Ds. Ruitenberg: VPRO versterkt reactie [1 u Vandaag Hervormde delegatie gaat naar Indonesië iaviDiaconessenhu"is voorburg Het protest van dominee Buskes Godsdienstvrijheid in Tsjaad hersteld Conferenties Onze adressen Kinderen onder zand bedolven, één omgekomen Man overleden na val van een paard Ds. Hegger voor EO naar Latijns-Amerika Kerken bieden hulp aan werklozen aan Biesheuvel bereid tót leiden studie industrie-eiland Proef met middenschool in drie plaats< Noorse kerkeradei bijna helft vrouw TROUW/KWARTET WOENSDAG 7 MEI 1975 KERK-BINNENLAND Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ds. L. H. Ruitenberg, de oud-perspredikant van de hervormde kerk, heeft bedankt voor de VPRO. In zijn bedankbrief schrijft hij, dat hij van de VPRO, zoals deze zich thans opstelt, al leen maar kan vrezen, dat zij de reactionaire krachten versterkt. De huidige VPRO komt op ds Rui tenberg over als 'groepjes jongeren, die nogal kwalijknemerig personen en verschijnselen benaderen en ironisch doen over ieder, die niet In een (overigens niet geformu leerd) schema past'. In plaats van een zodanige begeleiding van de veranderingsprocessen in de sa menleving, dat de aarzelenden ge wonnen worden, constateert ds Ruitenberg, dat de VPRO-activitei- ten tot gevolg hebben, dat de con servatieven worden opgehitst tot reactionairen. 'Ook schrijft hij: 'Het secretarisch karakter van de VPRO verraadt zich door de volstrekte afwezigheid van enige aandacht voor, laat staan dialoog met religieuze aspecten in de samenleving'. Republiek j es In een artikel in het blad Tijd en Taak schrijft ds Ruitenberg, dat het steeds onduidelijker wordt, wat de programma-makers van de VPRO nu eigenlijk bedoelen. Hij noemt de VPRO 'een federatie van programma-makende republiekjes zonder eigen herknningspunt, zon eder 'appèl', zonder structuur. 'Vrij', Ds. L. H. Ruitenberg ''links', 'creatief' bleken lege woor den te zijn, waaraan niets meer te herkennen viel'. Door het geheel waait een antihumanistische geest, die alle herinnering aan enige reli gieuze confrontatie uitroet. Ds. Rultenbrg wijst daarbij op e het verdwijnen van Kater en Maria de Gropt. Tegenover de vertrossing proberen de KRO, de NCRV en de VARA in aansluiting te blijven met de gewo ne man en toch daarbij de dialoog te voeren over dingen die de moei te waard zijn. De VPRO had geen ander antwoord dan nog elitairder te doen en versterkte zo de vertros sing alleen maar. Ook op het front van de omroep-pelitiek speekt de VPRO volgens ds. Ruitenberg nau welijks een rol. Hij heeft zich nu aangemeld bij de VARA, 'omdat die althans het ver trouwen van de gewone man wel verwerft'. NCRV Toevallig schrijft dr. H. M. de Lan ge (oo vrijzinnig christen, ook lid van de Partij van de Arbeid en ook ex-VPRO-lid), waarom hij geen lid van de VARA is geworden, maar van de NCRV. Evenals ds. Ruitenberg bedankte hij voor de VPRO vanege 'het Dr. H. M. de Lange arrogante en oppervlakkige gepraat over menselijke en politieke pro blemen. Met een omroep die geen aandacht besteedt aan de discussie die in de kerk wordt gevoerd over fundamentele vraagstukken terzake van geloof en samenleving, kan ik geen relatie hebben, omdat voor mij daar de beslissingen vallen. Vanzelfsprekend kom je dan bij de NCRV,', aldus dr. De Lange, die het overigens wel jammer vindt, in de uitzendingen van deze omroép veel traditionalisme aan te treffen, maar hij heeft hoop op een grotere openheid in de toekomst. 'Het totaal ontbreken van belang stelling voor wat er in de kerken gaande is' of wat re aan de rand van kerken aan discussie plaats vindt vanuit het geloofsleven, blok keert voor mij een aanmelding bij de VARA.'l aldus dr. De Lange. UIT VAN LEZERS HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Krui9 Met het artikel van de heer Looyen (Tr. Wk 2 mei) kan ik het omoge- lijk eens zijn. Ik weet dat in het teken van het kruis schadelijke dingen zijn gebeurd. Vele joden zijn vermoord, omdat zij het kruis niet wilden aanvaarden. Maar in welk teken zijn de joden in Ausch witz vergast? In het teken van het hakenkruis! Als Hitier de oorlog had gewonnen, zou de kerk aan de beurt zijn geweest. Dat dat niet gebeurd is is mede te danken aan de miljoenen mensen in de wereld die notin de Gekruisigde geloven. Zij hebben verhinderd dat het ha kenkruis egenvierde. Zij hebben het mogelijk gemaakt dat nu nog miljoenen joden levën! Nunspeet ds. M. P. van Dijk. Philips De Anti-Aapartheids Beweging Ne derland heeft er op gewezen welke rol Philips met zijn investeringen in Zuld-Afrika speelt nl. nog erger an andere ondernemingen doordat Philips aan de grens van de reser vaten (dus niet in de reservaten) nieuwe fabrieken bouwt. Deze rol getuigt niet erg van solidariteit met de zwarte bevolking van Zuid-Zfri- ka. Welk een minachting voor an dere mensen blijkt echter uit de woorden van ir. F. Philips blijkens Tr. Kw. van 3-5-75 waar hij spreekt van 'christelijke oproerkraaiers', bedoelend de hoogstaande, moedige leiders van de Black People's Con vention. Sommige van deze leiders stonden op 5 mei terecht omdat zij afgelopen zomer een demonstratie ten gunste van het Frelimo organi seerden. De hoogmoed van Philips zal voor de val komen, ook voor zwart Zuid-Afrika zal bevrijding komen. Den Haag L. J. de Boer Wereldraad Het is bedroevend en afschuwelijk om steeds weer te lezen over nieu we vervolgingen van christenen en minderheidsgroepen door 'fascisten' in Rusland en andere communisti sche landen en nu ook in de Afri kaanse ontwikkelingslanden. Deze landen zijn oo vertegenwoordigd in d werldraad van kereken, maar wij horen geen enkel protest van onze kerkelijke vertegenwoordiger. Wel als het Zuid-Afrika betreft. In dien ons lidmaatschap geen positief resultaat heeft is het beter om het opgelegde collectegeld vla de classis der kerken voor een goed doel te bestemmen. Boskoop C. Keizer DEN HAAG Begin augustus gaat een grote delegatie van de her vormde kerk naar Indonesië voor contact met de nationale raad van kerken van dat land en met de kerken, waarmee de hervorm den een relatie onderhouden. Opstanding De Vandaag-schrijver in Tr. Kw. heeft in het nummer van 2 dezer weer eens zijn 'alles omkeren'-stok- paardje bereden. Heeft schrijver zelf wel dr. Wierslnga goed begre pen? Hoe laatstgenoemde Jesaja 53 uit de bijbel elimineert? En dan de opstanding van de Heiland. Mede het hart van het evangelie! Hier van zegt de schrijver: Ieder die een andere voorstelling heeft, enz. Maar hier is toch maar één voorstelling van te geven? En die voorstelling is tevens feit! Want die is tovh bij bels? Of zegt dat niets meer. Een van degenen die er aanvankelijk ook niets van geloofde, was de apostel Paulus. Maar de Heiland overrompelde hem en stelde hem nog niet eens demagogie verwijtend een simpele vraag: Saul, Saul waarom vervolgt gij Mij? En in stede van christenvervolger werd hij oor- en ooggetuige van die op gestane Jezus! Dat veroordelende, maar tegelijk behoudende opstan dingsevangelie, was èn schier zo eeuwen geleden, èn vandaag èn z alle eeuwen door waarheid blijven, ondanks dat het door zo velen wordt ontkend, of 'anders voorge steld.' Noordwijk 11 IJ. Oosting. Van Nederlandse zijde zal aan de otmoeting deelgenomen worden door een delegatie, bestaande uit 14 personen, zoveel mogelijk eene- wars-doorsnede van de kerk vor mend. Van Indonesische zijde ne men vertegenwoordigers van 22 kerken deel (één kerk, die de rela- tieonderhoudt met bemiddeling van de gereformeerde zendingsbond in de hervormde kerk, 21 kerken, die de relatie met de hervormde kerk hebben via de raad voor de zen ding). Bovendien zal aan deze ont moeting van kerk tot kerk deelge nomen worden door vertegenwoor digers van enkele regionale raden van kerken en door het dagelijks bestuur van de national eraad van kerken in Indonesië. Na afloop van de ontmoeting te Tangmentoe zal de Nederlandse de legatie, opgesplitst in groepjes van elk twee personen, bezoeken afleg gen aan de indonsische partner- kerken, welke zich bevinden in vrijwel het gehele gebied van de archipel, van Noord-Sumatra tot Irian Jaya. De verwachting is, dat door een gesprek over het belijden van de kerk, de opbouw jan de gemeente en de dienst van de kerk in de samenleving, zowel in Nederland als in Indonesië, door gezamenlijke bijbelstudie en persoonlijke ge sprekken de wederzijdse kennisma king verdiept wordt en aan elkaar steun gegeven zal worden bij het spreken en handelen van de kerken daar en hier. Vietnam (7) Pinksterfestival in Vierhouten, 16-19 mei, m.m.v. oa. Ben en Wies Hoekendijk, Hans Peter Bolli, Jo- han Frinsel, Kees Goedhart, Dries Nauta en Erik Veenhuizen. Aanmel den Opwekking, Putten. 9 Pinksterconferentie o.l.v. Joh. Maasbach, tweede pinksterdag in het Capitol evangeliecentrum, Den Haag,- half elf, drie uur en half acht. Iemand zijn. Piriksterjeugdcon- ferentie op De Hezeberg (tel. :5206- 1648) te Hattem van 16 tot 19 mei. De Vietnamezen hebben het laatste corrupte bolwerk van de liek ln Saigon opgeruimd en hun land be vrijd van buitenlandse agressors. Ze kunnen nu beginnen hun volk on derwijs te geven de politieke ge vangenen te bevrijden en hun mensen medische verzorging te ge ven. Want aan deze dingen heeft het door toedoen van de Ameri kaanse kiezers van o.a. Johnson en Nixon gedurende een 30-tal jaren vrijwel ontbroken in het zuiden van Vietnam. Edegem Jan en Jenny Meijer Van een verslaggever HEERDE Vier kinderen van acht tot en met twaalf jaar zijn bij het spelen op een terrein voor een toe komstige recreatiepias, het zoge naamde Heerderstrand, onder een zandmassa bevdolven. De twaalf ja- i rige Arnold Jacobus Limpen uit I Baam is daarbij gestikt. Twee kinderen konden zichzelf be- vrijden, een derde werd door te hulp geroepen scholieren en fami lieleden gered. Mond op mond bea deming voor Arnold mocht niet meer baten. Hoewel er bij het Heerderstrand grote borden met de vermelding 'levensgevaarlijk ter- rin' zijn geplaatst, wrdt dit vre- bod velvuldig (door kindern, en ook volwassenen). Van een verslaggever UTRECHT De 43-Jarige ir. P. Landsman uit Doorn is in een zie kenhuis in Amersfoort overleden na een val van een paard. Tijdens een ritje door de bossen in het Utrecht se Maarn was hij van het rijdier gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op een paaltje terecht. (ADVERTENTIE) Wij vragen op korte termijn voor de Radiologische afdeling een radiologisch laborant(e) in het bezit van het diploma Diagnostiek. Tevens hebben wij plaats voor een leerling radiologisch laborant(e) die bereid is om naast het dagelijks werk op deze afdeling in de avond uren de opleiding tot radiologisch laborant(e) te volgen. Hierbij geldt een vooropleiding van MAVO-4 met wiskunde of 3 jaar H.B.S. als minimum eis. Aan deze functies zijn periodiek weekenddiensten verbonden. Sollicitaties en inlichtingen richten aan de afdeling Personeelszaken, Diaconessenhuis, Fonteynenburghlaan 5 te Voorburg. Dr.'J. J. Buskes door C. Troost Het is niet toevallig dat ik omstreeks bevrijdingsdag even terug kom op de bundel 'Droom en protest' (uitg. Ten Have, Baarn), die dr. J. J. Buskes verleden jaar op zijn 75ste verjaardag aange boden kreeg. Deze verzame ling opstellen van de jubila ris bevat 'getuigenissen' (het woord is uit de ondertitel van het boek) uit verschillende tijden over verschillende on derwerpen, maar ze dragen alle het stempel van de mar kante persoonlijkheid van deze bekende dominee, spre ker en schrijver, en zijn dus de moeite waard. Het zijn, wat mij betreft, de toespraken uit de dertiger jaren waarin Hitier, het nazisme en het derde Rijk werden ge- en veroordeeld, die dit boek zijn uniek en profetisch karakter ge ven. Om het met de woorden van de nieuwe (r.k.) catechis mus te zeggen (waarmee die ca techismus niet Buskes maar kerkhervormer Maarten Luther kenschetst)In zijn scherpe aanklacht tegen het nationaal- socialisme toont Buskes te zijn 'een man met profetische woordkracht en een diep reli gieus gemoed'. In het jaar van de machtsover name doorzag Buskes het nazis me in zijn volstrekte immorali teit, zijn gewetenloze misdadig heid. De Rijksopening door de nieuwe Rijkskanselier Adolf Hit ler noemt hij in het hoofdstuk Hakenkruis of Christuskruis 'een van de meest leugenachtige to neelvoorstellingen die de laatste jaren in de wereldschouwburg zijn opgevoerd'. Als leugenachtig bestempelt hij de door de natio- naal-socialisten gepropageerde leerstelling, dat Hakenkruis en Christuskruis één zijn en dat God met de nationaal-socialis- ten is. Fel veroordeelt hij het natio- naal-socialisme, maar nauwelijks minder scherp hekelt hij de Christenheid in Duitsland, die het rustig aanziet en goedpraat dat de nazi's, aan de macht ge komen, het Duitse volk terrori seren, de aanhangers van andere partijen in concentratiekampen bijeendrijven, martelen en de joodse Duitsers om hun jood zijn als misdadigers behandelen. Maar hierbij kon en wilde Bus kes het niet laten: hij protes teert ook tegen 'de besmetting, die vanuit Duitsland in kerke- lijk-christelijke kringen in ons land begint door te dringen'. Ook dit protest was terzake. Er was in het jaar van de machtso vername in de Nederlandse pers een nauwelijks verhulde bewon dering en waardering voor het nationaal-socialisme. Vergeleken met het communisme en het so cialisme was het nationaal-soci alisme met zijn handhaving van orde en wet verkieslijker, zij het niet zonder gevaar. Zo vindt het liberale Algemeen Handelsblad 'het terecht dat het militairen verboden is id te zijn communistische organisaties, omdat die het gezag aantasten: daarom kunnen vrijwillige die naren van dat gezag daarvan geen lid zijn. Maar dat is bij de nationaal-socialisten, tenminste die van Mussert, niet zo'. Het christelijke weekblad De Spiegel schrijft naar aanleiding van de door Hitier na de Rijks dagbrand getroffen maatregelen: 'Bij het beoordelen dezer maat regelen mogen we niet vergeten dat ze door het communistisch wroeten zijn uitgeloktEen onderzoek leidde tot de ontdek king van duivelse omwentelings plannen Men had de keus tussen tweeërlei revolutie, die der Sowjetmannen of die der nazi's. En van die twee kwaden lijkt me het laatste dan het minst erge, ook al is dit uiterst gevaarlijk, al leidt het tot niet te overziene consequenties..En toch: als de communistische re volutie was geslaagd, dan zaten thans ook wij midden in de re volutie. De omwenteling der nazi's waait naar ons niet over.' De redacteur van het Algemeen Handelsblad achtte het gezag in gevaar en koos op goed geluk toen maar voor Mussert, de ge reformeerde scribent van De Spiegel geloofde in de duivelse omwentelingsplannen waarvan Goebbels na de brand natuurijk- meding maakte. Buskes protes teerde en profeteerde uit zijn diep religieuze gemoed. De citaten zijn ontleend aan 'Parade der mannenbroeders' van Ben van Kaam. VELP Ds. H. J. Hegger zal van 22 mei tot 19 juni een reis maken door Latijns-Amerika in opdracht van EO-Metterdaad. Hij hoopt Mexico, Nicaragua, Columbia, Ecua- dr, Peru en Brazilië te bezoeken. Uit deze landen heeft EO-Metter- daad verzoeken om steun gekregen. Ds. Hegger wil die projecten onder zoeken en proberen in deze landen comlté's op te richten, jdie in de toekomst van advies kunnen dié nen omtrent de wenselijkheid van aangevraagde steun voor projecten. NDJAMENA (KNA) Het militair bestuur van de Middenafri- kaanse staat Tsjaad heeft per devreet bekendgemaakt, dat met on middellijke ingang alle godsdienstige activiteiten weer zijn toege staan. Hiermee heeft het militair bestuur de verboden van de bij de staatsgreep van vorige maand omgekomen president Ngarta Tom balbaye ongedaan gemaakt. Alle kerken, die onder Tombalbaye gesloten zijn, mogen weer geopend worden. Van nu af aan - aldus het communiqué van de militaire rege ring - kan iedere inwoner van Tsjaad zijn godsdienstige verplich ting nakomen, zonder dat hij daar door enige discriminatie onder vindt. Met deze maatregel heeft het. mili taire bewind onder leiding van Fe lix Maloum een einde gemaakt aan de vervolging, die onder Tombal baye was losgebroken tegen de christenen. In het kader van een 'culturerele revolutie' werden de christenen verplicht mee te doen met heidense inwijdingsriten. Hier mee wilde president Tombalbaye zijn land terugbrengen naar zijn 'Afrikaanse eigenheid' en de strijd aanbinden met 'iedere vorm van neokolonialisme'. Met name de baptisten en de pink stergelovigen moesten het ontgel den doordat zij standvastig weiger - den aan het 'yondo' mee te doen. Regering van Formosa hindert christendom NEW YORK Zeven protestantse kerken en de nationale raad van christelijke kerken in de Verenigde Staten hebben geprotesteerd tegen maatregelen, die de regering van Formosa heeft genomen ter beper king van de godsdienstvrijheid. Volgens het rptest hinderen autori teiten van het eiland het werk van de bijbelgenootschappen en be moeilijken zij de christelijke predi king. Aanleiding tot het protest was de in beslag neming van de voorraad bijbels in de landstaal van Formo sa, die het bijbelgenootschap ln voorraad had en het verbod op publieke bijeenkomsten voor de evangelisatiecampagne van Billy Graham. Graham zou komende herfst Formosa aandoen. Hij heeft echter van de autoriteiten te horen gekregen dat hij alleen maar in besloten kring mag prediken met een gehoor dat niet groter is dan 3.000 personen. De regering wil kennelijk een christelijke demon stratie verhinderen. Op Formosa t wonen ongeveer 350.000 katholieken en bijna 300.000 behoren tot de oorspronkelijke be woners van het eiland. HEMELVAART Geen psalm die zo vaak ln Nieuwe Testament wordt ai haald als psalm 110. In het vijftien keer. Telkens wanneei sproken wordt van Jezus die ten is of Zich gezet heeft ag rechterhand van God of aai rechter kant van de troon van blinkt deze psalm van de tn verheffing van de prlester-h door. Een van de woorden U breeën 12, 2: 'Laat ons opzie: de Beginner en Volelndiger va: geloof, Jezus die om de vreugd Hom werd voorgesteld onder Kruis bleef, met niet achte nvi schande en zich zette aan ter zijde van de troon van Opvallend is dat in bijna el aanhalingen er altijd de nadn wordt gelegd dat deze verin van Jezus plaats vond na Zijn nedering. De Verhoogde is de kruisigde of de Gekruisigde Verhoogde. En zo is Hij wat brief hier noemt; de Beginnt Voleindiger van het geloof. M denken we met heel de keri Zijn verhoging, die hier besch; staat. HIJ Die hier op aards geloof van a tot z beleefd en den heeft is de Verhoogde He deelt in Gods macht. Vandaai we hier worden opgeroepen c Hem te zien. Hij staat in het trum van ons geloof. We kn niet buiten Hem om. Hij heeft laten zien wie God is, wat beoogt, wat Gods plan is. Dat heeft Hij vastgehouden. Ond de schande. Hij bleef onder kruis. Dat is nog wat anders d moeilijkheden die wij met oru loof hebben. Deze Die daa vrede bracht mogen wij volgt ons door Hem laten gezeggen. Enkele tientallen christenen, onder wie evangelisten, werden vermoord, terwijl vele buitenlandse zendelin gen door Tombalbaye het land uit werden gezet. ■•HEILBRONN De katholieke en protestantse kerk en verschillende van hun hulporganen werken aan een programma voor opvang van werklozen, die het slachtoffer zijn geworden van de bedrijfssluitingen van Audi-NSU in Neckarsulm, Heil- bronn en Neuenstein. In totaal zijn achttien gemeenten getroffen. Hier zullen in de eerste plaats diensten opgezet worden voor pastorale hulp, voor sociale zorg en voor herscho ling. In de omgeving van Heilbronn zijn 5.200 werklozen en 6.400 over wegend jeugdige werkzoekenden, terwijl er ruim duizend onvervulde vacatures zijn. Van onze parlememtsredactie DEN HAAG Oud-premier mr. B. W. Biesheuvel is ln principe bereid men van een werkgroep, die zich bezig zal houden met de studie over de aanleg van een industrie-eiland in de Noordzee. Dit zei minister Westerterp (verkeer en waterstaat) gisteren in de Eerste Kamer. Nadat de regering aanvankelijk een afwachtende houding had aangeno men -ten aanzien van de plannen voor een dergelijk eiland, die Bos en Kalis enkele jaren terug heeft ontvouwd, werd onlangs besloten d ewenselijkheld van een dergelijk eiland te gaan onderzoeken. De groep zal bestaan uit vertegenwoor digers van verschillende ministeries en krijgt een onafhankelijke voor zitter. Op het eiland zoudm chemi sche industrieën en kerncentrales kunnen worden gevestigd, zou een aanlegplaats voor supertankers kunnen komen en zouden afval stoffen kunnen worden verbrand. NED. HERV. KERK Beroepen te NIJkerk: J. den te Sliedrecht; te Nieuwleusd; W. Glashouwer te Giessen-G kerk. Aangenomen naar Nieuwe To H. Visser te Barneveld die bedt voor Gameren, Katwijk aan Nieuwlekkerland, Opheusden, 1 endaal, Waarder, Wezep, en denberg; naar Leerdam: R. kamp te Oud-Alblas, die bed! voor Voorthuizen en Waddinxr Bedankt voor Harderwijk (to« Vreekamp te Oosterwolde; Edam; L. Oosthoek te Gieten. GEREF. KERKEN Beroepen te Baflo E. Haverkai Assen; te Oud-Loosdrecht: W. Zwerver, em. pred. te Wïlsum dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (VRIJG. B.T Bedankt voor Zwolle: H.- J. Kwast te Amstelveen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Emmeloord: F. rinck te Den Haag-Zuid; Nieuwerkerk (Zld) A. Hooger te Krabbendijke; voor Haarlen van Haaren te Amersfoort. Voordracht commissie AMSTERDAM De commi middenschool die minister Van menade adviseert over de midi school heeft drie scholen voo dragen voor een breed experiu Dat zijn de Open Schbol in sterdam-Bijlmer, de christó scholengemeenschap te Fran en de streekschool in Heythu (bij Roermond). Op 15 mei za minister over deze voordracht slissen. De commissie-middenschool december 1973 Ingesteld om de perimenten met de middens: op te zetten en te begeleiden, afgelopen jaar heeft de comm! samen met 38 contactscholen ffl re plannen uitgewerkt. Het Is bedoeling dat de eerste offü proefnemingen in augustus to nen. Augustus 1976 moeten i scholen zover zijn dat de ei leerlingen erbij betrokken word Naast een klein aantal deel-exf menten, waarbij bepaalde face worden onderzocht, zouden er totale experimenten moeten men. Daarbij gaat het erom da leerlingen vier jaar lang l huntwaalfde tot hun zestiende! elkaar blijven en pas daarna schillende richtingen kiezen roepsonderwijs, mavo, havo, v.ï De Open school in de Bijlmer i) al enkele jaren ervaring met vorm van onderwijs. De scholei meenschap in Franeker, is b met een experiment waarbij nu leen nog lager beroepsonderwijs mavo samenwerken. In Heytüw! is veel geëxperimenteerd met vernieuwing van het technisch derwijs. OSLO Blijkens het jaarboe" van de lutherse kerk van N< gen bestaan de plaatselijke raden van deze kerk voor procent uit vrouwelijke ami gers. Lise Visli Jor, verbonden aan] Noorse raad van kerken, zegt van: daarmee loopt de kerk voorop, vergeleken bij de vroui ke inbreng in het politieke In de burgerlijke gemeenterat slechts vijftien procent van ds gevaardigden een vrouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2