'Geleidelijk wat minder werken, vast wennen aan 't pensioen' dichtbij I poto "ommeiïtaar Ouderen bespreken samen problemen rkenning (1) ïrkenning (2) Nederlands staflid bij hulporganisatie van wereldraad Geen nationale feestdag 'Al in de jeugd op de ouderdom' voorbereiden Stabieler weerrapporten niet iedereen wil een lintje ho eer racegympje romance ROUW /KWARTET VRIJDAG 2 MEI 1975 BINNENLAND is iets te zeggen voor het feit dat Nederlandse regering nog altijd ■zelt over te gaan tot erkenning v^n t gemakshalve wordt aangeduid als IR de voorlopige revolutionaire >ering van het zuidelijk deel van :tnam. De beslissing van Den Haag vooral afhangen van de vraag of het tot Ho Tsji Minh-stad omge- opte Saigon of in een andere stad het zuiden (zoals de keizerstad ié) een regering zal worden ge- rmd, welke niet het kenmerk draagt n de voorlopigheid, die in de naam in de VRR ligt opgesloten, m belang is of de VRR nu zij hele gebied ten zuiden van de marcatielijn langs de 17de breedte- lad in handen heeft een defini- f karakter krijgt en onder een nieu- naam de plaats gaat innemen van t bewind van ex-president Thieu, n wel of zij haar voorlopige karak- nog even handhaaft tot overeen- mming met Hanoi is bereikt over wijze waarop Vietnam zal worden renigd of zo men wil verenigd, erin moet eerst duidelijkheid ko- ïn. !t gaat erom of de VRR voorlopig :rd genoemd om later definitief te trden óf dat zij als voorlopig werd schouwd om te verdwijnen, zodra niet meer functioneel zou zijn. Het goed zich te realiseren dat de irijse onderhandelingen over het idelijke deel van Vietnam ertoe leid- n dat het Nationale Bevrijdingsfront :rd omgevormd tot een voorlopige volutionaire regering. Hierdoor werd t bewind van Thieu als onderhande- igspartner buiten spel gezet. De wer- Iijke besprekingen werden gevoerd >or Washington (Kissinger) en Hanoi e Due Tho). an VRR-zijde in Parijs is verklaard it nu zo snel mogelijk naar hereni- ng zal worden gestreefd. Andere ietnamese woordvoerders hebben het :hter over een periode van ten min- e een jaar die aan de feitelijke ireniging vooraf zal gaan. Zolang de ietnamezen zelf blijkbaar nog niet ebben uitgemaakt, hoe zij zich de ihouding voorstellen tussen het uorlopige bestuur in het zuiden en de gering van de Democratische Repu- iek Vietnam in Hanoi, is het uit de ard der zaak niet aan te bevelen, op feiten vooruit te lopen. e ineenstorting van wat sinds de eneefse conferentie van 1954 ge- akshalve Zuid-Vietnam werd ge- oemd, heeft zich zo vlug voltrokken at zelfs de Amerikanen zich in laat- te instantie nog hebben laten verras- en. Tegen de verwachting liet de 'RR het niet tot onderhandelingen iet Saigon komen; ook niet nadat eneraal Minh tot president was uitge- oepen in de verwachting, dat hij voor e VRR een aanvaardbare partner ou zijn. Afgewacht moet worden of eze voorlopige regering nu nog ande- groepen kan of wil betrekken bij iet bepalen van de toekomst van het uiden. 'evens moet nu blijken of de VRR et (om in haar termen te spreken) «vrijde gebied zonder omwegen on- ler het gezag van Hanoi zal plaatsen, ian wel of zij pogingen wil doen om Ie in 1954 gewilde hereniging voor ich uit te schuiven, zolang geen jvereenstemming is bereikt over een tfzonderlijke positie voor het zuidelij ke deel van een (van Hanoi uit te «sturen) herenigd Vietnam. Als er «langrijke tegenstellingen bestaan •ver de toekomst van geheel Vietnam, wllen die ongetwijfeld spoedig aan de dag treden, hoezeer zij ook verhuld louden worden. Tot op het ogenblik dat in het zuiden officieel een regering wordt geïnstal leerd. staat dit gebied feitelijk onder militair gezag, zoals tijdelijk het geval geweest met bevrijd Nederlands grondgebied. Deze vergelijking gaat als zovele andere mank. Zij geeft echter wel ongeveer het probleem weer van landen, die serieus overwe gen een regering te erkennen, welke het feitelijke gezag uitoefent in een bepaald gebied, of zij met deze rege ring sympatiseren of niet GENEVE De Nederlandse mejuf frouw Ruud Hoogevest is benoemd als lid van de staf van Clcarws, de commissie van de wereldraad van kerken voor interkerkelijke hulp, vluchtelingen- en werelddlenst. Me juffrouw Hoogevest is afkomstig van het bureau van de YMCA, waar zij sinds 1965 verantwoordelijk was voor gelijksoortig hulpwerk. Bij de wereldraad zal zij het hulpprogram ma voor vluchtelingen in vier we relddelen leiden, dat een budget heeft van bijna drie miljoen dollar. Mejuffrouw Hoogevest was eerder verbonden aan het hoge commissa riaat voor de vluchtelingen van de VN. DEN HAAG Minister de Gaay Portman vindt niet dat de vrije dag voor de Rotterdamse gemeenteamb tenaren gisteren, aan die dag het karakter van een nationale feest dag zou geven. De bewindsman heeft dit gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede- Kamerleden Van der Mei en Wlsse- Hnk (beiden CHU). door Cisca Dresselhuys ROTTERDAM 'De AOW zou niet precies vanaf het 65-ste jaar moeten worden uitgekeerd. Dat zou geleidelijk aan moeten gebeuren, zodra een oudere werknemer er behoefte aan heeft het wat rustiger aan te doen. Hij zou dan bijvoorbeeld nog maar halve dagen of een paar hele dagen per week kunnen werken en toch hetzelfde inkomen houden, doordat zijn, dooi' de baas ingekrompen salaris, wordt aangevuld met de AOW, zodat het weer een volledig loon is. Zo maakt men het ou dere werknemers mogelijk zich geleidelijk op het pensioen voor te bereiden.' Bovendien is het op deze manier geen schadepost voor de werkgever (wanneer de oudere werknemer gaat werken, gaat hij immers min der verdienen) en tenslotte komt er zo misschien ook wat meer ruimte voor jeugdige werklozen. Ook zou het op deze manier moge lijk zijn, dat oudere werknemers nog na hun 65-ste gedeeltelijk blij ven werken, als ze dat graag willen. De abrupte pensionering op de 65- ste verjaardag moet so wie so ver dwijnen'. Dit idee van een 68-Jarlge man, zelf nog gedeeltelijk werkzaam in het arbeidsproces, naar voren ge bracht op een bijeenkomst van Studium Generale in Rotterdam, waar een serie discussiedagen werd gehouden rondom het thema 'ouder worden', wordt door de meeste an dere aanwezigen instemmend ont vangen. Toch is niet iedereen het met hem eens: een andere oude man zegt namelijk: 'Tien jaar geleden zou dit een prachtig voorstel zijn ge weest, maar nu niet meer, nu er zoveel jonge mensen werkloos zijn. Wij ouderen hebben onze portie gehad en moeten plaats maken, dus niet door blijven werken na ons 65-ste jaar. Eerst de jongeren aan het werk en dan pas kijken of er nog een plaatsje overblijft voor ou dere werknemers, die zich op hun 65-ste nog te vitaal voelen om er helemaal mee op te houden. Het werken van de jongeren moet de voorkeur hebben op het ogenblik'. En hoewel veel aanwezigen ook voor dit geluid wel enig begrip kunnen opbrengen, is het toch dui delijk, dat ze niet zomaar zonder meer willen stellen, dat een jeugdi ge werklqze altijd voorrang heeft boven een 65-plusser. De eerste spreker, die pleitte voor een soepeler pensioneringsleeftijd voelt zich een beetje aangevallen: Ze zeggen tegen mij ook vaak, hé, jij werkt nog op je 68-ste, daarmee stoot je het brood uit de mond van de jeugd, maar dat zie ik niet zo. Laat ze dan maar komen om mij op te volgen, maar dat gebeurt niet. Ze zijn er niet of ze willen niet, dat weet ik niet. Maar waar om zou ik er dan mee ophouden?' Een ander is het volledig met hem eens: 'Er is nog steeds werk ge noeg, ook op hêt ogenblik, maar de verdeling van het werk is niet goed. Daar moet wat aan gebeuren en ndet zomaar alle ouderen weg sturen. Dat is geen oplossing'. Cyclus Het Is de laatste bijeenkomst van een cyclus, de meeste discussiege noten kennen elkaar al een beetje, ze hebben elkaar al eerder gezien op bijeenkomsten, waar een spreker het woord voerde over een bepaald appect van het ouder worden. Nu is hen gevraagd zelf eens naar voren te komen met allerlei gedachten over de ouderdom. En die zijn er genoeg. Zo beaamt een oudere vrouw, dat de laatste jaren voor het pensioen zwaar kunnen vallen. Zij weet er zelf van mee te praten. Ze werkt nog en voelt zich gedwongen nog net zo flink mee te doen als haar jongere collega's, hoewel ze dat li chamelijk eigenlijk niet meer kan. Om toch zo goed mogelijk in vorm te blijven voor 'de baas', zegt ze buiten haar werk allerlei privé-din- gen af. Dat is natuurlijk fout, dat weet ze zelf ook wel, maar anders kan ze het niet opbrengen elke dag weer een volledige prestatie te le veren op haar werk. 'Doe-wereld' Dit verhaal ontlokt een andere be jaarde de verzuchting, dat wij alle maal in zo'n echte 'doe-wereld' le ven. Een mens ontleent z'n ver dienste, z'n aanzien, vaak z'n hele zin aan het werk. En wanneer dat dan wegvalt, blijft er maar bitter weinig over voor velen. 'Wanneer wij in onze westerse maatschappij eens niets doen. krijgen we gewoon een schuldig gevoel. Je moet altijd bezig zijn. Toen ik gepensioneerd werd, vroegen ze mij. 'wat gaat u nu doen', waarop ik, nogal cru, antwoordde: 'geen bliksem, daar word ik nu toch eindelijk voor ge pensioneerd'. Men keek nogal ge schokt. Kijk, wij vereenzelvigen ons teveel met ons werk, dat heilige werk. Maar ik vind dat werken altijd een middel moet blijven en geen doel moet worden'. Ook andere aanwezigen beamen, dat er eigenlijk een andere menta liteit ten opzichte van het werken zou moeten komen. Maar ja, ook al zou deze er komen, dan zouden de mensen, die nu bejaard zijn, daar toch maar moeilijk mee kunnen leren leven. Zij zijn immers, zoals een aanwezig het uitdrukte, opge groeid met spreekwoorden als 'ar beid adelt', 'rust roest', 'wie niet werkt, zal ook niet eten'. Dat is geen juist klimaat om de betekenis van het werk toch ook maar enigs zins te kunnen relativeren. Toch is dat nodig, vonden alle aanwezigen, want pas dan worden bejaarde, ge pensioneerde mensen, mensen die in de maatschappij nog net zoveel te betekenen hebben als vroeger, toen ze nog werkten. Over het voorbereiden op de ouder dom en het pensioen - volgens alle aanwezigen een broodnodige zaak - werden wel wat ideeën gespuid, maar kwam het niet tot concrete voorstellen. Iedereen voelde wel ongeveer hoe het zou moeten, maar zag toch nog allerlei vragen. Fasen De voorbereiding op de ouderdom zou al in de jeugd moeten begin nen. Niet dat de kinderen dan di rect met de neus op hun oude dag zouden moeten worden gedrukt, maar wel zouden ze moeten leren, dat het leven verschillende fasen heeft, waarbij zij de bij deze fase behorende omstandigheden duide lijk uitgelegd krijgen. Dit zou de mensen ertoe kunnen brengen veel bewuster te leven en voorbereid te zijn op allerlei dingen. Maar hoe bereid je de jeugd voor op de ou- derdom, wanneer onze kinderen nog maar zelden in aanraking ko men met bejaarden, vroeg een me vrouw zich af. 'Onze kinderen zien geen oude mensen meer. Ze wonen veel te ver van opa en oma af om deze dagelijks mee te maken en in de doorsnee woonwijken wonen ook geen bejaarden meer; die zijn weg gestopt in tehuizen of in eigen wijken. Zo kunnen de kinderen to taal geen beeld krijgen van wat en hoe een ouder mens is', aldus deze mevrouw. Een oudere man, zoals hij zelf zei, afkomstig uit de arbeidersklasse, meende, dat vooral de oudere ar beider in zijn hele leven zoveel zorgen gehad heeft, dat hij geen tijd heeft overgehouden om aan andere dingen te besteden. Wan neer zo'n man op z'n 65-ste met pensioen gaat en deze zorgen val len weg, blijft er voor hem niets over. Hij heeft nooit de gelegenheid gehad "zich ook maar ergens anders in te verdiepen. Zijn belangstel- llngswereld ploft volledig in elkaar en hij komt in een luchtledig te recht. Verspilling Tenslotte een zeer concrete aanbe veling van een oudere werkende vrouw:' Ik woon, zoals zoveel wer kende alleenstaande mensen in een flat. Wanneer ik 's avonds zo om streeks zes uur in mijn keuken sta, zie ik ook in al die andere keuken tjes het licht opgaan. Overal schilt men dan drie aardappeltjes, maakt wat groente schoon en bakt een stukje vlees. Wat een verspilling van energie. Waarom kan dat eten- koken niet gecombineerd worden? Ik zou willen voorstellen, dat de bejaardentehuizen zichzelf open stellen voor deze mensen om de warme maaltijd hier te komen ge bruiken. De keukens in die instel lingen zijn toch op massaal koken ingericht. Daar kunnen dan best nog de porties van een aantal wer kende mensen bijgevoegd worden'. Van onze weerkundige medewer- keer Met een serie vrije dagen voor de boeg is het plezierig overwegend gunstig weer te kunnen aankondi gen. Het lijkt goed nu een hoge- drukgebied van de Azoren tot Rus land in een groot deel van Europa zonnig en droog weer produceert. Dit maximum heeft zich versterkt en we mogen aannemen dat het grootste deel van ons land daar ook tijdens het weekend van zal profi teren. Vooral het zuiden en midden van ons land mogen rekenen op overwegend droog weer met flinke zonnige perioden. Het noorden en westen staan iets meer bloot aan uitlopers van depressies boven de Britse eilanden en Scandinavië. Maar het zijn in hoofdzaak scham- pertjes die slechts een tijdelijke storing van het weer veroorzaken, tot uiting komend in een plaatselij ke bui of wat lichte regen. Met de temperatuur zit het nogal verschil lend. Zo lang de wind uit zuidwest tot west waait, zal het aan de zeekust niet veel warmer worden dan circa 13 graden Celsius. Voor hogere temperaturen moeten we zijn op de Veluwe ei\ vooral in oost-Gelderland, Limburg en oost- Brabant. Daar zijn de komende da gen maxima tussen 17 en 19 gr. C. bereikbaar. Het is mogelijk dat dit gunstige weer de aanloop is tot een nog wat warmer weertype met een temperatuur boven 20 gr. C. begin volgende week. In dat geval zou de wind zich in de zuid-hoek moeten nestelen bij een verlegging van het hogedruk-zwaartepunt naar cen- traal-Europa. Niet overal in Europa is het weer mooi. De Britse eilanden hebben gisteren flink wat regen gehad. In Blackpool werd gisteravond 10 mm afgetapt. Manchester, dat de buien ook wel wist te vinden, 20 mm. In Weerrapporten van gisteren, neerslag tussen 719 uur: Amsterdam De BUt Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vllsoingen Zd.-Llmburg Aberdeen Athene Barcelona Beril.in Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zllrlch Casablanca Las Palmas Tel Aviv Tunis geheel bewolkt 14 0 geheel bewolkt 15 0 geheel bewolkt 13 O zwaar bewolkt 16 0 regen 12 0.1 geh. bewolkt 15 0 geheel bewolkt 15 0 geheel bewolkt 13 0 geheel bewolkt 17 0 regenbul 12 0.6 onbewolkt 21 0 onbewolkt 20 0 onbewolkt 17 O onbewolkt 21 0 geheel bewolkt 17 0 licht bewolkt 18 0 onbewolkt 17 0 zwaar bewolkt 19 0 licht bewolkt 14 0.1 half bewolkt 12 0 onbewolkt 27 0 onbewolkt 24 0 zwaar bewolkt 14 0 licht bewolkt 16 0 onbewolkt 22 0 Hebt öe wol kt 19 0 onbewolkt 22 0 licht bewolkt 14 0 licht bewolkt 18 0 -tegen 10 2 licht bewolkt 18 0 half bewolkt 19 0 onbewolkt 24 0 onbewolkt 15 0 zwaar bewolkt 16 O onbewolkt 15 0 licht bewolkt 21 0 half bewolkt 22 0 onbewolkt 23 0 onbewolkt 22 0 Verona noord-Italiëviel gister middag een onweersbui van 6 mm. Opvallend warm is het nu in zuid- Finland, waar verschillende stati ons het tot 19 graden C. brachten. Oostenrijk kwam zo ver niet met 14 tot 17 graden. Keulen, Dusseldorf en Stuttgart finishten op 18 graden C. Ze bleven in de schaduw van stations in zuid-Spanje waar voluit zomerse warmte van 26 graden C. werd waargenomen. Jan Visser in Marken vertelde mij, dat de januari-temperatuur in Ca nada zeer uiteenlopend is geweest. In de prairies van Alberta was het bijzonder zacht (temperatuur af wij king 5 gr. C.), maar in Northwest Territories was het 5 tot 7 graden te koud. Hetzelfde was vooral in Yukon het geval met een gemiddel de januari-temperatuur van -39, terwijl daar -30 normaal is. St. Catherines in Ontario registreerde op 12 januari de hoogste tempera tuur te weten +14. Larador was buitengewoon zonnig door hogedruk- invloeden. Hoog water voor 3 mei Vllssingen: 7.2719.53. Haringvlletelulzen: 8.50 21.20. Rotterdam: 10.0722.15, Scheven- lngen: 0 .d—20.54. IJmulden: 9.07—21.43, Den Helder: 12.140.00, Harllngen: 2.26—14.51. Delfzijl: 5.03—17.07. onder redactie van loessmil Doordat de jaarlijkse lintjesre gen intussen al over tienduizen den Nederlanders is uitgestort, wordt zo'n onderscheiding steeds minder een onderscheiding, maar ondanks die dreigende lintjes-inflatie zijn de ontvan gers er vrijwel zonder uitzonde ring trots en gelukkig mee. Vrij wel allemaal, want elk jaar zijn er wel een paa rdie de hun toegedachte eer weigeren. De eerste die dit jaar zijn 'lintje' heeft afgeslagen, is directeur J. P. Taaijmakers van het CIOS (centraal instituut opleiding sportleiders) in Overveen, omdat hij het systeem verwerpelijk vindt. 'Ik stel er niet zo'n prijs op', verklaarde hij, 'en ik heb er ook nooit om gevraagd. Een paar jaar geleden héb ik zelfs al in de richting van het ministerie ken baar gemaakt dan men maar liever niet zo'n procedure op gang moest brengen, omdat ik een onderscheiding toch zou weigeren. En achteraf iets wei geren vind ik niet prettig, omdat ik de ongetwijfeld goede bedoe lingen wèl zeer ibaardeer'. Maar hoe gaat dat: de ene ambtenaar komt, de ander gaat. 'Ze hadden het kunnen weten, maar mis schien was het die ander niet bekend'. Het is het systeem van onder scheiden, waarmee de heer Raaijmakers het niet eens kan zijn. 'Als ik het zou zien als een weinig hoogstaand folkloristisch gebeuren, zou ik zeggen: geef maar op dat lintje. Ik ben hele maal niet anti-koningshuis of zo, maar juist omdat ik de toe kenning van een koninklijke onderscheiding serieus opvat, meen ik die niet luchthartig te kunnen incasseren. Daarom ben ik wel gedwongen te weigeren'. De ClOS-directeur heeft niet ge hoord waarom hij tot rider in de orde van Oranje Nassau be noemd zou zijn. 'Ik vermoed dat dat gebaseerd was op 'verdien stelijk werk gedurende een lan gere periode in het belang van het CIOS, als leraar en later al directeur', enzovoorts. Hij is nu zevenentwintig jaar aan het CI OS verbonden, langer al dan de geijkte Vijfentwintig lintjes-ja ren dus. 'Dat vind ik nou een bezwaar. Zevenentwintig jaar heb ik m'n best gedaan, maar we horen allemaal ons best te doen. En dan ben je op een gegeven moment toevallig er gens zo lang en toevallig val je dan in een bepaalde categorie waar de onderscheiding 'ridder' bij hoort. Iemand in een ander vakje krijgt automatisch brons. Wat je voor een vent bent, doet er verder niet toe. En zo hoef ik het niet'. Saigon is herdoopt in Ho Tsjl Minh-stad. Nu nog even afwach ten hoe lang het duurt eer een koppenmaker dat afkort tot HTM-stad. Onze Haagse lezers zijn nu al bij voorbaat gewaar schuwd: het gaat dan niet over de trammaatschappij in hun stad. Maar heel weinig Nederlanders worden voor de kolommen van het Amerikaanse tijdschrift Newsweek belangrijk genoeg ge acht. Die zwaar genoeg bevon den worden zijn in een heel jaar nog op de vingers van één hand te tellen. Zo heeft Newsweek on langs wel aandacht besteed aan psycholoog Henk Jurriaans, die zijn eigen ego en daarmee zich zelf in z'n geheel in het Amster dams Stedelijk Museum tentoon stelde. Daarvóór was het minis ter Vredeling na diens gerucht makende interview in Vrij Ne derland en nu is dan (in het nummer van 5 mei) die grote eer te beurt gevallen aan ama teur-archeoloog Tjerk Verma ning, wiens oprechtheid in ar cheologische kringen de laatste tijd sterk in twijfel wordt ge trokken. Al zijn kundigheden, vondsten en verdiensten worden smakelijk geëtaleerd en vervol gens wordt zonder verder com mentaar het voor Vermaning vernietigend klinkende onder zoek van dr. Daniel Stapert op gedist met de toevoeging dat "het onderzoek ook heeft uitge wezen dat Vermanings ongeloof lijke vondsten kleuren bevatten die nog nooit eerder zijn gesig naleerd' alsof dat al onom stotelijk bewezen zou zijn. Het verhaal besluit met de opwek kende mededeling dat Verma ning tot drie jaar gevangenis straf kan worden veroordeeld, als hij aan vervalsing schuldig wordt bevonden. Een raar soort race-auto, maar het is er echt één: een grote gymschoen met veters, maar ook met wielen, stuur en rem. De kunstenaar Louis Mueller ont wierp de meer dan twee meter lange vierwieler, die mee gaat dingen naar de grote prijs van de 'kunstenaars-zeepkistenrace', die deze maand in San Franci sco wordt verreden. Nog 74 an dere kunstenaars bouwden vreemdsoortige vehikels voor dit evenement. Liefde op het eerste gezicht: een echt onderwerp voor een dames- blad-oude-stijl, vooral als de twee elkaar per brief gevonden hebben en als bovendien de ene helft in de gevangenis met naald en draad postzakken in elkaar zit te zetten tussen het brieven schrijyen door. Een hart roerend gegeven voor een ro mannetje, maar niet iets waar van iemand gelooft dat zoiets echt gebeurt. En toch is het zo. Dinsdagoch tend laat trouwen op het Am. sterdamse stadhuis de Engels man Michael Tobin en de Am sterdamse verpleegster Hennie Mulder, die elkaar op die manier hebben leren kennen. Michael, drie jaar geleden in een Engelse gevangenis opgesloten omdat hij het principieel oneens was met de Britse bemoeienissen in Noord-Ierland en opgepakt werd met dokumenten op zak waarin hij Britse soldaten in Ulster op riep tot desertie, kwam als 'ge wetensgevangene' op de lijst van de kerstkaartenaktie van Am nesty International. Na de eerste kerstkaarten (uit Steenwijk) stroomden er met elkaar zo'n 120 Ostuks bnnein, waarvan 900 uit Nederland. Een van die kaar ten kwam van Hennie en daar mee begon de briefwisseling die tot een trouwerij zou lelden. Sinds zijn vrijlating woont Mi chael in Amsterdam, waar het bijna-echtpaar zidh nu wijdt aan de strijd tegen elke vorm van onderdrukking, want ze zijn er wel achter dat zo'n Amnestie- kaart heel wat goeds kan uit richten. Niet alleen in een uit zonderlijk contact als het hunne, want die honderden kaarten die Michael Tobin in zijn cel kreeg waren aanleiding voor de autori teiten om hem voorwaardelijke invrijheidstelling aan te bieden. ,Je bent klaar met doorsmeren, maar... wat?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5