Thailand wenst geen bescherming van de VS Phnom Penh verwoest aantal ambassades Haviken in VS helpen Sowjet-marine een handje Studenten in VS reageren mat op val van Saigon Honderden doden door gevechten in Angola 'Wij zullen onszelf moeten verdedigen Parijs bezorgd over vluchtelingenkonvooi Chinese vreugde maakt Fords reis naar Peking onzeker Zwart woningbezit toegestaan in blank Zuid-Afrika Scherpslijpers bepalen uitslag stembus Ulster Labour verslagen in Leeds en Birmingham TROUW/KWARTET ZATERDAG 3 MEI 1975 BUITENLAND 7 BANGKOK, SAIGON (Reuter, UPI, AFP) Thailand heeft gisteren laten weten zichzelf te willen verdedigen en de Amerikaanse hulp niet meer op prijs te stellen. De Thaise regering beschuldigde de Verenigde Staten er van een natie te zijn die zijn verplichtingen niet nakomt en dus niet meer te vertrouwen is. LOEANDA, Angola (UPI) Aanhangers van de linksgezinde bevrijdingsbeweging MPLA en van de door Zaïre gesteunde en beter bewapende bevrijdingsbeweging FLNA hebben elkaar vrijdag voor de vierde opeenvolgende dag met geweren, mortieren en handgranaten bevochten in Loeanda. Officiële cijfers over slacht offers ontbreken maar volgens woordvoerders van ziekenhuizen zijn er al 250 doden en 700 gewonden. Een chirurg in het centraal zieken huis van Loeanda zei dat het over grote deel der slachtoffers uit on schuldige burgers bestaat. Er is een uitgaansverbod in de stad ingesteld en de militairen der drie bevrijdingsfronten zijn gesommeerd in de barakken te blijven. Zowel (ADVERTENTIE) UNIEBOEK TOP-TIEN De tien meest gekochte boeken ln april 1975 1. Jules B. Farber GROOT AMSTERDAM BOEK 19.75 (De Haan) 2. Rien Poortvliet MPLA als FLNA maken met een derde bevrijdingsbeweging, UNITA, deel uit van een interim-regering. Deze laatste beweging en de Portu gese militairen hebben zich buiten de gevechten gehouden. De regering heeft pas een Joegosla- visch schip teruggestuurd dat in de haven van Loeanda was aangeko men met wapens voor de MPLA. Een marinevaartuig bracht het bui ten de territoriale wateren van An gola. MPLA en FLNA liggen al tien jaar met elkaar overhoop. De MPLA. heeft een sterke positie onder de bewoners van de slums van Loean da. maar de FLNA is beter uitgerust en veelal ook beter getraind. Waar nemers achten het onmogelijk om al uit te maken welke van de twee partijen aan de winnende hand is. Twee soldaten van de Cambodjaanse Rode Khmer houden de wacht aan de grens met Thailand, terwijl Franse diplomaten, journalisten en artsen wachten op de komst van het konvooi met buitenlandse vluchtelingen, die sinds de overname in Phnom Penh in de Franse ambassade opgesloten hebben gezeten. PARIJS, BANGKOK (Reuter, AFP, UPI) De nieuwe regering in Cambodja heeft een aantal buitenlandse ambassades in Phnom Penh volledig verwoest. Geen enkele buitenlandse missie functio neert nog op dit moment in de Cambodjaanse hoofdstad, zo hebben officiële Franse zegslieden gisteren verklaard. Minister van buitenlandse zaken icartchai Ghoonhavan, gaf op een -persconferentie een sarcastisch i commentaar op uitspraken van de Amerikaanse minister van defensie, James Schlesinger, die onlangs heeft gezegd dat de VS zich 'moreel verplicht voelen' Thailand te verde digen. 'Moreel?', zo zei Choonhavan, 'De VS kennen wat dit betreft geen .moraal. Zij hebben zich al terugge trokken uit Cambodja en Zuid- Vietnam, dus wij zullen onszelf moeten verdedigen.' Donderdag maakte de minister he tend dat Thailand en de VS maan dag een volgens zijn zeggen enorme terugtrekking van Amerikaanse [troepen en vliegtuigen uit Thailand zullen aankondigen. De Thaise re gering wil alle 25.000 Ameri kaanse militairen en de 350 vlieg tuigen tegen maart volgend jaar het land uit hebben. Schlesinger zei .echter op een pèrsconferentie in het Pentagon dat Washington 10.000 man aan troepen in Thai land wil handhaven, om het land ttegen een aanval van buitenaf te beschermen. Choonhavan merkte Peren op dat de terugtrekking door zal gaan en dat het Thaise parlement heeft goedgekeurd dat de {Amerikanen binnen een jaar ver dwenen zullen zijn. 'Zelfs Kissinger heeft gezegd dat wij hierover zelf kunnen beslissen', aldus de minis- ter. Vietnam Inmiddels heeft de nieuwe regering in Züid-Vietnam de teruggave geëist |van tonnen goud en andere goede ren, als oorlogsschepen en vliegtui gen die voor de vluchtelingen zijn meegenomen naar het buitenland. Volgens een bericht van het pers bureau van de Voorlopige Revoluti onaire Regering (VRR) van Zuid- Vietnam zijn alle bezittingen van de vroegere regering van president Ngoejen Van Thieu in Vietnam en in het buitenland, eigendom van het Vietnamese volk en moeten de ze zo snel mogelijk ter beschikking worden gesteld van de nieuwe rege ring in Saigon. Meer dan 125 vlieg tuigen en helicopters van de lucht macht van het vroegere bewind in ■Saigon zijn door Zuidvietnamese officieren op hun vlucht meegeno men naar Thailand. De regering •van Thailand had aanvankelijk be loofd dat de toestellen aan Zuid- Tietnam teruggegeven zouden wor den. Maar na onder Amerikaanse druk te zijn gezet heeft de Thai- dse minister van defensie, Pra- rn Adireksarn, gezegd dat de VS Welsiwaar kwamen op de cam pussen van de universiteit van Californië in Berkeley - eens centrum van studentenoppisitie tegen de Amerikaanse betrok kenheid bij Vietnam - en New York, studenten bijeen om te scanderen: 'Ho, Ho, Ho Tsji Min has won' maar het waren slechts flauwe herinneringen aan de da gen toen studenten overal Viet- Cong-vlaggen uitstaken en te rugtrekking van de Amerikaanse troepen eisten. Terwijl de anti-oorlogsbeweging zich meedeelde aan Londen, Pa rijs, Bonn en Amsterdam, be reikte zij in Amerika haar hoog tepunt in 1970, na de gebeurte nissen op de campus van de Kent-universiteit op 2 mei van dat jaar, die aan vier studenten het leven kostten. De beweging boette veel aan kracht in na de ondertekening iri Parijs in 1973 van de Vietnamakkoorden, di'e een einde maakten aan de rechtstreekse militaire interven tie van de VS. Naar binnen gekeerd Radicalen als Tom Hayden en I Jane Fonda verklaarden dan wel dat het einde van Amerika's mi litaire rol niet het einde van de oorlog voor de Vietnamezen be tekende, maar Amerikaans links als geheel keerde zich van Viet nam af en wierp zich op bin nenlandse problemen. 'Vietnam was eigenlijk al twee jaar geen hoofdzaak voor de Amerikaanse radicalen meer', verklaarde de radicale auteur en hoofdredacteur Stanley Arono- witz deze week in een inter- vieuw. Zij gingen zich bezighou den met zaken als de gevange- ervoor moeten zorgen dat de toe stellen het land uitkomen. Dit om dat de Amerikaanse minister van defensie. Schlesinger het liet weten dat de vliegtuigen Amerikaans ei gendom zijn die *an de luchtmacht van het regiem van Thieu waren gegeven. De nieuwe regering in Saigon heeft in een radiouitzending via Hanoi, die in Bangkok werd opgevangen, het personeel van de Zuidvietna mese diplomatieke missies in het buitenland opdracht gegeven op hun posten te blijven en nieuwe ordes af te wachten. De regering deed een beroep op het personeel om bezittingen en documenten van de vroegere regering te beschermen. Voorts heeft de VRR er bij de bevolking in Saigon op aangedron gen hun medewerking te verlenen aan een schoonmaakcampagne van een week tegen smerige rommel die door de vorige regering is ach tergelaten.' De VRR heeft gisteren ook haar eerste krar.t gepubliceerd. De krant draagt de naam 'Bevrijdingsblad' en geeft inrormatie over de situatie in de Zuidvietnamese hoofdstad na de wisseling van het regiem. Ook gisteren heeft een gedeelte van de Amerikaanse evacuatievloot nog Zuidvietnamese vluchtelingen in de Zuid-Chinese Zee opgepikt, zo bleek uit boodschappen tussen Ameri kaanse schepen die in Singapore zijn opgevangen. De evacuatie van twee eilanden voor de Zuidvietna mese kust. Con Son (berucht door zijn tijgerkooien) en Phoe Quoc, zou nog voortduren. Ook zouden er gisteren nog steeds scheepjes van het Zuidvietnamese land naar de evacuatievloot vertrokken zijn. Frankrijk bereidt zich voor om een groot aantal Vietnamese vluchtelin gen op te nemen, zo werd gisteren in regeringkringen vernomen. Ook Canada zal 3.000 vluchtelingen on derdak verschaffen, aldus de minis ter van Immigratie Robert Andras. Canada zal vluchtelingen die al fa milieleden in het land hebben voorrang verlenen. De Franse oud minister van buitenlandse zaken, Maurice Schuman, heeft gezegd dat zijn land de Europese Gemeenschap moet voorstellen een 'Marshall-plan voor de volkeren van Indochina te ontwerpen.' Doeong Van Minh In een uitzending van radio-Sal- gon, te Bangkok beluisterd, werd gisteren bekendgemaakt dat oud- nenopstand van Attica in de staat New York, de Indiaanse bezetting van Wounded Knee in Zuid-Dakota, Verder ging men zich inzetten voor onafhanke lijkheid voor Portorieo, tegen het militaire bewind in Chili, voor de oprichting van vakvere nigingen en voor de verheffing van de achterbuurtbevolking. De radicalen erkennen dat dit minder spectaculaire zaken zijn dan de strijd tegen de Ameri kaanse betrokkenheid in Viet nam was. 'Er zullen minder mensen warm voor lopen', zegt Aronowitz. 'Maar links mikt niet op aantallen. Het zet zich nu in voor zaken die in werkelijkheid het leven van meer mensen ra ken. Op de lange duur zou het zelfs gezonder kunnen blijken te zijn de beweging niet te concen treren op één zaak, zoals Viet nam'. Ondergronds Overigens kunnen niet alle radi calen zich openlijk uitspreken over het einde van het Vietna mese drama. Veel radicalen zijn ondergedoken omdat ze door de politie werden gezocht en nog gezocht worden. Onder hen is Mark Rudd, vroeger leider van SDS, de niet meer bestaande bond 'Studenten voor een De mocratische Samenleving' van de Columbla-universiteit in New York. Een aantal van deze on dergedoken radicalen werkt waarschijnlijk binnen 'Weather Underground', een organisatie die haar inspanningen geleide lijk van de oorlog ln Vietnam heeft verlegd naar omverwerping van de bestaande orde in de Verenigde Staten. president Doeong Van Minh tegen functionarissen van de VRR heeft gezegd dat hij president Thieu er van heeft weerhouden een grote hoeveelheid goud op zijn vlucht mee te nemen. In de uitzen- HIJ WAS EEN VAN ONS 95,- (Van Holkema <Si WarendorO 3. Cornelius Ryan EEN BRUG TE VER 39,50 (Van Holkema WarendorD 4. DAGELIJKS LEVEN IN BIJBELTIJD ƒ45,- National Geographic Society/ De Haan) LAGE *4.ov (Fibula-Van Dishoeck) TV-albums 3,95 per deel (De Gooise Uitgeverij) 7. Anthony van Kampen MARY BRYANT TRILOGIE ƒ24,90 (Van Holkema Warendorf) 8. Richard Creagh-Osborüe/ Jaap A. M. Kramer DIT IS ZEILEN, DE MODERNE MANIER OM ZEILEN TE LEREN ƒ22,50 (De Boer) 9. WILEM VAN HANEGEM, VOETBALLESSEN IN' TECHNIEK, TAKTIEK EN KROMME BALLEN 3,95 (De Gooise Uitgeverij) 10. Els van Llmburgh/ Kathinka de Monchy FONDUE EN BARBECUE 4,95 (Van Dishoeck) Verkrijgbaar in elke boekhandel Nu de 220 schepen, die deelnamen aan deze oefening over de gehele wereld, op de terugweg zijn begint het Pentagon aan een nauwgezette studie van de enorme hoeveelheid elektronische en andere gegevens, die het verzamelde bij het volgen van de manoeuvres van de Sowjet- vloot. Een doorwrochte analyse van al dit materiaal zal enige tijd vergen, maar de uitlatingen van president Ford bewijzen, dat het hoofddoel van de Sowjet-oefeningen bereikt is. Een politieke analyse van de bedoelingen van de Sowjet-Unie geeft aan dat Moskou indruk op de wereld wil maken als de gelijke van de Verenigde Staten, en woordvoer ders van de regering doen hun best haar daarbij te helpen. Volgens minister voor marine Wil liam Middendorf bewijst de oefe ning, dat de Russische marine 'ef fectief kan opereren in alle wereld zeeën'. Hij vindt het 'verontrus tend' dat de Sowjet-Unie tweemaal zoveel grote oorlogsschepen en on derzeeërs heeft dan de Amerikaanse marine. Appels en peren Deze cijfers kloppen niet helemaal met die van admiraal Rickover, die het in april in de Senaat had over 181 grote Amerikaanse oorlogsbo dems tegenover 223' van de Sowjet- marine. Ook op zichzelf betekenen deze cijfers niet veel. zoals het ook weinig zegt als je aantallen appels, sinaasappels en peren bij elkaar optelt om een hoog eindbedrag te krijgan. Het 'laten inkrimpen' van de Amerikaanst marine in de afge lopen ja-en was een kwestie van weloverwogen beleid, waarbij oude schepen uit dc vaart werden geno men terwijl er nieuwe werden ge bouwd om te profiteren van alle verworvenheden van de nieuwe technologie. Het nieuwe programma ding werd verder informatie gege ven over de machtswisseling. Oud- president, Minh zou bij de aan komst van VRR-officieren in zijn paleis gezegd hebben: 'Ik heb op u gewacht om de bestuursmacht aan u over te dragen.' Het antwoord luidde: 'U hebt geen macht meer die u aan ons kunt overdragen'. De VRR-officieren verzekerden Minh dat hij zich niet ongerust hoefde te maken over de toekomst. Over het lot van Minh en diens verblijfplaats werd in de uit zending niets gezegd. PARIJS (UPI) Het Chinese ent housiasme over de val van Saigon zou de plannen van president Ford van de Verenigde Staten dit jaar nog een bezoek te brengen aan Peking in gevaar kunnen brengen, zo heb ben gisteren diplomatieke waarne mers gezegd. In tegenstelling tot het Chinese vreugdegeroep heeft Mos kou veel gematigder gereageerd op de Amerikaanse aftocht uit Indo china. Volgens Franse diplomaten heeft men in de Sowjet-Unie er rekening mee gehouden dat te veel enthousiasme de ontspanning tus sen Washington en Moskou schade zou kunnen berokkenen. door Victor Zorza is vertraagd door de inflatie, maar dat wordt nu snel verholpen. De Sowjet-Unie is eveneens bezig haar marine te moderniseren. Een studie van het Brookings-Instituut zegt dat het aantal Russische oor logsschepen in 1980 met tien pro cent gedaald zal zijn, maar dat de nieuwe eenheden groter en beter uitgerust zullen zijn. Bij de Ameri kaanse marine zullen de oppervlak- te-schepen niet alleen béter zijn. maar er zullen er ook dertien pro cent meer zijn. De studie van het Brookings-insti- tuut (The Control of Naval Arma ments door Barry Blechman). die niet in gaat op de strategische strijdkrachten, is nogal pessimis tisch over de kansen op beperking van de bewapening ter zee. Tezelf dertijd biedt de studie de beste beoordeling var. de mogelijkheden voor bewapeningsbeperking die er komen in de huidige fase in mari tieme bewapeningswedloop. Kansen Het rapport overweegt de wijzen, waarop de VS en de Sowjet-Unie het eens zouden kunnen worden De berichten over het verwoesten van de ambassades vielen samen met een verklaring waarin een wordvoerder van president Valéry Giscard d'Estaing van Frankrijk zich ernstige zorgen maakte over het konvooi waarmee ruim 600 bui tenlanders (voor het merendeel Fransen) uit de Franse ambassade m Phnom Penh op weg zouden zijn naar de grens tussen Cambodja en Thailand. De woordvoerder zei dat men niet eens zeker wist of het konvooi wel uit Phnom is vertrok ken. De Franse minister van buiten- over beperking van de ontplooiing van hun marines in de Indische Oceaan en de Middellandse Zee en bevriezing van de ontwikkeling, die nu in beide landen aan de gang is, op het niveau dat in 1980 zal zijn bereikt. Tegen die tijd hebben de VS een aanzienlijke voorsprong met hun vliegkampschepen, terwijl de Sow jet-Unie een al even indrukwek kende voorsprong zal hebben wat de onderzeeërs betreft. Bij de ande re categorieën grote oorlogsschepen zullen beide partijen ruwweg in evenwicht zijn. Blechman voorspelt een akkoord over de zeestrijdkrachten waarbij de feiten, zoals die in 1980 zullen zijn, met kleine wijzigingen zullen worden vastgelegd, voorzover het de aantallen schepen betreft, maar dat tevens voortdurende modernisering van beide marines zal toestaan. Binnen dit kader is hij bereid om het ontstaan van een maritiem evenwicht met de Sowjet-Unie te aanvaarden en te bewaren. Dat is 'n concept dat krachtig wordt afgewe zen door de meesten die in de VS met marine-zaken te maken heb ben. Aangenomen mag worden dat het door de pressiegroep van de marine in Moskou net zo krachtig wordt verworpen. Maar als de poli tici aan beide kanten de vooruit zichten van een bewapeningswed loop ter zee. zoals die zich na 1980 kan voordoen, in ogenschouw ne men. gaan zij het misschien nodig vinden om uit te kijken naar mid delen om dat in de hand te hou den. Vertragingen De herhaalde vertragingen bij het begin van de SALT-besprekingen, eerst veroorzaakt door Moskou en vervolgens door Washington, wor den nu gezien als de belangrijkste landse zaken Jean Sauvagnargues maakte gisteravond bekend dat hij er bij secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Natie op aan zou dringen opnieuw te proberen de evacué's uit Cambodja te krijgen. 'Dit is een abonormale situatie' aldus de minister, 'wij moeten de informatie over deze zaak uit de kranten halen. Wij hebben de Cambodjaanse vertegen woordiging in Parijs en Peking be naderd om inlichtingen over het konvooi, maar tot dusver geen ant woord gekregen'. Frankrijk heeft ook een speciale gezant naar Thai- verklaring voor de vraag waarom de strategische bewapening nu zo'n hoog niveau heeft. Soortelijke ver tragingen bij de onderhandelingen over de marine zullen soortgelijke gevolgen hebben. In Washington wordt hier tegen in gebracht, dat onderhandelingen over bewape ningsbeperking aan twee fronten (SALT over strategische wapens en de MB FR over troepenvermindering in centraal-Europa) al mooi genoeg zijn. Maar in Amerika stijgen de. uitga ven voor de marine sneller dan de uitgaven voor andere strijdkrach ten. Tussen nu en 1980 is die stij ging 6.2 procent per Jaar, te verge lijken met 5.6 procent voor de stra tegische bewapening en 3.3 procent voor de landstrijdkrachten. Bovendien zit er in de strategische bewapening een groot marine-deel: de onderzeeërs en hun raketten. Als dat bij het totaal van de marine wordt gevoegd, komt de jaarlijkse kostenstijging van de marine op 7 procent per jaar. wat in 1980 zal neerkomen op een bedrag van der tig miljard dollar, te vergelijken met net iets meer dan zestien mil jard dollar voor andere strategische wapens. Maar voor de strategische wapens, zowel ter zee als op het land, wordt gezorgd bij de SALT-besprekingen. De bewapeningswedloop heeft zich verlegd naar de marines, die door de grote mogendheden in toene mende mate zal worden gebruikt om zich te laten gelden rondom de wereld. Alle gepraat over de Sowjet mari ne, die net zo groot is als de Amerikaanse marine, ten spijt, .moeten de Russen nog een lange weg afleggen. Maar zij staan zeker niet stil en wat zij aan werkelij ke maritieme macht missen om in druk te maken, wordt voor hen goed gemaakt door de pressiegroe pen voor de marine in het westen, die hun best doen om Sowjet-mari- ne groter en beter te laten lijken dan zij in werkelijkheid is. KAAPSTAD (UPI, AP) De Zuidafrikaanse regering heeft aangekondigd dat het spoedig aan zwarten toegestaan zal worden om eigendommen te hebben in blank gebied. Deze concessie wordt in kringen van de oppositie beschouwd als een fundamentele wijziging in het tot dusver gevoerde beleid, ook al ontkent de regerende Natio nale Partij dit. De regering zal er nu volgens oppo sitiekringen niet onderuit kunnen om de zwarten in de stedelijke gebieden nu ook volledige verblijfs vergunningen toe te kennen. De kwestie van het verblijf in blank gebied was een belangrijk struikel blok in de in januari gehouden vergadering tussen Vorster en acht thuislandleiders. De in 1967 aan zwarten ontnomen mogelijkheid om in blank gebied bezittingen te heb ben - omdat dit ingevolge de terri toriale apartheid slechts mogelijk is in de zgn. thuislanden - was een belangrijke grief onder de miljoe nen stedelijke zwarten. In dé aankondiging, gedaan door de minister voor 'Bantoe-admini stratie' Michael Botha, werd niet gerept van enig stemrecht ofschoon dit - alweer volgens de oppositie - een logisch uitvloeisel zou zijn van een eigen woning in blank gebied. Zwarten zullen overigens ook na de wetswijziging geen grond in blank gebied mogen bezitten, wel huizen daarop. Meer dan acht miljoen van de twintig miljoen zwarten verblij ven zonder rechten in de blanke gebieden. De thuislandleiders Ma- tanzima (van Transkei) en Boethe- lezi (van KwaZulu) hebben op ge reserveerde wijze hun instemming betuigd met de maatregel. land gestuurd, die samen met de Franse ambassadeur Tof fin aan de Thaise grens op de vluchtelingen wacht. De regering in Phnom Penh heeft de beschuldiging geuit da+ velen die hun toevlucht hebben gezocht in de Franse ambassade oorlogs misdadigers en verraders zijn, on der wie Sirik Matak, één van de leiders van de staatsgreep tegen prins Norodom Sihanoek in 1970, waarna Lon Nol aan- het bewind kwam. Parijs bevestigde dat Sirik Matak in de ambassade was ge weest. Hij zou echter onmiddellijk weer zijn vertrokken toen hij zag in welke slechte omstandigheden de vluchtelingen daar verkeerden. In Parijs maakt men zich grote zorgen over de gezondheid van ve len van de vluchtelingen. BELFAST (UPI) De protestantse militanten zullen volgens voorlopi ge uitslagen van de verkiezingen voor de constitutionele raad een voorsprong van 14 zetels halen. Dat betekent het einde van alle hoop op een politieke samenwerking met de katholieken, want daartoe zijn de overwinnaars blijkens een ver klaring van hun leider William Craig niet bereid. De rooms-katholieke leiders verkla ren hun enorme achterstand uit intimidatie van hun kiezers door de IRA. De uitslag zal volgens een hunner, Gerry Fitt, een terugkeer naar het gezonde verstand in Noord-Ier land weer voor lange tijd blokkeren. Een andere gematigde leider. Austin Currie, zei. dat hem inmiddels 347 gevallen bekend wa ren geworden waarin mensen wer den gewaarschuwd, geslagen en te gengehouden op hun weg naar de stembus. LONDEN (Reuter) De Britse La- bourpartij heeft in donderdag ln Groot-Brittannië gehouden plaatse lijke verkiezingen zwaar verloren, zo blijkt uit het eindresultaat dat vrijdag werd bekendgemaakt. De verkiezingen waren de eerste graadmeter voor de populariteit van de regerende socialisten sinds de parlementsverkiezingen van ok tober vorig jaar. De conservatieve partij van me vrouw Margaret Thatcher heeft in 36 plaatselijke raden in de West Midlands en Noord-Engeland 199 zetels gewonnen. Zij werd de groot ste partij ln Leeds, het kiesdistrict van de socialistische minister van financiën, Denis Healey. Labour heeft 206 zetels verloren. Zij moest niet alleen Leeds afstaan, maar ook Birmingham. Kirlees en Rochdale. De accuratesse van de verkiezingen als barometer is enigszins beïnvloed door de slechte opkomst hier en daar niet meer dan 14 procent en het beperkte gebied waarin gestemd werd. NEW YORK (Reuter) De oorlog in Zuid-Vietnam die in dertijd duizenden Amerikaanse studenten de straat op deed stromen, is afgelopen zonder noemenswaardige reactie op de campussen der Amerikaanse universiteiten. De ineenstorting van 'Saigon' lijkt in de Verenigde Staten onder degenen die ooit de trappen van het Pentagon bestormden en bittere ver wijten naar het hoofd van Amerikaanse presidenten slinger den, geen andere reactie te ontlokken dan een 'God zij dank dat het eindelijk allemaal voorbij is'. President Ford is door de laatste marine-oefenin gen van de Sowjet-Unie geprikkeld tot de uitla ting dat 'de Russen hun marine opbouwden terwijl wij de onze lieten inkrimpen' en dat 'de sche pen van de Sowjet-Unie nu vrijelijk over de wereldzeeën zwalken'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7