staken weghalen Vliegtuigen uit Thailand Jordanië krijgt raketten van VS 4 Militair Amerika is Vietnam snel vergeten Latijns-Amerika wil niet meer aan leiband VS lopen Linkse broedertwist Portugal bijgelegd leest waardevolle zijn al opgehaald Onenigheid over 'aanklacht bij proces in Z.-Afrika CIA zat achter staatsgreep in Malagasië pasaptttalam ["amsteptfattt» Kardinaal Mindszenty overleden Bijeenkomst OAS Makarios bij Kissinger Tweede konvooi met evacué's uit Phnom Penh nadert grens Sjah in Venezuela OUW/KWARTET WOENSDAG 7 MEI 1975 BUITENLAND !fj WASHINGTON, BANGKOK (Reuter, UPI, AP) Nadat de Verenigde Staten de meest waarde- ijjrolle uit Zuid-Vietnam afkomstige vliegtuigen al uit Thailand hadden weggehaald, hebben zij gis- teren beloofd deze actie voorlopig te staken. Ui e De regering van Thailand had gis- ïell teren gegist dat het overbrengen nofvan de vliegtuigen en helicopters, die door Zuidvietnamese vliegers op ahun vlucht naar Thailand waren naar het Amerikaan- je vllegdeksehip Midway, onmiddel- lijk gestopt moest worden. Volgens :5|de Thaise premier Kqekrit Pramoj i§ s set aan de Thaise regering om te Übepalen of deze vliegtuigen aan de Ij peuwe regering van Zuid Vietnam worden gegeven. gflDe premier zei na een kabinetgver- lering' dat er besloten was dat 129 vliegtuigen in Thailand aten blijven. Maar terwijl hij dit verliet de Midway de Thaise aren met de waardevolste .alvliegtuigen aan boord, F-5- taljagers en A-37-bommenwer- pers. Tijdens het weekeinde hadden de Amerikanen deze met grote heli copters naar het vMegdekschip overgebracht. Op enkele moderne 8 transportvliegtuigen na staat er op de luchtmachtbasis Utapo alleen Ërnog een verzameling verouderd ma li teriaal uit de Tweede Wereldoorlog §jen de Koreaanse oorlog. ||De Revolutionaire Regering in Sai gon en Noord-Vietnam hebben geë ist dat alle vliegtuigen aan de nieu we regering van Zuid-Vietnam wor- u CAAPSTAD Het lijkt erop dat de ou echter in de zaak tegen gevange nen van de Zuidafrikaanse studen- V5 tenorganisatie (SASO) en het V(K Black Peoples Convention (BPC) in pretoria het moeilijk gaat maken f Ovoor het openbaar ministerie. Ge- durende de maandagzitting is alle tijd gebruikt voor een dispuut tus- w en verdediging en openbaar minis- Jterie. Duidelijke onenigheid bestaat er eK namelijk over de inhoud van de lanklachten. Volgens de waarnemer mr. Archer (van de internationale commissie van juristen in Genève) „is het zeer belangrijk dat de aan klachten tegen de verdachten wor- s den gespecificeerd, anders Is een eerlijk proces niet mogelijk. Nu —worden nog aanklachten van alge mene strekking ingebracht tegen meerdere personen tegelijk, zodat zeer moeilijk vast te stellen is wie i. nu werkelijk zich aan één bepaald li feit heeft schuldig gemaakt. fHet lijkt prop dat de rechter op deze eis van de verdediging zal Ingaan. De aanklager zal dan ver- plicht zijn een gedetailleerde be schuldiging te formuleren, tegen ie- der van de dertien verdachten. Bij een aankacht onder de wet op de ^bestrijding van het terrorisme is zo, dat de aangeklaagde moet iwijzen dat hij of zij niet schuldig aan het ten laste gelegde feit. Aoor de verdediging is het niet mogelijk iemand van een aanklacht te zuiveren, als niet precies wordt gezegd wat de verdachte gedaan Jheeft. De beschuldigingen worden "®3nu uitgebracht tegen telkens groep- van verdachten. WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA is betrokken ge weest bij de staatsgreep in de republiek Malagasië (het vroegere Madagascar) in fe bruari, waarbij president Ri chard Ratsimandrave werd vermoord. Deze beschuldiging slaat in het weekblad Pen thouse. Schrijver van het ar tikel is de journalist Ted Szulc, die de naam heeft zeer goed ingevoerd te zijn in de politieke kringen van Was hington. Szulc weet ook nog te vertel len dat dc CIA dossiers heeft bijgehouden van dc senator Hubert Humphrey (vice-pre sident onder Lyndon John son) en in 1950 heeft inge broken in het kantoor van de destijds beruchte senator Jo seph McCarthy. Het artikel onder de kop 'Kis singers geheime rijk' zegt dat minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger persoon lijk leiding geeft aan het werk van de CIA. Szulc be weert dat Kissinger nauwer betrokken is bij het spionage werk dan algemeen wordt aangenomen en dat hij daar door bijzonder veel macht heeft. De journalist schat dat het werk van de CIA onge veer 25 miljard per jaar kost. Dat is veel meer dan totnutoe is gemeld. Officieel wordt nooit precies bekend gemaakt hoeveel de CIA uitgeeft. (ADVERTENTIE) RAI 8t/m11 mei tropische jaarmarkt vol verrassingen meer dan 150 attracties! 12-24 uur (zat. tot 01 uur) I toegang f4- 65-plussers en kind, f 1,50 fj den gegeven. De Thailandse pre mier had in eerste Instantie beloofd Amerikaanse druk te zijn gezet ver klaarde hij dat Thailand niets kon doen aan het overbrengen van de vliegtuigen 'omdat deze 'Amerikaans eigendom waren'. Gisteren zei hij: 'De Verenigde Staten moeten naar ons luisteren omdat wij bevriende landen zijn". Hanoi heeft gisteren Thailand op nieuw gewaarschuwd dat het 'de ernstige gevolgen zal moeten dra gen, als het toestaan dat Amerika nen Zuidvietnamese militaire goe deren uit Thailand weghalen'. Zuid-Vietnam De Revolutionaire Regering in Sai gon heeft via de radio bekend ge maakt dat het leven in Saigon weer zijn normale gang gaat. Het ver keer in de stad wordt nu niet meer door de politie geregeld, maar door studenten, 'bezield door revolutio nair'vuur', die zich twee dagen na de val van de stad ais vrijwilligers hadden aangemeld. Schoonmaak ploegen zijn op straat beziig met het opruimen van de rommel, die door de soldaten van het vorige bewind werd achtergelaten. De te lefoonverbindingen binnen de stad werken weer normaal en op de markten worden weer verse groen ten aangevoerd. Duizenden mensen die de stad waren uitgevlucht keren nu weer terug, aldus het radiostati on Giai Phong van de Revolutio naire Regering in Saigon. De laatste president van het vroe gere bewind in Saigon, generaal Doeong Van Minh, heeft in een vraaggesprek in het dagblad van het Noordvietnamése leger verkl- aard dat de grote militaire over macht van Noord-Vietnam en de Revolutionaire Regering van Zuid- Vietnam hem geen andere keuze had gelaten dan zich onvoorwaar delijk over te geven. De nieuwe machthebbers hebben de datum waarop politiefunctionaris sen en militairen van het vroegere bewind zich moesten melden uitge steld van 7 mei tot 31 mei. Het hoofd van het centrale comité van Saigon, generaal Tran Van Tra, die dit bekend maakte, zei verder dat een ieder die zich dan nog niet had gemeld, streng gestraft zou worden. De regering in Saigon heeft nu ook de eilanden van de Stratley-archi- pel onder haar bestuur gebracht. De eilanden. WO-ar onlangs olie is gevonden, worden betwist door China, de Philippijnen, Taiwan en Maleisië, De economische en sociale raad van de Verenigde Naties heeft als eerste VN-orgahiMtie de nieuwe re- gering van Zuid-Vietnam erkend, door haar, zeer tegen de zin van de VS, uit te nodigen voor de wereld conferentie in Mexico ter gelegen heid van het jaar van de vrouw, inmiddels heeft Australië het nieu we bewind in Zuid-Vietnam erkend. Nieuw-Zeeland neemt nog en af wachtende houding aan. Evacuatie De Amerikaanse evacuatie van Zuidvietnamezen begint haar einde te naderen, Gisteren kwamen de laatste schepen aan bij- de Ameri kaanse basis Subic Bay op de Phi- duizenden vluchtelingen zijn nu vandaar naar het eiland Goéam in de Stille Oceaan gebracht. President Ford van de Verenigde Staten heeft zich gisteren diep ge schokt en verontwaardigd betoond over de terughoudendheid van het Congres in zake zijn verzoek om 507 miljoen dollar voor hulp aan de Indpchlnese vluchtelingen. 'Het brengt me tot razernij, ze maken me gek, ze zijn altijd voor humani taire hulp geweest en nu trekken ze zich terug. We. hebben het voor de Hongaren gedaan, voor de Cubanen en hier en gunder, we zullen het pok nu doorzetten'. De Republikeinse senator Hugh Soptt zei dat de weerstand in het Congres en onder het Amerikaanse volk gedeeltelijk was gebaseerd op racisme. Scott haalde uit naar de Democratische senator George McQovern, gewezen kandidaat voor het presidentsschap, die op het mo ment voor een bezoek van vier dagen op Cuba is. MoGoyern heeft tenjlangs gezegd, dat het- beter voor de Zuidvietnamezen zou Sljn als ?e terug zouden gaan naar hun vader land. Zonder de senator met naam gisteren verontwaardigd: 'Wij hier gaan er niet vandoor naar Cuba'. De perschef van het Witte Huls, Ron Nessen, deelde gisteren mee dat bepaalde Frans-sprekende Afri kaanse landen hadden aangeboden elk 100 Vietnamese families op te nemen. Met deze transactie is een bedrag van 100 miljoen dollar gemoeid. De koop zpu zijn bekrachtigd tijdens het bezoek dat de Jordaanse koning Hoessein eind vorige week aan Washington bracht, Hoessein maakt een particuliere reis door de VS, maar ontmoette vorige week presi dent Ford en minister van buiten landse zaken Kissinger. Al eerder hadden de VS zich bereid verklaard raketten te leveren aan Jordanië, maar er waren toen moeilijkheden over de betaling. Op de lopende Amerikaanse begroting,, die 30 juni eindigt, is zestig miljoen dollar uit getrokken voor militaire hulp aan Jordanië. Koning Hoessein hield gisteren een politieke rede voor de militaire academie in Charleston (Zuid-Ca- rolina). Hij zei daar dat Jordanië Syrië en Egypte 'bereid en verlan gend' zijn vrede te sluiten - met Israël. Hij zei dat de Arabieren nu bereid zijn. Israël als staat te er kennen en noemde dat 'een histori sche verandering in het Arabische standpunt'. Voorwaarde is dat Is raël zich terugtrekt uit alle Arabi sche gebieden, die het nu bezt houdt, aldus Hoessein. Later ver duidelijkte hij dat hij daarmee be doelt dat Israël zich moet terug trekken tot achter de grenzen van voor de oorlog van 1967. De Amerikaanse gezinde koning wees op de speciale verantwoorde lijkheid van de VS 'als de voor- WENEN (UPI, Reuter) In Oos tenrijk is gisteren overleden kardi naal Josef Mindszenty, voormalig primaat van Hongarije en aartsbis schop van Esztergom. De kardinaal is 63 jaar geworden. Midszenty kreeg wereldbekendheid door het geruchtmakende proces dat de Hongaarse regering in 1949 tegen hem voerde. Hij werd toen onder meer op beschuldiging van landverraad veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Bij de Hon gaarse opstand van 1956 werd hij bevrijd. Toei. deze opstand werd neergeslagen vluchtte hij naar het gebouw van de Amerikaanse verte genwoordiging. Daar bleef hij tot 1971. Al die tijd weigerde hij. steeds Hongarije te verlaten, ondanks de grote druk die op hem werd uitge oefend door het Vatikaan omdat hij een normalisering van de betrek kingen tussen cle kerk en de Hon gaarse overheid in de weg stond. In 1971 zwichtte de kardinaal voor de druk en ging naar Rome. Hij ves tigde zich daarna in de buurt van Wenen. Zijn conflict met het Vati kaan over de houding van de kerk tegenover het communistisch re giem in Hongarije bleef voortduren. In 1974 ontnam paus Paulus VI hem zijn functie van aartsbisschop. Josef Mindszenty werd in 1942 Lot bisschop gewijd. Twee jaar later werd hij door de Duitse bezetters gearresteerd. Na de bevrijding van Hongarije werd hij aartsbisschop van Hongarije. Van het begin af aan verzette hij zich tegen de com munistische regering, die zijn land kreeg. In 1948 kwam het tot een openlijke botsing over de gelijk schakeling van het bijzonder on derwijs. Mindszenty verbood toen alle zusters en priesters mee te werken aan het nationaal onder wijs. Deze houding werd de aanlei ding voor zijn arrestatie. Verzet tegen 'beperkte' strijd gegroeid WASHINGTON (UPI) Vietnam was de langste oorlog in de ge schiedenis van de Verenigde Staten en in militaire zin mis schien de minst belangrijke. Het was een ander soort oorlog dan andere, zeiden Amerikaanse functionarissen herhaaldelijk, Ten eerste was het een oorlog zon der front. Er werd gevochten tegen guerrilla's en kleine militaire een heden. Ten tweede was het niet alleen een oorlog van strijdkrach ten, maar een oorog om de 'harten en de geesten van de mensen'. Se dert zij begonnen zich uit Vietnam terug Ie trekken, hebben de mili taire leiders zich bewust afgewend van de daar ondervonden ervarin gen. Later zei minister Meivin Laird van defensie verscheidene keren dat zij zich moesten oriënte ren op Europa. En dat doen ze. Op de hogere krijgsschool in Fort Levenworth, Kansas, waar de betere kolonels worden opgeleid voor de genera&lsrapgen, wordt over de er varingen van Vietnam weinig ge hoord. buiten de paar cursussen over guerrillastrijd. Korea, de twee de wereldoorlog en de recente oor logen in het Midden-Oosten niet Vietnam verschaffen de strategi sche en tactische voorbeelden die de militairen bet meest toepasselijk achten voor de oorlogen die zij moeten verwachten, zeggen functi onarissen van de school. Vietnam kende geen uitgebreide tankslagen, manoeuvres met grote eenheden squadrons vijandelijke vliegtuigen die bestreden moesten worden. Zelfs het korps mariniers, dat zich traditioneel had georiënteerd op de Stille Oceaan, is veranderd. De commandant, generaal Robert E. Cushman, zei onlangs dat de mari niersdivisie aan de Atlantische kust nu het eerst nieuw materieel zal krijgen. En de parachutisten de groene baretten waren het symbool van Amerika's deelname aan een guerrilla-oorlog zijn nu een klein en onbetekend deel van het leger. Een deel van de Atlantische oriën tatie is psychologisch bepaald. Viet nam was niet het soort van oorlog dat westerse legers bij voorkeur voeren. En te proberen om onple zierige en ongeslaagde ervaringen achter zich te laten, is een natuur lijke neiging van de mens, Beperkt Officieren zien dat het voeren van een beperkte oorlog in een Jungle het Amerikaanse militaire apparaat verhindert om zijn kracht doeltref fend te gebruiken. Vaak wordt vergeten dat veel mili taire leiders tegen een ingrijpen in Vietnam waren. Admiraal Elmo R. Zumwalt, de gepensioneerde mari nechef, vertelt graag het verhaal van het geheime rapport met tegen argumenten dat hij in het begin van de jaren zestig schreef. Zijn ideeën werden verworpen na verge lijking met argumenten vóór in grijpen. die door een burger waren opgesteld. Die burger was Daniel Ellsberg, die later tot andere ge dachten kwam en toen de beroem de Pentagon Papers publiceerde. Maar de luidste stemmen in het militare kamp verzetten zich niet tegen een Vietnam-oorlog, maar te gen het beleid van de regering- Johnson om een beperkte, terug houdende oorlog te voeren, zonder het volledige militaire apparaat in te zetten, zonderNoord-Vietnam zelf aan te vallen. Zij vonden dat deze strategie de strijdkrachten dwong om hun sterke kanten te verwaarlozen. Amerika werd zo ge dwongen, meenden zij, om de oor- WASHINGTON (Reuter) De algemene vergadering van de Organisatie van Amerikaanse staten (OAS) begint morgen in Washington. Eerste opzet is het beeld te veranderen dat de OAS wórdt overheerst door de Verenigde Staten. Latijns Amerika wil niet langer aan de leiband van de VS lopen. Aartsbisschop Makarios Is momenteel in Washington om te praten over de problemen op zijn eiland Cyprus. Hjj is ontvangen door minister van buitenlandse zaken Kissinger. De Amerikaanse rege ring wil nog voor het eind van deze maand de Grieks-Cyprische en Turks-Cyprische leiders ontvangen om de onderhandelingen over het conflict tussen deze beide groepen te bespoedigen. WASHINGTON (Reuter, UPI) De Verenigde Staten gaan 200 luchtafweer-1'ftketten van het type Hawk leveren aan Jordanië, zo vertelden regeringskringen gisteren in Washington, naamste bondgenoot van Israël', 'De VS moeten Israël helpen besef fen dat het alleen werkelijk veilig zal zijn ai? zijn buren in vrede met Israël willen leven'- Israël werkt hard aan nieuwe voor stellen om de oderhandelingen over een vredesregeling in het Midden- Oosten uit de impasse te halen, zo wist het dagblad Ma'ariv gisteren te melden. Volgens deze krant wil Is raël zijn nieuwe voorstellen indie nen bij president Nord voordat deze gaat praten met de Egytische presi dent Anwar Sadat. 'Jeruzalem is tot de conclusie gekomen dat het beter is dat de VS deze voorstellen al hebben als Ford begin juni Sadat ontmoet', aldus Ma'ariv. In zijn nieuwe voorstellen voor een rege ling met Egypte over de ontruiming van de Sinaï zal Israël vasthouden aan de oude eis dat Egypte moet verklaren dat de staat van oorlog met Israël is beëindigd vóórdat er sprake kan zijn van terugtrekking van Israëlische troepen. Volgens andere Israëlische bronnen wil de Amerikaanse minister Kis singer nog eens proberen een nieu we regeling tussen Egypte en Istaël totstand te brengen voor de even tuele hervatting van de vredescon ferentie in Genéye, Kissingers laat ste poging liep eind maart vast, waarna Egypte aandrong op her vatting van de Gencefse conferen tie. Cynische Latijnsamerlkaanse di plomaten grapten hot statige ge bouw van de OAS, bij het witte Huis in Washington te verande ren in een museum, omdat het toch geen nut heeft. Cuba aan de andere kant van het politieke centrum heeft de OA3 een 'bor deel' genoemd waar Latljnsame- rikaanse landen zich verkopen aan de Verenigde Staten, of een stinkende mesthoop en 'het mi nisterie van kolonieën', van de VS. Maar energieke diplomaten uit Latijns-Amerika, de Caribbean en van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken verwachten dat de komende bij eenkomst het een en ander zal veranderen, Om te beginnen zijn de langdurige zo niet langdradi ge openingstoespraken van de ministers van buitenlandse za ken van de 23 leden-landen af geschaft. In plaats daarvan heb ben de bewindslieden besloten persoonlijke gesprekken te voe ren met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Henry Kissinger er in een po ging de problemen zonder reto riek op te lossen. Het ?al Kissinger voor het eerst in weken de kans geven zich te bemoeien met de betrekkingen van de Verenigde Staten met'de landen bezuiden de grens. Kis singer was van Plan dit jaar vier Latijnsamerlkaanse landen te bezoeken maar zijn bezoek werd tot twee keer toe uitgesteld eerst vanwege zljri pendelreizen tus sen Egypte en Israël, later van wege de gebeurtenissen: in Indo china. Kissinger was pok van plan ge weest naar een bijeenkomst van Latijnsamerlkaanse ministers in Buenos Aires te gaan in het kader van zijn 'nieuwe dialoog' met dit deel van de wereld. De ontmoeting werd echter voor onbepaalde tijd uitgesteld omdat Venezuela en Ecuador weigerden te komen. ZU beschouwen de nieuwe Amerikaanse handelswet als 'discriminatie' en als 'dwang'. Het Amerikaanse congres sloot bij deze wet de twee landen uit van handelsvoordelen die andere Latijnsamerlkaanse landen wel krijgen omdat zij lid zijn van de OPEC (de organisatie van olie- voortbrengende en -leverende landen). Landen die lid zijn van een kartel worden bij de nieuwe wet van voordelen uitgesloten. Cuba De bijeenkomst die morgen in Washington begint zou ook de weg kunnen banen voor het op heffen van de sancties tegen Cuba die de OAS in 1964 heeft ingesteld. Volgens één plan zul len de ministers plaats nemen in een speciaal overlegorgaan dat bij gewone meerderheid van stemmen de sancties kan ophef fen. Dat komt dan in de plaats van de twee-derde meerderheid die is vereist krachtens het ver drag van RIo de Janeiro voor inter-Amerikaanse wederzijdse hulp dat in 1947 werd getekend- De zaak zal dan worden doorge speeld naar de permanente raad van de OAS waar de uiteindelij ke beslissing moet worden geno men. Deze manoeuvre is nodig omdat de OAS er ondanks twee stemmingen ar vorig jaar in Quito (Ecuador) niet in slaagde de twee-derde meerderheid te bereiken. De stemverhouding was: twaalf voor, drie tegen en zes onthoudingen, Maar zeven landen Argentinië, Mexico, Peru, Colombia, Venezuela, Pa nama en Trinidad hebben in middels al diplomatieke en han delsbetrekkingen met Cuba aan geknoopt ondanks het verdrag van Rio de Janeiro. LISSABON (UPI, Reuter) De socialisten en de communisten in Portugal hebben hun ernstige geschil bijgelegd onder sterke druk van de regerende militairen. De ernstige crisis die de wankele Portugese regeringscoalitie bedreigde lijkt daarmee voorlopig weer bezworen. scha partijleiders, Mario Soares en Alvaro Cunhal, spraken gisteren drie uur met elkaar. Daarvoor wa ren béiden afzonderlijk ontvangen door de Portugese president, gene raal Francisco da Costa Gomes. Na hun gesprek gaven Soares en Cunhal een gezamenlijke verklaring uit. Daarin heette het dat zij over eengekomen waren om in samen werking de vooruitgang die is ge boekt sinds de militaire staatsgreep van vorig jaar te verdedigen. Het onderhoud wordt verder 'zeer nut tig' genoemd. De partijleiders wil len in de toekomst vaker dergelijke besprekingen houden. In beide partijen wordt echter ge zegd dat de vrede vooral tot stand is gekomen door de druk van de militairen. Met name het onder houd dat Soares en Cunhal met president Costa Gomes hadden zou zeer verhelderend hebben gewerkt. De ruzie tussen socialisten en com munisten laaide vorige week hoog op tijdens de één-melvierjng. Ongenoegen Daniel Ellsberg log te voeren volgens de spelregels van de tegenpartij. De uitkomst van die strijd zal waarschijnlijk de tegenstand tegen beperkte oorlogen ln militaire krin gen nog sterker aanwakkeren dan bij het grote publiek. De oorlog heeft Intussen wel een aantal militaire voordelen opgele verd. 'Oorlog mag dan ontzettend zijn', heeft iemand geschreven, 'maar het is een schitterende tijd om wapens te beproeven'. Vietnam bleek uiteindelijk het proefterrein voor de nauwkeurige 'pientere bommen', verbeterde radioverbin dingen op het slagveld en een hele serie nieuwe elektronische appara ten om de vijand op te sporen. En de oorlog heeft een hele generatie militairen praktijkervaring gebo den. Veel officieren wijzen er op dat de Russische strijdkrachten dat al dertig jaar niet hébben meege maakt. De tussenkomst van de militairen vloeit voort uit een toenemend on genoegen van de legerleiding over het geruzie van de politieke partij en onderling. Herhaaldelijk hebben hoge militairen gewaarschuwd dat zij het geharrewar van de partijen moe zijn, omdat dergelijke twisten de opbouw van Portugal alleen maar in de weg zouden staan. Te gen deze achtergrond heben Soares en Cunhal het kennelijk verstandig gevonden hun geschil nu bij te leggen.- Zowel socialisten en com munisten vrezen dat de militairen de partijen nog meer zullen uit schakelen bij het bestuur van Por tugal, zo was gisteren onder leden (ADVERTENTIE) nederland doet met plezier zijn boodschap satino poepgoed toiletpapier van belde partijen te beluisteren. De socialist Soares, de grote win naar bij de verkiezingen van vorige maand, weigerde commentaar te geven na afloop van zijn bespre king met de communist Cunhal. De militairen zetten hun program ma van socialisatie ondertussen ge woon door. Volgens de Portugese kranten heeft de Revolutionaire Raad, die de dienst uitmaakt op nieuw 24 bedrijven genationali seerd. Het zou gaan om bedrijven in de sectoren transport, beton bouw en farmacie. BANGKOK (Reuter. UPI, AP) Een tweede konvooi met geëvacu eerde buitenlanders uit de Franse ambassade in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh was giste ravond de grens met Thailand dicht genaderd, zo hebben soldaten van de Rode Khmer tegen Journa listen gezegd. De soldaten hadden dit vla de mili taire radio opgevangen, Volgens hen zal het tweede konvooi groter zijn dan het eerste, dat ongeveer 600 mensen telde. Deze mensen kwamen zaterdag na een afmatten de tocht van vier dagen in vracht wagens aan bij de grenspost Ara- nyapathet. Journalisten uit die eer ste groep zeiden teen dat er nog ongeveer 250 mensen In de ambas sade waren achtergebleven. Een functionaris van de Franse ambas sade achtte de berichten van de soldaten niet onmogelijk, maar voegde eraan toe dat volgens zijn Informatie het tweede konvooi niet eerder dan maandag of dinsdag Phnom Penh zou verlaten en dus niet eerder dan donderdag of vrij dag bij de grens zou aankomen. Volgens berichten die Thailand gis teren bereikten, zou de Rode Khmer in het noordwesten van Cambodja een aantal functionaris sen van het vroegere bewind om het leven hebben gebracht. CARACAS (Reuter/UPI) De sjah van Iran brengt op het ogenblik een bezoek aan Venezuela, waar hij besprekingen voert met president Carlos Perez. Bedoeling van het be zoek is de Organisatie van oliepro ducerende en -uitvoerende landen te versterken. Iran en Venezuela zijn beide lid van de OPEC. Zij zijn respectievelijk de tweede en de derde olleproducent ter wereld. Zij behoren tot de weinige landen die er in slagen de oliedollars die het land binnen komen op te nemen en te gebruiken voor sociale en economische ontwikkelingspro gramma's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7