Meerderheid wil blijven herdenken Veel toestellen in speeltuinen gevaarlijk Waarschuwing voor meer werkloosheid in gezondheidszorg Philips zou embargo Rhodesië schenden Nederlander zit helft vrije tijd voor televisie Raad van bestuur ontkent METZLER- Prinselijk beeld voor Centi um '45 Circa 60.000 blinden blijven verstoken van lectuur Wegslepen caravan lokt relletjes uit Betrokkene Haagse gijzelingsaffaire in Tokio voor rechter CNV-vakantieoord ontslaat zeven man Glijbaan vaak te hoog, wip dringend afgeraden WrDDSIG Gebruik ligt vaak te veel vast Universiteitsblad spant geding aan tegen VU-bestuur Losmaking van abortusklinieken NVSH betwist Margarineprijs 2 cent omlaag morgen op safari! RITA TROUW/KWARTET ZATERDAG 3 MEI 1975 BINNENLAND 3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Van de Nederlandse bevolking vindt 67 procent dat de dodenherdenking op 4 mei moet blijven. Dat men op 5 mei de bevrijding moet blijven vieren vindt 64 procent. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie. AMSTERDAM Van de Neder landse bevolking vindt 67 procent dat de dodenherdenking op 4 mei moet blijven. Dat men op 5 mei de bevrijding moet blijven vieren vindt 64 procent. Dit blijkt uit een 14 en 15 april gehouden onderzoek van het Nederlands Instituut voor de Publieke opinie. Hoe ouder men is, hoe meer men voor blijvend herdenken is. Van de ondervraagden die ouder dan 65 jaar zijn is 74 procent voor blij vend herdenken van 4 mei en 73 procent voor blijvend herdenken op 5 mei. Bij de groep bussen 55 en 64 Akkoord over CAO van levensmiddelenbedrijf i UTRECHT Werknemers- en werkgeversorganisaties in het le vensmiddelenbedrijf hebben voorlo pig overeenstemming bereikt over een nieuwe cao voor de circa 25.000 werknemers in deze bedrijfstak. Volgens de nieuwe cao gaan de lonen per 1 april 1975 één procent omhoog, het aantal vakantiedagen wordt uitgebreid van negentien tot twintig. Voorts word de vakanie- toeslag 7,6 procent met een mini mum van twaalfhonderd gulden voor werknemers van 23 jaar en ouder. Werknemers van vijftig Jaar en ouder krijgen extra vakantieda gen. Oveleg volgt nog over een sociaal jaarverslag, over het verle nen van faciliteiten voor vakbonds werk in de onderneming en het creëren van een nieuwe loonstruc- tuur. jaar zijn deze getallen 71 en 67 procent en bij de jongeren tussen 18 en 24 jaar 57 en 55 procent. Het aantal ondervraagden dat geen oor deel heeft lag in alle gevallen on der de tien procent. Het aantal ondervraagden dat vindt dat men beter kan stoppen met de herden kingen lag bij de oudste categorie voor 4 mei op negentien procent en 5 mei achttien procent. Bij de jongste categorie is dit 34 en 36 procent. Het blijven herdenken van de beide data leeft het sterkst bij de gere formeerden. Van hen is 76 procent voor blijven herdenken van 4 mei en 72 procent voor blijven herden ken van 5 mei. Het minst leeft het blijven herdenken bij de niet-ker- kelijken (60 en 57 procent). Voor de katholieken zijn deze getallen 68 en 63 en bij de hervormden 68 en 71 procent. Va een verslaggever UTRECHT Het aantal werklozen Ln de gezondheidszorg zal met 50.000 worden vermeerderd als het aantal ziekenhuisbedden wordt te ruggebracht van de huidige 5,6 naar vier bedden per duizend inwo ners. Deze waarschuwing uit de Al gemene Bond van Ambtenaren (ABvA) met het oog op de parle mentaire behandeling van de Structuurnota van staatssecretaris Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er zijn duidelijk aanwijzingen dat het Philips- concern het door de veiligheidsraad in resolutie 253 bevolen en door ons land ondersteunde embargo tegen Rhodesië schendt. De resolutie verbiedt import en export naar en uit dat land. In de Rhodesische krant The Rode- sia Herald stond vorig jaar septem ber een advertentie voor Philips dicteerapparaten en onderdelen daarvoor. In de nationale handels- index van Zuid-Afrika en Rhode sië 1974 wordt Philips genoemd als toestellen en in het Zuidafrikaanse blad Financial Times van 14 maart 1975 zegt een woordvoerder van het Zuidafrikaanse Philipsbedrijf, John Poot, dat Philips-apparatuur in maar dat de onderdelen uit Eind hoven worden ingevoerd. Deze gegevens zijn bekendgemaakt door de actiegroep Betaald Ant woord, die de aandeelhoudersverga dering van Philips Eindhoven vori ge week vrijdag heeft bijgewoond. Volgens de woordvoerder van de actiegroep, ds R. J. van der Veen, is het onaannemelijk dat de door Phi lips in Rhodesië verhandelde dic- teerapparabuur en radio- en televi sietoestellen in hun geheel met in begrip van de onderdelen in Rho desië worden vervaardigd. De voor zitter van de Raad van Bestuur van Philips, jhr. H. A. C. van Riemsdijk, heeft op de beschuldiging van ds. Van der Veen geantwoord dat Phi lips zich strikt aan de bepalingen van de VN houdt, maar hij was niet bereid in de aandeelhoudersverga dering in te gaan op hetgeen Van der Veen zei. MACHTIGING Ds. Van der Veen handelde ln de vergadering met een machtigiing van onder andere de Leidse hoogle raar dr. H. Berkhof. Van der Veen had, om het recht te hebben in de aandeelhoudersvergadering het woord te voeren, enkele aandelen Philips gekocht. Ds. Van der Veen vocht ln de vergadering ook het (ADVERTENTIE) economisch beleid van Philips in Zuid-Afrika aan. Hij verwees naar de Black Renaissance Convention, een representatieve vergadering van driehonderd zwarte Zuidafrika nen die ondermeer een handelsboy cot naar Zuid-Afrika gevraagd heb ben om daarmee de blanke minder heid te dwingen tot een rondetafel gesprek met de zwarte Zuidafri kaanse bevolking. Philips heeft zijn activiteiten in Zuid-Afrika steeds verdedigd met het argument dat een vertrek na delig zou zijn voor de zwarte arbei ders. In de aandeelhoudersvergade ring noemde ir. F. J. Philips deze Black Renaissance Convention 'be slist niet representatief'. T)aar wa ren driehonderd mensen. Ik zelf ben op vergaderingen geweest waar veed meer mensen waren, ook blan ken en ook thuislandleden. Die christelijke oproerkraaiers spelen een gevaarlijk spel', aldus de heer Frits Philips. ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! Hendriks (volksgezondheid), die dinsdag begint. In die nota wordt van vier zieken huisbedden per duizend inwoners uitgegaan. Dat betekent dat er 21.000 zouden worden afgestoten. Per bed, aldus de ABvA,werken 1,7 verpleegkundigen en 0,7 overige personeelsleden. Het is weliswaar de bedoeling, de 'eerste-lijns' ge zondheidszorg te versterken, maar de ABvA betwijfelt sterk of de be dreigde 35.000 verpleegkundigen en 15.000 overige ziekenhuiswerkne mers in die sector kunnen worden opgevangen. Wij kennen geen plan van de staatssecretaris in die rich ting, aldus de NVV-bond. De ABvA wil wel meewerken aan kostenbe heersing in de gezondheidszorg, maar niet aan 'eenzijdige, ongenu anceerde en onverantwoorde bezui nigingsmaatregelen'. Volgens -het recente ziekenhuisrap port van prof. dr. B.S. M. van Praag, dat de plannen uit de Struc tuurnota ondersteunt, zal in de zie kenhuizen vermoedelijk maar een geringe vermindering van de vraag naar verplegenden optreden, omdat de overblijvende beddencapaciteit intensiever gebruikt zal worden. Ruilverkaveling UTRECHT 'Zeker gezien de hui dige moeilijke werkgelegenheidssi tuatie moet de regering de vermin dering van het aantal ruilverkave lingen ongedaan maken. Door die vermindering maakt men 750 man werkloos'. Deze opmerking maakt de voe dingsbond CNV in het bondsblad 'Samenwerking' Uitbreiding van de werkgelegenheid is niet alleen van groot belang voor degenen die de dupe zijn of worden van de nog steeds voortgaande vermindering van de werkgelegenheid in de land bouw, maar ook voor de werkne mers in de nog meer geteisterde bouwnijverheid, aldus de bond. De vermindering aan ruilverkave lingen met jaarlijks 15.000 ha heeft ingrijpende gevolge voor de werk gelegenheid, zo heeft de bond be cijferd. In ruilverkavelingsobjecten wordt gemiddeld circa 5000 gulden per ha. geïnvesteerd en dat komt in totaal neer op een besparing van 75 miljoen. Uiteindelijk kosten die be sparingen aan 750 man een arbeids plaats, aldus de voedingsbond. Prinses Beatrix heeft gistermiddag in Oegstgeest een door haarzelf ontworpen beeld overgedragen aan Centrum '45, het opvanginstituut voor lijders aan het zogeheten KZ-syndroom. Op de foto onderwerpt zij het beeld, dat een omhoog geholpen gevallen verzetsstrijder voorstelt, aan een laatste inspectie. Links van haar de heer Teengs Gerritsen, initiatiefnemer van het centrum, rechts mevrouw Bruijns, de lerares beeldende kunst van de prinses. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse Blindenbibliotheek heeft het afge lopen jaar 1.162.000 geluidsbanden uitgeleend aan ongeveer 4500 lezers van het gesproken boek. Aan bijna achthonderd braillelezers werden ruim 89.000 braillebanden verzon den, zo blijkt uit het Jaarverslag van de bibliotheek. Er zijn echter nog steeds veel men sen. die het gewone boek of de gewone krant niet kunnen lezen. In het jaarveslag wordt dit aantal op ongeveer zestig-duizend geschat. Een drempelvrees heeft hen er nog steeds van weerhouden een blin denbibliotheek binnen te gaan. Ze blijven zo van lectuur verstoken. In de jaarvergadering van de Ne derlandse blindenbibliotheek giste ren werden 58 onderscheidingen in de vorm van 'lezende handen' uit gereikt aan vrijwillige brailleerders en brailleersters. Onder hen bevond zich mejuffrouw M. C. Bouma uit Den Haag, omdat zij in het braille- jaar het boek van prof. dr. Pierre Henri 'La vie et l'oeuvre de Louis Braille' had vertaald. Voor de Neder landse vertaling moet nog een uit gever worden gevonden. Van een verslaggever MAASTRICHT Tijdens het weg slepen van een zeventien meter lan ge stacaravan van de familie S. van het woonwagenkamp aan de Olym- piadeweg in Maastricht, is het vrij dag tot relletjes gekomen tussen de begeleidende mobiele eenheid van de politie en de woonwagenbewoners. De woonwagenbewoners bekogelden de 25 politiemannen met stenen. Na dat de agenten enkele charges had den uitgevoerd werd de wagen toch naar het nieuwe kamp in Meersen gesleept. De familie S. die hier niet naar toe wenst te gaan heeft elders onderdak gezocht. Van een verslaggever HILVERSUM De studerende en de werkende Nederlander be steden ongeveer de helft van de gemiddeld dertig uur en drie kwartier vrije tijd aan televisie kijken. Een onderzoek van de afdeling kijk- en luisteronder zoeken van de NOS heeft dit uitgewezen. Het rapport, samengesteld na ondervraging van 1500 personen van twaalf jaar en ouder, toont aan dat op een willekeurige avond altijd wel 4.5 miljoen Ne derlanders voor de beeldbuis zit ten. Gemiddeld kijkt de Neder lander ongeveer twee uur en een kwartier per avond. De belangrijkste motieven voor het tv-kijken zijn de belangstel ling voor nieuws, informatie, de wens om mee te kunnen praten over programma's en de moge lijkheid om te ontsnappen aan de dagelijkse zorgen of minder interessante gesprekken met huisgenoten of bezoek. TOKIO Een lid van het *Rode Leger' de 24-jarige Joen Nisjtkawa is door de procureur van het dis- trikt Tokio beschuldigd van poging tot moord tijdens de gijzeling in de Franse ambassade, in september vorig jaar. In de akte van beschuldiging staat dat hij deel uitmaakte van een commando van het Rode Leger dat op 13 september 1974 vertrekken bezette van de Franse ambassade in Den Haag en de ambassadeur en tien anderen gijzelde. Vier dagen later lieten ze de gijzelaars vrij in ruil voor een lid van het Rode Leger. De akte vermeldt ook dat het commando twee Nederlandse politiemannen in de ambassade door kogels had verwond. Nisjikawa werd met een andere Japanner, de 22-jarige Kazoeo Tohi- ra in maart gearresteerd toen zij foto's maakten van verschillende ambassades in Stockholm. Van een verslaggever OOSTKAPELLE Zeven jongelui, werkzaam in het CNV-vakantieoord in Oostkapelle, zijn op staande voet ontslagen, omdat ze weigerden te werken als het bestuur van het CNV de komst van veertig Surinamers vandaag niet zou opschorten. tot 24 jaar. waren bang dat ze extra belast werden. Ze vonden het bo- belast werden. Ze zonden het bo vendien verkeerd dat het CNV alleen is uitgegaan van het aantal aanwe zige bedden en dat het verbond het sociale karakter van het centrum onvoldoende in het oog heeft ge houden. De zeven ontslagen personen, van wie er vier in vaste dienst waren, zijn in de loop van vrijdag naar huls teruggekeerd. Volgens het CNV-be- stuurslid blijft het verbond bij zijn beslissing. maandblad voor evangelie en cultuur. Elk nummer is een breed spectrum van onderwer pen. Deze keer: China in discussie! Kijk op ontwikkeling, samen leving en mens met speciale aandacht voor China en met een schuin oog naar Europa! In het aprilnummer: Prof. dr. W. F. Werthelm- geen honger ln China. Jeroen Rooduijn: China en het probleem "elite-massa". Loes Schenk-Sandbergen: hoe men ln China de kloof tussen hand en hoofdarbeid overbrugt. Hans Schenk: elite en massa ln geografisch perspectief: Stad en land ln China. Deze schrijvers zijn verbonden aan de Universiteit van Amsterdam. VRAAG EEN PROEFNUMMER. Neemt a nu een abonnement (aanvang maart 1975) dan ontvangt u alsnog het maart nummer. Abonnementsprijs 33,— per jaar; studenten ƒ25,50. Proefnummers en abonnemen ten: BOEKENCENTRUM B.V. afd. Tr. Antwoordnummer 1776, Den Haag (u hoeft geen postzegel te plakken!). Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Veel speeltoestellen, die voor gebruik door kinderen in speeltui nen en dergelijke zijn geplaatst, zijn eigenlijk veel te gevaarlijk om door kin deren gebruikt te kunnen worden. Vaak is een concurrentie aan de gang tussen 'pretparken' onderling om de hoogste glijbaan, de grootste familieschommel, zonder dat men de risico's afweegt, die een dergelijk toestel heeft. Dit Is een van de conclusies uit het rapport 'Veiligheid op speelplaatsen', dat door de Landelijke Organisatie voor Speeltuinwerk en Jeugdrecreatie en de stich ting Ruimte voor de Jeugd is uitgebracht. In dit rap port komen de onderzoekers tot een aantal 'verboden' en 'geboden', waaraan goede speelplaatsen zouden moeten voldoen. Bij het beoordelen of een speelplaats goed of fout ls Ingericht, speelt de veilig heid de belangrijkste rol. Ook heel belangrijk is het feit, of de toestellen, die er zijn geplaatst, zijn aange past aan de leeftijd van de kinderen, die ze moeten ge bruiken. Uiteraard moet een speelplaats zo veilig moge lijk zijn, maar het is, vol gens het rapport niet nodig, zelfs niet a^n te raden, een kind alle negatieve ervarin gen te besparen. 'Kinderen moeten in hun spel de gelegenheid krijgen zekere risico's te leren ken nen, gevaren te leren zien en daarbij te ontdekken wat ze wel en wat ze niet aan- kunnen. Het is bijvoorbeeld niet nodig alle betontegels te vervangen door rubberte gels, zodat een kind nooit meer een geschaafde open knie kan vallen. Het is na tuurlijk wel nodig dat onno dige risico's (dus betontegels onder klimtoestellen) wor den voorkomen', aldus de rapporteurs. Men vindt dat veel speelap- paratuur, die de laatste tientallen jaren is ontwik keld ten behoeve van kin derspeelplaatsen, het nadeel heeft van het vastliggende gebruik. Men kan er maar één din*; meedoen. Schom mel. glijbaan en wip zijn voorbeelden van zulke toe stellen. Bovendien blijken deze drie r oeelgoedattribu- ten ook nog gevaar op te leveren. Wat betreft de glij banen is dit duidelijk: het motto schijnt te zijn, steeds hoger, waardoor van dit toestel meer een 'lanceerin- richting' dan een 'speelding' is gemaakt, menen de rap porteurs. Wip Ook over de wip zijn zij ontevreden. De commissie meent dat het praktisch niet mogelijk is gevaarloze wip pen te maken. De rugge- graat van kinderen is niet in staat een schok van enige betekenis op te vangen, waardoor veel rugletsel ont staat door het gebruik van wippen. De GGD in Amster dam ontraadt dan ook ten zeerste om wippen op een speelplaats te zetten. Ook de wippen, die door meer dan twee personen gebruikt kun nen worden, acht de com missie gevaarlijk. Wanneer men toch per se een wip wil plaatsen moet deze zodanig zijn, dat zij uitsluitend ge bruikt zal worden door kin deren van vier tot zes Jaar. Waar de uiteinden van de wip de grond raken moet 'Een lanceerinrichting in plaats van een speelding,' schrijft het rapport 'Veiligheid op Speelplaatsen' bij de afbeelding van deze glijbaan. een stootblok van rubber (bijvoorbeeld een autoband) worden geplaatst, zodat bij plotseling neerkomen han den, voeten of enkels niet bekneld raken en er geen grote schol: ontstaat, waar door rugletsel zou kunnen ontstaan. Schommel Ook aan de schommel kle ven nogal wat bezwaren. Deze zijn trouwens wel op te vangen, bijvoorbeeld door het houten zitplankje te vervangen door een auto band. waar een kind veiliger in zit. Uit her en der bestaande cijfers (een goed overzicht van dit onderwerp isin ons land nog nooit gemaakt) blijkt dat er nogal wat on gelukken gebeuren op kin derspeelplaatsen. Hierbij lo pen de kinderen nogal eens hersenletsel of letsel aan de tanden en mond op. Als uitgangspunten voor een veilige speelplaats, noemt de commissie: de ligging van de plaats (liei.it in de buurt van woningen, zodat er in formeel toezicht is van buurtbewoners), het materi aal en de constructie van de speeltoestellen, de uitloop, die nodig ls bij speeltoestel len en de vloeren onder de toestellen. Verder moet er duidelijk verschil gemaakt worden tussen officiële speel tuinen (met toezicht) of speelpla atsen -gewoon - in-de - wijk. waar geen vaste toe zichthouder is. Op deze openbare speelplaatsen, zon der toezicht, mag geen be weegbare apparatuur worden geplaatst. Verder vindt men het verstandig op openbare speelplaatsen duidelijk afge scheiden ruimten voor kin deren van verschillende leeftijden te maken. Wat betreft de bodem onder de speeltoestellen: hiervoor is rivierzand uitstekend ge schikt. Verder komen ook gras en rubbertegels in aan merking. Het rapport geeft tenslotte nog een overzicht van de meest voorkomende vergiftige struiken en plan ten, die overal zomaar staan, zonder dat men weet. dat deze giftig zijn. Bepaal de planten, zoals het peper boompje. de taxis, de herfst- crocus. de monnikskap, het vingerhoedskruid en de wolfsmelk kunnen de dood veroorzaken, wanneer kin deren delen van zo'n plant opeten. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De redactie van het studentenblad Pharetra van de Vrije Universiteit heeft een kort geding aangespannen tegen het college van bestuur van de VU. Het kort geding dient woensdag voor de president van de Amsterdamse rechtbank. De Pharetra-redactie heeft tot het kort geding besloten, nu het college van bestuur niet bereid is gebleken het adressenbestand van de VU te gen betaling ter beschikking te stellen aan de redactie voor de verzending van een jubileumnum mer Oorzaak van de moeilijkheden tussen de redactie en het bestuurs college zijn een aantal artikelen in het studentenblad waarin op een voor het college onaanvaardbare manier over godsdienstige zaken geschreven werd. De redactie van Pharetra bood schrijven waarin excuses gemaakt werden en waarin de redactie vast stelde dat het haar om een discus sie over geloof en politiek ging. Het collegen van bestuur nam met dat artikel echter geen genoegen en bleef bij zijn beslissing het adres- senJbestand, ondanks eerder gedane toezeggingen, niet ter beschikking te stellen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Had de Stichting Directe Hulpverlening (SDH) het recht om de banden met de Neder landse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) te verbreken of niet? Dat was gisteren tijdens het kort geding, dat voor de presi dent van de Haagse rechtbank diende, de belangrijkste vraag. De SDH. een door de NVSH opge richte stichting die drie abortuskli nieken exploiteert, is door een sta tutenwijziging op 22 augustus van het vorig jaar, volledig losgemaakt van de NVSH. Volgens het huidige bestuur van de NVSH was het be stuur van de SDH (dezelfde men sen die vroeger ook het NVSH- hoofdbestuur vormden) niet ge rechtigd deze beslissing te nemen. De raadsman van de NVSH, de leer M. Rood. gaf toe dat statutair hier tegen niets te doen is, maar het besluit was volgens hem in strijd met de goede trouw. Uit de statu ten van de NVSH en van de SDH blijkt namelijk duidelijk dat de SDH is opgericht als werkmaat schappij. van de NVSH en dat de banden tussen deze beiden instel lingen onverbrekelijk zijn. Mr. Pruim, die optrad namens de SDH voerde als hoofdargument voor de losmaking aan. dat de NVSH van plan zou zijn de hele opzet van de SDH zodanig te wijzi gen, dat er een zeer belangrijk stuk hulpverlening dat door deze stich ting wordt verleend ten gronde zou worden gericht. Volgens de heer Pruim zou de algemene opzet van de NVSH namelijk zijn om het professionalisme zoveel mogelijk te weren en weer terug te gaan naar een goede amateurvereniging. De uitspraak is op 13 meL DEN HAAG De prijs van marga rine is deze week verlaagd met twee cent per pakje van 250 gram. Voor hal/varine is de prijsverlaging één cent. De bond van margarine- fabrikanten heeft, na overleg met het ministerie van economische za ken besloten tot deze prijsverla ging, na de daling van grondstof- fenprijzen op de wereldmarkt. De winkeliers mogen zelf bepalen, in welke mate en hoe vlug of lang zaam zij deze verlaging van de prijs af fabriek aan hun klanten doorgeven. Dit zal mede kunnen afhangen van de bij de winkelier aanwezige voorraden. Sinds het be gin van dit jaar is de prijs af fabriek van margarine en halvarine nu vier keer verlaagd: die van margarine met in totaal 18, die van halvarine met 9 cent per pakje. (ADVERTENTIE) Safaripark met 500 wilde dieren Strandpark met 20 gratis attrakties Welkom op Beekse Bergen beek/o borgen 'Hij stond daar zo eenzaam. Ik heb een vrouw voor hem gemaakt'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3