hoolonderzoek niet iverdeeld toegejuicht I Simon en dan dat scheelt guldens op simon van de vaste Simon-prijzen! derlandse heffing afvalwater een iropees voorbeeld? Kamermuziekweek met prachtig spel geopend: half lege zaal 2,98 2,75 i mn CTW trifiwü Scotch-Hri te Raadsman lijsttrekker: uitlatingen in zin van wet niet discriminerend - eiide week beginnen schriftelijke examens rtboek over rnatieve iverlening de Leuzen niet bedoeld om te beledigen 4,98 4,50 65 4,75 1,25 1,49 Ht/KWARTET WOENSDAG 7 MEI 1975 ize onderwijsredactie VAG Volgende week, op 12 mei, beginnen de schriftelijke eindexamens van de middelbare i. Dit jaar zullen er waarschijnlijk meer dan 300.000 leerlingen aan meedoen. BINNENLAND idexamen is de laatste tijd erp van veel discussies, de mammoetwet is het exa- erdeeld in een centraal slijk examen en in één of schoolonderzoeken. Die nderzoeken zijn in de plaats n van het oude mondelinge worden in de loop van het schooljaar afgenomen door van de eigen school en hert meest op zware proef- De cijfers 'die voor het1 lijk examen" en voor de nderzoeken gehaald warden, allebei even zwaar mee 'voor dcijfer. de eerste schoolonderzoeken in de herfstvakantie wor- genomen, heerst er op veel gedurende het hele laatste schooljaar een examensfeer. Daar bij komt dat de schoolonderzoeken een zware belasting vormen voor de leraren. Reden genoeg voor veel leraren om vraagtekens te zetten bij deze manier van examineren en alternatieve voorstellen te ontwer pen om het eindexamen beter te doen verlopen. Terugkeren Zo zijn er stemmen opgegaan weer terug te keren tot de oude situatie met een schriftelijk en een monde ling examen met rijksgecommit teerden. Br is een voorstel om de schoolonderzoeken nauwelijks te laten meetellen bij het uiteindelij ke cijfer en er zijn voorstellenom CHT De vraag in hoeverre de Wet verontreiniging opper- water een modelfunctie kan vervullen voor de Europese Ge- ichap stond gisteren centraal op een bijeenkomst in Utrecht nee de Internationale werkgemeenschap voor industriële ibescherming IUA voor het eerst in de openbaarheid kwam Onderbouw passing van het systeem van iterheffingen is in Nederland st gevorderd, aldus de IUA, er vier jaar ervaring mee is an, lijkt het zinvol om eens ijken hoe het Werkt. Het van de regeling is eenvou- bleek uit de uiteenzetting J. H. Jansen (Rijksinstituut ïg afvalwater) en mr. Th. J. ters (unie van waterschap- ledereen betaalt de zuiver- iett voor het afvalwater dat - of dat nu gezuiverd of niet. water wèl naar een zuiver- allatie gaat, heet die beta- drage' en is de bestemming uidelijk. In het andere ge- igezuiverde lozing, heet de 'heffing'. Die heffingen een speciale pot waaruit de fan meer zuiveringsinstalla- irdt gefinancierd. Volgens de ook die heffing in principe taling voor door de overheid diensten; het geld mag niet voor andere doelen worden gebruikt dan voor waterzuivering. Met name is het niet de bedoeling, met de heffingen bijvoorbeeld de industrie te stimuleren om minder vies water te lozen, wat intussen toch op grote schaal het effect is. Een stevig discussiepunt Is, wat er met de heffing moet gebeuren als er, over een jaar of vijf, genoeg zuiveringsinstallaties zijn. Dan kan en moet die heffing logischerwijs vervallen, meent mr. Voster. Maar ir. Jansen zou dat bepaald jammer vinden. De heffing treft ook het uitstromende produkt van de zui veringsinstallaties, dat nooit hele maal brandschoon is. Zolang niet netjes werken geld kost, blijkt een zuiveringsgraad van 90 tot 95 pro cent haalbaar. Vervalt de financiële stimulans, dan kan dat al gauw tot 70 proeant terugsukkelen. In hoeve fee de Nederlandse rege ling nu een model voor het buiten land kan zijn, bleef onduidelijk. West-Duitsland heeft ook een - pit tige - heffingsregeling ontworpen, maar die zal gegeven de conjunctu rele situatie wel een jaar of wat de ijskast in gaan. De Duitse belang stelling voor het congres was (daarom?) ook hard tegengevallen. Een vertegenwoordiger van de Brit se industrie vond heffing zonder zuivering een leuke nieuwe smoes om belasting te heffen, en als zo danig verwerpelijk. En dr. Hans Scheur van de Europese Commissie hield zich zorgvuldig op de vlakte. De Commissie studeert.. h onzer verslaggevers AAG 'Wij zijn de alterna- hulpverleningsorganisaties, osjale Joenit, JAC en Relea- in werk tegen te gaan'. Dit Actiecomité Verontruste (SAVO), op een bijeen - i Den Haag. bijeenkomst presenteerde de die werkt onder auspiciën Vereniging Algemene Bond luders en Opvoeders (VA- twee zwartboeken over deze itieve hulpverlening, waarin ileid van deze organisaties bestempeld als 'misdadig ge- igdbeleid'. Echter niet alleen ematieve hulpverleningsorga- falen volgens deze veront- ouders, maar ook gevestigde rleningsinstanties en de Ra ar de Kinderbescherming, ctiecomdté heeft dan ook in ief aan minister Van Agt van een aantal grieven geuit, name betreking hebben 'wegloopproblematiek' van rjarigen en de aanbevelingen, gemengde interdepartemen- 'erkgroep Jeugdwelzijnsbeleid iroep Mik) in een brièf aan ecretaris Glastra van Loon ïstitie ten aanzien van dit Nerp heeft gedaan. Deze aan- gen bevatten kritiek op de le staatssecretaris voorgestel- .eling aan de Raden van de bescherming vertrouwens- n toe te voegen. heeft de werkgroep Mik ge- 'oor een soepeler regeling in- artikel 280 van het wetboek rafrecht, dat het onderdak aan weggelopen minderjarc- tafbaar stelt. Dit vooruitlo- een eventuele wetswijzi- Hij volgde hiermee de motivering van het gerechtshof in Den Haag, dat G. eind januari vrijsprak. G. iwas in hoger beroep gegaan tegen een veroordeling door de Haagse rechtbank tot duizend gulden boete en een m aand 'cel voorwaardelijk wegens discriminatie en belediging van Surinamers in Nederland. Het hof was het niet eens met de rechtbank, dat verkiezingspamflet ten van de Volksunie discrimine rend en beledigend waren, omdat er kreten in stonden als 'Weg met de Surinamers en Antilliianen die op onze welvaart en werkkracht parasiteren' en 'Hiep mee onze stad te bevrijden van de plaag van Suri namers en Antillianen'. Met een verkiezingsprogramma in deze stijl kwam G. slechte enkele honderden (ADVERTENTIE) Gisteren werd te R.,op klaarlichte dag een Scotch- Brite dubbelspons ontvreemd. De politie tast vooralsnog geheel in het duister Dus de eigenares zit zich groen en geel te ergeren. Dto meest nagemaakte dubbelspons van Nederland. de schóól juist door middel van die schoolonderzoeken meer invloed te geven bij het vaststellen van het eindcijfer. Daarnaast is er gepleit voor een gespreid eindexamen waarbij de leerling zelf kan vast stellen (binnen zekere grenzen) wanneer hij welke vakken wil doen. En dan wordt er nog een examen nota van staatssecretaris Veerman verwacht, waarvan iedereen hoopt dat die met één klap alle proble men rond het eindexamen zal weg nemen. Maar wanneer die nota komt, is nog ombekend. Naast deze examenproblemen, is er de laatste tijd nog een kwestie bijgekomen. Steeds vaker wordt de vraag gestéld of het niet mogelijk zou moeten zijn dat een leerling zijn vakken op verschillend niveau 'doet'. Dat hij bijvoorbeeld een vwo-eindexamen doet met wiskun de op havo-niveau. In de eerste plaats zou zo'n examen meer tege moetkomen aan zijn eigen capaci teiten en daarnaast is het voor doorstuderen vaak niet nodig om elk vak op hetzelfde niveau te doen. AMSTERDAM Voor een groep toehoorders die, zo zij in de klei ne zaal hadden gezeten, vrij talrijk genoemd zou kunnen worden, maar die men in de grote zaal nauwelijks terugvond, trad 'Came- rata Lysy' maandagavond in het Concertgebouw op met werken van Manfredi (1688-1748), Marcello (1686-1739), Mercadante (1795-1870) en Vivaldi (1675-1741). In het weekblad van het ministerie van onderwijs 'Uitleg' pleit ook drs. B. J. Westerhof, coördinerend in specteur vwo-havo-mavo voor ni veau-differentiatie in tenminste zes vakken. Hij wijst er op dat ook bij het mavo en het lager beroepson derwijs ontwikkelingen in die rich ting zijn. In concreto betekent dat dan een brede onderbouw voor meer dan zes vakken in het hele voortgezet onderwijs gevolgd door een afsluitend jaar met tenminste zes vakken op verschillende niveaus naar keuze van de kandidaat, aldus drs. Westerhof. De inspecteur is niet bang voor daling van het niveau door zo'n systeeim maar wijst er op dat heel wat aansluitingsproblemen tussen de middelbare school en het hoger onderwijs door zo'n gedifferentieerd examen opgelost zouden kunnen worden. Er zouden dan twee ni veaus voor vwo en havo-vakken moeten komen en voor het mavo en het lbo eveneens een beperkt aantal niveaus waardoor een leer ling meer mogelijkheden krijgt. Ook over de verhouding tussen het schriftelijk examen en het school onderzoek spreekt drs. Westerhof zich in Uitleg uit. Hij vindt dat het centraal schriftelijk uitsluitend als een objectieve toets voor het ver- volg-onderwijs moet dienen, maar dat de school een einddiploma j moet uitreiken op grond van de schoolbeoordeling. Het slagen of zakken van een leerling zou voog- ens hem uitsluitend van de schooi- beoordeling moeten afhangen. Het schriftelijk zou dan alleen nog als een soort toelatingsexamen voor het vervolg-ondierwijs kunnen die nen. Als overigens niveaudifferentiatie per vak zou worden ingevoerd, zou het onmogelijk worden om het ein dexamen in zijn huidige vorm te handhaven, stelt drs. Wésterhof. Je kunt dan immers onmogelijk de resultaten van schoolonderzoek en schriftelijk examen bij elkaar op tellen en door twee delen. Toch is dit kamermuziekgezelschap dat genoemd is naar zijn leider, de Argentijnse violist Alberto Lysy, er allerminst een dat zich uitsluitend toelegt op barokmuziek. Een blik op de programma's die op de zeven concerten (van 5 tot 12 mei) kride grote en kleine zaal woeden uitge voerd, doet zien dat Brahms en Schubert, Haydn en Mozart, Franck en Kodély, Dvorak en Mendelssohn tot de gespeelde componisten beho ren. Ook op het gebied van de solistische medewerking is deze concerten cyclus van hoog gehalte. Behalve de beide Menuhins en de cellist Maurice Gendron, staat nog een aantal (ook Nederlandse) be roemdheden op de programma's. Het is een serie die in alle opzich ten volle zalen verdient. Het eerste concert maandagavond werd geo pend met het Concert voor twee violen van Mandredini, prachtig vertolkt door de Turkse Ayla Erdu- ran en Albert Lysy.' Gaaf en homo geen van samenspel en bijzonder fraai genuanceerd. Van Benedetto Marcello speelde de zeer begaafde Duitse hoboïst Lothar Faber het Concert In c kleine terts, dat, met de prachtige versieringen die nie mand minder dan J. S. Bach voor dit werk schreef, een grote indruk maakte. De Nederlandse fluitiste Abbie de Quant vertolkte daarna het Fluit concert van Mercadente. Het doet mij genoegen te kunnen zeggen, dat het spel van deze jonge artieste zeker niet onderdeed voor de solis tische bijdrage die wij daarvoor hadden beluisterd, noch in muzi kaal, noch in technisch opzicht. Na de pauze volgde nog Vivaldi's 'De vier jaargetijden' en dat moest, gezien de populairiteit van dit werk, alleen al een volle zaal heb ben getrokken. De Royal Academy gaat nooit getoonde schatten exposeren LONDEN De Royal Academy gaat in het komende toeristi sche seizoen een aantal schatten tonen, die zij tot dusver eeuwen lang voor vreemde ogen verbor gen heeft gehouden: de z.g. par ticuliere afdelingen zullen dan voor het publiek te bezichtigen zijn. Onder die schatten bevindt zich o.a. een beeld van Michelangelo een van de vier werken buiten Ita lië dat nooit eerder aan het publiek werd getoond. Hetzelfde geldt voor het- 'Galopperend Paard' van de Engelse schilder John Con stable, dat eigenlijk alleen maar algemeen bekend is dat door de reproducties. In Burlington House, naast het gebouw van de Royal Academy, zullen zelfportretten van Gainsborough en Reynolds, paar- dentekeningen van Stubbe, aqua rellen van Turner en een Grieks beeld uit de 4e eeuw v. Chr. worden getoond. Sinds 1786 waren deze kunstwerken opgeborgen in zalen en kamers, die alleen voor het personeel en enkele bevoorrechten toegankelijk zijn. Hoewel de collectie van de Royal Academie naar grove schattingen zo'n kleine 200 miljoen gulden waard is, heeft deze instelling het financieel toch steeds moeilijk. Maar telkens als er getracht werd daar iets aan te doen door de verkoop van stukken uit de verza meling, brak er een felle strijd uit tussen voor- en tegenstanders. Zo Achter Guido de Moor, Petra Laseur, Josee Ruiter en Hans Croiset en voor Anne-Wil Blankers, Eric Schneider en Josephine van Gas teren (v.l.n.r.) zullen de hoofdrollen vertolken in de nieuwe Neder landse speelfilm 'Flanagan' naar de roman van Tim Krabbé, die eind augustus in roulatie zal komen. De produktie is. in handen van Marrhijs van Heyningen. en deze keer werd het geld gebruikt voor de modernisering van een bij gebouw en om een reeks 'verboden' afdelingen geschikt te maken voor bezoekers. En dat moet dan weer geld in het laatje brengen om de Royal Academy hoofdtaak: bevorde ring van de kunst in stand te houden. werd eens een tekening van Leo nardo da Vinei verkoent aan 'The National Gallery' tegen de helft van de waarde. De opbrengst, toch nog 800.000 pond, volstond om de Academy de afgelopen 12 jaar' in leven te houden. Kort geleden wer den in een van de kelders oude foto's ontdekt. Die werden verkocht Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De raadsman van Joop G., de Haagse lijsttrekker van de Nederlandse Volksunie, die bij de laatste verkiezingen leu zen voerde als 'Houdt Den Haag blank en veilig', heeft gisteren voor de Hoge Raad betoogd, dat de uitlatingen van zijn cliënt geen discriminatie waren in de zin van de wet. zetels tekort voor een zetel in de Haagse gemeenteraad. In zijn arrest zei het hof dat Suri name en de Antillen een multiraci- ale gemeenschap zijn, zodat in de zin van de wet G.'s uitlatingen niet discriminerend en beledigend wa ren voor 'een groep mensen wegens hun ras'. De procureur-generaal bij het hof, die vier maanden cel had geëist, was het met deze uitleg niet eens en ging in cassatie. POLITIEK STANDPUNT Voor de Hoge Raad herhaalde de raadsman van G. nog eens, dat G.'s verkiezingsleuzen niet bedoeld wa ren om te beledigen, maar slechte een politiek standpunt weergaven. Hij wees dan ook de cassatiegron- den van de procureur-generaal af. Deze had ondermeer gesteld, dat discriminatie in de zin der wet wel aanwezig was, aangezien Surina mers en Antilliianen op grond van hun nationale afstamming zouden zijn beledigd. Ook bij multlraciale gemeenschappen zou dan sprake zijn van discriminatie in de zin van de wet. De procureur-generaal, bij de Hoge Raad zal dinsdag 20 mei conclude ren. Daarna meestal na zes we ken doet de Hoge Raad een uitspraak. Het An tl-Rassisme-Comité heeft in een verklaring laten weten, dat de Hoge Raad geen andere keus heeft dan het ongedaan maken van het vonnis van het hof, dat in feite neerkomt op het vogelvrij verkla ren van minderheidsgroepen in Ne derland. Op zaterdag 17 mei zal in Den Haag worden gedemonstreerd en zal minister Van Agt van justi tie een petitie worden aangeboden. vatte $MumpbfS raite $inuKfritft £etufta&fe /sattefaaMJiedteipeto 'Gehakt, kilo 'Tartaar, 500 gram Leverworst, on per stuk a 500 gram 1 ,Ob Appelsap, 0.7-literfles After Eight, doos a 200 gram 'Bananen, kilo Bintjes, 5 kilo Martini vermouth, 0.75-literfles Duyvis zoute pinda's, CQ zak 250 gram 1,0cl Van Nelle Supra a AC koffie, pak a 250 gram Z,(lü Completa, f f»Q pot a 200 gram 1,0 «I Banner toiletzeep, f qq pak 2 stukken-2^X7. 1,6 «I Popla1000, QQ pak 4 rollen J-r75". 1,Z«1 Calvé slasaus n in fles 0.75 literJ3£4". Z,1U Moederdag bonbons, doos a 200 gram Suzy wafels, qo 3 smaken, per pak cfö Hele Franse sperzie- QQ boontjes, literblik«lel In Simon-fllialeri met vers vlees, groonlen en fruit

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11