Sacharows in hongerstaking SHÜP Sadat: Bezoek van minister keerpunt Agerrt(e) V d iet Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant r; Eist zeer ongerust na chemische brand Noodoperatie in Phnom Penh en met gezegd Een mens als pretmachine. !n deze krant Tro Uw kleine advertentie Jroot nieuws roer bouwers Stage lopen ils patiënt Amerika fout n '40-'45' erslag Ned. Bank ermoeid stuk F 16: buiklanding Sleepboot kapseist: matroos verdrinkt Duitsers brengen twee kotters op L_ I I Van der Stoel sprak met Egyptische president Palestij nen ook een probleem voor Nederland Breznjew hoopt op verdere ontspanning Drie maal in één jaar zelfde bedrijf Abonneer eens iemand, (m. of v.) T Welkomstvoordeel. Trouw 33e JAARGANG NO. 9516 - VRIJDAG 9 MEI 1975 Alle molens draaien op nationale molendag - pag. vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben. IfiAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 JNNEMENT 13,00 PER MAAND 39,00 PER KWARTAAL 154,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTE GIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS f 0,50 ÏEUSDEN De bouwvak- ers die werken aan de op- iouw van het landelijke ge- eformeerde dienstencen- rum kregen deze week Groot nieuws voor u' het lieu we testament in om- angstaal, roorzitter R. Gosker van de louwcommissie: 'Nog nooit ebt u zo'n kerkelijk kanto- encomplex gebouwd. Be- rijven die bouwen geven ets goeds van zichzelf als e vlag wordt gehesen. Het este dat de kerk kan geven de bijbel.' fan een verslaggever SEIST Medische studen- zouden eigenlijk ver- ilicht een veertiendaagse tage als patiënt in een zie- lenhnis moeten doorbren gen om ook die kant te le en kennen. Artsen schrij den soms zo makkelijk ge neesmiddelen met nare bij werkingen voor. Ik geef het te doen de order op te rolgen om zoutloos te eten'. )it ei de Rotterdamse loogleraar prof. dr. M. Venkel op een congres van armaceutische studenten. PASHINGTON Mogelijk ïeeft Amerika in de Tweede Wereldoorlog aan de ver leerde kant gevochten, zo ertrouwde de gouverneur de Amerikaanse staat tlabama journalisten toe. Wallace meende, dat de Ja- lanners werden geprovo- ,eerd en dat de Duitsers echt behandeld werden na e Eerste Wereldoorlog. Het trdrag van Versailles lacht Hitier aan de macht, to zei hij. Amerika had met MOSKQU (Reuter) De Russische kernfysicus Andrei Sacharow j en zijn vrouw Yelena zijn gisteren een hongerstaking van drie dagen begonnen uit protest tegen de weigèring van dê Sowjet- Unie mevrouw Sacharow naar Italië te laten gaan. Zij wil daar J heen voor behandeling van een oogkwaal die haar volgens haar j zeggen spoedig blind zal maken als er niets tegen gedaan wordt JDEN Een grote concentra- outzuur is woensdagmiddag te- tgekomen in het afwateringsri- Het Oude Maasje toen de van de conservenfabriek Jon- Fris werden schoongemaakt. Wel alle vissen ln het riviertje daardoor omgekomen. zeggen tegen de toekomst is zeggen tegen de historische mensteden. Ir. H. Klarenbeek, voorzitter van de Commissie Binnen stad Middelburg ■nkele buien VANDAAG: In het algemeen veel bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Over wegend matige wind uit uit- enolpende richtingen. Mid- iagtemperaturen van 14 tot 19 graden. iORGEN EN OVERMORGEN: 'laatselijk buien en middag- lemperaturen omstreeks 14 graden. Morgen: zon op: 04.55 onder: 20.18 Maan op: 04.18 onder: 19.45 'm al drie keer gewekt Het echtpaar maakte dit bekend op een bijeenkomst met westerse jour nalisten in hun Moskouse flat. Het ziet in de weigering van de autori teiten een wraakneming in verband met de campagne die Sacharow al lange tijd voert voor de erkenning van de mensenrechten in de Sow- je.t-Unie. De Sacharows lieten we ten dat zij het begin van hun hongerstaking opzettelijk hadden laten samenvallen met de herden king van het einde van de laatste wereldoorlog, dertig jaar geleden. Mevrouw Sacharow is een oorlog sinvalide. Haar oogkwaal is veroor zaakt door het letsel dat zij opliep toen een bom een treinwagon trof waarin zij in 1942 als verpleegster in het noorden van dé Sowjet-Unie werkte. In augustus van het vorig jaar kreeg mevrouw Sacharow een uit nodiging van Italiaanse artsen om naar een ooglijderskliniek in Siena te komen. Zij dachten haar te kun nen helpen en mevrouw Sacharow WASHINGTON Eén van de twee bestaande prototypes van de F 16 straaljagers is bij een buiklanding gisteren licht tot matig beschadigd. Zoals bekend probeert Amerika de F 16 aan een aantal Europese ltfchtmachten te verkopen, waaron der de Nederlandse. Fabriekspiloot Neil Anderson kon het landingsgestel niet naar bene den krijgen, en had geen brandstof genoeg om dat rustig nog eens' te proberen. Hij zette het toestel toen in het gras naast de landingsbaan van General Dynamics in For Worth, Texas, op zijn buik neer. Anderson werd niet gewond. HANSWEERT In de havenmond van Hansweert is gistermorgen een sleepboot gekapseisd toen hij bezig was assistentie te verlenen aan een kustvaarder. Een 24-jarige Duitse matroos van de sleepboot. N. Kesz- ler, is daarbij om het leven geko men. De sleepboot was de 'En Avant' van de rederij Muller uit Terneuzen. HAMBURG Twee Nederlandse viskotters zijn gisteren in de mon ding van de Elder opgebracht we gens vissen in de Westduitse terri toriale wateren. Zij moeten reke ning houden met verbeurdverkla ring van huq vangst, en hun qeken alsmede met een proces. De sche- pen zijn afkomstig van Texel en Katwijk. Volgens de politie hebben zij tweeduizend kilo vis aan boord. vroeg ih oktober een visum aan. In maart werd de aanvraag afgewezen. Het ministerie van gezondheid vindt dat de kwaal in de Sowjet- Unie behandeld kan worden en dat \'men, indien nodig, de hulp van buitenlandse specialisten kan in roepen. Mevrouw Sacharow ver klaarde donderdag dat zij vijf keer vergeefs in Russische klinieken is behandeld. (ADVERTENTIE) HP-portret van een fenomeen: André van Duin. „Als ik het niet leuk vind om ergens te vallen, maar de mensen lachen erom, dan val ik toch," kortom, een mens als pretmachine. Ook: drie jongens en een ouwe multi-national, VPRO- Enibargo blikt terug op een maand leven met Philips. En: het eerste en laatste lustrum van DS'70, reconstructie van een politieke eendagsvlieg. De HP-commentatoren: Hofland over oude geschied schrijving en Nieuwe Journalistiek, Brugsma over het onvermogen tot feestvieren van deJbij uitstek bevrijden. Een portretvan Harry Sparnaay, 's werelds beste basklarinettist. In de HP-serie dorps troebelen: Havelte, import contra autochtonen. Humor: Henk Nieuwkoop en zijn reclame-makers, die je nooit zullen belazeren. Vietnam: de acties van het Medisch Comité Nederland- Vietnam gaan gewoon door (giro 10 90 400). Italië: een inventarisatie van de fascistische terreur. Literatuur: de schrijver van „100 jaar eenzaamheid" wil met schrijven stoppen, HP in gesprek met Gabriel Garcia Marques. FilmFr^d van Doorn over Otto „The Terrible" Preminger en zijn verouderde objectieve aanpak. Voetbalvolgens Henk Spaan keert de goeie ouwe tijd terug. HP: voor 2 gulden overal verkrijgbaar. Of wekelijks in de bus als u onderstaande bon gebruikt. C ■~i Adres- Woonplaats Ik geef mij op als abonnee van HP voor de volgende periode: kwartaal (f 20,50) O halfjaar (f 41,-) jaar (f 82,-) Studerenden of houders van het CJP O halfjaar (f 24,-) Collegekaart/CJP nummer- In ongefrankeerde envelop opsturen aan: HP, Antwoordnummer 8037, Amsterdam. Artsen van het rode kruis verrichten een noodoperatie bjj een vluchteling in de Franse ambassade in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. De patiënt overleed op de operatietafel en werd la ter in de tuin van de ambassade begraven. (Zie voor relaas vluchtelingen uit Phnom Penh pag. 7). Van onze verslaggever CAIRO Het bezoek van minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) aan Caïro betekent 'een keerpunt' in de Nederlands-Egyptische ver houdingen. De Egyptische president Sadat heeft dit gisteren in Caïro verklaard na een gesprek van ruim een uur met minister Van der Stoel. Déze brengt nu een officieel bezoek van vier da gen aan Egypte. Sadat wees erop dat er in het verleden wel eens misverstanden tussen beide landen zijn geweest. MOSKOU (UPI) -r Partij-leider Leonid Breznjew van de Sowjet- Unie heeft gisteren de hoop uitge- sproen dat het einde van de oor log in Indochina een verbetering met zich mee zal brengen van de Amerikaans-Russische betrekkin gen. 'Het einde van de gevechten in Indochina schept de voorwaar den voor een verdere verbetering van het internationale politiee klimaat', zo zei Breznjew in een toespraak op de dertigste yiering van het einde, van de Tweede We reldoorlog. 'Het zal de internatio nale ontspanning goed doen, eh wij hopen ook de ontspanning tussen ons land en de VS van Amerika', aldus/ Breznjew. UTRECHT De vierjarige Andrea Rosenboom uit Berlijn is bij Twello uit een D-trein gevallen en omge komen. Het kind heeft vermoede lijk met een deurknop van een portier gespeeld. Het was met zijn moeder op weg naar familie in Schiedam. Hij doelde daarmee zonder twijfel op de slechte verhoudingen tussen Nederland en de landen in het Midden-Oosten tijdens en na de oliecrisis. Het bezoek van mr. Van der Stoel werd door de Egyptena- ren, in verband met de moeilijke verhoudingen, eerder al eens uitge steld. Mr. Van der Stoel, sprak voor zijn ontmoeting met president Sadat 'met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Fahmi. Deze zei dat goede betrekkingen van Ne derland met Israël op zichzelf geen beletsel vormen voor goede Neder- lands-Egyptische betrekkingen. 'Zo lang Nederland, zoAls ik verwacht, de elementaire beginsen onder schrijft die de betrekkingen tussen staten behoren te regelen, zoals de regels van het internationaal recht en de besluiten van de Verenigde Naties, zijn er geen problemen', al dus Fahmi. Hij benadrukte dat het probleem van de Palestijnen geen specifiek Egyptisch probleem is. 'Het is een probleem voor de- hele wereld, zelfs voor Nederland. Wanneer u zich in Nederland zorgen, maakt over de vrede waar dan ook, zou u zich eveneens Egyptenaren, de Israëli's, de Iraki's '.en de Syriërs zorgen Minister Van der Stoel begroet door de /Egyptische president Sadat. moeten maken. Mijns inziens', al dus Fahmi, 'kunt u niet kiezen aan welke zijde uw gevoelens zijn en dan zeggen: ik sluit mijn ogen maar voor dit deel van de wereld, ik ben blij dat ik in Europa woon, waar ik een goed bestaan heb en niet hoef mee te voelen met een ander volk', zei de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken. Van een verslaggever ELST In Eist bij Nijmegen is gistermiddag opnieuw grote on gerustheid ontstaan toen voor de derde maal binnen een jaar brand woedde bij het chemische bedrijf Luxan. Zware rookwolken kwamen vrij. Twee mensen hebben zich volgens de politie onder doktersbehandeling moeten stellen; de brandweer had de brand binnen een paar uur onder controle. West-Europa De bramd woedde in balen met het schimmelbestrijdingsmiddel Maneb en sloeg later over naar een verza meling vaten waarin het insecticide dimethoaat was opgeslagen. Dit middel lijkt op het bekende para- thion. Vermoedelijk is de brand door zelfontbranding in de balen ontstaan. Volgens adjunct-directeur tr. A. A. de Vette van Luxan was het giste ren nog niet bekend of de vrijko mende rookwolken gevaar hebben opgeleverd of zullen opleveren voor de bevolking. Gisteravond werden nog luchtmonsters genomen en een Nijmeegse arts nam bloedmonsters van het brandweerpersoneel. Zie verder pag. 3. President Sadat voegde er later aan toe dat het tijd wordt dat West- Europa zijn rol op zich neemt en zijn verantwoordelijkheid aan vaardt inzake het conflict in het Midden-Oosten. Deze uitlating leek weinig in overeenstemming met de verklaring van mr. Van der Stoel vorige maand in Israël, dat er voor de Europese gemeenschap als ge heel geen rol is-weggelegd bij het doen hervatten van de Egyptisch- Israëlische besprekingen in Genève, maar wellicht wel voor afzonderlij ke West-Europese landen. Minister Van der Stoel heeft overi gens nooit de indruk gewekt een dergelijke rol voor Nederland te verlangen. Hij onderstreepte nog eens het ook door ons land uitge dragen standpunt van de Europese gemeenschap, dat een vredesrege ling in het Midden-Oosten geba seerd moet zijn op teruggave van bezette gebieden door Israël, erken ning van de legitieme rechten van de Palestijnen en de totstandko ming van veilige en erkende gren- zen voor alle betrokken staten. Twente juicht snel11 Binnenland Bijsluiter moet bij medicij nen 3 Buitenland Contact socialisten uit Israël en Egypte 7 Kerk Hebt u ongekleurd toiletpa pier? 2 Radio en t.v Strips, feuilleton Dichtbij en verder Film Weekbladen Vandaag zal minister Boers- ma van sociale zaker zijn lang verwachte Nota inko mensbeleid publiceren. Een inmiddels zeer omstreden be standdeel vart deze nota is de vermogensaanwasdr ling. Over de pogingen de werknemers een deel te geven van het groeiende vermogen van de ondernemingen gaat onze be schouwing op pag. 17. Een Kamervraagje naar ons hart. Is het te rijmen met de emancipatiegedachte dat de politie in Eindhoven geen vrouwelijke agenten wil? En 't staat zo gezellig op straat, als u ons een discriminerende opmerking wilt vergeven. Nieuwe abonnee:- Straat: Plaats:- _Giro:__.p Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres:_ Plaats:_ Tk ontvang graag: Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken graüjs ter kennismaking de krant te nebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdom. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. v""p, I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1