Je beseft 't pas als de schep de grond ingaat dichtbij JIM Wimentaar Niemand gelukkig met procedure voor bestemmingsplannen 'est-Duitsland (1) Fest-Duitsland (2) rest-Duitsland (3) rit gedood bij splosie op schip 'Vertaling' kost niet alleen moeite aan buitenstaander Kunstgebitten het weer apanner aan ien ontsnapt Geleidelijk warmer leerrapporten winnetou in een nieuw jasje zonnig veteranen goedgekleed verhuizing modebroers YrV 4 DUW/KWARTET DINSDAG 6 MEI 1975 BINNENLAND de resultaten van de Landdagver ingen in de Westduitse deelstaten irdrijn-Westfalen en Saarland is het [rijkste wat de gehele Bonds- iiibliek betreft dat de regering in m niet langer gehinderd behoeft te jn door een oneigenlijk gebruik de meerderheid, die de oppositie nog toe in de Bondsraad (Eerste ïer) had. kan nooit de bedoeling van de £ers van de Westduitse grondwet geweest, de Bondsraad soortgelij- bevoegdheden te geven, als zij aan Bondsdag (Tweede Kamer) heb- toebedacht. Dat de polarisatie in Bondsrepubliek een oneigenlijk ge in de hand heeft gewerkt, is wel o! rklaarbaar, maar valt op grond %rvan niet te verdedigen. Hierover nen afspraken te worden gemaakt, dt/oor het ogenblik heeft de in Saar- i J ontstane patsituatie - naar het h laat aanzien - een eind gemaakt de problemen die de oppositie ié et haar meerderheid in de Bonds- o<ad kon veroorzaken. De regerings- 01 rtijen - die de houding van de positie steed' hebben veroordeeld - ijgen nu de gelegenheid om voor- Uen te doen uitwerken, die de rol n de Bondsraad duidelijk vastleggen. Saarland doet zich de eigenaardige ikuatie voor, dat de CDU van 47,8 49,1 procent kwam en toch twee 9 (els moest afstaan. Oorzaak daarvan het feit, dat de CDU (evenals de g >D) in 1970 een aantal restzetels eeg toegewezen, toen de FDP de 4 sdrempel van vijf procent niet haal- i en op 4,4 procent bleef steken, ngezien alle partijen winst boekten Eu 1,3, SPD 1 en FDP 3 procent) lesten alleen de splinterpartijen ve- i laten. ig meer dan in Saarland heeft de D in Noordrijn-Westfalen veel te t nken aan de FDP. De CDU boekte 1 winst van 0.9 procent en de SPD ig met 1,2 procent achteruit. Met n winst van 1,5 procent maakte de dit Verlies goed. Het ligt voor de dat deze partij een verschuiving voordeel zal gebruiken om ir positie bin::en de coalitie in ordrijn-Westfalen te verstevigen, uitslag in beide deelstaten zal een irtgelijke ontwikkeling tot gevolg -Ipben binnen de coalitie in Bonn, FDP-voorzitter Hans Dietrich nscher, vice-kanselier en minister buitenlandse zaken, zijn verzet ;en wat hij noemt 'socialistische ikpaardjes' met nog meer overtui- zal voortzetten. Nu de oppositie Ié Bondsraad niet meer kan dwars-' ten. zal de wedijver tussen de ütiegenoten in Bonn opnieuw en scherpt aan de dag treden. lor kanselier Helmut Schmidt, die len heeft om opgelucht adem te i, is er nog geen reden tot jui- tn. Er is inderdaad een eind geko- n aan de forse verliezen die de 'D in vrijwel alle delen van de ndsrepubliek heeft moeten incasse- i. De opmars van de CDU is ook staan gebracht, maar deze partij ijft - zij het geringe winst eken. Saarland ging de SPD één procent omit, maar uitgerekend in Noord- i-Westfalen, de deelstaat die repre- itatief wordt geacht voor de gehele mdsrepubliek, ging zij 1,2 procent hteruit. Dit, ondanks het feit dat e kopstukken van de SPD, met ilraut Schmidt en Willy Brandt orop, zich in de verkiezingscampag- hadden gestort. de Bondsdagverkiezingen van 1972 haalde de SPD van Noordrijn-West- !en nog 50,4 procent. Zij moest het met 44,9 procent doen. Alles blijft, als men ziet, betrekkelijk, ook bij ize Oosterburen. an een verslaggever OTTERDAM Bij een explosie in boord van het Britse zeeschip alpdepark is de zestigjarige boots- ia ian W. Mc. Connachy uit Boston- lies (Engeland) om het leven ge- urnen. Het schip was op weg naar e Rotterdamse haven. Op het rorschip deed zich door onbekende ■orzaak een ontploffing voor. Deze fas zo hevig dat het vaartuig aan tuurboordzijde werd ontzet. Op dat loment bevond de bootsman zich aar. door Hans Schmit DEN HAAG Eigenlijk is nie mand er erg gelukkig mee, met wat zo fraai wordt aangeduid als 'de bezwaarschriftenproce dure voor bestemmingsplan nen'. Lokale bestuurders niet, omdat de plannen die zij voor een bepaald gebied hebben ge maakt door de bezwaren van een enkele dwarsligger jaren op de lange baan kunnen worden geschoven. Maar ook degenen voor wie het recht van een bezwaarschrift is be doeld, ervaren de huidige gang van zaken te vaak als juist een aantas ting van dat recht. Pas als de schep voor hun deur de grond ingaat, beseffen ze wat er gaat gebeuren; wat precies moet wijken voor wat moet komen. Voor bezwaren is het dan echter al te laat. Voor de eerste groep die met de huidige procedure in de maag zit, die van de lokale bestuurders, valt binnenkort wel enig soelaas te ver wachten. De gemeente Eindhoven vertolkte eind maart het ongenoe gen in een brief aan minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) en aan alle andere Nederlandse gemeentera den: een slagvaardig beleid, zo schreef de raad, wordt in de prak tijk in zeer sterke mate belemmerd, april maakte minister Gruijters bij de vaststelling van de tekst van de Orienteringsnota (het eerstee deel van de Derde nota ruimtelijke or dening) bekend dat er een onder zoek aan de gang is naar de moge lijkheid de procedure te bekorten die een bestemmingsplan moet door lopen voor het rechtsgeldig is. Voor de andere groep die van de mensen die te laat beseffen dat zij met harde argumenten bezwaar hadden kunnen aantekenen, be staat minder perspectief. Op veel begrip kunnen zij niet rekenen van bestuurszijde, omdat alles toch vol gens de wet is verlopen. De ge meente heeft een bestemmingsplan gemaakt en legt dat ter inzage. Zoals vereist wordt dat aangekon digd in een keurige advertentie, onder het kopje bestemmingsplan', en wordt ook gewezen op het feit dat gedurende een maand bezwaar schriften kunnen worden inge diend. Wie die advertentie heeft gelezen en heeft begrepen waar het om gaat, kan dan op het stadhuis een kaart van het bedoelde gebied, de artikelsgewi-jze opsomming van de voorschriften en een (in ambte lijke taal gestelde) toelichting be studeren. Wie bezwaren heeft, dient deze in, waarna behandeling in de gemeen teraad volgt. Wanneer deze bezwa ren afwijst, is beroep mogelijk bij de provincie en uiteindelijk bij de Kroon. Maar: alleen voor degenen die die eerste maand, van de ter inzage ligging, bezwaar hebben aangetekend. Nadien kunnen echter alsnog bezwaren naar voren komen, van mensen die de procedure 'ge woon' over het hoofd hebben ge zien. Twee voorbeelden: Zomerwoningen De gemeenteraad van Goedereede heeft vorig jaar het bestemmings plan De Kriekel aangenomen, waardoor bij de badplaats Ouddorp 530 zomerwoningen worden ge bouwd. Hierdoor zal het grootste deel van de unieke natuurgebied 'Schurvelingen' verloren gaan. Schurvelingen zijn wallen, die aan het begin van deze eeuw zijn ont staan toen boeren rechthoekige stukken duin afgroeven om bij de komende Jaren besloten bij de aanleg van recreatievoorzieningen natuurgebieden te ontzien. Resteert het tijdstip. Huub van der Meer: 'Goedereede heeft hoorzittin gen georganiseerd, maar de bewo ners zelf zijn zich niet bewust ge weest van de waarde van het ge bied. Ze gaan er nu pas over den ken, door de publiciteit. Bovendien is de procedure niet eenvoudig, je bent gewoon snel te laat.' De ver gelijking met de Haags-Rijswijkse actie is gemakkelijk te trekken. Mare de Koninck: 'Bestemmings plannen hebben veel onzichtbaars, er wordt uit weggelaten wat gaat verdwijnen, er wordt alleen maar gezegd wat er komt. Dergelijke plannen moeten meer in beelden worden vertaald, zodat de mensen zich gaan realiseren wat 't is. Als je het concreet gaat vertalen in een weiland, koeien, een hobbelig weg getje een boerderij, vogels, planten, een bordje verboden toegang waar iedereen voorbij mag lopen dat weten de mensen wat er aan de hand is. De gemeente schiet daarin te kort, maar dat geldt ook voor de publiciteitsmedia.' 'Vertaling' Het pad naar de tweede boer derij in Rijswijk, waarvan het weiland (links) wordt veran derd in een sportcomplex. De bewoners kwamen (te laat) in actie, toen het tot hen door drong dat zij deze idyllische wandeling niet meer kunnen maken. meer vruchtbare grond te komen. Volgens het streekplan Zuid-Hol land zuid (vastgesteld door de pro vincie in 1972) is het 50 ha tellen de gebied van grote natuurweten schappelijke waarde, broeden er 46 vogelsoorten, is er een veelzijdige begroeiing op de wallen en is het gebied rijk aan insekten met name Vlinders. Er is na het raadsbesluit een werkgroep 'Behoud de Schurve lingen' opgericht en ook de AR- Stateneentrale Ridderkerk heeft zich alsnog tot Gedeputeerde Sta ten gewend. We zijn, zegt Huub van der Meer, voorzitter van de AR-Statencentrale, gewoon in een te laat stadium ingelicht. Op de groenstrook tussen Den Haag en Rijswijk ligt een weiland. Omgeven door hoge flats, een spoorlijn en een brede weg. Bij het weiland behoren hoeves, waarvan de een op de monumentenlijst staat en de andere midden in de stedelij ke agglomeratie, nog volop in ge bruik is. In de wei lopen zomers koeien en verblijven er het hele jaar door vogels, die elders niet meer worden aangetroffen. De flora ver toont evenzeer de in de wijde om geving verloren gegane specifieke trekken van het Hollands weide land. Eind vorig jaar nam de Rijs- wijkse gemeenteraad het bestem mingsplan Julianapark aan, waar dit gebied (waarvan de gemeente Den Haag eigenaar is) deel van uitmaakt. Bestemming sportvelden, waterpartijen, groenvoorzieningen. Begin februari werd de actiegroep 'Rijswijk, hou je koeien in de wei' opgericht met de bedoeling het J. Verduyn Lunel: echt kiezen is er eigenlijk niet bij geweest... weiland en het boerenbedrijf, ge zien de educatieve en recreatieve waarde in een verstedelijkt gebied te behouden. Een bliksemactie haalde niets uit bij de Haagse en Rijswijkse ge meenteraden, alleen kwam in korte tijd een groot deel van de omwo nenden in actie. In enkele dagen werden bijna 2.000 handtekeningen opgehaald: bijna niemand van de bewoners had de consequenties van het bestemmingsplan overzien. Mare de Koninck van het inmiddels op geheven actiecomité (bulldozers hebben al enkele weken vrij baan): 'Wij zijn er gewoon te laat achter gekomen wat er nu precies moest verdwijnen.' Om de argumenten Volgens Huub van der Meer, voor zitter van de AR-Statencentrale Ridderkerk, gaat het in het geval van de Schurvelingen niet om het tijdstip maar om de argumenten. En die zijn ijzersterk: De provincie heeft eerder het gebied als van grote natur-wetenschappelijke waarde genoemd en naderhand ook nog, in de basis van het beleid voor Maar niet alleen 'buitenstaanders' (in bestuurlijk opzicht) hebben moeite met de vertaling, ook ge meenteraadsleden tasten nog wel eens in het duister. Jack Verduyn Lunel, PPR'er in de Haagse ge meenteraad: 'Als publiek en ook als raad heb je geen idee wat er weg gaat. En wat de waarde is van wat er weggaat. Ik zit nog niet zo lang in de raad, maar echt kiezen is er eigenlijk niet bij geweest: je kunt als raadslid slikken, of niet-slikken, wat je wordt voorgezet. Echte alter natieven ontbreken en het alterna tief: behouden wat er is, wordt meestal vergeten. Toen aan het Westeinde drie klokgeveltjes moes ten verdwijnen, vroeg.de raad zich verbaasd af: hebben wij dat goed gekeurd? Inderdaad, dat had de raad mèt het bestemmingsplan ook aangenomen.' Gemeenteraden zijn vaak ook slecht geïnformeerd. Zo werd on langs de eerste paal geslagen voor een project (Babyion, bij Den Haags nieuwe Centraal Station), dat de raad nog moest goedkeuren. Jack Verduyn Lunel noemt het een brevet van onvermogen van de raad, maar tegelijkertijd ook type rend voor de gebrekkige inspraak die de raad zelf heeft. Jack Ver duyn: 'Plannen komen uit de koker van ambtenaren, die er vaak lang mee bezig zijn. Dan komen ze bij het College van B. en W. en als ze de raad bereiken, zijn ze vaak al jaren doorgesproken. Zowel de raad als ook de bevolking zouden in een eerdere fase erbij moeten worden betrokken. Op ambtelijk niveau heeft de gemeente Den Haag drie tot vier jaar gewerkt aan een plan voor de Schilderswijk. De bevolking zegt nu: nee. Niet tegen de inhoud, maar omdat ze er niet bij betrok ken is geweest. Er is nu weer tijd verloren en dat was niet nodig geweest als de voorbereiding open baar was geweest.' (ADVERTENTIE) Goed bericht voor de bezitters van Dentoflx - een aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uitkomst voor alle los zittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Dentofix, 's morgens op de plaat ge strooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats. Bij apotheken en drogiste rijen. 'an een verslaggever ARAMARIBO Vorige week is ie oor de kust van Suriname door de it «manning van een Japanse treiler tt ten machinist van een andere 'A apsne treiler, die ongemerkt over a boord geslagen was, gered. De 47- le Stage Matsumoto had zeventien Our in het water doorgebracht, ter- 5! IJl hij de zoeklichten van ver- ip (tillende gewaarschuwde schepen 'orgeefs over het water zag strij- en. Evenmin werd hij ontdekt floor een zoekend vliegtuig. De zee iaat ter plaatse bekend als zee 'aaigevaarlijk, maar de Japanner tfoeg tijdens zijn verblijf slechte tozelschap van grote scholen kleine bissen. De kennismaking met de «vreesde roofdieren bleef hem Van onze weerkundige medewerker De feestzon heeft gisteren in het hele land geschenen. Het was voor-treffelijk weer voor het 'bui tenwerk', ook al zal de harde noordooster wel hier en daar als hinderlijk zijn gevoeld. De droge wind voelde zich volkomen thuis tussen een hogedrukgebied van de Azoren tot Rusland en een Genua- depressie. Deze laatste veroorzaakte regen in Italië (Milaan 16 millime ter, Udine 40 mm, Rome maandag morgen 10 mm in zes uur tijd), delen van Frankrijk en Oostenrijk (Brennerpas gisteravond 7 mm, Lienz in het westen 17 mm). In onze streken kon de depressie wei nig uitrichten. Wel is verderop in de week van het zuiden uit- wat storing te verwach ten in de Benelux, waarbij later de kans op onweer niet denkbeeldig is. Voor het zover is wordt het bij een naar oost ruimende wind geleidelijk aan warmer. Wij voorzien middag- temperaturen tussen 15 en 20 gra den celsius, deze week nog. Giste ren was al goed te merken dat de zon steeds meer macht krijgt. Zo slaagde hij er in door de droge luchtsoort heen, het kwik in onze thermometer tot 16 graden omhoog te brengen. Zuid-Duitsland kreeg met 18 graden celsius een wat ho gere temperatuur (Friedriclishafen en Augsburg). Wanneer onze prognose klopt, krij gen de Londense weerkundigen ook een dikke voldoende. Zij immers kondigden half april al een warme periode in de eerste helft van de bloeimaand aan. Een goed teken is ook dat de hogere circulatie in het zeegebied ten westen van Schot land nu na geruime tijd weer eens zuidwestelijk is geworden. Amsterdam licht bewolkt 15 De Bilt onbewolkt 17 Deelen half bewolkt 17 Eelde onbewolkt 15 Eindhoven zwaar bewolkt 16 Den Helder onbewolkt 13 Luchth. B'dam Hebt bewolkt 16 Twente zwaar bewolkt 16 Vllsslngen licht bewolkt 16 Zd-Llmburg zwaar bewolkt 15 Athene zwaar bewolkt 21 Barcelona zwaar bewolkt 16 Berlijn half bewolkt 15 Bordeaux regen 9 Brussel zwaar bewolkt 17 Frankfort zwaar bewolkt 16 Genève licht bewolkt 13 Helsinki onbewolkt 15 Innsbrück regenbul 17 Kopenhagen vrijwel onbewolkt 15 Lissabon onbewolkt 20 Locarno regen 10 Londen onbewolkt 15 Luxemburg licht bewolkt 15 Madrid zwaar bewolkt 13 Malaga zwaar bewolkt 19 Mallorca zwaar bewolkt 17 München zwaar bewolkt 17 Nice half bewolkt 15 Oslo onbewolkt 18 Parijs geheel bewolkt 16 Rome geheel bewolkt 20 Split zwaar bewolkt 20 Stockholm onbewolkt 16 Wenen geheel bewolkt 19 Zürlch zwaar bewolkt 15 Casa Blanca half bewolkt 21 Las Palmas onbewolkt 25 Tel Avlv half bewolkt 22 Tunis regen 17 Nog een paar cijfers van de afgelo pen aprilmaand: in Marken viel de maximumtemperatuur wat tegen met 18.6 graden celsius naast die van het Groningse Ten Post: 22.1 graden op 29 april. De laagste stand op 10 centimeter hoogte was daar minus 7 graden op de zesde, in Marken minus 3 graden op de zelfde datum. Neerslagopgave: Over april uit: Nijmegen 41 mm, Zierik- zee 48. Marken 50, Allenkerk 52, Vlissingen 57, Andijk 58, Heiningen en Bussum 59, Apeldoorn 60, Maas tricht 61, Amsterdam 62, Oosterend (Tessel) 63, Santpoort, Deventer, Ten Post en Uithuizermeeden 65, Amersfoort 69, Oud-B ei j er land 72, Alkmaar en Scheveningen 75, Krimpen aan de IJssel 78, Hoogsoe- ren 84 en Haule (Zuidoost-Fries land) 102 mm. Normaal is van 40 mm in het noordwesten tot 55 mm in' het zuidoosten van het land. HOOG WATER voor woensdag 7 mei: Vllsslngen: 11.40-23.58; Harlngvlletslulzen: 0.51-13.14; Rotterdam: 1.46-14.30; Scheve ningen: 0.26-12.54; IJmulden: 1.08-13.33; Den Helder: 4.04-16.50; Harllngen: 6.51- 19.18; Delfzijl: 9.21-21.28. zonnige perioden 12 «5-54 onder redactie van loessmit Karl May af en toe moet je 't weer eens zeggen: zijn naam hoeft niet op z'n Engels of Ame rikaans uitgesproken te ivorden, want hij was een Duitse schrijver Karl May overleed in 1912, maar hij verschaft nog steeds ontelbaar veel lezers plezier en daarmee uitgeverijen een boter ham. In ons land is dat uitgeve rij Het Spectrum in Utrecht, die een halve eeuw na de dood van Karl May voor de dag kwam met Karl May-pockets 'voor zoon en vader.' De eerste reeks van vijfentwin tig delen over Winnetou, Old Shatterhand en Kara Ben Nemsi, werd in 1966 vervolgd met nog eens vijfentwintig andere boe ken van Karl May. Het succes van deze pocket-editie was niet gering. Van verscheidene delen gingen driehonderdduizend exemplaren de deur uit en in de totale verkoop was het aantal ruim vijf miljoen. 'Geïnspireerd door deze gestage vraag naar Karl May-boeken' zo schrijft ons de uitgeverij, 'heeft Het Spec trum nu het initiatief genomen deze boeken in gebonden editie te brengen. Dit is nogal een unicum in ons land, omdat het hier de eerste authentieke ge bonden Karl May-editie betreft, geautoriseerd door het Karl May Verlag te Bamberg, onder super visie van dr. F. C. de Rooy'. Hoe dit zij, we blijven Karl May le zen, al dan niet onder supervisie van de heer De Rooy, en we blijven ons verlustigen in de grote duidelijkheid, waarmee Karl May edele helden en afgrij selijke schurken tegenover el kaar zet, in de woestheid van de landschappen die hij tot in dé tails beschrijft, zonder ze ooit in werkelijkheid aanschouwd te hébben. In de nieuwe gebonden serie verscheen als eerste 'Winnetou, Als het goed gaat, zal Amers foort er tijdens de Keifeesten dit jaar van 29 augustus tot 6 september er als één grote tuin vol zonnebloemen uitzien. Om dat te bereiken gaat de hal ve stad zo'n beetje meehelpen ze te zaaien. Alle leerlingen van kleuter- en lagere scholen krij gen samen tweehonderdduizend zonnepltten in de handjes, die ze onder leiding van hun onder wijzers en onderwijzeressen her en der in de stad in de grond stoppen. En wie niet meer op de lagere school zit mag ook mee doen. Op twee adressen in de stad kunnen alle Amersfoorters gratis een zakje met tien zonne- pitten halen, maar die mogen ze niet in hun achtertuintje zaaien. De zonnebloemen moeten voor iedereen zichtbaar zijn en plant soenen en voortuinen zijn dus de aangewezen plaatsen. Vandaag, op dinsdag 6 mei, zal Amersfoorts burgemeester als eerste wat pitten in een plant soen op het Stadhuisplein begra ven en daarmee het officiële startsein voor de zonnepittenac- tie geven. De heren van de plantsoenendienst hebben al be loofd om vóór die dag de perken nog eens goed te wieden en na 6 mei een paar weken niet te schoffelen. het grote opperhoofd'waarin Old Shatterhand na zijn gevan genneming door de Apachen, vriend en bloedsbroeder van Winnetou wordt. Iedere liefheb ber moet er op afvliegen, want het boek ziet er bijzonder aan trekkelijk uit: de band heeft net dat vleugje 'old finish' gekre gen dat zowel ouderen als jon geren kan aanspreken. Heel mooi. En de prijs is ongelooflijk laag: 5.95 voor een boek van 320 bladzijden. Er zijn alweer twee volgende delen op komst: 'Old Shatterland' en 'Winnetou en de goudzoekers.' Vijftien jaar geleden overleed in de Amerikaanse stad Houston de laatste oud-strijder uit de Ame rikaanse burgeroorlog. Deze Walter Williams was bij zijn dood 117 jaar oud. Die burger oorlog is dan ook al honderd tien jaar geleden beëindigd, maar dat neemt niet weg dat de Amerikaanse oud-strijdersorga nisatie jaarlijks nog één en een kwart miljoen gulden aan wedu wen en wezen van militairen uit deze oorlog uitkeert. Er zijn bij voorbeeld nog 212 kinderen van hen in leven, vveliswaar ook al tussen de vijftig en achtenne gentig jaar oud, maar nog altijd lijdend aan lichamelijke of gees telijke kwalen die iets met de burgeroorlog te maken hebben. Van de weduwen zijn er uiter aard niet veel meer in leven; de oudste, Angela Davolos uit de Mexicaanse stad Polanco, viert deze maand haar honderdnegen tiende verjaardag en ontvangt nog steeds 134 dollar per maand. Er ls nu al vier keer zoveel uitgekeerd als de hele burgeroor log zelf gekost heeft en deskun digen hebben al uitgerekend dat de uitkeringen aan nabestaan den van oud-Vietnamstrijders wel tot het jaar 2100 zullen doorgaan. 'Pooch' heet dit fraai opgetuigde hondje dat als model voor zijn baas Richard Dusse optreedt. Dusse is directeur van een post orderbedrijf in de Amerikaanse stad New Orleans, dat uitslui tend hondenartikelen levert. Speciaal honden die er goedge kleed bij willen lopen kunnen bij hem terecht - althans hun excentrieke bazen en bazinnen. Pooch is hier toegetakeld met een sportieve streepjeshoed, een grote zonnebril, een perfect zit tende boord en vlinderdasje. Maar Dusse heeft meer in petto: behalve allerlei voedsel en speel goed voor honden levert hij ook dingen uit voorraad als makke lijke hoge hondenstoeüen, jasjes, complete geklede kostuumpjes en zelfs hondeparaplu's. Het Amsterdamse Amstelpark is z'n logées kwijt. Ruim een jaar hebben daar iets meer dan twee honderdvijftig land- en. moeras schildpadden plus een echtpaar reuzenschildpad rondgewandeld en -gezwommen, maar die lo geerpartij is afgelopen, nu hun reptielenhuis in Artis helemaal klaar is. Het was eigenlijk net zoiets ais de renovatie van oude huizen: de bewoners gaan er een tijdje uit totdat het huis gemo derniseerd en eventueel ver bouwd is en daarna kunnen ze er weer in. Het reptielenhuis is ook vernieuwd en vergroot, zo dat er sinds een paar dagen niet alleen meer krokodillen en wat andere enge dieren, maar nu ook al de tijdelijk uitbestede schildpadden te bezichtigen zijn. Eén van de dieren is niet teruggekomen: de man netjes- re uzenschildpad, honderddertig kilo zwaar, is een paar weken voor de verhuizing ziek gewor den en vermoedelijk aan een longontsteking bezweken. Zijn weduwe heeft wel haar intrek in het nieuwe huis genomen. Behalve al die winkels waar C A op staat zijn er in ons land nog minstens negen Brennink- meijer-zaken die helemaal los staan van het grote C A- concern, maar toch familie zijn. Je ziet het meestal niet direct aan de firmanaam, want in bij na alle gevallen gaat het om winkels die zich H.B. of B.Z. noemen. In 1841 waren het Cle mens en August Brenninkmeijer, die de grondslag legden voor de grote C A. Honderdvijf jaar later, in 1946, stichtten G.W. en J. Brenninkmeijer (verontrus ten?) in Leeuwarden de firma de Gebroeders Brenninkmeijer, waaruit die andere negen zaken zijn voortgekomen. Deze broers hebben met de broers C. en A. gemeen dat ze één en dezelfde stamvader hebben, die leefde van 1729 tot 1813. De tegen woordige directie van 'B.Z.' is sinds die stamvader de zesde generatie. Het hoeft geen betoog dat de negen afgescheiden Bren- ninkmeijers zich ook allemaal met confectie bezighouden, op één na die het op stoffen houdt. \V>yf ©WB Plaatselijke bui.. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5