ongres huiverig n zake evacuatie Bondsrepubliek kan onregeerbaar worden Soares onderbrak premier Goncalves met een spreekkoor raagse lentegezinden (regen huiszoeking Evacué's uit Phnom Penh vast bij Thaise grens lieu 'ieuw rumoer over Nixon's toezegging J Tegengehouden bij 1 mei-viering Weinig animo voor stembus in Ulster esiissende verkiezingen in twee deelstaten Groot aantal VS-militairen uit Thailand Toenadering in Cyprus-kwestie jotw Il/W/KWARTET VRIJDAG 2 MEI 1975 BUITENLAND ASHINGTON, SAIGON (Reuter, UPI, AFP) Het Amerikaanse Huis van afgevaardigden heeft iteren een wetsontwerp verworpen dat het toekennen inhield van 327 miljoen dollar voor hulp n vluchtelingen uit Indochina. het ontwerp werd ook nog voor- n ln het verlenen van toestem- ng aan de president troepen in zetten voor evacuatie van Ameri- inen uit Saigon. In een brief aan Congres had Ford geschreven deze zaak door de feiten was is jbterhaald, maar dat hij er niette- op aan drong het ontwerp te ivaarden omdat dit de snelste n zou zijn de voor vluchtelingen- noodzakelijke fondsen vrij te gen. De kosten van de hulp den door de president op meer 400 miljoen dollar geschat, zei dat het Congres er van srtuigd kon zijn dat hij niet van n was Amerikaanse troepen in zetten op Vietnamees gebied. Te- istanders van het wetsontwerp de huidige vorm stelden echter het Huis snel een nieuw ont- rp moest aannemen waarin geen sdkeurlng werd gegeven voor het letten van troepen, wat een pre- dent voor de toekomst zou kun- vormen. Het wetsontwerp werd islotte met 264 tegen 162 stem- in verworpen, nadat de Senaat vorige week al had aangeno- !B. :hlesinger Amerikaanse minister van de- aisie, James Schlesinger heeft gis- ren verklaard niet te verwachten uit de communistische overwin- ng en de Amerikaanse tegensla- in Indochina nieuwe commu- stische uitdagingen in Azië zullen ortkomen. Hij vond niet dat de ,R nerikaanse militaire verplichtin- iar n gewijzigd moesten worden en ge emde de landen Israël, de Phllip- 'd- pijnen, Australië, Nieuw-Zeeland en Taiwan. Ook zei hij niet te verwach ten dat iemand de Amerikaanse aan wezigheid in Zuid-Korea wil aan vechten. Volgens Schlesinger waren de Amerikaanse evacuataeschepen voor de kust van Vietnam allemaal buiten de 12 mijlszone van de Viet namese wateren en op weg in ooste lijke richting. Volgens het Penta gon zijn er aan boord van de sche pen ongeveer 25000 evacué's uit Vietnam, onder wie naar schatting 18000 Vietnamezen. Schlesinger verklaarde nog dat er voor meer dan 5 miljard aan Ame rikaanse mlllatire goederen ln han den van de VRR en de Noordviet- namezen waren gevallen, waarvan een groot deel volgens de minister echter onbruikbaar was. Brief van Nixon Intussen heeft een Zuidvietnamese econoom, Ngoejen Tien Hoeng, die in Saigon de functie van minister van planning vervulde, een brief geopenbaard die oud-president Nixon op 5 januari 1973 aan ex- president Thieu stuurde en waarin hij beloofde dat de VS met geweld zou reageren op schendingen van de Parijse akkoorden door Hanoi. Het Witte Huis gaf toe dat de brief voor zover kan worden nagegaan' authentiek is. De brief eindigde met de volgende zin: 'Als u mocht besluiten, en ik vertrouw erop dat u dat zult doen, met ons mee te gaan (ondertekenen van Parijse akkoor den), dan heeft u mijn verzekering van voortdurende hulp in de perio de na de overeenkomst en dat wij met volledig geweld zullen ant woorden als de overeenkomst door Noord-Vietnam wordt geschonden. Ron Nessen, de perschef van Het Witte Huis, herhaalde echter de verklaring van de regering Ford dat 'Thieu ln het geheim niets is be loofd dat ook al niet openbaar was toegevoegd'. Senator Henry Jackson had eerder deze maand de beschul diging geuit dat Thieu in het ge heim de verzekering had gekregen dat Nixon opnieuw tot Amerikaanse militaire interventie zou besluiten als Hanoi de vredesakkoorden zou schenden. De senator zei gisteren dat de onthulling van Hoeng 'aan toont dat alles in deze zaak volledig openbaar gemaakt moet worden'. Functionarissen van de regering van Ford zal verzocht worden in het Congres getuigenverklaringen af te leggen over de verplichtingen die de VS op zich hadden genomen om te bewerkstelligen dat Thieu de vredesakkoorden zou ondertekenen, aldus Jackson. Saigon e'RAAG (AFP/DPA) De Tsjechoslo waakse schrijver Loedvik Vacoelik, auteur van het manifest van '2000 woorden' in 1968, aakt zich ongerust over een campagne die de autoriteiten de ■nkatste weken tegen aanhangers van de Praagse lente hebben ïtketend. een brief aan de buitenlandse rsbureaus in Praag bevestigde hij al dagen gaande gerucht dat de Jechoslowaakse veiligheidspolitie liszoekingen bij hem en andere Bidenten heeft verricht ln Praag Bratislawa. Dat gebeurde nadat [rechtelijke stappen waren onder- Dmen tegen niet met name ge- lemdc personen wegens ondermij- ing van de republiek. Meer dan 80 icumenten werden in beslaggeno- tijdschriften, manuscripten, [enda's, geluidsbandjes en foto's aar er zat niets bij dat illegaal of iti-regeringsgezind bedoeld was, dus de schrijver. Vacoelik wil niet nigreren, noch de wetten van zijn nd schenden omdat dit laatste in de cel zou doen belanden, laar geziien de huidige stand van iken wordt het steeds moeilijker litiatiefrijk te blijven of sociale contacten te onderhouden zonder in een wettelijke valstrik te gera ken. Het nauw van Hoesak is bijna onbevaarbaar' zo voegt hij eraan toe. Bij de andere dissidenten die Va coelik noemt zijn schrijvers als Ivan Klima, Vilem Precan, de lite rair criticus Ivan Kadlecik en de econoom Venek Silhan. Vacoelik werd in het Westen vooral bekend door zijn '2000 woorden', het mani fest dat in augustus 1968 in hoge mate bijdroeg aan de inval van de troepen van het Warschau-pact. Zijn brief over de huiszoekingen vormt een nieuw bewijs van de toenemende repressie in Tsjechoslo - wakije na de publikatie in het westen van brieven van Alexander Doebtsek en Josef Smrkovsky, resp. aan de regering ln Praag en aan partijleider Breznjew. In Saigon heeft de Voorlopige Re volutionaire Regering (VRR), die zich nu Revolutionaire Regering noemt, gisteren bekendgemaakt, dat nu het gehele land onder haar gezag staat. In de loop van de ochtend hadden de laatste troepen van het oude bewind die tot dus verre in de Mekongdelta en enige verspreidde gebieden rond de hoofdstad nog tegenstand boden, zich overgegeven aan de revolutio naire strijdkrachten. De overwin ning werd gevierd met een 1 mei- optocht in de stad waaraan behalve revolutionaire troepen ongeveer 3000 burgers deelnamen. Het nieuwe bewind gaf een aantal orders uit op overtreding waarvan zware straffen zijn gesteld. Zo moet de bevolking binnen een week alle wapens en explosieven inleveren. Voorts moet een eind worden ge maakt aan de activiteit van borde len. danslokalen. opiumkitten en aan alle 'decadente slaafse culture le activiteiten van de Amerikaanse soort.' Volgens een. andere verorde ning zijn alle openbare kantoren, kazernes, industrie- landbouw- en handelsvestigingen, medische en onderwijsinstellingen en opslag plaatsen. samen met de eigendom men van 'Het Amerikaanse imperi alisme en de Saigon-regering' ge naast en onder gezag gesteld van het revolutionaire bestuur. Voorlopig behoudt de Zuidvietna mese hoofdstad de naam Saigon. Dit hebben woordvoerders van de VRR gisteren in Parijs meegedeeld. Woensdag maakten de nieuwe machthebbers bekend dat de stad was herdoopt in Ho Tsji Minh-stad. Gisteren werd de stad Satgon-Gia Dinh genoemd. (Gia Dlnh is een plaats die aan Saigon grenst). VRR-mensen in Parijs zeiden dat het officieel Saigon büjft, en popu lair Ho Tsji Minh-stad. Gisteren hebben ook de Chinese leiders officieel gereageerd op de overname van Saigon. Zij heben de VRR gefeliciteerd en verzekerd dat zij aan hun zijde zullen staan. De boodschap was ondertekend LISSABON (UPI) Vierduizend socialisten in gesloten formatie veroorzaakten gisteravond een geweldig tumult op een 1 mei samenkomst in een voetbalstadion door een rede van premier Goncalves met spreekkoren te interrumperen. Aangevoerd door minister zonder portefeuille Soares en minister van justitie Zenha riepen de socialisten 'het volk heeft gekozen, de socialisten hebben gewonnen'. Zuidvietnamese rooms-katholieke priesters proberen in een kleine vissersboot de Amerikaanse evacuatievloot in de Zuidchinese Zee te bereiken. door Mao Tse-Toeng, Tsjoe En-Lai en Tsjoe Teh, voorzitter van het dagelijks bestuur van het nationale volkscongres. De Indonesische minister van de fensie, generaal Maraden Pangabe- an, heeft gisteren gezegd dat Indo nesië zijn bestrijding van onder grondse communisten zal opvoeren met het oog op de communistische overwinningen in Indochina. 'Wij zullen ons vooral richten op de overblijfselen van de PKI' (de ver boden Indonesische communisti sche partij), aldus de minister. De communisten in het tjokvolle stadion antwoordden met luid boe geroep, waarop de socialisten door gingen met het spreekkooor: 'socia lisme ja, dictatuur nee'. Goncalves moest er minutenlang het zwijgen toe doen terwijl woedende officie ren Soares overreden om zich bij de mimisters op de eretribune te voe gen. Soares ging, maar kwam even later terug met de mededeling dat hij door de ordebewaarders was tegengehouden. De woedende uitbarsting van de socialisten was min of meer uitge lokt toen ordebewaarders bij de in gang van het stadion niet alleen liberale PPD-aanhangers, maar ook Soares en de zijnen de toegang tot het stadion geweigerd hadden. Ter wijl president Costa Gomes en pre mier Goncalves hun oproepen tot harder werken en opofferingen voor de revolutie het stadion in- slingerden, zaten Soares, Zenha en hun bataljon socialisten buiten het stadion in het gras. Toen ze ten slotte binnen mochten maakten zij onmiddellijk van de gelegenheid gebruik om Goncalves met hun spreekkoren te onderbreken. PARIJS, NEW YORK (Reuter, UPI, AP) Het konvooi met de ruim 600 vluchtelingen Van de Franse ambassade in Phnom Penh, dat op weg is naar Thailand, is op ongeveer 45 kilometer van de Thaise grens tot stilstand gekomen bij gebrek aan benzine. BELFAST (Reuter) De opkomst was zeer gering in de eerste uren van de verkiezingen voor een Noordierse conventie voor verdeling van de macht, die donderdag in Noord-Ierland werden gehouden. Waarnemers zeiden dat een der re denen daarvoor de gelatenheid is onder de een miljoen kiesgerech tigden. Het is de zesde maal in twee jaren dat hier verkiezingen worden gehouden. De conventie die nu gekozen moet worden krijgt als enige taak, een aanvaardbare rege ringsvorm te zoeken. Veel kiezers memen dat er toch geen overeen stemming zal worden bereikt tussen de rooms-katholieke republieken en de protestanten. Verwacht wordt dat de protestantse coalitie van de harde lijn, de 'Uni ted Ulster Unionist Council' (UU- UC) waarvan de predikant Ian Paisley lid is, de algehele meerder heid zal behalen ln de 78 zetels tellende conventie. Samen met het internationale Rode Kruis doen Franse functionarissen alle moeite de evacué's, voor het merendeel Fransen over de grens te krijgen. Gisteren heeft de Franse ambassadeur, Jean Louis Toffin, een half uur lang geprobeerd op de grensbrug wat inlichtingen los te krijgen van twee daar geposteerde wachten van de Rode Khmer. De moeilijke dialoog met de twee ln het zwart geklede jonge wachten, die gewapend waren met Chinese automatische wapens en raketlan- ceerders, eindigde met de vraag van één van de wachten: 'hebt u geen aspirine'. Toen de ambassa deur omringd werd door journalis ten; zei- één van de wachten 'ik wil niet in aanwezigheid van die bleek- gezichten praten.alle bleekge- zichten zijn Amèrikanen'. De Franse regering heeft verschil lende malen geprotesteerd tegen het besluit de vluchtelingen over land per vrachtauto naar Thailand te brengen. Zij zei dat velen te ziek waren voor een dergelijke tocht. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verénigde Naties, die zich ook met deze zaak bezighoudt, zei gisteren nog géén nieuws te hebben over het lot van 23 Amerikaanse journalisten die als vermist in Cambodja zijn opgegeven. "Er is navraag gedaan maar lk weet het resultaat niet'. De Franse ambassa deur in Thailand, Toffin, zal van daag een onderhoud hebben met een plaatselijke commandant van de Rode Khmer. Hij zal dan bijzon derheden vernemen over het kon vooi. Misdrijven De nieuwe Cambodjaanse regering heeft gisteren verklaard dat onder de vluchtelingen zich tallozen be vinden die schuldig zijn aan mis drijven tegen het Cambodjaanse volk. Met name werd de vroegere republikeinse leider Sirik Matak ge noemd. De Rode Khmer heeft de diplomatieke of consulaire status van de functionarissen die ln de ambassade waren achtergebleven niet willen erkennen. De regering in Phnom Penh heeft gisteren aanspraak gemaakt op de Cambodjaanse zetel in de Verenig de Naties, nu het vorige bewind van Lon Nol is weggevaagd. Een woordvoerder van de VN heeft verklaard, dat Waldheim de ge loofsbrieven van de nieuwe Cam bodjaanse vertegenwoordiger zal aanvaarden zodra hij benoemd is. loor J. den Boef regeerbaarheid van de Duitse Bondsrepubliek staat meer dan ooit op het spel sinds het (min fmeer gedwongen) aftreden van Willy Brandt als kanselier bij de Landdagverkiezingen, <jie op 4 tó in de deelstaten Noordrijn-Westfalen en Saarland worden gehouden. Brovert de CDU de meerderheid in oordrljn-Westfalen (met een be- olking van 17,3 miljoen) en hand- laaft zij haar meerderheidspositie Saarland, dan zal het voor de igeringscoalitie in Bonn (van so- iaal-democraten en liberalen) bij- ander moeilijk worden, verder te aan met het uitvoeren van haar lannen. De Landdagverkiezingen Ün nl. ook bepalend voor de ver- ouding in de Westduitse Bonds- aad (te vergelijken met onze Eer- te Kamer). Bij de huidige stand ?n zaken heeft de CDU in deze amer, waarin de regeringen van e deelstaten vertegenwoordigd in, 21 zetels tegenover 20 van de PD en de FDP tezamen. Krijgt de DU Noordrijn-Westfalen erbij, an wordt de zetelverhouding 26 egenover 15. 's gevolgen van een CDU-meer- erheid in Noordrijn-Westfalen en et handhaven daarvan in Saar- ind zouden zich het meest doen elden in de commissies van de ondsraad, waarin elke deelstaat net inbegrip van West-Berlijn) echts één stem heeft. De nu nog staande 6:5 meerderheid van de trtijen die de coalitie in Bonn "nnen, zou in een 6-5 meerder- -ld voor de CDU veranderen. En 1 de overlegcommissie van de ondsdag (Tweede Kamer) en de ondsraad samen zouden de stern en met 11:11 gaan staken In •ze situatie zou het als de CDU hjd van' deze stemmengelijkheid ewuik zou maken inderdaad eel moeilijk en misschien onmo- ellJk worden, wetsvoorstellen ^nvaard te krijgen, die de instem- jng van de Bondsraad vereisen. r zijn ook nog andere mogelijkhe den. Eén daarvan is dat de SPD en Je FDP hun meerderheid ln Noord- behouden en die in ln de vacht slepen. De huidige verhouding van 21:20 ten gunste van de CDU zou dan veran deren in 23:18 ten voordele van de coalitiepartijen. Ook bestaat de kans dat de CDU in Noordrijn- Westfalen wint en in Saarland ver liest. Dan is de stemmenverhouding ln de Bondsraad 23:18 ten gunste van de CDU (omdat Saarland maar 3 zetels in deze raad heeft en het veel grotere Noordrijn-Westfalen 5). In dit geval komt er echter geen verandering in de samenstel ling van de Bondsraadcommissies en in de overlegcommissie van Bondsdag en Bondsraad. Dit laatste is uiteraard ook het geval, als de bestaande regeringen in belde sta ten zich weten te handhaven. Want in de commissies heeft elke deel staat zoals gezegd slechts één stem. Lang weekeinde Over de uitslag van de verkiezingen valt geen verstandig woord te zeg gen. Veel zal afhangen van de be reidheid van de bevolking, o^ tijd van het lange weekeinde (dat al op 1 mei is begonnen' naar de woon plaats terug te keren om te stem men. Bij vorige deelstaatverkiezin gen lieten heel wat stemgerechtig den verstek gaan: in Noordrijn- Westfalen en Saarland gingen in 1970 respectievelijk 73,5 en 83.1 procent ter stembus. In 1972 bij de verkiezingen \oor de Bondsdag wa ren die percentages veel hoger, nl. 91,8 en 92,9. Blijkbaar is de instel ling van de kiesgerechtigden ln beide deelstaten bij nationale ver kiezingen een andere dan bij de stembusstrijd in de eigen staat. Of dat nu ook zo is, zal op 4 mei duidelijk worden. Vóór de deelstaatverkiezingen van 13 april ln Sleeswijk-Holsteln leken de christen-democraten in Noord rijn-Westfalen en Saarland nog re gelrecht op een meerderheid in bel de Landdagen af te stevenen. In Sleeswijk-Holsteln leed de CDU echter voor het eerst sinds eind 1973 verlies, ondanks de populari teit van premier Gerhard Stolten- berg. Daarentegen boekten de christen-democraten enkele weken geleden bij plaatselijke verkiezin gen in de zuidwestelijke deelstaat Baden-Württemberg nog forse winst. De oorzaak van de hierdoor ontstane verwarring moet mis schien worden gezocht in de om standigheid, dat men de deelstaten niet altijd onderling kan vergelij ken. In het bijzonder gaat dat op voor Noordrijn-Westfalen enerzijds en Baden-Württemberg en Slees- wijk-Holstein anderzijds. CDU staat alleen Het staat Intussen wel vast dat de CDU in Noordrijn-Westfalen slechts aan het bewind kan komen, als zij de absolute meerderheid ln de Landdag behaalt. Op de FDP hoeft zij niet te rekenen. De libera len lieten lange tijd in het midden of zij de samenwerking met de sociaal-democraten zouden voort zetten. Tenslotte deden zij eerst de uitspraak, dat een coalitie met de CDU in de huidige omstandigheden niet kon worden overwogen. Een logisch gevolg was dat vervolgens tot voortzetting van f'e samenwer king met de SPD werd besloten, ondanks een aanbod van de CDU dat de FDP. als coalitiepartner, in de Bondsraad over het stemgedrag van Noordrijn-Westfalen zou kunnen beslissen. De FDP hoopt een alter natief te zijn voor velen die terug schrikken voor de invloed van radi caal-linkse groepen in de SDP. De ze houding zou do meerderheid van de coalitiepartijen niet in gevaar hoeven te brengen. Opiniepeilingen hebben intussen aanwijzingen gegeven dat de posi tie van de CDU waarschijnlijk aan het afbrokkelen is als gevolg van het omstreden optreden van Franz Josef Strauss, voorzitter van de CSU (de Beierse zusterpartij van de CDU). Strauss heeft nog altijd de hoop niet opgegeven dat hij de kanselierskandidaat van de CDU/C SU zal worden bij de Bondsdagver kiezingen die uiterlijk eind volgend jaar moeten worden gehouden. De kans dat hij zal slagen is echter veel kleiner geworden sinds hij in een redevoering, waarvan hij niet wist dat deze nog eens gepubliceerd zou worden, 'totale oppositie' tegen de coalitieregering in Bonn procla meerde om de zaken in de Bonds republiek vast te laten lopen. Bij eventuele vervroegd uit te schrijven Bondsdagverkiezingen zouden de christen-democraten dan onder lei ding van Strauss de absolute meer derheid moeten veroveren. Afgewacht moet worden of Strauss ook op 4 mei aan de stembus in Noordrijn-Westfalen, maar ook in Saarland als een storend element zal worden ervaren, zoals dat al bij de Bondsdagverkiezingen van 1972 het geval was. Toen stonden er evenwel nationale belangen op het spel en nu gaat het om de macht in deelstaten, waar men met Strauss niets te maken heeft, maar met minder luidruchtige partijlei ders als Heinrich Köppler in Noordrijn-Westfalen en Franz Josef Roder, de premier van Saarland, die zich voor een vijfde regerings periode beschikbaar heeft gesteld. Dat neemt echter niet weg dat Köppler er geen geheim van heeft gemaakt, dat de ontboezemingen van Strauss het resultaat voor de CDU in Noordrijn-Westfalen wel eens nadelig kunnen beïnvloeden. Nek-aan-nek In deze deelstaat hebben de coali tiepartijen SPD en FDP samen 102 (94 en 8) zetels tegenover 98 zetels van de CDU, de grootste partij. Als de coalitie in deze nek-aan-nekrace slechts 2 zetels aan de CDU verliest wordt deze belangrijke Bondsstaat onbestuurbaar! Als 3 zetels naar de CDU gaan heeft deze al de absolute meerderheid, waarmee overigens bijna niet te regeren valt. Even moeilijk wordt dit voor de coalitie als deze slechts 1 zetel verliest. SPD en FDP trekken zich op aan de resultaten die zij in hun deelstaat boekten bij de Bondsdagverkiezin- gn van 1972, toen Willy Brandt de sociaal-democraten en Walter Scheel (nu president) de liberalen een forse stemmenwinst bezorgden. De SPD ging van 46.1 procent ln 1970 naar 50.4 procent, de FDP van 5.5 naar 7.8 procent en de CDU ging terug van 46.3 naar 41 procent. In Saarland waar de CDU over 27 van de 50 zetels beschikt, de SPD er 23 heeft en de FDP niet in de Landdag is vertegenwoordigd omdat zij in 1970 onder de kiesdrempel van 5 procent bleef, kijken SPD en FDP eveneens met begerige blikken naar de resultaten van 1972. De sociaal-democraten gingen vooruit van 40.8 naar 47.9 procent en de FDP van 4.4 naar 7.1 procent, ter wijl de CDU terugviel van 48.8 naar 43.4 procent. In Saarland heerst een soortgelijke situatie als in Sleeswijk-Holsteln, waar tot 13 april de CDU alleen regeerde met een kleine meerderheid en de SPD de enige oppositiepartij in de Landdag was, omdat de FDP in 1971 niet over de kiesdrempel was gekomen. De verwachte terugkeer van de FDP kan er toe leiden dat de CDU al bij een verlies van twee zetels haar meerderheid ln de Saar- landse Landdag uit handen ziet vallen, ook al lijdt zij slechts een geringe stemmennederlaag. Twee belangrijke en moeilijk bere kenbare factoren bij de verkiezin gen in de beidé staten zijn de jonge kiezers (van 18 jaar af) en de vrouwen, van wie er vooral ln 1972 (Brandteffect) veel op de SPD hebben gestemd. Noordrijn-Westfa len heeft niet minder dan 6.5 mil joen vrouwelijke en 5.4 miljoen mannelijke kiesgerechtigden, onder wie 1,1 Jongeren die voor het eerst aan de deelstaatverkiezingen deel nemen. In Saarlani zijn de getal len zeer bescheiden, maar ook daar zijn de vrouwen veel talrijker dan De verkiezingen in Noordrijn-West falen kunnen kanselier Helmut Schmidt (foto) het regeren onmo gelijk maken. Het is echter niet uitgesloten dat hij meer armslag krijgt, als de regeringspartijen win nen. de mannen: er zijn 425.000 vrouwe lijke en 358.000 mannelijke kiesge rechtigden, onder wie 116.000 jon geren, die voor het eerst aan deel staatverkiezingen mogen meedoen. Opiniepeilingen doen veronderstel len dat velen die in 1972 een uit stapje hebben geiraakt naar de SPD met name de vrouwen zich nu weer tot de CDU zullen wenden. Niet ln de eerste plaats vanwege haar christelijke principes, maar vooral door haar behoudende politieke instelling. Inhoeverre het nog vrij goed afge lopen gijzelingsdrama ln de Zweed se hoofdstad als pluspunt voor de regering van Helmut Schmidt zal worden beschouwd en bij de ver kiezingen een gunstige rol voor de SPD zal spelen, kan nog moeilijk worden beoordeeld. Het ziet er ech ter naar uit dat weifelaars die het veiligheidsbeleid van Bonn vóór het drama in de Westduitse ambassade in Stockholm niet konden bewon deren, van mening zijn veranderd. Er spelen evenwel zoveel andere factoren, die niet direct met de politiek te maken hebben, een rol dat voorspellingen niet serieus ge nomen kunnen worden. Het politie ke beeld in de Bondsrepubliek is daarvoor nog te onduidelijk. De door de communisten geleide eenheiidsvakbeweging Intersyndlcal was woensdagnacht bij besluit van de revolutionaire raad tot enige vertegenwoordigster van de Portu gese arbeiders verklaard, zonder voorafgaande raadpleging van de voorlopige regering. Ook in de re volutionaire raad was er onenigheid over geweest. De Intersyndlcal, had ook de grote 1 mei-samenkomst georganiseerd waarvan de PPD werd geweerd. Een protestmars hiertegen van tweeduizend libera len werd door extreem-linkse Jon geren een boerekoolveld ingejaagd en dreigde geheel verstoord te wor den totdat een afdeling paratroop ers ingreep. Het communistische blad Avante suggereerde gisteren dat Soares pleidooien voor socialis me in vrijheid verdacht veel leken op wat ex-president Splnola had willen zeggen als de coup van 11 maart geslaagd was. In verscheidene Spaanse steden heeft de politie donderdag verbo den 1 mei-betogingen uiteengesla gen. Daarbij zijn een aantal men sen gewond geraakt en arrestaties verricht. In Madrid beletten de op roerpolitie en eenheden van de guardia civil een menigte van 5.000 mensen samen te komen op een kerkhof waar zich het graf van de socialistische voorman Pablo Iglesi- as bevindt. Van socialistische zijde is meegedeeld dat er bij een charge met de wapenstok minstens een betoger gewond is geraakt en zes mensen zijn gearresteerd. Volgens Spaanse persbureauberlchten heeft een politieman in een buitenwijk van Barcelona het vuur geopend op linkse betogers die hem aanvielen. Twee mensen zouden door kogels getroffen zijn. De eerste mei is een nationale feestdag in Spanje. In de plaatse lijke stadions worden dan onder meer gymnastiekuitvoerlngen gege ven onder auspiciën van de door de regering gecontroleerde vakbonden. Straatbetogingen zijn echter verbo den. BANGKOK (Reuter, UPI, AP) De Verenigde Staten zullen een groot aantal Amerikaanse militairen uit Thailand terugtrekken. Het besluit daartoe zal maandag in Was hington en Bangkok gelijktijdig worden bekendgemaakt, zo heeft de Thaise minister van buitenlandse zaken, Chatlchai Choonhavan giste ren aangekondigd. Vorige week voerde deze voorberei dende besprekingen met Ameri kaanse vertegenwoordigers voor een gedeeltelijke terugtrekking van de 25.000 Amerikaanse militairen en de ongeveer 350 vliegtuigen die nog in Thailand gestationeerd zijn. De minister heeft niet gezegd om hoe veel manschappen het in eerste in stantie gaat, maar wel dat het een groot aantal zal zijn. De terugtrek king zal geleidelijk moeten geschie den omdat anders veel mensen die jarenlang voor de Amerikanen heb ben gewerkt werkloos zullen wor den. Thailand en de VS tekenden ln 1962 een verklaring waarin werd gezegd dat 'Washington de bewa king van de onafhankelijkheid en de integriteit van Thailand van vi taal belang beschouwt voor het na tionaal belang van de VS en de wereldvrede'. De oppositie van Thailand is nu van mening dat de Amerikaanse troepen zo snel moge lijk moeten worden teruggetrokken. 'We hebben de Amerikaanse troe pen te lang in het land gehouden. We hebben Thaise troepen naar Vietnam gestuurd. Ik weet zeker dat de VRR onze acties niet op prijs heeft gesteld', aldus een oppo sitieleider. WENEN (AP) Rauf Denktash en Glafkos Clerldes, de leiders van de Turks- en de Grieks-Cyprioten, hebben donderdag verklaard dat zij mogelijk overeenstemming zullen bereiken over een regeling van het vluchtelingenvraagstuk en over de heropening van de luchthaven van Nicosia. Vandaag zullen zij hun voorbereidende besprekingen onder auspiciën van de VN-secretaris-ge- neraal Kurt Waldheim beëindigen. Volgens een communiqué hebben beide partijen verklaard nog geen niet geregistreerde krijgsgevange nen of andere gevangenen te heb ben, maar bereid te zijn medewer king te verlenen aan een onder zoekteam dat ls samegesteld uit vertegenwoordigers van belde kam pen alsmede het Internationale Ro de Kruis zodra de tegenpartij 'over tuigend bewijsmateriaal' kan over leggen. Het vluchtelingenvraagstuk betreft voornamelijk ongeveer 200.000 Grieks-Cyprioten uit het noordelijk deel van het eiland die dakloos werden bij de gevechten van vorig jaar. Denktash verklaarde eerder dat een niet nader gespecificeerd aantal Grieks-Cypriotische vluchtelingen 'uiteraard' zou mogen terugker m. Maar hij voegde daaraan toe 'Ik weet niet wanneer'. Volgens welin gelichte kringen zou het voornaam ste struikelblok bij de besprekingen over de iuchthaven van Nicosia ge vormd worden door de vraag wie er aan het hoofd komt te staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7