Bijsluiter móet bij medicijnen Begin 1976 de eerste casino's in bedrijf Onrust na brand oor sociale diensten extra geld nodig' anaskerde ;rzen in ^ngerstaking Staatssecretaris komt nog dit jaar met maatregel: Dinsdag stemming over zes moties Twintig jaar voor man die Carolientje Pessers vermoordde Vergoeding bepleit voor onjuiste beslissing rechter Van natuuiiijk. Socioloog wijst Shell-prijs (25 mille) af Eindhoven wil geen vrouwen in politiecorps pasar malattt [^amsterdam» Grote schade door windhoos Tuchtcollege: arts verantwoordelijk voor fraude vrouw Het worden er voorlopig niet meer dan tien Noordwijk wil niet WÖ/lffii cen onzer verslaggevers WHAAG Dertien Perzische jnten zijn op het Binnenhof in Haag sinds woensdagmiddag in 11 erstaking. Zij doen dit uit pro- legcn wat zij noemen het ver- den van zeven Perzen eind door de geheime politie van ah. In een verklaring hebben ai tweetal eisen gesteld. De i js. dat er een internationale jssie moet komen, die een ïoek instelt naar het lot van v* Ó.OOO politieke gevangenen in jl?* land. De tweede eis is, dat de zL rlandse regering openlijk haar aring uitspreekt ten aanzien hef :om« D 1 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) hoopt nog dit jaar te komen met een wijziging van het besluit verpakte geneesmiddelen, waardoor apothekers verplicht worden de zoge naamde bijsluiters bij de geneesmiddelen te leveren. In de bijsluiters staat onder andere vermeld wat de gevolgen van de middelen kunnen zijn. In de huidige situatie kan de apotheker (en doet dat ook in veel gevallen) deze bijsluiter aan de patiënt onthouden. het Perzische bewind, en het van de zeven Perzische ge- gevangenen waren geadop- door Amnesty International. J »fficlële Perzische lezing luidt, L xe op de vlucht zijn tieerge- zL len. De dertien demonstranten, dien lid van de beweging van m0* Isclie studenten in het buiten- -hH i Cisnu, dragen maskers, om 1 herkend te worden door de Iscbc geheime politie. Zij zitten een stand, behangen met Idoeken, en uitgerust met de- en slaapzakken, pal naast de ng van het Tweede Kamer-ge- Zij mogen in het Kamerge- gebruik maken van toilet en r en van stroom om thee te 0 n. De studenten willen hun a erstaking in ieder geval 72 uur luden, tot zaterdagmiddag 2 De bewindsman kondigde dit aan bij de debatten in de Tweede Ka mer over de structuurnota gezond heidszorg. Enige Kamerleden had den de dag daarvóór gevraagd om zo snel mogelijk met een dergelijke regeling te komen. De heer Hendriks ontkende dat hij er bij zijn nota In de eerste plaats van is uitgegaan dat de kosten voor de gezondheidszorg beperkt moeten worden. 'Mij staat een structuur voor ogen, waarbij efficiënt wordt samengewerkt in de dienstverle ning voor allen, die dit nodig heb ben. Mag ik hierbij over kosten praten? Kostenbeheersing is voor mij geen vies woord', aldus de staatssecretaris. Hij benadrukte het belang van de samenhang van kos ten en optimale dienstverlening. 'Juist omdat de kwaliteit van de gezondheidszorg op het spel staat ,'.d. 'aar >ve!r ichj \ms hul da) meenten: mankracht ontoereikend NHAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) d' van de regering honderd miljóen gulden extra om de proble- 1 bij de sociale diensten het hoofd te kunnen bieden. Met dit a-bedrag uit het gemeentefonds kan op korte termijn het aan- personeelsleden bij de gemeentelijke sociale diensten met twee- -z4end worden uitgebreid. tenjde gemeentelijke sociale dien zijn nu ongeveer tienduizend sen werkzaam. De diensten, al- de vereniging in een brief aan staatssecretarissen Polak (bin- landse zaken) en De Goede (fi- ciën), staan de laatste tijd on zeer grote druk. De economi- en maatschappelijke situatie de hoge werkloosheid en de ale onrust) heeft de gemeente- hebt een rijksdaalder uit- U weet wel, die ik krijgen als ik voor gedrag ,t jpu voldoende had.' (ADVERTENTIE) wil ik er zeker van zijn de kosten aspecten niet te onderschatten.' patiënten ln ziekenhuizen en ook daarbuiten tegenover de arts en het verplegend personeel vaak niets te vertellen hebben. De heer Drenth (PvdA) diende een motie in, waarin hij de staatssecre taris vraagt te bevorderen dat er een verbod komt op reclame voor schadelijke voedlngs- en genots middelen op radio en televisie. Verzekering Over het al vaak aangekondigde maar nog steeds niet ingediende wetsontwerp Ziektekostenverzeke ring merkte de staatssecretaris op dat het nu binnen afzienbare tijd gaat komen. Het doel van dit wets ontwerp is dat er een algemene ziektekostenverzekering voor ieder een komt. Mevrouw Veder-Smit (WD) be treurde het dat er niet eerst een voorontwerp van wet komt, zoals aanvankelijk was aangekondigd. Zij vond dat met zo'n voorontwerp, waarin de grote lijnen van het latere definitieve wetsontwerp wor den aangegeven, de inspraak van de burgers beter dan wordt gega randeerd. De heer Hendriks bracht hier tegen in dat een voorontwerp de proce dure onnodig zou vertragen. 'We moeten de inspraak laten prevale ren boven de tijd', aldus mevrouw Veder. Het a.r.-Kamerlid mevrouw Van Leeuwen vroeg de staatssecretaris een nota met de grote lijnen van zijn plannen op dit gebied, waaro ver dan volop gediscussieerd kan worden. Tegelijkertijd kan het de partement dan doorgaan met het voorbereiden van het definitieve wetsontwerp, zodat het tijdsverlies minimaal is. (ADVERTENTIE) •n METZLER- bril: ieders oogmerk! DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft de twintig-jarige E. van der L. uit Eindhoven over eenkomstig de eis veroordeeld tot twintig jaar met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering. Hij kreeg deze straf voor doodslag op de 59-jarige winkelierster me vrouw P. van de Biggelaar-Vogels uit Best op 12 maart vorig jaar, en het onttrekken aan het ouderlijk giezag van de vijf-jarige Carolientje Pessers uit Waalre, vrijheidsbero ving enhet vermoorden van het meisje. Bij deze straf werd tevens rekening gehouden met een reeks Inbraken brandstichtingen en een poging tot verkrachting van een der tien-jarig meisje. Bescherming van de maatschappij heeft voorop gestaan bij de samen stelling van het vonnis, aldus een er overwegingen van de recht- d der overwegingen van de recht bank. De rechtsorde is door de schokkende en gruwelijke wijze waarop de misdrijven zijn gepleegd ernstig geschokt, aldus het vonnis. Zware rookwolken stegen uit liet chemische bedrijf Luxan in Eist op toen daar brand ontstaan was. lijke diensten zó belast, dat in veel gevallen geen sprake meer is van een aanvaardbare dienstverlening. Onlangs heeft dit in Leiden tot grote moeilijkheden geleid. De sociale diensten zijn niet meer in staat de dienstverlening goed te verzorgen door de volstrekte ontoe- reiekendheid van de mankracht, al dus de vereniging. De huidige eco nomische problemen kunnen niet alleen worden bestreden met eco nomische stimuleringsmaatregelen. Zeker zo belangrijk Is, aldus de vereniging, dat degenen die door de huidige economische ontwikkelin gen zodanig in de verdrukking ko men dat zij een beroep moeten doen op de sociale dienst, snel en goed worden geholpen. De vereniging wijst er verder op dat de diensten niet zozeer worden belast door het aantal gevallen waarin bijstand moet worden ver leend. Het nlet-verlenen van een bijstandsuitkering vereist veelal meer energie en inzet dan toeken ning. Bovendien bestaat er geen absoluut verband tussen het aantal bijstandsgevallen en het werkloos heidscijfer. De toenemende belas ting van de sociale diensten wordt voor een belangrijk deel veroor zaakt door andere maatschappelijke problemen: or vrede, agressie en maatschappelijke hulpbehoevend heid laten zich, aldus de vereni ging. moeilijk meten. Moties De Kamer probeerde het beleid van de staatssecretaris, waarmee men het in grote lijnen wel eens is, enigszins te sturen door het indie- hen van eén zestal moties, waaro ver dinsdag gestemd zal worden. Zo /~V„ J vroeg de heer Dees (WD) in een i/IlflCrZOGK motie om een studie over de positie V/AIWVA en de rechten van-de patiënt. Vrij- J J wel de hele Kamer meent dat een |1Q|Q|1 |J^T]P|1T0 dergelijke studie er snel moet ko- ir men. omdat mèft bang is dat de DORDRECHT De hoofdofficier van justitie in het arrondissement Dordrecht, mr. A. Niessen, heeft een gerechtelijk vooronderzoek ge vorderd naar de oorzaak van en de schuldige aan de dood van een 38- jarige vrouw uit Górinchem, die op 22 maart na een operatie is overle den. De vrouw moest in het Prinses Beatrlx-ziekenhuis in Górinchem een operatie ondergaan. Tijdens de ingreep ontstond een tekort aan zuurstof, waardoor de patiënte in coma raakte en hersenletsel opliep. Zij werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis ln Utrecht, waar ze kort na aankomst overleed. Staat aansprakelijk? Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Tweede Ka mercommissie voor de verzoek schriften wil een onderzoek naar de aansprakelijkheid van de staat voor onjuiste rechterlijke beslissingen. De commissie wijst er in een ver slag op dat de rechterlijke macht natuurlijk onafhankelijk is. maar tegelijkertijd is het een orgaan van de staat, waarvoor de staat in t?e- ginsel aansprakelijk gesteld zou kunnen worden. De commissie wijst op een geval in 1964: toen dwong een rechter-com- missaris een horeca-ondernemer. die verdacht werd van prostitutie in zijn zaak toe te laten, de zaak te verkopen. Alleen op voorwaarde van verkoop zou de man uit voorlo pige hechtenis ontslagen worden. Volgens de commissie moet ernstig worden betwijfeld of de rechter commissaris hier nog wel binnen de regels handelde. De horeca-ondernemer werd nader hand vrijgesproken en de commis sie vindt het redelijk dat de man schadevergoeding krijgt omdat de gedwongen verkoop van zijn zaak natuurlijk minder heeft opgeleve- verd dan bij een gewone verkoop het geval was geweest. De commissie heeft de Tweede Ka mer voorgesteld bij minister Van Agt erop aan te dringen dat in dit geval een redelijk bedrag aan scha devergoeding wordt uitbetaald. (Vervolg van pag. 1.) Tijdens de brand trok de politie met gelu ids wagens door de omge ving om het publiek te waarschu wen de huizen gesloten te houden en het vee uit de wei te halen. Vooral na de laatste brand (10 maart van dit jaar in een ketel met gistege insecticiden waardoor gif wolken vrijkwamen) is aangedron gen op maatregelen; het PvdA- Tweede Kamerlid Van Ooijen uit het Gelderse Huissen stelde vragen. De eerste brand woedde op 24 juli 1974, in een grondstoffenloods. De schade liep toen in de miljoenen. Door de gunstige windrichting zijn ernstige rampen steeds uitgebleven. Na de laatste brand heeft het be drijf een permanente bewaking In gesteld. Een bewaker ontdekte de brand gistermiddag om drie uur. De brandweren van Eist en Arnhem werkten samen met de bedrijfs brandweer: alle brandweerlieden droegen gasmaskers. Nog gisteren is een breed opgezet onderzoek be gonnen naar de oorzaak en de mo gelijke gevolgen van de brand. Aan het onderzoek nemen deel functio narissen van de afdeling milieuh ygiëne van de provinciale water staat. de technische recherche van de rijkspolitie, de arbeidsinspectie, (ADVERTENTIE) en nog dertien andere lekkernijen in royale familiezak. RED BAND de brandweer en mensen van het bedrijf zelf. In Eindhoven is gisteravond brand uitgebroken in het voormalige zus terhuis op het terrein van het be jaardencomplex 'De Weerde'. Dit tehuis, dat in december 1972 in gebruik werd genomen, wordt mo menteel verbouwd tot verpleegte huis. Op het moment dat de brand uitbrak was niemand in het gebouw aanwezig. Op de begane grond in het gebouw lag veel bouwmateriaal opgeslagen, terwijl er ook - machines van de aannemer stonden. Deze verdieping brandde totaal uit. terwijl ook de eerste verdieping ernstige brand schade opliep. Hoe de brand is ont staan is nog niet bekend. De scha de wordt geraamd op een miljoen gulden. Van een verslaggever DEN HAAG De socioloog dr. A. de Swaan uit Amsterdam heeft ge weigerd in het hoofdkantoor van de Shell de Koninklijke Shell-prijs van 25.000 gulden in ontvangst te nemen uit handen van een van de Shell-directeuren. De prijs was dr. De Swaan toegekend door de Hol landse Maatschappij van Weten schappen voor zijn onderzoek naar coalitievorming bij kabinetsforma ties in een aantal landen van Euro pa en van Israël. De prijs, is toege kend door een commissie uit deze maatschappij die bestaat uit zaken lieden en hoogleraren en het geld komt uit een fonds dat beheerd wordt door de 'Stichting Koninklij ke Shell-prijs'. Dr. De Swaan zei erg blij te zijn met de prijs maar hij vindt alleen de uitreiklngspro- cedure 'onaanvaardbaar'. Hij zou wel bereid geweest zijn de prijs in ontvangst te nemen van een verte genwoordiger van de Hollandse Maatschappij van Wetenschappen. 'Zoals andere grote ondernemingen vormt de Shell een knooppunt van wereldwijde machtsrelaties zowel economisch, politiek en ook weten schappelijk. De machtsvorming door zulke grote ondernemingen, ook over wetenschapsmensen, noopt mij tot afstand nemen. Als ik pleitbezorger wil zijn van auto nome wetenschapsbeoefening kan ik de symbolische betekenis van een prijsuitreiking door een direc tielid van Shell niet aanvaarden', aldus de socioloog. ran een verslaggever DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Kosto (PvdA) heeft minister De Gaay Fortman gevraagd of hij het beleid van de politie ln Eindhoven om geen vrouwelijke agenten aan te stellen in overeenstemming acht met het door de regering veelvuldig beleden emancipa tiebeleid. De Elndhovense politie stelt geen prijs op vrouwelijke col lega's. omdat de kosten van haar opleiding niet opwegen tegen haar rendement en zij niet voor alle diensten inzet baar zouden zijn. terwijl ze wel volledig meetellen voor de sterkte. Het Kamerlid wil weten of het waar is dat de Eindho- vense politie vrouwelijke sol licitanten verwijst naar het departement van binnenland se zaken, om daar te verne men waar elders ln het land zij als sollicitanten bij de po litie welkom zijn. Het Kamer lid heeft verder gevraagd of er meer gemeentelijke politie korpsen in Nederland zijn, waar gèen vrouwelijke agen ten worden aangesteld. RAI 8t/m11 mei tropische jaarmarkt vol verrassingen meer dan 150 attracties! 12-24 uur (zat tot 01 uur) I toegang f4- 65-plussers en kind, f 1,50 g 1ND)UW/KWARTET VRIJDAG 9 MEI 1975 BINNENLAND 3 Heusden en Geldermalsen: GELDERMALSEN/HEUSDEN Een windhoos heeft woensdag ln de namiddag schade aangericht in Geldermalsen en Heusden (NB). In Geldermalsen werden een vijftig tal woningen, schuren en gebouwen beschadigd. In zes straten sloegen dakpannen van de daken, sneuvel den ruiten, sloegen deuren open en waaiden daken van schuren. Eén auto werd door de wind opgepakt en dertig meter verder tegen een andere auto gegooid. Een klas van een kleuterschool werd totaal ver nield. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Tijdens een zwaar onweer trok een windhoos over de scheepswerf Ver- olme in Heusden (N.B.). waarbij een zeer groot gedeelte van het dak van de machineloods afwaaide en een ander gedeelte zwaar werd be schadigd. De schade wordt geraamd op een half miljoen. GRONINGEN Het medisch tuchtcollege ln Groningen heeft de Friese arts G. van D. de bevoegd heid tot de artsenij bereldkunst ont zegd. De voormalige apotheekhoudende huisarts van Gorred.jjk mag niet meer als zodanig optreden omdat hij volgens het tuchtcollege 'het vertrouwen ln de stand der genees kundigen ondermijnd heeft' door na te laten controle uit te oefenen op de declaraties die zijn vrouw naar de Friese ziekenfondsen stuur de voor door haar man verstrekte medicamenten. Het tuchtcollege achtte een klacht van H. T. Kijl- stra, geneeskundig Inspecteur voor de volksgezondheid in Friesland, gegrond. Gebleken is. dat tussen 1952 en 1972 voor 132.000 teveel was gedeclareerd. De fondsen ne men echter aan dat de fraude to taal wel zes ton beliep. Het Leeu warder hof veroordeelde onlangs de vrouw van de arts tot acht maan den, waarvan twee voorwaardelijk. Het tuchtcollege vindt dat de arts «aansprakelijk is voor de door zijn vrouw gepleegde fraude; als apo theekhoudend arts moet hij de ad ministratie controleren. De arts kan zich rnlet aan zijn verantwoor delijkheid onttrekken door aan te voeren dat hij geen interesse en begrip heeft voor administratie, al dus het tuchtcollege. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vermoedelijk in het voorjaar van 1976 zullen de eerste casino's in Nederland worden geopend. Bij 26 gemeenten, waaronder Amsterdam, Rotter dam, Den Haag-Scheveningen, Valkenburg, Zandvoort, Leeuwarden en Terneu- zen, bestaat belangstelling voor de vestiging van een casino. Dit is woensdag meegedeeld dv)or mr. F J. F. M. van Thiel, voorzitter van de op 1 maart Ingestelde raad voor de casinospelen. Volgens oud-Tweede Kamer voorzit ter Van Thiel zulien er voorlopig zeker niet meer dan tien casino's komen. Ze zul'en worden geëxploiteerd 'door een nog aan te wijzen concessionaris. i»ij de raad hebben zich 36 gegadigden voor een exploitatievergun ning aangemeld. De opening van de casino's is mogelijk gemaakt door een wijziging van de wet op de kansspelen. De wet is ge wijzigd op initiatief van de Tweede Kamerleden Geurt- sen (VVD) en Van Schalk (KVP), die in oktober voor stelden me-r mogelijkheden te bieden tot een verant woorde beoeten'ng van kansspelen. Die kansspelen konden tot nog toe slechts ln het buitenland (voorna melijk België) of in illegale speelhuizen worden beoe fend. De laatstp tijd heeft de polit'e een groot aantal van die illegale speelhuizen gesloten. fn twee ln de staatscourant gepiaatstc advertenties wer den aspirantconcessionaris- «en en belangstellende ge- meentebesturan opgeroepen zich aan te melden. Van ti? gemeenten was toen al bekend dat zij in aanmer king wilden komen als ves tigingsplaats van een casino. Van deze gemeenten beeft Enschede zich teruggetrok ken. Tot 30 april, toen de aanmeldingstermijn sloot, meldd n zich nog e'ns ze ventien gemeenten aan. Van één gemeente, Noordwijk. ontving de raad voor de ca sinospelen bericht dat de vestiging van een casino niet op prijs werd gesteld. Een vergunning wordt slechts verleend, als de ge meenteraad daarmee ak koord is gegaan. Toerisme B IJ de keuze van gemeen ten die voor een vergunning in aanmerking komen, zal de raad voor de casinospe len onder meer letten op het inwonertal en op de toeristische mogelijkheden die de gemeente biedt. Met de vestiging van casino's wordt mede de bevordering van het toerisme nage streefd. De raad voor de casinospe len, die uit een voorzitter en twaalf leden bestaat, hoopt de minister van justitie en de minister van economi sche zaken nog dit Jaar aanbevelingen te kunnen doen met betrekking tot de plaatsen van vestiging en de concessionaris. Na de open stelling van de casino's zal de raad zich belasten met het toezicht daarop. j Jk had weieens dat ik vlak voor m n nieuwe maandsalaris rood stond. En dan werd ik gelijk als een kind op m'n vingers getikt Nou, daar had ik altijd de pest over in. En toen las ik dat j- dat rood staan bij deAmro netjes kon regelen, één keer afspreken en verder geen gedonder, dus daarom ben ik toen overgestapt"

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3