sraëls premier n juni naar VS Staat ons straks een koude douche te wachten? Rechtse jongeren in Portugal gearresteerd Karamanlis tegenover onbuigzame oppositie fS trekken 7500 lilitairen uit hailand terug Drdaanse koning prijst Amerika suidVietnamese vliegtuigen worden Heggehaald Irak verloor in één jaar 1640 man aan Koerden Vakbeweging waarschuwt voor verkiezingen Bezit kernwapens xclusief houden' Dictatuur was geen les voor de Grieken Ambassadeur VS in Israël overleden UW,/KWARTET DINSDAG 6 MEI 1973 BUITENLAND 9 jisHINGTON, TEL AVIV (UPI, Reuter) De Israëlische premier, Jitzak Rabin, en de Ameri- inse president, Gerald Ford, zullen elkaar 11 en 12 juni in Washington ontmoeten. Dit is maan- r door de perschef van het Witte Huis, Ron N essen, bekend gemaakt. kanaal die zij In de oorlog van 1973 Een legerwoordvoerder vertelde dat op Israël heroverden. de tanks uit de fabrieken van de Volgens de Israëlische minister Sowjet-Unle dn Israël van zwaarder heeft de Sowjet-Unde de levering van wapens aan Egypte hervat. De Russen zouden straaljagers van het C jat Ford de Egyptische president type Mig-23, luchtafweer- en anti- 6 war Sadat in het Oostenrijkse tankraketten entanks naar Egypte hebben gestuurd. Peres zei dat Al gerije en Saoedl-Arabië behulpzaam waren bij de financiering van de Egyptische wapen-aankopen. (ADVERTENTIE) d heeft Rabin uitgenodigd voor bezoek aan Washington 'om en van wederzijds belang te be- en de vriendschap tussen landen te verstevigen', Rabin t naar Washington tien dagen Ford de Egyptische president Sadat in het Oostenrijkse i)urg heeft ontmoet. Al eerder aangekondigd dat Ford daarna de Israëlische regeringsleider H de ontmoeten. ■^Israëlische minister van defen- Simon Peres zei gisteren in het lement dat de Egyptische strijd ig chten bezig zijn met het aanleg- van versterkingen op de ooste- oever van het Suez-kanaal. De 15 uister noemde dit voorbereidin- van een mogelijke massale jptasche aanval op de door Israël ette Sinaï-woestijn. Peres ver- dat de Egyptenaren al sinds jaar hard aan het werk zijn smalle strook langs het Suez- 'De beste' Israëlische wapenfabrikanten maakten gisteren bekend dat zij buitgemaakte tanks van Russische makelijk ombouwen tot 'de beste tank van de wereld'. Het zijn tanks van de types T-54 en T-55 die in 1967 en 1973 op Egypte en Syrië werden veroverd. Naar schatting heeft Israël ruim 2000 Arabische tanks buitgemaakt INGKÖK, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Verenigde aten zullen tegen eind juni 7500 militairen uit Thailand hebben ruggetrokken, zo hebben Thaise en Amerikaanse autoriteiten iterph in een gezamenlijke verklaring bekendgemaakt. arnd zullen er nog ongeveer 500 Amerikaanse militairen, amamelijk van de luchtmacht, in land zijn. In de maanden die arop volgen worden verdere te- Strekkingen verwacht in overeen- mming met het beleid van de ering van Thailand tot vertrek alle Amerikaanse militairen te- maart volgend jaar. De be- ndmaking volgde na overleg tus- regering van Thailand en de renigde Staten. De komende en sneller geschut worden voorzien. Zij krijgen verder een zwaardere motor, en, zo verzekerde de officier, zij worden ook gerieflijker gemaakt voor de bemanning. Terreurcampagne Het Libanese dagblad Al Ha jat meldde gisteren dat de aanslagen van afgelopen weekeinde in Jeruza lem onderdeel waren van een uit gebreide terreurcampagne van de Palestijnen, waartoe de Palestijnse leider Jasser Arafat persoonlijk op dracht had gegeven. Een woord voerder van de Palestijnse organi satie PLO wilde daar geen com mentaar op geven. Eén van de ge wonden, die bij de aanslagen In Jerzualem vielen, is gisteren overle den. Jasser Arafat zelf reisde gisteren van moskou naar Praag. Bij zijn vertrek uit de Sowjet-Unie werd er een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven. Daarin wordt gezegd dat de Palestijnen op voet van gelijkheid met de andere belang hebbenden' moeten kunnen deelne men aan de vredesconferentie voor het Midden-Oosten in Genève. Ara fat heeft acht dagen in Moskou doorgebracht en verschillende ma len besprekingen gevoerd met par tijleider Breznjew en minister van buitenlandse zaken Gromdko. Een Jordaans dagblad beschuldigde Israël ervan zijn troepensterkte langs de bestandslijn met Jordanië en Syrië sterk op te voeren en om straks een aanval te ontketenen. Sinds 1 mei, aldus het Jordaanse blad Al Sabeh, heeft Israël op twee na alle wegen op de westelijke Jordaanover afgesloten in verband met troepenbewegingen. Verstandig met aardgas Dus ook met warm water Hopelijk niet. Hopelijk is er in de volgende eeuw nog aardgas, voor het verwarmen van onze huizen, koken en verwarming van water. Onze kansen op een zo lang mogelijk gebruik van aardgas stijgen, als we er nii al verstandig mee omgaan. Hoe? Een voorbeeld: niet te kwistig omgaan met warm water. Geen warm gebruiken als het met koud kan. Niet te lang onder de warme douche. Als we daar nu aan denken, hoeft 't straks onze kinderen niet koud over de rug te lopen Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V.Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19, Groningen Hoessein De Thaise regering had eerder aan gekondigd dat de vliegtuigen (on geveer 130 stuks) aan de Voorlopige Revolutionare Regering van Zuid- Vietnam gegeven zouden worden. Maar de Amerikaanse minister van defensie, James Schlesinger besliste dat de vliegtuigen het eigendom waren van de VS. Deze kwestie heeft de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Thailand geen goed gedaan. Thai land, dat de VS actief heeft ge landen zullen verdere besprekin- steund tijdens de oorlog In Viet- n gehouden worden om te beslis- over de volgorde en de aantal- tetug te trekken militairen. Igens. het schema van de terug- ikking in fasen die in maart vo- jaar begon, vertrokken reeds 000 man, waarna er 27.000 mili- iren overbleven dié gestationeerd iren op vier luchtmachtbases in lalland met ongeveer 350 vlieg- gen, waaronder 16 B-52-bom- nwerpers op Oe-Tapao, de be- ïgrijkste Amerikaanse basis in t land. Over het aantal vliegtui- n dat zal worden teruggetrokken In deze aankondiging niets be- adgetaaakt. nam, wil nu goede betrekkingen aanknopen met. de nieuwe regerin gen in Zuid-Vietnam en Cambodja. De Thaise minister van buitenland se zaken, Chatichai Choonhavaen, heeft gezegd dat de nieuwe rege ring in Saigon heeft aangekondigd een afgezant naar Bangkok te zul len zenden. Volgens hem zijn de vooruitzichten op goede betrekkin gen met de revolutionaire regering positief. Thailand is ook bereid di plomatieke betrekkingen aan te knopen met Noord-Vietnam, aldus de minister. De Jordaanse koning Hoessein ont ving gisteren in de Amerikaanse staat Florida een ere-doctoraat in de letteren. Bij die gelegenheid stak de koning een redevoering af waarin hij de verdiensten van de VS in het Midden-Oosten hogelijk prees. Hij zei dat de wereld in het algemeen en het Midden-Oosten in het bijzonder Amerika nooit méér nodig hadden gehad dan juist nu. 'In ons deel van de wereld is uw wijsheid en gevoel van rechtvaar digheid, gesteund door uw grote kracht, hard nodig om een defini tieve vrede te brengen', aldus de Jordaanse koning. Arrestaties in Madrid MADRID (AFP) Het Spaanse persbureau Europa Press meldt dat er zondagavond bij een betoging in een Madrileense wijk, georgani seerd door verboden politieke groe peringen, zeventig mensen gearres teerd. BEIROET (AP) De Iraakse strijdkrachten hebben in het laatste jaar van hun strijd tegen de Koerden in het noorden van Irak 1640 mili tairen verloren. Het aantal gewonden bedroeg 7803. Deze cijfers zijn bekend ge maakt door chef-staf van de Iraakse troepen, luitenant-ge neraal Abdoel Jabbar Sjan- sjal. Hij sprak bij een grote parade in de Iraakse hoofd stad ter gelegenheid van de overwinning op de Koerden. De generaal maakte verder voor het eerst bekend welke verliezen Irak leed in de Ara- bisch-Israëlische oorlog van 1973. Daarbij sneuvelde 835 Iraakse militairen en gingen 11 tanks en 26 gevechtsvlieg tuigen van Irak verloren. Vol gens niet-officiële bronnen had Irak in oktober 1973 een contingent van 18.000 man aan het Syrisch front. LISSABON (UPI, Reuter) Een Portugees dagblad meldde gisteren de ontdekking van een 'uiterst rechtse terreurorganisatie' die plannen had voor aanslagen op linkse leiders. Het blad O.'Seculo zei dat de orga nisatie in het noorden vanTPortugal was ontdekt en dat ér léden van de jongerenorganisatie van de. Sociaal- Democratische Centrum-partij, de enig overgebleven conservatieve partij in Pogtugal, 'bij betrokken waren. Het door de regering gecon troleerde radiostation maakte later bekend dat er verscheidene leden van de jongerenorganisatie in Por to gearresteerd, waren. Een woord voerder van het leger bevestigde, dit maar wilde geen commentaar ge ven op de berichten dat deze aan houdingen verband hielden imet plannen voor aanslagen op commu nisten en radicale militairen. Uiterst links reageerde prompt op deze berichten met een aanval op de Sociaal-Democratische Centrum partij. Een marxistisch-leninisti- sche groepering eiste directe ont binding van deze partij, die bij de verkiezingen van 25 april 7.6 pro cent van de uitgebrachte stemmen verwierf. Volgens het blad O'Seculo noemden de jonge samenzweerders in het noorden van Portugal zich 'Het re volutionaire Katholieke Front'. Zij zouden plannen hebben gehad voor een complete terreurcampagne te gen de communisten en de radicale militairen, die momenteel de dienst uitmaken in Portugal. Oproep liegtuigen steren maakte het Amerikaanse nister ie van defensie ook bekend t de toestellen die door Zuidviet- mese vliegers op hun vlucht naar hailand waren meegenomen, naar Verenigde Staten zullen worden ibracht. Een woordvoerder van it ministerie zei gisteren dat het iegdekschip Midway in d e Thai- ndse haven Sattihip was aange- «nen om de helicopters en de einere vliegtuigen van de vroege- Zuidvietnamese luchtmacht in te den. De grotere vliegtuigen zullen it land uitgevlogen worden, aldus woordvoerder. ENEVE (Reuter) —Tenzij de Heleinden vari het verdrag tegen erspre idling van kernwapens ook erkelijk worden waargemaakt, aan we toe naar een wereld waar- Q kernwapens niet hét bezit van reinigen zullen zijn, maar het bezit an velen. Met die waarschuwing I»nde secretaris-generaal Kurt faldheim van de Verenigde Naties isteren in Genève de conferentie an ondertekenaars diie moet bekij ft hoe het 'non-proliferatiever- hag' de eerste vijf jaar van zijn fcstaan heeft gewerkt. Het verdrag 'erbiedt kernmogendheden, atoom wapens te verschaffen aan andere anden. En zulke andere landen arplichten zich om geen kernwa as zei f te maken of van anderen a aanvaarden. 'an de zés kernmogendheden heb- •ft er drie het verdrag geratifi- Amerika, Rusland en Enge rd. China, Frankrijk en India 'ebben dat niet gedaan. Van de andere landen' die het verdrag niet 'ebben willen ondertekenen, heb ben Cuba, Israël en Zuid-Afrika 'aannemers gestuurd. Onder de af wezigen zijn landen als Argentinië Brazilië, die niet willen toetreden 'at zij zich de mogelijkheid van emexplosies voor vreedzame doe- emden willen voorbehouden. •olgens het verdrag kan een ndet- ■ernmogendheid voor dat doel aan haak maken op de bijstand van !en. der kernmachten, maar daar •fttaat nog geen praktische ultwer- ®ng van. Voor zover bekend maakt Rusland enig gebruik van 'ernexplosies voor vreedzame doe- 01 (mijnbouw, constructie van wa- e£wegen). Amerika heeft wat mis- lui£te probeersels achter de rug. Het bericht viel samen met een waarschuwing van de vakbeweging tegen 'nieuwe pogingen van rechts om de regering omver te werpen in de komende weken.' De waarschuwing was vervat in een oproep aan de Portugese arbeiders de revolutie niet teloor te laten gaan door de uitslagen van verkie zingen. In de oproep wordt gezegd dat de georganiseerde arbeidende klasse van Portugal op alle nlveau's moet deelnemen aan de regering en de economische beslissingen. 'Al leen op deze wijze kunnen wij af doende voorkomen dat door verkie zingen verloren gaat wat het volk met zoveel moeite door revolutie heeft gewonnen', aldus de oproep van de vakbeweging die was opge nomen in het weekblad van de strijdkrachten. Nagenoeg alle hotels en restaurants in Lissabon waren gistermiddag ge sloten als gevolg van een staking. De vakbeweging heeft voor vandaag weer een staking tijdens het lunch- uur uitgeroepen. Het doel van de acties is de stich ting van een zogenaamde verticale vakorganisatie voor het horeca-we- zen. Hulp van EG door Heinz Gstrein Na de op het laatste ogenblik verijdelde staatsgreep van rechts- radicale officieren ziet de Griekse democratie zich geplaatst voor een onbuigzame linkse oppositie tot elke prijs. Deze beperkt zich niet tot de bijna dagelijkse parlementaire debatten op het Atheen- se Sritagmaplein en tot aanvallen van verschillende dagbladen op de conservatieve premier Konstantin Karamanlis, maar is ook meer en meer het werk van onrustige studenten, brodeloze arbei ders en trotzkistische activisten in de straten van de Griekse hoofdstad. Bij dit lenteachtige ontwaken van het linkse blok in Griekenland te gen de romantische achtergrond van de bloesem van amandel- en abrikozenbomen is het vooral de precaire sociaal-economische situa tie die alle radicale Grieken tot elkaar brengt. Met de toenemende ontevredenheid van veel Grieken over de belasting- en prijspolitiek van Karamanlis de democrati sche opvolger van de militaire dic tators die in 1967 naar de macht grepen had lt. generaal Papada- kis bij het organiseren van zijn staatsgreep blijkbaar ook al reke ning gehouden. Zij wilden Kara manlis en diens ijzeren man', mi nister van defensie Averoff, ver moorden en de sterke man van de kolonelsperiode 1973-1974 brigade- generaal Ionnidis, uit de kerker van het Korydallos opnieuw aan de macht brengen. Op het nippertje De bijna omvergeworpen rege ring van Karamanlis heeft ge probeerd de mislukte staatsgreep achteraf te bagatelliseren. Na ver loop van tijd kreeg het parlement pas vertrouwelijk te horen, hoe de dramatische gebeurtenissen zich ongeveer hadden afgespeeld. Toen bleek dat de pantserkolonnes van de samenzweerders al waren gevor derd tot enkele honderden meters van de ambtswoning van premier Karamanlis. Alleen de loyaliteit van de Griekse vloot en de ligging nabij de zee, die de kazernes en commandoposten van de complot terende militairen binnen het be- Constantine Karamanlis reik van het scheepsgeschut hield, heeft Griekenland behoed voor een terugvallen in de dictatuur van Io- annidis. De politieke gevolgen van de Papa- dakis-coup tekenen zich nu al dui delijk af. Was de regering van Ka ramanlis aanvankelijk misschien nog van plan rekening houdend met de crisis op Cyprus en de spanning langs de grens met Tur kije en met de onontbeerlijkheid van een parate strijdkrachten bij het hoogverraad-proces tegen de leiders van de ten val gebrachte militaire dictatuur genade voor recht te laten gelden dan kan daar nu geen sprake meer van zijn. Bij het proces, dat acht jaar na de staatsgreep van de kolonels is be gonnen, staat thans echt het leven van Georgios Papadopoelos, Stylia- nos Pattakos, Nikolaos Makarezos, Ionnis Ladas en vooral dat van Demetrios Ioanidis op het spel. In een soortgelijke situatie bevinden zich meer dan 50 andere leidende figuren, ook die van de mislukte staatsgreep van enkele maanden geleden. Niets geleerd De ervaringen tijdens de jaren van dictatuur hebben echter niet geleid tot een zo wezenlijk samengaan van de democratische krachten in Griekenland, Zij blijken niets te hebben geleerd van de willekeur, de folteringen, de censuur en de ge vangenschap op de concentratie kamp-eilanden, waaronder veel Grieken hebben geleden. De Noord- griese steunpunten waren nog in handen van de samenzweerders, toen in Athene alle oppositieleiders van Georgios Mavros (liberale Cen trum Unie), Andreas Papandreoe (Panhellenistische socialisten) tot Elias Uioe (communisten) de rege ring van Karamanlis in de rug aanvielen. De oppositie eiste de onmiddellijke verwijdering van minister van de fensie Averoff, die de strijdkrach ten niet voldoende van fascistische elementen gezuiverd zou hebben. Parlementariërs en journalisten za gen evenals de in de straten schreeuwende tegenstanders van Karamanlis over het hoofd dat Averoff (die nota bene door de samenzweerders vermoord had moeten worden) de staatsgreep nog heeft kunnen verijdelen, doordat hij samenwerkte met generale staf en daarmee verhinderde dat deze op het kritieke ogenblik gemene zaak zou maken met de complotte rende officieren. Demagogie Het is erg gemakkelijk demagogie te bedrijven tegenover een rege ring, die na zeven jaren van cor ruptie en verspilling, onverant woordelijke 'sociale geschenken' waarin een propaganda-apparaat werkte dat miljarden verslond, thans probeert de economie uit het slop te halen en door de enorme inflatie getroffen drachme te stabi liseren. Het is dan ook geen verras sing dat de oppositiepartijen on langs bij de plaatselijke verkiezin gen succes hebben geboekt ten kos te van de 'Nieuwe democraten' van Karamanlis. Omdat Griekenlands conservatieven op het platteland altijd de neiging hebben gehad, meer autoritair op te treden dan hun geestverwanten in de grote steden Athene, Thessaloniki en Pa tras, heeft deze ontwikkeling ook wel een goede kant. En de onom streden leidende rol van Karaman lis tegenover Turkije en de Vere nigde Staten en zijn streven naar een 'Europees Griekenland' worden er niet nadelig door beïnvloed. De ministerraad van de Europese Gemeenschap (EG) heeft de Euro pese Commissie gisteren opdracht gegeven plannen op te stellen voor economische hulp van de EG aan Portugal. De commissie moet na gaan welke financiële en algemeen economische hulp Portugal kan worden geboden. Haar voorstellen moeten in juli gereed zijn, zodat de regeringsleiders van de negen EG- landen, die dan bijeen komen, er eventueel over kunnen beslissen. Deze Europese topconferentie zal worden gehouden op 16 en 17 Juli. WASHINGTON (UPE) Kenneth Keating Amerika's ambassadeur in Israel en oud-senator voor New York, is maandag op 74-jarige leef tijd in New York aan een hartaan val overleden. Van 1969 tot 1972 was hij ambassadeur In India, sinds 1973 in Israël. Keating kwam pas op latere leeftijd In de diplomatie, na een lange car rière als Republikeins politicus. Hij was twaalf jaar lid van het Huls van Afgevaardigden, in 1958 werd hij in de senaat gekozen. In 1965 werd hij bij de senaatsver kiezing verslagen door Robert Ken nedy. BRUSSEL (AP) De bewakers ln de Belgische gevangenissen hebben maandag voor drie dagen het werk neergelegd. Ambtenaren van het ministerie van justitie en van de rechterlijke politie zijn prikacties begonnen. Allen wensen zij hogere salarissen. De taak van de bewakers in de gevangenissen werd overge nomen door de staatspolitie en de burgerlijke verdediging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9