EMOCRATISERING MAAKT EEN KANS IN BRAZILIË Hoesak contra Moskou in defensief gedrongen icieren en politie zitten president Geisel in de weg Waarom Doebtseks brief zo hard aankwam 'KWARTET ZATERDAG 10 MEI 1975 BUITENLAND Jaap van Wansbeek ichte harde dictatuur zoals alle Spaanstalige landen van Latijns-Amerika en of kenden, hadden ze in Brazilië eigenlijk nooit gehad. Men schreef ndermeer toe aan de zachtmoedige aard van de Portugezen, die immers nmetelijke land (driemaal West-Europa) hebben gekoloniseerd. Ook de gemutste aard van de Braziliaan, die zo handig schijnt te kunnen impro- ;n, werd in het verleden wel aangehaald door optimisten die beweerden Brazilië een harde, systematische vorm van onderdrukking onmoge- ras. economie van het land op van de jaren vijftig /goed lit raakte door versnelde alisatie maar ook door pres- jecten als de nieuwe hoofd- idden in het oerwoud ie ontwrichting. De lonen industrie-proletariaat. dat omvang toenam, stegen. De i stegen nog sneller. De van de ondernemers gin- g weer sneller omhoog en 1st van alles'nam de inflatie duidelijker ging, aan het be- 1 de jaren zestig, de keus itwee uitersten: ofwel een hationalistische koers (zoals enkele jaren later in Chili Igeven). Ofwel een straf, ui- fechts regime dat het volk Je knoet zou houden. Met -pulp van de CIA en andere Janse instanties werd op 1 "164 via een,. militaire staats- flfekozen voor het laatste. generaals begin vorig jaar elhjarig bestaan vierden van lodel van tropenfascisme, de wereldberoemde eco- pelso Furtado, één van de Braziliaanse vluchtelin- j balans op. Ruim de, helft j Brazilianen is nog steeds let. De levensomstandighe- j het platteland, waar een ion van vijftig gulden reeds 4fk' heet, wareni erbarmelij- -I ooit. De arbeiders hadden jaren militaire dictatuur, 'duizenden door politie en inlichtingendiensten let- loodgemarteld waren, meer helft van hun koopkracht afstaan. Ten voordele van feine v bovenlaag, misschien I jn drie procent van de be- die een consumptiepatroon it vergelijkbaar is met dat rijke, Westerse landen. De inse automobiel-industrie roor die bovenlaag elk jaar fonkelende modellen uit. |meer oude steden wórden vlakte gegooid voor auto- Tegeüjk neemt de kin- en de ondervoeding van luperde massa's toe. ilkast m tail Rio de Janeiro, voor de buitenlanders het eerste igspunt met Brazilië, is een ist van het ontwikkelings- ;t de generaals hebben ge- 'oor hun land. In het cen- dt men filialen van de idehuizen en juweliersza- Parijs en New York. Maar twee kilometer verderop favela's, de almaar in om- toenemende krottenwijken, n-derde van de stedelingen één flinke regenbui sleurt Jeugdige straatverkopers in Sao Paolo: boefjes tussen 11 en 17 jaar worden door de politie zonder voedsel het oerwoud ingestuurd. honderden krotten omlaag van de steile heuvels waarop ze waren neergehurkt. Met hun stulpjes wor den de bewoners weggespoeld één plensbui veroorzaakt soms tientallen, honderden slachtoffers. Voor het vraagstuk van de bede laars heeft de plaatselijke politie simpele 'oplossingen', zoals het VHswerkstnan in Noordoost-Brazilië: vjjftig gulden per (and bfó winkelprijzen op Nederlands niveau. bij de militaire coup. Als dank voor bewezen diensten werd generaal Geisel in maart 1974 door collega- generaals aangewezen als president voor de komende vijf jaar. Een puntgave fascist is Geisel geenszins, hoewel 'zijn' politieman nen en militairen 'fascistische on derdrukkingsmethoden hanteren. Als de stug-blikkende Ernesto Gei sel in een hokje moet worden ge plaatst, dan hoort- hij thuis bij de nationalisten. Vandaar dat hij in dertijd als 'Jonge Turk' meehielp de 'volksvriend' Vargas aan de .macht te brengen toen deze de eisen des tijds industrialisering, loonsverhoging, verheffing van de arb'eiders begreep. Om vijftien jaar later te complotteren tegen diezelfde Vargas, toen de 'volks vriend' zijn taak min of meer had volbracht. Vandaar dat Geisel in de jaren vijftig meewerkte met demo cratisch gekozen presidenten als Kubitschek, maar in de jaren zestig dè dictatuur verkoos boven de in derdaad zeer wankel geworden de mocratie. Toen de dictatuur ont aardde, heeft Geisel pogingen onder nomen om de terreur van de 'klei ne' politiemannen en militairen aan banden te leggen. En als direc teur (vanaf 1969) van Pepobras, het staatsoliebedrijf dat door de 'volksvriend' Vargas uit de grond was gestampt, verzette Geisel zich uit alle macht tegen toename van de invloed van de grote Ameri kaanse olie-maatschappijen in Bra zilië. Stoom afblazen Geisel moet hebben erkend dat de militaire dictatuur niet goed werk te. Toen hij op 15 maart 1974 begon als staatshoofd, maakte Bra zilië zijn zwaarste crisis door sinds het begin van het generaalsbewind: de oliecrisis had Brazilië goed ge raakt. de militairen waren politiek volkomen in een isolement geko men, de Inflatie nam weer over hand toe. Als nationalist begreep Geisel dat de militaire orde niet zondermeer heilzaam was voor het welzijn van zijn land. Stapje-voor stapje. heel behoedzaam, sloeg Gei sel de weg in van dezogeheten decompressie: stoom afblazen dus. Zo liet Geisel in juni 1974 weten dat de regering nu eindelijk iets zou gaan doen aan naleving van het wettelijk minimum-inkomen. Heel typerend werd de militaire inlichtingendienst (die zich door haar deelname aan martelingen mateloos impopulair had gemaakt) belast met toezicht op de naleving hiervan!. Verkiezingen rfiassaal, aan elkaar gebonden in de baai van Guanabara werpen van de ongelukkigen. Voor het 'euvel' van de verontrusten die protesteren luidt het recept: gevangenis, folte ren, desnoods doden. Nog onlangs gaf de politie ip de stad Sao Paulo een lesje in het liquideren van het sociale vraagstuk: honderd jeugdige boefjes (bedelaars, zakkenrollers) werden simpelweg zonder voedsel of kleding in het oerwoud gedropt. Ongeveer veertig hunner overleef den de beproeving. Het aantal doden dat het Brazili aanse schrikbewind op zijn geweten heeft, zal nooit op het duizendtal nauwkeurig bepaald kunnen wor den: het toegebrachte menselijke leed is onpeilbaar. De enige vraag die realistische Brazilianen zich nog kunnen stellen, luidt:' 'Kan het misschieri iets minder erg?' Milde dictatuur Ruim een jaar is een beroepssol daat aan het werk om te bewijzen dat het minder erg kan. Hij heet Ernesto Geisel. is de zoon van be rooide Duitse immigranten, koos al. vroeg voor het leger zowat het' enige middel voor jongens uit de lagere middenklasse om hogerop te komen. Als luitenant was Geisel in 1930 betrokken bij de revolte van jonge' officieren met moderne idee ën die de sterke man Vargas aan het bewind bracht. Vargas, die met tussenpozen, één kwart-eeuw aan de macht bleef, gebruikte zijn 'mil de dictatuur' om de grondslag te leggen voor het moderne Brazilië. Onder zijn hand kreeg de industri alisering van Brazilië haar basis, onder meer in de vorm van een staatsolie-onderneming en de hoog ovens van Volta-Redonda. Jonge mannen als Geisel waren trouw aan Vargas, omdat deze de heer schappij van de grootgrondbezit ters. die het land achterlijk hiel den. effectief brak. Maar een op stand van extreem-links, in 1932 in Sao Paulo. werd met assistentie van onder anderen Geisel neergeslagen. In 1944 werd Geisel naar Fort Le- venworth in de VS gestuurd voor verdere opleiding (Vargas had, na enig talmen, de kant van de geal lieerden gekozen). Als chef van een militair commando complotteerde Geisel in 1945 tegen Vargas, omdat de tijd rijp leek voor een meer moderne vorm van regering. In la tere jaren was hij onder mèer chef van de militaire inlichtingendien sten. In 1964, tóen de wettige presi dent Goulart een onevenwichti ge, moeilijke, maar oprechte man teveel begrip ging tonen voor de arbeiders en boeren, koos Geisel voor de 'orde': hij was behulpzaam De grootste operatie in het kader van het stoomafblazen kwam bij de verkiezingen voor de senaat. Twee partijen, allebei opgericht door de militairen, mochten meedoen, de zogenaamde oppositiepartij MRB (de partij van het 'ja') en de rege- rings-getrouwe ARENA (de partij van het 'ja, meneer"). De oppositie kreeg tweemaal zoveel stemmen als de regeringsgetrouwen. Voor de fei telijke machtsverhoudingen bete kende dit geen enkele verandering, want de militairen houden de bur gers er nog goed onder. Maar als teken was het veelzeggend. Het 'li berale' van Geisel schuilt voor ve len in het feit, dat het staatshoofd de uitslag accepteerde. En dus niet het congres liet. ontbinden of soort gelijke dwangmaatregelen nam. Al dient meteen aangetekend dat in vele steden tientallen activisten van de oppositiepartij in het cachot werden geworpen. Terwijl boven dien begin dit jaar een nieuwe campagne van terreur werd ingezet door de militairen, gericht tegen de communistische partij (die in dit land van 106 miljoen inwoners hooguit 6.000 leden telt). Buitenlands De uitkomst van de voorzichtige liberalisering wordt goeddeels be paald door één man. Geisel. Maar die macht heeft paradoxale kanten. Aan de ene kant kan Geisel ervoor zorgen dat de repressie niet toe neemt (de president kan. krachtens een toevoeging op de grondwet van december 1968, het parlement naar huis -sturen, alle gouverneurs van deelstaten ontslaan en iédere bur ger voor onbepaalde tijd laten op sluiten, om van erger te zwijgen). Geisel kan dus aan de top vererge ring van de toestand tegenhouden. Maar het is hem, hoewel hij door de leider van de oppositiepartij on langs werd aangeduid als 'een man die op democratische wijze eerlijk is in zijn gedachten, woorden en daden', toch onmogelijk om een actief proces van democratisering aan de basis op gang te brengen. Dat kan Geisel niet omdat de dui zenden politiechefs en legerofficie ren tussen hem en het volk teveel eigen macht hebben. Zodat het Braziliaanse staatshoofd, om op korte termijn zijn naam als 'libe raal' te kunnen waarmaken, in zijn buitenlandse politiek een progres sieve koers zal moeten varen. Waarmee hij in hetzelfde schuitje komt als Echeverria, de naar buiten toe zo verlichte president van Mexico, die in het eigen land niets weet te doen om de politieterreur te stoppen. De contacten die Geisel thans legt met zwart Afrika en de banden die met China worden aan gehaald, zijn een schier-revolutio- naire doorbraak ten opzichte van de starre, Amerika-getrouwe lijn die tot voor kort werd gevolgd door de generaals van Brazilië. Het dramatische bezoek van Doebtsek aan Moskou vóór zyn land door Warschaupakt-legers werd bezet, was blijkbaar niet het laatste. door J. den Boef Het zou onjuist zijn te veronderstellen dat de in Tsjechoslowakije aan de dag 'getreden onrust een direct gevolg is van de brief, die de in 1968 afgezette, partijleider Aleksandr Doebtsek heeft geschre ven aan de Nationale vergadering in Praag. Deze brief, waarin een felle aanvalwerd gedaan op het beleid van zijn opvolger, Gustav Hoesak, werd nl. al een half jaar geleden geschreven. Een (felle) reactie op Doebtseks schrijven kwam enkele weken geleden pas, toen de inhoud ervan in Westeuropese. landen bekend werd. Bijna een half jaar lang hadden Hoesak en de andere tegenstanders van Doebtseks 'socialisme met een menselijk^ gezicht' het beter geoor deeld niet in het openbaar te rea geren op de brief van de man. die nu .een baantje heeft als opzichter in de bosbouw. Achteraf is Doeb tsek nu toch de grote herrieschop per. hoewel het opvalt dat nog geen maatregelen tegen hem zijn geno men. Wel heeft Hoesak tijdens een zitting van het centrale comité van het Nationale front gezegd dat het zijn afgezette voorganger 'vrijstaat om naar het Westen te eijiigreren: hij kan morgen zijn koffers pakken en naar elke burgerlijke staat gaan die hij verkiest'. Hoesak voegde er echter aan toe dat 'als hij blijft en dat geldt ook voor alle anderen hij zich aan de Tsjechoslowaakse wetten moet houden'. Misbruik De brief van Doebtsek loog er niet om. Het bewind van Hoesak wordt er in aangevallen als 'een totalitair systeem, het systeem van de per soonlijke macht, waarin een ge schikt klimaat is ontstaan voor het misbruiken van de positie van en kelingen of van groepen en voor het onderdrukken van alle princi pes van democratie binnen de par tij: het principe van de meerder heidsbeslissing is overboord gezet. Doebtsek houdt de nationale verga dering voor dat zij 'een gevangene is van de organen van het ministe rie van binnenlandse zaken en dat zij er volledig afhankelijk van is. Het is tragisch dat zoiets in een socialistisch land gebeurt', aldus Doebtsek die meent hierover te mogen en te kunnen oordelen. 'Ik schrijf dit alles niet alleen voor mijn verdediging, maar ook als een aanklacht namens allen, die in dit net van spinnewebben terecht zijn gekomen en op de genade van de geheime poitie blijven aangewezen, Om te bewijzen dat ik geen 'geval' ben voor de geheime politie, schrijf ik deze brief. Dit is geen politieke agitatie, zoals zij die mij schadu wen hebben verondersteld en daar om zoveel spinnewebben om mij heen hebben geweven'. Swoboda In dit verband onthult Doebtsek dat president Loedwik Swoboda ge wend was op alle vensterbanken transistorradiootjes te laten neer zetten als hij geprekken wilde voe ren. die niet voor de oren van de geheime politie toaren bestemd. De groep die in het ministerie van binnenlandse zaken belast is met het bespionneren van Doebtsek, heeft de deknaam Briz'a (berk). 'Deze naam,1 zo schrijft Doebtsek 'was blijkbaar niet zo doorzichtig als de aanduiding Doeb (eik). De berk is geen sterke boom, maar heeft een grote weerstand en is zelfs pnder moeilijke omstandighe den levensvatbaar. De macht van binnenlandse zaken is echter onbe perkt. Dit is misbruik van de macht, schending van de socialisti sche principes, die van de partij en van de rechten van de mens'. Doebtsek heeft in zijn brief niet geaarzeld, het- optreden van zijn tegenstanders (dat leidde tot de interventie van de troepen van een aantal Warschaupactlanden) te be stempelen als 'een belediging en een schande, als een morele en ideële vernedering, van de gehele communistische partij in Tsjechoslo- waklje en ons volk'. Onnodig is volgens Doebtsek een zware slag toegebracht aan de betrekkingen tussen Tsjechoslowakije en de Sow- jet-Unie. 'Deze relaties waren in de traditie en in de diepe dankbaar heid voor onze bevrijding gewor teld', zo .schrift hij. 'De meest ab surde door de huidige partijleiding herhaalde beschuldiging is, dat in 1968 geprobeerd werd, ons land uit de gemeenschap van socialistische landen los te maken'. Met een uitval naar de partijleiding van de DDR "herinnert Doebtsek eraan, dat de Oostduitsers in 1968 druk op de partijleiding in Praag hebben uitgeoefend om Tsjechoslo wakije de wet voor te schrijvefi wat betreft haar houding ten opzichte van de Bondsrepubliek. Met name werd geformuleerd de tegemoetko mende politiek tegenover de 'Ost- politik' van de Westduitse minister van buitenlandse zaken Willy Brandt, de latere sociaal-democra tische kanselier. Doebtsek en de andere leiders van de 'Praagse len te' hadden gewezen op de noodzaak om Westduitse. prógressieve en an ti-fascistische. (ook nlet-communis- tische) krachten te ondersteunen, met name de SPD van Willy Brandt, die werkte voor een nieuwe binnen- en buitenlandse politiek. •Dit streven paste volgens Doebtsek niet in de plannen van de DDR. Onder Hoesak werd het in praktijk gebracht. Ddebtsek heeft kritiek op de jiouding, die Polen in 1968 tegeno ver Tsjechoslowakije aannam. Ook oefent Doebtsek kri tiek op de -verdachtmaking, dat hij zijn land afhankelijk had willen maken van het kapitalisme van de westelijke landen, in het bijzonder West-Duitsland. Niet ten onrechte herinnert hij eraan, dat de landen van Oost-Eüropa sinds 1968 precies hetzelfde hebben gedaan, wat de vernieuwers "onder leiding van Doebtsek in'1968 wilden gaan doen. Men verklaart'de felheid waarmee Hoesak verlaat reageerde op de kri tiek van Doebtsek door te wijzen op de lichtgeraaktheid van de par tijleider, Vooral als hij geconfron teerd tfordt met aanhangers van zijn^afgezette voorganger. Nu open lijk is toegegeven dat er grote moeilijkheden zijn, die Hoesak blijkbaar ntiet' meer de baas kan en die hem aan felle kritiek hebben blootgesteld, probeert hij Doebtsek opnieuw in. de. rol van zondebok te manoeuvreren. Het liefst zou Hoe sak willen dat Doebtsek vrijwillig naar het Westen zou gaan. Als hij in het land blijft, loopt hiij gevaar te worden gearresteerd. De politie heeft al opdracht gekregen om 'alle reactionaire enkelingen en groepen' tijdig uit té' schakelen. Dit feit bracht de Zweedse premier Olaf Palme, bekend geworden door zijn veroordeling van de Ameri kaanse Vietnampolitiek, tot de openlijke uitspraak: 'Zo spreken al leen voortbrengselen van de dicta tuur met elkaar. De volkeren van Tsjechoslowakije zijn blootgesteld aan een dictatuur, die algemeen wordt gehgaten veracht'. Naar aanleiding van deze ontboezeming van Palme verklaarde Hoesak onge kend venijnig dat 'Doebtsek mor gen al naar Zweden kan gaan als expert van het democratische soci alisme'. Hoesak verklaarde 'niet te weten wat het Zweedse volk, waar voor ik'grote achting heb, zal zeg gen als hij het koninkrijk Zweden binnen enkele maanden ruïneert'. Niettemin is het opgevallen, dat Doebtsek nog altijd niet is gearres teerd, ondanks de druk van de 'hardelijners'. Passief verzet Deze scherpslijpers zijn niet alleen aartsvijanden van Doebtsek, maar ook van Hoesak. Zij staan onder leiding van de invloedrijke Wisal Bilak, die Hoesak ook nu nog vee UZ te gematigd vindt. Het is echter de- - vraag of de Sowj et-Unie er in de huidige omstandigheden iets voor voelt om Bilak los te laten op een bevolking die al geruime tijd op vrij grote schaal passief verzet pleegt. In pamfletten die voorna melijk in de fabrieken circuleren, is sprake van spontane protestac— ties en van openlijke kritiek op del' onderdanige rol van de vakbonden en op de door de partij aangewezen leidende figuren in de fabrieken. Er zouden zelfs plannen voor een al gemene staking bestaan. Volgens naar het Westen uitgelekte opimie-onderzoeken kan Hoesak slechts op de steun van ten hoogste 15 procent van de bevolking reke nen. De politiek onmondig gemaak te meerderheid isnationalistisch en anti-Russisch ingesteld. Niet min der dan twintig procent zóu bereid zijn, actieve oppositie te plegen. Hoesak moet voor dit probleem een oplossing vinden, wil hij niet als partijleider worden afgezet. Hij. weet dat hij moeilijk vervangeir- kan worden, omdat Bilak onaan~' vaardbaar is, althans in de huidige situatie. Al te lang kan Hoesak echter niet meer wachten. Moskou moet dan eventueel naar een ande re oplossing zoeken, omdat er voor haar meer op het spel staat dan de situatie in Praag alleen. Opvallend Gustav Hoesak Voor het Kremlin is er ook de Europse veiligheidsconferentie, die het dit jaar van de grond willen zien komen. Niet minder belangrijk is de door Rusland begeerde commu nistische wereldconferentie, die nog altijd stuit op het verzet van de communistische partijen van Roe-- menië, Joegoslavië en vooral ook Itajië, zolang de onderdrukking van de Tsjechoslowaakse bevolking voortduurt. Het is in dit verband opvallend dat naar algemeen wordt aangenomen Doebtsek vo rig jaar augustus op verzoek van de Russische leiders in Moskou is ge weest om de situatie in zijn land te bespreken. Dat was kort voordat hij zijn pas vorige maand in het Wes- ten gepubliceerde brief met kritiek op Hoesaks beleid schreef. Aanvankelijk maakte men zich er in de kleine kring aan de top van af door te beweren, dat Doebtsek alleen maar probeerde, de 'betere communist' uit te hangen. Het is- bekend dat hij nooit heeft begre-: pen waarom zijn plannen met mili tair geweld hebben beantwoord. Hij ziet alles nog als een tragische vergissing omdat er geen sprake was van een door zijn tegenstan ders beweerde contrarevolutie. In dit verband is het intrigerend dat Doebtsek de Russische ontspan- ningspolitiek prijst en geen enkel verwijt maakt aan het adres van de bezetters, die in '68 werden misleid door de mensen die nu in Praag aan het bewind zijn'. Bijkbaar spe culeert Doebtsek ook op verander de inzichten in de Sowj et-Unie. waar men zich in een periode van bijna zeven jaar misschien heeft bedacht. Ruslands visie Het is niet eens zon gewaagde veronderstelling dat de Russen mo gelijk met de gedachte hebben ge speeld. Doebtsek een kans te geven om de speciale problemen van Tsjechoslowakije op te lossen. De verlate hetze tegen Doebtsek kan bedoeld zijn om een streep door de Russische rekening te halen. Niet alleen Hoesak, maar ook diens ri vaal Bilak, hebben er belang bij. Dit neemt echter niet weg dat een verdere verslechtering Hoesak in grote moeilijkheden kan brengen en Moskou kan dwingende voor standers van een harde koers voor lopig het zwijgen op leggen. Doet het dat niet. dan kan het de Europse veiligheidsconferentie en de communistische wereldconferen tie wel vergeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 19