Beleggers moeten hun 'ondsen gebruiken oor monumentenzorg' De duidelijke extra's van de grote voorraadpot Moccona. Uit de weekbladen 6.98 ean Martinon drukt empel op programma esidentie Orkest Veel open doekjes bij Ballet in Mickery i prichting 'Nationaal Stedenherstel' bepleit 'Beschermkap' voor taxichauffeurs Kamermuziekweek Amsterdam begint bekend te worden Ellende Triomf Uit het vat Moccona, lekker pittige korrelkoffie van Douwe Egberts. Gewonnen zaak Scheve ogen Nieuwe WD-koers VAD: tijdbom /KWARTET VRIJDAG 9 MEI 1975 _*rw/] j een onzer verslaggevers N HAAG Teneinde een flinke stimulans te geven aan de restauratie van monumenten zou een tionaal stedenherstel' moeten worden opgericht. Hiervoor pleitte mr. N. Bolkestein, burgemeester iDeventer en vice-voorzitter van het Nationaal Comité Monumenten jaar 1975 op een studiedag iet Nederlands congresgebouw. BINNENLAND jens mr. Boikenstein zouden ln- itionele beleggers zoals verzeke- smaatschappijen en pensioen- jsen, een deel van de gelden die bevolking immers bijeen ge- cht heeft, voor restauratie van vumenten moeten aanwenden, jr middel van de uitgifte van idelen, liever nog obligaties, zou zo'n nationaal stedenherstel flinke fondsen kunnen vormen om hier mee daadwerkelijk het herstel van met name de kleinere monumen ten, zoals woonhuizen, overal in het land op gang te brengen', zei hij. Mr. Boikenstein zei, dat de overheid veel meer gelden ter beschikking zou moeten stellen voor het herstel nonze kunstredactie N HAAG Van de ongeveer 135 composities, die het Residen- orkest in het seizoen 1975-76 zal uitvoeren, vallen er al hon- d buiten het 'ijzeren repertoire'- van monumenten. De 23 miljoen gulden extra voor deze werken op de begroting van J975 noemde hij slechts een compensatie van de in flatie in de afgelopen jaren. Hoewel het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening ook flink meewerkt aan het herstel van oude woonhuizen en hoewel vele restau ratiewerken door het ministerie van sociale zaken zijn of worden aangewezen als werkgelegenheid- sobject is het totale bedrag van 73 miljoen gulden over dit Jaar ontoe reikend. Mr. Boikenstein zei te verwachten dat het aantal aanvragen voor te restaureren werken volgend Jaar aanzienlijk zal toenemen door de stroom publiciteit over dit monu mentenjaar. 'Particulieren worden door Ber Huising Amsterdams Mickery heeft in mei, van dinsdagavond af, ballet voorstellingen van Ekathrina Sobechanskaya en de Trockadero Gloxinia Ballet Company, van het klassieke romantische met sneeuwvlokjes, waterjuffers, bloemetjes en vlindertjes af, tot aan opgewonden gedoe a la Isodore Duncan, of tragische expressies in de stijl van Martha Graham, toe. En we hebben wel gelachen. Een belangrijk Haags monument dat binnen korte tijd gerestau reerd zal worden is de Boterwaag aan de Prinsegracht. Het ge bouw is een markant voorbeeld van de Hollandse barokstijl uit het midden van de 17dé eeuw. musea, monumenten en archieven van het ministerie van CRM en lid van het dagelijks bestuur van het Comité 'monumentenjaar, zei dat het nu 'vijf voor twaalf' is wat betreft het behoud van het monu ment in ons land. Hij noemde de bestemming van monumenten een vaak levensgroot probleem. "Monu menten moeten geen museumstuk ken worden, er moet in geleefd en gewerkt worden. Ik ben blij te kun- aandeel van Franse composi- is dank zij Jean Martinon i, veertien Nederlandse com po en staan in de folder vermeld, een Italiaans project, zowel de !- als de promenadeconcerten gehandhaafd, er loopt een roe serie Diligentla-concerten, SOP-serie wordt uitgebreid met Jeugdconcerten en naast Jean tinon zal het Haagse ensemble «d worden door een groot aan- gastdirigenten, onder wie Ferdi- id Leitner. uro is de combinatie van de B de C-serie. Drie van de B- iramma's Cop zaterdagavond) an ook in de C-serie-van vrij dag- ind, drie C-concerten staan ook de serie B. De serie A (op nsdag- en donderdagavond) t op dinsdag 23 september met soliste de pianiste Mora ipany. Martinon leidt vier con- en in deze serie, Willem van irloo en Ferdinand Leitner ieder Solisten onder anderen Bruno ber, Willem Noske, Aldo Ciccoli- Ida Handel. Serie A wordt oten met een uitvoering van La Gnatnon, de Faust van Berlioz, alle series kan men bovendien keus maken uit de serie K. di treft men onder andere het tertgebouworkest onder leiding Diggo Masson met Theo Olof solist in het vioolconcert van lerna, een keusconcert geleid Gerard Devos met de Psal- Dsymfonie van Strawinsky en de ■tmlis van Janacek. Het concert Ondes Mairtenot wordt uitge- rd door Jeanne Lorold. In de- de serie een scènische opvoering Les Malhers D'Orphee van haud. een Italiaans concert projectie met op het program- In memoriam Bruno Maderna' Boulez en het scènisch werk Berio Laborintus. de B-serie concerteert het Nati- lal Orkest van België onder lei- I van Georges Octors. Vervol- is er een uitvoering van het inem van Fauré, zingt het ama- rkoor Deo Sacrum uit Poeldijk ier leiding van Hans Vonk de van Strawinsky en gaat de ierlandse première van een tfonie 'Urbs Roma' van Saint- ns. Ook in serie C een jeugd- k van Saiint-Saens, namelijk de ifonie nummer één, die hij als tienjarige schreef. In deze serie >rts 'L'Heure Espagnole' van Ra- met Michel Sénéchal als een solisten. promenadeserie vermeldt, een ks van componisten, onder wie art, Beethoven, Rachmaninoff, li, Wagner, Bruch, Grieg, Cho- Rossini en Schubert.'Als gast- fenten in deze serie: Kenichizo ayashi, Luis Garcia-Navarro, e Serebrier en Mark Starr. Be- ve voor Hans Vonk (in de folder igeprezen als 'onze jonge, maar al zo beroemde landgenoot') is er voor jonge Nederlandse dirigenten bij het Residentie Orkest geen plaats. Het is triest dat wederom te moeten constateren. Ook het aantal Nederlandse solisten leden van het Residentie-orkest niet meegere kend is miniem. Het ziin de vocalisten Smit, Broecheler en Kruysen en de pianisten Meinders en Bar. De Diligen tla-serie komt in de plaats van de zogenaamde Vrien denconcerten. Programma' s met kamermuziek tn tal van samenstel lingen. In het HOP-theatex vier concerten op dinsdagavond. Onder leiding van David Porcelijn op 18 november een concert met werk van Cardew Terzaklis, Schuller en het concertino van Janaoek met Alwin Bar als solist. Ernest Bour leidt de concerten van 3 februari en 18 mea met onder andere Escher en Fran calx- en met Monteverdi, Maderna, Petrassl en Donatond. Op 16 maart onder andere Des Kalser Nachtigall van Henze. enthousiast en tal van gemeentebe-l nen constateren dat er voor Den sturen worden nu actief. Het aantal graaiers in de restauratiepot wordt alsmaar groter'. Om de overzichtelijkheid van het monumentenbeleid te bevorderen zou volgens de heer Boikenstein dit beleid bij én ministerie moeten worden geconcentreerd. Bovendien pleitte hij ervoor om niet teveel monumenten tegelijk te gaan res taureren, maar strikt de hand te houden aan een planning van drie tot vier Jaar. Ook onderstreepte hij dat, gezien het tèkort aan gelden, met Iets minder hoge eisen veel meer restauraties kunnen worden uitgevoerd. 'Het moet nfet overdre ven worden, niet alles moet zo per fect mogelijk gedaan worden en zo mooi mogelijk worden gemaakt'. De Haagse wethouder van stadsont wikkeling, W. H. A. Nuy, merkte op dat wie uitsluitend in kwantiteiten denkt zich deerlijk vergist. Hij noemde Den Haag een stad met onmiskenbare hoge stedelijke kwa liteiten. 'Na de oorlog heeft Den Haag een soort puberteitscrisis doorgemaakt. Het waren jaren van stedebouwkundige overmoed waarin teveel overhoop is gehaald', aldus de wethouder, die de restauratie van het oude stadhuis en het func tieherstel van het Kurhaus een 'hoopvol begin' noemde. De heer P. J. Yperlaan, directeur Haags verleden een toekomst i Ir. W. F. Schut, oud-minister van volkshuisvesting, thans directeur van het adviesbureau stad en land schap, zei te hopen dat er van deze bijeenkomst een soort golfbeweging uitgaat. 'We moeten leren om te luisteren naar wat onze omgeving eigenlijk wel te bieden heeft'. Prof. dr. C. A. van Swighem, kuns thistoricus bij de rijksdienst voor de monumentenzorg, sprak over het Haagse monumenten bezit. "Het mo nument is weggelopep uit de sfeer van de kunstgeschiedenis. Dat neemt echter niet weg dat de his torie en de kunst een hoofdzaak op de achtergrond vormen'. Prof. Van Swighem liet op dia's beschamende voorbeelden van afbraak in de hof stad zien, die pu een les zijn en een waarschuwing inhouden om een ander beleid te voeren. Ir. H. Klarenbeek, voorzitter 'Com missie binnenstad Middelburg', vond dat de historische binnenstad een boodschap Inhield voor de toe komst. In zijn betoog speelde hij met de gezegden 'tijd ls leven' en 'tijd ls geld', hopende dat we ons van het eerste het meeste zullen bedienen. 'Ja zeggen tegen de toe komst is ja zeggen tegen de histori sche binnensteden', aldus Ir. Kla renbeek. De Haagse wethouder van openbare werken, monumenten verkeer en vervoer, G. C. Wallis de Vries, noemde een goed samenspel tussen zijn dienst en die van stadsontwik keling een voorwaarde om de pre tentie te hebben over een monu mentenbeleid te praten. 'De histori sche gegevenheden zijn bepalend voor het karakter van de stad', zo merkte hij op, waarna hij aankon digde dat Den Haag spoedig een nota beschermde stadsgezichten, een monumentennota en een voor stel tot het instellen van een mo numentenbureau bij de gemeente raad zal Indienen. De twaalf die wij In tule en drape rieën met bizarre hoofdtooien heb ben zien dansen dragen wel lange russische namen die op -aya, -ova, of -evna eindigen, maar zijn geen vrouwen. De kostuums zijn werke lijk mooi (ontworpen door Lohr Wilson) maar zij die ze dragen niet. Er zijn zelfs snorren bij, ze zijn nogal bonkig en staan erg hoog op de spitzen door de grote voeten. Erg vrouwelijk soepel gracieus wor den ze net niet, al doen zij wel ernstig hun best. met dromerige blikken, lieve glimlachjes als het even kan, en bescheiden ijdele aanduidingen van nou-komt-t of een zelfvoldaan Ijoe-vond-u-die? als de entrechats of de pas-de- bourré, of hoe dat ook heten mag, aan de beurt zijn. Want dansen doen ze en we hebben nog tijden gekend dat er in Nederland nauwe lijks beter werd gedanst. Maar van het sublieme tot het ridicule ls het maar één (ballet)pas, en zij maken er vele. Zonder al te dik opgelegd komiek te zijn en al te goedkoop aan de, dan bedenkelijk wordende, travestie-lol te komen. Zij dansen dus Russische Sneeuw vlokjes, op muziek van Tsjalkovsky (volop op de band), Rozen en Vlin ders. op muziek van R. Drlgo of acte III van Raymonda op muziek van Glazoenov. in alle lieflijkheid. Zij werken zich zwaar expressief door een noodlottig drama van een tragisch wanhopig hart. Er Ls een pas-de-deux, op muziek van Ri chard Strauss met een lange en langzame Mme. Sobechanskaya en de heel kleine Lohr -Wilson die er als drager dan ook een zware sjouw aan heeft. Mme. Phushinskaya naait sterren op de Amerikaanse vlag waarmee zij overigens in een Isodora Duncén-vervoering rond draaft om de bevrijding te bedan- sen. Er is nog een guitige solo tn rood bij muziek van Offenbach, en er fladdert een waterjuffer. De humor van dit gedoe komt na tuurlijk wel telkens, op hetzelfde neer, het eerste nummer kreeg dan ook de meeste 'open doekjes', maar het publiek ging ook hoe langer hoe meer meespelen, zodat de dui delijke prima ballerina aan het slot ook balletomane ovaties kreeg. Dit programma loopt tot 18 mei ln Mickery en de groep komt van 27 mei tot 1 Juni dan nog terug met een ander programma. Van een verslaggever BEVERWIJK Een firma uit Be verwijk heeft een 'beschermkap' op de markt gebracht, die taxichauf feurs tegen het voortdurend gevaar van overvallen zal moeten bescher men. Bij de ontwikkeling is men ervan uitgegaan, dat een beveili ging van honderd procent niet mo gelijk is, maar zo wordt gesteld, de beschermkap werkt preventief, biedt, toch wel bescherming tegen directe aanslagen en geeft de chauffeur meer tijd om maatrege len te nemen. meter dikke kunststof, die slagvast is en kogelvrij. Bevestiging ge schiedt aan de rugleuning van de chauffeursstoel. Het materiaal is doorzichtig, zodat het uitzicht niet wordt belemmerd. door Jac Kort AMSTERDAM Het kamermuziekfestijn, waarvan ik woensdag gewag maakte, zet zich in de grote of in de kleine zaal van het Concertgebouw voort tot maandag. Woensdagavond bracht het, behalve de uit ongeveer twintig mensen be staande strijkeregroep 'Camerata Lysy' de volgende solisten op het podium: de Franse cellist Maurice Gendron, de violist Alberto Lysy (tevens de leider van de Camerata) en Hephzibah Menuhin piano. Het concert begon met Divertimen to in G groot voor twee violen, twee altviolen en cello van Joseph Haydn, een vierdelig stuk, dat naar zijn naam aangeeft, geschreven is om de hoorders te 'vermaken', maar dan wel vermaak van een bijzonder hoog gehalte biedt. Het Concert voor cello en orkest in C groot is eerst in 1961 als een werk van Haydn geïdentificeerd. Het moet geschreven zijn in de tijd dat de componist zijn werkzaamhe den bij Esterhazy begon. Een ver rukkelijk stuk muziek met een fi nale die zo virtuoos is, dat alleen cellisten van het formaat als van Maurice Gendron het kunnen spe len. Maar dan brengt het een pu bliek na twee eeuwen nog in ver voering, zodat het om een toegift vraagt. Na de pauze eveneens twee vrijwel onbekende werk«n, maar nu van Hervormd Nederland: Een weinig opgewekte Alexander Pola laat zich in Hervormd Neder land Interviewen over 'de vraag of Farce Majeure nou 'een typisch NCR V-program ma' is. over amuse ment, over "politiek, en over, in het algemeen, de toestand in de wereld. 'Je zou van ellende weer gaan la chen', gromt Pola. Om het CDA daarentegen, kan hij wel huilen. 'Een farce', noemt hij het. 'Die mensen zijn het helemaal niet met elkaar eens en roepen dat ze eens gezind zijn'. Naar keuze te lachen of te huilen valt er ook over het verslag varteen aandeelhoudersver gadering van Philips, waarop een woordvoerder van de werkgroep Be taald Antwoord de dames en heren met lastige vragen over Rhodesië en zo lastig viel. Ir. Frits Philips moet het bij die gelegenheid over 'christelijke oproerkraaiers' hebben gehad. In de G astkolom som bert de secretaris-generaal van de NAVO. mr. J. M. A. H. Luns, over 'de machtige stroomversnelling ln ons hedendaags denken, die veel waar devols wegspoelt, Ja zelfs een be dreiging voor onze beschaving be gint te vormen'. Aan het slot van zijn meditatie schrijft Luns: 'Ver wijt met overigens niet. dat ik stil stand zou bepleiten. Ik houd van wandelen, met een rustige, veer krachtige en zekere tred'. •doorlichting' van Philips (door 'een team van VPRO-Embargo') en nog wat kleingoed, biedt de Haagse Post deze week weinig meer dan een relaas over 'pretmachine' An- dré van Duin. De hautaine benade ring van het fenomeen is niet in overeenstemming met het aantal pagina's dat ervoor wordt inge ruimd. Er was verder toch niks zeker. De Groene Amsterdammer:, Mozart: het Vioolconcert ln Bes (K.V. 207) eri het Planoconcert ln C (K.V. 415). Het eerste werk be hoort tot het vijftal dat hij ln 1775 In Salzburg schreef, het tweede stamt uit zijn Weense periode. Albero Lysy gaf van de vioolpartij een schitterende vertolking, gaaf, zuiver, mooi van toon en nuance ring. Bewonderenswaardig, wanneer je Je realiseert, dat deze man in één week tijd veertien maal op treedt als solist, waarbij hij in de meeste gevallen tevens fungeert als leider van zijn magnifieke kamer- Haagse Post' orkest. Want het spel van de 'Ca merata Lysy' staat wat perfectie t-i j i» betreft op hetzelfde niveau als de i^eilaa.g'SVlieg" beroemdse ensembles van onze tijd en bezit een muzikale intensiteit die zeldzaam ls. Hephzibah Menuhin, die de solo partij in het Pianoconcert speelde, deed dit met een prachtig transpa rante en parelend toucher en een rijkdom aan expressie. Getuige de opkomst van het pu bliek op dit concert, beginnen de Amsterdammers wakker te worden. Ze kunnen nog tot a.s. maandag van veel schoons genieten ln deze kamermuziekweek. Behalve aan Vietnam ('De triomf van een volksoorlog') besteedt De Groene Amsterdammer aandacht aan Japan (meer in het bijzonder aan de Amerikaans-Japanse betrek kingen), aan Brazilië ('In Brazilië worden inkomens- én prljzenstatis tieken vervalst, ln een wanhopige poging de schijn op te houden dat het land er economisch glanzend voor staat') en aan (dubieuze pu- blikaties van Simon Leys over) China. Dichter bij huls blijft het PvdA-Tweede Kamerlid Kees Kolt- hoff, die in een diep spittend vraaggesprek zijn visie op de her structurering van het wetenschap pelijk onderwijs ontvouwt: 'De mi nister moet zich niet met de in houd van studieprogramma's be moeien'. Ch. Boost maakt zich zor gen over de 'wildgroei' en kartel vorming in de Nederlandse filmin dustrie'. en Barend Wijtman, be kommerd om het 'orkestenbestel', adviseert: 'Haal Beethoven van de lopende band'. De Nieuwe Linie: Alsof er intussen niets meer (en niets belangrijkere) ls gebeurd, staat de Haagse Post uitvoerig stil bij de ondergang van DS'70. Om het de Haagse Post zelf te laten zeggen: 'John Jansen van Galen 'ging nog eens praten met de heren De Brauw. (verbijsterd). Berger (ontgoocheld). Heertje (verbouwe reerd) en Dree6 Jr. (nog steeds hoopvol), en reconstrueerde het eerste en laatste lustrum van een politieke eendagsvlieg'. Behalve een (ADVERTENTIE) Grote voorraadpot, dus voordelig. In glazen stopfles die de aroma vasthoiK 160 Gulle koppen pittige korrelkoffie, geurig tot het laatste kopje. Altijd 40 waardepunten voor waarde volle geschenken. 200 Tram Middenin de compromisvorming binnen het kabinet Inzake de ver- mogensaanwasdeling, had Gerard de Bruin van De Nieuwe Linie een gesprek met PvdA-fractievoorzltter Ed van Thljn: 'Ja, op deze punten wil ik graag het onderste uit de kan hebben, uit het vat, zo Je wil. Vandaar dat die VAD zo hoog wordt opgenomen. Dat zal ook gebeuren met de grondpolitiek, met de be- drijfsdemocratie en de toetsing van de investeringen. Er ls sprake van een machtsstrijd. De uitkomst is onvoorspelbaar en de mogelijkhe den zijn legio.' Over de volgende stap op weg naar sociale hervor ming, de grondpolitiek, zegt Van Thijn: 'Het zou lachwekkend zijn wanneer het nu weer niet zou luk ken. Dan hoeven we het nooit meer langs die weg te proberen.' Prof. dr. Jaap de Haas. voorzitter van het Medisch Comité Neder- land-Vletnam, heeft de voorpagina gekregen om twee miljoen bijeen te garen voor hulp aan de revolutio naire regering in Saigon bij onder voeding, malaria, tuberculose en venerische Infecties. H. Wielek, voorzitter van de stich ting J'accusse, beschrijft de toe stand in het Duitsland tussen 1919 en 1933, toen de bodem werd rijp gemaakt voor het nazisme, en ont dekt griezelige overeenkomsten met de situatie in de huidige bondsre publiek. 'Triomfeert het SS-span Strauss-Springer. geholpen door zijn beste vrienden, de Duitse en Amerikaanse Industriëlen, het Wit te Huis, het Pentagon?' Gerard van den Boomen maakte een overzicht van de dertigjarige oorlog ln het gehavende Indo-Chl- na: 'In Vietnam hebben de Ameri kanen 'Korea' nog eens willen overdoen, het verschil ontging hun.' Vlij Nederland: Vrij Nederland, met het laatste nieuws over de bezworen kabinets crisis, legt uit dat de VAD gewoon 'een zaak van macht en geld' is. Het blad concludeert: 'Lubbers vocht eigenlijk steeds tegen een gewonnen zaak zelfs al is het een zaak die de Nederlandse werk nemers maar heel indirect en op heel lange duur een versterkte maatschappelijke positie kan ver schaffen.' Geld en macht komen ook aan de orde in het gesprek dat Bibei? met Arie Groenevelt voerde. Het opti misme van Groenevelt is tot kop verheven: 'De mens is goed, zongen we vroeger bij de AJC. Daar geloof ik in, nog altijd.' Na een aangrij pend beeld te hebben geschetst van de manier waarop zijn vader zich door het leven moest slaan, zegt Groenevelt: 'Er is veel verbeterd dank zij de vakbeweging, maar de medezeggenschap van de werkne mers. daar merk Je niet veel van. Het kapitalisme zal die veer moeten laten. Daar gaat nu de strjjd om. Als Lanser beweert dat het kapita lisme niet meer bestaat, misleidt hij zijn mensen.* 'Ongewoon openhartig'noemt VN het vraaggesprek dat de Italiaanse verslaggeefster Oriana Fallaci voer de met Ngoejen Cao Ky, de gewe zen premier van Zuid-Vietnam. Openhartig is Ky in elk geval over Thieu. 'Hij had echt toneelspeler moeten worden. Ha! Hij geeft nooit toe dat hij zich aan een fout heeft schuldig gemaakt. Hij geeft altijd iemand anders de schuld: de gene raals, de soldaten, d e politici, de Amerikanen, het volk, de buiten landse pers die hem belasterd. Ie dereen heeft de schuld, behalve Thieu.' Opmerkelijk: een reportage van Ursula den Tex, 'die niets van voetbal afwist', en daarom een dag lang optrok met voetballer Jan van Be veren. Een verslag vol bloed, zweet en tranen. Elseviers Magazine: Elseviers Magazine legt de vinger bij een leemte ln de wet. 'In hoe verre is een werkgever verplicht medewerking te verlenen aan een van zijn werknemers, als deze ge kozen ls in een vertegenwoordigend lichaam?' Voor het Rijnmond- raadslid E. Bergsma een actuele vraag, nu het Schledamse metaal bedrijf Duchateau een ontslagaan vraag voor hem heeft Ingediend. CPN-lld Bergsma wil af en toe voor eigen rekening een middag vrijaf nemen. Directeur C. J. G. Ducha teau: "En dat kan op de werkplaats niet. Het zou daar scheve ogen kunnen, geven'. Ook over de werk loosheid die in toenemende mate onze academici bedreigt, wordt in Elsevier uitvoerig bericht. Een woordvoerder van Philips ziet voor al de toekomst voor afgestudeerden ln de 'alpha-sector' somber ln: 'Niet alleen omdat het aanbod van deze ietwat modische studierichtin gen groter is dan de vraag, maar ook omdat een niet te verwaarlozen aantal psychologen, agogen enz. geen functie in het bedrijfsleven wil hebben'. De vroegere 'Vietnam- generaal' Westmoreland doet uit de doeken 'waarom Amerika de oorlog verloor', terwijl Onno Reltsma ver-- slag doet van zijn 'afscheid van Saigon'. Het omslagartikel portret teert Idl Am in. 'de Hitler van Afri ka'. Accent: Accent Interviewde de gezette WD-er Henk Vonhoff niet over ziJn burgemeesterschap van Utrecht, maar over de nieuwe libe rale koers, die hij voOr ogen heeft: een opening naar 'tolerante krach ten binnen de PvdA'. Er is een proces van verzieking aan de gang. meent Vonhpff, 'en ik vind dat een liberale partij een bijdrage moet leveren aan de gezondmaking'. De geloofwaardigheid van zijn woorden blijkt later: 'Je kan niet wachten tot de PvdA verandert, maar je moet haar aanvaarden als een poli tieke werkelijkheid'. Op de cover de man die Frank Sinatra naar Nederland haalt: Lou van Rees, die Jaap Deltenrés oren laat klapperen': 'Ik kan je schan dalen vertellen over vedetten van wie Je dat helemaal niet zou ver wachten'. De taal is er dan ook naar. Het Modern Jazz Quartet: 'klinkklare schoten' en meer van dies. Niet veel soeps, zo'n inter view. Verder het geijkte werk ln Accent: stukjes over molens, een pessimisti sche Willem Duys over het nieuwe tv-selzoen, de Nederlandse toerist ln Zuld-Afrlka, de danseres Penney de Jager in vier standen, en ten slotte een 'beschouwing over het proefschrift 'Het krediet- en banksysteem van de Sowjet-Unie', waarop dr. Kuschpta vorig Jaar in Tilburg pronjo veerde. De Tijd: Rob Vermaas geeft ln De Tijd een politieke analyse van het regerings conflict rond de vermogensaanwas- deling. Met zijn uitspraak, dat de VAD een mogelijke tijdbom onder Net kabinet zou worden, heeft Wie gel gelijk gekregen, vindt Vermaas. Den Uyl slaagde er echter steeds ln tijdig de mljnopruimlngsdienst zijn werk te laten doen. Alleen: deze keer kwamen de deskundigen wat laat. v Dezelfde redacteur heeft 'Den Uyls crisis-alfabet' ontworpen, hetgeen een aardig overzicht geeft van wat deze regering tussen neus en lippen door al heeft moeten doorstaan. Het varieert van Abortus Bouwbe leid, en Collegegeld tot Werkloos heid, YF-16 en Zelfstandigenbeleld. Susanne Plët portretteerde dr. Slc- co Mansholt, die meent dat Bies heuvel 'veel beter ls dan-ie vla de media overkomt'. Ovei de KVP niet veel goeds: 'Ik hoop dat er nog eens versterkingen voor links zul len komen. Maar dan ls het drin gend nodig dat de KVP verdwijnt. Die partij ls een gevaar voor de democratie, ómdat ze geen kleur kan bekennen. Als de KVP ver dwijnt, heb je kans op een slinger naar links, totdat de slinger weer naar rechts gaat'. Jet Kunkeler voelde een aantal Ne derlanders aan de tand over de doodstraf, die ln 1870 uit ons wet boek van strafrecht werd geschrapt. 'Maar de roep om de meest radleale aller straffen is nooit geheel ver stomd', luidt de conclusie. Twee hoofdmedewerkers van het Instituut voor Ontwikke'lngsvraag- stukken van de kathol'eke hoge school ln Tilburg, komen zeer we tenschappelijk tot de cor.clusie. dat het hulpbedrag aan Sur.name ('de Nederlandse afkoopsom') het beleid van dit land voor vijftien Jaar vastlegt zonder dat de kleine man er veel wijzer van wordt. Verder een portret van de Deense schrijver Hans Christian Andersen, die honderd Jaar geleden overleed, en een beschrijving van het genie Ken Russel, maker van oa. de films 'Women in love.' en The Devils'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9