STREEP STREPEN, STREEPJES. Zuid-Afrika begint /eer een politiek proces Rhodesische guerrilla's in gevecht met elkaar - jf/KWARTET DINSDAG 6 MEI 1975 7 Hans Lamberts ïover de buitenwereld doet de Zuidafrikaanse regering het komen alsof er een keer is gekomen in de apartheidspolitiek. Vorster houdt redevoerin- aarin hij zegt dat de wereld jg verbaasd zal staan en de frikaanse ambassadeur in de elooft een eind te zullen ma de discriminatie in zijn Mara net ls in de jaren is de blanke regering van Ifrika bezig het verzet van de anse meerderheid tegen de ïeidsmaatschappij met geweld eken. erhaald uitstel begint vandaag retoria een proces tegen der- Afrikanen, die al sinds de van vorig jaar gevangen gehouden, de meesten in me opsluiting, omdat ze be- ligd worden van het overtre- an de Wet op het Terrorisme, lie vandaag terechtstaan en en die al maanden zonder van proces gevangen worden den, zijn de leiders van de nte Zuidafrikaanse studenten- isatie SASO, van het Black es Convention (BPC) en van parte vakbond Black Allied irs Unon (BAWU). ijn de leiders van een nieuwe atie Zuidafrikanen, die weer ïlting zoeken bij de verzetsbe- g uit de jaren zestig, waaraan met geweld een eind is ge- t. De leiders van het toenma- erzet zijn inmiddels dood, ge- 'gebanned' of zitten een uit- ze levenslange gevangenis- uit op het beruchte Robbenei- De binnenlandse oppositie te- t de apartheid werd daarmee dood gemaakt. Toen de echte leiders uitgeschakeld waren, een wereldwijde propaganda- agne de politiek van geschei- r ntwikkeling, de batoestanpoli- zoals ze versluierd werd ge- aan te prijzen als een aardige oplossing voor de 'rikaanse problemen. De fiktie in het leven geroepen dat 13.7 ut versnipperd grondgebied de landen' vormden voor de meerderheid en dat in de van het land, 'blank' Zuid- zwarten in principe alleen aten konden worden om hun racht ter beschikking van de economie te stellen. 'Onpro- ïve' mensen, en daarmee wer- Touwen, kinderen, bejaarden, den bedoeld, werden en wor- ;edwongen te verhuizen naar leestal reeds overbevolkte re ten, waar ze zich onmogelijk kunnen voelen. Wie de aan- tnde film 'Zuid-Afrika onge- reerd' heeft gezien, weet wat de praktijk betekent. ite apartheid' «ustwording vaar niet. Het proces in Pretoria er een teken van. Wat hebben zij die nu terecht staan misdreven? Ze hebben uiting willen geven aan de hoop die het vrijworden van Mo zambique ook in Zuid-Afrika heeft gewekt. In het weekeinde van 21 en 22 september 1974 kondigden de leiders van SASO en BPC aan, dat er op woensdag 25 september in een stadion in Durban een grote solidariteitsbijeenkomst voor het volk van Mozambique gehouden zou worden en dat daar het woord ge voerd zou worden door onder ande re mensen van het FRELIMO, de bevrijdingsbeweging van Mozambi que. Een blanke zakenman in Dur ban vroeg minister van justitie, J. Krüger, de bijeenkomst te verbie den, omdat deze 'vijandige gevoelens tussen de verschillende rassen zou oproepen', hetgeen bij de wet ver boden is in Zuid-Afrika. De minis ter had niet veel aansporing nodig en verbood alle bijeenkomsten de n de perde 24 september toit 20 belegd. Ondanks dit verbod stonden er die woensdagavond zo'n 5000 mensen bij het stadion van Durban. Ze zongen Afrikaanse nationalistische liederen, brachten de black-power- groet en wilden na een uurtje, toen het stadion gesloten bleef, vertrek ken. Maar inmiddels waren ze inge sloten door een grote politiemacht. Er ontstond gedrang, er vielen klappen, politiehonden werden op de mensen losgelaten, er vielen ge wonden en veertien arrestanten verdwenen in overvalwagens. Die zelfde avond hield de politie razzi a's. De kantoren van SASO en BPC leiders gearresteerd. Papieren, kan- werden doorzocht en een aantal toormachines en wat de veiligheids politie maar nuttig leek, werd naar politiebureau's vervoerd. Arrestaties De volgende dagen werden meer mensen aangehouden, beschuldigd van het overtreden van de Wet op Revolutionaire Samenscholingen. Na verloop van dagen zaten zo'n 25 Afrikaanse leiders gevangen. Behal ve SASO- en BPC-leiders waren het ook de voormannen van dè zwarte vakbeweging BAWU en mensen van een Afrikaanse toneelgroep in Na- tal, die met hun stukken bijdroegen aan het bewustmaken van de zwar te bevolking. Enkele weken later volgden nieuwe arrestaties. In het dezer dagen ver schenen nummer van Kairosberich- ten staan hun namen en enkele biografische gegevens. De aanklacht tegen de dertien her vat onder andere de volgende pun ten: dat ze materiaal hebben ver spreid dat anti-blank, racistisch, prikkelend, subversief en provoce rend is en dat geleid heeft of had kunnen leiden tot overtreding van de wet op de bestrijding van het terrorisme: dat ze opgeroepen hebben tot ge wapende strijd tegen de staat en als laatste toevluchtsmiddel tot aanvallen, mishandeling en het do den van blanken: dat ze vijandschap en haat gede monstreerd hebben en gepropa geerd en belasteringen geuit heb ben tegen de blanke bevolking: dat ze samengespannen hebben om buitenlandse investeringen in Zuid- Afrika af te raden, te belemmeren of te voorkomen. Een van de ver dachten, Saths Cooper, wordt ook nog verdacht van 'participatie in terroristische aktiviteiten', omdat hij lid was van het bestuur van de Black Peoples Convention. De aan klacht zegt niet aan welke terroris tische feiten hij zich dan schuldig heeft gemaakt. De meeste gearresteerden worden vastgehouden met een beroep op clausule 6 van de Wet op het Ter rorisme. Deze clausule machtigt de politie gevangenen, die verdacht worden van 'terrorisme' voor onbe paalde tijd gevangen te houden in eenzame opsluiting. Behalve bewa kers en politie heeft niemand toe gang tot hen, geen familie, geen advocaten. Rechtbanken kunnen hun vrijlating niet eisen en mogen de geldigheid van hun gevangenne ming niet eens beoordélen. De ge vangenen zijn zonder enige contro lemogelijkheid overgeleverd aan de staatsmacht. Het is niet eens hele maal zeker hoeveel mensen op grond van deze wet, die in strijd is met iedere normale opvatting van recht, gevangen worden gehouden. De Zuidafrikaanse Raad van Ker ken en het moderamen van de Nederlandse hervormde kerk heb ben premier Vorster dringend ge vraagd de gevangenen zo snel mo gelijk een openbaar proces te geven en een onderzoek in te stellen naar de geruchten dat de gevangenen gemarteld worden. De Nederlandse hervormde kerk heeft ook scherp geprotesteerd tegen de eenzame opsluiting, 'die ten ene male in strijd is met de internationale rechtsnorm'. Mishandelingen Een advocaat van een van de ge vangenen, die bij uitzondering toestemming kreeg met een van de gevangenen te praten, werd op een goed moment een ogenblik alleen gelaten met zijn cliënt, die hem toen vertelde dat hij en zeker zes anderen mishandeld werden. Twee van hen, zijn broer Revalaban Cooper en Lindiwe Mabandla, wa ren zo toegetakeld, dat ze niet meer konden lopen. Er kwam een onder zoek, maar de gevangenen zelf wer den niet gehoord, dat verbiedt de Wet op het Terrorisme, aldus de rechter. Ook na dat onderzoek, dat niets aan het licht gebracht zou hebben, bleven de geruchten over martelingen aanhouden. Het is lang stil gebleven rondom deze politieke gevangenen. Tegen dertien begint dan nu een proces, dat door waarnemers uit het bui tenland zal worden bijgewoond. Misschien kan dat helpen om, nu de Zuidafrikaanse wetten het on recht proberen legaal te maken, de rechters bij hun geweten te rade te doen gaan. Kairosberichten verschijnt vier maal per jaar. Het is een uitgave van de Stichting Werkgroep Kairos in Utrecht en kost 10 per jaar. Opgave per giro 632.686 met ver melding van 'abonnement'. De ministers van buitenlandse zaken van de negen EG-Ianden vergaderden |UAv\AAr> gisteren in Brussel. Daar kwamen zij onder meer overeen dat de regerings- V/|JwWw leiders en/of staatshoofden van de EG-landen 16 en 17 juli bij elkaar zullen komen voor hun tweede Europese topconferentie van dit jaar. Op de foto: De Ierse minister van buitenlandse zaken Garrat Fitzgerald lUUUei ddU (links), voorzitter van de ministerraad, in gesprek met de Nederlandse be- windslieden Van der Stoel en Brinkhorst. SALISBURY (Reuter, AP) Tenminste 164 Afrikaanse guer rillastrijders die in Zambia ge stationeerd waren zijn gedood tijdens gevechten tussen twee elkaar beconcurrerende guerril la-organisaties, zo heeft de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) gisteren bekend ge maakt. Volgens de ANC ging het om twee rivaliserende groepen binnen de Zimbabwe Afrikaanse Nationale Unie- (ZANU), die elkaar vanaf be gin vorige week bevechten. ZANU leidt de guerillaoorlogvoering in Rhodesië. Het aantal doden evenals berichten over een voortgang van de gevech ten konden niet bevestigd worden. Onder degenen die gedood zijn zou zich John Matuare bevinden, de rechterhand van Herbert Chitepo, de guerillaleider van ZANU die on geveer twee maanden geleden ge dood werd door een landmijn die was ingegraven bij de inrit naar zijn woning in Loesaka. 'Ik ben ervan overtuigd dat de be richten juist zijn', zei een woord voerder van het ANC die Mature goed kende. Mataaure was de eerste die melding maakte van de massa-arrestaties van ZANU guerlllastrijders door Zambiaanse autoriteiten na de moord op Chitepo. Ernesto Mataure zei gisteren dat hij het bericht over de dood van zijn broer niet kon bevestigen, maar verklaarde: 'Ik probeer al enige tijd contact met Zambia te krijgen, maar het lukt niet'. De ongeregeldheden zouden zijn uitgebroken tussen twee stromin gen binnen de ZANU over de vraag of de organisatie zich al of niet zou moeten houden aan het staakt-het- vuren dat het Rhodesische bewind van Ian Smith op 11 december van het vorig jaar aankondigde. Moezorewa Inmiddels heeft de Zambiaanse mi nister van binnenlandse zaken, Aa ron Milner, in Loesaka verklaard dat er 14 lichamen gevonden zijn, vermoedelijk van ZANU-leden. De minister zei dat de lichamen op 2 mei naar Loesaka gebracht werden, en dat ze gevonden werden vlak nadat Herbert Chitepo zeven weken geleden door een landmijn om het leven gebracht werd. Volgens de minister werd de zaak met behulp van bevriende naburige landen on derzocht en had de Zambiaanse po litie al een aantal verdachten aan gehouden. Ook de voorzitter van de ANC, bis schop Abel Moezorewa, heeft drie weken geleden al melding gemaakt van gevechten tussen Rhodesische nationalisten onderling, waarbij velen zouden zijn gedood. De Zam biaanse regering heeft de ZANU vorige maand buiten de wet ge steld. Bisschop Moezorewa heeft ge waarschuwd dat, als er geen einde aan de verdeeldheid zou komen, de Zimbabwe's gedoemd zijn in een land te leven waar ze elkaar meer zouden vrezen dan de vijand. (Zim babwe is Afrikaans voor Rhodesië). In Dar Es Salaam zijn gisteren 18 Afrikaanse landen en 15 nationalis tische bewegingen begonnen aan een vijf-dagen durende coferetine om te praten over de vraag hoe de politiek van de Organisatie van Af rikaanse Eenheid (OAE) ten op zichte van Zuid-Afrika, gestalte moet krijgen. De vertegenwoordi gers van de 18 landen zijn lid van het bevrijdingscomité van de OAE, die samen met vertegenwoordigers van de nationalistische bewegingen aanbevelingen zullen doen die goedgekeurd moeten worden door de Afrikaanse ministers van bui tenlandse zaken, die volgende maand in Rabat (Marokko) bijeen zullen komen. sogenaamde grote apartheids- '?k moest het buitenland de i geven dat de blanken het voor hadden met de Afrika- Ze worden immers 'zelfstan- krijgen eigen regeringen, kun- in de thuislanden hun kies- uitoefenen en ga zo maar Na de dood van Verwoerd siveerde Vorster deze politiek obeerde hij tevens het Zuidaf- isolement te doorbreken. Suidafrikaanse regering pro- e banden aan te knopen met aanse landen. Deze politiek ultwaartse beweging' moest de k in het buitenland doen ver men. wilde het beter weten dan de aanse leiders zelf? Na de ar- ties en de veroordelingen in de i zestig hebben de blanken in •Afrika jarenlang in betrekke- rust geleefd. De schrik zat er e Afrikanen goed in: de leiders i uitgeschakeld. En verder de een goed binnenlands vei- idssysteem, gebaseerd op een reeks apartheidswetten, die ame opsluiting, gevangenhou- zonder vorm van proces, ver ingen, huisarresten, censuur les wat in een moderne maat- iij maar aan onderdrukkings- lieken bestaat, er voor de ke suprematie te handhaven. Afrikanen bogen onder het ke geweld, maar braken niet. ondanks alles is er een nieu- est van verzet gegroeid, met onder het arbeidsleger in de 'eken van de blanken, onder de te scholieren en studenten, in warte kerken en zelfs onder de iland-leiders. De massale sta in trokken over de hele wereld acht. evenals de openlijke en la felere protesten van de Af ten tegen de apartheid. Nieuwe rs kwamen naar voren die in 'oetsporen van Nelson Mandela, levenslang uitzit op Robbenei- verder gingen. Er is een zwart bewustzijn gegroeid de slachtoffers van de apart- voor enkele jaren konden de er nog wel eens voorzlch- fan dromen, dat als de nood de man zou komen, de Indiërs de kleurlingen wellicht hun genoten konden worden. Als helemaal niet anders kon, zou de apartheidswetten voor hen e'dig verklaard kunnen worden, s ze nu. terwille van de handel, liet gelden voor Japanners. Dat weer enkele miljoenen schelen Dover de snel groeiende zwarte rderheid. Wie daar nu nog over 'Dit of over praat, wordt door [Ddlërs en kleurlingen uitgela- Ze hebben geen boodschap eventuele blanke gunsten: ze zichzelf en eigen waardigheid Ust geworden. %1fde geldt voor de Afrikanen. zwarte bewustwording heeft het kaanse verzet een nieuw elan ®ven. Ondanks heel die machi- die de bevoorrechte positie de blanken moest schragen, de zwarte en gekleurde Afrika- zelfbewuster dan wellicht ooit 'ten. En de dood van het Portu- jv kolonialisme heeft dat nog sterkt. blanken onderschatten het ge- De streepjestijd breekt aan. Met fijne lijntjes, smalle strepen en brede banen. Gedrukt in veel kleuren op lekker luchtige stoffen. Lampe heeft de voorboden van die nieuwe mode al hangen. Gauw kijken dus, nu er van alles nog genoeg is. A Zo zijn de zakken van de jurk op de tekening. Streepjes met witte omslag. A Zomerse japon, rood-wit- marine gestreept, afgezet met wit. Mt. 36 t/m 44. g(J Katoenen pakje: wijde overblouse met polohals, wijde rok met steekzakken. In rood-wit-marine streepjes. Mt. 36 t/m 44. 99/

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7