden kun nen worden georganiseerd'. Daarmee valt de commissie dan weer in een oude en nog veel voorkomende fout. De samenhang tussen sport en sportjournalistiek wordt weer teruggebracht tot iets als: de sportjournalist leeft bij de gratie van het sportgebeuren en is er ook nauw bij betrokken. Iets waartegen Joop Niezen, voorzitter van de Nederlandse Sport Pers. vorig jaar al terecht stelde: "Het is duidelijk dat de pers zich richt tot haar luisteraars, kijkers of lezers. Dat laatste staat centraal, waaruit meteen volgt dat de sportwereld zelf in principe niet meer of minder is dan een onder werp'. De NSF blijkt daar nog niet zo over te denken. Voorstel baar is dat de sponsor het nóg Mever bij het oude wil houden. Een ander triest punt in het mo del sponsorovereenkomst is het artikel over de verbreking van het contract door de sponsor. De VSN mag dan voortdurend schennen met kreten dat de sport zo opti maal gediend moet worden, ook met het oog op de toekomst (en met het oog op het image van de sponsor natuurlijk), de opeegmo- gelijkheden zijn toch wel zo ruim geformuleerd dat een sponsor zich ook weer snel kan terugtrekken. Uiteraard is er het artikel over wanprestatie, maar daarnaast kan een contract ook verbroken wor den, als een team niet meer uit komt in de 'beoogde klasse'. Daar moeten dan wel 'serieuze onder handelingen' aan vooraf zijn. ge gaan. Maar die laatste kreet stelt te weinig voor. Het effect van zo'n artikel is In een aantal sporten al geruime tijd zichtbaar. Verjonging van een team is een gevaarlijke zaak gewor den, omdat de sponsor prestaties eist. Het gevolg is dat er een levendige handel in spelers ont staat, waarbij op het ogenblik be dragen van 30.000 gulden en meer. niet zo vreemd zijn voor amateurspelers. Om nog maar te zwijgen over het aankopen van buitenlandse spelers die soms ook weer even makkelijk en zonder veel scrupules tussentijds worden geruild. Uit dit soort zaken in het rapport blijkt pas goed hoeveel invloed de sponsors via de VSN hebben ge had bij het opstellen van de mo delovereenkomst. Niet zo vreemd ook, want de NSF had het punt van de sponsoring aanmerkelijk minder know how opgedaan dan de sponsors zelf. Het model sponsor overeenkomst lijkt in alles ook op een overeenkomst zoals de sponsors die het liefst zouden •zien. De NSF gaat in zijn rapport zelfs zo ver. de nadelen van sponsoring te bagatelliseren of zelfs helemaal niet te noemen. Die nadelen zijn er natuurlijk: verlies van de iden titeit. mogelijk plotseling wegval len van de geldstroom. Ingrijpen in het beleid van de club of bond. De NSF volstaat er eigenlijk mee adviezen te geven hoe zoiets het beste aan de achterban verkocht kan worden zonder aan te geven hoe je als gesponsorde je het bes te tegen dit soort zaken kunt wa penen. Nog opmerkelijker is dat in het tiele rapijort ieder woord ontbreekt over de overheidssubsidie die waarschijnlijk gaat wegvallen als een club In zee gaat met een sponsor. Dr. Wim van Zij 11 noem de dat een nog 'volstrekt hypo thetische zaak'. Zelfs al zou dat het geval zijn. dan nog had de NSF er aandacht aan mogen be steden. Immers de sponsorgelden zijn voor het allergrootste deel ?ericht op de verenigingstop. ter wijl subsidies Just veel meer ge richt zijn op de onderbouw van de vereniging. Helemaal hypothe tisch lijkt de zaak ook niet. maar de commissie heeft knneleijk ge dacht, wie dan leeft, dan zorgt. Dat is nogal teleurstellend voor een zo belangrijke zaak. De sponsors zullen echter niet on tevreden zijn dat op dat punt ook nog aanwijzingen ontbreken. Zo als uit zoveel blijkt in dit rapport, dat de NSF al te enthousiast heeft meegelopen aan de hand van de Vereniging Sponsoring Nederland (28 werkende leden en dus ook maar een gedeelte van de spon sors vertegenwoordigend). Het doel, voorlichtend werken voor de verenigingen, ls door de NSF in ieder geval voor het grootste deel voorbij geschoten. De Commissie Sponsoring en Reclame heeft ge woon afgekeken en moet het over doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 23