Bevrijding uitbundig gevierd Kostelijk HAJA-feest Muzikale momenten van bezinning Europadag in Zoetermeer Daverend popconcert Antiekmarkt in en rond Leidse Burcht Gemeente Leiden: Actie kraamkliniek Japanse tuin Sexinstituten nu ook te lijf gaan Dodelijk ongeval Brand in kaarsen fabriek Rijswijk En dan nog dit: TROUW/KWARTET DINSDAG 6 MEI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Kinderen uit diverse Haagse wijken legden bossen bloemen aan de voet van het Bevrijdingsmonu ment voor het Haagse stadhuis. Een indrukwekkend begin van de bevrijdingsfeesten. DEN HAAG Het zal in het Nederlands Congresgebouw zel den een zo grote heksenketel zijn geweest als maandag, tij dens de door de HAJA voor de Haagse schooljeugd georgani seerde manifestatie. Geen vierkante centimeter van het immense gebouw was onbenut. Vele duizenden kinderen en hun ou ders hebben zich één dag koste lijk kunnen vermaken met vrijwel alles wat er maar in een kinder hoofd kan opkomen. Het begon al Xheteen in de entreehal, waar druk gewerkt werd aan wandkleden, hoedjes werden gevouwen en ande re kreatieve zaken plaatsvonden. Dat gebeurde overigens overal in het gebouw, want er werd gisteren wat afgeknutseld en gekliederd. En wat geeft het als je je er niet om hoeft te bekommeren of de verf voor jouw mooie schilderij op de vloer in plaats van op het papier komt. Als je kan kleien, knippen, tekenen en noem maar op zonder dat er een moeder achter je staat en je erop wijst dat je haar mooie vloerkleed zit te bevuilen. Bezigheden die (nog) meer inspan ning vergden waren er ook volop. Naast de vele stands van onze va derlandse sportorganisaties, waar eenieder werd uitgenodigd toch maar beslist bij deze of gene vere niging te komen schermen, voet ballen, korfballen of 'turnen, kon den dc jeugdige bezoekers ook zelf allerlei sporten beoefenen. Op de parkeerplaats van het Congresge- ZOETERMEER Bevrijdingsdag stond in Zoetermeer ook in het teken van de Dag van Europa. In de Dorpsstraat stond een braderie met een aantal internationaal in gerichte kraampjes opgesteld, 's Middags vermaakte de jeugd zich kostelijk met ritjes in een ponywa gen. DEN HAAG Nadat daar zon dag een aantal indrukwekken de stille tochten, herdenkings diensten en andere plechtighe den ter nagedachtenis aan hen die voor de herwinning van on ze vrijheid vielen aan vooraf was gegaan, heeft Den Haag gisteren de bevrijding door de geallieerde legers na dertig jaar met tal van festiviteiten ge vierd. Evenals op Koninginnedag waren in de residentie tal van evenemen ten door het Algemeen Haags Co mité en vele buurtverenigingen ge organiseerd, die zeer veel jongeren en ouderen op de been brachten. Dankzij het fraaie, hoewel wat win derige weer konden alle activiteiten doorgang vinden. Hoogtepunt was 's morgens het leg gen van bloemen door jongeren uit verschillende Haagse wijken bij het Bevrijdingsmonument voor het stadhuis aan het Burgemeester de Monchyplein. Loco-burgemeester Happel bracht de jongeren dank voor dit indrukwekkende gebaar en onderstreepte dat het zinvol is om de festiviteiten juist vanaf dit punt te beginnen. Vervolgens had op het plein de finale plaats van de wed strijden straattekenen tussen de winnaars van de voorronden van 30 april. Uit handen van de voorzitter, de heer W. L. Brink, kregen Karin van Wijk en Johnnie van der Lin den de eerste prijs uitgereikt. Ook was er een beker, zij het in een wat kleiner formaat, voor Elisabeth Pi- kaar en Paul Engelaar (2e prijs) en Polyanna Tromp en Simon Heynen (3e prijs). In de middaguren werden op de helling van de Nieboerweg in Sche- veningen de drukbezochte zeepkis tenraces gehouden. 24 jongens en meisjes in de leeftijd van 10-14 jaar namen er aan deel. Voor de voorronden was het toegestaan deel te nemen in zelfgemaakte zeepkis ten, echter voor de halve finales en finales moesten de jeugdige cou reurs in zeepkisten rijden, die op verzoek van de organisatoren wa ren gemaakt door leerlingen van de afdeling houtbewerking van de technische school "St. Joseph'. Daardoor hadden alle deelnemers aan het slot gelijke kansen. Door de straffe noordenwind schoot af en toe een enkele deelnemer door De Stichting Haagse Jeugdactie had in het Congresgebouw zoveel activiteiten georganiseerd dat het soms moeilijk leek om van alles kennis te nemen. In één der zalen werden schermdemonstraties gegeven. bouw was gelegenheid tot voet-, korf-, hand-, volley- en basketbal. Binnen werden onder meer demon straties gegeven van schermen, ju do, karate, taek-^won-do, boksen en turnen. In een van de kleine zaalt jes trapten tal van kinderen zich rode wangen en pijnlijke spieren op een hometrainer. Poelen van rust waren de ruimten waar men zich over de schaak- en damborden boog. Maar ook het eenvoudiger denkwerk van mens-erger-je-niet, halma of scrabble kiwam aan bod. Vreemd kontrast in dit door de duizenden kinderen bezette Con gresgebouw was het zaaltje waarin door vele tientallen mensen van minstens middelbare leeftijd de klaverjaskaarten werden gehan teerd. Maar er waren ook platvloer ser bezigheden te bedrijven, zoals flipperen. Tenslotte kon iedereen, die de van het bezig-zijn vermoeide spieren even wilde laten rusten, zijn ledematen strekken in de stoe len van de Prins Willem Alexan- derzaal waar over de gehele dag verspreid opvoeringen werden gege ven door het jeugdcircus Kraaien nest, de Toneelgroep de Aanstel met de kindermusical 'Het mannetje van Stavoren' of het Haags Jeugx- toneel met Dik Trom'. De leerlin gen van de Prinses WHhelmina- school brachten een eigen musical. Dat deze voorstellingen succes had den bleek wel uit het feit dat de PWA-zaal (2000 pl.) tot de laatste plaats bezet was. Al met al een volledig geslaagde manifestatie waarvan de herhaling zeker niet zou moeten wachten tot we 35 jaar bevrijd zijn DEN HAAG Het 'Top of the pop-concert' dat gistera vond in de Houtrustliallen werd gehouden is een daver end succes geworden. Dater end in twee opzichten. Fi guurlijk omdat de hallen wer den bevolkt door naar schat ting tussen de vijf- en zeven duizend jongelui. Letterlijk omdat de hallen zes uur lang op hun grondvesten stonden te trillen door de muziek van vier van Nederlands beste popgroepen. Het was gewoon een lekker ouderwets popcon cert, waarbij de liefhebbers ook al verdwenen veel van de klanken in de slechte akoestiek van de ruimte volop aan hun trekken kwa men. Het was een geeuren waarop men kennis kon ma ken met twee 'nieuwe oude' formaties: Livin' Blues en de Red, White and Blue Band. Livin' Blues, wat melodieuzer dan vroeger, trad op in de nieuwe samenstelling. Alleen Ted Oberg resteerde uit de oude groep. De Red, White and Blue Band deed ook de faam die de namen van Cuby en Eelco Gelling (ex-Bliz zards) deden vermoeden, alle eer aan. En dan waren er twee formaties die geen na dere aanduiding behoefden: Alquin (met een eigen grote lichtinstallatie) en Earth and Fire, terecht als de beste Ne derlandse popformatie aange kondigd. Naast de popmuziek viel er nog meer te beleven in de Houtrusthallen, want er waren tal van stands van Haagse organisaties, zoals het Paard van Troje, de Openbare Bibliotheek, het Schak en de Haagse Kunstkring, die de jongeren in de pauzes tracht ten de nodige informatie te verschaffen. door Adr. Hager DEN HAAG Slechts een keuze uit de talloze herdenkingsbijeenkomsten in de afgelopen dagen gehouden: de Nieuwe Kerk te Delft, de Kloosterkerk te Den Haag en de Oude Kerk te Rijswijk. Concerten waarvoor een grote belangstelling bestond, momenten van bezinning. Cantarella 'Cantarella' voerde in Delft o.l.v. Jan Vermeulen het Requiem van Verdi uit, nadat door burgemeester dr. ir. A. P. Oele een drietal ver zetsgedichten was voorgedragen. De weergave van Verdi's meesterwerk droeg een bijzonder imponerend karakter, dirigent Vermeulen heeft de kleurrijkheid van deze partituur op overtuigende wijze tot leven ge bracht. De opstelling in de koor- ruimte van de Nieuwe Kerk ver leende akoestisch aan de vertolking extra glans. 'Cantarella' toonde zich andermaal een vocaal ensemble, dat in staat is ook een dergelijk werk in alle grootsheid weer te geven. Vanavond 6 mei geeft men de uitvoering van het Requiem van Verdi, waaraan medewerking wordt verleend door het West Brabants Operakoor uit Roosendaal, Excelsior uit Naaldwijk en het Gewestelijk Orkest, een herhaling in Naaldwijk (Adrianuskerk). Het solistenkwartet bestaande uit Nelly van der Spek, Cora Canne Meyer, Willy Caron en Henk Smit, voldeed uitstekend. Die Haghe Sanghers 'Die Haghe Sanghers' oJ,v. René (ADVERTENTIE) Verhoeff zongen Ln de Klooster kerk. Spreker op deze bijeenkomst was de loco-burgemeester van Den Haag, de heer H. F. Happel. "Wat hebben we weinig geweten van alle slachtoffers, wat was ons gezichts veld klein. Eerst later hoorden we van de 2000 stadgenoten die van honger omgekomen waren, van de 800 doden die door oorlogsgeweld vielen en van de 150 Hagenaars die werden neergeschoten. Wat hebben we in dertig jaar weinig geleerd. Eigenlijk niets. Daarom doen op een dag als vandaag de doden op nieuw een beroep op ons geweten', aldus de loco-burgemeester. Uitgevoerd werden a cappella wer ken van Da Palestrina en Des Prèz, het Requiem van Liszt, een frag ment uit het Tied der achttien doden' op muziek van Jos Vranken en de Soldatenmis van Martinu. Medewerking aan deze boelende weergave verleenden de bas-bariton Hubert Waber, het Noord-hollands Blazersensemble, slagwerkers van het Residentie Orkest, organist Aad Goddijn en pianiste Thea Roos. Frank v. d. Berg was de voortva rende hoboïst in een concert van Corelli, 'Jeugd en Muziek' verzorgde de begeleiding. Bij de ingang van de Kloosterkerk bleek, dat meerde re bezoekers terugschrokken van de toegangsprijs van 7. Men was zelfs verontwaardigd, dat men voor deze herdenkingsbijeenkomst en treegeld moest betalen. C.O.V. Excelsior De C.O.V. Excelsior uit Rijswijk gaf O.I.V. Wim van der Panne een uit voering van het Requiem van Ga- briël Fauré. In tegenstelling tot de Kloosterkerk was in de Oude Kerk te Rijswijk de toegang gratis. Hoe wel ongeveer gelijktijdig ontstaan verschillen het Requiem van Verdi en het Requiem van Fauré hemels breed van intentie. De felle kleuren van Verdi tegenover de pasteltinten van Fauré. Wim van der Panne heeft gestreefd naar verfijning en hij is daarin uitstekend geslaagd. 'Excelsior' zong met grote aandacht voor het detail en mede dank zij de solisten Mary Stegenga en Bernard Kruysen groeide een ontroerende interpretatie. Joop Schouten aan het orgel en het Haags Begelei dingsorkest droegen zorg voor een sfeervolle instrumentale omlijsting. Uit het geheel bleek, dat 'Excelsior' en Van der Panne elkaar in uitste kende harmonie hebben gevonden. Veel belangstelling trokken de kunstevenementen in het Haags Gemeentemuseum. Vilma Henkei- mans gaf in de grote hal demonstraties potten bakken. een over de weg gespannen touw. Helaas kon het publiek door de afwezigheid van geluidsinstallatie niet worden geïnformeerd over het verloop van de race. Drommen publiek trokken de kart- races in de middaguren op het grote parkeerterrein van het Malie veld. De kart-olub had met 25 ge routineerde coureurs voor een sterk rennersveld gezorgd. Het verloop van de races was spannend en vaak spectaculair. Niet dat dit op het Malieveld het geval wasmaar volgens ingewijden kunnen de skel ters een snelheid van 130 km per uur bereiken. Deze snelheden ma ken het logisch gezien noodzakelijk dat voor deze sport straffe regle menten gelden. Zowel voor de rij ders als voor het publiek waren strenge veiligheidsmaatregelen ge troffen. Het Haags Gemeentemuseum had zijn bronzen deuren wij openge zwaaid voor een open huis. Veel belangstelling was er voor een serie demonstraties van wandtapijt ma ken en potten bakken in de hal van deze kunsttempel. Lukas Goud- zwaard's poppentheater boeide met name de kleintjes met zijn spel 'Meneer Frederik en de karren'. Voorts werd verzetsmuzlek ge draaid, toegelicht met dia's en wer den oude muziekinstrumenten be speeld. Ziekenomroep De ziekenomroep 'Regio Den Haag' verzorgde een speciaal bevrijdings- programma vanuit het Buurthuis Boerenplein, dat speciaal afgestemd was op de Haagse zieken- en be jaardentehuizen. De gehele* dag door waren reportages van de in de Hofstad gehouden festiviteiten te beluisteren. Verschillende artiesten verleenden medewerking aan het programma. Een waar feest was het in het openluchttheater Zuiderpark waar Pipo en Mamaloe stormen van enthousiasme oogstten. Verder was op tal van pleinen iets te doen, zoals op het schoolplein van de Prinses Margrietschool aan de Viljoenstraat (kindershow) en het optreden van clowns op het pleintje van de Prinses Beatrix- school aan de Fisherstraat. Wethouder Vink woonde op het Zuidwalland een voetbalwedstrijd bij tussen een team van gemeente raadsleden en een elftal dat uit leden van de diverse wijkcomité's bestond. Op het historische en thans auto vrije Binnenhof werden de lus trum-bevrijdingsfeesten bijzonder fraai afgesloten met een Klanken festijn. De drumfanfare Duindorp, het doedelzakkorps De Haagse Hooglanders, het korps Metro en het trompetterkorps Prins Bemhard maakten er onder de algehele lei ding van de heer C. de Brouwer een waar klank- en kleurfeest van, dat door de vele belangstellende met een warm applaus werd be loond. Samenvattende kan Den Haag te rugzien op een zeer geslaagd Be vrijdingsfeest. LEIDEN In en rond het bekende monument 'De Burcht' in Leiden werd op Bevrijdingsdag een antiekmarkt gehouden, die veel geïnteresseerden trok. Ook de expositie 'Poppen van Oranje' in de Lakenhal was gisteren een 'must' voor velen. Een feestelijk concert in de Stadsgehoorzaal besloot 's avonds laat de festiviteiten in de Sleutelstad. Morgen zal de Japanse tuin in Cllingendael weer voor publiek geo pend zijn. Ook minder-validen ^ijn van harte welkom in de tuin, die zij via een speciale ingang voor invalidewagens kunnen binnenko men. De Japanse tuin, vermaard om onder meer zijn fraaie rhodo dendrons en azalea's, is dagelijks van 9 uur tot zonsondergang geo- LEIDEN Het dagelijks bestuur van de gemeente Leiden wil even als de gemeente Rotterdam een zo genaamde 'verloederings-verorde- ning' om ongewenste sex-instituten te weren. Met behulp van de Drank- en horecawet moet de ge meente Lèiden kunnen optreden tegen sex-instituten waar drank in voorraad is of geschonken wordt, zo menen B. en W. Wellicht biedt ook de bioscoopwet mogelijkheden om sex-instituten te weren. B. en W. zullen de gemeentelijke afdeling Sociografie opdragen een antwoord te geven 'op de vraag in welke delen van de stad hinderlijke open bare vermakelijkheden zoals sex- instituten en andere dan buurtca- fé's het minst schadelijk zijn voor de woonfunctie'. Het college denkt hierbij vooral aan de Beestenmarkt en het Waardeiland. DEN HAAG De 33-jarige Jan Hikke uit Zoetermeer is zondaga vond bij een verkeersongeluk in Den Haag om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto op de Laan van Nieuw Oost-Indië tegen een lantaarnpaal en overleed ter plaat Verleden week is een dertigtal zie kenhuisbedden in Rotterdam ver scheept met als bestemming de eerste Portugese volkskliniek voor kraamvrouwen en zuigelingen, ge vestigd in de plaats Almada. De verscheping van de bedden en andere goederen was een initia tief van een groep Portugezen en Nederlanders, verenigd in het Por tugal Afrika Comité (PAC). Ten behoeve van de volkskliniek, waar binnen enkele weken de eerste pa tiënten gratis opgenomen zullen worden, heeft de groep een actie op touw gezet. Financiële steun kan gegeven worden via gironummer 55252 'Clinica do Povo' Den Haag, Inlichtingen: PAC, Elandstraat 192 Den Haag (tel. 070-682686 of 333633). RIJSWIJK Een korte, maar he vige brand heeft gistermorgen vroeg een deel van de Waskaarsen fabriek T. J. Beuger en Zn. aan de Koopmanstraat in de as gelegd. De brand, die ontstaan was in een parafine-oven, bracht ernstige schade toe aan diverse installaties. De juiste omvang van de schade is nog niet bekend, maar wordt door de brandweer aanzienlijk genoemd. De oorzaak van de brand is even min bekend. pend. Van 7 tot en met 10 mei zal in de Bloemlusthal van de Coöp. Bloem bollenver. HBG aan de Grachtweg te Lisse een grootse tentoonstelling van postzegels, munten, penningen, bankpapier etc. gehouden worden. Dit ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de Postzegelvere niging IV 'Philatelica' Bloembollen streek Lisse. Op 7 mei is de hal geopend van 20-22 uur, op de drie volgende dagen van 10-22 uur. Op vrijdag 9 mei zal de Haagse wethouder Wallis de Vries de expo sitie 'Winkelen Toen' openen aan de Schoolstraat 31. De tentoonstel ling is vrij te bezichtigen van 10 mei tot en met 17 mei (niet op 12 mei). #Op zaterdag 10 mei houdt de Haagse politie onder het motto 'Sport mee met de Haagse politie' haar eerste wandelmars voor de burgerij. Inlichtingen: R. F. Vols, Hoekwaterstraat 10 te Voorburg (070-831344) en Bureau Werving Haagse politie, tel. 070-614141 toes tel 228.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6