Limburg stemde op NSB uit protest dichtbij Commentaar 4 mei Tegenstellingen (1) Tegenstellingen (2) Onderzoek naar kiesgedrag in de jaren dertig 1940 - 1945 - 1975 30 JAAR BEVRIJDING April zeer somber Landverraders weerrapporten vergeet de zaagzuchtiger niet bevrijding dweiltjesdag TROUW/KWARTET ZATERDAG 3 MEI 1975 BINNENLAND 5 Voor degenen die de bevrijding in 1945 bewust hebben meegemaakt, is H het eigenlijk onbegrijpelijk dat het nu al dertig jaar geleden is dat op 4 mei een einde kwam aan de tweede wereld oorlog. Een oorlog, waarin ons land met grote tegenzin werd betrokken en k waarbij aan een zeer lange periode I van rust en vrede gezapigheid L soms ook op wrede wijze een einde werd gemaakt. Slechts enkelen wisten toen welke ge- varen ons bedreigden en hoe moreel gevaarlijk in feite onze zo hoog gepre- zen politieke neutraliteit tussen de r- grote mogendheden was. Maar voor de meesten gold toch dat zij volstrekt onvoorbereid werden los- ls gerukt uit het bestaan en volstrekt ï- onvoorbereid «werden geconfronteerd ï.n met een wrede indringeren brute bezetter. Te lang heeft het geduurd voor wij -r werkelijk door hadden dat deze bezet- ter handelde vanuit een pervers hei- 3° dendom; dat deze vijand slechts één i- doel had: van ons volk een amorfe 33 massa slaven te maken. In dat eerste stadium van de oorlog waren er maar bitter weinig mensen die dat alles door hadden dikwijls ook mensen van wie niemand het bij 5 oppervlakkige beschouwing zou heb- T ben verwacht, maar die het eenvoudig vertikten zich er bij neer te leggen; die vanuit hun diepste overtuiging hebben geweigerd om toe te staan dat onze cultuur en samenleving kapot werd gemaakt en vernietigd. Daarom was het verzet in de eerste plaats een door-en-door geestelijke strijd, tegen de tyrannic, tegen de onderdrukking, tegen het geweld. Te- gelijk is het ook goed te bedenken dat 5 de motieven om tot het verzet over te i gaan vaak wel verschillende uitgangs punten hadden; uitgangspunten die niet alléén te maken hadden met een religieuze levensbeschouwing. De mo tieven lywamen vaak ook voort uit een grote solidariteit en sympathie met onze joodse landgenoten, zij ontspro ten ook dikwijls uit een diep gekwetst zijn door de rechtsverkrachting, tegen de terreur die werd uitgeoefend kortom: tegen de ontmenselijking, die op een cynische wijze bijna dagelijks werd zichtbaar gemaakt. Daarom blijft het een morele plicht dat wij onze gevallen landgenoten op deze dag blijven herdenken. Zij zijn het geweest, die ten volle begrepen lebben dat 'de kracht van een volk ligt in zijn geestelijke structuur'. Dat rijn de woorden die mevrouw prof. Gesina van der Molen heeft uitgespro ken op 9 augustus 1946 bij de doden herdenking van 23 werkers van de Trouw-groep, die in het concentratie kamp Vught werden gefusileerd. De problemen rondom de vermogens- aanwasdeling (kortweg: VAD) die het kabinet-Den Uyl deze week gevaarlijk dicht bij een crisis hebben gebracht, rijn grondeloos ingewikkeld. De be langrijkste achtergrond van het con flict is echter dóódsimpel en die is dat Lubbers er tabak van heeft. Het meningsverschil binnen het kabi net past precies in de klassieke rolver deling die binnen elk kabinet geldt tussen de minister van sociale en die van economische zaken. De eerste vertegenwoordigt visie en belang van de werknemers; de tweede verpersoon lijkt de gezichtspunten van de onder nemerswereld en is eerst verantwoor delijk voor de werkgelegenheid. Er is niets bijzonders aan dat, zeker in een tijd van forse economische teruggang, deze twee posities aan het begin van een discussie in de ministerraad tegenover elkaar staan. Dat is misschien zelfs bijna een voor waarde voor het bereiken van een standpunt dat zowel de werknemers als werkgevers kan overtuigen. Het conflict dat deze week aan de orde was, göld de prijs die moet betaald om de werknemers tot mati ging van hun looneisen te brengen: de vermogensaanwasdeling. Boersma pro beert die regeling voor de werknemers zo overtuigend mogelijk te maken, maar Lubbers waakt ervoor dat de prijs die aan de werknemers wordt betaald niet zo hoog is dat de rende mentspositie van de ondernemingen nog verder wordt uitgehold. Het is een klassieke tegenstelling die telkens weer moet worden overbrugd. Het vreemde is nu dat dit aanvanke lijk ook was gelukt. Vorige week vrijdag was het kabinet het in algeme ne zin eens geworden over de nota inkomenspolitiek en over de V.A.D.- fegeling die daarin is vervat. Pas achteraf is Lubbers met bezwaren ge komen bezwaren van kennelijk zo ernstige en principiële aard dat hij de samenwerking binnen het kabinet op het spel wilde zetten (dat hij 'zijn consequenties zou trekken', zoals dat Om het wat eenvoudiger te zeggen: vindt Lubbers het alle maal best, maar na er een nachtje >ver te hebben geslapen (dan wel dat Jachtje te hebben doorwaakt) komt hij 'ot de ontdekking dat hij het toch niet nemen. Het is nauwelijks te gelo- Hier moet meer achter zitten dan ^at nog onder de noemer van zakelij- meningsverschillen kan worden ge- 'racht: het is de tabak waar de «nhef van dit commentaar van preekt. Dc kwestie is dat naar ingewijden vermoeden Lubbers sommigen van zijn collega's in'het kabinet niet ver trouwt en dat hij zich zo nu en dan voor de gek gehouden voelt. De sa menwerking binnen het kabinet is hem bar tegengevallen. Lubbers had net als zijn collega Van Agt gedacht dat er niets mooiers kon zijn dan in een progressief kabinet mee te bou wen aan de nieuwe samenleving. Pro gressiviteit staat immers ook voor: openheid, harmonie, onderling ver trouwen, vriendschap en zachtmoedig heid. Maar het blijkt dat ook in dit progres sieve kabinet allerminst 'verheven' po litiek wordt bedreven: er zitten inte gendeel harde, weerbarstige vechters bazen in die aanhoudend en zonder pardon of scrupules knokken tot zij hun zin hebben gekregen. Lubbeis (en ook Van Agt) verdenkt er met name Boersma en Den Uyl van dat zij bovendien in het geniep handje-plak spelen om hem, Lubbers, beentje te lichten. Die verdenking berust op het feit dat Den Uyl en Boersma het meestal eens zijn. Dat heeft echter minder te maken met handje-plak spe len dan met de omstandigheid dat Den Uyl en Boersma beiden beter dan Lubbers in de gaten hebben wat er nodig is om de vakbeweging binnen de lijnen te houden. Daartegenover staat dat Lubbers naar eigen besef onvoldoende gehoor vindt wanneer hij de visie van de onderne merswereld vertolkt. Hij vindt dc ma nier waarop zijn collega's naar buiten treden soms dom, dikwijls onwaarach tig en in elk geval vulgair. Hij weet tegenover hen zijn houding vaak niet te bepalen. Soms loopt hij gewoon weg uit de vergadering van de minis terraad, zoals onlangs bij de vaststel ling van de eindtekst van de werkgele- genheidsnota. Lubbers vermoedde, 's nachts om een uur of drie, dat hij er weer eens tussen genomen werd, kreeg een rode kop, pakte zijn tas en ging er vandoor. Veel van zijn collega's dachten: die zien we niet meer terug, die is naar de Koningin om zijn ontslag te nemen. Maar de volgende dag was hij er weer en hij deed zelfs of er niets aan de hand was. Een nachtje slapen kan ook sussend wer ken. Maar vaker nog begint Lubbers pas achteraf te denken dat hij voor de gek gehouden is. Dan schrijft hij een brief aan de minister-president en moet het overleg over wat eerst afgerond leek, van voren af aan beginnen. Dat is wat er deze week weer is gebeurd; zij het dat 's ministers wantrouwen dit keer heviger was dan ooit en het kabinet als gevolg daarvan werkelijk even op het randje van een crisis heeft geba lanceerd. Het gebeurde zo plotseling dat zelfs KVP-fractieleider Andriessen nergens van wist. Geschrokken snelde hij toe om, samen met vooral Aantjes en minister Van der Stee, beginnende scheuren te krammen. Een crisis over de VAD zou de KVP uiterst ongele gen komen en het CDA ernstig be dreigen. Het stop- en plakwerk is tenslotte niet zonder succes gebleven. Maar nie mand kan voorspellen of er ooit weer zoiets gebeurt en of dan een fatale afloop kan worden voorkomen. En zo'n fatale afloop is wel het laatste waar dit land in deze omstandigheden behoefte aan heeft. UTRECHT Bij de in 1935 gehouden algemene verkiezingen wist de NSB in de provincie Lim burg niet minder dan 11,69 procent van de stemmen te behalen. Het landelijke percentage bedroeg 7,94. In 1935 bleek de NSB in Limburg een grotere aantrekkingskracht te hebben dan in enige andere provincie. Dat succes van de NSB in met name Zuid-Limburg vormt het on derwerp van het proefschrift 'Ka tholiek Zuid-Limburg en het fascis me', waarop de historicus S. Y. A. Vellenga (geboren in 1935) gisteren aan de Rijksuniversiteit in Utrecht is gepromoveerd. Promotor was dr. H. W. von der Dunk. gewoon hoog leraar in de geschiedenis van de twintigste eeuw. In zijn dissertatie heeft Vellenga geprobeerd een antwoord te vinden op de vraag wie in 1935 in Zuid- Limburg hebben bijgedragen aan het verkiezingssucces van de NSB en. in mindere mate, van de radi calere NSNAP. de Nationaal Socia listische Nederlandsche Arbeiders Partij. Uit bronnenonderzoek en interviews met 'overlevenden' heeft hij de conclusie getrokken dat de rooms-katholieke Limburgers niet fascistischer waren dan hun land genoten. maar dc.t zij uit protest op de NSB stemden. Hoe opmerkelijk de verkiezingsuit slag ook was, in de visie van Vellen ga was die uitslag niet meer dan een incident. Bij de volgende ver kiezingen, in 1937, werd het hoge percentage NSB-stemmers in Lim burg meer dan gehalveerd tot 5,32. 'Het fescistoïde gevaar was bezworen', schrift Vellenga. 'Lim burg bleef in alle opzichten katho liek'. Ongetwijfeld is die 'overwin ning' mede te danken aan het bis- schopipeljk verbod waardoor de NSB in 1936 werd getroffen. Falen RKSP Uit een analyse van de verkiezings resultaten in 1935 blijkt, dat de NSB-stemmen vooral afkomstig wa- ren uit de mijnstreek, uit het agra risch gebied ten zuiden van de Geul en uit Maastricht en omstre ken 'een onderwerp apart' vormt, heeft Vellenga zijn onderzoek be perkt tot de agrarische en mijn streek. Het is de in beide gebieden heersende onvrede geweest, clon- cludeert hij. die de kiezers in de armen van de NSB heeft gedreven. Het succes van de NSB betekende tevens het falen van de RKSP, de Rooms-Katholieke Staats Partij. De 'Limburgers, die zich tot ver in de twintigste eeuw nauwelijks Neder landers voelden, beschouwden de RKSP als Noord-Nederlands. 'Men sen van boven de rivieren raakten de dienst uit; de Limburgers die met de Brabandersde meeste stem men leverden, hadden te weinig te zeggen'. In de vroege jaren dertig speelde dat de RKSP in Limburg nog geen praten, maar halverwege de jaren dertig verloor de partij nog meer sympathie door haar steun aan de regeringen-Colijn, die, schrift Vellenga' 'als keihard kapitalistisch, Noord-Nederlands en autoritair worden gezien'. In de crisistijd deed de RKSP in de ogen van de Limburgers 'veel te weinig voor het zuiden'. Daarnaast moet het verlies aan aanhang in Limburg worden toege schreven aan de gebrekkige organi satie van de RKSP. Omdat iedereen toch wel katholiek stemde, had de R.KSP zich nooit erg om die orga nisatie bekommerd, waardoor zij. toen in de crissisjaren de nood aan de man kwam. anders dan in de rest van Nederland haar kiezers niet kon vasthouden. Voor de linkse partijen viel er bij de onvrede van de Limburgers geen (ADVERTENTIE) mg]] ACTUELE BOEKEN VAN KOK KAMPEN wim Kamater Een vrije dag5 mei 52 blz.. 4,90 Op begrijpelijke wijze wordt dit geïllustreerde boekje het verhaal van de oorlog verteld. Waarom Duitsland de oorlog begon. Wat het Nationaal-Socialisme inhield. Wat de jodenvervolging inhield. En het verzet. Enz. Ramaker trekt zijn verhaal door naar het heden. Er is nóg honger in de wereld. Er zijn nog altijd mensen niet vrij. Een goed boek. ds. j. overduin Hel en hemel van Dachau 208 blz., geb. 14,90, 7e druk Een aangrijpend boek waarin ds. Overduin zijn ervaringen in vier gevangenissen en twee concentratiekampen (vooral Dachau) be schrijft. Drs. a. ii. Paape Wij en de vrijheid 48 blz., 3,20 Een voortreffelijk werk over oorlog, bezetting en bevrijding. Met actualiserende discussievragen en aangrijpend fotomateriaal. BESTELBON Hierbij bestel ik via boekhandel: rechtstreek bij Uitgeverij Kok in Kampen Naam: Adres: woonplaats: U kunt deze bestelbon in open envelop zonder postzegels toezenden aan UITGEVERSMAATSCHAPPIJ J. H. KOK, Antwoordnummer 18, Kampen. garen te spinnen. Jarenlang was het er bij de mensen ingepompt, schrijft Vellenga, 'dat links het ergste van het ergste was'. Daarbij kwam dat een partij als de SDAP niet al te tactisch had geopereerd in Limburg. De NSB had het veel handiger aangepakt. 'De beweging gaf zich minder bloot dan de socia listen in de jaren twintig en dertig. De NSB moemde zichzelf christe lijk, was trouw aan Oranje, wilde Nederland groot maken, zei te spre ken voor het hele Nederlandse volk, wenste het zogenaamde algemeen belang te dienen, was tegen de klassenstrijd (en nog niet voor ras- senstrijd)'. De NSB sprak de taal van de kie zers en maakte een veel 'nettere' indruk dan de SDAP of andere linkse partijen. 'Bepaalde pastoors waren 11^. naast keurige burge meesters. De leider in Limburg was de van ouds gerespecteerde graaf, M. V. E. H. J. de Marchant e d'Ansembourg'. Vanaf de kansel en ook door andere geestelijken dan 'bepaalde pastoors' was minder op de gevaren van de SDAP dan op die van de NSB gewezen. 'Men had', aldus Vellenga. 'aanvankelijk met deze partij niet al te serieus reke ning gehouden'. Van grote invloed op het kiesge drag in Zuid-Limburg waren ten slotte ook de relaties met Duitsland. 'Men voelde zich verbonden met het nabuurland, cultureel, econo misch, sociaal en misschien zelfs 'völkisch'. - Men voelde zich door de eigen regering stiefmoe derlijk behandeld. De resoluutheid- waarmee Hitier het werkeloosheids- vraagstuk scheen aan te pakken moet op, bijvoorbeeld, de werklozen een grote indruk hebben gemaakt'. Boer Meertens Werkloosheid en bedreiging van de economische zelfstandigheid (in de agrarische streek en onder de mid denstanders in de mijnstreek) bo den de NSB kans om te oogsten. Al eerder was gebleken, dat ondanks 'de trouw aan de kerk en het tradi tionele katholicisme', de RKSP niet op onvoorwaardelijke steun van de Limburgers kon rekenen. Uitvoerig beschrijft Vellenga hoe al in 1931 en 1933 de agrariër H. H. Meertens politieke munt wist te slaan uit de ontevredenheid van de Zuidlimburgse boeren, die zich door overheidsmaatregelen in hun be staan bedreigd achtten. Meertens, die overigens geen NSB-er was of werd, was een soort Koekoek avant- la-lettre, het prototype van 'de boer die zich niet laat kisten door het establishment'. Met zijn bewe ging, die nauwelijks als politieke partij kon worden aangemerkt, wist hij de RKSP een aanzienlijk aantal stemmen te ontfutselen. Ook uit het succes van Meertens zou kunnen worden afgeleid dat de Limburgers niet hun stem aan de NSB gaven, omdat het een fascisti sche partij was. Dat fascistische karakter van de NSB was in 1935 volgens Vellenga ook nog min of meer verhuld. De partij zou bij de verkiezingen in 1937 ook weer veel aanhang hebben verloren, omdat toen haar ware gezicht al duidelijk te zien was. Voor zover nodig, kunnen de Lim burgers nog troost putten uit de eerste van de zes stellingen die Vellenga aan zijn proefschrift heeft toegevoegd: 'Het feit dat iemand stemt op een bepaalde partij wil geenszins zeggen dat iemand daar mee de beginselen van zo'n partij onderschrijft'. Van onze weerkundige medewerker April 1975 is een zeer sombere maand geweest. In De Bilt scheen de zon in totaal maar 98 uur, ter wijl 164 normaal is. Het kan nog erger zoals deze eeuw bijvoorbeeld bleek in 1918 (97 uur) en vooral in 1937 (41 uur, bijna ongelooflijk laag.) Het contrast met vorig jaar april, te weten 229 zonuren, was toch wel enorm groot. De gemid delde etmaaltemperatuur in De Bilt bleef met 7.4 graden celsius (nor maal 8.5) duidelijk te laag. In de voorafgaande twee eeuwen was 66 van alle aprils warmer geweest. Ge middelde dagelijkse maximum 11.5 graden celsius (13.3), gemiddelde minimum 3.6 (3.9). Landelijk neer slag gemiddelde 60 mm tegen 45 normaal en het regende in De Bilt 66 uur tegen 38 normaal. Onze correspondent uit Oud-Beijer- land herinnert nog eens aan een van de zwaarste sneeuwstormen van de laatste jaren, die begin april Chicago teisterde. In twee dagen viel er plaatselijk 40 centimeter sneeuw. Een dergelijk intensieve sneeuwval is voor april een grote zeldzaamheid. Terwijl er in deze stad jaarlijks gemiddeld 90 centi meter sneeuw valt, krijgt april daar slechts één centimeter van op een hoeveelheid van 77 mm neerslag. In de zeer lezenswaardige 'weer spiegel', orgaan van de werkgroep Weeramateurs lezen we dat de Sa- hel dit jaar eind maart al de eerste locale onweersbuien gekregen he-ft. Reeds op 21 maart kwam de in- tertropische convergentiezone na derbij en nam in alle Sahellanden de bewolkingsgraad toe. Mogelijk is een naar het zuiden uitzakkende trog van een depressie ten zuiden van het Atlas-gebergte in de Noord-Sahara, mee verantwoorde- ADVERTENTIE) 2e druk verschenen KOOS GROEN wat deden we met ze? Anthosboek, met foto's prijs ƒ24.50 in de boekhandel lijk geweest voor de onweersbuien die vooral in het droge Niger op 30 en 31 maart losbarstten. Het Amerikaanse waarnemingssta tion Boulder meldt dat het relatie- vè zonnevlekkengetal momenteel 71 bedraagt met twee nieuwe vlekken- groepen. Enkele delen van de zon worden eruptief genoemd: daar doen zich uitbarstingen voor Na de verregende vrijdag komen er in de loop van het weekeinde op verscheidene plaatsen zonnige peri oden, maar de temperatuur blijft aan de lage kant. Ook een bui is nog best ynogelijk. Dit door de in vloed van een hogedruk bij IJsland, die de wind in de noordwest- tot noordhoek doet belanden. In de polaire lucht zal het vooral in de nacht van zaterdag op zondag flink koud worden. IIOOG WATER VOOR ZONDAG 4 .MEI lngen: 9.25-22.04 IJmulden: 10.14 -22.53 Den Helder: 0.25-13.12 Harllngen: 3,18- 15.49 Delfzijl 5.57-18.07 HOOG WATER VOOR MAANDAG 5 MEI BBBBSBMigen: 11 26-0 00 Den Helder: 1 30-14 28 Harlln- gen: 4.23-17.03 Delfzijl: 7.05-19.17. max. neer weer temp. slag Amsterdam regenbul 12 5 De Bilt regen 13 Deelen regen 13 3 Eelde regen 11 4 Eindhoven regenbul 15 1 Den Helder geheel bewolkt 10 5 Luchth. Rtd. regen 13 5 Twente regen 14 3 Vllslslngen zwaar bewolkt 12 0.4 Zd.-Llmburg zwaar bewolkt 16 0 Aberdeen half bewolkt 12 2 Athene zwaar bewolkt 21 0 Barcelona onbewolkt 21 0 Berlijn zwaar bewolkt 18 0 Bordeaux onbewolkt 23 0 Brussel half bewolkt 16 0 Frankfort regen 20 0.1 Genève zwaar bewolkt 20 0 Helsinki regen 14 0.2 Innsbrflck half bewolkt 19 0 Kopenhagen zwaar bewolkt 12 0 Lissabon onbewolkt 28 0 Locarno licht bewolkt 25 0 Londen regenbul 17 1 Luxemburg zwaar bewolkt 17 0 Madrid onbewolkt 22 0 Malag onbewolkt 21 0 Mallorca onbewolkt 23 0 Mtlnchen licht bewolkt 18 O Nice onbewolkt 21 0 Oslo half bewolkt 12 0 Parijs zwaar bewolkt 19 O Rome onbewolkt 2 0 Spilt zwaar bewolkt 20 0 Stockholm licht bewolkt 10 4 Wenen onbewolkt 20 0 Zürlch zwaar bewolkt 20 0 Casa balnea zwaar bewolkt 20 0 Istanboel zwaar bewolkt 17 0 Las Palmas half bewolkt 24 0 Tel Avlv half bewolkt 22 0 Tunis onbewolkt 22 0 onder redactie van loessmit 'Hulde aan de vrouw, aan opoe, aan tante, aan schooljuffrouw, aan dienstmaagd, aan bakvis! Het nageslacht zal de herinne ring aan jullie over schrokken zaag zucht bewaren!' En dat die zaagzuchtigen niet vergeten worden, daarvoor zorgen illus trator John C. Kennis en uitge verij Van Holkema en Waren- dorf wel. Kennis schreef en te kende begin 1945, nog hartje hongerwinter, bij het licht van een carbidpitje een boekje dat toen 'Hol van binnen, tóch be ginnen' genoemd was en een uitgave heette te zijn van 'Van Tulpebol Pulpeknol' te Grooi- Smullenburg en dat nu, na der tig jaar, voor 4.95 opnieuw te koop is als 'O. dat wintertje '45'. Als V. Ribbentel-Magerbuicic bracht Kennis niet alleen hulde aan de zaagzuchtige dienst maagd, opoe cn bakvis, (die in plaats van de zich noodzakelijk verstoppende mannen tussen 16 en 40 jaar houtjes voor de pot kachel moesten hakken), maar aan 'die Nederlanders die niet eens meer het hoofd, maar slechts de neus boven water konden houden, die desondanks hartelijk bleven lachen, zodat de mond vol water liep en dan zeiden: gelukkig, ik had juist dorst.' Aan al die mensen die zonder brandstof en zonder be hoorlijk eten en licht die barre winter moesten zien door te ko men, droeg hij het handgeteken- de, -geschreven en zelfs hand- gedrukte (de pers werd met mankracht gedraaid) boekje op. Model voor zulke gezinnen staat de uit vijf personen en een poes samengestelde familie Pottel- bergli, die na een inleidinkje over de strijd tussen AMER1- co's, ENGelen. RUSielokkers en de Duivelse Rijke Derden ver tellen hoe zij deze winter probe ren te overleven. Negenjarige Jaap Pottelbergh somt de voor- en nadelen op van de in woon kamer veranderde keuken. Voordelen zijn bijvoorbeeld: 'de keuken wordt veel gauwer warm, want hij is veel kleinder: we hebben nu een petroleumlamp en de keuken is kleinder dus Voorzover ze het nog niet gele zen hebben of op de t.v. gezien, kunnen de inwoners en bezoe kers van Amersfoort in 'De Vlie gende Hollander' nog eens haar fijn nagaan hoe 'de bevrijding van gansch Nederland' tot stand is gekomen. Wie op bevrijdings dag bij de 5 mei-feesten in de stad is loopt grote kans een van de tienduizend herdrukken van De Vliegende Hollander in han den te krijgen. Het is een herdruk van het al lerlaatste nummer (10 mei 1945) van het blad. dat in Londen door een redactie van Nederlan ders. Engelsen en Amerikanen werd samengesteld, eerst als weekblad (sinds 22 mei 1943), later vanaf 2 oktober 1944 als dagblad. Misschien lag het aan de afstand tussen het redac tielokaal (kantoor van Radio Oranje) en het moederland dat de Vliegende Hollander nog he lemaal in de oude spelling ge schreven is, want: 'Op zaterdag 5 mei vond In hotel 'De Wereld' te Wageningen de conferentie plaats waar generaal Blaskowltz de capitulatie onder- teekende van alle strijdkrachten, behoorend tot het 25ste Duit- sche Leger'. En eindredacteur L. de Jong (dé dr. L. de Jong) schrijft in Het Logboek: 'Als Ne derlander wil lk hier en naar ik hoop, namens tallooze landge- nooten voor wie de Vliegende Hollander geen onbekende is ge weest een woord van hartelij- ken dank neerschrijven aan al onze bondgenooten die ons ge holpen hebben bij het samen stellen en verspreiden van het blad.' Die verspreiding ging door de lucht. Vanuit Engeland vloog de geallieerde luchtmacht de kranten naar ons land en dropte ze daar. Zo had de contactcom missie het maandag ook boven Amersfoort willen doen, maar dat gaat niet door omdat de burgemeester dan een verkeers chaos, zo niet ongelukken vreest. Nu zal de ACC de tien duizend herdrukken gelijkvloers uitdelen, waarin de lezers behal ve veel tekst een aantal histori sche foto's vinden, waaronder een van het Britse koninklijk gezin op het balkon van Buc kingham Palace met 'in het midden de architect der victorie: Winston Churchill'. geeft meer licht en we zitte toch allemaal om de tafel omheen beina opmekaar.' Maar een na deel is weer: 'als Jan gietaar speelt kan ik niet lezen en als Pa zitte praten kan Jan niet gietaarspelen en als moeder gaat mee zingen met Jan ken Pa niet zitte praten zegtie en als Pa zitte roken kan de was niet dro ge zegt Trees.' Problemen overal, niet alleen in de keuken, maar ook daarbuiten als er om eten bij de boer geschooid moet wor den, als de tabak op is, als er houtjes gezocht moeten worden, de prijzen op de zwarte markt omhoog vliegen en de gaarkeu kensoep naar vuile voeten, afge leefde pijptabak en vieze haren met shampoo smaakt. Dat alles gebeurde toen vol gens een getekend kaartje 'Braafbant, Slimburg en I See- land' voor een deel al bevrijd waren, maar Ophol-land, Be- vriesland, het Gijzélmeer en trouwens alles boven de Betere Uwe nog bezet door het 'Goor- manenland.' Wat er allemaal niet in de gaar keukensoep gedaan werd! Een illustratie' uit 'O, dat wintertje '45' 'Daar verscheen een wildeknaap met eikenloof tussen z'n oren in de deuropening, en sprak: Mach keine Sorgen! Wij komen hier alleen maar logeren, met de lief ste bedoelingen. Daarom lachen we en kijken vriendelijk. Zijn onze iedikantjes al gespreid? Dat deed de deur dicht. Te laat helaas. Opeens stond Toontje achter ons: Precies wat ik be doel, zei hij. Wijs die dappere jongelui hun kamers! Ze komen hier eerst logeren om zich dan blijvend te vestigen. Geef ze warm water mee en katjesdrop. Dat hebben ze verdiend na al jullie gemene verraderspraktij ken. Allez hop!' Een stukje uit een beeldroman over vijf jaar Duitse bezetting, van dezelfde John C. Kennis die ook over het 'wintertje '45' schreef. Omdat hij zijn stripver haal schreef toen de puitsers het land nog niet uit waren deed Kennis het in code en zo werd 'De Sprinkgermanenplaag' een 'kinderverhaal', waarachter volwassenen de waarheid wisten te vinden: Ons aller Moeke beeldde koningin Wilhelmina uit, Oom Tommy was Churchill, Iesie de joodse Nederlander, Toontje Mussert en Oom Brommy Hitler. En zo wist de lezer ook dat Hou Badkuip! na tuurlijk 'houzee' betekende, het Biebiesie-kamertje de studio van de BBC en Dweiltjesdag bijltjes dag. Van Holkema en Warendorf in Bussum heeft 'De Sprinkger manenplaag' voor 5.95 opnieuw in de handel gebracht. Klaverblad-reünie Wi deel uitmaakte van het bataljon 4-5 RI ('klaverblad-bataljon') en nog niets over de reünie-met nasi op hemelvaartsdag heeft gehoord, kan zich pijlsnel opge ven bij de heer Rozema in het Friese Bergum (tel. 05116-2267). Het feest vindt plaats in de Westerbergkazerne in Schalk haar, vanwaar het bataljon In dertijd naar Indonesië vertrok. CAN De CAN (club actieve niet-rokers) heeft de tweede ka merleden in een verontruste brief gevraagd er voor te zorgen dat het op korte termijn wette lijk verboden wordt te roken op plaatsen als scholen, ziekenhui zen, overheidsgebouwen en trei nen en bussen. .Hou hem In de gaten. Hij slipt vaak vroeger weg..

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5