Prins ere-burger fan Wageningen 'Tocht uit Saigon beklemmend' Kamer spreekt over de gezondheidszorg Massale kraakactie Utrechtse jongeren )en Uyl: met viering van Ie vijfde mei hebben we looit goed raad geweten fc gerestaureerde capitulatiezaal geopend Veel autoriteiten bij plechtigheid Top Drop. Van Ked Band Natuurlijk. Peugeot 204, de kleinste diesel die er is. Ambtenarenbond kristisch, confessionelen positief tegenover nota jouw )UW/KWARTET DINSDAG 6 MEI 1975 BINNENLAND J in een verslaggever AGENINGEN Prins Bernhard mag.-zich sinds gisteren ereburger van Wagenipgen noemen, irgemeester mr. J. van Huis overhandigde de Prins dé oorkonde, die bij deze onderscheiding lort, tijdens een bijeenkomst die aah de opening van de gerestaureerde capitulatiezaal in hotel Wereld' voorafging. ADVERTENTIE Prins was dertig Jaar geleden in zaal, destijds de gelagkamer het hotel, aanwezig bij de ca- ulatie van het Duitse leger door neraal Johannes Blaskowitz voor geallieerden. 1 rgemeester Van Huis legde in toespraak de nadruk op het feit de aanwezigheid van "de Prins bitter gegeven moet zijn ge lest voor de Duitsers. 'Want u aliseerde daarbij de plaats van lerlands verzet en bewees dat de zetshelden niet vergeefs hun of- g hebben gebracht', aldus-de Wa- ïingse burgemeester, ns "Semihard maakte na de ope- jg een rondgang door de nieuwe j, en legde een krans bij het djdingsmonument, dat tegeno- het hotel staat. De Prins bekeek de oorspronkelijke overgavedo- menten en bezichtigde een ten- instelling. Na de officiële plech- Onder de aanwezigen waren de am bassadeurs van Canada,. Frankrijk, Groot Brittanië, Rusland, Polen en de Verenigde Staten,, enkele leden van het kabinet en oud-strijders uit binnen- en buitenland. Op het laatste moment arriveerde ook nog de Canadese géneraal b.d. George Kitching, die als chef-staf van het Canadese eerste legercorps de capi tulatie bijwoonde. >Een incident deed zich in de nacht van zondag op maandag voor, toen onbekenden de Amerikaanse vlag hadden weggehaald, die met de vlaggen van Canada, Frankrijk, Engeland, Polen en Rusland beid, nam hij een défilé af van naast het hotel waren uitgestoken. ningen was zondagnacht om twaalf uur al begonnen met het ontsteken van de vlam naast het monument door burgemeester Van Huis. Hij overhandigde de toorts aan de vuurhalers uit Monniokendam, waarna het bevrijdingsvuur werd afgegeven aan 1250 vuurhalers uit 93 Nederlandse gemeenten. Een speciaal ingericht militair veldpost- kantoor ging gistermiddag open, waar bijzondere enveloppen en briefkaarten kunnen worden ge post. Gistermiddag werd de gelegenheid geboden om in een speciaal inge richt militair veldpostkantoor bij zondere enveloppen en briefkaarten te posten. Behalve het veldpost stempel werd de pöst nog voorzien van een gelegenheidsstempel, dat later in de middag werd verbrand. Prins Bernhard nam de eerste ge stempelde envelop in ontvangst. Zeker drie gewonden bij botsing met politie Van een verslaggever UTRECHT Ongeveer 150 jongelui hebben in'de nacht van zondag op maandag tien panden gekraakt, waarvan de politie er in de loop van de nacht nog zes ontruimde. De politie hield 25 jongeren aan, die gisteren weer op vrije voeten werden gesteld. Bij de actie zijn zeker drie mensen gewond geraakt. De kraakactie werd georganiseerd door de drie maanden geleden op gerichte 'kraakbond', omdat het juist vijf jaar geleden was dat de eerste lege huizen in Utrecht wer den gekraakt. De 'kraakbond' eist van de gemeente, dat het binnen een maand zeven panden aankoopt voor huisvesting van jongeren. Ver der wil de bond snel een' regeling om dirject leegstaande panden te kunnen' aankopen. Volgens de bond staan in Utrecht vierhonderd pan den leeg. De actie van maandagnacht richtte zich op drie categoriën panden: op grote kantoren zoals van de Amro- bank, de Nederlandse midden- standsbank en van de industrie bond NKVverder op grote woon huizen (voornamelijk in het Wil- helminapark) die als kantoor te koop staan, en tenslotte kleine woonhuizen, die de eigenaars laten verkrotten. De grote kantoorpanden zijn door de politie het eerst ontruimd. Vol gens hoofdinspecteur J. H. J. Boog- mans, die de ontruiming leidde, werden de krakers steeds op heter daad betrapt. Klap met koevoet Bij de ontruimingen kwam het soms tot heftige botsingen tussen politie en krakers. Bij een winkel woonhuis aan de Mariaplaats raak te een jongeman gewond, toen hij een klap met een koevoet kreeg. Bij deze actie kreeg een politieagent een trap in het onderlijf. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis, maar na onderzoek mocht hij naar huis terugkeren. Een bewaker raakte aan het hoofd Onder politiebegeleiding ver laat een kraker met het meubi lair onder zyn arm een pand in de Laurens Realstraat in Utrecht. gewond toen hij jongeren op heter daad betrapte bij het sphilderen van een pand van Bredero's bouw onderneming. In( totaal beschil derden de jongeren dertig panden met leizen als -'Wij willen wonen'. Ook hét stadhuis werd met leuzen beschilderd. De kraakactie was om streeks zeven uur gisterochtend beëindigd. ertig militaire voertuigen, die uit Tweede Wereldoorlog stammen, i groot aantal militaire en bur- lljke autbriteiten woonde de chtigheden in Wagenlngen bij. De, organisatoren slaagden er niet in een vlag van gelijke grootte te vinden, zodat moest - worden vol staan met een kleinere vlag. Het grote bevrijdingsfeest in Wage- ADVERTENTIE) Sennocol: voor een geregelde stoelgang Sennocol is een laxeermiddel dat óp natuurlijke wijze - betrouwbaar en doeltreffend - opluchting brengt. Sennocol werkt na ca. 8 uur. 's Avonds ingenomen, 's morgens de werking, waardoor u verzekerd bent van een ongestoorde nachtrust. Sennocol: een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten - Uitsluitend verkrijgbaar bij drogist en apotheker. (J) Dagra N.V., Diemen. UT A 'Eerst loop je te zeuren, dat je wil gaan vissen en nou zanik je weer over naar huis faan.' (ADVERTENTIE) En ü,hoe komt u aan uw Amro Privérekening? wAdministratief ben ik een nul, ik zou zelf een puinhoop van m'n boekhouding maken. En daarom wil ik prettig geholpen worden, met een beetje persoonlijk contact, zodat je rustig dingen durft te vragen en kan overleggen en zo. Nou, en destijds dacht ik dat dat wel zou kunnen bij de Amro en dat blijkt ook prima te gaan. Ze regelen alles keurig.VV, an een verslaggever V t MSTERDAM 'Het herdenken van de doden en het herdenken ^in de bevrijding kunnen niet van elkaar gescheiden worden, mei kan alleen gevierd worden door wie beseft hoeveel leed er leden is.' Dit zei minister-president Den" Uyl gistermiddag in n in de RAI gehouden bijeenkomst, waar de bevrijding van ons nd herdacht werd. De bijeenkomst werd bijgewoond door iningin Juliana. heer Den Uyl zei dat Nederland wit goed raad geweten heeft mét vijf-mei-viering, misschien om- we nooit goed raad geweten bben met wat aan die bevrijding orafging: onverschilligheid, colla- iratie, misplaatst vertrouwen dat t wel mee zou vallen, verkeerd zicht, ontwijken van de strijd die boden was, maar ook: verzet en vervolging, simpelweg je plicht doen. Het heeft er volgens de mi- - nister-president veel van weg dat die werkelijkheid in de achterlig gende dertig jaar met succes weg gestopt is, maar het verleden is niet dood. De heer Den Uyl zei soms de' in druk te hebben dat we nu pas een generatie later, wat in de oorlogs jaren gebeurd is. scherp kunnen zien'. Het. is allemaal als de dag van gisteren, ons falen als volk tegenover de deportatie van de jo den, maar ook het offer gebracht door hen die hun leven hebben ingezet, hier en in de Japanse kampen'. De premier sprak verder over de verlate gevolgen van wat mensèn In het .verzat en in kampen hebben ondergaan. Dei regering erkent te genover hén' een plicht tot solidari teit. 'De zin van de'bevrijding ligt in het betrachten van solidariteit. Vrijheid van dwang, van terreur, van. bedreiging, moet elke dag op nieuw veroverd worden, ze is aan de orde van Moskou tot Washing ton. Ze' moet bevochten worden overal waar mensen en staten en economische macht misbruiken om te heersen ..over mensen, overal waar onderdrukking bestaat', aldus drs. Den Uyl. Vervolg van pagina 1 Vietnamezen komen. 'Toen de bus voorreed', vertelt Cees Gravendaal, 'kreeg je taferelen te zien, die je niet geheel koud lieten, zoals het feit, dat de helft van een gezin wel in de bus wist te komen, terwijl de andere helft achterbleef. Ook som mige journalisten moesten zich de bus invechten om een plaatsje te kunnen bemachtigen. Er volgde een zeer spannende rit door Saigon, waarbij eerst nog de andere bussen opgezocht moesten worden, waar mee in konvooi naar Tan Son Nhoet zou worden gereden. Men passeerde de Amerikaanse ambassa de, de Franse jen overal zag men honderden mensen, die- in paniek op de vlucht waren geslagen. Geschoten Soms werd er op de bussen gescho ten door in opstand gekomen mili tairen, die aggressief reageerden op de bussen, waarin ook Zuidvietna- mese geëvacueerden zaten. Tenslotte ging de stoet onder gewapend ge leide van nog gedisciplineerde. Zuidvietnamese militairen naar hét vliegveld. 'Tijdens de tocht namen veel mensen op straat een- dreigen de houding aan, toen we passeer den. De bussen reden over het vliegveld, terwijl kleine raketten van 105 millimeter overal neervie len, olievaten in brand stonden en auto's fikten'. De mensen werden in een gebou wencomplex gebracht onder rate lend afweergeschut. Er brak toen paniek uit en kinderen werden on der de voet gelopen. Binnen op de gangen werden de mensen in groe- ,pen van veertig tot vijftig verdeeld. Alle bagage moest achterblijven. Alleen wat handbagage mocht mee genomen worden. Om de zoveel tijd verscheen aan de achteringang een grote helicopter en op een sein moest de ene na de andere groep naar het toèstel stormen, terwijl marihiers met het geweer in de aanslag het toestel bewaakten. Nauwelijks was de laatste evacué in het toestel of er werd opgestegen. 'En toen maar "hopen dat het toe stel niet werd neergeschoten', aldus Cees Gravendaal. Er werd over Saigon gevlogen en in Konvooi naar de, Amerikaanse ze vende vloot koers,1 gezet, die twintig mijl buiten de kust lag. Het gezel schap, met daarbij de Nederlandse verslaggevers, landde op het Ameri kaanse schip United States Steamer Mobile. 'Eenmaal aan boord geko men, viel de spanning merkbaar van de mensen af, maar ik keek mijn ogen uit, toen ik zag op wat voor vreselijke manier de mensen aankwamen. Er deden zich situaties voor, waarbij een kleine helicopter 23 mensen aan boord bracht en een grote heli, waarin normaal plaats is voor zestig personen, wel 127 man nen, vrouwen en kinderen aflever de'. De dag daarop kwamen vissers bootjes en andere schepen bij de zevende vloot aan met mensen, die geen kans gezien hadden een plaatsje in een helicopter te be machtigen. Ook deze voertuigen soms waren het niet meer dan wrakken zaten afgeladen vol. Gravendaal: 'De eerste dag en nacht werd de Amerikaanse vloot, bestaande uit zo'n dertig schepen en het commandoschip Blue Ridge, bewaakt door straaljagers, terwijl op veilige afstand naar verluidt on derzeeboten ook gereed werden ge houden. Dit in verband met even tueel agressief optreden van de Zuidvietnamese marine, maar toen schepen hiervan naderbij kwamen, bleken de mensen te willen over stappen op de Amerikaanse vloot. Er was een marihebootje bij met zevenhonderd man in plaats van de gebruikelijke tweehonderd'. 'Zelf kwamen we dinsdagmiddag omstreeks vijf uur aan boord; woensdag tegen de avond arriveer- f den de eerste vissersbootjes. Dat is doorgegaan tot vrijdagmiddag en zelfs daarna zijn nog marinesche pen achtergebleven om eventuele vluchtelingen Op te pikken. Iri to taal zijn zo'n 45.000 mensen Aange voerd met heli's, bootjes en heli copters van de Zuidvietnamese luchtmacht. Deze laatste werden na de.landing overboord gegooid om dat aan dek daar geen plaats voor was. Niet de armen Gravendaal: 'Als je mij vraagt wel ke mensen er nu geëvacueerd zijn, dan kan ik wel vertellen, dat het hier niet om arme Zuidvietnamezen i ging: Het waren allemaal mensen, die een behoorlijke baan hadden gehad, werkzaam waren geweest bij de marine of de luchtvaart of bij een of andere hulporganisatie, die uiteindelijk voor de Amerikanen werkte. Goed beschouwd zou je het collaborateurs kunnen noemen, ze ker gezien vanuit het oogpunt van de VRR. De arme Zuidvietnamezen kWamen er niet aan te pas'. Over deze evacuatie zelf merkt hij nog op, dat deze goed georganiseerd was, maar 'dat mocht dan ook wel'. Samen met Reitsma van Elsevièrs Magazine heeft hij van de Neder landse verslaggevers er het langste gezeten: viereneenhalve week. Af gelopen zondag kwam hij op de Philippijnen aan en gisteren op Schiphol. Hij is blij weer thuis te zijn en nadat hij de kranten van de afgelopen weken heeft doorge bladerd, kan hij alleen maar zeg gen, dat er geen letter teveel in heeft gestaan. Overigens is het niet de eerste keer, dat Gravendaal geë vacueerd is. Vorig jaar op Cyprus overkwam hem dit ook, maar, zo zegt hij, 'dat stelde vergeleken bij wat ik nu heb meegemaakt, niets voor. Dit was-erop of eronder'. 'Enorme paniek' Op Schiphol vertelde tijdelijk zaak gelastigde mr. Van Rooijen nog na de benoeming van Grote Minh ge dacht te hebben te kunnen blijven, wanneer inderdaad onderhandelin gen met de VRR zouden zijn be gonnen. 'Dinsdagmorgen hoorde ik, dat er definitief geen onderhande lingen zouden komen en dat ver moedelijk het offensief op Saigon van de VRR zou beginnen. Toen hebben wij, mede op advies van de. Amerikanen, besloten te vertrek ken'. 'Ik kon niet meteen weg. We moesten eerst de Nederlanders, die in Saigon nog 'aanwezig waren, waarschuwen en we moesten code- apparatuur kapotslaan en geschrif ten verbranden. Toen we 's mid dags bij de Amerikaanse ambassade arriveerden om daar vanaf het dak van het gebouw met een helicopter te vertrekken, heerste er een enor me paniek. Honderden Vietname zen drongen voor de hekken en'"de mariniers konden ons niet meer doorlaten', zo zei de heer Van Rooijen. Later in de middag konden de Ne derlandse zaakgelastigde en zijn Mr. J. H. R. D. van Rooijen ambassade-secretaris zich aanslui ten bij een kolonne van de VN, die onderweg was naar het vliegveld van Saigon. Een helicopter bracht de beide Nederlanders naar het Amerikaanse vliegdekschip 'Mid way', dat hen na twee en een halve dag in Thailand aan wal bracht. De heer Van Rooijen kon nog niet meedelen of_hij naar Zuld-Vietnam, waarvan, het nieuwe bewind inmid dels door de Nederlandse regering is' erkend, zal terugkeren. (ADVERTENTIE) Kompakt van formaat, ekonomisch in 't gebruik. Toch royaal en kom fortabel van binnen. Dat is de Peugeot 204 Sedan'diesel met schuifdak (f 14.295.-). Peugeot heeft een komplete serie diesels en 15 jaar diesel ervaring. Imp. Gebr. Nefkens' Automobielmij. N.V. Antwoordno. 204 - Utrecht PEUGEOT Tel. 030 - 449711. Prijs inkl. BTW, af utrecht. een wonder op wielen Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer behandelt vandaag en morgen de structuur nota gezondheidszorg van staatssecretaris Hendriks. De staatssecretaris wil met deze nota komen tot verbetering van de gezondheidszorg en tot een efficiënter gebruik daarvan. Om tot die verbetering te komen onderscheidt de nota twee lagen in de gezond heidszorg. De eerste laag omvat alle niet-gespeciali- seerde voorzieningen. Cen trale figuur bij deze voorzie ningen is de huisarts. De tweede laag omvat alle ge specialiseerde voorzieningen, ^owel in de lichamelijke als in de geestelijke gezond heidszorg. Toegang tot deze tweede laag is alleen moge lijk via de huisarts. Als tweede punt om tot her structurering te komen noemt de bewindsman in zijn nota de regionalisering van de gezondheidszorg. Hiermee wil hij bereiken dat alle voorzieningen binnen één gebied op elkaar worden afgestemd. De staatssecretaris wil bo vendien een deel van de ge zondheidszorg verplaatsen van binnen naar buiten zie kenhuizen en inrichtingen. Als de heer Hendriks zijn Drs. A. D. W. Tilanus zin krijgt zal het aantal zie kenhuisbedden drastisch worden verminderd tot on geveer vier per duizend in woners (nu 5,6). De Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) heeft vorige week op dit Idee van de staatssecretaris felle kri tiek laten horen. 'Als dit wordt doorgezet, zal het aantal werklozen ln de ge zondheidszorg met vijftig duizend worden verhoógd', aldus de ABVA. Het Tweede Kamerlid Tila nus (CHU) noemde deze re denering averechts. 'Je kunt geen ziekenhuisbedden in standhouden voor de werkge legenheid. Het belangrijkste criterium voor het aantal bedden is de behoefte daar aan'. Drs. Tilanus was bo vendien niet zo bang voor een sterke vergroting van de werkloosheid als gevolg van deze maatregel. 'Als er meer nadruk wordt gelegd op de zorg bulten de ziekenhuizen (poliklinieken enz.) dan is daarvoor meer personeel no dig'. Hij opperde daarnaast de mogelijkheid om het aantal personeelsleden per ziekenhuisbed te vergroten. Punten van kritiek De ARP. KVP en CHU staan in grote lijnen positief tegen over de nota, hoewel er bij deze partijen wel enige pun ten van kritiek zijn. Zo is de KVP bang, dat de verminde ring van het aantal zieken huisbedden zal leiden tot de sluiting van kleinere zieken huizen. 'Dat is voor ons on aanvaardbaar. We zullen de staatssecretaris dan ook om een duidelijke uitspraak hierover vragen', aldus het KVP-kamerlid Aarts. Mevrouw Van Leeuwen (ARP) pleitte voor de inte- grering van de lichamelijke en de geestelijke gezond heidszorg binnen één depar tement en dan het liefst dat van volksgezondheid. Dat zal volgens haar de efficiency en de kwaliteit van de ge zondheidszorg ten goede ko men. Ook legde zij er de nadruk op dat er zo snel mogelijk moet worden be gonnen met de uitvoering van de in de nota naar vo ren gebrachte ideeën. 'Oppervlakkig' Ook- de VVD staat in princi pe positief tégenover de po ging van de staatssecretaris om de problemen binnen de gezondheidszorg aan te pak ken. Het Tweede Kamerlid van deze partij, mevrouw Veder-Smit, noemde de nota echter wel wat oppervlakkig. 'Er worden geen essentiële dingen gezegd over de wer kelijke oorzaak van de hoge kosten. Er wordt bovendien te weinig aandacht besteed aan wat de medewerkers aan de gezondheidszorg kunnen doen aan de kosten beheersing', aldus mevrouw Veder. Ook zij is niet bang voor de vergroting van de Staatssecretaris. Hendriks werkloosheid bij verminde ring van het aantal bedden. 'Het vrijkomende personeel uit de ziekenhuizen wordt wel opgevangen door de po liklinieken en de sterker wordende gezondheidszorg bij de patiënten thuis', aldus het VVD-Tweede Kamerlid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3