BUS, TRAM EN METRO BOTSING OF KOPPELING dichtbij CONCORDIA Dinmentaar Verkeersvraagstukken in de grote steden de nesten Zaakgelastigde hieu verliest plomaten- atus LIJNEN NAAR DE TOEKOMST Veel hangt van plaatselijke situatie af 'winstaandeel voor iedereen.. en een lekker lage premie! J het weer «organisatie bij infectiebedrijf s|44 ontslagen Hemelvaartsdag warm weerrapporten de weegschaal staat klaar schaakspel gezocht gospelnieuws iuW/KWARTET WOENSDAG 7 MEI 1975 BINNENLAND ibinetscrisis is voorlopig van de Of men dit kabinet nu in lere of in meerdere mate weet te leren, is niet eens zo belangrijk /ast te stellen dat een ministers- jinetscrisis op dit moment uiterst legen zou komen, zouden wel zeer zwaarwegende ieven moeten zijn om nu het poli been stijf te blijven houden. iar hebben de leden van dit i-parlementaire kabinet dat bijtijds uen en aangevoeld, en is er toch een aanvaardbare oplossing uit de gekomen. r het probleem zelf de invoe- van een vermogensaanwasdeling dii] 0) en de uitwerking daarvan UN op dit moment nog niet veel te j1 ren. In de inkomens-nota, die deze ,^1 verschijnt, zal het complexe ;t/q «stuk van de VAD wel uit de ten worden gedaan, ssen is het duidelijk dat de VAD en daar kan geen misverstand bestaan, diep ingrijpt in de zeg- bap in een onderneming, ook n ien het extra-parlementaire kabinet e spanningen heeft opgeroepen, b irbij valt het op dat de premier ers dan in het verleden het bordje ra-parlementair' terzijde heeft ge en niet heeft nagelaten om de tieleiders van KVP en ARP op ■^uiterst kritieke moment uit te ®gen voor een bezoek aan het pluis om met hen over dit netelige k igstuk te praten. rendien heeft hij in het weekeinde I a tijd gereserveerd om met de isters uit de sociaal-economische hoek, Duisenberg, Boersma en bers, te beraadslagen om zodoen- uit de vermogensnesten te komen, n premier Den Uyl enige tijd ^den een rede voor de christelijke ^■gevers hield, herinnerde hij de Hstnemers eraan dat de heer Lub- ™een jaar daarvoor de gastspreker geweest. En hij verklaarde: 'Ik u plechtig de verzekering geven Lubbers van de noordpool komt ik van de zuidpool, wij elkaar toch het gaat om het concrete beleid vandaag op de evenaar ontspan de hand reiken'. Dat zal zeker zijn. Maar gespannen heeft het op de evenaar kan het flink warm N HAAG De vertegenwoordi- van het vroegere Zuidvietname- regiem Thieu in ons land, de lelijk zaakgelastigde Cao Xuan zal binnenkort door buitenland zaken zijn diplomatieke status den ontnomen. Hij krijgt eerst tijd zijn persoonlijke zaken af te kelen voordat hij de voordelen de CD-status officieel verliest, woordvoerder van buitenlandse en in Den Haag deelde dit giste- tenlandse zaken heeft van de k! awe regering in Zuid-Vietnam i verzoek om inlichtingen over jz Zuidvietnamese vertegenwoordi gt in Den Haag gekregen. Dit ^Tzoek wordt door buitenlandse en beschouwd als het feitelijk aan van de diplomatieke be kkingen tussen Nederland en de uwe regering in Saigon. De Wjikgelastigde leidde tot voor kort Zuidvietnamese informatiebu- in ons land dat officieel onder Zuidvietnamese ambassade in iden valt. itenlandse zaken in Den Haag is op de hoogte van de plannen de zaakgelastigde. Het is moge dat deze in ons land politiek el vragen, zoals ook de Zuidviet- nese vertegenwoordigers in st-Duitsland hetroen gedaan. AMSTERDAM, ROTTERDAM, DEN HAAG, UTRECHT In de wandeling spreekt men over 'het metro-probleem'. In feite gaat het om het gehele samenstel van problemen, stüdies, beslissingen, meningen en spanningen om alle soorten openbaar stedelijk ver voer: bus, tram, sneltram, metro en zelfs de trein, als die voor een stad of agglomeratie rijdt en de mensen ermee van het ene deel van die stad naar het andere gaan. grond. Het specifieke kenmerk is: een geheel vrije baan zonder enige aanraking met ander verkeer. Een tweede misverstand: sneller rijden betekent geen tijdwinst. Of 'een ding' dertig of zestig kilometer per uur rijdt, maakt op eenafstand van hooguit tien kilometer maar enkele minuten uit. Men moet re kening houden met remtijden en optrektijden bij de haltes. Dat complex hang nauw samen met het hele verkeersvraagstuk, met de manier waarop autorijder, (brom)- fietser en wandelaar van de stad gebruik maken. In leder van de vier grootste steden van ons land is dat complex verschillend, al zijn er overeenkomsten. Wait is er in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Utrecht gaande? Hoe ontwikkelt de situatie zich daar, welke spanningen worden er opgewekt en op welke manier wil men die spanningen opvangen? Er is een ontwikkeling begonnen waarvan niemand nog weet, waar die terecht zal komen. In die ont wikkeling spelen technische, econo mische en ook politieke factoren samen. Misverstanden Eerst een misverstand rechtzetten: een sneltram rijdt niet 'harder' dan een gewone' tram. Maar een snel tram rijdt zoveel mogelijk op een vrije baan en de afstanden tussen de halten zijn groter dan bij de normale stadstram. Want frustre rend zijn vooral de kruisingen en de vermenging met het overige wegverkeer, als er voor iedere auto, fiets of voetganger op de baan een serie artikelen over het stadsvervoer, door haro hielkema, fred lammers en hans w. ledeboer moet worden ingehouden of zelfs gestopt. Sinds lang voor de oorlog heeft Den Haag lijn 11 als snel tram. In Rotterdam zijn de lijnen 2, 5 en 12 sneltrams. Amsterdam heeft zijn lijn 1, Utrecht de snel- verbinding met Nieuwegein. Maar directeur drs. C. G. van Leeu wen van het Rotterdamse gemeen telijke vervoerbedrijf RET zegt: 'Die trams zijn nog geen sneltrams. Een echte sneltram, waaraan men kwaliteitseisen stelt zodat deze op een geheel vrije baan moet rijden, is in feite een metro'. De planoloog H. Gras, hoofd van de afdeling openbaar vervoer van de Rotterdamse verkeersdienst, spreekt eenvoudig óver 'een ding'. Hij meent dat zelfs deskundigen met het begrip sneltram niet goed weg weten: 'Er is misschien alleen ver schil ln afkomst. Een metro stamt uit de spoorwegtechniek en een sneltram is een afstammeling van de paardetram. Beide komen op hetzelfde punt uit. Overigens is een metro niet een ding onder de Plaatselijke toestand Derde misverstand: Amsterdam, Den Haag of Utrecht kunnen niet met hun problemen te rade bij Rotterdam, waar al Jaren een me tro rijdt, die zelfs diep onder de Nieuwe Maas doorsuist. Drs. Van Leeuwen: 'Hoe men de zaak moet inrichten, hangt helemaal af van de plaatselijke situatie, zelfs van de wijksituatle. Uitkomsten van een onderzoek of van ervaringen zijn nooit algemeen geldend. Als men de zaak voor een stad heeft bestudeerd en men moet een andere gemeente bezien, moet men met de hele stu die opnieuw beginnen'. Er zijn plannen geweest voor een technische binding met de spoor wegen. Een commissie-Boomstra heeft daaraan gewerkt. Conclusie van hun rapport: er bestaan tech nisch en ten aanzien van de ex ploitatie grote bezwaren tegen zo'n binding. De commissie constateerde al direct, dat het niet mogelijk is treinen, dus lange-afstandsvervoer. in te schuiven in een op de minuut lopende metro Duur In het algemeen kan men zeggen, dat de aanleg van een tunnel in de West-Nederlandse bodem uitermate duur is. Dat Utrecht en een deel van Den Haag een zandbodem heb ben, waarin tunnelfpndering goed koper is. Dat het niet gaat om een metro of géén metro, maar om het openbare vervoer in het algemeen. Drs. Van Leeuwen: 'Het kan heel goed zijn dat voor een bepódlde stad of bepóólde stadswijk zelfs een bus het beste is en ergens anders een gewone tram. Planning van openbaar vervoer kan nooit los worden gezien van stedebouwkun- dige planning. Wel wordt overal te'r wreld een metro zó gemaakt, dat zij in dichte bebouwing onder de grond zit en pas boven de grond komt als daarvoor ruimte is'. Prof. mr. K. Vonk, hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam ln de economie van het verkeer en vervoer, ziet vooral vanwege de slechte Amsterdamse bodem een métro in de hoofdstad niet zitten: 'In een recente Franse studie naar boven- en ondergrondse verbinding in middelgrote steden (zoals Am sterdam) kwam men tot de conclu sie dat men voor hetzelfde geld 27 Metro-viaduct in nieuwbouwwijk: stadsbeeld in Rotterdam-Zuid. kilometer moderne tramlijn kan krijgen tegenover 4,5 kilometer me tro. In Amsterdam met zijn moei lijke ondergrond komt de metro waarschijnlijk nog ongunstiger uit de bus'. Ontwikkeling De heer Gras: 'Er Is een enorme ontwikkeling aan de gang. Mis schien staan we pas aan het begin. Iedere stap vereist diepgaande stu die. De tram van vlak na de oorlog is al een heel andere dan die van nu. De Rotterdamse metro kan niet in Amsterdam rijden, omgekeerd evenmin. Dat lijkt een nadelige factor. Maar de afmetingen van de wagens zijn niet eens zo belangrijk. Ik zie niet gauw de noodzaak, dat Amsterdamse en Rotterdamse me tro-wagens op eikaars net zouden moeten kunnen tijden. Een tram wagen of metrowagen heeft een lange levensduur, wordt in kleine aantallen besteld en als men aan een volgende bestelling toe is, ls er in het programma van eisen inmid dels heel wat veranderd. Voor de bus is dat eenvoudiger. De produktie gebeurt in veel grote se ries en er is dan ook één stan- (ADVERTENTIE) Levensverzekering, tel 030 -33 3433, Utrecht daardtype bus voor het Amsterdam se, Utrechtse, Haagse en Rotter damse openbare vervoer. Standaardisering zie ik wél bij de elektrische uitrusting van tram of metro. Er zijn maar enkele fabrie ken die deze leveren en dat leidt vanzelf tot een unificatie die ik wel zie doorgaan. Verder zijn er in Duitsland op sneltramgebied heel rijpe constructies. De 'Einheits- stadtbahnwagen B' die in Duitsland algemeen wordt gebruikt, heeft de zelfde afmetingen en deurindeling als de Rotterdamse metro-wagens. Deze 'Einheitsstadtbahnwagen' rijdt op straat en in tunnels en is bij zonder veelzijdig. Maar de kwaliteit van je vervoer wordt helemaal bepaald door de baan waarop het ding rijdt. Kom je boven de grond dan hangt alles af van wat je daar tegenkomt. Krui singen zijn het brandpunt. In Rot terdam deden wij een enorme stap vooruit door de tram een eigen 'groensignalering' te geven: de tram kan over een kruispunt vóór het overige wachtende verkeer groen licht krijgen.' Aldus dé heer Gras. Politieke keus Drs. Van Leeuwen: 'Uiteindelijk zal er een politieke keus moeten wor den gedaan. Technici en planolo gen kunnen kostenberekeningen maken en kwaliteiten laten zien. Met welke kwaliteit de hoogste of een wat lagere men genoegen neemt is een politieke keus, waarin allerlei andere factoren mede van belang zijn.' Vooral Amsterdam laat zien dat zo'n politieke keus veel problemen oplevert. De gemeenteraad zag op 19 maart af vaneen volledig metro net, waartoe in 1968 was besloten. Wel hield de meerderheid vast aan het besluit de oostlijn (tussen Cen traal Station en Bijlmermeer) te voltooien. Pogingen in de raad om deze beslissing ongedaan te maken, maar vooral buitenparlementaire actie in en rondom de Nieuwmarkt, hebben wel duidelijk aangegeven, dat politieke factoren een enorme rol ln het gehele openbaarvervoers systeem spelen. LIER/APELDOORN De con- fóefabriek D. Bolt bv in Apel- >m heeft bij de gewestelijke ar- flsbureaus ontslagvergunningen Dgevraagd voor 244 werknemers, •uv Pdeeld over een aantal van haar «iuktiebedrijven die binnenkort rien gesloten. Volgens het be- jf kan alleen een drastische en fedige reorganisatie kansen bie- Q voor behoud van de werkgele- toeid van de resterende 222 ftnemers. lgens districtsbestuurder H. A. Ijham van de industriebond NW n de vakbonden niet over de Magen ingelicht. 'Het zou niet c«r dan fatsoenlijk zijn geweest pneer men dat wel had gedaan, t staat zelfs in de cao. Maar den de slechte ervaringen in het deden met Bolt verbaast het ons dat we geen fluit gehoord heb- 2*. aldus de heer Blij ham, die «rek aan management bij het tóiilie) bedrijf de voornaamste fraak van de problemen noemt. Priva bv, een apparatenfabriek 3e Lier ln het Westland, zullen werknemers moeten afvloeien, heeft de directie meegedeeld, t bedrijf, dat apparatuur voor de hlgstuinbouw maakt, heeft besloten een reorganisatie, waarbij de et direct aan de tuinbouw gebon- i activiteiten worden vermln- rd, terwijl het werk ten behoeve 11 de tuinbouw zal worden geïn- Mveerd. Met de vakbonden is 11 sociaal plan overeengekomen. Van onze weerkundige medewerker Het weer gaat meer en meer in de richting van de zomer. De schrale noordoostenwind wordt vervangen door een mildere oostelijke stro ming waarin de temperaturen bin nenkort tot 20 22 graden Celsius zullen oplopen. Gistermiddag werd het in Rotterdam al 19 graden, evenals op het station in Zuid- Finland. Ook plaatselijk in West- Jutland werd het zo warm. Göten- borg in Zweden kwam tot 20 gra den, evenals Salzburg, Keulen en Berlijn, Lindenberg in de DDR en Wenen rijkten tot 21 graden, Osra- va en Kosice in Tsjechoslowakije tot 22 graden en Larissa in Grie kenland 25 graden Celsius. Een sta tion in Zuid-Rusland rapporteerde middagtemperaturen van 25 tot 28 graden. De circulatie wordt gaandeweg meer beheerst door een langgerekt lagedrukgebied van noord-Afrika tot het zuiden van Engeland. Alleen al door het feit dat de bovenlucht minder koud is geworden kan de zon gemakkelijker temperatuur- winst boeken. Dit gaat echter wel gepaard met een toenemende on standvastigheid van de atmosfeer en we moeten niet vreemd opkij ken van wat regen of een bui de komende dagen en Ukkel stelt ook onweersbuien in het vooruitzicht. De neerslag die gistermorgen tot over de zuidelijke helft van ons land reikte was van heel weinig betekenis. Ook in Frankrijk kwam er in het algemeen niet veel naar beneden hoewel Reims 3 mm af tapte en Orleans 10 mm. In Noord- Italië blijft het maar zwaar rege nen. De oogst van gisteren overdag Amsterdam zwaar bewolkt 18 0 De Bilt licht bewolkt 19 0 Deelen licht bewolkt 19 O Eelde onbewolkt 17 0 Eindhoven geheel bewolkt 19 0 Den Helder licht bewolkt 13 0 Luohth. R'dam half bewolkt 19 0 Twente licht bewolkt 19 O Vlissingen zwaar bewolkt 17 O Zd. Limburg zwaar bewolkt 16 O Aberdeen licht bewolkt 14 O Athene regen 21 1 Barcelona zwaar bewolkt 17 0 Berlijn onbewolkt 20 0 Bordeaux half bewolkt 15 0 Brussel geheel bewolkt 17 O Frankfort zwaar bewolkt 19 O Genève zwaar bewolkt 15 0 Helsinki onbewolkt 17 0 Kopenhagen half bewolkt 18 O Lissabon licht bewolkt 19 0 Innsbrück zwaar bewolkt 18 0 Locarno regen 9 23 Londen licht bewolkt 16 0 Luxemburg geheel bewolkt 15 0 Madrid half bewolkt 16 0 Ma'.aga licht bewolkt 18 7 Mal lores zwaar bewolkt 18 2 Müncben zwaar bewolkt 18 0 Nice licht bewolkt 14 10 Oslo zwaar bewolkt 19 0 Parijs regen 15 0.3 Rome half bewolkt 21 0 Spilt zwaar bewolkt 23 0 Stockholm onbewolkt 17 0 Wenen geheel bewolkt 21 0 Zürlch zwaar bewolkt 15 0 Casa Blanca onbewolkt 20 0 Las Palmas onbewolkt 17 0 (7 uur 's morgens tot 7 uur 's avondswas 15 mm in Par ma, 18 mm in Pisa. 22 mm in Turijn, 33 mm in Genua en 57 mm op een vliegveld bij Milaan. Daar werd het niet warmer dan 10 graden Celsius, een heel verschil met Amedola aan de oostkust met 22 graden. De Engelse weerkundigen zijn van gedachten dat mei, heel waar schijnlijk een flinke portie warm weer zal produceren. Enkele korte koele inzinkingen worden vooral in de middelste twee meiweken voor zien. De gemiddelde mei tempera tuur zal boven normaal uitvallen, de zonneschijn wordt ongeveer normaal, evenals de onweersfre quentie. De algemene circulatie op het noordelijk halfrond in april leek op die in de overeenkomstige maanden van 1917, 1967, 1970 en 1972. De gemiddelde april-temperatuur was onder normaal in de Verenigde Staten, van Spanje tot Skandina- viën in Oost-Siberië. Boven nor maal was het kwik in het Midden- landse zeegebied, West-Rusland, het noordelijke deel van de Atlan tische Oceaan en in Midden-Cana da. OPKLARINGEN MIST ReotN BEWOLKINO M MAIL-TB MP. «ff MIN. TEMP. WINDRICHTING Botter dam: 2.36-15.13: Schevenlngen: 1.19-13.42; IJmulden: 1.58-14.19; Den Helder: 5.09- 17.46; Harllngen: 7.53-20.10; Delfzijl: 10.16-22.19. 15.52; Scheveningen: 1.58 14.18; IJmul den: 2.35-14.53; Den Helder: 6.04-18.32; Harllngen: 8.43-20.53;ö Delfzijl: 10.58- onder redactie van loessmit Zoveel mensen wonen er nou ook weer niet op de boerderij Muldersfluite aan de weg tus sen het Gelderse Hengelo en Zelhem en toch krijg je sterk de indruk dat er een heel wees huis gevoed moet worden als er op hemelvaartsdag kanjers van broden naar toe gesjouwd wor den. Vroeger was dat in zekere zin ook zo: toen werden de bro den verdeeld onder de armen van datzelfde Hengelo en Zel hem. Dat 'vroeger' was al heel veel vroeger. Al in 1559 bestond deze 'broodlevering1 en nog steeds wordt het oude gebruik, zij het met kleine wijzigingen, in ere gehouden. Vroeger hield dat ge bruik in, dat de bewoners van de markegronden van het Gooi en Dunsborg plaggen mochten ste ken, maar daar moesten ze iets voor terugdoen: élk jaar op he melvaartsdag een roggebrood van minstens 22 pond aan de Muldersfluite leveren. En ook daar stond weer iets tegenover, want wie met het zwaarste brood kwam dat kon soms meer dan honderd pond wegen werd beloond met twee fles sen wijn. Maar o wee als een krenterig iemand onder het ver plichte gewicht bleef, die kreeg een boete van zes stuivers en om die schade ongedaan te maken moest je weer heel wat plaggen steken. De Muldersfluite verkeert on danks zijn hoge leeftijd in zo'n goede staat dat de boerderij nog bewoond wordt en dat de jaar lijkse broodlevering er nog steeds kan plaats vinden. De broodleverings-'plicht' bestaat ook nóg steeds voor enkele tien tallen boeren in de omgeving, al moet die verplichting niet al te streng worden opgevat; een en keling doet er ook al niet meer aan mee. Wie nog wel wil leve ren, laat de warme bakker een roggebrood bakken, een flinke grote, want al is de boete afge schaft, de beloning voor het zwaarste exemplaar bestaat nog wel. Nu al staan twee flessen wijn op de winnaar te wachten. Morgenmiddag om twee uur be gint de broodlevering. Dan arri veren de burgemeesters van Zel hem en Hengelo in een oude koets en krijgen, net als de koetsier, traditiegetrouw eerst een borrel. Vervolgens zijn deze heren onmisbaar bij het wegen van de broden en als dat karwei achter de rug is. smoren ze een lange Goudse pijp met kerkbe stuurders van de beide hervorm de en de roomskatholieke kerk in de buurt. Sinds jaar en dag is de broodlevering voor een deel een kerkelijke aangelegenheid en dus zijn ze -alle drie op he melvaartsdag vertegenwoordigd. De broden worden nu bij opbod verkocht aan de bezoekers en de opbrengst wordt onder de drie kerken verdeeld, die het geld weer aan liefdadigheidsinstellin gen geven. Het hele gebeuren, dat nog opgeluisterd wordt door een folkloristische dansgroep, speelt zich buitenshuis af. Dat is sinds een paar jaar zo, omdat de boerderij te klein is voor de honderden belangstellenden die op hemelvaartsdag de weg naar de Gelderse boerderij weten te vinden. Onder het toeziend oog van bur gemeesters, kerkbestuurders en politie worden de roggebroden Amsterdam herbergt een uitzon derlijk schaakspel, dat vermoe delijk nooit als schaakspel ge bruikt zal worden. Het ls meer een kijk- schaakspel waarvan de stukken dertig tot vijfendertig centimeter hoog zijn en waarvan geen tweede spel op de hele wereld bestaat. Het is te zien in de etalage van de bloemen- an nex kunstnij verheidszaak van Van Dobbenburgh in de Amster damse Jan Tooropstraat 77. Zo als veel van de artikelen ln de winkel is ook het schaakspel van Poolse herkomst. Een Poolse beeldhouwer heeft een studie ge maakt van het schaakspel in de middeleeuwen en is vervolgens twee Jaar aan de gang geweest om die antieke middeleeuwse stukken nauwkeurig na te snij den uit verschillende soorten hout. Hij heeft er ook een met licht hout Ingelegde tafel bij ge maakt ('niet te tillen', zegt me vrouw Van Dobbenburgh) en twee buitenmodel stoelen, voor echte 'groot-'meesters. Het spel ls behalve te zien tot 12 mei ook te koop voor 35.000. Wordt het niet verkocht, dan verhuist het na het weekend naar een andere zaak. In het begin van deze eeuw ver scheen van de in brede kring geliefde schrijver L. Penning (de geestelijke vader van Bllkoortje, om de meest bekende figuur uit zijn Zuidafrikaanse verhalen te noemen) het boek 'De broeders van Sint Jan te 'sHeeren Loo'. Deze historische roman werd voor de deur van de Muldersflui te gewogen (zie ook: de weeg schaal staat al klaar). uitgegeven door de Vereniging tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen (waar van onder meer uitgaan 'sHee ren Loo en Groot-Emaus te Er- melo) om daarmee geld bij el kaar te brengen voor de oprich ting van een christelijk instituut voor de 'verwaarloosde' Jeugd. Later zou hieruit Groot-Emaus groeien. Het boek is zó schaars geworden dat het noch in de bibliotheek van de vereniging noch in die van Groot-Emaus of een der andere Inrichtingen te vinden is. Toch zou de vereni ging (adres kantoor: Pleter Bothlaan 1, Amersfoort) graag dat boek dat zo nauw met haar bestaan verbonden is, is haar bibliotheek hebben. Vraag van de vereniging: zijn er lezers die haar an een exemplaar kunnen helpen? Uit Staphorst wordt ons de op richting gemeld van een gospel- songgroep die zich 'goed nieuws' genoemd heeft, maar dan in het Engels: 'Good News'. De groep bestaat weliswaar al een half jaar, maar heeft eerst flink ge oefend en gerepeteerd alvorens in de openbaarheid te treden. Zo groot is in Staphorst de belang- selling voor 'Good News' dat er al gauw een maximum-leden aantal van vijfendertig moest worden ingesteld. Wie de groep voor medewerking aan bijeen komsten en evenementen, waar gospelsongs ln passen, wil uitno digen, kan alle tnlichWngen krij gen bij mevrouw Joke Brink- Pietersma, Mr. Boldewijnlaan 11 ln Staphorst tel. 05225-1445. 'Vandaag voor het eerst zeker?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5