'We vinden niets gek', zeggen de dames van de 'vrouwentelefoon' Gonzalez Byass KOLONISTEN IN MINNESOTA Radio en televisieprogramma's 'i u y i 'i 'i1 rr* Even puzzelen Anonieme hulpdienst voorziet in een behoefte Denen voor uitstel van beslissing over straaljager Viering Vrouw gewurgd in Rotterdam CADENA sigaren Puzzeihoek Personalia 11111 'fl' i i 11 i »10' TROUW/KWARTET DINSDAG 6 MEI 1975 door Aukje Holtrop AMSTERDAM 'Als vrouwen zichzelf bewustw orden, zichzelf vragen stellen en proberen een op lossing voor hun problemen te verzinnen, hoeven ze zich geen slachtoffer van iets of iemand te voelen. Een vrouw die zich slachtoffer voelt is afschuwelijk. Voor zichzelf en voor haar omgeving. Via de vrouwentelefoon proberen we vrouwen die zich zo voelen, te helpen.' In Amsterdam bestaat, nu ruim een jaar, een telefonische hulpdienst voor vrouwen. Van maandag tot VOOr3l lUISIGTGn^ vrijdag kunnen vrouwen, 's mor gens van negen tot twaalf uur en "s OOK flOOn/PrWIIZPn avonds van negen tot twaalf uur bellen naar nummer 250.150, als ze willen praten over moeilijkheden, Informaties willen hebben of om andere redenen er behoefte aan hebben te praten met andere vrou wen. Vrouwen bellen Vrouwen blijkt in een behoefte te voorzien. In het afgelopen jaar kwamen er ongeveer tweeduizend telefoontjes binnen, voor bijna honderd, procent, van vrouwen afkomstig, een enkele keer ook van een man. De vrouwen telefoon werkt ano niem. Mimi en Paula, twee leden van het team dat de telefoon be dient: 'Die anonimiteit is noodza kelijk. Het is moeilijk om over je problemen te praten. Je moet al een drempel nemen om de telefoon op te pakken. Praten met iemand van wie ie niet meer weet dan haar voornaam, blijkt dan een goede op lossing te zijn'. De vrouwen die de telefoon aanne men zitten er in de eerste plaats om te luisteren. 'Oplossingen bie den we niet aan. We willen dat de opbelster zelf conclusies trekt, zelf zicht op haar problemen krijgt. Praten helpt, omdat je dan je ge dachten eens op een rijtje kunt zetten. Wij helpen dan door die opmerkingen te vertalen, samen te vatten en dat heeft vaak tot gevolg dat de opbelster haar probleem dui delijker leert zien'. eens terug te bellen, met een ander te praten. De vrouwen die bellen hebben veel vertrouwen In ons, vertellen véél. Veel meer dan aan hun vriendinnen vaak. Ach zeggen ze dan je kunt» toch niet je vuile was buitenhangen, je moet een an der toch niet lastig vallen met Je problemen. Ze zijn bang dat Je het gek vindt wat ze zeggen. Ze hopen dat hun nare gevoelens vanzelf wel weg gaan. Maar dat is natuurlijk niet zo. Wij vinden niets gek. Dat voelen ze wel aan en vandaar dat vertrouwen. En vandaar ook de noodzaak voor ons om door te ver wijzen. te luisteren, te vragen om nog eens te bellen.' Verwijzen De vrouwentelefoort verwijst ook door. 'Wij zijn geen deskundigen, maar kunnen wel adressen doorge ven van juristen, psychologen, art sen die verder hulp kunnen verle nen. Het ls vaak zo dat een vrouw nadat ze met ons gebeld heeft, doorgaat naar bijvoorbeeld een bu reau voor levens- en gezinsmoei lijkheden. Ze heeft dan de drempel genomen en vindt het minder moeilijk om verder le gaan. Het omgekeerde komt trouwens ook wel voor: mensen die vervelende erva ringen hebben met officiële Instan ties, lang moesten wachten voordat ze geholpen konden worden, komen bij ons terecht'. De opbellende vrouwen kunnen ruwwèg In drie groepen onderver deeld worden: een groep van twin tig tot dertig Jaar die vooral Infor matie wil, adressen vraagt: de grootste groep bestaat uit vrouwen van dertig tot 45 jaar. Ook die vragen vaak Informatie, maar vaker komen ze met problemen, over hun huwelijk, over de opvoeding van hun kinderen, over de overgang enz. De derde groep is 45 tot 'on eindig' (er zijn tachtig-jarige vrou wen bij), die vaak problemen met eenzaamheid hebben. 'Vrouwen die niet meer weten wat ze doen moe ten, als de kinderen het huis uit zijn, bij wie het contact met hun man dan ook wegvalt: vooral als hun man dan moeilijkheden met zijn werk krijgt, wat In die leef tijdsgroep nogal eens voorkomt, zijn die vrouwen vaak doodonge lukkig'. Niet onbelangrijk De vrouwen van de telefoondienst benadrukken dat geen enkel pro bleem door hen onbelangrijk ge vonden wordt.. 'Mensen veront schuldigen zich vaak erg voor het feit dat ze opbellen. Ze noemen dan hun vraag onbelangrijk of ze beginnen over iets schijnbaar on benulligs, maar daarachter gaat dan een stroom van ellende schuil. Dat vermoed Je dan. als Je zo'n vrouw aan de telefoon krijgt, soms lukt het om erachter te komen'. Uiteraard lukt niet elk gesprek 'Natuurlijk spreekt het ene pro bleem soms meer aan dan het an dere. Het kan van Je stemming afhangen, maar we proberen dan toch te helpen door te vragen nog Noodzaak De vrouwentelefoon ls voortgeko men uit Man-Vrouw-Maatschappij en uit vrouwenpraatgroepen. Mimi en Paula: 'Vrouwen die In de publi citeit stonden kregen ontzettend veel telefoontjes te verwerken van vrouwen met vragen. De noodzaak van een speciale telefoondienst werd eigenlijk steeds duidelijker. We werken nu- met ongeveer veer tig vrouwen die een training achter de rug hebben waarin ze geleerd wordt, te luisteren en een gesprek te voeren Daarnaast worden er re gelmatig bijeenkomsten gehouden waarop bepaalde problemen nog eens doorgepraat, worden. We vin den het ook voor onszelf een bij zondere ervaring met dit werk be zig te zijn. Je leert ervan, je kijkt er soms van op hoe sommige vrou wen oplossingen voor bepaalde moeilijkheden hebben verzonnen en hoe ze tegen hun eigen léven aankijken. Maar het is wel ingrij pend en zoiets intensiefs kun je niet erg lang volhouden. En daarbij komt ook dat we eigenlijk vinden dat meer mensen deze ervaring van telefoon bean twoorder zouden moe ten hebben. Omdat het echt uniek Uit alle milieus Opvallend - vinden de vrouwen dat de telefoondienst vrouwen uit alle milieus aantrekt. 'Het ls volstrekt niet elitair. We adverteren vooral ook via wijkorganen en het blijkt dat het goed loopt. De vrouwen die (ADVERTENTIE) Doe iets goeds vandaag. Verwen u zelf. ons bellen hebben stickers gezien, of In de krant over ons gelezen, of van buurvrouwen over ons bestaan gehoord. Alle mogelijke 'soorten' vrouwen bellen en dat ls toch wel erg goed'. Feminisme De vrouwentelefoon is een Initiatief van feministische vrouwen. Hoe werkt dat feminisme door in hun werk?' Voor ons betekent feminis me dat vrouwen zichzelf bewust worden, zichzelf ontwikkelen om onafhankelijker in het leven te staan. We willen zeker niet elke vrouw hét huishouden uitjagen. Dat is natuurlijk grote onzin en heeft niets met feminisme te maken. We willen wél proberen te bereiken dat vrouwen zich niet verschuilen ach ter hun man, hun kinderen, of het huishouden. Ze moet zelf kiezen wat ze graag doet, zelf beslissen wat ze met haar capaciteiten wil doen. Kortom: wij willen graag helpen om de mogelijkheden van vrouwen te vergroten'. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Deense premier Jorgensen wil, volgens berichten uit Stockholm, de definitieve be slissing over de aankoop van de F 16 straaljager als opvolger voor de Siarfighter uitstellen tot 1 juli van dit jaar. Dit uitstel zou nodig zijn om de details van de Amerikaanse offerte voor de F 16 nog eens goed te bestuderen. De Deense minister van defensie Moelier wees er gisteren voorts op dat uitstel ook nodig is gezien de onzekere houding van Nederland en België over de Starfighter-vervan- ging. Op het Nederlands-Belgische topoverleg zaterdag in Brussel bleek ook grote behoefte aan nader on derzoek naar de Amerikaanse offer te. De offerte loopt 15 mei af. De Nederlandse ministerraa d zal zich vandaag beraden over de verdere procedure bij de beslissing over de Starf ightervervanglng. Bij de Denen is ondertussen groei ende irritatie te merken over het voortdurende Nederlands-Belgische overleg, waarbij de Denen en de Noren, de twee andere partners voor de gezamenlijke aankoop van een vervanger voor de Starf ighter, niet worden betrokken Volgens sommige waarnemers in Kopenha gen komt deze irritatie voort uit enige twijfel die binnen het Deense kabinet ls ontstaan over de vraag of de keus voor de F 16 wel de Juiste ls. Ja... juist... sherry. 4^ IMPORT ANDRÉ KERSTENS T LBURGu Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De zevenendertig - jarige Portugese metaalbewerker F. L., wonend in Rotterdam, heeft zijn vrouw gewurgd en ingemetseld onder de vloer van de badcel. De vrouw was sinds zaterdag j.l. zoek. De man stond gistermorgen vroeg op het dak van zijn huis te schreeu wen. dat hij een eind aan zijn leven wilde maken. De politie nam hem mee naar het bureau, waar de man vertelde dat hij zijn vrouw (33) had gewurgd en onder de vloer van de badcel had gelegd. De politie ls daar gistermiddag gaan hakken en vond daar het dode lichaam. Premier Den Uyl had wel gelijk, toen hij maandagmiddag tijdens de herdenkingsbijeenkomst in de RAI opmerkte, dat we eigenlijk niet goed raad weten met de viering van bevrijdingsdag. De AVRO kwam niet verder dan een herhaling van Snip en Snap-successen. Maar de TROS spande,'wat stijlloosheid betreft, de kroon met de zoge naamde Miss Hollandverkiezing. Een burgerlijke bezigheid, dat kijken naar twintig meisjes, die een tekort aan natuurlijke elegance probeerden te verbergen achter de houterige cliché-gebaartjes van het foto-model. En nergens was een actiegroep te bekennen om in het Jaar van de Vrouw deze maffe wijfkijkerij te boycotten. Nee, we weten er inderdaad niet goed raad mee. Dit gold ook wel een beetje voor het programma, dat door de Stichting 1940-'45 was opgezet. Er werd namelijk een onbekende geciteerd, die moet hebben gezegd, dat het herdenken van oorlog en bevrijding niet uitsluitend kan bestaan uit gelegenheidstoespraken, het uitsteken van vlaggen en het ten gehore brengen van plechtige cantates. Slechts de forum gesprekken met jongeren en met mensen uit het verzet, wkren pogingen om het enigszins anders të" doen, maar de remmingen bleken te groot om van een indruk wekkende confrontatie tussen verleden en heden te kunnen spreken. Als de microfoons in de RAI goed hebben gefunctioneerd, dan was er in de NOS-uitzending iets té constateren bij het zingen van het Wilhelmus. Met de strofe 'Ben ik van Duitschen bloed' bleek vrijwel niemand in te stemmen. Maar de bede om toch vroom te mogen blijven en de tirannie te verdrijven, zwol aan tot massale instemming. Het verschil in appreciatie van de twee coupletten heb ik nooit eerder zo duidelijk gehoord. Eén van de aan hej, forum deel nemende jongelui zei dat hét in het begin van de bezetting nog niet zo'n vaart had gelopen. Anders gezegd: dat niet led er een zich al direct onderdrukt voelde. Hij kreeg boe-geroep uit de zaal te horen, maar dat hij tobh wel een beetje gelijk had. bleek ook uit de toespraak van de heer Den Uyl. De premier zei, dat de meerderheid van ons volk te laat heeft onderkend, wat solidariteit behoorde te zijn En weten we daar op het ogenblik wel raad mee? TON HYDRA Nieuwe film van Pim de la Parra Van een verslaggever PARAMARIBO De filmer Pim de la Parra verblijft- op het ogenblik in Suriname voor de voorbereiding van zijn nieuwe speelfilm met de werktitel 'Wan Plpel' (een volk). De opnamen zulleh waarschijnlijk in juli in Suriname beginnen £n vier maanden duren. De première wordt verwacht in februari 1976. Het scenario is geschreven door Rudl Kross en Pim de la Parra. De film gaat over een Creoolse Surina mer die in Amsterdam studeert, maar gedwohgen ls, door de dood van zijn moeder naar Suriname te rug te keren. Door de hernieuwde ontmoeting met zijn land besluit hij niet meer naar Nederland te gaan. Dit brengt hem in conflict met zijn vader, die zijn zoon graag als afgestudeerd academicus terug wil i zien. Het conflict wordt nog verscherpt door een romance van de zoon met een progressieve Hin- doestaanse onderwijzeres.' ADVERTENTIE cadena 't edele vakwerk door Vilhelm Moberg Copyright HollanOia BV. Banrn 40 Hoog in de lucht, ver boven de wolken, klonk een dof gedreun, als van golven brekend tegen de kust. De bomen zwiepten als scheeps masten heen en weer. Dit was de zekere voorbode: er was een sneeuw storm op komst uit het noord-oos ten. Maar misschien, was het een overtrekkende bui? Vadertje, ik ben zo koud. Karl Oskar Joeg de os nog meer op. hij brulde van wanhoop, terwijl hij het dier sloeg: de wagen reed voort, ze haalden het nog wel. Toen opeens schoot de sneeuw storm als een havik die zich op zijn prooi werpt, naar beneden, op de wagen. Het begon met een paar dwarrelende sneeuwvlokken, die evenwel zo hard als hagel langs hun gezichten striemden. Daarna kwam de sneeuw uit de hemel, voortgedreven door de kracht van een heftige wind en eensklaps was de wereld om hen heen in niets anders dan sneeuw veranderd, val lende sneeuw, sneeuw die stoof, ge selde en striemde, kortom sneeuw en nog eens sneeuw. En de noord oostenwind blies, hele massa's sneeuw joeg de storm voort over de velden de noordooster zwiepte ze voort in het dal. Was de aanval uit tegengestelde richting gekomen, dan hadden ze niet verder kunnen gaan, nu werden ze van achteren opgeduwd door de stormvlagen. Huiverend en bevend klampte Jo- han zich aan zijn vader vast en schreide jammerlijk. Vader help me toch.toe. Karl Oskar nam het dekkleed dat over de zakken lag en wikkelde hem daarin, daarin zette hij hem weer op de kar. Hij hield de os nog even tegen, want het kind had zijn klompjes in de sneeuw verlóren. Karl Oskar moest ze zoeken en het duurde even voor hij ze vond: de sneeuw verblindde hem. De grauwe sneeuwwolken maakten het donker in het bos. de scheme ring viel veel vroeger dan anders. De ijzige wind drong door alle kle ren heen. Karl Oskar had het ge voel of hij naakt liep. Johan zat lekker ingestopt boven op de wa gen, maar hij Jammerde en schrei de maar door. Starkodder, de os. was in zijn dikke vacht nog het best tegen de sneeuwstorm be schermd. Hij stapte rustig voort. Het huis van Danjel kon nu toch niet ver meer zijn.Als Johan het zo lang nog maar uithield.Karl Oskar liep naast de wagen en hield de lading stijf vast, alsof hij bang was dat hij die zou verliezen. Af en toe voelde hij of Johan er nog zat en voor zich uit zag hij zijn os, die kalm en gelijkmatig voortstapte door de storm, zich met zijn zware, dikke lijf als het ware door de rondstuivende sneeuw heen boorde. *Het beest was niet zwart meer, zijn rug was met sneeuw bedekt, de os leek wel een wandelende sneeuw hoop, waaruit twee horens opsta ken. De sneeuw koekte onder de klom pen van Karl Oskar, bedekte zijn rug met een ijskoude laag en bleef bij grote massa's aan de wagenwie len kleven. Maar ze kwamen ten minste vooruit. Hij kon niet dank baar genoeg zijn voor deze os, die ti.ai volhield, ook al wilden de wie len zo goed niet meer draalen door de dikke laag sneeuw, de wagen reed al langzamer. Karl Oskar vroeg zich angstig af. hoeveel tijd hij eigenlijk nog had. Hoe lang zou Johan het nog uit kunnen houden? Hij riep zijn zoon bemoedigende 181: De toevallige gebeurtenissen van deze ochtend leidden er dus toe, dat Apple en boer Knolle zich aansloten bij het leger der opstan- digen. In hun geestdrift begonnen zij maai' vast met het uit de grond rukken^ van een der schahrse, Rijk- li uyzense lantaarnpalen, de welke zij onmiddellijk promoveerden tot stormram. Je kon per slot van re kening nóóit weten waarvoor je zoiets nodig had. Waar of niet? Juist op dat ogenblik kwam om het hoekje de glanzende auto aanrijden van Thomas van Everding en Ber nard Buckmans, de twee leergierige studenten. Bij het aanschouwen van de bezigheid, van Appie en boer Knolle. kwamen ook zijn begrijpe lijkerwijs in de mening te verkeren, dat de rust van Rijkhuy'zen einde lijk had plaatsgemaakt voor revolu tionaire activiteit. Zij werden in deze gedachte versterkt door het feit, dat Florls Knuist behalve het bureau ook nog enkele andere meu belstukken naar bulten was gaan smijten, alsmede een flink deel van de kantoorinventaris. zodat er een regelmatige stroom van stoelen, mappen, inktflessen. prullemanden en boekwerken naar beneden was gekomen. Thomas en Bernard sprongen dus strijdlustig uit de au to en grepen óók naar de stormram van Appie en boer Knolle. De op al dit lawaai toegerende dorpelingen zagen toen lioe dit edele viertal een prachtige imitatie gaf van de vier heemskinderen en een geslaagde stormaanval Inzette op een van de PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN muren van het groeide het leger der opstanddgeti I met de seconde en iedereen de« mee. De schilder, de waard, de dro gist; de gemeentebode, de manufac-D turen handelaar, ja, waarlijkie- der een! De een zweepte de andeui op en zo duurde het niet lang oU met vereende krachten had ma een gat gebeukt in de muur vai81 het stadhuis. Men had waarschijn^ lijk wel wat gemakkelijker door <Woo deur naar binnen kunnen gaan D(j maar ja, daar denkt men meesta l niet aan, als men doende is vernie lingen aan t e richten. Men vondn dat gat in de muur kennelijk vé£et mooier en kijk, daar zien we hoi a(j een golf van aanvallers zich dog rt dat gat naar binnen perst. p Radio vandaag Speciaal NEDERLAND I KRO 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Bad Inert a7.30 Nws 7.41 Echo. 8 24 Overweging. 8.30 Nws 8.36 Gymnas tiek voor de hulsvrouw. 8.45 De wonder lijke letter M. 9.40 Schoolradio. 10.00(S) Aubade. (10.30 Nws.) 11.30 Bejaarden- progr. 11.55 Scheepspraat 12 00(S) Van twaalf tot twee. met om 12.22 Wij van het land. 12.26 Mededelingen. 12.30 Nws. .12.41 Echo. en 13.00 .Raden maar... 14.00 Huisbezoek. 14.15 Schoolradio. 145(S) In terlokaal op dinsdag, met om 15.30 Nws. OVERHEIDSVOORL 17 00 Dimensies van Onafhankelijkheid KRO 17.10(S) De hutsgeklutste kinderspelen. 17.30 Nws. 17.32 Echo. P.P 1819 Uitzending van PSP. KRO 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Programma voorbeschouwing. 19 00SO Zin ln muziek. 19.45 Instemmen met velen AVRO 20.00 Vanavond muziek, vrolijkheid en ver strooiing 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50(SVanavond laat nws. 23.20 (S) Er floot een vog^Mn de wel. 23.55 Nws. HILVERSUM n standen. AVRO 9.40(S) Klass. gltaarmuz. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 (S en mono) Arbeidsvitaminen (11.00 Nws. 11.08 Radiojournaal) 11.30 (S) Rondom Twaalf (11.55 Beursberichten). OVER HEIDSVOORL. 12.30 Uitzending voor de landbouw. AVRO 12.40(S) Kinderen ma ken rauz. 13.00 Nws 13.11 Radiojournaal 13.21 (5). Fragmenten van Een dag voor gitaristen. 14.00(3) De mensheid bestaat u:t mensen. 14.35(S) met het oog op iulstereh 15.26 (S> Met muziek op stap. 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal '16.05(S) Gebakken vensterbanken. 17.00 (S) Mo biel. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 (S) Plano-lmporvlsatle. NOS 19.50 Den Haag vandaag KRO 20.00 Nws 20.05 Overwegl.g 20.15 (S) Te 1 Avlv Kwartet. 21.30 Theater 22.00(S) Planoduo. 23 30 Bijbel kalender. 23.45 sopraan en plano 23.55 Nws. HILVERSUM III Ieder heel uur nws VARA 7.02 Drie op boterham 9.03(3) Pep-op- drie. Je 11 08 (S) Drie draalt op verzoek van men sen uit de sportwereld. 12.03(3) Drie draalt tussen de middag. VARA's visite vanuit Vrlezenveen. 14.03 Gesodemeur- ders. 16 03(S) Mix. met o.a. de LP-top-20. NOS 18.03 De vakaturebank. 18 10 Joost mag niet eten. VARA 19.02 Drie loopt achter. 20.20(3) Nashville. 21.02 Jazz en blues. 22.02(S) (P)opdonder. 23 02(S) Wachten op middernacht. 0 02 (S) Nacht drie-draal. 2 02 Kees van Maasdarri. 4.02 Truck, programma voor De NCRV vertoont een BBC- film over Borneo met opnamen in reusachtige grotten. Ned. 1-19.30 Aan een gesprek met Frlns Bernhard over bevrijding en vrij heid gaat in het EO-programma de documentaire vooraf die gewijd is aan generaal Eisenhower. Ned. 11-20.21 O In Hier en Nu een uitzending- vullend verslag van de laatste da gen van Saigon, de evacuatie en de vluchtelingen op de Amerikaanse vloot door Willibrord Nieuwenhuis, Fons van Westerloo en cameraman Kees Colson (namens de gezamen lijke actualiteitenrubrieken en het NOS-j'ournaal). Ned. 1-21.55 In de Koninkrijksserie van de VPRO staat nu Nieuw-Guinea cen traal. Ned. 11-22.00 In het tv-spel Filmdruk zijn twee uren uit de herinnering van een journalist weggevallen. Did. 1-21.00 9 De AVRO maakte een radiore portage van het Europees muziek festival in België. Hilv. 11-12.40 Over de binnenscheepvaart en de evenredige vrachtverdeling wordt informatie gegeven in, Vana vond Iaat Nieuws. Hilv. 1-22.50 9 In het KRO-programma zijn opnamen te beluisteren van het befaamde Tel Aviv-kwartet. Uitge voerd worden strijkkwartetten van Mendelssohn en Schubert. Hilv. 11-20.15 TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45 Schooltelevisie 14.00 Schooltelevisie EO 15.00 Van hart tot hart NOS 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Boy Dominic 19.30 Naar de eilanden van Indonesië NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Dit is Tonny 21.05 Sam 21.55 Hier en Nu 22.35 Geestelijke liederen NOS 22.50 Den Haag vandaag 23.05 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 Menselijk lichaam NOS 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal EO 19 05 EO kinderkrant 19.30 Stof of bestemming NOS 20.00 Journaal EO 20.21 De Bevelhebbers 21.10 Bevrijding en vrijheid een Interview met Z.K.H. Prins Bernhard 21^5 Tenslotte VPRO 22.00 Hoe Het Konkrijk der Nederlanden er weer helemaal bovenop kwam en wat daarn8£ gebeurde NOS i 23.15 Journaal woordjes toe, het kind lag als een grote bundel kleren op de zakken zachtjes te jammeren. Het ging om leven of dood. Plotseling stapte zijn klomp op hout. Hij deed nog een stap: weer hout. Nu wist hij waar hij was, hij stond bij het beekje, de wagen reed over de houten brug die Danjel en Jonas Petter over de beek Kedron gelegd hadden. Als hij zich niet vergiste, was het nu niet veel meer dan een halve mijl tot Danjels huis. In -een minuut of vijftien konden ze er zijn, als tenminste de os in hetzelfde tempo doorsukkelde. En dan zouden ze bulten gevaar zijn, lekker in de warme kamer voor het vuur zitten! En hij riep Johan toe: nu waren ze gauw bij Oom Danjel! Maar de wielen wentelden al lang zamer en langzamer rond, het ging steeds moeizamer ln de losse sneeuw, ze schoten niet veel meer op. Karl Oskar bond de leidsels om zijn middel, ging achter de wagen lopen om deze op te duwen. Hij had er al zijn kracht voor nodig en werd er warm van. (Wordt vervolgd) In elk vakje een letter plaatsen die tesamen woorden vormen. Tot en met de zesde rij bestaat elk woord uit dezelfde letters als het vooraf gaande woord plus een letter. Na de zesde rij bestaat elk woord uit de zelfde letters als het voorafgaande woord minus een letter. 1. rondhout, 2. vlaktemaat. 3. oor logsgod, 4. hulsgoden, 5. houten kleppers, 6. ruif (Z.N.) 7. gelogen kwaad, 8. ontvangkamer, 9. scheepslading. 10. stapel, 11. spil van een wiel. Oplossing van gisteren Hor. 1. polls, 5. maart. 10. alge, 12. aria, 13. al, 14. reder, 17. eb, 18. rem. 20 les. 21. Ate, 22 op, 24. en, 25 odol, 26. rede, 28 er, 30. me. 32. aal, 34. sar, 36. ree, 38 ka, 39. erker, 41. V.E. 42. eren. 44. Ares, 46. leges. 47. spant. Vert. 1. paard, 2. olie, 3. L.G. 4. Ier, 6. aar, 7. ar, 8. riet, 9. tabel, 11. eden, 15. el, 16. es, 19. model, 21. ander, 23. por, 24. Eem, 27. takel, 29. maki, 31. leest. 33. Aare, 34. sr. 35. re, 37. even, 39 ene, 40. rap, 43. eg. 45. ra. Ambassadeurs -Binnenkort valt dl benoeming te verwachten van drl' te ambassadeurs: mr. A. F. Calkoen tt a Athene, mr. A. C. Vroon in Mexico a en de heer F. van Oven te Manills Mr. Calkoen is nu chef directie ai kabinet en protocol op het miniate- tö rie van buitenlandse zaken en volgt ln Athene mr. C. D. Barkman op die naar Tokio gaat. Mr. Vroon is nu ambassadeur injd0 Beiroet en volgt in Mexico mr. B. J Slingenberg op, die met pensioen la gaat. De heer Van Oven ls nUft ambassadeur in Cairo, en volgt I Manilla mr. R. S- M- Saron Van der Feltz op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4