dichtbij Llle molens draaien op Nationale Molendag NAAIMACHINES Aantjes: Geschil laat bittere nasmaak achter rmn. Beefeater weerrapporten ÜL x een museumstuk voor thuis veelwijverij waterfietsen met vierling aan de wandel Comité wil hulp aan Zuid-Vietnam Kaan uitbreiden Dodelijke ongelukken in Rotterdamse haven Van de kook 'geserveerd. En dat allemaal voor 19,75. J Aperitiefje in de pub. j Vlf« fan! Ift deUcknisjig stationsplein 45 tel.119551rotterdam cafe-restaurant ENGELS Alle merken ZIG ZAG v.a. F Q WHTTFT WESTEINDE 83 jLjIf" I1W I la I LEYWEG 633,TEL.463000".661387 onder redactie van loessmil ,Goed nieuws, Simpkins, Je baas zegt, dat je vanmiddag vrij mag nemen.' lUW/KWARTET VRIJDAG 9 MEI 1975 BINNENLAND 5 Moeder wrattenzwijn of beter: de oppasser die haar in haar vaste woonplaats in het dierenpark Wassenaar verzorgt vindt het zo lang zamerhand tijd om haar vierling aan het magere zonnetje bloot te stellen. Het zijn niet haar eerste kinderen die ze na een dracht van 174 dagen ter wereld heeft gebracht: vorig jaar april kreeg ze er ook een paar, maar die at ze op: voor een wrattenzwijn schijnt dat een vorm van diepgewortelde moederliefde te zijn. In Wassenaar hopen ze nu maar dat het dier dat instinct deze maal de kop weet in te drukken. Weliswaar bezit Wassenaar als enige dierentuin in Ne derland een compleet wrattenzwijn-echtpaar, maar juist daarom zijn deze vier kleintjes zo'n welkome aanvulling. plan is 'een stuk of wat kleln- kindertjes Witherspoon groot te brengen en ze te leren hoog te springen, met vaste hand te schieten en fier rechtop te lo pen'. De dertien qf veertien schoonva ders van Alex Joseph zijn er vast van overtuigd dat iemand als Joseph in vroeger tijden zon der pardon opgehangen zou wor den, maar politie en justitie we ten nog zo net niet hoe ze hem moeten aanpakken. De 38-jarige Joseph leeft met zo'n veertien, jonge vrouwen van om en nabij de twintig en acht kinderen sa men in het grensgebied van de Amerikaanse staten Utah en Arizona,' maar voor de wet ge trouwd is hij met geen van al len; vandaar dat hij moeilijk te grijpen is. Hij is uit de mormo nen-gemeenschap gestoten, houdt er nu zijn eigen gods dienst op na en is op zijn ma nier wel degelijk 'kerkelijk' ge trouwd. De vaders van zijn vrou wen willen hem op beschuldi ging van ten minste bigamie la ten oppakken, maar met de ta melijk milde wetten is dat vol gens de -politie niet zo eenvou dig. Vooral de vader van Josephs 'vrouw' Judy Witherspoon (21) doet alle moeite om zijn 'schoonzoon' in de cel en zijn dochter weer thuis te krijgen, maar Joseph blijft daar heel kalm onder. HIJ schreef Judy's vader zelfs een beleefd briefje, waarin hij uitlegde dat hij van Opnieuw gaat een groep van twintig jongemannen een po ging doen om het Nauw van Calais over te fietsen. Op een speciale fiets natuurlijk, waar schoepen de plaats van de wie len innemen en waar ze alle twintig op kunnen zitten. Vrij dagavond vertrekt de groep die uit Groningen komt uit IJmuiden en zaterdag zullen ze zich, als alles goed gaat, te water laten met de bedoeling op die manier propaganda voor Unicef, het kinderfonds van de V.N., te maken. Vorig jaar. bij hun eer ste poging, ging alles ndet goed. Toen moesten ze hun waterfiets tocht na drie mijl al staken omdat ze onvoldoende begeilei- ding meekregen. DltmaaPgaat er een bergingsschip mee dat hen te allen tijde met fiets en al kan oppikken. Zondag hopen ze weer in IJmuiden terug te zijn en als het erg slecht weer is, een maand later, want in dat geval zullen ze de tocht zo lang uitstel len. '"lor Barend Mensen Molens aan de waterkant by Heusden. staan in de middeleeuwen. In het kader van de reconstructie van de vestingwallen nu heeft men die verloren gegane molens, karakteris tiek voor het aanzien van de oude stad, vervangen. Een is er geheel nieuw (en dat heeft volgens mej. Steevels niets met kitsch te maken, omdat het molenaarsvak nog altijd bestaat), de beide andere zijn wat betreft de kap nieuw maar verder opgebouwd uit oude materialen. Recept Niet alleen in Heusden krijgt de Nationale Molendag een eftra ac cent. In Neede wordt een gerestau reerde molen met als naam 'De Hpllandse Molen' in bedrijf gesteld en op de Zaanse Schans zijn fees telijkheden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de vereni ging 'De Zaanse molen'. En tenslotte zal dezelfde unieke aanblik als op de zaterdagen in Juli en augustus op de Nationae Mo lendag ook de befaamde collectie Kinderdijkse molens bieden. Een draaiend plaatsje! Als er tenminste een stevige bries wil staan. Een deel van zijn toeristen heeft Kampen te danken aan een 53- jarige inwoner: Wim van 't Hul. die op de zolder van zijn voor oorlogse huis in de Groenestraat al heel wat Nederlanders, Duit sers, Zwitsers, Belgen en zelfs Nieuw-Zeelanders, Australiërs en Amerikanen heeft ontvangen. Woonde hij daar niet, dan zou den ze waarschijnlijk niet naar Kampen gekomen zijn, want ze zoeken speciaal de man die voor hen elke gewenste middeleeuwse of andere antieke kast uit welk museum ook tot in de finesses kan kopiëren. 'Het is echt niet zo dat ze in drommen speciaal voor mij de oceaan oversteken', zegt hij. 'Ze hebben het van deze of gene gehoord, vaak van emigranten, en komen dan aans als ze hier toch in de buurt met vakantie zijn'. De meubelmaker-schrijnwerker is van origine timmerman. Al leen daarvoo r is hij opgeleid ('als kind heb ik het timmeren zelf al ter hand genomen'), maar als vakman kwam hij in zoveel uiteenlopende bedrijven terecht scheepsbouw, model bouw, woningbouw en deed hij zoveel ervaring op dat hij zich al gauw in het fijnere werk verdiepte en in zijn vrije tijd aan de hand van foto's antieke kasten kopieerde. Toen er zoveel opdrachten binnenstroomden dat hij geen tijd meer had voor een baan begon hij zo'n tien jaar géiden, voor zichzelf. En zo zit hij dag in dag uit over foto's van antieke stukken gebogen om die voor klanten na te kunnen maken. Ziet iemand een kast in jjUSDEN Alle molens in Nederland, die daartoe in staat zijn, zullen op zaterdag 10 mei draaien, s op zo'n wiekende molen een vlag staat is hij ook bihnen te bekijken. Minister mr. H. W. van )orn van CRM spoedt zich op die' dag naar Heuscjen, het Brabantse vestingstadje aan de Berg- he Maas. Om de Nationale Molendag, die steevast op de tweede zaterdag in mei wordt gehouden, tra reliëf te geven en tevens om een fase in de restauratiewerken in Heusden af te sluiten at hij de eerste en tweede van een trio op de noordelijke vestinggordel geplaatste molens be- fie jken en de derde in gebruik stellen. zijn om en nabij 950 molens in 'iderland. Veel zijn prachtig geres- ireerd, andere bevinden zich van 'j wre nog in redelijke staat, weer dere zijn dringend aan een gron- e opknapbeurt toe en tenslotte n er, die tot de bouwvallen moe- i worden gerekend. Maar een ilen is een molen als er tenmin- nog twee wieken aan zitten, p. merkelijk is het dat de molen zo i de verbeelding van de mensen 5 reekt. Die overblijfselen van de ij, oegete industrialisatie horen dan je k wel zo volkomen thuis in dit nd. dat zelfs nuchterlingen, wie behoud van ouituurmonumen- manieren het behoud van de mo lens te bevorderen. Zij is er onver moeibaar op uit om molens, die hun bestemming als 'maalwerktuig' verliezen, weer in goede handen te krijgen, bijvoorbeeld in die van de gemeenten, waarin ze staan, of toe vertrouwd aan een regionale mo- lenstlchting. Voorts houdt zij er een waakzaam oog op dat nieuwe stedebouwkundige toestanden voor molens geen gevaar opleveren, re- eel of in aanzien. Een door flatge bouwen omringde moleh wordt op dodelijke wijze geweld aangedaan. Met wat gevoel en enig beleid kan men zo'n oud monument in een •eJ d in het algemeen Siberisch laat,, nieuwe omgeving visueel juist opti- rdiglbeid' in molens hebben. De reniging 'De Hollandse Molen', al een halve eeuw arbeid voor instandhouding van het molen- et in dit land op haar conto elt staan, is niet ontevreden over resultaten van haar werk. Vol mej. S. Steevels beperkt dit ch bepaald niet tot het maken propaganda voor de Nederland molen, bijvoorbeeld in de vorm de jaarlijkse molendag. oud k vereniging probeert op allerlei maal laten functioneren. De vere niging bemiddelt en onderhandelt en doet dit zo nodig in nauw over leg met de rijksdienst voor de mo numentenzorg. Deze dienst heeft de dikste vinger in de pap bij de restauraties; hij begeleidt ze en geeft dientengevolge de molenma kers instructies en richtlijnen'. De molenmakerij is in Nederland een vak, dat nog lang niet is ver dwenen, getuige alleen al het feit dat er 35 molenmakersbedrijven zijn. Aan molens is altijd ook wel iets te doen. Geheel anders is het met het beroep van molenaar. Er zijn nog molens, die echt werken, zij het vaak met gebruikmaking van motoren om windstille perio den te overbruggen of zonder ooit nog van windkracht gebruik te ma ken. Economisch gaat het echter met hoe langer hoe meer pijn ge paard. Vandaar dat de echte mole naar een fenomeen is geworden. Voor hem in de plaats is gekomen de liefhebber, die zich dank zij een opleiding zoveel van het vak heeft eigen gemaakt dat hij een bulten gebruik gestelde molen kan laten draaien. Vooral ook voor molens namelijk geldt om bij zo'n hou ten kolos niet te spreken van 'rust roest' dat stilstand achteruitgang is. Het 'gilde van de vrijwillige molenaars' telt intussen heel wat vakbekwame leden. Hoogtepunt Nationale Molendag dus op 10 mei met als hoogtepunt het ministeriële bezoek aan Heusden. Men is daar al een jaar of zes op grootscheepse wijze aan 't. restaureren. Eertijds hebben aan de waterkant van de stad drie standerdmolens op de vestingwerken gestaan. Het waren korenmolens van Két oudste type in de categorie industriemolens, ont- *-9-UT5 een museum die hij graag thuis wil hebben, hij stapt maar met een goede foto naar Van 't Hul en die maakt er dan precies zo één. Dat kost natuurlijk een hoop tijd meestal staat er een half jaar levertijd voor, maar dat kan ook aardig uit de hand lopen want Van 't Hul werkt alleen, 'omdat de klanten er meestal toch op staan dat ik het persoonlijk maak. Je kunt het zo zeggen: alles wat niet te koop is. is bij mij wel te koop'. Pas nog heeft hij na een jaar werken de laatste hand gelegd aan een massief eiken wandmeubel. zes- eenhalve meter lang, achtdelig en in renaissancestijl. 'Zo be stonden ze vroeger natuurlijk niet, maar deze kast is aange past aan een antieke inrichting in een groot huis. Die mensen moesten een meubel met veel bergruimte hebben, maar wel in de stijl aangepast. Dat soort werk doe ik het mèest. En of zo'n kast dan drie of zes of negen meter lang moet zijn, ■maakt mij niets uit'. Op het ogenblik is Van 't Hul, die ook een paar keer opdrach ten voor Monumentenzorg heeft uitgevoerd, bezig met een kopie van een Tiroler kast uit 1490, waarvan het enig bestaande exemplaar in het Beiers museum in Miihchen te vinden is. Dat is geen opdracht: hij maakt hem als een erfstuk en nu al zit er wel vierhonderd uur werk in, want hij is druk versierd met snijwerk. En als iemand dat erf stuk wil kopen? 'Dan begin ik gewoon weer opnieuw aan een tje voor het nageslacht'. Weerrapporten van gisteravond 7 uur xlmum-temperaturen van gisteren neerslag tot 19 uur. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam, Twente Vllsslngen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nico Oslo Parlja Rome Ipllt 16 0 Spilt Stockholm 17 0.1 18 1 14 0.5 geheel bewolkt regen regen regen zwaar bewolkt regen 15 0.1 zwaar bewolkt 18 O regen 15 6 zwaar bewolkt 18 O zwaar bewolkt 18 0 regen 8 4 onbewolkt 22 0 onbewolkt 19 0 onweer 27 0.5 motregen 15 0.3 regenbul 19 2 zwaar bewolkt 16 0.2 zwaar bewolkt 17 0 zwaar bewolkt 21 0 licht bewolkt 20 0 licht bewolkt 20 0 onbewolkt 18 0 half bewolkt 21 13 licht bewolkt 17 0 half bewolkt 18 0 zwaar bewolkt 18 0 licht bewolkt 23 O onbewolkt 19 0 half bewolkt 15 2 onweer 17 2 half bewolkt 21 0 zwaar bewolkt 14 2 half bewolkt 18 0 half bewolkt 20 4 Onbewolkt 18 0 regen 19 22 licht bewolkt 18 O HOOG WATER VOOR ZATERDAG 10 MEI Vllsslngen 1.11—13.36; Harlngvlletslulzen 3.00—15.16; Rotterdam 3.5416.25; Sche- veningen 2.3514.55; IJmuiden 3.08 15.28: Den Helder 6.52—19.13; Harllngen 9.27—21.34; Delfzijl 11.34—23.43. de nog niet eerder zo'n hagelbui te hebben meegemaakt. De verschijn selen hingen samen met een warm- tefrontpassage vanuit Duitsland: warme lucht (Neurenberg 24 gra den) gleed of botste op koudere lucht in het westen en werd zeer onstabiel. Zoals wel vaker intensi veert het onweer dan naarmate de buien via Brabant en Utrecht de koude Noordzee naderen. Ook het tijdstip van de dag (late middag, vooravond) speelt hierbij meestal een rol. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever AMSTERDAM Het Medisch Co mité Nederland-Vietnam wil de hulp aan Zuid-Vietnam uitbreiden. Op korte termijn wil het comité tweemiljoen gulden besteden aan het bestrijden van ondervoeding, malaria, TBC en geslachtsziekten. Volgens het comité zal vooral door vrijlating van politieke gevangenen de TBC ernstig toenemen. Hun toe tend tart elke beschrijving. Onder leze 200.000 verminkten, lammen n blinden, gaat de tering als een esel rond', aldus prof, dr. J. H. de laas, voorzitter van het comité, en grote hoeveelheid antibiotica is uodig ter bestrijding van geslachts- iekten, syfilis en gonorrhoe, die engevolge van de prostitutie onder iet Thieu-bewind massale vormen hebben aangenomen, aldus het co mité. Sinds 1969 heeft het comité voor 16,5 miljoen gulden aan medica menten, een Nederlands ziekenhuis, ziekenhuisuitrusting, chirurgische apparatuur, generatoren en melk- loeder gezonden naar de gezond heidsdiensten van Noord-Vietnam en het toenmalige bevrijdingsfront van Zuid-Vietnam. Samen met goe deren in natura (artsenmonsters, naaimachines, microscopen, brillen, «leren, baby-voeding) ging voor een waarde van zchttien- tot twin tig miljoen naar Vietnam. Minister Pronk verleende in 1974 en 1975 in totaal een subsidie van 3,5 miljoen gulden. 'Van een verslaggever ROTTERDAM In de Rotterdam- ze haven is een 45-jarige stuwer uit Leerdam gisteren omgekomen, toen hij in een ruim van het Italiaanse zeeschip 'Vaula' bezig was met la- Qingswerkzaamheden. Hij viel en orak een halswervel. De 28-jarige elektricien Y-Saljajew fit Leningrad, is in Rotterdam overleden nadat hij aan boord van zijn schip, de 'Sestroretsk' gevallen *as toen hij bezig was met repara- wewerk in de seinllchtmast. Hij fep onder meer schedelletsel op. iADVERTENTIE graden. Zoiets doet zich altijd voor wanneer een hogedrukgebied boven Finland daar invloed uitoefent. Woensdagmiddag en -avond was het in ons land al tot hevige on weersbuien, plaatselijk met dikke hagelstenen (gelaagd en hard) ge komen. Noodweer werd gerappor teerd uit Utrecht en Zwolle in de vooravond. De Bilt tapte 's avonds zestien millimeter neerslag af, bij Almkerk viel 17.5 millimeter. De temperatuur in de Domstad zakte van 20 tot 10 graden celsius. (In Tsjechoslowakije medio augustus 1974 van37 naar 20 graden). Onze man in de Domstad verklaar- DEN HAAG ARP-fractievoorzitter mr. W. Aantjes heeft een bittere nasmaak overgehouden van de recente affaire over de ver- mogensaanwasdeling (VAD). 'Het beleid van het kabinet terzake had zo zeer de mogelijkheid ln zich een voorbeeld te worden van wat socialisten en christen-democraten samen vermogen. Maar het beleid is tot een speelbal gemaakt van progressief partij-politiek doctrina- risme', aldus mr. Aantjes in het ARP-blad 'Nederlandse Gedachten'. 'Blijkbaar kunnen vele progressie ven het vertrouwen van hun ach terban slechts bewaren, Indien zij voortdurend de indruk wekken be leidsbeslissingen niet te hebben ge nomen in goede samenwerking met christen-democraten, maar deze van hen te hebben afgedwongen', aldus de ARP-fractievoorzitter. 'In plaats van een versterking van de samenwerking, waartoe dergelij ke beleidsbeslissingen in belangrij ke mate zouden kunnen bijdragen, leidt het tot versterking van de onderlinge irritatie. Zo dreigen zelfs de beste mogelijkheden om aan een meer duurzame samenwer king te bouwen ln hun regendeel te verkeren. Het wordt wel tijd dat minister-president Den Uyl zijn ka binet ertoe brengt eindelijk eens vanuit dit perspectieve van de toe komst het beleid te gaan voeren.' (Zie ook onze pagina financiën en economie). het provinciehuis te Den Bosch woonde prinses Beatrix met prins Claus een jubileumconcert bjj ran het Brabants Orkest. In de pauze werd de solist Zino Francescati aan de prinses voorgesteld. Van onze weerkundige medewerker Mei is nog,bij lange na niet rijp voor stabiel zomerweer met onge stoorde. zonneschijn. Gisteren be gon de dag zo goed met mooie blauwe plekken, maar daarna te kende de natuur weer eens voor een nummertje onvoorzien. Voor het middaguur regende het al in Groningen en Drente, later volgden ook enkele andere gebieden meer naar het zuiden in Nederland. De traditie van hemelvaartsdag werd daar dus voortreffelijk nageleefd. De temperatuur haalde nergens de 20 graden celsius, het bleef bij maximaal achttien graden in het ■zuiden en zuidwesten van het land. Groningen kwam niet verder dan veertien graden. Oorzaak: een sto ring in de bovenlucht die vanuit het zuidoosten Noordoost-Nederland binnentrok. Om twee uur gister middag meldde Hamburg bij veel zonneschijn overigens nog wel 23 graden celsius en het vliegveld Te gel bij Berlijn zelfs 27 graden: Maagdenburg kwam tot 25 graden. Maargisteravond had zich boven Noordwest-Duitsland onweer ge vormd aan de voorzijde van een uit Oostenrijk afkomstige, zich ontwik kelende storing (1004 millibar) die gisteravond om zeven uur al gevor derd was tot Hannover. Langs haar baan had zij flink wat regen afge leverd, te weten negen millimeter in Neurenberg, tien millimeter in Salzburg en veertien in Klagenfurt, gevallen töt donderdagmiddag één uur. Gisteravond meldde het vliegveld Hof in Beieren negentien millime ter, Munster acht en Hamburg vijf millimeter regen Het onweer 's middags nabij Innsbruck en ook werd uit de luchtcorridor naar Ber lijn geïsoleerd onweer gemeld. De buienwolken hadden daar toppen tot 8.5 a 9 kilometer hqogte en bewogen zich intensiverend, naar het Westen. Het ziet er voor van daag niet al te vriendelijk uit. De depressie zal wel op de Noordzee belanden en ons vandaag bedienen met enkele regen- of onweersbuien. Bovendien gaat de wind uit het westen waaien waardoor het be- vaald niet warmer, integendeel koeler wordt. In Midden- en Oo»t- Tsjechoslowakije was het gisteren ook zomers met 25 graden celsius in Br no. Kijk ook even naar Zuid- Scandinaviè. waar Göteborg tot 25 graden celsius kwam, Helsinki 21

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5